SLAPELOOS Binnenland. Mjjnhardt's Zenuwtabletten de eigenaar nog niet aangemeld, zoodat de speelsche arbeider een goede kans begint te maken. Aristide Briand. Gistermiddag is Briand, Fransch staatkundige, te Parijs onverwacht overleden in den ouderdom van bijna 70 jaar. Alle Europeesche bladen wijden artikelen aan zijn groot verleden. Uit eenvoudige ouders geboren, heeft hij zich opgewerkt tot ad vocaat en-staatsman. AAeermalen was hij ministei-president. Hij streed voor den vrede, ontwape ning en een Vereenigd Europa. Ook in den Volkenbond had zijn stem veel invloed. Minister Beelaerts van Blokland heeft gisteren te Geneve aan vertegenwoordigers van deNederl. pers verklaard, zeer onder den indruk te zijn van Briands ster«en. Hij was meermalen ondér den indruk van zijn bekwaamheden en krachtigen vredeswil. Briand's dood is een verlies niet alleen voor Frankrijk, maar voor de geheele wereld. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer is de Re geering Donderdag en Vrijdag aan het woord geweest ter be antwoording van de sprekers bij het algemeen debat over de Rijksbegrooting. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft bet algemeene regeerings- beleid verdedigd, hetgeen betee- kende dat hij het voortdurend over de crisis-politiek moest hebben. In de eerste plaats ver dedigde hij daarbij de werkloo- zenzorg, hetgeen dezer dagen ook uitvoerig door Minister Ver schuur in de Tweede Kamer gedaan is, zoodat het onnoodig is hierop nader in te gaan. Ver volgens had hij het over de re- geeringssteun aan den landbouw, in verband waarmee hij verklaar de, dat de Regeering ook op andere volksbelangen te letten heeft. Z.Exc. verdedigde de houding der Regeering bij de behandeling der pachtwetten in het welbe grepen belang van den vader- derlandschen landbouw. Overal waar de Regeering haar blikken wendt, ziet ze achteruit gang, verarming, inzinking, maar haar eigen macht is beperkt. Men vraagt zoo ging de Minister voort tientallen ingrijpende maatregelen, maar de Regeering moet alle belangen tegen elkan der afwegen, en daarom uiterst voorzichtig zijn. Met krachtwees de Minister het verwijt af, als zou er voor de bezitloozen niets worden gedaan, en hij wees op het cijfer, dezer dagen door Mi nister Verschuur in de Tweede Kamer genoemd dat er aan ge- zamenlijken steun 300 millioen gulden per jaar wordt uitgegeven. Maar: als alle eischen werden ingewilligd, zou morgen de gul den kelderen tot vijftig cent en wat dan Wat de loonsverlaging betreft, de Nederlandsche industrie kan alleen darf met eenig succes con- curreeren, wanneer het loonpeil zich aan dat van andere staten aansluit: vandaar de loonsverla ging. Dat de Regeering te laat zou zijn gekomen met verschil lende maatregelen op economisch gebied, ontkende de Minister. Hoe die maatregelen er op het oogenblik ook mogen uitzien, terugkeer tot het vrije ruilverkeer blijft het einddoel. Speciaal met contingenteering moet groote voorzichtigheid worden betracht. En wat de klachten van den heer Lohman betrof inzake de hand having van het gezag, verklaarde de Minister, dat de Regeering van de noodzakelijkheid hiervan overtuigd is, doch dat er geen reden bestaat tot wijziging van de tot dusver gevolgde politiek. De Regeering is versterkt in haar overtuiging, dat haar taak buitengewoon zwaar is. Zij houdt zich voor den geest de eenvou dige Nederlandsche woorden doe wel en zie niet om. Ze zal trachten, het schip van den Staat veilig door de woelige zee te loodsen, Vervolgens heeft Minister de Geer nog eens in het bijzonder de financieele politiek der Regee ring verdedigd. Hij lichtte op de bekende punten het salaris- beleid der Regeering toe en voor spelde dat in het volgend jaar nog duidelijker de gevolgen van de crisis zullen blijken, in de eerste plaats uit de mindere op brengst der inkomsten-belasting. Overigens bepaalde de Minister zich bij de uiteenzetting, reeds vroeger door hem gegeven. Daarna heeft nog eenige ge- dachtenwisseling met verschil lende sprekers plaats gehad, doch van geen overwegend belang. Onrustig en Overspannen. Ge bruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 8 Maart 1932. Zaterdag waren aan den Doorn- dijk alhier eenige 6 a 7 jarige kleuters aan 't spelen en zoudei „padvindersgewijs" zichzelf hel pen, tot een hunner in een koe- put te water geraakte en onge- I twijfeld zou verdronken zijn, in dien zijn kameraadjes hem schrei end niet hadden gered door hem een stok toe te steken. Verkleumd van kou en bevend van ontroe ring bleef hij eenigen tijd liggen, eer hij naar huis kon gaan, ver gezeld van zijn ontstelde, maar nu blijmoedige makkertjes. Sehrifteiyke Tragen. Door den heer C. Hamelink lid van den gemeenteraad alhier zijn aan het college van Burge meester en Wethouders alhier de volgende schriftelijke vragen ge steld le. Is het aan Uw College bekend, dat nog steeds, nadat deze zaak in den Raad reeds breedvoerig is besproken, op er gerlijk nonchalante wijze wordt te werk gegaan bij de tewerk stelling van werkloozen, wat o.m. moge blijken uit mijn inlichtingen, dat 27 Februari 1932 verschil lende menschen voor de werk verschaffing werden opgeroepen, waarvan sommigen reeds weken, anderen reeds dagen, niet meer werkloos waren, terwijl ter zelf- der tijd meerderen werden ge passeerd ondanks hun her haald verzoekwelke reeds weken of maanden niet hadden gewerkt 2r. Is Uw College ook niet van oordeel, dat een zoodanige I behandeling de arbeiders, en hunne gezinnen zeer sterk moet demoraliseeren, niet alleen tot schade, maar ook tot schande der samenleving 3e. Zijn B. en W. bereid, deze klachten ernstig te onderzoeken en in de eerstvolgende Raadszit ting een uitvoerig verslag van hunne bevinding te geven 4e. Zijn B. en W. bereid, wanneer de klachten juist zullen blijken, met een voorstel aan den Raad eveneens in de eerst volgende zitting te komen, om aan dezen tergenden toestand eens en voor goed een einde te maken, door b.v. het aanstellen van één verantwoordelijk persoon voor de zorg der werkloozen in het algemeen zulks met behoor lijk geregelde arbeidsvoorwaar den (Get.) C. Hamelink, Raadslid. zelfs nog bij een particulier werkgever werkzaam waren Wanneer deze vragen bevesti gend moeten beantwoord worden, willen dan B. en W. in den ver volge dusdanige maatregelen tref fen, dat dit niet meer plaats heeft, opdat deze kolenbons in den vervolge meer gegeven wor den, daar, waar het werkelijk noodig is. (Get.) P. J. van Bendegem, Raadslid. Waarschuwing. Het crisis-comité A alhier, ver zocht ons plaatsing van het vol gende Een eerste en laatste waar schuwing van het crisis-comité A te Axel. Door sommige leden van den Axelschen Gemeenteraad wordt verkeerde hulp geboden aan de noodlijdenden en aan 't crisis comité der gemeente. De menschen moeten niet ge prest worden om steun en giften te gaan vragen. Het resultaat, dat menschen met een inkomen van f 25 per week en meer zich aanmelden om kleeren is onhoud baar. Gelukkig, dat ze het zelf inzagen, maar ze antwoordden, dat een Gemeenteraadslid hen aangespoord had om te gaan. En deze had ook weer zijn zen der natuurlijk. De tijd om voor het crisis comité le werken is voor ge noemde hceren voorbij. Die tijd is er geweest, n.l. toen hun de lijsten om gaven gepresenteerd zijn, maar toert We waarschuwen hen, dfè het crisis-comité en crisis-menschen willen gebruiken, om politieke voordeeltjes te behalen of „winkel"-winst, ernstig, want on herroepelijk zetten we het debet en credet van dezulken in de krant. We zijn overtuigd dat èn Co mité A èn Comité B ook fouten maakt, maar niet moedwillig. Iemand die klachten heeft voor 't comité A: het adres is A. van Harn Spuiwie klachten heeft voor B: het adres is P. Warnier Stationsstr. Axelen beiden zul len wel zorgen, dat voldoende aandacht aan elke zaak wordt geschonken. Bovendien heeft elk lid van het comité recht om noodgevallen, zonder dat er een aanvrage van den persoon zelve gekomen is, op te geven. Wanneer er gevallen zijn, die niet gezien of gehoord worden, moet men niet denken dat ze moedwillig worden ge passeerd. Maar lijstjes van Gemeente raadsleden ontvangen we niet meer. We ontzeggen hiermee de Edelachtbaren niet, om zich met het crisis-comité en de noodlij denden te bemoeien, maar dan moeten ze (als ze zoo rijk zijn tenminste) via hun organisatie recht zoeken te krijgen, waar onrecht naar hun denken heerscht. Het crisis-comité A, Axel. Ouderavond. Door den heer P. J. van Ben degem, lid van den gemeenteraad alhier, zijn aan het college van B. en W. te Axel de volgende vragen gesteld le. Is het B. en W. bekend, dat er kolenbons zijn verstrekt, aan gezinnen, waarvan het inko men in 1931 nog boven de f 2300 heeft bedragen 2e. Dat er kolenbons zijn ver strekt aan gezinnen, waarvan het i ïkomen momenteel nog f 30 per week bedroeg? 3e. Dat er menschen waren, die zich als werkloos kwamen aanmelden, om een kolenbon machtig te worden, terwijl ge bleken is, dat ze op dat moment Vrijdag 26 Febr. werd in een lokaal der Chr. bewaarschool alhier, een ouderavond gehouden. Het gebouw, dat zich ook voor zulk doel uitstekend leent, was geheel gevuld met belangstellende ouders, wier kinderen de school voor Chr. Nat. lager onderwijs bezoeken. Door den heer J. M. Oggel werd als voorzitter der school deze samenkomst met een woord van welkom en gebed ge- opend, waarbij spr. erop wees, dat, wil men den band tusscheo ouders en onderwijzers verster ken, deze vergaderingen daar het middel toe zijn. De school en ouders behooren bij elkander. Na het openingswoord gaf spr. de leiding aan het hoofd der school, den heer f. J. de Ridder. Deze teekende op eenigszins hu moristische wijze het leven van de leerlingen in en om de school, waarbij menig staaltje aanleiding gaf tot een lachend applaus en tevens bleek, dat men met tact moet weten op te treden, als het speelsch volkje eenmaal de mu ren is binnengetreden, om hen tot orde te brengen. Mej. Looy, onderwijzeres aan gen. school gaf in een opvoed kundige schets tiet beeld van een tweetal leerlingen, die door het onderwijs voor hun verder leven bekwaam moeten worden ge maakt. Hierna werd gelegenheid ge geven om het werk te bezichtigen, en een smakelijk kopje thee te nuttigen. Van het schoolwerk trok voor de dames natuurlijk het handwerk de aandacht, terwijl de heeren zich voor het teeken-en schilder werk interesseerden, ofschoon ook het schriftelijk werk niet werd vergeten. Na deze pauze verkreeg de heer L. Hamelink het woord en hield een goed gestileerd referaat over: het kind en zijn opvoeding. Het was een naar het leven ge- teekend bewijs van den invloed van de opvoeding op het kind, zoowel in het gezin, als op straat en op school, waarbij in het bi zonder de opvoedende kracht van Christelijk onderwijs naar voren werd gebracht. Met groote aan dacht werd dit opstel gevolgd. Niet minder belangstelling trok een declamatie van den heer C. van der Graaf over„Moeder", als een waardig einde van de rijke agenda, vol afwisseling ook van muziek en zang. Typisch was dat de schoolliederen ook door de ouders als goede bekenden werden meegezongen. Ongetwijfeld vertolkte de voor zitter de meening van allen, als hij het een leerrijke en genotvolle avond noemde en den heer De Ridder als nieuw hoofd der school dankte voor de leiding dezer welgeslaagde vergadering daaraan toevoegende, dat deze perzik naar meer smaakt. De avond werd door den heer De Ridder met dankzegging ge sloten, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. Naschrift van de Redactie. We ontvingen dit verslag van een welwillend inzender, die (terecht) verwacht had, dat van andere zijde ons een verslag zou worden toegezonden. Nu hij dit miste, meende hij goed te doen door het ofschoon wat laat nog in te zenden, waarvan we een dankbaar gebruik maken. Ook nu geldtbeter laat dan niet. Het Wetsontwerp Terpstra. Zooals bekend is ook in deze gemeente op initiatief van de afd. Axel van „Volksonderwijs" een comité gesticht, om naar ver mogen actie te voeren tegen het wetsontwerp Terpslra. Als uitvloeisel daarvan werden in deze gemeente op ruime wijze circulaires verspreid, waarin de bezwaren tegen de voorgestelde wijzigingen op de Lager Onder wijswet zijn uiteengezet. Tevens werd op de bovenzaal van het hotel „'s Lands Welvaren" j.l. Donderdagavond een openbare vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad de heer J. van der Feijl, onderwijzer te Ter- neuzen. Deze vergadering was hoewel niet druk, toch bevredi gend bezocht, in aanmerking ge nomen, dat terzelfder tijd een theeschenkerij (wee de thuiswach- ters plaats had en er ook „Het Groene Kruis" vergaderde. Desniettegenstaande kon de heer J. C. Vink, als voorzitter van het comité dan ruim 50 personen het welkom toeroepen. Na een korte inleiding, waarin werd ge wezen op het veeljarige strijden, ondanks zgn. bevredigende toe zeggingen, als financieele gelijk stelling, enz. en ook tegen zoo- I velerlei interne aangelegenheden J die dikwijls aan de school af breuk doen, gaf spr. het woord aan den heer Van der Peijl, die zeide met gemengde gevoelens bewogen te zijn, als hij weer voor de openbaie school spreken moet. Hij doet het gaarne, maar beter was dat het niet behoefde Toch moet het, want ons volk heeft iets verloren, dat moeilijk te her winnen is en men kan het ver geven, maar vergeten nooit, op welk een onedele wijze de open bare lagere school is bestreden en ondermijnd. Niet dat men spijt heeft van de pacificatie der financiëele ge lijkstelling van openbare en bi- zondere scholeno, neen, daar kan men overheen, maar het is de aanslag,! op het lager onder wijs en in 't bizonder op de openbare school, die meer de gemoederen in beroering brengt aan allen, die nog in dat onder wijs het volksonderwijs zien. Spr. herinnerde aan de vele misbruiken, waartoe de subsidie's aanleiding gaven en de allerlei kleine bizondere scholen, die nog zullen verdubbelen in aantal als het ontwerp-TerpsIra wet wordt. Ondanks de millioenen, die het onderwijs kost, zal de splitsing in secte-schooltjes nog toenemen en zal de Rijksbegrooting nog meer belast worden, en ondanks de korting der salarissen. Men spreekt reeds van 160 millioen gulden. Een commissie van 13 leden werd door den Minister gevormd, om te onferzoeken of een ovei- eenstemming mogelijk was, op voordeeliger basis, doch zonder de vitale belangen van het on derwijs aan te tasten. De com missie kwam echter niet overeen. Nu zou de Minister het doen, en Z Exc. maakte een ontwerp, waartegen zelfs voormannen uit de R. Katholieke en Anti-Rev. partijen in geschrifte optreden. Van een Minister, die zelf onder wijzer was en in de school heelt gestaan wordt nu zegt spr. een wetsontwerp ingediend, dat be oogt klassen te vorpien van 45 leerlingen dat beoogt 35 tot 30 handteekeningen voldoende te achten om een eigen school te hebben. Wat zal men zien in ons land met zijn 101 verschillende godsdiensten Voorspeld wordt, dat alleen door de klassen meer te bevol ken, er 2600 onderwijzers zullen worden ontslagen. Zeker, dat is 2600 maal een salaris, maar ei- lieve, dat voordeel gaat verloren door de stichting der nieuwe schooltjes Spr. eindigde met de hoop, dat het nog zal worden voorkomen en in de Tweede Kamer de oogen open zullen staan, voor de wan toestanden, die het wetsontwerp zal scheppen, want die toestand zal niet houdbaar zijn, en het ktnd wordt er de dupe van. Hij wekt allen op daarvoor testrijden en herinnert aan het rijmpje.dat nog in sommige gezinnen is te lezen onder de plaat van het verbond der Edelen Geen boeven of piraten Bezwoeren een verbond, Maar trouwe onderzaten Tn 't hart het diepst gewond. Hierna werd door het comité voorgesteld een motie aan te nemen en met andere comité's te verzenden aan de Tweede Kamer leden. Deze motie luidt aldus De vergadering, belegd door het Plaatselik Comité van Aktie tegen het Wetsontwerp Terpstra, gehouden te Axel op 3 Maart 1932, gehoord de besprekingen, overwegende dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de pacificatie, ten na dele van het openbaar onderwijs, dat het, in flagrante strijd met de opdracht aan de Staatskommis- sie-Rutgers, bezuinigingen voor stelt, die de vitale belangen, zoo wel van het biezonder als het openbaar onderwijs dit met name door een uit onderwijs- en opvoedkundig oogpunt niet ge noeg te veroordeelen opvoeren van het aantal leerlingen per leer kracht ten zeerste benadelen, dat het geen bepalingen inhoudt die, in overeenstemming met ge noemde opdracht, aan de finan ciële gelijkstelling van openbaar en biezonder onderwijs een min der kostbare toepassing geven integendeel, dat het wetsontwerp oorzaak zal zijn van een zeer ten nadele van Rijks- als Gemeente- like Financiën voortgezette stich ting van biezondere scholen en schooltjes, dat het uit de Wet wegneemt een als noodzakelijk voorgenomen verbeterde ondewijzersopleiding en daarin bepalingen opneemt, die aan de betekenis van de onder wijzer als opvoedkundige leer kracht ten zeerste afbreuk doen, van oordeel, dat aan de finan ciële gelijstelling een minder kost bare toepassing kan worden ge- geven* waarbij bovendien de be langen van het onderwijs zullen O

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2