t Rechtszaken. Gemengd Nieuws. moeten loopen om vleesch te komen koopen en ook voor het toezicht houden op den verkoop is het moeilijk. Dhr. VAN BENDEGEM kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Er komt toch een muur rond? De VOORZ.Zeker, dat staat op de teekening. Het publiek zal van de heele slachting niets bemerken. We hebben nu een slachthuis, dat niet voldoet en daarom willen we zorgen, dat het tweede in orde is. Dhr. 't GILDE vindt het wel geen ideale oplossing, maar kan er toch mee instemmen, dat het adres voor kennisgeving wordt aangenomen, niettegenstaande het een gunstige uitwerking heeft gehad en de inrichting volgens den wensch van adressanten zoo ver mogelijk buiten het bereik van spelende kinderen blijft. Dat de inrichting kort bij de Fröbel school komt, leek hem eerst be zwaarlijk, doch wegens den muur is dat ondervangen. Alleen vraagt spr. nog, of, gezien de tee kening, waarop het gebouw nog al royaal voorkomt, de begroo ting niet overschreden zal worden. De VOORZ.Borg kunnen we er niet voor staan, maar het wordt in eigen beheer gezet. Dhr. OGGEL zegt dat wel blijkt, dat de meeste bezwaren geopperd zijn, doordat de men- schen een verkeerd idee hadden van het slachthuis en dus die bezwaren eigenlijk niet bestaan. Het zal nu in eigen beheer door werkioozen worden gebouwd, dus zoo zuinig mogelijk. Dhr. D1ELEMAN gelooft dat het zal tegenvallen en wil liever het gebouw buiten de kom, even als dhr. Hamelink en zooals aan vankelijk het plan was. De Voorz. zegt wel we moeten niet te ver zijn omdat bij noodslach- ting het vleesch gemakkelijk ver kocht moet kunnen worden, maar dan zijn de kombewoners altijd vóór en de buitenmenschen wil len ook wel graag eens goedkoop vleesch eten. Spr. acht het ge bouw ook niet gewenscht zoo kort bij de Chr. Fröbelschool. Dhr. SEGHERS is het eens met dhr. Hamelink. Dhr. 't GILDE vindt dat het argument van dhr. Dieleman niet opgaat. In het centrum van de gemeente is ieder er even ver vandaan. Men kan het slacht huis toch niet op Stikkediek zetten Dhr. DE RU1JTER bestrijdt de gekozen plaats nogmaals op grond van de bouwexploitatie. De VOORZ. zegt dat B. en W. aan den Buitenweg of het terrein der gasfabriek niet hebben ge dacht en willen dat nog wel in overweging nemen, alvorens te beslissen. Dhr. HAMELINK acht het een zonderlinge houding van sommige raadsleden, dat ze eerst gepleit hebben tegen den verkoop van goedkoop vleesch en nu weer pleiten om de gelegenheid daar voor zoo gunstig mogelijk te maken. Het is ondenkbaar, dat men bij de gasfabriek een winkel zal zetten, maar bij noodslach- ting is het iets anders, dan moet het vleesch weg en en wie dan een koopje wil, heeft het er wel voor over om daarheen te gaan. Het argument van dhr. Dieleman, dat het te ver af is, lijkt gezocht, want Schapenbout is nog verder. Spr. meer.t dat de door hem ge noemde plaatsen het meest ge schikt zijn. De VOORZ. ontraadt het om nu te beslissen en wil het liever nog eens overwegen. Aldus wordt besloten. Nog zijn een tweetal adressen ingekomen. h. Schriftelijk voorstel van dhr. L. P. ORTELEE, om een vasten straatmaker aan te stellen, die zijn woon- en verblijfplaats hier heeft en bij eventueele slapte in het bedrijf ook genegen is, om andere werkzaamheden te verrichten. Ter toelichting deelt schrijver mede, dat dan hetgeen door des- betrefifenden werkman wordt ver diend, ook weer voor het mee- rendeel in deze gemeente wordt uitgegeven, zoodat neringdoenden en winkeliers^ welke toch ook belastingbetalers zijn, ook weer iets daarvan terug zien. En aan gezien er voor een straatmaker, die ook ander werk verrichten wil, er toch altijd werk is, ver zoekt schr. den Raad medewer king te verleenen tot het onder deze voorwaarden aanstellen van een straatmaker. Dit voorstel wordt naar B. en W. verwezen om advies. i Schriftelijke vragen van dhr. C. HAMELINK aan B. en W., met verzoek daarop zoo spoedig mogelijk antwoord te mogen ontvangen fe. Welke zijn de redenen, waarom de benoeming van een derden ambtenaar ter secretarie, waartoe reeds op 5 Nov. 1931 door den Raad is besloten, nog steeds niet heeft plaats gehad 2e. Kunnen B. en W. nu reeds mededeelen, wanneer die benoe ming dan wel zal plaats hebben De VOORZ. antwoordt, dat die benoeming niet plaats had, om dat dhr. Francke jl. Aug. voor een jaar tijdelijk is aangesteld en er dus tot Aug. aanst. in een 3en ambtenaai is voorzien. Een an dere vraag is, dat nu intusschen door den Raad is besloten een 3en ambtenaar te benoemen voor f 1200—f 1400 per jaar en dhr. Francke is aangestelt op f 1000 per jaar, wat men dezen zal uit betalen Dhr. VAN DE BILT meent volgens de laatst bepaalde rege ling. Dhr. OGGELHet kan ook met een gratificatie geregeld worden. Dhr. C. HAMELINK herinnert eraan dat er in de verg. van 5 Nov. is gezegd, dat dat schan daaltje van f 1000 voor een amb tenaar maar uit de wereld moest. De Raad heeft toen een nieuwe regeling vastgesteld en daarom is er geen grond om den tijde- lijken ambtenaar minder te geven. Het is absoluut bespottelijk zoo'n ambtenaar met f 1000 af te sche pen. Met op 1 na alg. st. is besloten het salaris te bepalen op f1200—f1400 en dus dient men daar naar uit te betalen. En als da Raad van meening is, dat er een 3en ambtenaar noodig is, kan spr. niet begrijpen, dat men met de benoeming wacht. Het is straks 3 maanden geleden en nog niet gebeurd. Als er de vorige verg. gezegd is, dat er een addertje onder het gras zit, dan gelooft spr. dat nu ook. Dhr. Francke is volgens de advertentie opgeroepen als „3e ambtenaar" en is er dus wel degelijk sprake van een ambtenaar en niet van tijdelijke kracht. Op grond daar van komt hem dus de nieuwe salarieering toe en heeft hij recht dat te vorderen, wat is gevoteerd. Spr. zou nu nog gaarne ver nemen, de reden waarom B. en en W. de benoeming opschorten en zou willen, dat onvoorwaar delijk aan de gedane uitspraak van den Raad gevolg wordt ge geven. Ook hoorde spr. nog niet wan neer de benoeming zou plaats hebben en hij gelooft, dat de Raad recht heeft dat te weten. De VOORZ. zegt, dat B. en W. een oogenblik in overweging hebben gehouden, om geen 3en te benoemen, Dhr. C. HAMELINK: Op wel ken grond Dhr. OGGEL vyil dit even toe lichten. Mijn idee is geweest, zegt spr. een tijdelijke kracht :e nemen en als nu gevraagd is een 3en ambtenaar, dan is mij dat ontgaan en is het ook een fout geweest die op te roepen, want de bedoeling was een tijdelijke kracht op f 1000 voor één jaar. Toen nu een le ambtenaar werd opgeroepen is dhr. Francke ook bij spr. geweest en heeft o.a. gezegd, dat als hij niet benoemd werd, hij een andere betrekking zou zoeken en men hem in Axel zou moeten missen, waarop spr. dan antwoordde, dat er dan toch ook nog wel een ander te vinden zou zijn, Maar nu dhr. Francke niet benoemd is, zoekt hij elders te komen, terwijl wij gebonden zijn om hem tot 1 Aug. te houden en daarom heeft er nog geen be noeming plaats gehad, omdat we altijd nog tijd hebben om tegen 1 Aug. een oproeping te doen. Tot zoolang zijn we toch ver plicht dhr. Francke te houden. Dhr. C. HAMELINK vindt deze verdediging niet ad rem. Men had de oproeping moeten doen, toen ik daarop aandrong. Nu kan men wel napleiten over dat ge scharrel met die benoeming, maar daarmede is het besluit niet te niet gedaan. En als men nu een oproeping had gedaan, dan had dhr. Francke gelegenheid gehad om te solliciteeren, in wien we dan een goede kracht hadden en dan was de moeilijkheid op gelost. Spr. vindt het niet in orde, om achteraf te zeggen, dat besluit is eigenlijk een snertbe- sluit geweest van den Raad en daarom wachten we maar. Het was veel reëeler geweest, als B. en W. dat eerst hadden gezegd. De VOORZ. komt er tegen op, dat dhr. Oggel hier doet voorko men, alsof de oproeping van een 3en ambtenaar aan zijn aandacht is ontsnapt. Hij kan toch weten als le wethouder, dat besloten is om die oproeping te doen en bovendien is in de vergadering van B. en W. de advertentie voorgelezen, alvorens die tot plaatsing is afgegeven. Het is hier dus een eerlijke zaak. Spr. zou trouwens ook liever voldoen aan het besluit van den Raad, en tegen 1 Aug. een op roeping doen. Wie dan benoemd wordt, kan aan B. en W. worden overgelaten. En als we langer wachten, dan is het niet zeker, of dhr. Francke niet elders is, of nog solliciteeren zal, ter wijl spr. persoonlijk hem ook gaarne zou behouden, omdat het een goede kracht voor de secre tarie is. Dhr. DE RUIJTER meent, dat B. en W. nu toch gemachtigd zijn om dhr. Francke naar een salaris van f 1200 te betalen. De VOORZ. zal daartoe in de volgende vergadering een voorstel doen. Dhr. 't GILDE zegt, dat dhr. Oggel wel degelijk gelijk heeft, als hij zegt, dat het de bedoeling was om een tijdelijke kracht te benoemen. Bij de begrooting is dat punt uitvoerig besproken en was men algemeen tegen een 3e ambtenaar. Later is in verband met de volkstelling en andere drukte erin toegestemd, om een 3e kracht voor een jaar te nemen. Maar geer. 3e ambtenaar. Dat besluit is pas genomen, toen dhr. Francke hier al was. De VOORZ. acht het vrijwel gelijk, een 3e kracht of een 3e ambtenaar. Dhr. Oggel zegt dat het hem ontgaan is, maar ik ver klaar, dat de advertentie zoodanig opgesteld en voorgelezen is. Dhr. OGGEL: Dat kunnende notulen uitwijzen. Dhr. DIELEMAN gelooft dat B. en W. zich al he?l gemakke lijk uit die moeilijkheid kunnen redden. We hebben intusschen een ambtenaren-reglement gekre- gen en als we dat ter hand nemen, zijn ze klaar. Want er wordt wel gezinspeeld op een oproe* ping, maar die is heelemaal niet noodig. B. en W. kunnen direct dhr. Francke benoemen, hij heeft er als tijdelijk 3e ambtenaar vol gens het reglement recht op. En dan is de zaak opgelost. Dhr. C. HAMELINK is het eens met dhr. Dieleman. Hij heeft het niet willen zeggen, om den schijn te vermijden, dat hij zich be moeide inet de benoemingen door B. en W., maar als ze ge wild hadden, was de benoeming reeds geschied. De VOORZ. zegt, dat het regle ment is aanvaard, maar de be noeming heeft nog niet plaats gehad. De Raad heeft dus af te wachten wat B. en W. zullen doen. De genoemde punten 4 en 5 worden z. h. s. aangenomen. (Wordt vervolgd) AXEL, 19 Februari 1932. Zooals onlangs reeds in 't kort is medegedeeld, za> ook hier ter stede een vergadering worden gehouden om te protesteeren tegen het wetsontwerp Terpstra, dat is ingediend zgn. ter bezui niging der onderwijskosten, doch door welke maatregelen niet al leen de lagere school over het algemeen is gedupeerd, doch de openbare school in 't bizonder wordt getroffen. Ten einde de actie daartegen niet eenzijdig te voeren, heeft het bestuur van de afdeeling „Volks onderwijs" een vergadering uit geschreven, waarin waren verte genwoordigd verschillende poli tieke richtingen en bonden. Uit deze afgevaardigden werd een comité samengesteld waarin zit ting hebben de heeren J. C Vink (Vrijheidsbond), voorzitter; A. J Schieman (Volksonderwijs), secre taris A. J. Hol, (N. O G-) J A. Platteeuw (oudercommissie); C. Hamelink (S.DTA.P.); P. War nier (A. B B) Na eenige bespreking werd besloten op nader te annonceeren datum een openbare vergadering te houden, waarbij als spreker zal optreden de heer J. van der Peijl uit Ter Neuzen. Woensdag is te Terneuzen met dit doel een protest vergadering gehouden, die druk bezet was en waarbij als spreker voorging de heer Klaas de Vries uit Amster dam. Ten overstaan van notaris Fanoy alhier werd Dinsdag 1.1. in het hotel De Lozanne ten verzoeke van de fam. L. Vercou- teren herveild het woon-en win kelhuis te Axel, Weststraat, groot 1 are 11 c.A. Het perceel werd voor f 4000 toegewezen aan den heer C. de Witte te Gent (België) q. q. Ten overstaan van notaris Van der Veen te Terneuzen is Dinsdagmiddag alhier in het hotel van den heer Verhulst en ten verzoeke van de Erven Wed. H. Mangold, te Terneuzen, publiek geveild een woonhuis met erf, groot 2 Aren 7 c.A in de Koe straat alhier. Kooper werd de heer P. le Feber Jr. q. q. voor f 2750. Woensdag is aan de uni versiteit te Amsterdam bevorderd tot arts de heer K. Ittmann Gz., geboren te Axel, thans te Vree land (Utr.) In den gemeenteraad van Hontenisse kwam o.m. in behan deling de circulaire van Ged. Sta ten betreffende wijziging der jaar wedden van de hoogere gemeente ambtenaren. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten een schrijven tot Ged. Staten te richten waarin te kennen wordt gegeven, meer te gevoelen voor een verla ging met 25 pet. dan in den geest, zooals Ged. Staten voorstellen. Bij Kon. besluit is met in gang van 11 Maart a.s. herbe noemd tot burgemeestere van 0- verslag de heer G. Stevens. Bij Ged. Staten van Zee land is o m. concessie aangevraagd voor een dienst uitsluitend op Woensdagen van Graauw over Lamswaarde en Zaamslag naar Ter Neuzen en omgekeerd) door A. Poppe te Qraauw, Zaamslag. De collecte voor het crisis comité heeft alhier opgebracht f 479,30. Alhier is een Chr. Besturen bond opgericht. Toegetreden zijn de afdeelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, Ned Chr. Bouwvakarbeidersbond en Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bond. Tot bestuursleden werden ge kozen J. de Pooter, voorzitter, L. Dieleman, secretaris en C. Schieman, penningmeester. Dezer dagen hield de vereeni- ging „Onderlinge Hulp alhier haar jaarlijksche alg. vergadering. Uit de verantwoording bleek, dat over het afgeloopen dienstjaar was uitgegeven f944, waarvan aan onteigende varkens f562 en er was ontvangen f813, derhalve een nadeelig slot van f 130. Het zuiver bezit bedraagt f806, te genover het vorige jaar 901. De prijs van de groote varkens werd bepaald op f 0,36 per K G. en dat der kleine op f8 per stuk, beide voor een vol jaar. De inenting wordt op dezelfde wijze voortgezet als voorgaand jaar, terwijl de contributie weer op f 2,50 per jaar werd gesteld en het entréegeld op f 1,50. Ook het boetestelsel werd ge handhaafd, nl.op hen, die vcor of op 1 Juli de helft van hun contributie niet voldaan hebben, wordt f 0,10 boete toegepast. Bij de rondvraag wilde men het zgn. keurgeld wat verminderd zien, waartoe echter, met het oog op het groote risico van hen wie twee varkens hebben en meer, niet werd overgegaan. Wat ook geen ingang vond, was de zelf- aankoop van varkensvoeder. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Kantongerecht te Ternenzen. Strafzitting van 2 Februari 1932. Veroordeeld werden o.m. we gens overtreding van Motor- en Rijwielreglement. A. D., Hoek, f5 of 2 d. h. G. J. M V., Sas van Gent, t 6 of 3 d. h.R. A. v. O., Stoppel dijk, t 6 ot 3 d. h.P. d. J., Axel, 12 of 1 d. h. C. v. d. V., Hoek, f 2 of 1 d. h.P. H W., Ter NeuzeD, f2 of 1 d. b.J, B., Zaamslag, f 5 of 3 d. h.J. W. v. d. H., Zaamslag, f 2 of 1 d. b. J. H Zaamslag, f 2 of 1 d. h. W. O., Zaamslag, f 2 ot 1 d. h. A. M., Stoppeldijk, 12 of 1 d. b. W. SZaamslag, f 2 of 1 d. h. J. G Zaamslag, f2 of 1 d. h. Politie-verordening Zaamslag. J. O., C. v. d. H., C. B., J. d. B L. M. M., allen te Zaamslag, teruggave aan de ouders zonder strafF. W. v. d. H., Zaamslag, f 1 ot 1 w. tuchtsch. W. B Zsamslag, fl ot 1 d. b. M. C. G., Zaamslag, f 1 ot 1 w. tuchtscb. J. HZaamslag, f 1 of 1 w. tuchtsch. Te Veendam is de 80-ja- rige alleenwonende weduwe Wigboldus brandende in haar kamer gevonden. Door toegescho ten hulp werden de vlammen met kleedingstukken gedoold. De oude vrouw, die vermoede lijk, nadat zy boven een stoof had gezeten, met smeulende klee- ren naar bed was gegaan en daar eerst in slaap was gevallen, werd wakker toen zy pyn voelde. Zij is 106D op de vloer gevallen, waardoor in de kamer brand ia ontstaan. De vrouw werd,aldua de Msb., in zorgwekkende toe- atand naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht, waar zy aan de bekomen verwondingen ia overleden. X Spiervorming 16 proteïne, onontbeerlijk voor de ontwikkeling der spieren en bindweefsels. Boven dien bevat het vetten en mineralen. Quaker is een volkomen" voedsel en bovendien bijzonder smakelijk. Zondag 21 Februari 1932. Voorm. 9Vt ure Leeskeik. Nam. 2 Dr. Cazemitr. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Car. Zondag 20. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Matth. 26:14-16. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2