Landbouw. Binnenland. meten Vlas, waarvoor het Rijk 20% steun geeft. Dhr. C. HAMELINK: Dan is het toch dubieus, dat nog eens te vragen Dhr. DE FEIJTER vraagt zich af, of het hier wel de goede plaats is die zaak te bespreken, Het is nogal ingewikkeld en wel licht, dat de Minister er toch niet naar luistert. Hij zou het maar beter vinden, dat er maar 60 000 Hectaren uitgezaaid wer den en er dan om meer subsidie wordt gevraagd. Dhr. DIELEMAN Die subsi die wordt tpch maar gegeven voor 'tzwingélen en hier trekken ze er de bollen maar a-f. De VOORZ.Dat is de vraag Hier zijn ook vlasbewerkers, maar aan den anderen kant is mij ook meegedeeld, dat het technisch niet uitvoerbaar is. Maar ik zou de vraag toch steunen. Dhr. DE RUIJTERAls de minister de subsidie nu stop zet, vallen [deze oogsten eruit. En komt hij dan opnieuw met steun voor den oogst 1932, dan zou het overschot daarvan kunnen dienen voor oogst 1931. De f 96000 steun wordt alleen gegeven voor werkverschaffing, maar niet voor rentabiliteit van de vlasteelt. Zoo is het immers ook met de tarwe, als steun voor de boeren Dhr. C. HAMELINK Dan blijkt het wel moeilijk uitvoerbaar, want de vraag is dan, wie hebben aar, dien oogst 1931 gewerkt? Dat is niet uit te maken. En als het de bedoeling is om geld te vragen als steun voor een oogst, waarop niet is gerekend en dus ten be hoeve van de cultuur in plaats van voor de werkverschaffing, dan ben ik er tegen. De VOORZ.Er wordt toe gezegd f5 per hectare enfll per hectare, als het gezwingeld is. In 't geheel is voor 6000 hectaren f96000 beschikbaar ge steld. Als nu die 6000 hectaren niet worden uitgezaaid, dan is het de bedoeling, om hetgeen er van de f 96000 over is ook te vragen aan den Minister ten einde dat aan te wenden voor bewer king van het oude vlas. Het is toch precies hetzelfde, of de steun wordt verleend voor vlas van 1932 of van 1931 En daarom willen we die vraag steunen. Dhr. DE FEIJTER: Als we steun willen hebben, moeten we het belang van de plaats op het oog hebben. Nu wordt hier wei nig gezwingeld. Als er dus de helft van het gevraagde vlas maar wordt uitgezaaid, dan zou men moeten vragen om de uitzaai premie te verdubbelen. Dhr. DE RUIJTER: Het oor deel van den Minister is, dat het geld noodig is om steun te ver- leenen. Maar ais het vlas dat voor de werkverschaffing moet dienen, er niet is, zal de Min. ook geen geld geven. Maar als er goed gezaaid wordt dan komt er meer werk en wordt er ook geld gegeven. En dan moet dhr. Ha melink niet bang zijn, zegt spr, dat het in de zakken der vlassers komt, want zooals het nu staat, is het vlas geen cent waard. Dhr. DIELEMAN meent, dat die steun voor Axel weinig geeft, want er wordt hier niet ge zwingeld. Dhr. C. HAMELINK wil voor stellen om het geld, dat van den oogst 1932 als steun overblijft te vragen als steun voor de bewer king van vlas van 1930 en 1931. Dhr. DE RUIJTER is van mee ning, dat het niet mogelijk is om het adres aldus toe te passen, zooals het hier ligt. Er staat voor handelaren en verbouwers dat zou moeten zijn voor be werkers. Dhr. 't GILDE ziet er geen heil in, als men dat alleen vanuit Axel vraagt. Dhr. HAMELINK zegt, dat als ze 't in Den Haag niet graag doen, dan weten ze ook wel een collectief adres af te wentelen. En waarom zou een adres uit Axel niet van invloed zijn Deze streek staat toch van ouds bekend voor de vlasbewerking Een goed individueel adres is beter dan een slecht collectief Dhr. QGGEL vindt dat de zaak toch niet erg duidelijk gesteld is. Gehoord de bespreking, is het adres van Graauw niet uitvoer baar, maar een adres van Axel alleen is ook gevaarlijk. Want eenige jaren geleden is juist niets gekomen van steun voor de vlas sers, omdat het zoo moeilijk was om aan de tegenstrijdige verlan gens van adressanten te voldoen Dhr. DE RUIJTER: Dat is zoo meestal is er.bezwaar gemaakt dat er gebrek aan eenheid was en nu er die is, is er ook iets tot stand gekomen. Er is zelfs een commissie gevormd en als nu aan die commissie eens werd meegedeeld, hoe de zaak in el kaar zit, dan zal dat practisch wel op hetzelfde neerkomen, als wanneer we een adres aan den Minister zenden. Dhr. OGGELDan was het maar het best om het verzoek van Graauw voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. s. wordt aldus besloten en 8. Pomp voor de Walstraat Van de bewoners van de Wal- straat is een verzoek ingekomen, om aldaar van gemeentewege een pomp te plaatsen. B. en W. stellen voor lo. Om het aantal pompen in de gemeente niet uit te breiden, daar bij inwilliging van het ver zoek uit verschillende andere deelen der gemeente eenzelfde verzoek komt. De bestaande pompen wenscht het College te handhaven, omdat de bestaande huizen niet alle voorzien zijn van een behoorlijke watervoorziening naast hun bestaande regenbak In de wijken welke door nieuw bouw zijn uitgegroeid kan een dergelijk motief niet gelden, om dat bij den bouw van een nieuwe, woning iekening moet gehouden worden met het gemis van een dergelijke openbare watervoor ziening. 2o. op dit verzoek afwijzend te beschikken. Dhr. VAN BENDEGEM is het met B. en W. niet eens. Als het allemaal nieuwe woningen waren, was het iets anders, maar er staan verscheidene oude hui zen, en de bewoners daarvan hebben niet kunnen voorzien in dien toestand. De VOORZ. vraagt of de nood dan ineens zoo erg is, dat er nieuwe pompen geslagen moeten worden Spr. wil de Raad wel wijzen op de hooge onkosten voor onderhoud van pompen. Er wordt aangedrongen op be zuiniging, maar dan ligt het niet op den weg om pompen te plaatsen. Indien we aan dit ver zoek voldoen, zullen ze overal om een pomp vragen. Laten de menschen zelf een pomp aan schaffen. Dhr. SEGHERS: Omdat de menschen ver van de bestaande pomp af wonen en op den hoogen Armendijk wonen, waar het dus moeilijk en kostelijk is om een pomp te boren, zou ik ervoor zijn om een gemeentepomp te plaatsen. Dhr. DIELEMAN staat aan de zijde van deze sprekers, en zou willen zeggen geef die menschen een pomp want er zit toch eigenlijk aan Ijet voorstel van B en W. een luéhtje. Dhr. 't GILDE: Ja, ja, de waterleiding 1 De VOORZ. Neen, dat mag niet gezegd worden. Dhr. DIELEMAN vindt f 100 voor zoo'n pomp toch geen be drag om op af te stuiten. De gemeente is altijd nog stiefmoe derlijk bedeeld geweest met pom pen. Spr. zou ze overal zetten, waar het noodig is. Dhr. C. HAMELINK: Als dhr Dieleman zegt „er is een luchtje aan", dan zou ik willen zeggen: ja. ik wil die modderpoelen niet terug, maar zou liever ijveren voor een goede watervoorziening voor geheel de gemeente dan voor enkele straten. Misschien zegt men daar is geen geld voor, maar wat elders kan, kan hier ook en ik zou de gemeente niet willen ontsieren met al die pompen. Dhr. 't GILDE vindt pompen niet de slechtst denkbare voor ziening van waten Maar spr. gaat met het voorstel van B. en W. mede. omdat niet overal pompen kunnen gezet worden. In de Oude Wijk staan er 3 ook elders staan er genoeg. Dhr. SEGHERS Als we over een jaar een waterleiding hadden, dan zou ik niet voor een pomp zijn, maar omdat het onzeker is, of die er ooit komt, zag ik liever een pomp geplaatst. Het voorstel van B. en W wordt met 8 tegen 3 st. aange nomen. Tegen stemmen de h.h. Seghers, van Bendegem en Die leman. 9. Lichtvoorziening to Kijkuit. Door een 70-tal bewoners van Kijkuit en omgeving wordt te kennen gegeven, dat zij ondanks alle pogingen hunnerzijds, ver stoken blijven van gas- en elec trische verlichting, terwijl ze evengoed belasting betalende bur gers zijn dat men in andere wijken daar wel van profiteert en zij daarom dringend verzoeken aan die wan verhouding een eind te maken en stappen te doen, om binnen af zienbaren tijd voor hen in deze dringende behoefte te voorzien. In verband hiermede is, on derteekend door de heeren Raads leden 't Gilde, de Ruijter, C. Ha melink, P. Ortelee, A. Hamelink, Dieleman en Seghers de volgende motie ingediend De Raad der gemeente Axel, kennis dragende van het feit, dat in tegenstelling tot het overige deel der gemeente de bewoners van het Oostelijk deel van Axel (Kijkuit, Watervliet en Fort) nog steeds verstoken zijn van be hoorlijke verlichting in den vorm van gas- of electriciteit, van meening, dat het op den duur niet aangaat, deze onbillijke verhouding tegenover belasting betalers van een zelfde gemeente te bestendigen, terwijl b.v. door uitbreiding van het buizennet der gemeentelijke gasfabriek naar bo vengenoemde buitenwijken een belangrijk werkverschaffingsob ject zou verkregen worden, besluit B. en W. op te dragen met bekwamen spoed definitieve voorstellen in dezen geest aan den Raad te doen voorleggen in den vorm van kostenberekeningen, enz. Z. h. s. wordt besloten om het adres in handen te stellen van B. en W., om advies. Ten aanzien van de motie zeg gen B. en Wdat aan den direc teur der gasfabriek is opgedragen een kostenrekening te maken in verband met de tegenwoordige prijzen. Reeds in 1930 is door B. en W. een onderzoek ingesteld naar de rentabiliteit voor uitbrei ding van het gasnet in die rich ting en ook met de P. Z. E. M. onderhandeld, doch wegens ge ringe belangstelling door de be woners ivan Kijkuit is toen geen resultaat verkregen. De VOORZ. deelt nog mede dat die cijfers nog aanwezig zijn en aansluiting is afgestuit op te hooge kosten. 10 Vergoeding voor school kinderen. Ingekomen is een adres van Cortvriendt en 3 anderen, waarin deze zeggen vernomen te hebben, dat hun volgens art. 13 L. O. een vergoeding wordt toe gekend van f15 per jaar en per kind. Dat zij van meening zijn, dat die vergoeding te laag is getax eerd en een aangrenzende ge meente f 30 uitkeert. Dat zij daarom beleefd verzoe ken de uitkeering ook tot f-30 te verhoogen. Tevens werd door J. Scheelejz. verzocht ook voor uitkeering in aanmerking te komen voor zijn te Zaamslag ter school gaand kind. Daar B en W. een bedrag van f 15 per jaar en per kind vol doende achten, stellen zij voor afwijzend op het adres te be schikken. Dhr. VAN BENDEGEM kan zich daarmede niet vereenigen. Die menschen hebben recht op evenveel vergoeding als degenen, die hun kind met een auto mee geven. Dhr. 'T GILDE Op grond van zuinigheid Dhr, VAN BENDEGEM I Op grond van recht» De VOORZ. zegt, dat als het getal kinderen van Kijkuit uit breidt zou het bedrag der toelage nog verhoogen en volgens dhr van Bendegem zouden die enkele kinderen van Spui dan eenzelfde toelage moeten hebben. Men ziet dat dit een onbillijkheid is. Mis schien dat er straks een bus rijdt van Sluiskil er wordt onderzocht hoeveel het kosten kan en dan zal er weer een andere toestand geschapen wor den. Dhr. VAN BENDEGEM: Maar dat is niet voor de kinderen van Spui en ik zou willen dat voor dezen ook f23 per kind werd uitgekeerd. De VOORZ. zegt. dat volgens de wet aan een behoorlijke ver goeding moet worden voldaan, en nu die er is, kunnen we toch niet telkens gaan veranderen. Dhr. VAN BENDEGEM: On danks alle wetten, ben ik voor f 23, dat is billijk. Dhr. SEGHERS zegt, dat de kinderen van Kijkuit met een autobus worden afgehaald en die van Spui in alle weer met eigen middelen naar school komen en daarom is hij voor het voorstel van Bendegem. Dhr. C. HAMELINK vindt, dat als men de kinderen naar de wijken vergelijkt, er een soort onbillijkheid is, al is de weg naar Kijkuit veel slechter dan naar Spui. Maar de ouders der kin deren van Kijkuit krijgen geen cent en die te Spui f 15 en om dat nu de kosten der kinderen te Kijkuit hooger zijn, kan men toch den Raad niet dwingen om ook aan de kinderen te Spui een zelfde bedrag te geven. Maar, vraagt spr. is het niet mogelijk om als er een bus is van Sluiskil via Schapenbout ook de kinderen van Spui mee te bren gen De VOORZ.Dat zou nogal duur zijn, maar het is te onder zoeken. Dhr: C. HAMELINK: Juist en dan kunnen we praten, want het is een lange weg voor die kin deren per rijwiel, vooral in den winter. De VOORZ.Maar dit ver zoek gaat over 1931 en mijn plan is voor 1932. Dhr. DE RUIJTER: Als B. en W. de regeling aan de wet ont leenen, dan ben ik voor het voor stel van B. en W. Dhr. SEGHERS zegt wel te weten, dat de ouders van Kijkuit geen geld krijgen, maar het kost toch meer en daarom stemt hij voor het voorstel Van Bendegem. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 8 tegen 3 st. Tegen stemmen Or telee, Seghers en Van Bendegem. (Slot volgt). Aangaande onze opmerking ten opzichte van den termijn van be roep (zie lngek. St. d vorig no.) vernemen we, dat bij B. en W. de meening voorzat, dat die ter mijn liep tot 14 dagen nadat de beslissing van Ged. St. „aan den Raad" was meegedeeld. We deelen dit mede, om den schijn te vermijden, dat de Raadsver gadering te laat uitgeschreven zou zijn, om nog in beroep te gaan. Ingediend is een ontwerp tot tijdelijke verhoogiDg van accyns op suiker, wijn en sigaretten en een invoerrecht op zuidvruchten. Nederlanders te Sjanghai. Een dozyn Nederlanders dient als vrijwilligers bij de bescher- mingstroepen van Sjanghai. On geveer 200 Nederlanders en 250 Nederlandsche onderdanen wo nen in Sjanghai. Aldaar zijn twee Nederlandsche Banken, drie scheepvaart Mpij.een Assurantie Mij. en vyf of ze» kleinere Ne derlandsche Mij.en gevestigd. De Nederlandsche consul-generaal acht den huidigen toestand abso luut niet zorgwekkend ofschoon het gebouw van het Nederland consulaat op 31 Jan. door geweer* kogels werd getroffen. De consul acht evacuatie van de Hollanders niet noodig. Kring Axel, Z. L. M. Zaterdag vergaderde bovenge noemde Kring alhier op de bo venzaal bij mej. Wed. Gilyamse onder voorzitterschap van den heer Cb. Wauters, welke verg. ook werd bijgewoond door den t.lg. secr. den heer Ir. Siebenga. Na het openingswoord en notulen las de secretaris het jaarverslag en de penoingm. het financieel overzicht. Uit dit laatste bleek, dat begonnen met een saldo van 6 de inkomsten 1406 75 be droegen en de uitgaven ƒ1365 96, zoodat er een batig «lot is van ƒ40 79 Bij monde van dhr. W. de Zeeuw werd een en ander als in orde bevonden verklaard. Iogekomen was een schrijven van het Dag, Bestuur, betreffende de reorganisatie van kringen. Het plan is om op 5 plaatsen vergadering te houden met de leden, teneinde de reorganisatie te bespreken, om daarna weer een kringvergadering te houden en een definitieve beslissing wordt genomen. In overleg met het kringbestuur werden de da tums en plaatsen vastgesteld, zooals in een advertentie in dit blad staat aangegeven. De heer Siebenga zei dat het doel der reorganisatie is, dat meer wordt meegeleefd met de kring van de Z L M. in het algemeen, er wordt dan op iedere plaats gesproken en vergaderd en men voorziet meer belang stelling in de zaken welke hunne belangen rakeD. Dhr. H. de Regt uit Neuzen zei dat er nog meer ingekomen stukken moeten zijn, die men blykbaar liever niet openbaart. De Voorz. zei da die aan het bestuur zijn gericht en dus niet hier ter sprake komen. Desgevraagd helderde de heer Siebenga de zaak op, door den raad te geven om mogeljjke ge schillen te vergeten en alleen die zaken naar voren te brengen, die in 't belang van de Z. L M. ec bare leden zijn. Dan alleen is men op het goede pad. Bij de stemming werd als bestuurslid herkozen dhr. A. d' Hert vau Zuiddorpe en voorts werden gekozen de h.h. A. Dees Dz. van Terneuzen en J. den Hamer Sr. van Axel. Bij de omvraag werden tal van zaken naar voren gebracht. Dhr. P. David uit Vogelschorre ('t Vaatje) vroeg waar zich te wenden voor de schade, die by ondervindt van de fabrieken te Sluiskil, wyl hij buiten den af stand (4 K.M.) is gelegen van de fabriek om volgens de Hin derwet te kunnen reclameeren. Toch beeft hij blijkens een ge toond monster vlas aanzienlijke schade te wachten op zyn vruchten. Andere leden gaven nog ster ker voorbeelden, terwijl de op merking werd gemaakt, dat by mist de planten het meest te lij den hebben en dan het ge- wenschte oogenblik er is om te gaan keuren. Dhr. Siebenga nam nota van de gegevens en zal deze ter kennis brengen van Ir. Stevens, burgemeester Blok en de Arbeids inspectie te Dordrecht. Hij acht het wenschelijk dat het onder zoek zoo vaak en zoo nauwkeu rig mogelyk geschiedt en vraagt opgave van allen, die schade ondervinden van de 1' Azote. Het Dag. Bestuur wil alles doen wat er tegen gedaan kan worden. Van andere zyde werd ge wezen op het smokkelen van vee, terwijl ook gezegd werd, dat de keurloonen in Axel te hoog zyn. Een belangrijke klacht werd geuit over de kosten van de sociale wetten en de grond belasting. Dhr. Siebenga beantwoordde de sprekers en Z9i dat tegen die wetten weinig te doen isdat zyn hoofdzakelijk politiezaken, die niet meer gekeerd worden. Een andere vraag is ot ze niet billyker of goedkooper kunnen geregeld worden. In elk geval hebben die zaken de aandacht van het Bestuur. Wat de grondbelasting aan-< gaat, desa ii zoo juist vastge-

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2