Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bewezen door het detachement politietroepen, onder bevel van den le luitenant De Stoppelaar, bij de bewaking enz. van het Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoon stelling in het Bois de Vincennes te Parijs van 27 Juli 1931 tot 28 November 1931, heeft, naar het Hbld. meldt, het Uitv. Comité voor de Nederlandsche deelne ming aan bovengenoemde ten toonstelling een gratificatie van f 1000 beschikbaar gesteld, ter verdeeling onder de onderofficie ren en de korporaals van het korps politietroepen, die deel uitgemaakt hebben van dat deta chement. Ryn-Sehelde kanaal. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord- Brabant heeft besloten aan den ministerraad een adres te zenden waarin gevraagd wordt le. Dat het ontworpen kanaal van Dintelsas tot Bath dienstbaar zal moeten zijn aan de afwatering van Noord-Brabant. 2e. Dat door het genoemde kanaal een logische verbinding voor de binnenscheepvaart door Westelijk Noord-Brabant tot stand zal komen, in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk Noord- Brabant en Limburg. 3e. Dat het genoemde kanaal voor Brabant de mogelijkheid van een eigen zeehaven te Bergen op Zoom zal scheppen. 4e. Dat het genoemde kanaal de gelegenheid zal bieden, in de toekomst over te gaan tot een aansluitingop Zeeuwsch Vlaamsch gebied, waardoor de meest Zuide lijke gedeelten in het Westen van ons land op meer doeltreffende wijze dan tot dusver bij het cen trum van Nederland kunnen ge oriënteerd worden. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt te hebben vernomen, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel een commissie heeft benoemd ter bestudeering van een nauwere economische samenwerking tus- schen Nederland en België. In verband hiermede zal door de K. v. K. een referendum wor den gehouden onder alle Neder landsche en Belgische Kamers van Koophandel en onder alle nijverheidsgroepen. Geen gebrek aan suiker. Aneta seint uit BataviaHet is thans practisch zeker, dat 53 suikerfabrieken in 1932 zullen sluiten. Nederlandsche technische zaken zullen vertegenwoordigers naar Britsch-lndië sturen om de mogelijkheden die zich daarvoor hen voordoen, te bestudeeren. Inval by „De Tribune". Omtrent den inval door de Justitie in het gebouw van het communistische dagblad „De Tribune", vernemen wij nader, dat het onderzoek ruim drie uur heeft geduurd. Geen enkel, ver trek werd overgeslagen. Om sa botage van het electrisch licht te voorkomen, hielden bij het scha keibord eenige rechercheurs de wacht. Tijdens het onderzoek mocht de directeur Kuiper zijn kamer niet verlaten. Tal van dossiers zijn in beslag genomen, hoofdzakelijk betrekking hebben de op de administratie. Boven dien werd de hand gelegd op het origineel van een plaat, voor komende in „De Tribune", waar op minister Ruys is afgebeeld, den voet geplaatst op de werk verschaffing en wapens uitdee- lende aan de marechaussées. Terzelfder tijd heeft nog een huiszoeking plaats gehad in een huis aan de v. Hallstraat, de wo ning van den directeur K. Ook hier volgde beslaglegging op ver schillende bescheiden. Aanleiding tot dezen inval door de Justitie zou de communistische actie zijn geweest bij de staking in Twente en bij de werkver schaffingen. Ruim 60 leden waren opgeko men. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering door den voorzitter, den heer A. P. de Ruijter geopend. De aftredende bestuursleden C. de Putter en L. P. Bakker werden herkozen. In plaats van den heer J. de Feij- ter die als zoodanig niet meerin aanmerking wenschte te komen, is gekozen de heer B. Knieriem. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat binnen niet al te langen tijd hoopt op te tre den de heer J. C. van Dijk, oud minister. „Asaf Donderdag hield de Chr. Zang vereniging „Asaf alhier haar gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Er waren ruim 70 leden aanwezig en slechts eenige begunstigers. In het jaarverslag herinnerde de secretaris aan de eerste uit voering onder den nieuwen direc teur, de heer P. C. Brakman, ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Zustervereniging te Terneuzen, het concours op He melvaartsdag, de Zangersdag te Zaamslag en de Kerstuitvoering, op welke dagen de vereeniging met genoegen kan terugzien. De repetities konden geregeld worden gehouden en het ledental bleef vrijwel hetzelfde. De vereeniging kocht dit jaar een vleugel aan, wat de repetities zeer ten goede komt. De financiën baren geen zor gen, ofschoon er nog een kleine schuld op de vleugel te betalen is. De inkomsten bedroegen f412,50, de uitgaven f329,30, zoodat er een batig slot is van f83,20. De heer Herm. van Luijk werd herkozen als secretaris. In de plaats van de dames A. Bakker en N. Naeije, die niet meer in aanmerking wenschten te komen werden gekozen de dames P. Verstraten en M. de Ruijter, terwijl de heer J. Diele- man werd vervangen door A. van den Broeke. Aan de vereeniging is verzocht le concerteeren op de Bondsver gadering die dit jaar in Goes wordt gehouden, 2e Paaschdag aan dit vereerend verzoek wordt gaarne voldaan. Voorts staat op het programma het bijwonen van het concours en zal in studie worden genomen voor de Kerstuitvoering Psalm 42 van Mendelsohn. Het aantal leden bedraagt thans pl.m. 90. De Jongelingsvereeniging „Ora et Labora" hield gistera vond haar gewone jaarvergade ring. De zaal van de Chr. land bouwschool was zeer goed bezet. De voorzitter, de heer D. J. Oggel, heette allen hartelijk wel kom en sprak een kort openings woord. De secretaris, de heer P. de Putter, gaf in een keurig ge steld jaarverslag een overzicht van den bloei en de werkzaam heden der vereeniging. De pen ningmeester gaf een overzicht der financiën, waaruit bleek, dat de gevolgen van de crisis zich deden gevoelen. Met voordrach ten, samenspraken en inleidingen werd verder de avond gekort. Zeer voldaan over de werkzaam heden en enkele stukjes zang en muziek, verliet men deze zeer geanimeerde vergadering. Voor het practijk-examen Duitsche Handelscorrespondentie der Vereen, van Leeraren slaagden de heeren C. J. Schieman en D. J. Marijs, beiden alhier. Ten overstaan van notaris Fanoy alhier werd Donderdag in het café van de Gez. Moerdijk te Zuiddorpe, ten verzoeke van de fam. Van de Vijver aldaar, geveild 49 A. 40 c.A. (1 gem. 33 roe) bouwland te Zuiddorpe, aan de Vrouwenstraat 65 A. 40 c.A. (1 gem 140 roe) weiland aldaaren 1.23.10 HA. (2 gem. 229 roe) bouwland aldaar. Deze perceelen werden in com binatie voor f 3300 toegewezen aan de pachters, dhr. Des. van de Vijver en de dames Julie en Joh. van de Vijver, allen te Zuiddorpe. Dinsdagavond werd hier in Noord-Oostelijke richting weer een brand waargenomen. Het is gebleken de hofstede te zijn van P. Mahu te Groenendijk, waarvan de schuur met inhoud is verbrand. Er zijn 13 paarden en 18 stuks hoornvee in gebleven. Het op Dinsdag 19 dezer ten overstaan van notaris Callen- fels te Ter Neuzen in het open baar geveild huis met schuurtje en erf aan het Oud Vlissingen te Hoek, groot 76 centiaren, werd in koop toegewezen aan C. Ver- meulen-van Wijck aldaar, voor de som van f 1125. Tot onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool te Ter Neuzen is benoemd mej. 1. E. Stockman te Sluiskil. Tot 3e leerkracht aan de R. K. Ulo-school te Ter Neuzen is benoemd de heer J. M. van Mossevelde thans onderwijzer aan de lagere school. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (ge- bij den inspecteur belastingen te Ter Politierechter te Middelburg. In de zitting van 19 Jan. wa ren de volgende uitspraken ge daan B. J. de S., 25 j en M. F. de S-, 24 j., beiden werklieden te Terneuzen, wegens mishandeling van K. Dees te Terneuzen, ieder f 10 of 10 d. h. Th. C. L., 24 j., electricien te Terneuzen, verdacht van mishan deling van C P. Bakker te Ter neuzen, vrijgesproken. J. J. P. S., 38 j., werkman te Zaamslag, verdacht van diefstal van twee vruchtboomen, vrijge sproken. L. P. R19 j., landbouwers knecht te Hulst, wegens beleedi- ging van A. P. Wuijtack te Hulst, f 10 of 5 d. h. J. H 35 jlandbouwer te Axel wegens beschadiging van boomen door er met een hakmes in te kappen, welke boomen toebe hoorden aan J. de Putter te Axel, f 25 of 10 d. h. C. G. G., 22 j arbeider te Sas van Gent, wegens openbare schennis der eerbaarheid, f20 of 10 d h. C. M. K., huisvrouw P. R. de J., 40 jzonder beroep te West- dorpe, wegens mishandeling van Magdalena Coppaert te West- dorpe, f 5 of 5 d. h. wetensgeld) der directe Neuzen f35. Sas van Gent. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 3092 personen (1565 m. en 1527 vr.) Er werden geboren 23 jongens en 30 meisjes, vestigingen 104 in. en 147 vr., overleden 18 m. en 22 vr., vertrokken 106m.enll6v. Bevolking op 31 Dec. 1930 3080 personen. Het echtpaar Louis de Caluwé van Hoecke te Sas van Gent (Zandstraat) heeft zijn 65 jarige echtvereeniging Zaterdag j.l. onder groote belangstelling gevierd. Ook B. en W. van Sas van Gent kwam persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. 's Avonds bracht de Sassche harmonie een serenade. Tusschen Sas van Gent en Moerbeke brandden de houtsta pels der schrijnwerkerij van den heer Th. van Ooteghem geheel af. Bij het blusschingswerk werd de 40- jarige A. Rollé door een neerstortenden electrischen draad getroffen en was op slag dood. AXEL, 22 Januari 1932. Dinsdagavond vergaderde de anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje" alhier. I heTr D. J. Oggel. Toelichting. Aangaande het plan van V.V.V. ten aanzien van een viering van het 750 jarig bestaan der stadsrech ten deelen wij mede, dat dit reeds in October van 1930 werd besproken met den burgemees ter. We herinneren ons, dat dit plan ter overweging weid gege ven, bij een eindvergadering der feestcommissie, ter gelegenheid van den 50en jaardag der Konin gin. We melden dit, omdat ons verslag in ons vorig nummer den indruk geeft, alsof dit plan eerst dezer dagen ter sprake kwam. Tegelijk deelen we desge vraagd mede, dat het schrijven niet kwam van den heer J. M. Oggel, doch van diens zoon, den Rykspostspaarbank. Aan het postkantoor te Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand December 1931, ingelegd f 16141,89, terugbetaald f24'149.41 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4497. Predikbeurten t© Axel. Zondag 24 Januari 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 2 Dr. Cazemler. van Terneuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9.80 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zondag 18. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Rom. 8t30. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Te Hoedekenskerke vloog Woensdagavond de vrachtauto van Gebr. D bij het vullen der benzinetanks waarby petroleum licht werd gebruikt, in brand. De eigenaar wist den auto nog uit de schuur te duwen, waaaby hij vrij ernstige brandwonden bekwam en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. De auto, die niet verzekerd was brandde gedeeltelijk uit. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de boerdery van den heer C de Hoop te Baats Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niets tegen de vlammen kon uitrichten De geheele boerderil werd een prooi der vlammen. 7 koeien, 2 paarden en 1 kalf kwamen in de vlammen om, terwijl de huisboe del verloren ging. Een hooiberg en een schuur bleven gespaard. De schade, die engeveer f 10.000 bedaaagt, wordt door de verzekering gedekt. De Amsterdamsche zeden politie heeft een sensationeele jacht gehouden op een type uit donker Amsterdam. Da man werd reeds geruimen tyd gezocht wegens souteneurs praktyken, doch was er steeds in geslaagd zich aan de greep der politie te onttrekken. Toen hij donderdag door twee recher cheurs op het Spui werd ontdekt sprong hy in een taxi en reed snel weg. De rechercheurs re- quireerden eveneens een taxi en zetten den vluchteling na. Io de Jordaan stopte de taxi, de vlnchtelihg stapte uit en mengde zich onder een troep menschen, die daar stonden te praten. Zoo- dra hy evenwel zijn achtervol gers, die eveneens uitgestapt waren, zag, zette hy het op een loopen. De rechercheurs slaag den er in den man te arrestee- ren op den zolder van een huis op de Keizersgracht. Zwaar ge boeid werd hy naar het politie-bu- reau gebracht. Door den „Baas" betrapt. 'n Conservenfabrikant te Am sterdam had drie reizigers in zijn dienst en ieder van deze drie was in het bezit van een keuri- gen Chevrolet, waarmee des daags de klanten werden bezocht. Voor de meeste menschen is het bezit van een auto een reden tot trots en somtijds zelfs tot verwaandheid. Niet aldus de drie reizigers, die op een goeden dag het plan smeedden om in het vervolg hun wagens niet alleen in dienst te stellen van den fabrikant, maar dezen eveneens beschikbaar te houden voor de vermoeide menschheid. Gedurende eenige maanden bewezen de commis-voyageurs hun liefdediensten aan het publiek waarvoor zij overigens nog een aardig duifje opstreken, omdat de bedryfsonkosteD vanzelfspre kend voor rekening kwamen van den fabrikant, die niet anders vermoedde, dan dat zijn reizigers hun avonden sleten om den huise- lyken haard. Op een keer echter werd de fabrikant aangesproken door een zakenvriend, aldus de „Msb", die belangstellend informeerde waarom de reizigers niet meer in zyn dienst waren. Voldeden de menschen misschien niet of was de malaise in hel spel? Eenigszins geraakt antwoordde de tabrikant dat hij geen last had van de mala'se, dat de rei zigers nog altijd best bevielen en dat hij er niet over prakki- zeerde om de menschen gedaan te geven. Waar hoe komt het dan, dat ze zoo aan lager wal geraken? zei de zakenvriend. Als ze een goede betrekking hebt en hoeven ze des avonds toch niet met een witbandje te rijden! Eo du kreeg de tabrikant een heel verhaal te hooren over zijn personeel, dat des avonds witband-taxi's bestuurde. De fa brikant zette een pet op en aldus vermomd stelde bij zich 's avonds in de Amstelstraat op tegen het uur waarop de theaters zouden uitloopen, En inderdaad, al heel spoedig zag hij zyn eigen wagens in de vermomming van witband- taxi voorryden Hy stapte op zyn eigen wagen toe en de chauf feur was blykbaar zoo in zijn nopjes over het feit, dat by zoo spoedig een passagier bad gevon den, dat hij met eens bemerkte wie deze passagiers was. Waar moet u naar toe, meneer vroeg ie argeloos. Als je me eens naar de fabriek brachtzei de fabrikant, die zich nu iu zyn ware gedaante vertoonde. Wat er toen gebeurd is, ver meldt de historie niet, maar dat de drie witbandchauffeurs een standje hebben gekregeD, dat lang niet malsch was, laat zich raden. Ta Arnhem is tengevolge van een auto-aanrijding over leden mej. G. N. Bader, oud directrice van de vakschool voor meisjes te 's-Gravenhsge. Te voren was mej. Bader directrice van de industrie- en huishoud school voor meisjes te Utrecht, terwyl zij daarvoor gedurende een reeks van jaren de leiding had van de Arnhemscheindustrie- school. Toen zij haar woning te Arn hem had verlateD, stak zij by de Zijpendaalsche Poort den weg over en kwam op nootlottige wijze ondir een snel rijdende auto terecht. Haar borstkas werd ingedrukt en in zorgwekkenden toestand is zy naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar zij later overleed. Het zyn leren betaald. Dr, Gilbert Blurton, een modi eus te Louden is als het slacht offer van zijn wetenschap een tragiscben dood ge«tor»eD. Hy had een nieuw gasmasker uitge vonden en beweerde, dat dit een groote verbetering beteekende^ van de reeds bestaande. Ofschoon de wetenschap een afwerende houding tegenover de ze uitvinding aannam, liet dr. Blurton zich niet ontmoedigen en besloot zelf een proef te nemen, Hy liet in zyn labatorium een kamer met gas vullen, bond zich het masker voor en verzocht zyn helpers, hem niet bij zyn proef neming te storen. Toen ging hy het met gas gevulde vertrek bin nen. Daar hy echter na een uur nog niet was teruggekeerd, be sloot men te gaan kykeD, en voDd men Blurton op den vloer liggen. Men droeg hem naar buiten en onmiddellijk werd kunstmati ge ademhaling toegepast. Het mocht evenwel niet baten.Blurton had zyn uitvinding met zyn leve» moeten betalen, r c

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2