Binnenland. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. te zetten en aldus onschadelijk te maken. Van de sociaal-demo craten had ze niet veel te duch ten, aangezien deze reeds hadden verklaard, in te stemmen met de maatregelen, ten opzichte van China genomen en nog te nemen. Met 301 zetels beschikt de re- geeringspartij over een sterke meerderheid jegens de oppositie, die met 149 afgevaardigden uit dén strijd kwam, terwijl de com munisten (proletariërs) 5 zetels verwierven en de overige kleine partijen gezamenlijk 11 van hun vertegenwoordigers gekozen za gen. De positie van het kabinet mag dus thans onaantastbaar heeten en dit verheugende verschijnsel heeft al aanstonds geleid tot het besluit om de thans te Sjanghai aanwezige troepenmacht te ver dubbelen. Het met zooveel op hef aangekondigde groote offen sief is op een deerlijke misluk king uitgeloopen, zoodat de nood zakelijkheid is geschapen om te wijken of met grooter middelen te gaan werken. Uit een oogpunt van prestige wordt het eerste uitgesloten geacht, ofschoon dat waarschijnlijk door het verdere deel der wereldbevolking als het verstandigst zou worden be schouwd. Maar de opvattingen omtrent de nationale eer gedoo gen het blazen van den aftocht nu eenmaal niet en zoo blijft het alternatief slechts beperkt tot versterking der te velde staande troepen. Van hun kant doen de Chineezen hetzelfde, wat nood wendig voeren moet tot een we- derkeerige vernietigingspoging. Het eind van het lied een krijgszang bij uitstek laat zich nauwelijks vermoeden, gezien de voorzorgen, genomen in verband met de bescherming van het in ternationale concessiegebied, dat meer en meer het uiterlijk van een versterkt legerkamp gaat aan nemen. Een geduchte internati onale oorlogsvloot is reeds bij Sjanghai samengetrokken en vrij wel dagelijks wordt die nog aangevuld, ongerekend de batal jons uit verschillende deelen der wereld aangevoerd. Waarlijk er is niet veel meer noodig om het conflict te doen uitdijen tot een internationaal geschil, dat met de wapens zal worden uitgevochten. De Japansche regeering wijst alle verantwoordelijkheid voorde gebeurtenissen ver van zich, zich beroepende op noodweer tegen over het optreden der Chineezen, hoewel die nooit verder gegaan zijn dan het afkondigen van een een boycot van Japansche waren. Tokio schijnt er echter stellig op te rekenen, dat geen der mogend heden de koe bij de horens zal durven pakken en risico aan vaarden voor het in onmin raken met een rijk als Japan, dat zich ook aan de inmenging van den Volkenbond niet meer gelegen laat liggen dan in het hetoonen van een min of meer wrange hoffelijkheid. De groote zorg van het oogen- blik bestaat uit het breken van het verzet der Chineezen. Onge twijfeld hebben de Japanners zich, tegen alle verwachtingen in, voor Sjanghai het hoofd ge stooten. En die smaad moet gewroken worden, koste wat het kost. Zoo komt het van kwaad tot erger. en gemeenten, bedraagt 5 a 6 milliard. Maar die obligaties zijn werkelijk niet alleen in het bezit van de „kapitalistische klasse". Een zeer groot deel van die obli gaties is in handen van de ver schillende pensioenfondsen, van spaarbanken, filantropische instel lingen, verzekeringsmaatschappij en, vakvereenigingen. Weet de heer M. niet, hoeveel obligaties alleen reeds het eigendom zijn van de „moderne" vakbeweging Ook zijn er gelukkig onder de breede groep der minder-gesitu- eerden, die niet, zooals het overheidspersoneel, pensioen ont vangen, nog wel eenigen, die op hun ouden dag een kleine rente tiekken uit obligaties, pandbrie ven, enz. Het is dan ook een demago gische voorstelling, dat jaarlijks 600 millioen vaste rente aan de „kapitalisten" komt. Tot die „ka pitalisten" behooren vele sociale instellingen, vakvereenigingen, betrekkelijk arme weduwen, wee zen en ouden van dagen. Dank zij het jubileumfonds behoort in de laatste jaren ook Patrimonium tot de kleine „kapitalisten". De vakbeweging kan wel bij de groote „kapitalisten" ingedeeld worden. Aldus „Patrimonium". Toevallig kwam de „Residen tiebode" in handen het verslag van het Pensioenfonds voor de grafische vakken over het eerste boekjaar. Het geeft ook een staat van effecten, die bijna een millioen aan obligaties inhoudt Let wel, dat is nog maar een fondsje, dat één jaar bestaat. Waarlijk het is onberekenbaar, hoeveel milliarden al zulke fond sen, spaarbanken enz. in obliga ties bezitten. AXEL, 1 Maart 1932. Heden werd alhier in het hotel „De Graanbeurs", bij dhr. Ver hulst door Notaris Fanoy krach tens art. 1223 B. W. geveild de brood- en banketbakkerij, be staande in woon- en winkelhuis, bakkerij, erf en tuin in de Noord straat alhier, groot 2 A. 47 c A laatst bewoond door J. C. Ver linde. Kooper werd de heer J. M. Verbruggen te Almelo voor f 4700. Een vleselijk ongeluk is jl, Vrijdag te Sluiskil weer op de ammoniakfabriek gebeurd. Ter wijl de werkman E. de Bruijne van Hoek bezig was met het reinigen der tanden van de phos- phaatbrekers, geraakte de machine eensklaps naar men zegt door dat een balk op de schakelaar viel in werking. De man, die tusschen de tanden zat,'riep het uit, terwijl zijn beenec als hout werden gekraakt en gebroken en was reeds bewusteloos, toen hem zelfs de borstkas geheel werd ingedrukt, zoodat hij nauwelijks van tusschen de machine kon worden bevrijd. De man was reeds overleden, eer de dokter erbij kwam. Hij was 27 jaar en laat een weduwe met 4 kinderen na. Gisteren werd op de fabriek onder het personeel een collecte gehouden, om de begrafeniskosten te bestrijden. Het parket uit Middelburg was reeds Vrijdag overgekomen, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen omtrent de oorzaak, waar door de machine in beweging kwam. Vererende uitnoodiging Gemengd Nieuws. Naar men ons mededeelt, hoopt de bond van Chr. Zangvereni gingen in Nederland dit jaar te Goes haar jaarlijksche Bondsver gaderir.g te houden. Het is de 2e maal, dat deze Zangersbond in Zeeland verga dert, wat een verheugend feit genoemd wordt voor de 45 aan gesloten Zeeuwsche Verenigin gen. Men wil de bondgenooten dan ook vergasten met een twee daagsch programma, dat verzorgd door een regelingscommissie o.a vermeldt, dat de Chr. Zangver eeniging „Asaf" te Axel, uitge- noodigd is ter deze gelegenheid een uitvoering te geven op Maan dag 2e Paaschdag in de monu mentale Maria-Magdalena kerk te Goes. - In een Vrijdagavond te Mid delburg gehouden openbare ver gadering van de Staatkundig Ge reformeerde partij heeft Ds. K. H. Kersten meegedeeld, dat in de dien dag gehouden vergadering van de provinciale organisatie Zeeland van die partij, een motie is aangenomen, waarin op ont heffing van de lasten van de so dale verzekering wordt aange drongen. Hij ried aan, uitstel van betaling van de verzekeringsgel den te vragen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Februari 1932 ingelegd t 39,776,06, terugbetaald f78,72,53 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4552. Arrond. Rechtbank te Middetarg De rechtbank heeft gisteren vrijgesproken E. J. v. D., oud 57 j., schipper te Rotterdam. Hij was verdacht geweest, dat hij bij een reis van 's Gravendeel naar Clinge een scheepsramp heeft bedacht en 1200 zakken tulpenbollen over boord had ge worpen, waarvan hij te Kapelle bij een notaris een scheepsver klaring had laten opmaken. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 23 Februari werden o m. veroordeeld M. R. v. D huisvrouw J. F B 36 j., zonder beroep te Bosch- kapeile wegens beleediging tot f 5 s. 5 dagen hechtenis. M. A J 24 j., te Hulst, we gens beleediging tot f 10 s. 10 d. h. M C. v. Ehuisvr. van H. J. K., 33 jaar, te Sluiskil, wegens het doorknippen van het lood waarmede het afsluitkastje van Electriciteitsvoorziening verzegeld was te Terneuzen, tot t 5 s. 5 d. h. J. L., 21 j., werkman te Hon tenisse, wegens mishandeling tot f 15 s. 5 d. n. M. L van den B., huisvr. van Th. d. K46 j., te St. Jansteen wegens mishandeling van Philo- mena Basteleijer te St. Jansteen, tot f 5 s. 5 dagen hecht. P. M. S., 55 j., werkman te Sas van Gent, wegens landloo- perij tot 3 d. h. plus 3 jaar R.W. lnrichttng. Firma De Koster Co. Waar zitten de kapitalisten 1 In het „Volk" heeft de heer Matthijssen uiteengezet, dat thans bijna 9 milliard aan obligaties uitstaat. Daarvan wordt, althans dooreengenomen, nog aardig wat aan rente genoten. Laat deze kapitalisten maar niet klagen en tevens op de loonen der arbeiders beknibbe len Doch waar zitten deze kapitalisten „Patrimonium" merkt op: De berekening van den heer M. is absoluut fout. De socia listische lezers slikken dit na tuurlijk wel, maar ons is het te machtig. Het totaal van de obligaties, uitgegeven door Staat, provincies Vrijdag is te Zaamslag door de Ver. „In 't belang der Land bouwers" aanbesteed en gegund Chilisal peter aan J. Huijssen- Dieleman te Ter Neuzen, voor f 7,92kalksalpeter aan De Moor- Vlaeminck te Hulst, voor f6,96; zw. ammoniak aan dezelfde, voor f4,42, amm. super aan M. v. d. Gouwe te Ter Neuzen, voor f 2,92 en ureum aan dezelfde, voor f20,50; alles per 100 K.G. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school te Philippine is be- noemd mej E. van Graefschepe* te Sluiskil. Te Biervliet is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school A mej, C, den Doelder te Ter Neuzen* Naar aan „Handelsberichten" is bericht, bedragen de baten in het faillissement der Firma De Koster Co. te Vlissingen 'in totaal f107 500 en wel f35 000 aan debiteuren, f 11 000 effecten, f1200 contante gelden, f35 000 geraamd voor de gebouwen en f5300 voor de meubelen. Het passief bedraagt f 853.143, waar van preferent f 48 859. Verwacht wordt, dat de uitkeering aan créditeuren de 10 pCt. niet zal overschrijden. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 19 Februari van de rechtbank aldaar, waarbij J. E. J. J., bankier te Vlissingen, werd veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, De eisch luidde 3 jaar* Den hongerdood nab(J. Hoe groot de nood is, vooral onder de kleine schippers, die met hun scheepjes in de Rot- terdainsche haven stranden als ze hun lading hebben gelost en geen nieuwe vracht kunnen krijgen, blijkt uit het hier vol gende geval, waarbij, dank zij hulp van de rivierpolitie, althans het ergste kon worden voor komen. Dezer dagen kreeg deze poli- tieafdeeliug een onderzoek in te stellen aan boord van een in de Zalmhaven liggend scheepje, aan boord waa^an een kindje was gestorven. Toen de agenten op het schip kwamen, brak huu het hart bijna van de stille el lende, die ze daar aantroffen. In een kleine woonruimte von den ze den Groningschen schip per met zijn vrouw en nog acht kinderen, by het lijkje van de gestorven kleine. Geen vuur was er aan boord, geen eten al dagen lang en uiteraard ook geen geld. De beele familie zat versuft ineen gedoken en de politiemannen kregen den indruk, dat deze menschen in hun hulpeloosheid, stil zouden zijn verhongerd, als niet de dood van h-1 ééne kind de aandacht op het treurige geval had geves'igd. Zóó waren de agenten onder den indruk dat ze besloten da delyk zelt te helpee. Op het bureau van de rivierpolitie werd 'n collecte gehouden die f 15 opbracht, voor een kacheltje werd eveneens gezorgd en van buiten wist men ook nog wat levensmiddelen te krygeu om in den directen nood te voorzien. Ouders en kinderen vielen als uitgehongerden op het gebrachte brood aan. Maatschappelijk Hulp betoon heett toen voor de be grafenis van het gestorven kind gezorgd en ook de zorg voor het hopeloos aan den grond geraakte scnippersgezin op zich genomen Zoo is de toestand van som migen wier ouatbankelijkheids- gevoel zóó groot is. dat zij liever bijna verhongeren, dan dat ze huu hand ophouden om steun Gistermiddag is een groote brand uitgebroken in het her stellingsoord voor onderwijzers, gelegen in het bosch bij Luute ren. De brandweer uit Ëarne- veld en EJe werd gealarmeerd. Het herstellingsoord is totaal verwoest. Omstreeks kwart over 12 werd de brand ontdekt. De ongeveer 25 onderwijzers waren juist aan tafel, toen het darm werd ge geven. Geen der inwonenden kon iets anders dan het veege lijf redden. De directrice nam direct maatregelen de patiënten ergens anders onder te brengen. Het herstellingsoord bestond uit een hoofdgebouw met twee vleugels. De brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrich ten. Van alle zijden stroomden de belangsiellenden toe. Tijdens de blusschingswerk- zaamheden werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand in de boerderij van den landbouwer B. aan den Bisschop- weg. De brand kon spoedig gebluscht worden. Terwjjl de brandweerauto uaar Ete terug reed, botste deze op deD Am sterdamscben straatweg tegen een boom, waardoor drie brand weerlieden van den wagen vie len. Een van hen bloedde hevig. Een der mannen had een schou derfractuur en hoofdwonden. Een ander had een enkel gebroken. De derde bleef ongedeerd. Per ziekenauto zyn de gewonden Daar huis vervoerd. Gisteravond reed de heer B uit Rotterdam, in zijn auto uit de richtiDg Deu Haag langs den Rijksstraatweg te Wassenaar, toen uit de andere richting de motorrijder G. V. naderde met zijD broer J. V. op de duo. Waarschijnlijk is de motorrijder verbliud geraakt door de lichten van de hem tegemoetrijdende a Go's. Hjj botste met groo e snelheid tegen den auto van den beer B. De motorrt'jler G. V, was op slag dood J. V. is met ernstige kwetsureD aan armen en beenen naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. De motor fiets is geheel vernield, de auto ernstig beschadigd. Beide voer tuigen zijn in beslag genomen. Gistermiddag is het 4-jarige jongetje E. R. te Amersfoort, tegen een rijdenden vrachtauto opgGoopen. Het kind is ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. De schatten der aarde. Als vervolg op de reeks der bekende plaatjes-albums, die ver krijgbaar zijn tegen inzending der bonnen van Niemeyers tabak is thans het vervolg verschenen op het eerste deeltje van „Schat ten der Aarde", waarin steen kolen en zont behandeld werden. In deze leerrijke uitgave ig de tekgt op origiceele wyze door Frits van Raalte verzorgd, die dwergen en kabouters in zyn verhaal laat optreden, welke bet bestaan en de eigenschappen van deze schatten aan de meDschen bekend maken. Het lykt ons de moeite waard bonnen op te spa ren om dit album met 120 plaat jes in bezit te krygen. In de drukte by de P.ace de l'Opéra te Parys is een 73 jarige baslooper van een groote bank aan de Chaussée d'AntiD een portefeuille ontrold met 100 000 frsnes. De man die sedert 11 jaar bij de bank in dienst is, werd byna omverge- loopen door een individu en na de onzachte botsing bemerkte de 73 jarige, dat hij de porte feuille die hy iu den binnenzak droeg, miste. De roover wag intus chen verdwenen. In de omgeving van Sie- bengewald is het in den Dacht van Donderdag weder tot een hevig vuurgevecht gekomen tusschen smokkelaars en Dui'- sehe douanebeambten. Een auto met smokkelwaar passeerde in razende vaart de Nederlandsch- D.iitsche grens en bleef, ondanks de sommatie van de ambtenaren, doorrijden. De commiezen openden het vuur, doch slaagden er, niar het Hdlbl. meldt, niet in dun wagen tot stilstand te brengeD. De op eenigen abtind ge- plaats-e tweede post werd door de schoten gealarmeerd en open de eveneens het vuur op den auto, dat thans door de smok kelaars werd beantwoord. Hierby werd een der Duitsche ambte naren boven de hartstreek ge troffen. Ia levensgevaarlijken toestand werd bij naar het zie kenhuis te Goch overgebracht. De smokkelauto wist te ont komen. Drie gemaskerde bandieten met revolvers en dolken gewa pend zyn de bank Baruch en Co. te Parijs binnengedrongen. Na 7 bedienden met hun wapens in bedwang te hebben gehouden maakten de bandieten zich mees ter van 130 000 franc aan bank biljetten en verdwenen daarop met hun buit. De geheele berooving had nauwelyks een kwartiergeduurd. Een der bankbedienden werd door een roover gewond. De bandieten gingen met ongeloof lijke brutaliteit en soelheid te werk. Zy wisten het personeel en ook den toegroeiden patroon zoodanig schrik aan te jagen, dat zij ongestoord hun gang konden gaan. Men vermoedt dat het HoDga- ren zyn. Op een veiling te Londen s een lok van Napoleon, welke iem door zijn arts op Sr. Helena werd afgeknipt, voor f 15 ge veild. Gedurende de maand Jan. 1932, Koewacht. Gehuwd. 7 Jed. Arthur 8eeers (van Antwerpen), 27 j en Alma de Potter, 28 j, 20. Josephu» de Rechter (van Hulst), 25 j en Josephina van Acker, 21 j. 27. Antonias Bours, 23 j. to Delin» Vervaet, 21 j. I

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2