riclit Motorrijwiel Verjaring van Vorderingen. TE KOOP AXEL I- MIDDELBURG II Buitenland. Bekendmakingen. Advertentiën. Stookt met koffie. Naar uit Santos (Brazilië) wordt gemeld, heelt het gemeentebe stuur aldaar besloten, eenmillioen zakken koffie als brandstof in de stedelijke gasfabrieken te versto ken. In de laatste weken werd koffie ook gebruikt voor het stoken van ocomotieven. Een 39-jarige oorlogsinva lide te Keulen, die aan chroni sche ontstekiag van knie- en handgewrichten leed, had be sloten een eind aaD zijn lyden te maken, aangezien hy de pijnen niet meer verdragen koD. Hy sloot zich in de keuken op an opende de gaskraaD. Toen zijn vrouw thuis kwam en de keuken wilde binnengaan, vond zij deze gesloten. Een medebe— woner van het huis verzocht zij behulpzaam te willen zyn bij het openen van de deur. Nau welijks was men hierin geslaagd, of een hevige ontploffing volgde, waardoor de vrouw en de mede bewoner tegen den grond ge slingerd werden. De man werd zwaar gewond, de vrouw bleef ongedeerd. De oorlogsinvalide werd dood gevonden. De geheele woning is verwoest. Valsche aangifte. Te Bern brak in een huis brand uit. Een voorbijganger bemerkte dat tusschen de jalouzieën van een woning rook te vocrscbyn kwam en meldde het geval bij de brandweer. In de woning gekomen, vond men brandende tapijten en kus sens. Omdat de brand uitbrak, terwijl er niemand thuis was, meende de politie, dat de oorzaak er van was toe te schrijven aan onvoorzichtigheid. 'sAvonds verscheen de bewoon ster van het huis bij de politie en gaf aan, dat zy geld en kost baarheden in de kamer had op geborgen, die nu niet meer wa ren te vinden. Zy vermoedde, dat er wellicht gedurende haar afwezigheid iemand het huis was binnengedrongen, die bet geld en de kostbaarheden had gesto len en daarop de kamer in brand had gesteken. De politie onderzocht de zaak en volgens haar meeniDg kwamen de feiten niet overeen met de aangifte van de dame. Men nam haar een verhoor af, waarbij zij trachtte zich te ver ontschuldigen met alle mogelyke tegenspraken, doch eindelyk gaf zij toe, dat de brand door baar was gesticht om in het bezit van de verzekeringssom te komen. Het bleek, dat het geld en de kostbaarheden door haar waren verstopt. Zij werd in hechtenis genomen. Schilderden gestolen. Men heeft vastgesteld, dat on bekenden, die zich in de St. Ni- klaaskerk te GeDt lieten insluiteD, een drietal schilderyen van oude meesters hebben ontvreemd. In de kerk worden herstellings werkzaamheden uitgevoerd aan de glasramen. De dieven konden zich dus bedienen van de ladders, welke door het werkvolk in den loop van den dag waren gebruikt eu ter plaatse achtergelaten. Uit de vierde kapel werd een doek uit de omlijsting gesneden. Het doek dat van een onbeken den meester is, stelt voor een zit tende „Onze Lieve Vrouw" met op haar schoot het kindje Jezus. Voor haar staat een St. Antoni- usfiguur. Het doek meet 1.65 by 1,32 M. Uit de zesde kapel werd het doek van den Gentschen schilder Abraham Janssens, voorstellend den Heiligen Hieronomynus in meditatie gestolen. Het is een zittende figuur in rooden mantel gehuld. Het doek meet 1.68 by J .45 M. Uit de negende kapel werd een doek uit zyn omlysting gesneden, dat voorstelt de Heilige Maagd in den trant Sasso Eerrato. Dit doek meet 65 bij 54 cM. Door den hevigen golfslag Sloeg een schip, deel uitmaken- tia van een sleep, op den Ryn by Wezel tegen een brugpeiler en werd zoo zwaar beschadigd, dat het na korten tijd zonk. De schipper viel door den schok in het water en verdronk.Zyn vrouw eo 6 nog jeugdige kinderen wer den gerea. Valsckemunter. De valsche-geldcentrale der Berlijnscho recherche heeft een 8ensationeele vaDgst gedsao. De bekende rechtsgeleerde dr. Cor nell Salaban. die als autenr van verschillende juridische werken doch in het byzonder als uitgever van het Handboek voor iDterna tionaal Recht, in wetenschappe lijke kringen een goeden Daam heelt en zijn vrouw Martha, geboren Heuger, zyn als valsche munters ontmaskerd. Reeds sinds 1929 heeft het echt paar valsche tweemarkstukkken in omloop gebracht, in totaal on geveer 30.000 stuk. Salaban die 45 jaren oud is, woonde te L'cbtervelde in eenluxueus inge richte villa waar hy ,s nachts in de kelderruimte de valsche munten vervaardigde. Zyn personeel wist van niets. Salaban heeft bekend, doch zegt een medeplichtige te hebben ge had en in totaal slechts 4000 valsche tweemarkstukken in om loop te hebben gebracht. Spoorwegramp in Frankrjjk. Zondagavond is de personen trein Parijs—Abbéville om 7 udr 10 bij St. Just-en-Chausiée ont spoord. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn bij dit ongeval 10 personen omge komen, terwijl er voorts 20 zwaargewonden zijn. Om den gewonen tijd had de personentrein naar Amiens het Noorderstation te Parys verla ten. Ongeveer 400 M. voor het station St. Just ontspoorden plot seling drie 3e klasse en één 2e klasse-wagon. Een derde klasse-wagon, die geheel met passagiers was bezet, sloeg om en werd door den volgenden wagon in elkaar gedrukt. De 2e klasse wagon reed in een baanwachtershuisje, waarin zich 3 spoorwegarbeiders bevonden, die allen zwaar gewond werden. De 2 andere wagons schoven in elkaar en werden totaal ver nield, zoodat er slechts een massa verbogen yzer overbleef Uit de overblijfselen van de vernielde wagon steeg een vree- selyk gekerm en geschreeuw van gewonden en stervenden op, De ongedeerd gebleven reizi gers en ter hulp gesnelde per sonen van het station verleen den bij fakkellicht de eerste hulp. Tegen middernacht had men reeds 8 dooden en 12groo- tendeels levensgevaarlijk ge wonden onder de overblyfseleu uit gehaald. De plaats van het ODgeluk toont een beeld van treurige verwoesting. Eenige lijken waren onherkenbaar verminkt en lagen bekneld tusschen de in elkaar gedrukte resten van de wagons. Men vermoedt, dat de ont sporing is veroorzaakt door het onklaar raken van een wissel. De toestand van de meeste ge wonden is zeer ernstig. 100 K.G. wogen en zijn beenen en vingers werden er tusschen geklemd. Wij stonden in het donker, steeds regende het steenen. Toen werd het stil. Men hoorde slechts ons schreeuwen en het roepen naar licht. Na 5 uren zoeken vonden wij een lamp en een doos lucifers, en zoo kregen wy licht. Wy trachtten Weiss to bevrij den, maar het mislukte, daar we geen gereedschap hadden en met de handen konden wy niets doen. Men moest hem aan zijn lot over laten en na twee dagen en nach- tei lyden stierf hy. Kort voor dat hij stierf, zei hy tegen my Alfred, groet mijn vrouw en kind van mij. Aan den anderen kant vonden wij Misch tusschen de balken beklemd zitten. Vergeefs trachtte hy er tusschen uit te kruipen. Na drie dagen en vier nachten bezweek hy. Wij hadden een plaatsje ge vonden, waar we tamelijk veilig konden zitten. Wy verbeterden deze plaats, die zich in d-e na bijheid van de waterslagen van den haspel bevond, met plan ken en door gaten in de slangen te maken, konden wij onze lip pen vochtig houden. Het eenige goede was, dat wij door den has pel lucht kregen. Op den laDgen duur maakte de wanhoop zich van ons meester. Een slaagde er in te kunnen slapen. Ik zelf heb in de zes dagen van opslui ting slechts enkeleuren kunnen slapen. Ik had angst, dat er een onderlinge strijd zou uitbre ken. Nowak was zoo wanhopig dat hij met groote steenen be gon te werpen. Menigmaal leek het my toe, dat we allemaal al krankzinning waren. Wij ver smachten van dorst ep honger. Er was geen eten. Tabak, hout, schors kauwden we. Toen het geschreeuw om drinken der an deren aanhield poogde ik hen te kalmeeren door te zeggen „Wees toch rustig, je hebt juist een flesch wyn gedronken". De an deren waren al zoo in de war, dat zij geloofden wat ik zei. We hadden geen horloges. De dagen telde ik door middel van de koude of warme lucht in den luchtkoker. Soms kwam het tot wanhopige tooneelen. Een zei, dat wy al den derden dag opgesloten zaten en het was toen reeds de zesde dag. Wanneer ik dat verteld had, waren zjj razend geworden. Ten gevolge van die wanhopige on rust hoorden we eerst kort voor het doorbreken van den wand het boren van de reddingsploeg. Men was er al aan toe om draad te zoeken en zich op te hangen of de polsaderen door te snijden. En toen kwamen eindelijk de redders. Zij gaven ons koffie te drinken, de flesch moest drie maal gevuld worden. Daarop haalden zij ons een voor een uit onze onderaardsche gevan genis. Van de wereld afgesloten. De zeven mijnwerkers, die uit de Oarstenmyn bij Beuthen (Silezië), na een week opgeslo ten te zyn geweest, gered zijn, bevinden zich in den besten wel stand. Wat deze menschen gedurende 144 uren, dat zij geheel van de buitenwereld algsneden waren, hebben doorgemaakt, is vreese- lyk geweest. De mynwerker Slama vertel de o.a. het volgende Wy ston den op het plateau aan den has pel (een zeefmachine), toen de ontploffing plaats had. Door den luchtdruk sprong het houtwerk uit elkander en de menschen werden er door uiteengeslingerd. Ik zelf kwam boven op den has pel te liggeo. Een ander mijn werker, Weiss, werd tegen de wagens geworpen Hy trachtte zich aan deze vast te klemmen, maar reeds vielen de steenen naar beneden. Het waren groote zware steenep, die verscheidene Frankrijk. Onomwonden heeft minister president Laval in de regeerings- verklaring gezegd, dat Frankrijk het recht op de herstelbetalingen niet zal laten vervallen. Indien dus wat hoogst twijfelachtig is de Herstelconferentie te Lausanne doorgaat, kunnen de gedelegeerden, wier mandaat is gericht op het bewerkstelligen eener overeenkomst, waarbij de betaling der oorlogsschulden wordt uitgesteld of zoo moge lijk geschrapt, zich prepareeren op een zeker gebrek aan mede werking, zoo niet een heftig ver zet van Fransche zijde. En het zal Laval zelf zijn, die daarbij voornamelijk als de verdediger van het Fransche standpunt zal optreden. Van meet af aan wordt hier door de kans op een welslagen der conferentie dermate verkleind dat het houden der bijeenkomst er vrijwel overbodig door wordt, tenzij Amerika zich vooraf bereid mocht verklaren tot schrapping der schulden. Want dat voor behoud is ook door Laval ge maakt! er zal niets van het Fran sche tegoed worden geofferd zonder een overeenkomstige ver mindering der eigen schulden. Aldus wordt het odium eener mis lukking der conferentie bij voor baat op de Amerikaansche schou ders gelegd. Dit mag dan al zeer handig zijn, de geest van samen werking, steeds door Briand be pleit, wordt door deze houding niet bepaald gestimuleerd. Dat dit van invloed moet zijn ook op de binnenlandsche ver houdingen, waar een groot deel van het volk zich toch bij voort during achter Briand heeft ge schaard, valt te begrijpen. En dit zal op den duur nog wel sterker aan het licht treden, wanneer aan de mede in de regeeringsverkla- ring aangekondigde nationale be zuiniging een begin van uitvoe ring wordt gegeven. Maar ook nu reeds vond het opvoeren der politieke tegenstellingen uitdruk king in een demonstratief optre den der linkergroepen in de Ka mer, die, nadat Laval zijn rede beëindigd had, een krachtig: „Leve Briand lieten hooren. Het was een eerste onmisken bare aanwijzing, dat inderdaad bij de reeds ingezette verkiezings campagne de figuur van Briand in het midden der belangstelling van het kiezerskorps zal worden geplaatst. En dat niet door een bepaalde partij, maar door de ge heele linkerzijde, de communisten uitgezonderd. Hoezeer de verhouding links tegen rechts wordt toegespitst bleek ook uit een incident ont staan tijdens de debatten. Nau welijks had de socialist Leon Blum een aansporing tot de re geering gericht om een geest van internationale solidariteit te doen overheerschen, of een hevig la waai brak uit op de banken van rechts, onmiskenbaar aanwijzing van een gekwetst gevoel bij de chauvinisten, die immers van een Fransche hegemonie in Europa droomen. Het nationalisme wordt van die zijde zoo hoog mogelijk opgezweept en van internatio nalisme wil men daar slechts dan weten, wanneer de Gallische haan daarbij voortdurend victorie kan kraaien. Wat zal men er aan doen zoolang niet de Fransche overwinningsroes behoorlijk wordt uitgeslapen De eerste Kamerzitting onder het gewijzigde Kabinet-Laval heeft voldoend aangetoond, in welk een sterke mate de regeering naar rechts is omgeslagen. Voor de centrumsgroepen moet dat wel eenigszins benauwend zijn en aan gezien de uit die kringen komen de stemmen doorslaggevend zijn ten opzichte van eventueele re- geeringsvoorstellen, moet hei niet onmogelijk worden geacht, dat zich binnenkort verrassingen voor doen met betrekking tot een ver mindering of wellicht opheffing der regeeringsmeerderheid. Niet voor niets heeft Laval zoo na drukkelijk doen uitkomen, dat het vorige Kabinet niet ten val is af getreden, nadat het doorloopend een flinke meerderheid in de Ka mer achter zich had gevonden. Dat zou nu wel eens veran derd kunnen zijn, zooals ook de mentaliteit der regeering als ge heel is veranderd. Het valt even wel niet te verwachten, dat men het op een Kabinetscrisis zal laten aankomen, gelet op het nog kort stondige bestaan van deze regee ring, die hoogstwaarschijnlijk de verkiezingen niet zal overleven. Desondanks zal het interessant zijn de sterkte te leeren kennen, waarover Laval in de Kamer nog de beschikking zal hebben. Japan—China. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, bedreigen detachementen van het Chineesche roode leger de stad Nantsjan, de hoofdstad van de provincie Tsianoi. Het roode leger is opgerukt tot aan de poorten van de stad en is in gevecht gewikkeld met de regeeringstroepen. Het verluidt, dat de Japansche regeering heeft besloten de nieuw Mantsjoerijsche republiek te er kennen. Japan zal bij de r.'fu bliek een diplomatieken vertegen woordiger vestigen, zoomede een bijzonderen gevolmachtigde van den Japanschen Qeneralen Staf, Een Amerikaansch stoomschip is op de Yangtse door commu nisten beschoten. Twee leden der bemanning zijn daarbij gedood. Een Amerikaansche stoombar- kas is door communisten in be slag genomen en de bemanning van 7 koppen gevangen genomen. Een Amerikaansche kanonneer boot is opgestoomd om de ge vangenen te bevrijden. Volgens een bericht uit Karbin werd de chef der Chineesche politie daar ter stede, generaal Wan Choei Hoea, op staanden voet ontslagen, omdat zijn op treden groote ontevredenheid ver wekte. Als opvolger werd be noemd generaal Tsjir., die vroeger tot de Japansch-gezinde Chinee sche kringen in Mantsjoerije be hoorde. Volgens een Russisch bericht uit Karbin is de Japansche op perbevelhebber voornemens de spoorlijn Tsjang Tsjoen-Karbin te doen bezetten20 pantser auto's zijn op weg naar Tsjang Tsjoen om dit traject te bewaken. Het bericht heeft in Moskou groot opzien gewekt. CORRESPONDENTIE. Dames K., Breda. Giro in dank ontvangen. A. v. d. B., Hulst. Gevraagde couranten zijn niet meer voor radig. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle rechtsvorderingen ter zake van geldschulden ten laste van het Ryk, een provincie, een gemeente of een waterschap, veenschap of veenpolder in elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na den 31 sten December van het jaar, waarin de schuld opvorderbaar is geworden, tenzij zij reeds ingevolge de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek aan een kortere verjaring onderworpen zijn. Het vorenstaande is niet van toepassing op vorderingen wegens rente en aflossing van geldlee- r.ingen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden ver zocht niet den oitersten termtyn af te wachten, maar de indiening hunner vorderingen zooveel mo- gelfjk te bespoedigen. Met be trekking tot den dienst 1931 worden de vorderingen ten laste der gemeente gaarne ingewacht ter gemeentesecretarie vóór 1 Maart a.s. Axel, 20 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Allen, die in den - - nacht van Zondag jl. behulpzaam waren bij het blus- schen van den brand en in 't bij zonder voor het flink optreden van de Axelsche brandweer, he- tuig ik mijn harteltyken dank. J. HAAK, Landbouwer. aan billijken prija Te bevragen bureau dezer. Zondagmiddag om 2 our (Competitie K. N. V. 8.)

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3