JoorËpi is oos Streven" „Se Lekkerbek", Na de Wasch Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Bazar t. b. c.-bestrïjding. MESTSTOFFEN: 27500 K.G. Superphosphaat, 8900 Ammoniak Super, 5000 Kalksalpeter. 1000 Chilisalpeter. 6000 zwavelz. Ammoniak op Vrijdag 26 Febr. a.s., Het Woonhuisje met Erf Het Woonhuisje met Erf Dinsdag I Maart a.s., De brood- en banketbakkerij VERKOUDHEID. Dhr. HAMELINK: Dat ge loof ik Dhr. VAN BENDEGEM Het gaat over de hooge salarissen en niet over een traktement van f 1000. Spr. staat aan de zijde der heeren 't Gilde en Oggel. (Wordt vervolgd). De landbou wvooruitzichten zyn nog allesbehalve gunstig; toch zyn er enkele lichtpunten. Het schijnt, dat de graanprijzen iets zullen oploopeu de aardappels zijn heel veel duurder geworden. Naar het ly'kt, aal de aardappel- verbouw in 1932 loonend wor den; althans naar de vroege aardappelen zal ongetwijfeld veel vraag zijn. Ook de poters zullen oagetwjjteld een geeden prijs opbrengen. Het zal dos zaak zijn, aan den verbouw van aard appelen de noodige aandacht t* schenken en vooral te zorgen zoo vroeg mogelijk aan de markt te zijn met eeD eerste kwaliteit product. De kunstmeststoffen zijn goedkoop zwavelzure am moniak kost al heel weinig en ook de overige stikstofmeststoffen zijn sterk in pry's gedaald. Het zelfde geldt, zij bet in mindere mate, voor de losforzuurmest- stoffan alleen de kali maakt een uitzonderiog, maar is toch ver geleken met voor den oorlog, zeker niet duur. En juist op aardappelen is een kalibemesting onontbeerlijk. „Hst Kringblad", orgaan vao den Kring Hulst v. d. N. C. B. wijst er op, dat vele zwaardere gronden thans kali gebrek vertoonen, waardoor de keuringen der aardappelen te velde veel moeilijker worden en het gewas veel gevoeliger wordt voor besmetting met bladluizen, de overbrengers van bladrol en topbont, terwyl ten slotte de op brengst sterk vermindert. Zoolang de plant nog groen blijft, vertoont het kaligebrek zich op de volgende wijze Bladeren donkergroenze bui gen zich om aan den top naar onderen en worden spoedig brons kleurig. In Juli worden de on derste bladeren al geel met bruine tot bruinzwarte verkleu ring en scbynt de plant at te sterven. Wie twyfelt, informeere bij een leeraar aan een land bouwschoolook is proefveld- bezoek zeer aan te bevelen. Het blad vestigt er ten slotte de aandacht op, dat bet voor de aardappelteelt niet voldoende is, dat men met kalizouten bemest in het jaar, dat men aardappelen zet, maar ook dat, wanneer de bodem eenmaal zoover is, dat by geen kalivoorraad meer bevat, elk jaar een bemesting met kali- zout noodig is, al is natuurlijk niet voor elk gewas evenveel noodig. By kalibemesting op gronden, die geheel van hun kalivoorraad beroofd zijn, wordt n.l. de eerste kali sterk vastge legd in den grond, zoodat de gewassen er somtyds weinig van kunnen profiteeren. Het lijkt ons toe, dat in ver band met de verhoogde belang stelling voor den aardappelbou w deze opmerkingen van „Het Kringblad" in wijderen kring aandacht verdienen. En wat bier van de zware gronden wordt gezegd, geldt in nog sterker mate voor de zand- en veen gronden. heeft men vaak last van schrij nende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. AXEL, 23 Februari 1982. Het is wel merkwaardig, dat in de wintermaanden gebrek aan drinkwater heerscht. Zoo zijn hier van verscheidene bewoners de regenbakken leeg en ook en kele openbare bakken, als van kerken en scholen. Gisteren is van gemeentewege begonnen met distributie van drinkwater, doch nu lijkt het ge schreeuw weer erger dan de kwaal. Er bleek weinig lust tot koopen, zoodat men nog geen &0Q Liter kwijt kon. Of dat nu komt doordat er nu en dan eenige droppels regen vielen en de lucht zwaar bewolkt is, weten we niet, maar men zou zeggen als de nood dringt en het is waschdag, wat zijn dan een paar honderd em mers water op zooveel perceelen Men bedenke intusschen, dat het voor de gemeente ook teleur stellend is, als er kosten gemaakt worden, om de menschen ter wille te zijn en er wordt niet van geprofiteerd. Zaamslag. Namens den heer D. Dekker, werd Vrijdag j.l. alhier aanbe steed het afbreken van een schuur en een huis en het bouwen van een nieuwe landbouwschuur, in den Drieweg (Zaamslagpolder). De uitslag was als~volgt: Metselwerk. P. de Jonge, Axel f 3900, Jacs. Hough, Axel f 3874, Jacs. Wisse, Terneuzen f3708, J. C. de Vos f3325, J. van de Velde f 3250, Gebr. Verstraete, Hulst f3050, C. A. van Fraaijen- hove f 2998, Gebr. de Bruijne f2948, Chr. v. d. Velde f2685. Timmerwerk. H. van Luijk, Axel f5520, Jan Wisse, Axel f 5225, P. Burggraaf, Hengstdijk f5139, D. Bastinck f5133, A. D. Kaijser f 5100, Wed. L. F. de Tije, Lamswaarde f 4933, J. F. de Waal, Kuitaart f4618. Ijzerwerk. A. Maas, Axel, f 716. L. Willemsen, f485,50; H. K. Markusse f480; A. van Kruinin- gen, Axel f329. Loodgieters- en leidekkerswerk. M. Wieland, Hoek f 1475; J. M. de Zeeuw, f1417; A Mei, Axel f 1400. Schilderswerk H. Wisse, f 253 J. M. Wisse, f235; D. R. Rie- mens, f 220C. Kaijzer, f 208 C. Wisse—Galle f 183. 2e en 4e perc. J. F. de Waal, Kuitaart f 5863. 2e en 5e perc. P. Burggraaf, Hengstdijk f 5379. Ie en 2e perc. P. F. Voet en P. de Waal, Hontenisse f8270. Massa. H. van Luijk f 12290, Jan Wisse f 10908, P. F. Voeten P. de Waal f 10700, C. H. H. Wisse f 9896. Gegund aan Chr. v. d. Velde, J F. de Waal, Kuitaart, H. K. Markusse en C. Wisse—Galle. De ii schrijvers bij wie geen woonplaats vermeld staat, wonen te Zaamslag. Te Terneuzen zal het „Ge nootschap tot Opvoeding" uit Roosendaal een nieuw klooster bouwen met bijkomende werken. Dit werk is onlangs opgedragen aan de Fa. v, de Poel uit Lams waarde. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een paar handschoentjesH. Smies—Meulenbroek. 5 paar nieuwe sokken veld wachter Griep. Arrond. Rechtbank te Xiddeburg In de zitting van 19 Febr. werden de volgende vonnissen uitgesproken poging tot zwaar licbaamlijk letsel: G. I. d'O, 21 j., kantoor bediende te Hulst, 1 maand ge vangenisstraf; oplichting en verduistering C. J. M., 31 jwerkman te Ter neuzen, 3 maanden gevangenis straf voorw. proeftijd 3 jaar., verduistering: J. E. J.J., 40 j., bankier te Vlissingeo, ged. te Middelburg, 1 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorar rest. Vrydag werd voor bovenge noemde rechtbank de volgende zaak behandeld C. v. D., 31 jaar, landbouwer wonende te Graauw werd ver dacht dat hij te Graauw terwfjl hij by vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te Middel burg d.d. 7 September 1931 failliet was verklaard ter bedrie- gelijke verkorting van de rechten efjner schuldeischers op of om streeks 27-28 Augustus 1931 terwjjl hjj wist dat toen zijn faillissement niet meer was te voorkomen een zijner schuld eischers en wel A. D. Boënne heett bevoordeeld, eenige goe deren aan zyn boedel heett ont trokken en niet aan zyn curator mr. Tichelman heeft verant woord, hebbende hy toch 18 kalveren, 4 runderen, 6 melk koeien, 4 paarden, 1 eenjarig paard, 2 veulens, 1 dorschma- chine, 1 motor, 1 kapmachine, 2 houten sleden, 1 landploeg, 3 ijzeren ploegen, 2 cappons met voorstellen, 2 houten eggen en 1 houten egge met ijzeren punten ter betaling van zya schuld aan Boënne, op diens ert gebracht, terwyl die goede ren niet aan den curator zijn verantwoord. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij een bedrag van ongeveer 2870, dat hy als koopsom voor voor melde goederen had ontvangen, heeft ontrokken aan zijn faillis sement. De behandeling werd geschorst omdat eenige getuigen tenge volge van den mist op de Schelde niet waren verschenen. Een bezem achter 't beschot. Na den brand in de Langedelft te Middelburg vond men in de ruïnes van het Grand Hotel Vers- seput in eon nis een bezem inge metseld. Nadat hiervan in de pers een bericht was verschenen, kwamen meer mededeelingen van dezen aard binnen. Het is daarom merkwaardig genoeg, dat men by het wegnemen van een eiken houten betimmering in de oud heidkamer van het thans geres taureerd wordende Raadhuis te Veere, achter het beschot weder om zulk een bezem heeft gevon den. Deze «udheidskamer was vroeger de vierschaar en de mo gelijkheid van verband tusschen de bestemming van deze ruimte, waar veel rapalje en gespuis voor zijn rechters verschijnen moest, en het inmetselen van dien bezem is niet uitgesloten. Hoe dit zy het gebruik, zulk een amulet als middel van bescherming tegen of ter verdrijving van booze gees ten in een bouwwerk in te met selen, schijnt dus in oude tydeu in Zeeland wel verbreid geweest te zyn. Zondagmiddag is de 48-ja- rige mej. C. F. Maate, geboren Kleyn op den Schiedamschen weg te Rotterdam, toen zij ach ter een tram om, den weg over stak, gegrepen door een auto bus vau den dienst op Vlaar dingen. De vrouw werd over een afstand van 10 M. medege- sleurd. Zij was zwaar gewond en bleek reeds te zyn overleden. Volgens getuigenverklaringen zou den chauffeur geen sehnld treffen. Zaterdag is te Berlyn de kantoorbediende gearresteerd die voor een firma buiten Utrecht een bedrag van t 6 200 moest inca8seeren en niet was terug gekeerd. Sportnieuws. Voetbal. Z. S. C.—Axel II 8—2. Zaterdag speelde Axel- II te Zaamslag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Z. S. C., welke door laatstgenoemde club werd gewonnen met 8—2. K. P. C.—Axel III 5-10. Axel III trok Zaterdag naar Kijkuit, om daar uit te komen tegen K. P. Cde plaatselijke voetbalclub, die seriewedstrijden heeft uitgeschreven. Het jonge Axelsche elftal won met 10 5. Axel II—Terneuzen III 8—2. Zondagmiddag speelde Axel II alhier de laatste competitiewed strijd in dit seizoen tegen Ter Neuzen 111. Over het algemeen was het een aardige, vlugge wed strijd, waarin onze stadgenooten beter speelden dan in voorgaande ontmoetingen. Ze wonnen dan ook welverdiend met 3—2» Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, Februari 1932. Mijnheer de Redacle ir. Mag ik voor onderstaande s.v.p. tea plaatsje in Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Naar mijn bescheiden meening is er een artikel in de Gemeentewet, dat zegt dat „hij, die ten eigen bate gei den uit de Gemeentekas ontvangt geen Lid van den Gemeenteraad mag wezen". Waarmede dus in de eerste plaats rechtstretksche persoonlijke on dersteuning bedoeld wordt. Hoe is het in verband met dit Art. der Gemeentewet mogelijk, dat een Lid van Axels' Gemeenteraad die persoonlijke ondersteuning genoten heeft uit de Gemeentekas in den vorm van de zgn. „Kerstgave" als Raadslid gehandhaafd blijft Is bovengenoemd Art. misschien ook van toepassing op hen, die gelden uit de Gemeentekas ontvangen, hetzij bij werkverschaffing of op de Gemeente bedrijven, zooals Gasfabriek, Beerrui- ming of iets dergelijks M. de R. gaarne ;ag ik een en ander in ons plaatselijk blad beantwoord. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte De belastingbetaler, X. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe Regeeringsprijs Rogge f4,af 5.—. Wintergerst f6,— a f 7,— Zomergerst f 6,— a f 7,—. Haver f 4,— a f 5,— Erwten f 7,- a f 12,—Paarden- boopenf 0,— af 0,—. Duiven- boonen f 0,— a f 0.—. Bruine- boonen f 5,— a f 8,—. Lijn zaad f 8,a f 10,—. Blauwmaan- zaad f af- Groen Vlas f 0,02 a f 0,04. Gebookt Vlas f 0,03 a f ,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 a f 0,35 Aardappels f3,— a f3,25. Stroo f 11,a f 12—Koolzaad f a f Mosterdzaad f k f— Boter tO,95 k tl, Eieren f3,- a f3,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,a f 12,—: Rogge f 4.50 a f 5,50. Wintergerst f 6.50 è.f 7.50. Zomerg. f 5.a f 6. Haver f 4.50 a f 5,50. Erwten f 7.50 a f 11,Paardenboonen f 6.50 a f 7.50 Duivenboonen f 7.50 a f 8.25 Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 5.af 7.-Boekweit f a f Lijnzaad f 6.a f 8,—. Blauw Maanzaad f 20.— a f23,Mosterdzaad f a f—Groen Vlas f a k Gebookt Vlas f a f—Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f8.— a f 10.— Stroo f—Eieren 26 stuks f 0,91Slachtvee aangev. 6, verk. 2. Varkens aangev. 43, verk. 24. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. De prijzen der verloting vielen op de volgende nummers. Prijzen binnen drie maanden niet afge haald komen aan het comité. 601 1127 109 975 1885 774 1168 187 1934 460 1702 112 359 439 1727 834 1353 686 570 492 959 1713 731 536 1524 Het comité deelt mede dat nog 2 vlaggen achtergebleven zijn, één gemerkt A. D., een zonder merk Prijzen en vlaggen te bekomen bij Mej. J. Schieman, Noordstraat. Onder hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze bazar, wordt medegedeeld, dat de netto op brengst dezer bazar bedraagt ruim f1500. HET COMITÉ. Voor den Bloementuin 50 Gladiolen, 35 Montbretia, 50 Ranonkels, 35 Anemonen, 50 Geluksklavers, 5 Lelies, 12 dubb. Begonia, 5 Dahlia, 6 Kaapsche Lelies, 1 Potplant, 10 vaste Plan ten en plantwijze. Alles apart ver pakt en v. prima kwal. v. slechts f 175. J. W.J.v. BIEZEN, Bloe mist, Hillegom» Postgiro 135229. MAATSCHAPPIJ te AXEL. Bovengenoemde Vereeniging hoopt op aanst. Maandag 29 Februari, des namiddags 3 ure, bij de Wed. J. van Doeselaar, Axel-Sassing aan te besteden onder A. H. V. te leveren, vrij voor den wal Axel-Sassing, van 10 tot 20 Maart, de volgende Plus minus 14 procent. 7/9 procent. Het Bestuur, P. DE REGT, Voorz. P. DEES, Secr gjggg'** Notaris J. FANOY te Axel, zal voor de Erven A. VAN MEURS, in het café van Mej. Wed. G. Gilijamse te Axel, namiddags 3 uur, verkoopen KOOP 1. te Axel, Oudewyk, kadaster sectie G no. 939 geheel en 984 ged., samen groot 52 c.A., laatst bewoond door erflater. KOOP 2 te Axel, Koestraaf, deel van sectie G no. 984, groot 60 c.A., in gebruik bij W. Broekhoven. Te aanvaarden bij de betaling. Betalen uiterlijk 26 Maart a.s. jWEae- Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van zijn principaal, krachtens art. 1223 B. W., in het hotel „De Graanbeurs" bij dhr. Verhulst, te Axel, op 's namiddags 3 uur verkoopen bestaande in Woon- en Winkelhuis, Bakkerij, Erf en Tuin, te Axel, aan de Noordstraat en Kerkdreef, kad. sectie G no. 2177, groot 2 A. 47 c A., laatst in gebruik bij den heer J. C. VERLINDE. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalenuiterlijk 1 April a.s. Bij een huiverig en loom gevoel, pijn in de ledematen, een zwaar gevoel in het hoofd, waterige oogen, voch tige neus, Aangezichtspijn, I and- en Kiespijn, Spier pijnen zijn de Koortspoeders van Apo theker H. VAN AKEN, specialist te Selzaete, België, het aangewezen middel. De Koortspoeders van Apotheker VAN AKEN zijn onmisbaar in een huis gezin. Verkrijgbaar in Doosjes van 60 cent bij Apothekers en Drogisten. Imp. SCHULTE THIEME, Langedelft A 94, Middelburg GELD besohikbaar lste Hypotheken, rente van af 4Vj 2de Hypoth., rente van af 6%, Credieten, rente 6 Brieven onder No, 90> bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3