Een Meisjesgezicht Binnenland. Landbouw. aan het front te hebben doorge bracht, wat natuurlijk zijn sporen bij den ouden heer achterliet, werd Kottmann uit den dienst ontslagen, De laatste jaren van zijn leven bracht hij op zijn be zitting te Gevelingshoven door. Schilderijen van H M. de Koningin. Reeds geruimen tijd bestond het plan bij H. M de Koningin, een tentoonstelling te houden van Haar schilder- en teekenwerk, waarvan de opbrengst, d. w z. van de entreegelden ten goede zou komen aan de noodlijdende kunstschilders. Het was bekend, dat H. M schildert, dat menigmaal op Haar zomerreizen een schilder werd geïnviteerd deze reis mee te maken, maar de resultaten bleven tot dusver onzichtbaar. Voor het eerst wordt het werk thans ter bezichtiging gesteld en wel in de Koninklijke Kunstzalen Kley kamp te 's Gravenhage. Met 86 nummers worden niet minder dan 3 ineenloopende zalen gevuld. Men zal er olieverf schilderijen, aquarellen, pen- en potlood teekeningen vinden. Voor het overgroote dee! werd als onderwerp de natuur gekozen niet alleen de fjorden van Noor wegen, pittoreske plekken in het Rhöne-dal, landschappen uit de Vogezen, enz., maar ook ons land gaf onze Koninklijke schilderes voldoende gelegenheid, o.m. tal rijke hoekjes van Het Loo, kijkjes in het Hoog-Soerensche bosch, korenschoven bij Wenum, enz. Allen even zoovele bewijzen van liefde voor het eigen land. Het grootste gedeelte van de collectie behoort aan H. M. de Koningin het „Straatje in Ammer schwihr" werd echter in bruikleen afgestaan door Prinses Juliana en de groote teekening Duin landschap is eigendom van de Koningin-Moeder. Voorbyryden van tramwagens. Bij Kon. besluit is de volgende wijziging gebracht in het Tram wegreglement In art. 83 moet worden gelezen Verboden is tramrijtuigen, welke stilhouden, tot het in- en uitlaten van reizigers, voorbij te rijden aan de zijde, waar moet worden in- of uitgestapt, tenzij aan die zijde langs de trambaan een vluchtheuvel aanwezig is, of door een beambte van den tramdienst toestemming tot voorbijrijden wordt gegeven. Deze toestem ming wordt door dien beambte gegeven, tenzij de veiligheid van de in- en uitstappende reizigers daardoor in gevaar zou worden gebracht. Poateryen. Naar de Minister van Water staat in de Memorie van Ant woord op het V.V. over de wijzi ging der postwet mededeelt, zal aan verzoeken van geadresseer den om hen bestemde aange- teekende stukken alleen aan hen persoonlijk af te geven worden voldaan. Steun aan de Vlasindnstrie. Men schrijft ons Te Rotterdam hield het Comité tot bevordering van instandhou ding der Vlascultuur en het Vlas- sersbedrijf in Nederland, dat in den loop van het voorjaar op van uit Zeeuwsch-Vlaanderen begon nen initiatief is opgericht, zijn eindvergadering. Nu vanwege de Regeering een steunregeling is voorgesteld, die bereids deor de Tweede Kamer is aangenomen, achtte het Comité zijn taak be ëindigd en was het van oordeel zijn taak thans te moeten over dragen aan de telers- en vlassers vereeniging, die nu overeenkoms tig het wetsontwerp moet worden opgericht, om van de steunrege ling te kunnen genieten. Zooals uit berichten der laatste dagen bleek was reeds een telers vereeniging opgericht, en was het laatste werk van het Comité het nemen van het besluit tot het op richten van een vlassersvereeni ging, In het Comité waren vertegen woordigd de vlassers uit Z. Vlaanderen, die uit Zuid-Holland, West-Noord-Brabant en Schou wen, terwijl voor de eerste maal ook vertegenwoordigd waren de vlassers en telers-vlassers uit Friesland en Groningen. Besloten werd een bestuur te vormen van 9 leden, nl. 2 uit elk der verschillende landsdeelen, welke 8 heeren dan een voor zitter zouden kiezen. Voor Zuid-Holland werden be noernd de heeren A. L. Molendijk te Ridderkerk en E. Reedijk Cz. te 's-Gravendeelvoor West- Noord-Brabant de heeren J. G. Amelink te Dinteioord en C. Sweere te Standaardbuiten voor Zeeland de heeren L. de Feijter te Terneuzen en C. L. Martinet te St. Jansteenvoor Friesland en Groningen de heer J. C. Drost, terwijl voor den tweeden zetel nog overleg zal plaats hebben. Daarna werd tot voorzitter be- nnemd de heer A. R. van Nes Cz. te Rijsoord. Dit bestuur zal nader statuten enz. hebben te ontwerpen voor de vlassersvereeniging, wier taak in hoofdzaak zal bestaan in het inschrijven van erkende vlassers, overeenkomstig de wettelijke re geling. Zooals bekend zal een centrale commissie worden ingesteld, waarvan 2 leden worden aange wezen door de telers- en 2 door de vlassersvereeniging en 3 door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zullen wor den benoemd. Aan het eind der vergadering werd een woord van dank gericht tot den voorzitter van het Comité, den heer F. Blok, burgemeester van Axel, die zich met de leiding der actie had belast, en werd uit de kringen der vlasbewerkers bij zondere waardeering uitgesproken voor den steun die aan de ge voerde actie was verleend door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z -Vlaanderen, die door een harer leden en haren secretaris in de commissie ver tegenwoordigd was. Van andere zijde meldt men nog, dat van wege de drie een trale organisaties van de uitvoe ring steunregeling reeds in voor bereiding is. Het is de bedoeling, dat er komt een centrale vlas- telersvereeniging, terwijl in de onderscheidene gebieden, waar de vlasteelt van beteekenis is, gewestelijke commissies of ver- eenigingen komen. In afwachting van verdere re gelingen en teneinde de onkosten van de uitvoering zoo gering mogelijk te maken, heeft het be stuur der Gewestelijke Tarwe organisatie op zich genomen voor loopig als gewestelijke commissie op te treden en de voorbereiding ter hand te nemen. De kringcommissies zullen na gaan op welke wijze de regeling het eenvoudigst kan worden op gezet. Naar de vergadering der cen trale vlastelersvereeniging te Den Haag op 14 Januari werd afge vaardigd de heer Iz. P. van der Weele te Colijnsplaat en als plaatsvervanger de he&r'' C. P Vogelaar te Krabbendijke. Noodtoestand in Friesland De commissie uit de Prov. St. van Friesland, aan welke werd opgedragen een adres aan de Koningin te ontwerpen waarin een uiteenzettiiag wordt gegeven aan den nood in landbouw, tuin bouw en veeteelt in Friesland, is thans met haar werk gereed gekomen. In bedoeld adres aan de Ko ningin wijst de commissie er op, aldus de „Tel", dat de econo mische toestand in de prov. Fries land dermate zorgwekkend is ge worden, dat ten spoedigste krach tig dient te worden ingegrepep, teneinde een groot aantal vee houders, land- en tuinbouwers voor een flnancieölen ondergang te behoeden. Voorts vestigt de commissie er de aandacht van de Koningin op, dat in het al gemeen met waardeering kennis is genomen van de maatregelen die de regeering heeft getroffen, ten einde den nood te lenigen. Toch verarmen gaandeweg heele boerenfamilies, waarbij ook de gehuwde kinderen bun ouders in den poel van ellende en wan hoop meesleepen. VolgenB de commissie kan een totale ver arming van het geheele platte land dan ook niet uitblijven, daar ten nauwste bij het boerenbe drijf betrokken zijD de bedry- ven der smeden, timmerlieden, wagenmakers cd andere aanver wante bedrjjven. Deze oogenblik- kelijke noodtoestand geeft dag aan dag en avond aan avond aanleiding tot het houden van groote crisisvergaderiDgen van landbouwers en veehouders. Ten slotte verzoekt de commissie de Koningin eerbiedig, dat Haar regeering spoedig hulp zal wil len bieden om in den noodtoe stand op de meest doelmatige wijze te voorzien. AXEL, 19 Januari 1932 Gisterenavond hield de ver eeniging voor vreemdelingenver keer alhier op de bovenzaal van dhr. Hj P. Dieleman haar jaar vergadering. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den secretaris, die lezing gaf van breedvoerig uit gewerkte notulen en een uitge breid jaarverslag, waarin werd gememoreerd hoe het concours- hippique, de muziekfeesten en de winkelshow weer een succes zijn geweest. Gelaakt werd de houding van de winkeliersvereeniging tegen over de V. V. V., waarvan men zou mogen verwachten, dat, ge zien den naam E. M. M., ze in tweedracht geen kracht moest zoeken. De voorzitter herinnerde er nog aan, dat de winkeliersver eeniging medewerking had toe gezegd tijdens de winkelshow, doch daarvan niets gebleken is. De penningmeester bracht hier na verslag uit van den finan- ciëelen toestand. Het ledental was met 6 en het getal dona teurs met 4 toegenomen. Er zijn nu dus 88 leden en 12 dona teurs. Er is ingekomen een bedrag van f4180.70 en uitgegtven f3640,60. Begonnen mef een saldo van f40 10 in kas en f2110 op de spaarbank, benevens eeni- gen inventaris, was het bezit op 31 Dec. 1930 f 1524,85 en nu f2157,10, zoodat er f632,25 winst gemaakt is. Een en ander was nagezien door een kascommissie, die tot goedkeuring adviseerde. Bij de verkiezing wegens perio dieke aftreding werden Van Maale, Koevoets en Van Rijn met bijna algemeene stemmen herkozen. Hierna kwamen de plan nen voor 1932 aan de orde. In een schrijven van den heer J. M. Oggel werd herinnerd aan het verkrijgen der stadsrechte» onzer gemeente in 1183, d.i. dus bijna 750 jaren geleden. De voorzitter vond hierin wel aanleiding om feestplannen te maken, doch wenschte eerst zeker van die zaak te zijn en had zich daarom tot den burge meester gewend, teneinde nader te informeeren. De burgemeester, die intusschen ter vergadering was gekomen, deelde mede, dat hij over dat feit had gesproken met den Rijks archivaris te Mid delburg en deze zeide, dat niet uit te maken is, wanneer Axel stadsrechten heeft verkregen, daar de oorkonde daarvan zoek gc raakt is. De burgemeester had ook de heeren Adriaansen en kapelaan Dekkers uit Hulst over die zaak aangeschreven, doch had daarop nimmer antwoord ontvangen. Spr. gaf in overweging om een nader onderzoek te doen instellen, alvorens hierop in te gaan, want feesten kan men wel, maar het moet toch historisch zijn. Naar spr. van den Rijksarchivaris ver nam, was het dezelfde vraag of men het te Hulst met die datum wel goed voor gehad heeft Het bestuur zal nu een nader onderzoek instellen, alvorens plan nen voor 1933 te maken. Voor 1932 heeft men in de le plaats weer een concours-hip pique op het programma en bij afwisseling een wedstrijd per fiets op een grasbaan. Vervolgens hoopt men eind Augustus een reclameweek te houden, waarvoor dan een re clame-autotocht door Zeeuwsch- Vlaanderen zal gemaakt worden. Voorts muziek-concerten, recla medag voor winkeliers met 10 pet. korting of V.V.V.-loten, éta lage- en reclame-verlichting, raad- seidagen voor het publiek, bloe mencorso, goochelaar voor de kinderen, lichtstoet, vuurwerk, gecostumeerde voetbalwedstrijd, enz. Alles over de verschillende dagen te verdeelen. De kosten hiervan zijn geraamd op f 1950, terwijl V.V.V. daarvoor f 500 be schikbaar stelt. Tenslotte wil men met Sint Nicolaasdag een liefdadigheids werk organiseeren, waarbij de Sint per boot aan de Sassing za! arriveeren en worden afgehaald, om vervolgens begeleid door muziekcorpsen de stad door te trekken. De kinderen mogen verlangensbriefjes inzenden voor te verwachten practische ge schenken. Bij de omvraag wees de bur gemeester op Terneuzen, waar door samenwerking van winke liersvereeniging en V.V.V. veel bereikt was en vroeg of dit ook hier niet kan en men b.v. de bestaande verdeeldheid kon weg nemen. Wat nu met St. Nicolaas was gedaan als reclame heeft zeker niemand bevredigd. Spr. wilde niet uitmaken aan wie de schuld ligt, maar vroeg alleen het noodige te doen om tot samen werking te komen. De voorzitter herinnerde eraan, dat aan de winkeliersvereeniging medewerking is gevraagd, doch deze niet genegen bleek. Nu het bestuur dier vereeniging anders is samengesteld, bestaat er wel licht kans op meer medewerking. Nadat hierover nog werd ge sproken door een tweetal be stuursleden van E. M. M die de schuldvraag niet zoo gemakkelijk opgelost achtten, sprak de voor zitler het sluitingswoord uit met een opwekking om meer leden te werven en offervaardigheid te toonen tot het welslagen der reclameweek. Brand. Behoort gelukkig een groote brand in onze gemeente tot de zeldzaamheden, nog meer zeld zaam, ja nog nimmer is wel het brandalarm met zoo weinig rucht baarheid gemaakt als in den nacht van jl. Zaterdag. Geen wonder dan ook, dat bijna ieder buitenstaander met ongeloovigen blik het bericht van dit ongeval aanhoorde. Ongeveer 2 uur werd de Bur gemeester gewaarschuwd, die daarop telefonisch het bericht overgaf aan den brandmeester En van hieruit werd de oproep verder gedaan naar de noodige manschappen, zoodat al heel spoedig de mannen zich verza melden in het brandspuithuis, die na de noodige kleedingstukken aangetrokken te hebben, plaats namen op de auto de Axel- sche Jan van der Heijden naar de plaats des onheils schoof. Deze was gelegen op de hoeve van Joh. Haak, gelegen aan het kruispunt van Beoostenbleijsche straat en Lange Dreef. Men stond daar als voor een vuurzee. De brand was nl. zóó laat ontdekt, dat de schuur reeds als een ruïne was ineengestort en er van red den geen sprake meer was. Wegens de steenen muren be stond er voor de woning geen gevaar. Toch werd direct aangepakt om het vuur te blusschen en dank zij de aanwezigheid van diepe putten met zuiver water in de nabijheid, werden de vlam men spoedig met flinke stralen bedwongen. Hét was alsof de mannen het vuur, dat hier zoo veel levens had verwoest, met haat en wrok bestreden. Allen waren ontsteld door de mede- deeling, dat onder de laaiende vlammen 22 dieren lagen bedol ven. Vier werkpaarden en 2 jongere paarden, 4 melkkoeien en 8 jongere, benevens 4 var kens hadden een afgrijselijken dood gevonden in de met rook en vuur gevulde schuur, die ge heel was gesloten. Arme dieren. Het was een zielige aanblik hier en daar de lichaamsdeelen ont veld, verschroeid en verkoold te zien liggen. Welk een lijden sprak daaruitl Verder was er in de schuur o.m. eenig gereed schap, paardetuig, een dorsch- machine met motor, zaaimachine, ongeveer 40 zakken gedorschen tarwe en 2 gemet ongedorschen boonen geborgen, wat alles ook vernield is. Doordat de wind afzijdig was, is het wagenhuis blijven staan en kon men de wagens, ploegen, eggen, enz. nog behouden. Het blusschingswerk stond on der leiding van den brandmees ter den heer H. J. Hoebé, terwijl ook de burgemeester op het ter rein aanwezig was. Voorzoover de brandweer nog had op te treden, deden ze dit met lof en ging alles als van een leien dakje, waartoe natuurlijk ook het feit meewerkte, dat niet zooals vroeger de aanwezigheid van een groot gedeelte van de be volking het uitrukken en blus schingswerk belemmerde. Thans geen toeteren, geen kleppen, geen nachtrumoer, maar een man voor man persoonlijk oproepen, zoo dat in alle stille men uittrok in het volle bewustzijn van plichts betrachting, dat hier weer man- menwerk moest worden verricht en er geen tijd was te verliezen terwijl intusschen het overige deel der burgerij rustig in Mor pheus' armen bleef en niet als vroeger werd opgeschrikt door veel lawaai, alsof het iedereen gold en iedereen er bij behoorde te zijn. Toch was men destijds wel genoodzaakt om het alarm op die manier te maken, als men bedacht, dat er "an de 3 a 4 hand spuiten alleen reeds 150 man op geroepen moest worden. Zoo dat het verschil in gemak en voordeel wel in het oog loopt. Te ruim 5 uur was alle vuur gedoofd en werd begonnen met het zgn. nablusschen. Gevels die gevaar opleverden werden omge haald en voorts werd zooveel mogelijk nog gespeurd of er nog vuur onder de aschhoopen smeulde. Te 8 uur werden de brandbluschmiddelen opgeruimd, zoodat ongeveer half tien de manschappen weer thuis waren. We vernamen, dat de laarzen, die aan de uniformen zijn toe gevoegd, goede diensten bewezen hadden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duis ter. Ondanks ijverig naspeuren van de politie is het nog niet gelukt om tot ontdekking te komen. De schade, die vrijwel op f 15000 kan worderf geschat, is door verzekering gedekt, verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"- Crême in te wrijven. Ziekengeld. De Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid heeft het zie kengeld bij werkverschaffing be- paa'd voor Axel en Breskens op f2 25 en voor Sas van Gent op f2.50 per dag bepaald. Zaterdag j.l. vergaderde de Zondagschoolvereeniging te Kijk uit onder voorzitterschap van A. Overdulve. Na lezing van no tulen en jaarverslag, waarbij ge wezen werd op een goed verloop der school en het welslagen van het Kerstfeestje, werden de reke ningen verantwoord. De inkom sten bedroegen f 104.71 en de uitgaven f72.07, terwijl op de Postspaarbank nog f99.42 stond. Ook hier dus reden tot dankbaar* leid. Als secr.-penningm. werd gekozen P. Michielsen. Zaterdagochtend werd te Sluiskil een vrouw vermist. Daar deze soms vlagen van moedeloos heid had, vreemde men het ergste, Toen uit Terneuzen bericht kwamj dat daar het lijk van een Vrouw uit het kanaal was ópgevischtj c c

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2