werkkracht Hierop letten! Binnenland. Ingezonden Stukken. I Dhr. VAN BENDEGEM hand haaft het voorstel tot 25 pCt. verlaging voor 1 jaar. Dhr. SEGHERS zou ervoor zijn, als het alleen voor salarissen boven de f2000 was. Het voorstel-van Bendegem wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor de h.h. Van Bendegem, Van de Bilt, Iz. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Oggel en Ortelee. 7. Verlaging van huurpry». In een adres van de huurders van de huizen der Vereeniging tot bevordering der Volkshuis vesting, staande in de Juliana- straat, wordt medegedeeld, dat de .tegenwoordige regeling van toeslag van de gemeente niet aan de verwachting voldoet en dat het beter was, dat een uniforme huurprijs voor woningen van dezelfde hoedanigheid en grootte wordt bedongen. Vandaar dat zij verzoeken de huur der wo ningen te brengen op f 3 per week. Bij Raadsbesluit van 21 Augs. 1930 is bepaald, dat bewoners van die woningen met een inko men van minder dan f 18 per week een toeslag zouden krijgen van f 1 per week, die met een inkomen van f 18, doch minder dan f24 een toeslag van f0,50 en diegenen met een inkomen van f24 en daarboven geen toeslag. B. en W. deelen mede, dat van deze regeling-30 bewoners van de 48 profiteeren. Een andere regeling in te voeren acht het College niet gewenscht, daar dergelijke toe slagen geheel uit de gemeentekas moeten worden betaald. Dit standpunt wordt door de Reg. nog steeds ingenomen, hetgeen gebleken is uit de gevoerde correspondentie's dd. 27 Januari 1932 en daarvoor. De VOORZ. zegt dat B. en W. het adres voor kennisgeving wil len aannemen en de huur onge wijzigd laten, aangezien eronder de huurders zijn, die meer dan f 24 verdienen en dezen geen toeslag op de huur behoeven. Dhr. VAN BENDEGEM kan zich daarbij neerleggen, maar een bezwaar is, dat degenen, die toeslag krijgen, toch eerst de volle huur moeten betalen en dan maandelijks den toeslag terug krijgen. Kan dat niet anders De VOORZ zegt, dat dit een administratieve maatregel is. Hij wil het wel onderzoeken of het anders kan, maar kan het niet toezeggen. Dhr. 't GILDE acht het ook een administratieve rompslomp. Dat kan veel eenvoudiger en er kan geen bezwaar zijn, dat de menschen betalen hetgeen ze ver plicht zijn. De VOORZ. zegt dat het niet zoo eenvoudig is, als dhr. 't Gilde zich voorstelt. Het is een toe slag op de huur van f4, die de minister niet goedgekeurd heeft en daarom kunnen wij de huur niet bepalen op f 3. Dat is het bezwaar. Dhr. c. Hamelink zegt dat er wel geacht wordt, dat van inkomens van f24 de huur van f 4 niet te laag is, maar voor zooveel minderen is het nog te veel. En waar nu de particuliere huurprijs vergeleken wordt met die der woningbouwvereeniging, zou het eenigzins prijsregelend wérken voor geheel de gemeente. Als B. en W. de prijs op f3 stellen, zal de huur overal naar beneden gaan. Laten zij nu niet kijken naar de enkelen die het beter hebben, maar de huur zetten op f 3. Dat is toch altijd nog een te groot deel van het tegenwoordige inkomen. Dhr. DIELEMAN zegt, dat dit nu een post is, waarvan de in dex nog niet verlaagd is. Hij meent ook, dat de administratie eenvoudiger kan en de menschen geen f4 moeten betalen, om dan later terug te krijgen. Maar als er nu 30 van de 48 toeslag krij gen, kunnen die 18 dan niet iets meer geven en er voor de 30 iets afgenomen worden De VOORZ.; Als we nog ver der gaan, krijgen we geen steun van den Minister. Bovendien de menschen vragen allen f3 te be talen en dus behoeven we niet verder te gaan. Als we een mid del hebben, dat niet eerst f4 betaald moet worden, is de zaak opgelost. Dhr. DIELEMAN gelooft toch niet, dat de menschen er tegen zouden zijn, als het f2 50 werd. Hij zou het progressief willen regelen. Drie gulden huur is tegenwoordig niet weinig. De VOORZ.Het is toch niet billijk dat menschen die goed geld verdienen evenveel huur moeten betalen, als degenen, die van steun moeten leven Spr. zou daarom liever geen onver hoopt besluit nemen. Dhr. DE RUIJTER Er wordt gevraagd f3 huur, dus zou ik niet lager gaan. Spr. is het ook eens met B. en W dat wie f24 en meer verdient, toch geen toe slag moet krijgen, want dat moet betaald worden met geld, dat opgebracht is o a. van menschen, die het veel zuurder verdienen. Dhr. HAMELINK zegt, dat er gevraagd wordt om een regeling, die nog lager gaat dan f3 en als B. en W. dat willen overwegen kan spr. ermee accoord gaan, om dan b.v. te beginnen met inko mens beneden f 18. Spr. vindt f3 huur veel te hoog voor som migen. Men moet toch bedenken dat er zijn, die van f 12 per week moeten leven en als daar dan nog f3 af moet. Het is begrij pelijk, dat ze allen hebben ge- teekend op het adres en f3 heb ben gevraagd, om iets te berei ken, maar daarom kan het toch niet verkeerd zijn, als we dege nen. die in nooddruftige omstan digheden verkeeren, helpen. Spr. zou dezulken minder huur laten betalen en wie f24 en meer ver dienen geen reductie geven. Dhr. ORTELEE is het eens met dhr. Dieleman, maar zou niet verder gaan dan f3, omdat de menschen zelf ijiet meer vragen. De VOORZ. zegt ook, dat ze krijgen hetgeen gevraagd wordt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. 8. Verzoek om crisis-steun. Verzoek van het plaatselijk crisis comité om 10 cent per in woner beschikbaar te stellen ten behoeve van het comité. Het plaatselijk crisis-comité heeft het navolgende' verzoek in gediend „Waar het Nationaal Crisis comité, gevestigd te Den Haag besloten heeft 10 cent per inwo ner (f600 voor de gemeente Axel) te geven uit haar kas, onder voorwaarde dat ook de gemeente eenzelfde bedrag zal beschikbaar stellen om in den nood der ar beidersgezinnen eenigszins te voorzien, zoo vragen zij een som (in eens of gedeeltelijk) van f 600 ons comité te doen toekomen, om den reeds aangevatten arbeid tot een goed einde te brengen". B. en W. stellen voor om dit bedrag te voteeren onder voor waarde dat de helft beschikbaar gesteld wordt direct en de andere helft in het 2e halfjaar van 1932. Dhr. VAN BENDEGEM vraagt of dat ook dient voor gedupeer den, als kleine landbouwers, enz. De VOORZ.Neen, die wor den uit de andere collecte ge holpen, en door het Nat. Crisis comité, dat ook bereid is te steunen. Er is nu een commissie A. voor de kleine baasjes en neringdoenden en B voor de crisis-werkloozen. Het comité is reeds begonnen met haar taak en ongeveer gekomen aan het eind van hetgeen nog beschik baar is. Desgevraagd zegt spr. dat de steun in natura geschiedt. Dhr. 't GILDE is niet bevre digd over het werk van het co mité en vraagt zich af, of het geschonkene wel altijd komt, waar het wezen moet Spr. er kent dat het moeilijk is, maar toch vraagt hij, of men weet, dat er in stilte armoe geleden wordt door degenen, wier eergevoel een beletsel is om den zwaren vernederenden gang te doen naar het stadhuis op tijd en plaats als door de advertentie is aan gegeven. Er zijn er die dat niet kunnen en het als een gang naar het schavot beschouwen en de zulken kunnen niet profiteeren van de genomen maatregelen. Spr. vraagt daarom of ook op schriftelijk verzoek wordt gehol pen en moeten zulke men schen naar het stadhuis? De VOORZ.: Neen, als u adressen weet, zal het ons aan genaam zijn die menschen te kunnen helpen. Er is een com missie gevormd, die dat onder zoekt en daarmede rekening houdt. Dhr. 't GILDE dankt voor deze toelichting. Met alg. st. wordt nu het voorstel van B. en W. aangenomen. 9. Teruggave vergunnings recht. Door Hon. F. van den Bos» verlofhouder is gevraagd namens de rechtverkrijgenden van Virginia Weemaes, wed. J F. Dieleman, teruggave van vergunningsrecht, aangezien de vergunning is inge trokken op 13 Januari en er dus geen gebruik meer van gemaakt is. Waar het recht is betaald tot 1 Mei 1932 stellen B. en W. voor om f6,25 terug te betalen. AIzoo wordt besloten. 10. Omvraag. a. Dhr. VAN BENDEGEM vraagt of er geen adres is voor het draïneeren van landerijen met 50 pCt toeslag van de Regeering De VOORZ.Dat zal in de volgende vergadering behandeld worden. b. Dhr. ORTELEE merkt op, dat de pomp in de Noordstraat bij Verlinde al veel geld gekost heeft, maar nog niet in orde is. Laatst hebben ze er de brand spuit opgezet en sinds is die pomp niet bruikbaar. Hij acht dat in dezen tijd van droogte een treurige toestand. Daar ma ken veel menschen gebruik van die pomp, uit verschillende stra ten. Als nu B. en W. die pomp niet noodig oordeelen moesten ze die maar opruimen. De VOORZ. erkent dat die pomp niet gemist kan worden en inderdaad defect is geraakt door de spuit. Spr. zal den op zichter gelasten de pomp in orde te laten maken, want die pomp moet niet weg. c. Dhr. ORTELEE vraagt, of art. 5 der instructie van den ge meenteopzichter onverkort wordt gehandhaafd, voor wat betreft het verbod van het drijven van nering of het verrichten van werkzaamheden voor anderen. De VOORZ. vraagt of dhr. Ortelee feiten kan noemen, waar door dat betwijfeld wordt. Dhr. ORTELEENeen, ik weet het niet. Ik vroeg dit voor dhr. 't Gilde, die het woord niet meer kon krijgen, omdat hij zich volgens U te laat opgaf bij de rondvraag. Hij kan U misschien wel inlichtingen geven. De VOORZ.: We zullen een onderzoek instellen» d. Dhr. C. HAMELINK vraagt hoever B. en W. zijn met de bouwcommissie, waarna reeds op 5 Nov. is gevraagd. Dat onder zoek zal toch niet blijven duren De VOORZU zal in de volgende verg. afdoend antwoord hebben. a. Dhr SEGHERS zegt uit goede bron te hebben gehoord, dat onlangs een gem.-ambtenaar werd gelast, om een werklooze te waarschuwen, dat hij werk kon krijgen, maar dat vergeten werd. Hij vraagt, hoe dat moge lijk is, want het is voor een werklooze droevig en schadelijk als hij van de vergetelheid van een ambtenaar afhangt. De VOORZ. vraagt of dhr. Seghers een naam wil noemen, dan is spr. bereid een onderzoek in te stellen. Dhr. SEGHERS wil dat hier liefst niet doen, maar wil wel de Voorz. persoonlijk inlichten, het geen de Voojz. voldoende vindt. f. Dhr. DIELEMAN vraagt of niet al te royaal wordt omge sprongen met het geven van ver gunningen tot arbeiden op Zon dag? De VOORZ. zegt, dat hij daarin niet roekeloos is. Jl. Zondag werd gevraagd om een schip te lossen en spr. heeft onderzocht of dat noodzakelijk was en daar naar gehandeld. Spr. staat op het standpunt, dat Zondagarbeid zoo min mogelijk moet voorko men en men mag dan van hem ook verwachten, dat hij zonder noodzaak daartoe geen vergun ning geeft. Hierna wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Dinsdag is met 48 tegen 42 stemmen aangenomen de wet, waarbij 3 pet. zal worden gekort op de salarissen van Rijks-amb tenaren. Tegen waren de soc. dem., de vrijz. dem., de commu nisten, 3 anti-rev, 8 katholieken en Fl. Vos. De gemeenteraad van Rotter dam nam een zelfde besluit voor haar gemeente-ambtenaren met 25 tegen 15 stemmen. Met overli' idssteun gebouw- do woningen. Verschenen is het rapport van de door de ministers van finan ciën en van arbeid, handel en nijverheid ingestelde zgn. commis sie-Vliegen aan welke was opge dragen een onderzoek naar moei lijkheden bij de explotatie van de met financieelen steun van het Rijk en de gemeente gebouwde woningen. De commissie concludeert o.m. dat het noodzakelijk is, dat de huurbepaling voor al deze wonin gen beruste op één algemeen gel denden grondslag. Met de toetsing der huren dient gepaard te gaan een toetsing der exploitatie uitgaven, opdat deze tegelijk met de huren opnieuw worden vastgesteld. Naar de meening der Commissi? dient vervolgens gestreefd te wor den naar uniformitiet in de ren tetypes der Rijksvoorschotten, door een herziening van de rente van al deze voorschotten. Het dan vastgestelde exploita tietekort dient, naar de meening der Commissie voortaan door Rijk en Gemeenten te worden gedragen in de verhouding, die bij de toe kenning der bijdrage was bepaald Dit wil dus zeggen, dat als regel 75 pet. van het tekort ten laste komt van het Rijk en 25 pet. ten laste van de betrokken gemeente. Het verlies, dat niet met zeker heid kan worden bepaald, raamt de Commissie alsdan op rond f 13.395 000 per jaar,'waarvan rond f 10.046.250 ten laste van het Rijk en rond f3.348.750 ten laste der betrokken gemeenten zal komen. Dit beteekent een grootere uitgave voor het Rijk van f 1.471.000, ten voordeele der gemeenten AXEL, 26 Februari 1932. Ten overstaan van Notaris Fanoy alhier werden in het café van mej. de Wed. Gilijamse al» hier voor de Erven Adr. van Meurs geveild twee werkmans* woningen, Koop 1, het huisje staande in de Oudewijk werd verkocht voor f 1260 aan dhr. J. Ie Feber q.q., notarisklerk, alhier. Koop 2, het huisje staande in de Koestraat voor f660 aan dhr. C. Swets, koopman alhier. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Aan het te Den Haag ge houden postvakexamen voor kan toorbediende heeft o.m. ook vol daan de heer M. Verbrugge te Terneuzen, vroeger te Axel. In antwoord op een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan Ged. Staten gericht verzoek om verbetering te bevorderen van den weg van Philippine naar Driekwart is bericht, dat er onder handelingen gaande zijn tusschen den Minister van Waterstaat, de betrokken gemeenten (Philippene, Terneuzen, Sas van Gent en West- dorpe) en de provincie om te geraken tot verbetering overeen komstig het provinciaal wegen plan. Bij de samenkomst van den weg Terneuzen—Sas van Gent met den weg naar Philippine wordt het uitzicht voor het ver keer geheel benomen door een ter plaatse aanwezig huis. Ge vraagd is opruiming van dit huis. De laatste dagen werden geruchten vernomen dat er weer zigeuners niet ver van de gren zen waren. Vrijdag j.l. werden 11 wagens te Seveneeken gezien. Daarna splitste zich de groep, waarvan een gedeelte te Saffelaere bleef, ook deze groep ging weer uiteen in de richting Wachtebeke en Winkel-St. Kruis en zijn nu al verdei getrokken over Terdonck Wippelghem en Everghem dus naar Gent op. Dezer dagen zijn de grenspos ten voordurend bewaakt van af de Roode Sluis, Overslag, Oude- Brugschesluis en Sas van Gent. In Overslag-kom is aan d? grens vooiloopig een vaste wachtpost geplaatst en zijn daar Marechaus- sées ingekwartierd. Verschillende gegevens wijzen er op, dat men in België wel de gelijk de mogelijkheid nagegaan heeft om deze „bohemers" op Nederlandsch gebied te loodsen zoo meldt de Tern. Crt. Het is maar goed dat de Ne- deriandsche politie de grenzen zoo streng bewaakt want de land bouwer de R. van den Ouden polder onder Zuiddorpe was dezer dagen in de Belgische bosschen om boschgrond gegaan en miste op ee i gegeven oogenblik zijn paardhet dier werd toen spoe dig in het zigeunerkamp terug gevonden en dank zij de mede werking der Belgische gendarmen kon het paard aan den eigenaar terug gegeven worden. Predikbeurten te Axel. Zondag 28 Februari 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leesketk. Nam. 2 Ds. Hermanides, Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zendag 21. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Joh. 18:6. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nogmaals Do Dertiende Raadszetel Axel, 24-2-1932, Mijnheer de Redacteur. Dezer dagen gewerd my eed afschrift van het Koninklijk bes Quaker bestaat voor 65 7„ uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel Nam. 2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2