Uw Zenuwen EJSra'Tn Mijnhardt's Zenuwtabletten toch vormt een internationaal centrum als geen andere stad ter wereld. Daar bevinden zich uit gestrekte concessie-gebieden, welke zonder beding zijn aan te merken als territorium van de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Rusland en an dere mogendheden, waaronder ook Nederland. Schending van dit territoriaal gebied zou onmid- delijk diplomatieke verwikkelin gen veroorzaken, met al den aan kleve daarvan. En op welke wijze zouden de strijdende par tijen kunnen vermijden, dat de concessies volkomen gespaard blijven? Dat moet beslist onmo gelijk worden genoemd. De Ja- pansche aanval op Sjanghai legt dus de kiem voor uitbreiding van het conflict in een mate, welke onbegrensd mag heeten. Klaarblijkelijk werken de Ja panners volgens een zorgvuldig opgesteld programma, welks af wikkeling geen afwijking gedoogt. Het zou toch al te dwaas zijn te veronderstellen, dat Tokio zich in een zoo wereldomvattende aan gelegenheid door onvoorziene ver rassingen zou laten verlokken tot handelingen tegen zijn wil, maar door noodzaak opgelegd. Toch wil de Japansche regeering het doen voorkomen, alsof dat wer kelijk het geval is en dat bijvoor beeld het bezetten der Chineezen- wijk van Sjanghai alleen dient om de ontbinding der anti-Japansche vereenigingen door te zetten. Nog onaannemelijker echter klinkt de bewering, dat de opgewondenheid der Japansche kolonie in Sjang hai zoodanige afmetingen had aangenomen, dat voor uitbarstin gen moest worden gevreesd. Om die te voorkomen, zou dan de militaire actie zijn ingezet. Het is eenvoudig absurd. Tot nu toe heeft de Chinee- sche regeering zich beijverd, door een strikt nakomen der verschillende verdragsverplichtin gen de sympathie der volken te verwerven en daarin is ze onge twijfeld geslaagd. Ondanks de sterkste provocatie heeft ze afge zien van elk officieel verweer tegen de Japansche aanvallen, om aldus den Volkenbond te noodzaken aan Japan een „halt" toe roepen, terwijl ze herhaalde lijk een beroep heeft gedaan op Amerika, dat hoewel niet bij den Volkenbond aangesloten, toch door het verdrag van Washington van 1922 en door het Kellog- pact oorlog had verklaard, zou het zijn lot in eigen hand hebben genomen, waardoor automatisch de verdragsverplichtingen der mo gendheden zouden zijn uitgescha keld, dus ook de verplichting tot het verleenen van steun aan den gevallen staat. Vandaar dat Japan er in enkele nota's aan de vreem de regeeringen reeds den nadruk op heeft gelegd, dat geregelde Chineesche troepen hebben deel genomen aan het verzet tegen de Japansche militairen, wier optre den wordt gemotiveerd met de noodzaak, levens en eigendom men te beschermen tegen de Chineesche bandieten. Dienten gevolge zou, "olgens de Japan sche zienswijze, China den oor logstoestand in het leven hebben geroepen Maar al ontbreekt een formeele oorlogsverklaring, er bestaat niet temin een volslagen oorlogstoe stand. Zoowel in Mantsjoerije als te Sjanghai woedt de krijg in den felsten vorm. Duizenden menschenlevens zijn daardoor in den laatsten tijd reeds vernietigd en het laat zich aanzien, dat dit slechts het voorspel vormt van nog verschrikkelijker gebeurte nissen, door den Japanschen land- honger te voorschijn te roepen. Nog bepalen de belanghebbende mogendheden zich tot het indie nen van protest-nota's, waaraan de Japansche regeering zich even wel niet schijnt te willen storen, wijl ze volstaat met een beant woording in uitgezochte beleefd heidstermen, maar tevens in vol komen ontwijkenden zin. Het spreekt vartzelf, dat een dergelijke houding niet duurzaam wordt ge doogd. Noch Amerika en Enge land, noch één der andere staten, zullen langer bereid zijn, zich met een kluitje in het riet te laten sturen. En ook in de Sovjet republiek houdt men er zich mede van overtuigd, dat met alle mid delen wordt getracht, het land in een oorlog te wikkelen. AXEL, 2 Februari 1932. Hedenmiddag werd te 2 irur de openbare raadsvergadering door den burgemeester geopend met de volgende rede Mijne Heeren, Het jaar 1931 dat achter ons ligt is voor zeer velen in onze Gemeente erg drukkend geweest de landbouw en veeteelt, de hoofdbronnen van bestaan, waren in het afgeloopen jaar niet loo- nend, ja erger nog, de meeste bedrijven leden groote verliezen. De hulp van de regeering was onvoldoende en dientengevolge werden er weinig bieten uitge zaaid. Ook de opbrengst was zeer laag. Het vlasbedrijf was in 1931 al zeer ongunstig. Laten wij hopen dat de meer dere steun, die nu van regee- ringswege wordt gegeven, blij ken zal niet te laag te zijn. Mede een gevolg van den slechten toestand in den Land bouw, was de werkloosheid bui tengewoon groot. Reeds begin Januari 1931 moest worden begonnen, den werkloo- zen arbeider te steunen, hetzij in den vorm van werk of in den vorm van steun in geld. Omdat verwacht werd dat de werkloosheid nog grooter afme tingen zou aannemen en dat bo vendien alles uit de gemeentekas werd betaald, werd op 12 No vember 1931 besloten een steun regeling in het leven te roepen, waarbij de hulp en steun van de Regeering werd ingeroepen en verkregen. Den 25 November 1931 werd deze steunregeling door den Mi nister goedgekeurd. Ook werden velschillende werken uitgevoerd bij wijze van werkverschaffing, o.a. den aanleg van de nieuwe verbindingsweg tusschen Prins-Hendrikstraat- Buthdijk. Het grootste aantal werklcozen, dat zich meldde was 294. Dank betuig ik hier aan de Directie van de Compagnie Neerl. de l'Azote, die steeds ver schillende ploegen werkloozen, al was het dan ook maar tijde lijk, in dienst nam. Had dit niet plaats gehad, de werkloosheid was beduidend grooter geweest. De Gasverkoop in 1931 heeft bedragen te Axel 341000 M* te Ter Neuzen 263000 M1, totaal 604000 Ms. In 1930 was dit in totaal 615000 Ms, alzoo een ver mindering van 11000 Ms. Het aantal aansluitingen was per 31 Dec. 1931 2150 en per 31 Dec. 1930 2029, dus een vermeerde ring van 121. Hierin zult u zien, meerdere aansluitingen en min der verkoop aantal M8 gas. Op 24 Mei 1931 werd de nieuwe 12 retortsoven in gebruik gesteld, welke tot heden in gebruik is. De resultaten waren goed. Storingen kwamen in 1931 niet voor. Het buizennet werd uitgebreid in de nieuwe straten en verschillende lantaarns werden bijgeplaatst. Bouwbedrijf in 1931. In Januari 1931 waren 16 wo ningen in aanbouw, welke be drijvigheid het geheele jaar vrij wel constant bleef. In totaal wer den 45 nieuwe woningen in ge bruik genomen en werden 32 bouwvergunningen verleend. Het grootste gedeelte viel in het Ge meentelijk uitbreidingsplan. Hier werden 26 nieuwe woningen be trokken en 18 nieuwe bouwver gunningen verleend. 17 perceelen bouwgrond met een gezamelijke grootte van 2100 M2 werden verkocht voor een bedrag van f6500. Wel een bewijs, dat het Gemeente-grond bedrijf in een behoefte voorzag. Onzes inziens is dit voor een groot deel te danken aan de nieuwe verbindingsweg, die dwars door dit gedeelte loopt, waardoor het gevaar geweken is, dat dit een z.g. doode buurt zou worden. Een belangrijk deel van het verkeer profiteert daar reeds ge- ruimen tijd van, doordat dc smalle en moeilijke Oosterstraat gemist kan worden Tevens is hier een oppervlakte van 7000 cA van de mooiste bouwgrond verkregen waarvan reeds 900 M2 is ver kocht. We kunnen gerust zeggen dat het eerste jaar door de werkver schaffing een goed en zeer pro ductief werk is tot stand geko men. Aan dien weg en enkele andere kleine werkzaamheden werden aan Axelsche werkloozen bijna f 12000 uitbetaald verdeeld over 4500 werkdagen. De brandweer dezer gemeente moest over 1931 éénmaal han delend optreden. De samenstelling en de toe stand der materialen laten niets te wenschen over. De bevolking der Gemeente steeg in 1931 van 6077 tot 6186 inw. Geboren werden 120 perso nen, terwijl het aantal der over ledenen 55 bedroeg en het aan tal huwelijken 43. Ingekomen zijn 350 personen, terwijl het aantal vertrokkenen 219 bedroeg. De toestand is goed te noemen. Besmettelijbe ziekten kwamen gelukkig niet voor. De begrooting der gemeente voor 1932 kon sluitend gemaakt worden zonder belastingverhoo- ging. In hoeverre dit in 1932 zal kunnen plaats vinden, is thans niet bekend. Gelukkig kan men thans nog niet spreken, dat de finantieele toestand van Axel zorgelijk is, al is een zuinig be heer noodzakelijk. Nu het zielental boven de 6000 is gestegen moest de raad uit 13 leden bestaan. Evenwel is nog steeds vergaderd met 12 leden. Laten wij hopen dat de raad spoedig voltallig moge zijn. In 1931 werden 2 nieuwe scho len geopend, t.w. de R.K. School met zes leslokalen, gebouwd met gelden uit de gemeentekas en de Bijzondere Fröbelschool met 2 lokalen met groote speelplaats gebouwd uit eigen middelen door de Bijz. School in de Nieuwstraat. De toestand van de scholen waarin lager onderwijs wordt gegeven laat niets te wenschen over. Het onderwijs dat gegeven wordt gaat geregeld en geeft dan ook geen aanleiding tot op merking. De groote Ammoniakfabriek, die in 1930 in bedrijf is gesteld, werkt nog niet met volle capa citeit, mede een gevolg van de crisis. Verschillende Axelsche werk lieden zijn daar te werk gesteld. Laten we hopen dat dit aantal grooter moge worden. Daar in 1931 schade is toege bracht aan eigendommen van derden door de Ammoniakfabriek is door de Directie van deze fa briek schadevergoeding uitbetaald Onderhandelingen worden thans gevoerd tot aankoop van verschil lende panden, welke overlast on dervinden van de fabriek. Ik hcop dat een en ander in 1932 bevre digend zal worden opgelost. Mijne heeren, wij weten niet welke tijd wij tegemoet gaan, wel weten wij, dat we in een tijd leven, die voor velen moeilijk is. Daarom zal het een eerste eisch zijn, dat wij zooveel mogelijk schouder aan schouder zullen moeten trachten, het goede voor onze gemeente te zoeken en de moeilijkheden trachten op te lossen. Ik hoop dan weder op Uw al- er steun en medewerking te mo gen rekenen. Met dank voor den arbeid en betoonden ijver van de ambte naren in 1931 getoond ben ik er van overtuigd dat zij ook in 1932 hun plicht zullen doen. Mijne heeren ik wensch U al len met de Uwen een zeer voor spoedig jaar toe en spreek de hoop uit dat God ook onze ge meente nabij moge zijn en dat Hij zijn onmisbaren zegen zal schenken op onzen arbeid, die wij zullen hebben te verrichten. Mogen spoedig betere tijden aanbreken. Goedkoope kunstmest. Men deelt ons mede, dat door het Nationaal Crisis-Comité te 's Gravenhage is besloten, om voor landbouwers met een klein bedrijf (tot 5 Hectaren) en kleine tuinders (tot 1 Hectare) zwavel zure ammoniak beschikbaar te stellen voor lagen prijs. Gegadigden kunnen zich daar voor opgeven bij het plaatselijk comité alhier (zie advertentie). We vernemen, dat de heer lz. de Feijter Wz, alhier zijn be noeming tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland heeft aange nomen. Maandagmiddag werd het benoemd hoofd der Chr Nat. school in de Nieuwstraat, de heer J. J. de Ridder als zoodanig ge ïnstalleerd. De voorzitter, de heer J. M. Oggel sprak hem toe namens het bestuur en liet hem de zegen bede uit Ps. 134 toezingen, waarna nog het woord werd gevoerd door den Burgemeester, den Edel- achtbaren heer Blok, den heer Inspecteur van het lager onderwijs de heer Van de Weyer en door het waarn. hoofd, den heer J. R. de Jonge. De heer de Ridder bedankte de sprekers voor hun welwillende woorden en verbond zich in zijn toespraak aan de school. Voor de gehouden aanbe steding van zand en klinkers en het vervoer daarvan naar de ge meente Axel, is ingeschreven als volgt A. Vervoer van klinkers van Axel-Sassing naar Ronde Putter. (25000 stuks)A. van de Wege f43,75, C. Hamelink f 43,75, L. J Wiemes f31,25, P. J. de Koning f31, M. Dieleman—Faas f31, J. L. Sijs f30 en P. de Regt f 29,75. B. Vervoer van 70,000 klin kers van Axel-Sassing naar de Prins MauritsstraatA. v. d. Wege f87,50, C. Hamelink f66 50, L.J. Wiemes f66,50, P. J. de Koning f 65,80, P. de Regt f 58,80, J. L. Sijs f56 en M. Dieleman Faas f 50,40. Voor a en b in massaJ. H. Heijnsdijk en E. Tieleman f 150, A. C. Verschelling f94,05. Leverantie van zand langs den Zaamslagschen wegP. A. van Hoeve f2,05 per M.8, Z. V. T. M. f 12.25 per 7 M.8, A. Bakker f 1,85, J. Jansen v. Rosendaal f 1,75, P. J. de Coninck f 1,60, A. van de Wege f 1,27 en M. Dieleman Faas f0,98 per M8. Leverantie van zand in de Prins MauritsstraatP. J. de Coninck f 1,25, J. Bakker f0.95, J.Jansen v. Rosendaal f 0,90, A. v. d. Wege f0,87 en M. Dieleman—Faas f 0,82 per Ms. We vernemen, dat de heer P. de Kort, hoofd der r.k school alhier, wegens drukke ambtsbe zigheden heeft bedankt als secre taris van het crisis-comité alhier. In zijn plaats is benoemd de heer S. van Harn, hoofd der school te Spui. „llosanna Tooneel is altijd aantrekkelijk en ongetwijfeld zal ook daarin wel de oorzaak van het over drukke bezoek gelegen zijn, dat de jaarvergadering van de chr. harmonie „Hosanna" jl. Donder dagavond in het Zondagschool gebouw alhier ten deel viel. Na het zingen van Ps. 138 1 las de voorzitter, dhr. P» le Fc- ber Sr. een gedeelte uit Corr. II voor en opende met gebed en een welkomstwoord tot de aan wezigen. De secretaris, dhr. Joh, Hoebé f nu uitvoerig verslag van den loop van zaken der vereeniging over 1931, waaruit o.m. bleek dat er 42 werkende leden waren. De penningmeester, dhr. C. Smies gaf een financieel over zicht. De inkomsten waren f481, de uitgaven f431, zoodat er een goed slot is van f50. Ofschoon het getal donateurs iets terugliep, is er door den steun van gemeentewege geen reden tot zorg. De directeur, dhr. P. Brakman uitte zijn tevredenheid over de werkende leden, maar spoorde toch aan om meer studie van de muziek te maken, omdat er z.i. nog heel wat aan de uitvoering ontbreekt, dat door studie en oefening is goed te maken. De voorzitter feliciteerde den directeur met het behaalde resul taat en hoopte dat hij nog vele jaren de leiding zal hebben! ook drukte hij den wensch uit, dat velen lust zullen gevoelen om als werkend lid het corps te steunen of toe te treden. Er zijn nog enkele instrumenten onbezet. Wegens aftreding van de heeren C. Smies en P. A. Wondergem had bestuursverkiezing plaats, waarbij eerstgenoemde werd her kozen. In de plaats van dhr. Wondergem, die geen herbenoe ming wenschte, werd gekozen de heer L. van Hoeve. Vermeid zij, dat in deze pauze een smakelijk kopje thee door gedienstige han- de werd rondgediend, hetgeen als een welkom tractatie werd beschouwd. Na dit zakelijke deel der ver gadering, volgde het vermakelijk deel en het bleek, dat „Hosanna" niet alleen goede muzikanten heeft, maar ook goede comedi- anten. Het programma sprak van een „samenspraak" waaraan 10 per sonen deelnamen. Het was het tooneelstukje getiteld „de firma Kalkoen", dat hier ook elders al eens vertoond is en in 3 bedrij ven zeer comische tafereeltjes doet zien. Geen wonder dus dat er hartelijk gelachen is. De rol letjes zaten er goed in, zoodat de uitvoering goed van stapel liep. Met voldoening over het ge- notene ging men huiswaarts waar het uur van middernacht reeds was genaderd en nadat de sa menkomst op de gebruikelijke manier met dankzegging was ge sloten. Slagors-actfe. Dinsdag 25 Januari werd alhier bij den heer Dieleman een ver gadering gehouden van den sla gershond in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Na een felle critiek, die door den voorzitter, dhr. H. Colsen te Sluiskil was gevoerd tegen het gemeentelijk slachthuis alhier, werd de volgende motie aange nomen „De Zeeuwsch-Viaamsche Sla gershond", in vergadering bijeen spreekt zijn verontwaardiging uit over het feit, dat in Axel nog al tijd vergunning wordt gegeven voor het uitslachten van vee en varkens en vraagt beleefd daar aan paal en perk te stellen en geen vergunning meer te verstrek ken. Besluit deze motie ter ken nis van de betrokken gemeenten te brengen." Bij het keuringsdistrict Axel zijn ook betrokken de gemeenten Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en Zaamslag. worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Spui. Donderdagavond werd hier weer een Ouderavond gehouden van wege de schoolvereeniging alhier. Twee schoollocalen wa ren gevuld met belangstellenden. De heer S. van Harn, hoofd der school opende de bijeenkomst met een, welkomstwoord, waar na het,werk der leerlingen werd bezichtigd. Van de zijde der moe ders was natuurlijk veel belang stelling voor de handwerken, die inderdaad mooi waren, vooral het borduurwerk viel in den smaak, Maar ook het schrift (schoon schrift) der leerlingen werd ten zeerste geroemd en de commissie die de prijswinners moest aan wijzen stuitte hierbij op de moei: lijkheid dat ze blijkens het rap port van ds. Post graag allen een prijs had willen geven, als er prijzen beschikbaar waren ge steld. Na afloop hiervan gaf mejuffr. Van der Welle, de onderwijzeres, een opstel te hooren over Jezus' kinderjaren, terwijl eenige zang nummers den avond verder aan vulden. Het slotwoord werd gesproken door ds. Post, die o.a. zeide reeds van deze school te hebben ge hoord, nog eer hij in Axel kwam, nl, door een familielid uit het hooge Noorden van ons land, dal deze school eens bezocht hade

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2