mms Rund- en Varkensyleesch, „Naar liet Licht". Guur weer/ fpUROL] Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 2 Februari 1932, Advertentiën. Arbeiders-Tooneelïereeniging op Donderdag 4 Februari a.s., Dagelijks verkrijgbaar: I BQLLEMAN, Uit het pas gevierde 25-jarig bestaan der ambachtsschool te Hulst bleek maar al te duidelijk hoe de oud-leerlingen de aan de school genoten opleiding waar deerden en de goede betrekkin gen, die velen hunner in de maat schappij hebben verworven vindt voor een groot deel zijn oorzaak in de aldaar genoten opleiding. Natuurlijk geeft de Ambachts school slechts opleiding voor vak arbeiders dit sluit echter niet uit, dat werkers zich nog wel een trapje hooger weten te plaatsen. Waar door vele ouders toch een keus voor de toekomst van hun zoon moet worden gedaan, mag bovenstaande wel eens ernstig worden overwogen en velen zul len moeten besluiten dat een vak grondig gekend nog een der beste waarborgen is, waarop een be hoorlijke toekomst is op te bou wen. Op 12-jarigen leeftijd, mits de zes klassen der lagere school met vrucht doorloopen, kunnen leer lingen reeds tot de Ambachts school worden toegelaten. (Zie advertentie in dit nummer). De weinige kosten, die het be zoeken der Ambachtsschool met zich brengt, moet voor U ouders voldoende reden zyn die kleine opoffering te getroosten en de toekomst van uw jongen zoo goed mogelijk te verzekeren door hem een vak te laten leeren, waarvoor de Ambachtsschool de aangewe zen plaats is. Zaterdag hield te Sluiskil de varkensverzekering „Helpt El kaar" haar jaarlijksche vergade ring. Volgens het jaarverslag be droegen de inkomsten f553,11, de uitgaven f400,90, alzoo een goed slot van f 162,21. Het inspuiten van varkens werd na veel bestrijding, aangenomen. Het knippen werd weer ingevoerd en zal maandelijks verricht wor den door P. van Drongelen. De uitkeeringssom werd terug gebracht op 50 cent per K.G. tot en met 50 K.G. en 40 cent per K.G. boven het gewicht van 50 K.G. Dit bedrag werd aan genomen voor een half jaar. De contributie werd op 25 cent per maand gebracht. Te Sas van Gent is een crisis-comité opgericht bestaande uit de heeren L. W. G. Hoef nagels (burgemeester), P. Doens (pastoor), H. Akersloot van Hou ten Roos (dominé), A. de Bel, V. Verschaffel, dokter J. Puylaert, dokter Adh. van Loy, F. Stubbé (gemeente-secretaris), Jac. Geir- naerdt (voorz. Burg. Arinbest.), W. v. Goethem (voorz. St. Vin. Ver.), P. v. Hecke (voorz. Wit- Gele Kruist, H Bockstael (afgev. Kerkel. Armbest.), van Lale (afgev. Diaconie), A. Stouthamer (voorz. Ziekenf. „Helpt Elkander"). Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heerenBurgemeester (voorz.), de Bel (vice-voorzitter), Stubbé (secr.), Geirnaerdt (penn.), van Hecke (comm.) Op 83-jarigen leeftijd is te Terheijden overleden de zeereerw. heer A. Mies, pastoor aldaar. De overledene was van 1895 tot 1903 pastoor te Zuiddorpe. Voor llw handen,t Eet meer haring. Door de Reedersvereeniging van de Nederl. haringvisscherij worden pogingen aangewend om te komen tot meer verkoop van haring, dat niet alleen de even eens in nood verkeerende haring visscherij, maar ook de bestrij ding van werkloosheid zeer ten goede zou komen. Voor betrouwbaar en geschikt personeel zou het nl. goed mo gelijk zijn om f25 a f30 per week te verdienen. De Reedersvereeniging vraagt daarom inlichtingen aan de ge meentebesturen voor adspirant- haringverkoopers en om door middel van een steun- of crisis comité een driewielige bakfiets beschikbaar te willen stellen. En dan maar haring eten, die bovendien goedkoop, voedzaam en smakelijk is voor degene die er van houdt. Predikbeurten te Axel. Zondag 31 Januari 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Yi ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. E. Raams. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zondag 19 Nam. 2 Dezelfde. Tekst Matth. 16:23. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Kantongerecht te Terncuzen. Strafzittingen vaD 5 en 12 Jan.' 32. Veroordeeld o.m. wegen» Motor- en Rijwielreglement. A. d'H., Selzaete, 12 of 1 d. h. B. S, Axel, f 1 of 1 d. h. A M. T. D, Clinge, f5 of 3 d. h.Th. E. v. L, Terneuzen, f5 of 3d. b.J. H. P., Axel, f2 of 1 d. h. C. J. E. O., Westdorpe, 16 of 3 d. b.C. de B., Axel, t 3 of ld. b.J. J. R. G. M., Axel, f 2 of 1 d. h.F. T., Watervliet f 0,50 of 1 d. b. Art. 11 Spoorwegen. C. V., Teroeuzeo, f5 of 3 d. h.M. D., Terneuzen, f 5 of 3 d. h.P. L. Bosch kapelle, f 5 ot 3 d. h.Ga. G., Axel, 1 b of 3 d. h. J. J., Terneuzen, f 5 ot 3 d. h. Vleeschkeuricgswet. A. M. v. F., Terneuzen, t 2 of 1 d. h.A. de P., Terneuzen, f 3 of 1 d. h. Tern. Crt. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middel burg heeft feilliet verklaard J. H. Möhring, autoverhuurder- garagehonder te IJzendyke. J. C. Verlinde, bakker ts Axel. Rechter Commissari» mr. J. W Zylitra. Curator mr. G. Tichel man te Ternenzen. De treinaanslagen. Dat de in de vorige week na- by Amsterdam gepleegde trein aanslagen voor de politie en justitie in de hoofdstad geen vol komen verrassing zijn geweest, valt naar wij vernemen, af te leiden uit een anoniemenen met verdraaide hand geschreven brief welke geruimen tyd geleden aan den minister van Waterstaat is geschreven en door deze autori teit op het departement is ont vangen. De inhoud van den brief luidt Den Haag, 26 October 1931. „Schurken. Wie het christenbeginsel ver trapt zal ook de gevolgen moe ten dragen. Sneltrein ParijsAmsterdam gaat er uit. Matuschka II." Via den minister van justitie is deze brief direct na ontvangst ter kennis gebracht van de poli- tioneele en justitieele autoriteiten van de hoofdstad. De eersten hadden op hun beurt de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen op de hoogte gebracht met het gevolg, dat het wisse voor het ongewisse genomen werd en maatregelen werd getroffen om te voorkomen, dat de bedrei ging in een daad werd omgezet. Er is echter nog een briei ontvangen. Deze tweede brief, die met ongeoefende hand en in pot loodschrift is geschreven, is blijk baar atkomstig van iemand van geringe verstandelijke ontwikke ling. Op de adreszjjde der enve* loppe staan boven aan de woor den „Dringend", „Groote spoed". De adresseering zalt luidt„Aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, Centraalstation Am sterdam," E?n postzegel is blijk baar niet gebruikt, aangezien op de enveloppe een stafportzegel van tien cent geplakt is. Op de achterzijde vao den brief waren op onbeholpen wijze hamer en sikkel van het Sovjet-embleem geteekend. Het schrijven dateert van 22 Januari 1.1. De inhoud luidt letterlijk Mijnheer, In verband met onze spoor wegaanslagen verzoeken wij u morgen 23 Jan. op de Haarlem- weg bij het viaduct 15000 te deponeeren aan de kant in het gras. Wanneer aan ons verzoek niet word voldaan zullen er bin nenkort eanige treinen ontsporen. Het is onnoodig werk om ons probeeren te vangen daar wij hier een gevestigde bende heb ben opgericht. Volgtonleesbare onderteekening) Voorstellingen hervat. Naar de Antwerpscbe bladen melden zal het circus Sarrasani zijn voorstellingen hervatten. De brand, die de directie dwong, gedurende meer dan veertien dagen bet circus te sluiten voor bezoekers, is nog niet vergeteD, maar de aangerichte schade iB zooveel mogelijk hersteld. lede ren dag komen wagons met nieuwe kleeding, uniformen, tuig en costuum8 aan. Ook het die renpark is weer aangevuld. Zaterdag zal te Antwerpen een groote galaheropenings-voorstel- ling plaats hebben. Nelissen in 't nauw. Midden in den Zuidplaspolder, nabij Moordrecht, staat de hoeve van boer Nelissen. Ze is er eenzaam, slechts door weiden en wat slooten omgeven. 'n Smalle vlonder verbindt het erf met het even smalle weggetje, dat, naar den eenen kant loopt tot aan de boerderij van Jansen ver weg en naar den anderen kant verloren gaat in de landen. Er kwamen by boer Nelissen door deD dag en 's avonds maar zeer weinig menschen: alleen de buurman en z'n vrouw, de bak ker en de kruidenier en ook nog een brievenbesteller, die geregeld de krant breagt. Dat waren allen. Boer Nelissen leeide dus vrij en behoefde niet te vreezen te worden gecontroleerd in zijn doen en laten. Op 'n dag van December van het vorig jaar was hy naar het dorp geweest en hy had daar lang gepraat met den baas vaneen autodienst. Wat er allemaal bedisseld was, wisten slechts Nelissen en de bus-man. Een van de chauffeurs kon, toen beiden afscheid names, slechts de woorden opvaDgen: „Als jy voor het een zorgt, zorg ik voor het ander." De drie avonden en nachten na het bezoek aan het dorp werd er, zoo vertelt de „Tyd", roDd en bij de hoeve van boer Nelissen druk gearbeid. Er geschiedden geheimzinnige dingen. Daar in 't duister werd gegraven, er werd een nieuw varkenskot opgetrok ken en de rust van alle landen werd gestoord door hevige plon sen in bet water. Toen Januari van het nieuwe jaar er was, rookte boer Nelissen zijn dagelykscb pijpje met méér hartstocht dan voorbeen er was iets dat hem ongerust maakte. Op 'n dag zag hij twee mannen op de fiets reebt op z'n boeve atkomen. t as vreemd volk. Van achter de schuur zag hy, dat ze atstapten, hoe ze den neus in den wind staken en sno ven als honden. Nelissen z'n hart begon hefti ger te kloppen, en het ging bonzen toen de vreemden met yzeren priemen in den grond begonnen te boren. „Kemiezen!" flitste het door z'n brein, ze hebben lont geroken en nou ben ik de sigaar!" En boer Nelissen was de sigaart de „kwaaje' dampen hadden hem verraden. Wel twintig vaten benzine kwamep voor den dag: in de aardappelkuilen zaten geen pie pers als de hooiberg gebroeid had, zou bij tiea maal feller ge brand hebben, constateerde meD; hat varkenskot werd afgebroken, want z'n beren waren gecamou fleerde tonnen en zelts uit de slooten werd het kostbare vocht opgedoken. Boer Nelissen kreeh 'n bewijs van goed gedrag en zei „dank u". De „Kemiezsn" waren zeer vriendelyk, toen ze hem groetten. Het scheen Nelissen toe, dat ze veel lichter reden, dan toen hij ze zag naderen. De gezonken duikboot De Britsche onderzeeboot M2, dia gisteren te 10 30 uur's mor gens voor een oefentocht de ba- ven von Portsmouth verliet, is niet teruggekeerd. Gevreesd wordt, dat de boot eeu ongeluk is overkomen. De geheele vloot is uitgevaren om de vermiste boot te zoeken. Omtrent de verm;»sing van de Engelscke duikboot M 2, wordt gemeld, dat met den bouw van de duikbooten der M-klasse tegen het einde van den oorlog werd begonnen. Aan boord van elke duikboot van daze klasse bevindt zich een stuk geschut van 301/2 c.M. De construtie der duikboo ten van dit type schijnt nooit geheel bevredigd te hebben en beett reeds meer tot onaangena me ervaringen geleid. Vermoedelijk bevinden zich aan boord van de M 2 zestig per sonen. Elk lid der bemanning, is voorzien van een Davis-appa- raat, waarmede men van uit een gezonken duikboot naar de op pervlakte kan komen. Met dit toestel hebben zich bij het onge luk, dat aan de „Poseidon" in de Cbineesche wateren verleden jaar Juli is overkomen, verschei dene personen kunnen redden. Na vele uren van zoeken door torpedojagers en mynenleggers naar de gezonken duikboot M 2, stuitte men kort na middernacht op ongeveer 5 K.M ten Westen van Portland op een metalen hin dernis op den zeebodem, die de vermiste duikboot zou kunnen zyn. Zekerheid heeft men nog niet. Men hoopt, dat de beman ning bestaande uit 48 manschap pen 6 officieren en de piloot van het Marinevliegtuig, die zich aan boord bevindt, gered zal kunnen wordeD, aangezien de zuurstof apparaten aan boord voldoende zijn voor 48 uur. Volgens een nadere mededee- ling der Britsche Admiraliteit is van de vermiste duikboot nog geen spoor gevonden. Op de plaats, waar naar gemeend werd de onderzeeboot zou zijn gezon ken, werd bij nader onderzoek slechts een oud wrak ontdekt. Thans wotden ook watervlieg tuigen gebruikt voor het doen van nasporingen. Haar moeder gevonden. Een kleine, ontroerende roman die van Antonina Angelitti. Hij begon in het jaar 1915, toen de Icaliaansche provincie Marsica geteisterd werd door een hevige aardbeving, die alles onderstbo ven keerde en honderden slacht offers maakte, aldus het „R. Nwsbl." Direct na de aardbeving werden de dooden en gewonden by masa's onder de puinhoopen weggehaald. In een ingestort huis vond men een 5 jarig meisje, dat wonder boven wonder onge deerd was, maar dat dusdanig was aangegrepen door de ramp, dat zy geen woord kon uitbrengen De verwarring, die gewoonlyk na een aardbeviog heerscht- maakte dat het meisje werd ge zonden naar Rome, waar het in een Vondelingengesticht werd op genomen. De zusters van die inrichting trachtten het meisje tan het praten te krygen, maar zy stamelde slechts drie namen; Antonina, Marinucci en Tom- masso. Zoo werd dit kind in een Vondelingengesticht ingeschre ven onder den naam Antonina Marinucci, dochter van Tommas- so Marioucci. Alle nasporiDgen vermochten echter niet de auto riteiten op het spoor harer ouders te brengen. In 1916 het jaar van de ramp, zocht een schatrijk grondbezitter een meisje alt in het Vondolin* gengesticht om dit als dochter aan te nemen en zyn keuze viel op het kleine meisje, dat op wonderbaarlijke wyze aan de aardbeving was ontsnapt. Zoo gingen 17 jaren voorby en Anto nina is intusscben een bevallige, hnwbare jongedochter geworden. Met het oog op een eventueel huwelyk, deed haar pleegvader de noodige stappen by de recht bank, opdat Antonina zijn naam zou mogen dragen. Toen Antonina voor het eerst het huis van haar pleegouders betrad, werd zij gefotografeerd eu deze foto circuleerde door de zorg des burgemeesters van hand tot hand in de verwachting, dat wellicht iemand het kind nog her kennen zou. Zoo kwam het, dat de foto in haDden kwam van haar moeder. Het is mogelijk geweest, met groote zekerheid uit te maken, dat het meisje inderdaad haar moeder heeft teruggevonden. Ontroerd hebben moeder en dochter elkaar weergezien. Buiten verantwoordelijkheid dm Redactie). Axel, den 27 Jan. 1932. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het bericht in Uw blad van Dinsdag 1.1. waarin mel ding werd gemaakt van mijn bedanken als lid van het Crisiscomité, als gevi lg van de samenstelling der subcomité's, wenschte ik gaarne dit le Janken even toe te lichten. In de Maandagavond gehouden ver gadering werden 2 subcomité's voor groep A en groep B gevormd. Groep B was het eerst aan de beurt. Dit had nog sl wat bespreking noodig, voor het in elkaar zat, alhoewel er voldoende gegevens ter vergadering aanwezig waren, waarut duidelijk bleek dat dit comité uitsluitend moest bestaan uit werkgevers en werknemers. Nu kwam groep A aan de beurt, (de door de crisis getroffene midden stand betreffende) dit was direct voor mekaar. Voor deze commissie werd het bestuur aangewezen, zonder dat gevraagd werd of hier bezwaren tegen waren. En er waren zeker bezwaren, ten eerste kregen in deze commissie 2 personen zitting die reeds waren in gedeeld in groep B en ten tweede werd de grootste middenttands-organisatie die destijds als zoodanig werd uitge- noodigd uitgeschakeld zitting in deze groep te nemen. Door deze uitscha keling had htt dus voor mij geen zin meer nog langer zitting te moeten nemen in een comité waar de eene organisatie wordt erkend en de andere miskend. U mijnheer de Redacteur dankende voor de plaatsruimte, verblqf ik met de meeste hoogachting. A. VAN MAALE. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 28 Januari 1932. De Burgemeester, BLOK. op de bovenzaal van de Wed. G1L1JAMSE. Zaal open 7 aar. Aanvang 77s uur. Toegangsprijs 40 ct. Werk- loozen uitsluitend op vertoon van werkloozenkaart 20 ct. HET BESTUUR. Fuik aan concurreerenden pr(Js. Koestraat D 76. 3 Doos30-60,Tube 80ct.BijApoth.en Drogisten,

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3