Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. 12 agenten benevens de moeder begaven zich per auto op weg en bereikten de „Bremen""op het oogenblik, dat de loopplank zou worden ingehaald. Ofschoon de kapitein heftig protesteerde werd het schip doorzocht. De onder volle stoom werkende machines mochten den Oceaanreus doen trillen en schokken als een trap pelend paard, de politie zette het onderzoek kalm voort. En ziet, twee en een half uur ont dekte men een jonge vrouw, die de vermiste kleine onder haar hoede had. Zij deelde mede, van den vader opdracht te hebben gekregen, waar het verder zou worden opgevoed. Triomfantelijk ging de moeder met de teruggevonden schat weer van boord. En eerst toen kreeg de „Bremen" toestemming de reis over den Oceaan aan te vangen. Steno aan de gemeenten. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake het wetsontwerp tot het verleenen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten wijzen de Minis ters van Financiën en van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw er, ter voorkoming van misvat ting, nog eens nadrukkelijk op, dat van een voornemen der re geering om in het bestuur en de huishouding van de credietbe hoevende gemeenten regelend op te treden, geen sprake is. De regeering zal slechts die voor waarden stellen, waartoe zij als credietgeefster verplicht is. Die voorwaarden dragen een tweele dig karakter. Vooreerst dient in het oog gehouden te worden, dat verantwoordelijkheid voor eigen financiën een van de eerste grond slagen vormt van de autonomie het beroep der gemeente op het Rijkscrediet is dus een abnorma liteit, die in het belang zoowel van het Rijk als van de gemeen telijke autonomie zelve tot den kleinst mogelijken omvang be perkt moet blijven. De te srellen voorwaarden zullen mitsdien, voor zooveel dit punt betreft, er op gericht moeten zijn het beroep op het Rijkscrediet binnen zoo eng mogelijke grenzen te houden. Voorwaarden, welke de strekking hebben, niet strikt noodzakelijke kapitaalsuitgaven voorloopig te schrappen, behooren tot deze groep. De tweede grondslag voor de te stellen voorwaarden vormt de plicht van de Regeering om de noodige waarborgen te verkrijgen, dat de geleende gelden op tijd zullen worden terugbetaald. De Regeering is niet voornemens op dit punt verder te gaan dan noo- dig is zij zal m.a.w. niet van de moeilijkheden, waarin de gemeen ten verkeeren, misbruik maken door de taak van het gemeente bestuur over te nemenzij zal slechts als geldschieter vorderen, dat de gemeenten aannemelijk maken tot terugbetaling van de betaling van de geleende gelden in staat te zijn, 'taande gemeen ten zelve onder toezicht van Ged. Staten overlatende, welke midde len zij daartoe wenschen te be zigen. Steun mobilisatie-slachtoffers. In het thans verschenen Kon. besluit tot uitvoering van de wet inzake steun aan mobilisatie slachtoffers wordt o.m. bepaald, dat de jaarlijksche uitkeering be draagt voor die slachtoffers welke voor 1925 uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken uit den dienst werden ontslagen f500 tot f 1350 en voor de weduwen of weezen f 400 tot f 900 een en ander in verband met grootte van woonplaats en van gezin. Gevaarlijke middelen. De Voorzitter van den Gezond heidsraad schrijft ons: Het blijkt dat nog steeds mid delen in den handel zijn die aan bevolen worden tegen zgn. „men struatiestoornissen". Zulke middelen zijn veelal zeer gevaarlijk en de Gezondheidsraad acht zich genoodzaakt om daar op de aandacht te vestigen. Dit geldt vooral en met name voor het preparaat, dat als „Apiol" wordt aangeduid en dat zeer ge vaarlijke vergiften bevat, Het ge bruik ervan veroorzaakt dikwijls uitgebreide verlammingen en zelfs in de minst kwaadaardige geval len duurt het vaak maanden al vorens verbetering optreedt. Het aantal gevallen van zulk een vergiftiging wordt steeds grooter. AXEL, 25 Januari 1832 Gisteravond vergaderden ten stadhuize alhier onder voorzit terschap van den heer F. Blok, burgemeester, de leden van het crisis-comité, ten einde een nadere regeling vast te stellen voor de uitkeeringen en giften. We ont- vingen van deze vergadering de volgende mededeelingen De geldinzameling voor het crisiscomité heeft in totaal opge bracht f 527,30. Het comité dankt de gevers en zij, die hebben gecollecteerd. Het vertrouwt, dat wanneer het noo dig blijkt opnieuw te collectee ren, met offervaardigheid zal wor den gegeven. Het comité is nu gesplitst in 2 comité's, nl. A-comité en B- comité. Het A-comité zal be handelen aanvragen van hen, die als niet-arbeider in hun bedrijf of onderneming ernstig zijn ge troffen door de crisis. Het B.-comité behandelt aan vragen van arbeiders en tracht door 't geven van goederen in natura hun nood te lenigen. Belanghebbenden dienen dus na te gaan, tot welke groep ze behooren en daartoe de adver tentie in dit blad goed te lezen, opdat alles ordelijk en regelma tig zou kunnen afgewerkt worden. Tot zoover de officiëele mede deelingen. Nader vernemen we nog, dat als gevolg van de samen stelling der sub-comité's de heer A. van Maale als lid van het comité heeft bedankt. Hook bezoek. Aanst. Maandag zal aan de ge meenten St. Jansteen, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag een be zoek worden gebracht door den Commissaris der Koningin. Te Terneuzen is Zondag de 35-jarige metselaarsknecht A de B. overleden tengevolge van bloedvergiftiging. Vermoedelijk is de bloedvergiftiging ontstaan doordat hij een klein wondje aan zijn neus opengekrapt heeft. De man laat zijn vrouw met 1 kind achter. Door het Crisis-comité te Hoek is in totaal gecollecteerd, een bedrag van f401,50. - Gemeld wordt aan de „Tel dat met 1 Mei de vliegdienst Rotterdam-Haamstede wordt door getrokken tot Vlissingen. Toor het crisis-comité. In plaatsen, waar hulppostkan toren en. poststations zijn geves tigd wordt de gelegenheid open gesteld om kosteloos gelden te storten ten behoeve van het Na tionaal Crisis-comité, dan wel deze mede te geven aan het be stellend personeel. Van deze be talingen zal een bewijs van ont vangst worden afgegeven, terwijl door het hoofdkantoor voor de overschrijving op de postrekening van het Nationaal Crisis-comité zal worden zorg gedragen. In het ressort van dit kantoor worden voor de aanneming aan gewezen het hulpkantoor te Koe wacht en de poststations Zuid dorpe en Overslag. Zeeawschen Zangersbond. Zaterdag jl. vergaderde de Zeeuwsche Zangersbond weer te Goes, waar tal van afgevaardig den van de aangesloten vereeni- gingen waren samengekomen. Naar men ons van bevriende zijde mededeelt, waren er 14 coip sen vertegenwoordigd De bond telt momenteel 20 aangesloten corpsenSouburg ging verloren, doch hiervoor kwamen 3 andere in de plaats, nl. Sluiskil, Bres- kens en St. Maartensdijk. Als secretaris werd herkozen de heer J. van Houte van 's-Heer Arends- kerke. De kas telde thans een batig saldo van f 593-80 tegen f550.78 in 1931 bij de ontvang sten behoorde o.a. een post van f21.45, zijnde 25 pet. van de winst, die het concours te Wisse- kerke in 1931 had opgebracht. Met 10 tegen 4 stemmen werd besloten om ook dit jaar weer concours te houden. De keuze viel hiervoor op Schore en wel op 15 Juni aanst. Vier leden steunden het voor stel om in plaats van concours een festival te geven, waarbij ook Orelio uit Axel, dat wegens ziekte van den directeur liever niet aan een concours deelnam. Toch legde de afgevaardigde zich bij het meerderheidsbesluit neer en verklaarde, dat „Orelio" hoe het ook liep, tot medewerking bereid was, al was het ook dat men desnoods in de 3e (laagste) af- deeling zou uitkomen. Deze medewerking werd zeer op prijs gesteld en zelfs met ap plaus begroet, wat geen wonder is, als men weet, dat „Orelio" thans in de hoogste afdeeling stond. Van de V.V.V. van Breskens was een verzoek ingekomen om den Bond voor het dit jaar te houden concours te mogen ont vangen, doch hierop werd niet ingegaan. Als juryleden zullen weer wor den genoodigd de heeren Kallen- bach te's-Hertogenbosch en Nieu wenhove te Breda. Tarwekeuring. Gemeld is, dat in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen de keurin gen voor de wet tijdelijk stopge' zijn. Om verwaring te voorko men verzocht men ons te melden dat in oostelijk Z.-Vlaanderen de keuringen normaal zullen geschie dén op de vastgestelde dagen en de landbouwers dus volkomen vrij zijn te verkoopen en te leve ren als te voren (met uitzondering van stapeltarwe) Om een nentrale tuinbouw school. Het hoofdbdstuür van de Evan gelische Maatschappij, protesteert in een adres aan de Tweede Kamer tegen het vooruemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om de Rijks- tuinbouwwinterschool te Nijme gen over te dragen aan het be stuur van den N. Brabantschen Christelijken Boerenbond, eene Roomsch Katholieke vereeniging, omdat het daarin ziet eene een zijdige bevoordeeling van een R. K. instelling en omdat de belan gen van de helft der leerlingen dezer school, die niet Roomsch zijn, daardoor worden geschaad. Deze Rijkstuinbouwwinterschool 12 jaar geleden op initiatief van de afdeeling Nijmegen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gesticht is al dus de toelichting tot het adres de eenige neutrale inrichting voor middelbaar tuinbouwonderwijs voor het midden, oosten, zuiden en noorden van ons land. Zij is, zoolang zij bestaat, be zocht geworden door ongeveer evenveel Protestansche als R.- Kath. leerlingen. Van een behoefte aan een spe cifiek R. K. inrichting van dezen aard is, zoo meent adressante, geen sprake, daar reeds verschei dene dergelijke scholen in ons land bestaan. Wat z(Jn „2e soort eieren" volgens het Eicrenbesliiit Men schrijft aan de Midd. Grt. Iemand had een bekeuring op- geloopen, omdat hij zgn. vuilscha- lige eieren verkocht waarop geen stempel stond. Reeds meermalen hebben de controleurs der Waren wet gewezen op het in bezit heb ben van ongestempelde vuilscha- lige eieren. Velen zullen waarschijnlijk niet weten, dat vorig jaar een nieuw Eierenbesluit in werking is ge treden. Dat besluit bepaalt o.a. dat de eieren voortaan moeten aangeduid op de volgende wijze a versche eieren, b koelhuiseieren, c geconserveerde of kalkeieren, d eieren 2e soort en e buiten- landsche eieren. Dus 5 soorten. Nu wil ik hier slechts over de 2e soort eieren spreken. De ign. 2e soort eieren, zijn eieren waar van de schaal vuil is, doordat ze misschien buiten de nesten in de buitenlucht zijn gelegd. Hun in houd mag geen afwijkende geur of smaak bezitten en zij moeten bij schouwing vrij zijn van dui delijk zichtbare vlekken of stip pen. Het zijn dus in geen geval minder kwaliteit eieren dan de versche. Ze moeten echter wor den aangeduid als 2e soort en moeten ook worden gestempeld met een stempeltje waarop staat 2e soort. Wanneer nu een winkelier, eieren verkoopende, een waar schuwing krijgt omdat zijn eieren' niet schoon zijn aan de schaal, zou hij deze dus als 2e soort dienen te verkoopen. Dat is nu niet zoo heel erg, want de eieren zijn in ieder geval goed. Het Eierenbesluit is genomen, men moet zich daar nu eenmaal aan houden. Er zit echter een kleine moei lijkheid in. Wanneer nu het eieren- etend publiek voor een étalage, 2e soort eieren ziet staan, dan denkt het natuurlijk, dat die eieren minder goed zijn, waaruit volgt, dat de winkelier ze niet of zeer moeilijk kan verkoopen. Laat ik echter belangstellenden in- en belanghebbenden bij dit kippenproduct er op mogen wij zen, dat zij geiust 2e soort eieren kunnen koopen,aangezien ze even goed zijn als versche. Het is echter misschien voor den verkooper nóg gemakkelijker om alle onaangenaamheden te voorkomen, en de schaal der eieren even te reinigen met een vochtigen doek. Donderdag j 1. kwam de land bouwer J. de R, van Kortgene (N.-B.) met zya auto van den steiger te Wolphaartsdijk en den oprit at naar dec Veerweg. Door een detect aan de stuurinrich ting geraakte de wagen in een vry diepen watergang, by de weegbrug „Da Eendracht" al daar. Door spoedig toegeschoten hulp werden da inzittenden spoe dig op het droge gebracht en later de auto met een kraan wagen naar Goes vervoerd Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. M. Ct. Aanslag op Partyschen trein. Door den Paryschen trein, die Woensdagavond te 10 u. 10 te Amsterdam moest arriveeren, is op den Haarlemmerweg te Am sterdam een lorrie aangereden, die zich op de rails bevond. De trein bad 5 minuten ver traging, terwijl de lorrie geheel vernield werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Uit het ingestelde onderzeek bleek, dat de machinist van den trein geratel tusschen de wielen van de machine had waargeno men, waarop hij den trein tot stilstand bracht. Tusschen de voorwielen van de locomotief zat het toestel, dat een z g. hekken wagen (een tweewielig voertuig, waar rails mede vervoerd wor den) bleek te zyn. Het onverklaarbare van het geval dat gelukkig geen ern stige gevolgen heeft gehad is, dat de bestuurder van den electrischen trein uit Den Haag, die 9 minuten vóór den Parij- schen trein over dezelfde rails was gepasseerd, niets bad be merkt. Bovendien is vastgesteld, dat de hekkenwagen des middags te kwart voor twee het laatst was gebruikt en toen geplaatst is op een plek, waarvan hy on mogelijk op de rails terecht kon komen. Vermoed wordt, dat de wagen door onbevoegden, even na het passeeren van den trein uit Den Haag, op de rails is geplaatst. Daar de agent na herhaaldelijk bellen de bewoners niet wakker kon krijgen, sloeg hij met zyn gummistok een ruit van de win keldeur stuk. Door het gerinkel der glasscherven ontwaakte de heer Hohé, die naar beneden kwam en direct zyn vrouw en zoon waarschuwde. De brand had echter reeds zoo'n omvang genomen de vlammen lekten reeds door het trapgat dat de familie niet meer door den winkel naar buiten kon komen. De drie bewoners syn daarop weer naar boven ge gaan en via een balcon, aan de achterzijde van de woning gele gen, in het huis van hun buurman geklommen. Deze had inmiddels de brand weer opgebeld, welke zeer spoe dig ter plaatse was en den brand, welke voornamelijk woedde in den winkel en het trapgat, met eekele stralen op de waterleiding aantaste. Binnen een halt uur was men het vuur meester. De brand is vermeedelyk ont staan in een kleerenkast, welke grenst aan een schoorsteen, in de achterkamer, waarin een haard brandde. Een jas, waarin een portefeuille met t 350, ver brandde terwijl ook verscheidene boeken en kantoorbenoodigdhe- den eeu prooi der vlammen wer den. Voorts is er nog al wat waterschade. Verzekering dekt de schade. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat by het dienstvak der militaire administratie van het garnizoen te Breda uitgebreide malversaties hebben plaats gehad die over vele jaren loopen. Deze malversties bestaan o.a. uit het aannemen van steekpen ningen. Verschillende leveranciers te Breda zouden hierby betrokken zyr. Zoowel door militaire-als door de rijkspolitie wordt een diep gaand onderzoek ingesteld. Het staat vast dat meerdere arrestaties zullen voigen. Gevaarlijk nachtlicht. In de Prinsegracht te 's-Gra- venbage werd door de buren rook ontdekt. Een hunner trapte de voordeur in, die op slot was, en vond de 76-jarige bewoonster v. K. in nachtgewaad op smeu lend beddegoed op den grond voor het bed liggen. Vermoede lijk had zy een branderd kaarsje bij haar bed gezet en is dit om gevallen, waardoor het bedde goed vlam vatte. De vrouw had vry ernstige brandwonden bekomen en werd naar het zie kenhuis gebracht. Het begin van brand werd met eenige emmers water gebluscht- Brand in een boekwinkel. Te Schiedam ontdekten een surveilieerend agent van politie en een nachtwaker brand in den boekhandel van den heer Hohé, Deze woont met zijn vrouw en soon boven den winkel. Stakende belastingbetalers' Verschillende boeren in Beem- ster en omgeving hebben, naar de „Tel" verneemt, besloten, on der geen enkele voorwaarde meer belasting te betalen, wyl zij de aanslagen ongemotiveerd hoog achten. By wyze van pro test zullen binnenkort massa demonstraties plaats hebben. Wreede ontgoocheling. Eenigen tyd geleden werd Emilio Bonoli, uit Bologna in Italië, in een zwak oogenblik eigenaar van een lot in de Natio nale Lotery. „Js kunt immers nooit weten Na de trekking kocht Emilio een avondblad, wrarin de loteryljjst was afge drukt. Hoewel by uiterst nieuws gierig was, mompelde hij„Dom me kerel, je hebt tóch immers niets gewonnen En toen las hijWat is dat! De letters begonnen voor zyn oogen te dansen, zyn knieën knikten, z(jn hart klopte wild in zijn borst. Hi1 wankelde een café binnen, liet zich op een stoel neervallen en trachtte de verfomfaaide kraot weer glad te Btryken. Toen haalde hy met sidderende hand zijn lot uit zyn zak, vergeleek c(jfer na cyter en opnieuw constateerde hy, dat alle tien de c(jfers met elkaar klopten. Dusja zeker, hij bad den hoofdprys gewonnen 250.000 lire, een kwart millioen had bij gewonnen

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2