Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voo Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 92. Vrijdag 26 Febr. 1932 Raadsverslag van St. Jansteen Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J31ad. Vrjjdag 19 Februari vergader de de gemeenteraad van St. Jan steen onder voorzitterschap van burgemeester Geirnaerdt. Behalve de heer Aug. de Buck die bericht van verhindering had gezonden, waren alle leden aan wezig, toen de Voorzitter de vergadering opende en het agen dum aan de orde stelde. 1. Notulen. Deze werden gelezen door den secretaris en onveranderd goed gekeurd. De Voorz. vroeg ot de leden er genoegen mee namen, dat de notulen, waarvan de lezing we gens den uitgebreiden vorm, waarin deze zijn samengesteld, vrijwat tyd vordert, voortaan ter inzage op de secretarie worden gelegd bij de ingekomen stukken voor de eerstvolgende vergade ring. De meeningen hierover waren echter verschillend. Dhr. Ferket hoorde ze liever voorlezen, maar z.i. behoeven ze niet zoo uit voerig te zyn. Dhr. Schifler meende, dat het gemakkelijker was om ze even door te lezen, terwijl er nu nogal een en ander aan de aandacht ODtgaat. Dhr Vinck wilde Ze 14 dagen ter inzage hebben en ook dhr. Mar tinet zag ze gaarne in afdruk thuisgestuurd. Dhr. de Potter was hiertegen en wilde liever op den ouden voet doorgaan, om te kunnen beoordeelen of het gesprokene goed weergegeven is De Voorz. wees op de kosten van afdrukken. Dhr. de Potter Eu we moe ten zuinig zyn. De Voorz. wil eens nagaan, wat de prijs zou zijn en zal het dan de vergadering mededeelen 2. Ingekomen stokken. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten om aan de katho lieke scholen de voorschotten te verleenen, ingevolge art. 101 der 1 o.-wet 1920, n.l. de Meisjes school 1429, de Jongensschool 1170 en de r.-k. school te Hei kant 1284, Burg. en Weth. stallen voor om te voldoen aan het verzoek van het R.-K kerkbestuur aldaar om een ruiling van grond aan te gaan in verband met het aan leggen van een algemeene be graafplaats en herstel van het ly ken huisje. Dhr. Schiffer vond het bestaan de lykenhuisje nog wel bruik baar. Esn nieuw wordt naar de laatste eischen gezet, terwyl de kosten alleen op de gemeeDte komen. Om die reden zou hy het op de algem. begraafplaats zetten. Dhr. de Potter herinnert eraan, hoe de alg. begraafplaats in bezit is gekomen van de R.-K. kerk en nu slechts een klein stukje over is, zonder uitweg. Op voorstel van den Voorz. zullen de kosten worden bere kend en overleg worden gepleegd met het R.-K. kerkbestuur. De vereen, het Wit-gele kruis te St. Jansteen vraagt de door de vroeger bestane vereen, te Hulst genoten'subsidie van 50 te mogen ontvangen, betgeen zonder hoofd, stemming wordt toegestaan, nadat dhr. Plasschaert dhr. Schilfer desgevraagd had toegelicht, hoe die vereen, te Hulst was ontbonden en te St. Jansteen was ontstaan. Dit houdt verband met de vestiging van een R.-K. Wijkverpleegster te St. Jansteen. Met de meening van B. en W., dat er geen termen war6n om te voldoen aan het rersoek van M. D. S., wed. P. A de B om gratificatie ging de Raad accoord De beslissing aangaande ver zoeken van de beide Rijks veld wachter* de Backere en Ivens om tegemoetkoming in de huur werd verdaagd tot behandeling der begrooting voor 1933. Pont 3 behelsde een admini stratieve regeling aangaande de belegging van gelden by de Bank voor Ned. Gemeenten. Hierna werden door den Voorz benoemd de b.h. Schifler, de Potter en van Helsland om zitting te nemen in d8 commis sie die belast is met het 3-j lar- lijksch onderzoek van de reke ning der r.k. scholen. Vastgesteld werd bet primitiei kohier der hondenbelasting 1932. op 13i5 met 232 bonden. 6. Steunregeling. Tenslotte kwam aan de orde het kardinale punt dezer zitting de vaststelling eener steunrege ling voor werkelooze arbeiders overeenkomstig de door de Re geering gegeven voorschriften en waarvoor een Rijksbijdrage zal worden gevraagd. De Voorz. zeide, dat hoe af- keerig B en W. ook zijn tegen een algemeene steunregeling, de tijdsomstandigheden'toch heb ben genoopt om daarvan een ontwerp in te dienen. Dhr. Schilfer knoopte hier een alg. beschouwing aan vast, waariu hij er op wees, dat waar door de abnormale tijden handel en industrie het hoofd niet boven water kunnen houden, werke loosheid bet gevolg is van dien toestand. Helaas heeft de werk verschaffing niet voldoende kun nen geven en heeft men dat ook in Den Haag bpgrepen, zoodat door de Reg. 10 millioen galden is beschikbaar gesteld, te ver deelen volgens een steunregeling, die voor alle gemeenten gelijk luidend is, behoudens dan de wijzigingen volgens plaatselijke toestanden. Spr. vroeg, wat bedoeld wordt met het in art. 1 genoemde „orgaan", waarop de Voorz ant woordde, dat dit de plaatselijke commissie is, die advies geeft aan B. en W„ aangaande de steun. Deze commissie bestaat uit een afgevaardigde van 3 werk nemers- en 3 werkgevers-orga nisatie's, door hen zelve aan te wyzen. Hier zijn die de N. C B.-atd., de vereen. „Ons Belang" en de Vlassersvereen. (werk gevers) eu de bonden van Land arbeiders, Bouwvakarbeiders en Fabrieksarbeiders (werknemers). Volgens art. 6 bedraagt de steun f 6 per week benevens 10 50 per week per gezinslid boven de 2 personen tot een maximum vt.n 10 personen. Kostgangers krijgen f 5 per week. Desgevraagd zeide de Voorz., dat deze bedragen gegrondvest zijn op den loonstandaard in d gemeente en de steun maar 65 pet. mag bedragen van het loon. Spr. zei, dat er gemeenten wa ren, die verder gingen, maar dan geen goedkeuring ontvingen van den minister, zoodat ze een nieuwe regeling moesten vast stellen. De steunuitkeeriDg werd daardoor uitgesteld en alzoo werden de werkloozeD de dupe. Dhr. de Potter meende, dat er toch wel iets by kon. Is nu f 12 per week een loonstandaard, zoo vroeg hij. Dat zyn honger- loonen en de Minister kan en zal wel geen bezwaar hebben tegen een gulden meer. De Voorz. zeide, dat de Mi nister rekening houdt met de plaatsen en daarom is hier het zekere voor het onzekere ge nomen. Bovendien is volgens spr. ook al gebleken, dat de Min. niet schroomt om het bedrag der uitkeering te verhoogen, als by dat noodig oordeelt. Dhr. de Potter Denkt u, dat 1 meer uitkeering geen kans van slagen heeft? De Voorz. Ik laat het aan den Raad over, maar zou liever maar doorwerken om de uitkee ring niet langer uit te stellen Dhr. Martinet spoorde aan tot voorzichtigheid. De Potter zei wel, dat ƒ1.60 per dag een schandaal is, maar wie neemt de arbeiders hier voer meer De Potter zal ze ook niet meer geven. Dhr. de Potter Dan moeten er wegen gezocht worden, om dien toestand te verbeteren. Dhr. MartinetWe moeten niet meer beloven, dan ze krijgen kunnen. Het artikel blijft gehandhaafd Art. 10 luidt: Geen uitkee ring wordt verstrekt aan a. degenen, wier gezinsinkom' n meer bedraagt dan 16 bij een gezin van 2 personen f 6,75 bij 3 of 4 personen 4 7.75 5 6 1 8 75 7 8 f9,75 9 m6er b. degenen die ouder dan 60 jaar zijn c. degenen, die een jaar uit een werkloozenkas ol steun heb ben genoten, zonder in dien tijd een maand te nebben gewerkt; d. degenen, die geacht worden niet meer aan het werk te komen; e. vrouwen. Voorts woidt aan degenen, die na 1 Jan. 1931 tijdens werk loosheid zijn gehuwd, geen „ge- hu wdenuitkeering" verstrekt dan nadat zij na hun huwelijk min stens 3 dagen werkzaam zijn geweest. Dhr. Scbiffer vond den leef tijdsgrens van 60 jaar te laag en zag die liever op 65. Bij bet klimmen der jaren zijn de in komsten minder. Vrouwen zag spr. ook liever niet uitgesloten Wat heeft het geslacht met de uitkeering te maken, vroeg spr. Als ze werken moeten ze ook gesteund worden. De Voorz.: Dat is juist, maar we zullen alwachten, wat „het orgaan" adviseert. Voorts verwees spr. naar het geen onderaan het artikel staat, nl. dat in bepaalde gevallen van dien regel wordt afge weken. Volgens art. 11 kan 18 weken steun worden verleend aan kost gangers, die uitgetrokken zijn, en 24 weken aan kostwinners, eveneens uitgetrokken. Art. 13 bepaalt, dat aan de genen, die zich voor steun op geven, een ainvraagformulier wordt uitgereikt, dat moet wor den ingevuld en onderteekend Volgens art. 14 worden deze gegevens door „het orgaan" onderzocht, omdat ze den grond slag vormen voor de uitkeering. De Voorz. merkt op, dat als die gegevens niet juist of bedrie- gelijk zyn ingevuld, dan de onderteekenaar volgens art. 17 van steun wordt uitgesloten, zoodat het zaak is de papieren naar waarheid en nauwkeurig in te vullen. Art. 17 sluit ook uitpersonen, die zich niet bij de Arbeidsbeurs laten inscbryven; die weigeren werk te aanvaarden waarvoor zij lichamelijk geschikt zijn, of weigeren bevoegde personen te ontvangen in hun woning of zich niet aan da controle onderwer pen die werkloos zyn tenge- gevolge van werkstaking en per 8ouen, rie door ziekte ot ongeval niet tot werken in staat zijn. Art. 18 bepaalt, dat dubbel uitgetrokkenen en ongeorgani seerden 5 per week krijgen en 50 ct. per gezinslid boven 2 pers. Kostgangers 4 per week. Dubbel uitgetrokkenen kunnen volgens art. 20 hoogstens 15 weken steun krijgen, als ze kost gangers zyn en 21 weken als ze kostwinners zyr. Niet rechthebbenden of onge organiseerden resp. 26 en 35 weken. Dhr. Ivens zag in het verschil van uitkeering voor deze groepen een bevoorrechting van de onge organiseerden en dacht dat dit juist andersom moest zyn. De Voorz. merkte op, dat het betreft de dubbeluitgetrokkenen, dat zyn dus de georgauiseerden die extra lang van den steun genieten, nl. eerst van hun werk- oozenkas en daarna nog van de gemeente. Ook krygen de on georganiseerden geen f 6, maar slechts f5 en 14. Het is dus van belang voor iederen arbeider, zei spr., dat hy zich organiseere. In scbjjn iykt het ot se achter staan, maar in werkelijkheid «taan de georganiseerden ia gunstiger positie, wat ze trouwens ook wel ondervinden. Dhr. Schifler zeide, dat er een lijd geweest is, dat de georgani seerden niet ot het laatst kregen. Gelukkig is dat veranderd, maar daarom juist - moet men niet te min neer zien op de ongeorga niseerden, omdat deze zich niat durfden aansluiten om daardoor hun betrekking niet te ver liezen, enz. Dhr. de Potter bevestigde dat en zeide, dat ook de contributie wel een3 aanleiding was, dat de uienschen zich niet konden aan sluiten, eenvoudig omdat ze die van het karige loon niet missen konden. Dezulken moeten we bijspringen, zei spr., en behoe den voor honger en kou. Ook aan de kleine neringdoenden en ambachtslieden moet gedacht worden. De Voorz. gelooft dat met alles rekening is gehouden. Evenwel houdt de regeling niet in een verplichting tot organiseeren, maar zit er wel in, dat het van belang is 7oor de arbeiders. De concept-regeling werd z. h. 8. onveranderd goedgekeurd. Rondvraag. Dhr. Scbiffer wees erop, dat de verwachting van de wegs- verbetering op een teleurstelling loopt. Er wordt gemeten en gerekend en de geleerden wor den het niet eens, terwijl wij erop gerekend hadden, dat in dezen winter tal van werkloozen van de straat werk zouden ge had hebben. Spr. doet B. eD W daarvoor geen verwijt, maar hoopt dat ze den moed niet zul len verliezen en op het doel blijven aansturen. De Voorz. antwoordde, dat ook B. en W. zijn teleurgesteld en hadden gedacht, dat de straat aan de beurt zou komen, na het werk op het eiland, doch ondanks alle moeite en vele correspon dentie, waarvan de secretaris desgevraagd lezing gaf, voorziet spr., dat nog maanden zullen voorbygaan, eer begonnen wordt. Dit is ook juist de drijfveer ge weest, waarom B. en W. een steunregeling hebben voorge steld. Spr. drukt er zijn spijt over uit, dat gehoord de veie moeite, die is gedaan, men geen direct succes heelt gehad, doch men overtuigd kan zijn, dat de oorzaak daarvan niet bij B en W., doch op andere plaatsen zit. Spr. boopt eerstdaags meer in lichtingen omtrent het plan van het eerste wegvak te kunnen geven, doch thans zijn die niet voldoende voorbereid om ze den Raad voor te leggen. Dhr. de Potter is van meening, dai de gemeentewerkman een bekwame man is, die als er materiaal aangeschaft werd ge leidelijk heel wat aan den weg zou verbeteren. Hij zal geen put dempen en 2 andere maken, maar vat zyn taak degelyk op. Een straatmaker komt veel te duur. Ten 2e zegt dhr. de Potter, moest de grindbaan heelemaal door kalaeien vervangen worden nu kost de weg naar Kapelle- brug ongeveer 300 aan onder houd en dat zou dan veel min der zijD. De Voorz zegt dat dit meer besproken is, maar nu gewacht wordt, hoe het met die weg na de vernieuwing zal gaan. Dhr. Martinet zei, le dat ge klaagd is, dat iemand die om hulp by het Armbestuur aan klopte van den een naar den ander werd gestuurd. By ope ratie of spoedeischende gevallen is het lastig, als men niet weet, waar zich te vervoegen 2e vroeg spr. of die 40 pCt. steun aan de vlassers toch wordt uitgekeerd De Voorz. Ja, zeker. Eo 3e vroeg dhr. Martinet verbetering van het voetpad naar Heikant. Bij droog weer ligt dat goed, maar by slecht weer is het onbegaanbaar. De Voorz. zal eens nagaan wat verbetering daarvan kost, maar er zyn groote uitgaven te doen voor de steun, enz. Wat betreft het Armbestuur is spr. bezig dit zóó te organi- eesreo, dat men b'q taak verstaat als zelfstandige instelling, die alleen rekenplicbtlg is voor den Raad, maar tot welke de men- scben zich uitsluitend hebben te wenden om hulp. Tot heden ging dat verkeerd, maar spr. boopt het daarheen te leiden, dat nu er een secr.-penn. is be noemd, het Armbestuur in zón vollen omvang de zaken zal re gelen en afwikkelen en dat niet overlaten aan een paar personen. Waar niemand overigens het woord verlangt, wordt dit met toestemming van den Raad ge geven aan dhr. de Potter, tot het houden van Algemeene beschouwingen. Spr. zegt daartoe de gelegen heid niet gehad te hebben, omdat tot zijn verwondering en tegen de gewoonte in de begrooting reeds is behandeld, eer hy zitting had genomen als raadslid. Ons verslag zou te ver voeren, als we die beschouwing woorde lijk overnamen, zoodat we ons beperken tot enkele grepen. Dhr. de Potter begon dan met te zeggen, dat aan den verbouw van het gemeentehuis en de daarnaast staande woningen een onverkwikkelijke geschiedenis is verbonden, doordat zij de ge meente voor altijd ontsieren, er geen deskundig toezicht is ge weest en geknoei daarvan het gevolg was. in plaats dat de betrokken vaklieden prijs stelden op goed, degelyk en mooi werk. Dit werk hadden de vaklieden \an Steen beter uitgevoerd dan de vreemden. Reeds nu blijken de muren in te wateren en zelfs is er in de specie periet ont dekt, d. i. ammoniak voor de meststoffen. Er wordt ook bij leverantie's te weinig rekening gehouden met de ingezetenen, anders was o.a. ook het groene laken van de tafels ten gemeentehuize hier gekocht. Ook hier op het dorp is alles te krijgen en zijn ook stoffeerders, die beter hun werk kennen dan een wagenmaker van elders en voor de stad niet onder doen. Spr. vraagt oi B. en W. aan de macadam, die over het dorp is gestrooid een koopje hebben gehad, of is die ook voor goede waar betaald llen zegt, dat het geen macadam, maar slak ken zyn. -pr vond het beter, dat die bij aanbesteding werd geleverd, dan dat het maar aan een ot ander werd opgedragen. Dan meent spr. dat B. en W. te weinig aandacht schenken aan den noodtoestand, die crisis beet en waarin een wereld van el lende ligt opgesloten, wat intus- schen nog te weinig begrepen wordt, anders zou er meer be zuinigd worden, o.a. door nauw lettend toe te zien, of ieder ambtenaar of beambte al zyn krachten inspant om mee te werken, dat de uitgaven zooveel mogelijk worden beperkt. Vooral moet vermeden worden aanstel ling van overbodig personeel. Laat het ons niet direct zoeken in vermindering van inkomsten der ambtenaren, maar door ver eenvoudiging van werkwijze, waardoor minder personeel doo- dig is en door vermijding van tijdsverbeuzeling met zaken, die buiten het kantoorwerk vallen. Er is door slechte leiding ai zooveel verkeerds tot stand ge bracht, waar we de lasten van moeten dragen en die veel geld kosten, o.a. door uitbreiding van posten, die vroeger door één persoon verricht werden en nu een uitgave van f1700 -f- f400 -f- t 600 f 2700 per jaar vor deren, zoodat als het ware met geld gesmeten is. Men is al te royaal geweest met personeel aanstellen. Spr. wees erop, dat terwyl hij vroeger deel uitmaakte van een stembureau er nu niet aan hem gedacht is, ofschoon er een bureau by was gekomen en ge zocht is naar geschikte personen. Spr. acht dat voor zich begry- pelyk, omdat alles in het werk werd gesteld, om te trachten hem buiten den Raad te houden, wat niet gelukt is, omdat de oogen open gaan en men zich niet meer stoort aan grootti plakkaten en strooibiljetjes, maat Cfia

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3