Bet Wood- eo Winkelhuis Pootaardappelen. prima ronde Bevelander, Eerste Z.-VI. Radio Distributie Hoofdstraat 44, Axel. Bij Griep 4" Donderdag tl Febrnari 1932, Kring „AXEL" der Z. L. M. Rechtszaken. Advertentiën. BEZOEKT de Bazar T. B. C. Bestrijding Voetbalwedstrijd België-Holland te Antwerpen op 20 Maart. R. E. BEGHEIJN, VERKOUDHEID. VERGADERINGEN: te AXEL op 16 FEBR., nam. 12.30 uur te ZAAMSLAG op 16 FEBR., nam. 3 uur te HOEK op 18 FEBR., nam. 12.30 uur te TERNEUZEN op 18 FEBR., nam. 3 uur te PHILIPPINE op 22 FEBR., nam. 12.30 uur Doel en werkwijze der Z. L. M. in verband met de reorganisatie van de Kring „Axel". Voor f28,' bent U reeds in het bezit van radio. f 16,— w12,- 2 programma's Lisser Luidspreker Totaal f 28,— koppeld aan de wet op de fio. verhouding tusschen Rijk en Ge meenten en ofschoon de onbillijk heid er duimen dik opligt, zal er van geen verlaging sprake zyn, evenzoo is het gesteld met de crisis-opcenten. Na de omvraag wees de heer Siebenga nog even op de maat regelen welke noodig zijn voor een goede uitvoer, inzonderheid van pootaardappelon,, daar de huidige keuringstelsels niet vol doen en Frankrijk zucht over het geknoei üer Hollanders. Spr. verwees voor dit onderwerp, naar het laatst verschenen nummer van het Landbouworgaan. AXEL, 9 Februari 1932. Crisis en BazarMen moet wel moed hebben, om in dezen tijd een bazar te houden. Maar die moed is er ook, heldenmoed zelfs, gevoed door een edel doel de bestrijding van de t.b.c. Och, we behoeven geen schilderij op te hangen van het verschrikkelijk lijden, dat die vreeselijke ziekte met zich brengt. Niet zoozeer het lijden van pijn, maar het zielelijden, dat ontstaat door het wegsleepen van jonge levens, het aan de gemeenschap onttrekken van zoovelen, die men had willen houden om nuttig te zijn op al lerlei wijze. En waar die ziekte in zoo menig huisgezin, in bijna elke familie offers eischt, daar is het niet te verwonderen, dat men helpers krijgt om dien vij and te bestrijden en dat men moed heeft om in elke omstan digheid des levens toch te vech ten voor die hulpbehoevenden, die daar kwijnen, ongeneeslijk een vervroegd einde tegemoet gaan. En zoo voelen wij ons aange moedigd om mee te strijden en weer anderen op te wekken en te schrijven doet allen mee 1 Allen dus Woensdag (morgen) en Donderdag naar de bazar in de Herv. Zondagschool, waar door rappe handen smaakvol en kwistig tal van winkeltjes zijn ingericht, die voor elck wat wills bieden, liefst niet al te goedkoop, want er moet winst gemaakt worden, veel winst. Of men ga er loten, trekken, draaien, prik ken, enz., het rad van avontuur is er in verschillenden vorm aanwezig, zelfs „de Puut van Jan van Gies". Morgenmiddag 2 uur zal de EdelAchtbare Heer Burgemees ter de bazar openen en daarna verwacht men, dat ieder van welken stand, richting of geloof men is komen zal om er zijn offertje te brengen. Want u weet lezer, het is een zuiver neutraal plaatselijk comité, dat de bazar houdt en denk er aan, dat ook de wolf die t.b.c. heet niet vraagt wie zijt gij, of wat zijt gij, maar indien de omstandigheid zich leent, allen aantast. Daarom nog maals allen dien vijand be vechten op de meest vriendelijke, liefdadige en prettige wijze. Er is zelfs een theehoekje, waar een wafelbakker of bakster u vergasten wil op dat gebak, dat zeker in crisistijd een zeldzaam proefje is in het gezin. We roepen het comilé toe veel succesAan u lezers om het succes te verzekeren. Be economische crisis. Vrijdagavond sprak Zijne Exc. oud-minister J. J. C. van Dijk voor de A.-R. kiesvereeniging al hier in de Geref. kerk, welke goed bezet was, over „de tegen woordige economische crisis". De spreker stelt voorop, dat bij de behandeling van zijn on derwerp als grondgedachte moet worden vastgehouden, dat de economische crisis niet alleen een noodwendig gevolg is van een complex gebeurtenissen, rnaar dat God dezen moeilijken tijd in zijn raadsplan heeft vastgelegd. Die gedachte ten grondslag leg gende aan zijn rede, zegt spreker, dat we niet alleen een stoffelijke crisis doormaken maar ook een geestelijke. Hij schetst in het kort die geestelijke zijde van het vraagstuk en geeft voorts een breede beschouwing over de oor zaken en omvang van de stoffe lijke crisis, welke zoowel natio naal als internationaal op econo misch terrein zich vertoont. Spreker noemt als oorzaken de kapitaal verwoesting in den wereldoorlog, het staats-egoïsme, dat tegenwoordig allerwege tot uiting komt, de ontwrichting van het economisch productiesysteem, de sterke ontplooiing van de productie van sommige goederen, (b.v. het graan in Amerika) de steeds stijgende tariefmuren, het onderlinge wantrouwen tusschen de volken, hetwelk nog steeds voortvreet, enz. De schijnwelvaart van eenige jaren geleden deed velen het spoor bijster raken, het plaatsen van vele groote leeningen en de speculatiezucht brachten groote kapitaal verschuivingen. De ruim opgezette huishouding van staten en andere openbare organen maakt het steeds moei lijker of onmogelijk een sluitend bndget te houden of te verkrijgen. De ineenstorting van groote circulatiebanken werd aanleiding tot de waardevermindering van het geld en leidde in sommige landen tot het loslaten van den gouden standaard en gaven een geweldige schok aan het in de banken gestelde vertrouwen. Onderscheiden landen moesten bijzondere maatregelen treffen om inflatie te voorkomen of te be perken. Door tariefmuren en contingen- teeringsmaatregelen tracht men eigen handelsbalans te verbeteren en het gevolg is vaak dat repres- sai 11e maatregelen niet uitblijven en den toestand steeds meercri- tiek maken. Zich beperkende tot ons eigen vaderland, noemt spreker welke maatregelen genomen zijn of wor den om de nadeelige gevolgen van de crisis zooveel mogelijk te beperken b.v. steun aan de bie tencultuur en aan de aardappel- meel-industrie, de tarwewet, be perking van den invoer van vleesch, verhooging van sommige fiscale invoerrechten, verminde ring van de salarissen, enz., bij welke punten spreker gelegenheid vindt er op te wijzen hoe moeilijk het is om goede maatregelen te treffen en tevens te voorkomen dat tegenmaatregelen het verwach te resultaat te niet doen. Het vraagstuk is van zeer in- gewikkelden aard en critiek op de middelen, die tot verbetering worden aangewend wordt dikwijls gehoord, zonder dat tevens een weg gewézen wordt, die beter is. Alleen een nationale en inter- natianale samenwerking, geba seerd op het onderlinge vertrou wen op elkander, zoowel van de verschillende volksgroepen als van de volken in zijn geheel, kan onder Gods bestier leiden tot oplossing van dit moeilijke pro- bi eem. De winkels] ui tingswet. Bij Kon. besluit van 4 Febru ari is de datum van inwerkingtre ding van de wet thans vastgesteld op 1 Mei 1932. (Eerst was het 1 Maart). en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Verduistering, Voor de rechtbank te Middel burg stond heden o. a. terecht J. E. J. J. 40 jaar, bankier te Vlissingen, thans gedetineerd, ver dacht dat hij in Mei 1931 te Vlis singen, als bankier en eenigste lid der firma de Koster en Co. opzettelijk een recipis 4V, pCt. Nederlandsch Indië groot f 1000, toebehoorende aan J. Caljouw te Koudekerke, welke recipis aan de Bank de Koster en Co. te Vlissin gen door Caljouw was ter hand gesteld om dit recipis te zijner tijd om te wisselen in een obli gatie van f 1000, heeft verduisterd. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. A. v. C., 68 jaar, jager te Axel, heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Mid- d. d. 29 Januari 1932, waarbij hij ter zake overtreding, van de Jacht wet in hooger beroep s veroor deeld tot f25 of 10 d. li. met ver- beurverklaring van het in beslag genomen net en met bevel tot vernietiging van dat net. Op last van de rechtbank te Middelburg zijn in vrijheid gesteld, de gebroeders E. en F. van Dlandbouwers te Graauw, die de Belgische regeering had uitgeleverd. Sportnieuws. Voetbal. Vlissingen I—Axel I 5—1. Zooals verwacht, hebben onze stadgenooten het Zondag te Vlis singen niet tot de 2e ronde van den Ned. Voetbalbeker kunnen brengen, ofschoon ze de Vlissing- sche kampioenen beter partij hebben gegeven dan de uitslag zou doen vermoeden. De Oranjemannen werden bij het betreden van het speelveld tusschen een dubbele rij rood witte juniores luide toegejuicht door het 2500 man sterke publiek. De Vlissingsche harmonie speelde het Zeeuwsche volkslied, waarna in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en andere autori teiten een nieuwe clubvlag aan de V. C. Vlissingen werd ge schonken, als hulde voor het be haalde kampioenschap. De Axel- sche aanvoerder bood zijn Vlis- singschen collega na een hartelijke toespraak een prachtig bouquet aan. Na al dit feestelijks blies scheidsrechter Piet Koster de elf tallen voor den cup-wedstrijd bij elkaar. Aanvankelijk ging het spel gelijk "bp, hoewel de Vlis singsche aanvallen gevaarlijker waren. In alle onderdeden bleek, dat de Vlissingsche ploeg goed getraind was door den Belgischen ex-internationaal Van Halme. Het draaide evenwel reeds naar de rust, voor Vlissingen er in slaagde kort achter elkaar 2 doelpunten te maken. De tweede helft leverde vrijwel hetzelfde spelbeeldVlissingen technisch beter en bovendien van de geschepte kansen gebruik makend. Dat ontbrak voorna melijk aan het Axelsche spel, hetwelk ook leed onder de glad heid van het veld. Zoo kon Vlissingen den stand tot 5—0 opvoeren, waarna de Axelsche rechtsbuiten kort voor het einde met een geweldig hard schot het eenige tegenpunt maakte. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe Regeeringsprijs Rogge f4,af 5.Wintergerst f 6, a f 7,— Zomergerst f 6,— k f 7,—. Haver f 4,— a f 5,— Erwten f 7, - af 13,—. Paarden- boonen f 0,— a f 0,—. Duiven- boonen f 7,— a f 8.—. Bruine- boonen f 6,— k f 9,—. Lijn zaad f 8,a f 10,—. Blauwmaan- zaad f a f - Groen Vlas f 0,02 a f0,03. Gebookt Vlas f 0,03 a f ,04 Gezwingeld Vlas f 0,30 af 0,35 Aardappels f3,— f3,50. Stroo f 10,a f 12—Koolzaad f af Mosterdzaad f k f— Boter f 0,95 k f 1, Eieren f3,50 a f4,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,— if 12,—. Rogge f 4.50 a f 5,50. Wintergerst f 6.50 af 7.50. Zomerg. f5.a f6.— Haver f 4.50 k f 5,50. Erwten f 8.k f 12,Paardenboonen f 6.a f 7.— Duivenboonen f 7.50 f 8.50 Witteboonen f 0,— k f 0.—. Bruineboonen f 5.elf 7.-Boekweit f f Lijnzaad f 6.— k f 8,—. Blauw Maanzaad f 20.— k f23,—Mosterdzaad f— a fGroen Vlas f a ci Gebookt Vlas f -.— f—Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f 7.50 k f 10.— Stroo f—Eieren 26 stuks f 0(91Slachtvee aangev. 7» verk. 3. Varkens aatigev, 50( verk. 21* Eiefveiling stuks fÖ,— psf 100 Stuks. j Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden mijn geliefde Echt- genoote, Magdalena Krina Scheele, in den ouderdom van 48 jaar en 2 maanden. Axel, 7 Februari 1932. J. P. VAN ALTEN. Algemeens kennisgeving. TE AXEL, op Woensdag 10 en Donderdag 11 Febrnari, in het Zondagschool gebouw van 2 tot 9 unr. Opening Woensdagmiddag 2 uur door den EdelAchtbaren Heer F. BLOK, Burgemeester. Prachtige Handwerken. Yele Attracties. In de theezaal zijn wafels te bekomen. Entrée f0,10. Komt allen. HET COMITÉ. De trekking der groote verloting zal plaats hebben Vr(Jdag 12 Febr., 's avonds om 7 nar Zondagschool gebouw. Zij, die toegangsbewijzen willen hebben voor dezen wedstrijd, kunnen zich opgeven bij den Secretaris der Voelbalver. „Axel", J. D. FREEKENHORST, Juliana- straat 112, tot en met Zaterdag 13 Februari. Prijzen der plaatsen Tribune middenvak f5,10. zijvak f3,70. Staanplaatsen fl>— Het verschuldigde bedrag moet bij de opgave worden gestort, plus f 0,10 voor onkosten. De kaarten zullen in volgorde der opgave worden toegewezen. Notaris J. FANOY te Axel, zal ten verzoeke van dhr. MAR. DE FEIJTER te Terneuzen, in het café van dhr. Th. Wijne te Terneuzen, Drie wegen, op namiddags 2 uur, verkoopen met SCHUUR, VARKENS HOK en ERF te Terneuzen, Driewegen, kad. sectie E no. 463, groot 95 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling. Betalen uiterlijk 12 Maart a.s. Inmiddels nit de hand te koop. Heb nog af te geven: 1000 K.G. maat M/Is en 2000 K.G. maat S6/.0 van goedgekeurde de beste consumptieaardappel. Aanbevelend, A BSD ALE. Bij een huiverig en loom gevoel, pijn in de ledematen, een zwaar gevoel in het hoofd, waterige oogen, voch tige neus, Aangezichtspijn, Tand- en Kiespijn, Spier pijnen zijn de Koortspoeders van Apo theker H. VAN AKEN, specialist te Selzaete, België, het aangewezen middel. De Koortspoeders van Apotheker VAN AKEN zijn onmisbaar in een huis gezin. Verkrijgbaar in Doosjes van 60 cent bij Apothekers en Drogisten. Imp. SCHULTE TH1EME, Langedelft A 94, Middelburg bij dhr. H. P. DIELEMAN-Koole op het marktplein bij dhr. C. P. DE» REGT, Hotel „Den Appel" bij dhr. W. NIEUWEL1NCK, in café ,,'s Lands Welvaren" bij de Wed. GRAEFSCHEPE, in Hotel „Centraal" bij dhr. WISSEKERKE, Café „Au port". AGENDA: Toegankelijk voor alle belangstellenden. Namens het Bestuur, J. K. DE PUTTER, Secretaris. Aansluitkosten Luidsprekers desgewenscht in 8 maande' lijksche termijnen. Radio in ieders bereik

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3