Landbouw. Tot zoover het interview Laat ons hopen, dat de volkeren nog tijdig tot bezinning komen Adres van Prot. Chr. arbeiders In de overtuiging, dat het wel slagen der Ontwapeningsconfe rentie, die op het oogenblik in Qenève bijeenkomt, voor de toe komst der menschheid van de grootste beteekenis is, heeft de Protestantsch-Christelijke Arbei ders Internationale aan de Con ferentie het volgende schrijven gericht „Overeenkomstig het besluit van het tweede congres der Pro testantsch-Christelijke Arbeiders- Internationale, gehouden te Essen op 9 Juni 1931, wendt het bestuur dezer Internationale zich tot de Ontwapeningsconferentie, met he dringend verzoek, alles in het werk te stellen, om tot een zoo ver mogelijk gaande beperking der bewapening van alle volken te komen. Geconstateerd moet worden, dat twaalf jaar na het einde van den wereldoorlog de menschheid nog geen werkelijken vrede kent en dat veeleer de ongerustheid en het gevoel van onzekerheid op angstwekkende wijze toenemen. In weerwil van de stichting van den Volkenbond zijn de be- langen-tegenstellingen tusschen de volkeren blijven bestaan. Wanneer het thans niet geluk ken mocht, de grondslagen van het Volkenbondspact te verwe zenlijken en aan den eisch van dit verdrag tot algemeene ont wapening te voldoen, zeu dit zeer veel afbreuk doen aan de beteekenis van den Volkenbond en de menschheid zou de toe komst met groote bezorgdheid tegemoet moeten zien. Het moet toch eindelijk werke lijkheid worden, dat de tusschen de volken bestaande kwesties, van hoe groot belang deze ook mochten zijn, langs anderen weg dan door wapengeweld tot op lossing worden gebracht. De economische wereldcrisis, waaronder alle volken gebukt gaan, vindt wel een van haar voornaamste oorzaken in het ge brek aan vertrouwen tusschen de Staten. Een tweede oorzaak zijn de groote uitgaven voor bewape- nings-doeleinden Onder deze omstandigheden staat het onweersprekelijk vast, dat in een mislukking der Ont wapeningsconferentie een ernstig gevaar ligt opgesloten. In naam der rechtvaardigheid en in overeenstemming met de Protestantsch-Christelijke begin selen doet het bestuur der Pro testantsch-Christelijke Arbeiders- Internationale een beroep op Uw? Hooge vergadering, opdat zij met krachtige en onwrikbare vastbe radenheid moge bijdragen tot het welslagen der Ontwapeningscon ferentie om aldus in de plaats van het brute wapengeweld de zedelijke macht van het recht te stellen." Dit adres is namens het Be stuur onderteekend door den voorzitter, oud-minister W. Koch, (Duitschland)den onder-voor zitter ds. Werbeck (Duitschland) den internationalen secretaris, den heer Amelink (Nederland) en den penningmeester, den heer J. Haas (Zwitserland). Binnenland. Zoa 't helpen l Door het Hoofdbestuur van Kerk en Vrede is een piotest gericht aan de Regeering van Japan en aan de Gevolmachtigde Minister en Buitengewoon Gezant te 's Gravenhage, inzake het Ja- pansch-Chineesche conflict. Het adres luidt als volgt: „Ondergeteekenden, leden van het Hoofdbestuur der christen- antimilitairistische Vereeniging „Kerk en Vrede" tellende 8900 leden, waaronder 355 voorgangers van verschillende christelijke kerken, met verontrusting kennis ge nomen hebbende van Uwe mili taire maatregelen tegen de be volking van China, waarbij tal- looze menschenlevens op jam merlijke wijze zijn vernietigd en eigendommen verwoest, wenden zich met protest tot Uwe Regeering en wijzen Haar op Haar plicht zich van gewelds daden te onthouden, waar immers voor iedere regeering, aangesloten bij den Volkenbond de weg open staat tot arbitrage en rechtspraak. Zij meenen Uwe Regeering te moeten waarschuwen uit naam van Godsdienst, Menschelijkheid en Recht niet op dezen heilloozen en onmenschelijken weg voort te gaan, daar op deze wijze de Ja- pansche Regeering en hetjapan- sche volk, bij de huidige ont wikkeling der internationale pu blieke opinie gevaar loopen zich buiten de geestelijke gemeenschap der natiën te plaatsen. Zij doen een dringend beroep op het Japansche Volk niet langer te dulden, dat hun medemenschen in China op zulk een gruwelijke wijze worden behandeld als bij oorlogsbedrijf het geval is. Zij besluiten dezen brief ter openbare kennis te brengen van alle buitenlandsche Legaties ge- yestigd in Nederland, bij het Se cretariaat van den Volkenbond en de pers. (w.g.) G. J. HEER1NG, voorzitter J. B. Th. HUGENHOLTZ algem -secretaris. Het Hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" verzoekt aan dit adres zoo algemeen mogelijke bekend heid te willen geven en adhaesie te betuigen. Dit laatste geschiede aan het adres van de Japansche Legatie, Bezuidenhout 87 te Den Haag. Dialect» onderzoek. De Dialectencommissie der Ko ninklijke Academie van Weten schappen heeft dezer dagen haar eerste vragenlijst ter invulling toe gezonden aan de hoofden van alle lagere scholen, voor zoover dit kleinere plaatsen, en aan die van een aantal lagere scholen, voor zoover dit grootere plaatsen betreft. Zij, die deze lijst alsnog zouden willen ontvangen, worden uitge noodigd deze aan te vragen (b.v. door toezending van hun naam kaartje) aan het Dialectbureau der Koninklijke Akademie voor We tenschappen, Kloveniersburgwal 29, Amsterdam. Bij de lijst is een circulaire met aanwijzingen voor het invullen van een dienst- envelop voor de terugzending ge voegd. Aan onderwijzers of leer aren, die de lijst door hun leer lingen willen laten invullen, zendt het Dialectbureau deze in elke ge- wenschte hoeveelheid gaarne toe. A.XEL, 16 Februari 1932 De hedenmiddag alhier gehou den openbare vergadering van den raad werd door alle leden bijgewoond. Na de installatie van den heer C. van Kampen als lid van den gemeenteraad werden de volgende stukken voor kennisgeving aan genomen a. Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van de rekening over 1930 van den keuringsdienst van waren te Goes; b. Idem van de wijziging in de bedrijfsverordening van de Gasfabriek, waarbij is bepaald dat de boekhouder f2000 in kas mag hebben en diens zekerheids stelling is verlaagd tot f3500; c. Idem dat de door hen vast gestelde voorschriften gelden, betreffende het beroep ingevolge art. 7 en 9 van de Woningwet d. Schrijven van dhr. Colsen te Sluiskil, als voorzitter van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagers- bond, dat deze op 26 Januari te Axel een algemeene vergadering heeft belegd, als protest legen de wijze, waarop aldaar de uitslach- ting van vee en varkens ge schiedt en welke vergadering was bezocht door het bestuur der winkeliersvereeniging en 3 raadsleden dat onderstaande motie met alg. stemmen is aangenomen en verzocht wordt daarvan goede nota te willen nemen. De motie luidt aldus „De Z.-Vl. Slagershond in ver gadering bijeen te Axel spreekt zijn verontwaardiging uit over het feit, dat in Axel nog altijd vergunning wordt gegeven voor het uitslachten van vee en var kens en vraagt beleefd daaraan paal en perk te stellen en geen vergunningen meer te verstrekken. Besluit deze motie ter kennis te brengen van de gemeentebe sturen te Axel, Koewacht, Sas van Gent en Philippine". De heer D. de Pulter, keurings veearts en hoofd van dienst rap porteert hierover „dat het zgn. uitslachten van vee en varkens in Axel geschiedt met inachtneming der bepalingen van art. 28 der Verordening op den Vleeschkeuringsdienst van den kring Axel, in het daarvoor van gemeentewege onder bepaal de voorwaarden beschikbaar ge stelde lokaal van het gebouw voor noodslachtingendus niet aan huis, zooals dikwijls onder „uitslachtingen" wordt verstaan. Van een wel of niet vergunning geven is dan ook geen sprake. De toon der motie past trou wens allerminst voor de slagers te Axel, daar ten opzichte van hen de bepalingen der vleesch- keuringswet en verordening soe pel worden toegepast en het aantal der bedoelde slachtingen in 1931 slechts 32 (28 varkens, 3 pinken en 1 koe) op een totaal van 1845 zijn geweest". Burg. en Weth. deelen met verwijzing naar dit rapport mede, dat hun nimmer vergunning is gevraagd voor uitslachten en dit ook niet noodig is, zcodat ook beperking daarvan niet tot de competentie van het gemeente bestuur behoort. In verband met de vraag, om het archief van de gemeente in een brandvrije ruimte onder te brengen, werd medegedeeld, dat uit een door den Gem. Opzichter ingesteld onderzoek is gebleken, dat de achter gelegen kelders van het gemeentehuis wegens de slechte ventilatie niet voor ar chiefruimte kunnen worden ge bezigd. De aan de voorzijde aanwezige kelders zouden daarvoor wel dienstig gemaakt kunnen worden, doch de zoldering verkeert in een slechte toestand, deels nog uit hout bestaande. Teneinde dit brandvrij te krijgen, zou er b.v. een betonnen vloer in de Raadzaal gemaakt moeten worden, hetgeen met groote onkosten ge paard gaat. Wanneer een brandvrije ruimte gewenscht wordt zou op de plaats van de tegenwoordige bergplaats en een gedeelte van de binnenplaats een gebouwtje gezet moeten worden, nagenoeg geheel van beton met ijzeren raam en deuren, dit ter groote van 8 bij 4 Meter, hetgeen be groot wordt op f 2500. B. en W. zijn er van over tuigd, dat het noodzakelijk is, dat het archief in een brand»rije ruimte wordt opgeborgen, maar hebben geen vrijmoedigheid om met een voorstel te komen voor een dergelijke uitgaaf, weshalve wordt voorgesteld de tijd af te wachten totdat afdoe ide maatre gelen getroffen kunnen worden Voorts deelen Burg. en Weth. mede, dat zij voor het nieuw te bouwen slachthuis een gedeelte grond hebben aangewezen in het verlengde van de Prins Maurits- straat en in het verlengde van de woning van den Gemeente- Opzichter, ongeveer aan de ach terzijde van de Fröbelschool der Ver. voor Chr. Nationaal School onderwijs. In dit verband wordt het adres van de bewoners-van de Pieter Paulusstraat voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van L. M. Herre- bout om een perceel grond te koopen in de Prins Mauritsstraat, groot 102 c.A. k f2 50 per c.A. werd toegestaan. Eveneens het verzoek van J. Blansaart om ontheffing van art. 12 der bouwverordening in ver band met zijn plan om op het terrein van wijlen P. Verijzer een woon- en winkelhuis te bouwen. De daarvoor benoodigde ruimte is zoodanig, dat geen x/i gedeelte van het open terrein achter de woning overblijft. Deze bedraagt 20 M®, terwijl 23 M' de ver» eischte oppervlakte is. Over de?e aanvrage om afwij king is het advies van de Ge zondheidscommissie gehoord, die daartegen geen bezwaar heeft. Voor het overige- verloop van de zitting zie men ons volgend nummer. Winter. Het liet zich de vorige week aanzien, dat de wintervorst zij het ook wat laat zijn intrede zou doen. Strenge koude en vorst maakte de plassen dicht en de jeugd bond reeds de schaatsen aan. Het was echter van korten duur, want Zondag is de dooi al inge treden. Toch werd er nog ge schaatst hier en daar en een drietal vrouwtjes, die van het ijs vermaak ooggetuige wilden zijn, mochten hier ondervinden, dat het ijs nog niet overal even sterk was. Opgeschrikt door het ge kraak en het kille gevoel van sijpelend water door schoenen en kousen, begrepen ze op den ver keerden weg te zijn en blij, dat ze nog niet boven de diepe lei ding waren gekomen, keerden ze huiswaarts, waar de kachel wel kom zal geweest zijn. Intusschen begon het met dat strenge weer al te nijpen in som mige gezinnen en werd dankbaar aanvaard zullen we hopen de maatregel, dat vanwege de steuncommissie voor werkloozen bons werden uitgereikt, waarvoor men 75 Kg. steenkolen kon af halen. Gelukkig is thans het weer zoodanig verzacht, dat als de zon er door komt, we weer al iets van lente-warmte voelen. Tryféna. Woensdagavond werd alhier onder leiding van mej. Adri Bakker de 12e jaarvergadering gehouden van de Chr. meisjesvereeniging „Tryféna" Dat er veel belang stelling was voor deze bijeen kcmst bleek wel daaruit, dat de zaal van de Chr. Landbouwschool propvol was met bezoekers en bezoeksters. Na de opening en lezing van jaarverslagen werden enkele in leidingen gegeven over bijbelsche en maatschappelijke onderwerpen, terwijl gelegenheid werd gegeven daarover vragen of opmerkingen te maken. Het tweede deel van het pro gramma was van meer huinoris- tischen aard en met afwisseling van zang en muziek werden voor drachten, samenspraken en ta bleau's gegeven, zoodat de uren als het ware omvlogen. Over de uitvoering van een en ander was ieder vol lef, zoodat met voldoening op dezen genoe gelijken avond kan worden terug gezien. Het was ook nu weer een avondje, waarop crisis-zorgen werden op zij gezet. Z. V. T. M Naar men ons mededeelt, is bij beschikking no. 492, dd. 1 Februari 1932, Afd. Vervoer- en Mijnwezen, van den Minister van Waterstaat de door de Z. V. T. M. ingediende Vereenigde Bouwrekening harer lijnen goed gekeurd. Daarbij is, overeenkom stig de bepalingen der Regee- ringsovereenkomst, het eindcijfer op 1 April 1930 vastgesteld. Hieraan was voorafgegaan de vaststelling in 1929 van de bouw rekening van het oorspronkelijk net, waarvan de aanleg in 1912 is begonnen. Daarna kwam die der lijn Hootdplaat-Breskens, wel ke in de jaren 1928/29 is gelegd. De vaststelling thans van de Vereenigde Bouwrekening is dus voor de Z. V. T. M. een belang rijke stap verder. Dat de indie ning en behandeling dezer bouw rekening een omvangrijk werk vertegenwoordigt, zal duidelijk zijn, indien men weet, dat de aanlegkosten van het net per ultimo 1930 ruim 51/, millioen gulden bedroegen. Door deze vaststelling is nu in bepaalde gevallen, en bij gun stige cijfers der bedrijfsrekening, voor de Z. V T. M de plicht ingetreden tot restitutie op de rentelooze voorschotten van het Rijk en van de Provincie. Moge eene spoedige verbete ring in de economische omstan- heden, die ook deze voor on« streek zoo belangrijke vervoers onderneming bijzonder zwaar drukken, haar weldra in staat stellen aan deze verplichting te kunnen voldoen. Men meldt ons, dat ter ge legenheid van de jaarmarkt te Moerbeke op Maandag 29 Febr. door de Z. V. T. M. extra-treinen zijn ingelegd. Om 9 uur vertrekt 's avonds nog een tram van Drie Schouwen naar Moerbeke, die om 9,30 u. de reizigers van daar weer terug brengt en om 10,26 u. 's avonds te Drie Schouwen aankomt. Voor de benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen te Rotterdam, wordt door B. en W. als no. 2 voorgedragen de heer J. Stellingwerf te Ter- neuzen. De beiaard te Hulst Toen in Augustus 1930 Hulst het 750-jarig bestaan der stads rechten vierde, bij welke gelegen heid de Koningin de stad bezocht, werd tevens besloten tot het stichten van een fonds ter ver krijging van een beiaard in den toren der aloude en monumentale St. Willibrorduskerk. Thans heeft het betreffende comité als gift der burgerij aan den gemeenteraad van Hulst een bedrag van ruim f 3300 gezonden als grondbedrag voor de aanschaffing van een beiaard, meldt „De Amstelbode". In verband hiermede is van belang te vernemen, dat de groote St. Willibrorduskerk, dateerend ongeveer uit 1200, reeds vroeger lui- en speellokalen heeft bezeten, n.l. na den brand van 6 Juni 1562, toen de toren werd herbouwd en van speelklokken werd voorzien. Intusschen werd op 20 November 1663 de toren opnieuw door brand vernield. Op het zestal te Wassenaar (2e pred. pl.) komt voor ds. J. S. Hartjes te Vlissingen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een muntstuk en een schroeve- draaier, waarschijnlijk van een auto. Inlichtingen bij J. Oosting. 2 paar handschoenen. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Jan. 1932. Brieven Binnenland. 1. Technische Academie, Am sterdam. 2 C- de Witte, Halfweg, N -H. Briefkaarten Binnenland. 3. Schipper L Feenstra, Mar- tenshoek (Gr.) NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres. straatnaam en huisnummer te voorzien. Uitvoering Tarwewet. Het Secretariaat der Geweste lijke Tarweorganisatie schrijft ons Teneinde de landbouwers eenige vergoeding voor bewaring der tarwe te geven, zijn indertijd maandprjjzen vastgesteld, zooda nig, dat per maand 15 cent per 100 K.G. bewaarpremie wordt berekend. Van 1 tot en met 29 Febr. zijn de maandprijzen voor de 3 klassen resp. 12.30, 11.30 en 10 30, die na 1 Maart 15 cent hooger norden enz. Onderscheidene leden aange slotenen houden hiermede blijk baar geen rekening, omdat er in de laatste weken veel tarwe is aangeboden, In verhand hiermede wordt op de landbouwers, die in staat zijn de tarwe g o e d te bewaren, een beroep gedaan, om de inle vering uit te stellen. Men onder-» hogde tarwe echter gotd doer

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2