Landbouw. verlaging thans niet meer in aan merking komen. En evenmin zal vergeten moeten worden dat de verantwoordelijkheid voor en de zeggenschap over de provinciale en gemeentelijke salarissen in eerste instantie behoort bij de besturen van provinciën en ge meenten. Minder invoer. Door de Tarwewet werd in het tijdvak van 1 Aug. tot 31 Dec. slechts 18000 ton buitenlandsche bloem ingevoerd,jtegen 78000 ton in dien tijd van het vorige jaar. In de Staatscourant is nu een Kon. besluit verschenen, waar door ook de invoer van versch rundvleesch en bevroren vleesch zal worden beperkt, zoodat te verwachten is, dat nu ook in den veehandel weer een lichtpunt zal komen. Afdeeling Zeeland stamboek Nederlandseh Trekpaard (Belgisch type). Dinsdag vergaderde bovenge noemde afdeeling te Goes. Van de mededeelingen en in gekomen stukken zij vermeld dat het hoofdbestuur in aanslui ting op den wensch der afdee ling 3000 heeft uitgetrokken voor de binnenlandsche reclame. Verder een schreven van den heer Alpb. Aernaudts, dat hij wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer A. J. Lako, secreta ris-penningmeester, bracht het jaarverslag uit, waaraan het vol gende is ontleend Was reeds 1930 een zwak jaar voor de lokkers, 1931 is nog slechter geweest. Een zeer voor name factor in de paardenfok- kerjj is de paardenhandel, en daar deze gedurende hetgeheele jaar flauw gestemd geweest is, is het ook duidelijk, dat de fok kerij hiervan de nadeelige ge volgen sterk heeft gevoeld. Wel "kon het teveel aan goed gekeurde dekhengsten worden geplaatst, maar de prijzen zijn slechts zoo, dat hierdoor de aantok van jouge hengsten niet noemenswaard wordt bevorderd, waardoor aan de vraag naar 21/, jarige ongekeurde hengsten voor Frankrijk niet kon worden voldaan. Men moet trachten het afzetgebied te behouden. Alle goedsoortige hengstveulens die nen dan ook te worden inge schreven en te worden aange bonden de allerbesten om eigen mannelijk fokmateriaal aan te vullen, terwyl de z.g. tweede soort goede vraag vindt voor Frankryk. Verblijdend noemt de secre taris het, dat iD 1930 werden ingeschreven 13 hengsten, 319 merriën en ruim 1100 veulens en dat die getallen in 1931 wa ren 21, 472 en ruim 1400. Waar ook in 1932 veulens kosteloos worden ingeschreven is het in het belang der leden, dat zy elk normaal gebouwd veulen, uit stamboekouders geboren, op tijd voor inschry ving aangeven. Alle keuringen hadden een vlot ver loop. Een subsidie van 1800 van het hoofdbestuur stelde de secretaris op prij3. Het leiental bleet stationnair, terwyl de sa menwerking over degeheelelyn van de meest hartelijke welwil lendheid getuigt. Eindelijk zijn er voor de fok kers toch een paar lichtpuntjes aan te wijzen. Het kan namelijk niet worden ontkend, dat de ab normaal lage benzineprijs de concurrentie voor het paard ge durende 1931 buitengewoon heeft bemoeilykt, terwijl toch mag worden verwacht, dat de ver- boogde benzineprijzen hierin al thans eenige verbetering zullen brengen. Het tweede verblij dende lichtpunt is de aanhou dende terugkeer der leden uit het Z. B. S., welke terugkeer speciaal de laatste weken zoo'n omvang beeft aangenomen, dat een volkomen hereeniging wer kelijk aanstaande schijnt. Van steeds meer teruggekeerden wordt vernomen, dat hetZ. B. S. hun geen sent voordeel, maar in vela gevallen grooie schade had berokkend.. Da secretaris ver heugt zich over deze erkenning en het strekt de t-rugkeerendeu stellig niet tot oueer, zulks „zwart op wit'' te willen getuigen. Met het oog op de toekomst, waarin „eendracht" het wachtwoord moet zyn, durft de secretarie dan ook een beroep te doen op de medewerking van alle leden, teneinde met het bastaur en hoofdbestuur mede te werken aan den verderen opbouw der paardenfokkerij, die den Zeeu wen allen zoo na aan het bart ligt. Aangaande eeD voorstel van bet bestuur om zich te verkla ren voor bet houden van een nationale tentoonstelling in 1932, deelde de Voorz. mede dat in twee jaar geen nationale tentooa stelling is gehouden. Het Rund veestamboek heeft gevraagd sa men in 1933 een groote tentoon stelling te houden, doch dat kan niet zonder eeu rijkssteun van f40 tot f50.000 en de mogelijk heid dien te verkrijgou ziet spr. met een bang gezicht t» gemoet. Daarom is het beter zich uit te spreken over een eenvoudiger tentoonstelling in 1932. De heer S Gast kan zich niet indenken hoe men een voorstel kan doen dat zooveel geld zal kosten. Er is z. i. geen enkel lichtpuntje te zien. Een ten toonstelling kost zeker f 15.000 tot f 17.000 en dat geld kan beter voor de leden worden besleed en in reserve worden gehouden Spr. is pessimistisch geworden al was het bij hem vroeger juist steeds andersom. Men kan beter bet inscbrijfgeld nog weer eens halvearen. Een tentoonstelling heett niet de belangstelling van de fokkers in bet algemeen en is wellicht maar voor enkele mensehen in Nederland van groot belang. De heer jhr. v. Vredenburch zeide, dat hij nog niet zoolang geleden zyn persoonlijke mee ning heeft vastgesteld. Men mag zich niet te veel laten weerhou den door de malaise. Een tentoonstelling is in de eerste plaats van belang voor het stamboek, ook tegenover het buitenland. Als men in België wel ieder jaar een tentoonstel ling houdt, is het gek, dat men dat hier niet kan doen. Het is goed voor den ouderlingen band, men moet elkaar eens zien en sprekeD, terwijl spr. met den consulent te Parijs zal onderhan delen om de Fransche fokkers naar de tentoonstelliog te krij gen. De f 1 dekgeld door het stamboek geheven, hield de be lofte in tentoonstellingen te hou den en dj,t moet dan ook wor den gedaan. De algemeene stroo ming is dan ook om het te doen en dan zoo zuiver mogelyk. Men hoopt de tensioonstelling te Den Bosch te kunnen houden. Men mag niet t-3 veel by de pakken neerzitten. Het kan en het off er is niet zoo groot om neen te zeg gen. Op een vraag uit de vergade ring zeide de Voorzitter, dat als het kan, men de inzenders zeker in de vracht zal tegemoetkomen. Met 45 tegen 6 stemmen en 3 blanco verklaarde de vergade ring zich voor de tentoonstelling. De rekening over 1931 sloot met f 13777,90 en ©en goed slot van f 5443,70. Herkozen werden H. J. Aer naudts als commissaris, A. van Hootegem en F. Dekker Pzn. als afgevaardigde en Iz. de Feijter Wz. als plaatsvervanger en tot jurylid voor de merriekeuringen Alph. Aernaudts. De heer Van Hootegem vroeg 12000 steun voor deelname aan de nationale tentoonstelling. De Voorz. wilde dit met het be stuur overwegen. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Haak om van de kleine lokkers niet de volle contributie van f5 te vragen, doch maar i 2.50 en vervolgens naar het aantal ingeschreven paarden. Do Voorz. zeide dit in het dag. bestuur ter sprake te brengen. De Secretaris was bang voor groote administratieve moeilijk heden. Nu geeft men ook geen gevolg aan den herhaalden op roep om paarden, die men niet meer heeft, te doen afschryven en staau er soms paarden voor iemand ingeschreven, die hij al lO jaar niet meer heeft. Nadat nog enkele punten van ondergeschikt belang waren be sproken, werd de vergadering gesloten. Brouwgebod voor gerst. De akkerbouwcommissie der Hollandsche maatschappij van landbouw heeft aan het hoofdbe stuur dier maatschappij rapport uitgebracht over de beteekecis vau eeu brouwgebod voor gerst. Zij becijfert, dat de Nederïaud- sche consumptie van bier zoo groot is, dat daaria de opbrengst van 10500 ha gerst is verwerkt. Vrijwel al deze gerst wordt echter geïmporteerd. Nederland- sche gerst wordt slechts bij uit zondering gebruikt. Een veaplich- ting aan de brouwerijen Neder- landscbe gerst te gebruiken zon dus den gerstbouw van ruim 10.000 ha kunnen st8unen. Door de stichting van daarvoor noodige mouterijen alleen zal reeds min sten f 270.000 ia ons land wor den verloond. Het hoofdbestuur heeft zich met bet rapport ver- eenigd en het ter kennis van het Kon. Ned. Lindbouwcomité gebracht. De Christenboer in crisistyd. Voor de afdeeliug Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond trad in de jaarvergadering te Goes op de heer C. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en sprak over bovengenoemd onderwerp. Aan het verslag daarvan in de Midd. Crt. is het onderstaande ontleend Spr. wees op de houding, die de Christenen tegenover de cri sis past. Zy moeten toouen, dat bun geloot in crisistyd geen ijdele klank is en zich hoeden voor revolutioanaire woorden en daden. Anderzijisch komt het kwaad niet over ons, om er fatalistisch in te berusten. Men moet er tegen strijden en de moeilijk heden trachten te boven t' komen. Spr. beantwoordde de vraag op welke gronden steun voor het bedrijfsleven mag gevraagd worden. Dit mag niet, omdat men het zoo moeilijk beeft. Dan heeft de Overheid nog geeo taak voor het bedrijfsleven. Maar men mag den Staat niet voor de be- dryfstekorten laten opdraaien. Dat zou staatssocialistisch zyn, want dan moet men ook de ba ten aan den Staat ten goede doen komen. Maar er zijn andere gronden voor staatsverleening. Ie. Bij het agrarisch bedrijf is een groot algemeen belang betrokken. In sommige provin- c'ën zou instorting van het agra risch bedryt het geheele eco nomisch leven ruïueeren. Daar om moet de Staat steunen als de landbouw in nood wrkeert. 2e. De structuur vau ouze wetgeving is berekend op be scherming van den arbeid. Dit juicht spr. toe. Maar de fout, die gemaakt is bij de sociale wetgeving dat men verzuimd heeit maatregelen te nemeu om de bedrijven in staat te stellen de lasteu te dragen. 3e. Het bedrijfsleven in Ne derland ondervindt op hinder lijke wyze de gevolgen vaa anderer handelspolitiek. Op deze goede gronden mag steun der Overheid worden ge vraagd. Op grond der indexcijfers toont spr. aan, dat de onder linge pryzenverhouding totaal verstoord ia. De pryzeo der pro ducten zijn 7/s van v<^r den den oorlog, maar de kosten be dragen 1.4 maal zooveel. Nu zal het onmogelyk zijn de kos ten tot 7/8 terug te brengen. Men moet het aan den anderen kant zoeken en het cyfer der opbrengsten omhoog trachten te brengen. Hierop moet alle aan dacht geconcentreerd en niet de krachten verspillen op andere punten, Spr. voelt daarom niet zoo- vael voor allerlei verlangens op boerenvergaderingen, die bedoe len de lasten te verlagen. Ze brengen niet het geweoschte resultaat en zijn oo zaak, dat andere groepen der bevolking tegen den landbouw in het ge weer gejaagd wordeD. (Spr. denkt o.v. aan verlaging der lasten van de sociale verzeke ring). Ook nu blykt weer, dat in cr s stijd vele menscben het hoofi kwijt raken. Is Drenthe stichtte men een agrarische party. Anderen heb ben weer de bedoeling om in Den Haag een groote demon stratie te houden. Ook zijn er comité s opgericht, waarin com munisten de leiding schijnen te hebben. Vele boeren zyn blijk baar minder onderlegd dan ouze arbeiders en luisteren naar het gefluit vaD den rooden voge laar. Afgezien van de principieele bezwaren, kan men de land bouw geen slechteren dienstbe wijzen, dau ze toe te vertrou wen aaa een zgu. boerenpartij. Men moet voortgain op den ingeslagen weg, al zijn er wel licht onvervulde wenschen. Er is in twee jaar toch heel wat bereikt door het samenwerken van geordende politieke en maatschappelijke organisaties. Em organisatie naar principe is noodig. De heer P. Scheele-de Putter wees op de nadeelige werking van de aanhangige wijziging der L.O.-wet voor het plattelaud. De heer C. P. Vogelaar Sr. wees er op, dat het zoo lang geduurd heeft, eer de regoeriug eenigeu steun verleend heeft. De weg, dien de spreker aan wees (verbetering der pryzen) is echter zoo lang. Daarom is het psychologisch te verklaren, dat de landbouwers ziju gaan den ken aan vermindering hunner uitgaven. De steun, dien de landbouw nu krijgt, is niet vol doende, en komt te laat. De landbouw is nog niet voldoende geholpen en nu roepen de tuin bouw en de veeteelt. Ia audere lauden hielp men den landbouw vlugger. Spr. vraagt tenslotte ot een matige inflatie niet eenige uitkomst kan brengen. De heer A. J. de Jager wilde alle buitenlandsche vleesch en boter weren. De heer De Jager te Oude- lande wilde de groote last der sociale wetten op het algemeen afwentelen. De heer v. d. Heuvel, de spre kers beantwoordend, erkende de bezwaren van het platteland tegen de wyziging der L O.-wet. Dat er op onderwijs bezuinigd wordt, is noodig. Maar eenzelfde leerliogenschaal voor kleine en groote scholen is verseerd. Wel heeft spr. vernomen, dat geen der bestaande scholen door de nieuwe wet zal worden ge troffen. Spr. erkende, dat de steun in 1931 niet voldoende was. Maar als de suikerprijs een weinig omhoog gaat (gelach) zal de toestand van den landbouw in 1932 beter zyn. De suiker prijs vertoont een neiging tot stygen. Spr. meent, dat voor 1932 voor den landbouw onge veer het mogelijke is gedaan. De steun voor het vlas is in derdaad als werkloozensteuu be doeld. Het is hier een eigen aardig geval, want het vlas is een product, dat grootendeels wel zal verdwijnen. Het is natuurlyk onmogelyk, dat een steunregeling precies alle gevallen omvat. Spr. is niet tegen verlagiDg voor alle uitgaven, maar toch drong hy er op aan, deloonen der landarbeiders niet te verlagen. Dit moet om principieele broa den worden nagelaten. Maar ook is de factor eigenbelang io het spel, want door loonsverlag og te gaan invoeren, kunnen we den steun van een deel der Kamers bij landbouwaangelegen- heden verspelen, Wat de inflatie betreft, die maakt men niet. Al verliet ona land de gouden standaard, dan behoeft er nog niets te gebeu ren. Inflatie maken sou een bruj tale vorm van onteigening zyn, We moeten naar iüflatie niet verlangen, al zou deze of ge ie er mee gebaat zijn lu inflatie schuilt ook eeD groot geestelijk gevaar. We moeten iLÜitie eer der afbidden dan begeeren. Spr. juicht de contingentee- ring vau Deensch en Argen- tijnsch vleesch toe. Van den vrijhandel is in onze dagen niets meer overgebleven De drie centrale landbouw organisaties hebben ook nog ver zocht buitenlandsche boter, baver en rogge te weren. De kwestie van een afzonder lijk Ministerie van Landbouw interesseert spr. maar matig. Veel bangt hierby voor den landbouw van den persoon van den Minis ter af. AXEL, 29 Januari 1932. De agenda voor de Dinsdag te houden vergadering van den gemeenteraad bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3 Benoeming lid commissie van toezicht op het L. O. 4. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Verzoeken om verkoop van grond en om machtiging voor verpachting van tuingrond. 6. Verzoek adhaesiebetuiging aangaande een afzonderlijk Minis terie van Landbouw. 7. Idem om de steunregeling voor vlascultuur voor 1932 ook te willen toepassen voor de voor raden van 1931. 8. Verzoek om een pomp te plaatsen in de Walstraat. 9. Verzoek van de bewoners van Kijkuit en omgeving om een betere lichtbron en een motie van A. Th. 't Gilde en 6 andere leden van den raad dienaangaande. 10. Verzoek van diverse ouders om herziening van de vergoeding voor schoolgaande kinderen, en van J. Scheele Jz. M 8 om daar voor in aanmerking fe komen. 11. Verzoeken van schoolbe sturen om voorschot voor 1932 (art. 101 L. O. Wet). 12. Vaststelling comptabiliteits- besluit 1931. 13. Voorstel wijziging art. 7 ambtenaren-reglement. Een 7-jarig zoontje van dhr. A. Y. alhier viel al spelende, wat op zichzelf niets bijzonders is. Maar wie stelt zich de pijn voor, die het ventje leed, toen bleek, dat hij bij het vallen een tand dwars door zijn tong had ge beten en hevig bloedend het uit- schreewde. Goed af'gefoopen. Toen gisteren de vlasserij van de firma Gebr. de Ruijter alhier in werking werd gesteld, sloeg eensklaps door kortsluiting een groote vlam vlak bij de zekering uit. Gelukkig was de richting der vlam in de ruimte, zoodat een klamp vlas, die ongeveer op een halve Meter van de leiding was opgestapeld ongedeerd bleef, an ders had zeker de brandweer hier een zware taak gehad. Mooie gift. We vernemen, dat bij het plaat selijk crisis-comité alhier aan de Directie van de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil een gift is ingekomen van f 150. Ambachtsonder w(js. Men schrijft ons De thans heerschende werk loosheid zal menig ouder, wier zoon binnenkort de lagere school verlaat, bedenkelijk het hoofd doen schudden bij het zich stel len van de vraag, wat moet ik mijn jongen laten leeren, opdat ook hij later niet voor het treu rige feit wordt gesteld geen werk te kunnen vinden. Bezien we echter de lijsten der werkloozen in deze streek, dan moet het op vallen dat daarondei schake len we de seisoen slapte uit toch berrekkelijk weinig vaklieden voorkomen. Dat de groote steden speciale cursussen oprichten om werkloozen meer vakbekwaam heid bij te brengen, vindt wel hierin zijn oorzaak dat voor eert goed vakman altijd gemakkelijker" werk is te vinden, dan voor dg vele ongeschoeide arbeiders.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2