PUROL Binnenland. het bouwen van arbeiderswo ningen, aanleggen van drinkwaterlei dingen, verbetering van wegen, het op peil brengen van loonen en overige arbeidsvoorwaarden in de werkverschaffing, opdat de arbeiders genoeg verdienen, om in het onderhoud hunner gezin nen te voorzien, opheffen bepalingen, waardoor slechts één arbeider uit een ge zin bij de werkverschaffing wordt geplaatst, de gelegenheid openen voor werk voor jongere arbeiders steunregeling voor werkioozen, die niet zijn tewerk gesteld, en sterke bevordering van on derwijs aan jeugdige krachten die werkloos zijn. Dhr. C. HAMELINK vraagt, of B. en W. ook hebben onderzocht, welke de middelen zijn, die de gemeente Axel kan toepassen, óm aan een plan tot ontwatering van Oost Z. Vlaanderen uitvoering te geven? Ten aanzien van den bouw aan arbeiderswoningen hoopt spr., dat de Raad daarin zal willen voorzien. Het geeft verruiming van goede woonge legenheid en ook werkverschaf fing. Ook voor een waterleiding acht spr. redenen aanwezig om aan te pakken in een tijd van werkloos heid. Spr. hoopt dat die objecten tot uitvoering zullen komen, er wordt zoo vaak gezegd er zijn geen objecten, maar als men verder wil zien, is er nog veel te doen. Het is voor de gemeenten een plicht om te doen wat gedaan kan worden en het gaat z i. niet aan, om dit adres voor kennis geving aan te nemen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. met belangstelling kennis hebben genomen van en zelfs besproken hebben de genoemde werken. Maar de gemeente staat in deze niet alleen. We hebben daarin te maken met polders en pro vincie en indien hiermede samen werking wordt gevonden, kan zeer zeker heel wat gedaan wor den. In zake de ontwatering denken B. en W. aan het lid van Ged. Staten, dat daarvoor zit en die daaraan ook wel aandacht schenkt, zoodat we er dan van zelf van hooren zullen. En de waterleiding ja, daar is al zoo veel stof in den Raad van Axel over opgejaagd, dat het ten slotte leidde tot niet aansluiten. Spr. acht het op 't oogenblik het best om die zaak te laten rusten. Zooals men weet, is er een klein plan van 3 gemeenten en nu wil spr. het liefst eens afwachten, wat daarvan komt. Over woningbouw heeft spr. meermalen gesproken met de directie van de l'Azote, maar het is gebleken, dat er nog velen aan die fabriek werkzaam zijn uit den omtrek, die met fiets en autobus gemakkelijk hun werkplaats kun nen bereiken, zoodat men het stichten van woningen voor die menschen nog niet noodig acht en ook daaraan geen behoefte wordt gevoeld. Dhr. HAMELINK vraagt, of het niet beter is voor de ontwatering zelf contact te zoeken met Ged. St., in plaats van af te wachten. De VOORZ.: Dat is ook de bedoeling, we willen gaarne met hen samenwerken. Dhr. HAMELINK vindt het ook minder juist om met den bouw van arbeiderswoningen te wach ten tot de fabriek dat vraagt. Het is hier geen kwestie van politiek voor de gemeente Axel, want er loopen er hier genoeg op werk te wachten en het lijkt zelfs soms wel, of ze liever men schen van elders hebben, dan van hier. Maar spr. zou juist in jverband met het besluit van den Minister nu in overweging willen geven, om tot bouwen over te gaan. De woningen konden nu goedkoop gezet worden en door de huur zou men dan iets kunnen inhalen op het verlies, dat ge leden wordt door den toeslag op de huur in de Julianastraat. De VOORZ. zegt niet te ge- looven, dat door de nieuwe wo ningen een compensatie zou ont staan voor het verlies, dat nu geleden wordt. De nieuwe wo ningen zullen toch allicht ook f3 aan huur kosten, en de wo ningen in de Julianastraat brengen nu maar f3 op en dus is het niet mogelijk om winst te maken. Dhr. HAMELINK: Als er maar een paar zijn niet. Maar er zou toch verandering komen, want nu zijn de huren te hoog. Er gaat een groot deel van de inkomsten dei werklieden aan huur verloren Dhr. 't GILDE vindt het streven naar werkverschaffing lofwaardig en veel beter dan steunverleening. Maar nu is hier een veilangens- lijst, die nader beschouwd weinig objecten bevat, waaraan de ge meente iets kan doen, want de taak van het gemeentebestuur daarin is zeer beperkt. Zoo is b.v. wegsverbetering zeer goed, want spr. vraagt zich wel eens af, waar betalen de menschen hier wegenbelasting voor, maar wat kan de gemeente hierin doen De samenstellers van dit adres weten toch ook zeer goed, dat we aan allerlei bepalingen gebonden zijn. Wat is toch het doel van dit adres? De genoem de werken kosten vele millioenen en waar moet het geld vandaan komen We zijn al bijna aan de grens van onze inkomens. Spr. heeft een staat van uitkomsten van de industrie gezien, welke een somber beeld geeft en zeker tot voorzichtigheid aanspoort. Spr. meent dat hier weinig te doen is, alleen uitbreiding van het gasnet kan nog eenig werk geven. Dhr. HAMELINK is verwon derd, dat als dhr.'t Gilde begaan is met den nood der tijden, hij dan vraagt, wat de bedoeling is van dit adres. Ais er enkele dingen zijn, die voor uitvoering vatbaar zijn. kunnen we die pun ten toch bespreken Voor iedere gemeente is geen apart lijstje te maken. Ook wordt in het adres den toestand niet besproken, maar het doel is, dat meer werk lieden worden te werk gesteld en als nu iedere gemeente op haar terrein doet, wat te doen is, dan is het doel bereikt. Spr. zou ook gaarne zien, dat ook van andere zijde hierover de meening werd gezegd. De VOORZ. acht het niet noo dig, dat er diep op ingegaan wordt. Dhr. 't GIDE Is er nijpend tekort aan arbeiderswoningen Het is toch niet de taak der ge meente, dat er woningen gebouwd worden voor de werklieden van Sluiskil De VOORZ. zegt dit ook be sproken té hebben met de fabriek Dhr. 't Gilde 't Gaat er maar om, of het geld er is, dat die werken eischen, maar dat is een voudig niet te vinden. De administratie werd overeen komstig de voorschriften bijge houden. 1. Proces-verbaal van kasop name. Op 21 Dec. is bij den gemeente ontvanger kasopname gedaan, waarbij bleek, dat het batig slot over 1930 bedraagt f37,454,68, inkomsten over 193-1 f221,407,15, de uitgaven f 229,068, zoodat in kas moest zijn f 29,793,83, over eenkomende met de getoonde waarden en bescheiden. j. Verslag van het accountants bureau Moret de Jong, luidende als volgt Administratie Gemeenteontvanger: Op 11 en 16 Februari, 29 April, 13 Mei, 22 Juli, 5 October en 14 en 21 December 1931 werd door ons de administratie gecontroleerd, waarbij resp. op 11 Februari, 29 April, 22 Juli, 5 October en 21 December 1931 kasopneming plaats had. Bij deze kasopnemingen wer den steeds alle uitgaven en ont vangsten aan de hand der be scheiden gecontroleerd en in orde bevonden, terwijl geen kasver- schillen werden geconstateerd. Wij ontvingen steeds regelma tig mededeeling van de overboe kingen op rekening der Gemeente bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en voorts opdrachten tot inontvangstneming van gelden, welke stukken met de boekhou ding van den Gemeenteontvanger werden vergeleken en daarmede in overeenstemming werden be vonden, Administratie Vleeschkeurings- bedrijf Kasopneming had plaats op 16 Juni en 13 Nov. 1931. Ook hier werden geen ver schillen geconstateerd en werd de administratie in orde bevonden Administratie Burgerlijk Arm bestuur Kasopnemingen werden ver richt op 1 April, 13 Augustus en 24 September 1931. De ontvangsten en uitgaven werden aan de hand der beschei den gecontroleerd en steeds in orde bevonden, terwiji het kas saldo steeds in overeenstemming werd bevonden met hetgeen vol gens de boeken aanwezig moest zijn. Het contraboek voor bedee lingen over 1931 (bijgehouden door een lid van het Armbestuur) werd door ons gecontroleerd met de desbetreffende uitgaafposten in de boeken van den Ontvanger en daarmede in overeenstemming bevonden. Voor de overige uitgaven waren de desbetreffende stukken steeds voor „gezien" geteekend door den Voorzitter en den Secretaris van het Armbestuur. Ten slotte deelen wij U nog mede, dat door ons op 24 Nov. 1931 ter Secretarie de kas werd opgenomen van ontvangsten van leges-gelden inzake uittreksels uit de registers van den Burg. Stand, huwelijksvoltrekkingen, afschrif ten en uittreksels van stukken, legalisatie van handteekeningen enz., welke kas in overeenstem ming werd bevonden met de ter zake bijgehouden registers Laatstbedoelde ontvangsten wer den regelmatig aan het eind van elk kwartaal aan den Gemeente ontvanger afgedragen. k. Inzake de klacht van J Verbrugge en 17 anderen over de beweerde willekeurige tewerk stelling van werkioozen, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld en is men gekomen tot het vol gende rapport Naar aanleiding van het onder dagteekening van 15 December 1931 aan den gemeenteraad ge richt adres nopens de beweerde willekeurige handelwijze bij de tewerkstelling van werkioozen, deel ik Uw College beleefd mede, dat die klacht in de steuncom missie is onderzocht, waarbij ge bleken is, dat van de 19 onder teekenaars slechts 6 personen zich tot de commissie om steun hebben gewend, welke gevallen alle zijn afgewezen op grond van de inkomsten die zij gehad hebben in 1931 of nog hadden De overige 13 onderteekenaars hebben sinds de commissie laat stelijk haar werkzaamheden be gon geen aanvrage om steun in gediend het onderteekenen van het adres door die personen is derhalve zeer voorbarig en ten zeerste af te keuren. Een drietal onderteekenaars is uitgenoodigd in de vergadering hun bezwaren mondeling toe te lichten. Daarbij bleek dat zij geen eventueele willekeurige han delingen, waarvan het adres ge waagd, wisten aan te wijzen In hoeverre de noodige ernst is betracht bij de onderteekening van het adres is uit den aard der zaak niet te controleeren, het feit echter dat een der onderteeke naars verklaarde het adres niet te hebben gelezen en zelfs- met de strekking er van niet bekend bleek te zijn, werpt daarop wel een zeer eigenaardig licht. De Voorzitter van de steun- commissie, BLOK. De stukken a tot en met k zijn alle voor kennisgeving aange nomen. 1. Verzoek van de afd. Axel van den Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond om voor de werklooze en uitgetrokken bouwarbeiders een plaatselijke steunregeling te tref fen. Besloten wordt z. h. s. voor deze categorie van menschen de gemeentelijke steunregeling zoo als deze voorheen voor alle werkioozen gold te doen gelden en dan zooveel mogelijk rekening te houden met de tewerkstelling van die arbeiders Deze waren tot heden nog niet uitgetrokken. In verband met gestelde vragen in de vorige vergadering le. van den heer lz. de Feijter over een uitbreiding van het aantal leden van het Burgerl. Armbest., zoodanig dat ook de Geref. Gemeente daarin is ver tegenwoordigd, wordt medege deeld, dat zij gehoord de mee ning van het Burg. Armbest. het niet noodzakelijk achten, dat het aantal leden wordt uitgebreid. Dhr. IZ. DE FEIJTER zal er nu niets van zeggen, maar wenscht later op deze zaak nog wel eens terug te komen. 2e. van den heer van Bende- gem over de aanbesteding van materialen voor verbetering van den Zaamslagschen weg, wordt medegedeeld zooveel mogelijk hieraan de aandacht te schenken, mits de materialen buiten bezwaar van de gemeentekas door leve ranciers uit de gemeente worden geleverd. Dhr. VAN BENDEGEMIs dat al beslist De VOORZ.Er is gebleken, dat een fabriek was gebonden aan zijn contract, zoodat we de steenen hebben besteld, waar we ze vroeger betrokken. Het vervoer van de steen en leverantie en vervoer van zand zijn vandaag besteed. 3e. van hetzelfde lid inzake de plaatsing van papierbakken in de drukste straten voor het inwerpen van papier en andere afval pro ducten door het wandelend pu bliek. B. en W. achten dat een dergelijke maatregel in deze ge meente totaal niet tot zijn recht zal komen, alzoo een overbodige aanschaffing. 4e. van hetzelfde lid inzake gelijkstelling van de vergoeding van schoeisel per kind met die kinderen, welke per auto naar school vervoerd worden. Wordt medegedeeld dat B. en W. zullen trachten in een vol gende vergadering met een voor stel te komen. 5e. van den heer B. Seghers over de lantaarn te Kijkuit. Wordt medegedeeld dat deze is geplaatst. 6e. van hetzelfde lid over de verharding rondom de pomp in de Emmastraat. Wordt medegedeeld dat over leg wordt gepleegd met de Di rectie van de Maatschappij Me- chelen—Terneuzeu, om dit op hun terrein te verharden met oud verhardingsmateriaal. 7e. van den heer L P. Ortelee over de verharding langs de huizen aan den Zuidoostkant van de Oosterstraaf. Wordt medegedeeld dat het voetpad voor wandelaars in orde is, dat aan de verharding onmid dellijk tegen de woningen, van onzentwege geen eischen worden gesteld. Dhr. ORTELEE zegt dat hij niet gesproken heeft over een Zuid Oosthoek en is in 't geheel niet voldaan over dit antwoord Het gaat over de pad tegenover Swets. Daar liggen putten in en ook is die weg hellend. Die toe stand eischt verbetertng. De VOORZ.We zullen de putten laten lichten. Dhr. D1ELEMAN licht de vraag van dhr. Ortelee nader toe en zegt, dat de straat er smal is, zoodat men met de .fiets niet weet uit te wijken, als men een auto of wagen tegenkomt, door dat het Noordelijk trottoir teveel afhelt. Het is daar gevaarlijk. De VOORZ.: Dan zouden we dus de straat moeten verbreeden en er een smallei trottoir maken. Maar die post staat niet op de begrooting van dit jaar en Dhr. DIELEMAN Dat kan toch zooveel niet kosten Er zijn al andere dingen gebeurd. Dhr. ORTELEE vindt ook, dat de straat er best wat verbreed kan worden. 8e. van den heer A. Hamelink over den toestand van het Spui' padje. Wordt medegedeeld dat dit voetpad ln de week van 17 De cember 1931, opnieuw is nage zien en bijgewerkt. n. Verzoek van de vereen, van volkshuisvesting, om eenheid in de huur, zoodat allen slechts f 3 per week moeten betalen. Daar dit adres pas is ingekomen, wordt het om advies verwezen naar B. en W. o. Een schrijven van den sla gershond aangaande het bouwen van een nieuw slachthuis. Wordt eveneens verwezen naar B. en W. Dhr. DIELEMAN De vergun ning tot slachten kan dan toch gewoon doorgaan De VOORZ.: Ik zal er iets van zeggenWe geven nl. geen vergunning tot slachten, maar willen de zaak eerst eens rustig bekijken. (Wo dt vervolgd). J Nederlandsch fabrikaat. In de Januari aflevering van „Nederlandsch Fabrikaat" wordt onder het opschrift „Wat zegt U daarvan", verwezen naar het feit, dat in de tegenwoordige omstan- dighaden jaarlijks 150 millioen gulden door de Nederlandsche belastingbetalers moet worden opgebracht voor de bestrijding der gevolgen van werkloosheid en armoede, en dat onze Neder landsche fabrieken dus om op drachten, de Nederlandsche werk krachten van hoog tot laag om werk en niet om ondersteu ning vragen. AXEL, 5 Februari 1932. De afdeeling Axel van Volksonderwijs" hield j l, Maan dag hare jaarvergadering op de bovenzaal van dhr. H. P. Diele- manKoole, onder leiding van dhr. A. P. Esselbrugge. Het jaarverslag van den secre taris wees op den groei der af deeling in 1931 tot 103 leden. Op de Landelijke Vergadering te Arnhem in November j.l. was de afd. Axel vertegenwoordigd als één der sterkste Zeeuwsche af- deelingen. Ook op het Demon stratief Congres, gehouden op 30 Mei te Utrecht was de afdeeling vertegenwoordigd. Er hadden 7 bestuurs- en 3 huishoudelijke vergaderingen plaats. Verder trad in een welgeslaagde openbare propaganda-vergadering professor Eerdmans uit Leiden op met het onderwerp: „Het Godsdienstig Karakter der Open bare School". In December j.l. werd een feestelijke propaganda- en too- neelavond georganiseerd die schit terend geslaagd mag heeten. Inzonderheid door het iniatief en het dichterlijke talent van de on derwijzeres mej. J. H. Abrahamse. De kunstzinnige gaven van „de juffrouw" spraken op dezen avond ook nog uit de correcte uitvoe ring van een tableau, gevormd door leerlingen der Openbare School en voorstellende het „Laat ons Onverdeeld." Dit too- neel viel in aller smaak en deed bij velen een teere snaar trillen. Dhr. Klaas de Vries sprak een geestdriftig en begeesterend woord van propaganda op dezen avond. Het prachtig resultaat der Col lecte-Commissie werd tenslotte nog gereleveerd en met een krachtig woord van opwekking werd dit jaarverslag besloten. De vergadering betoonde hare instemming. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de ont vangsten bedroegen f297.44 en de uitgaven f287.35, zoodat er een batig slot was van f 10.09. In het bestuur werd herkozen de heer J. A. Platteeuw en be noemde de vergadering in de plaats van de h.h. G. Koevoets en A. Lenos die hadden bedankt de h.h. A. J. Schieman en A» Vermaas. ruwheid en roodheid, pukkeltjes r en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. co Drogisten

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2