Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI aan deren, No. 81. DINSDAG 19 JANUARI 1932 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Een moeilijke taak. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel mear 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte bersteend. Advertentiën worden francs ingewacht, uiterlijk t©t Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Schrapping der schalden Onder den titel „Voor het vol dongen feit van het Duitsche onvermogen om te betalen" publi ceert het Milaneesche dagblad „Popola d'Italia" een artikel over het herstelvraagstuk. Het artikel constateert, dat Amerika een land is, dat niemand iets schuldig is, terwijl bijna alle staten schulden aan Amerika hebben. Dit feit vereenvoudigt de problemen belangrijk. Ieder is er zich van bewust, dat de Duitsche herstelschulden eigenlijk al eerder geschrapt had den moeten worden. De Duit sche regeering heeft officieel haar ambassadeur laten meedeelen, dat Duitschland noch heden, noch morgen of wanneer ook, iets betalen kan. Dit is een voldongen feit en een onherroepelijk feit, omdat men mag aannemen, dat Duitsch land alle gevolgen, die zijn stap zou kunnen hebben, van te voren heeft overdacht. Engeland deelt thans mede, dat het geen radi cale oplossing wenscht. Frank rijk vindt in de nog onbepaalde houding der Vereenigde Staten een reden tot ontoegevendheid. De sleutel is thans geheel in handen van de Vereenigde Staten. Wat kan men doen Kan men naar het geweld grij pen om Duitschland tot betalen te dwingen? En met welke mid delen De tijd van een Ruhr- bezetting is voorbij. Een derge lijke maatregel zou door Italië ongetwijfeld worden afgewezen. Wat zou het lot van den Vol kenbond zijn De eenige uitweg is, dat men begint met schrap ping der schulden van de Euro- peesche staten onderling en dan tegenover Amerika een gesloten front van Europeesche schulde naars stelt. Gelooft men, dat de Vereenigde Staten den moed zou den hebben, betaling te eischen van Europeesche staten, die der gelijke concessies aan Duitsch land hadden gedaan Gelooft 5) Wel drommels riep hij lachend uit, ik geloof dat deze man banger voor de dame in kwestie is, dan voor den burggraaf. Dat is anders dan bij mij aan het hof I De Mornay, die tot nu toe gezwe gen had, scheen niet zeer ingenomen met dezen uitroep van den koning. Hij onderbrak hem met de woorden Zal ik dezen edelman nu ver tellen, wat hij te doen heeft, sire? Zeker, mijn vriend, antwoordde de koning, en haast u wat, want als ik nog langer wegblijf, wat zal men aan het hof dan wel zeggen? De Mornay legde mij uit waar Chizé lag. Het is op een afstand van zes mijlen van hier, zeide hij. Mejonk- vrouw de la Vire bevindt zich in de noord-westelijke kamer op de e.'rste verdieping, welke op het park uitziet. Meer kan ik u niet van haar vertellen dan dat de naam van haar kamervrouw „Fanchette" is en dat deze te vertrou wen is. Het huis wordt zeer goed be waakt en u zult wel een man of .vier noodig hebben. Er zijn kerels ge noeg te huren, maar let er op, mijn heer de Marsac, dat u de baas blijft en dat ze mejonkvrouw de la Vire geen letsel veroorzaken. Laat er paarden klaar staan en rijdt op het oogenblik, dat u de dame verlost zult hebben, zoo snel mogelijk in noordelijke rich ting. U moet haar niet sparen, want Me mannen van Turenne lallen u op de men, dat de Vereenigde Staten Europa zouden dwingen den ver- werpelijken kringloop, die door Lausanne thans onderbroken kan worden, opnieuw te laten begin nen Tegenover den vasten wil van geheel Europa, dat door het wederzijdsch schrappen van el- kaars schulden bewijst, dat het den moed heeft de onderschei ding tusschen overwinnaars en overwonnenen te doen vervallen, zullen de Vereenigde Staten niet den moed hebben aan hun eischen vast te houden. Het artikel in de „Popoio d'Italia" motiveert deze meening moreel, politiek en economisch, het wijst op de gunstige uitwer king. die het Hoover-moratorium aanvankelijk heeft gehad. Wan neer een één-jarig Hoover-mora torium voldoende was om de wereld te doen herleven, dan kan men aan de genezing niet twijfelen, wanneer de grootste hinderpaal, die op het oogenblik de ontwikkeling van alle volken belet, uit den weg wordt ge ruimd. De eerste stap zal echter in Europa moeten geschieden. Men kan niet verlangen dat de Vereenigde Staten het initiatief nemen. Europa moet de Ver eenigde Staten voor een voldon gen feit stellen, zooals ook de Europeesche crediteuren van Duitschland voor het voldongen feit van het Duitsche onvermo gen om nog langer herstelbeta lingen te doen, zijn gesteld. De groote klok der werkelijkheid luidt met ijzeren slagen tusschen de beide oevers van den Atlan- tischen Oceaan. De Washingtonsche correspon dent van „Daily Telegraph" schrijft, dat het artikel van Mus solini in officiëele kringen geen verrassing heeft gebracht. Presi dent Hoover heeft er reeds op gewezen, dat de eerste stappen niet van Washington, doch van Europa moeten uitgaan. Naar zijn meening was het 't beste, te wachten tot de Europeesche mogendheden overeenstemming over de herstelkwestie hebben bereikt. Weliswaar beoordeelen hielen zitten. U kunt in zestig uur over de Loire zijn, nadat u Chizé verlaten hebt, Over de Loire vroeg ik verbaasd. Ja mijnheer, over de Loire, ant woordde hij ernstig. U moet goed be grijpen dat het uw taak is om de dame met den grootsten spoed naar Blois te brengen. Daar waar u goed zult doen zoo weing mogelijk de aandacht te trekken, moet u vragen naar den baron de Rosny aan „Het bloedende hart" in de rue de Dénis. Hij zal zich met de dame belasten of u zeggen hoe u verder te handelen hebt en dan zal uw taak volbracht zijn. Gaat ge op een en ander in Natuurlijk, antwoordde ik, maar, wat moet ik doen als zij weigert om mij, een vreemde voor haar, te volgen Daar is in voorzien, was het ant woord. Hij wendde zich tot den koning van Navarre en deze haalde iets uit zijn zak wat hij aan de Mornay overhan digde, die het vervolgens aan mij gaf Het was een halve gouden Carolus- gulden, waarvan de gebroken rand zeer versleten was. Laat dit aan de dame zien, mijn vriend, antwoordde de Mornay, en ze zal met u medegaan. Zij heeft de an dere helft, maar denk er om, voegde de koning er haastig bij, dat u zelfs tegenover haar niet over den koning van Navarre spreekt. Denk daar voor al goed aan, mijnheer de Marsac. La ter geef ik u de vrijheid, om over mij te spreken als over uw vriend en mij altijd zoo te beschouwen ook. Hij zeide dit op zoo'n vriendelijken toon, dat lk Ime gelukkig voelde iets voor den koning te mogen doen. Mijn blijdschap nam nog toe, toen zijn be de Amerikanen het schulden- vraagstuk van uit een ander ge zichtspunt dan de Europeanen, doch zij zullen, in het belang van het land, een schrapping der oorlogsschulden goedkeuren. Ten slotte constateert de correspon dent van de „Daily Telegraph", dat duidelijk de neiging merk baar wordt, het Amerikaansche standpnnt te wijzigen. De „Daily Express" meldt uit New-York, dat een Amerikaan sche frontverandering inzake de kwestie der oorlogsschulden, zoo goed als zeker wordt geacht. De meerderheid van het Congres, die nog een maand geleden vijandig tegenover de denkbeelden van Hoover stond, zal opnieuw haar houding bepalen. Zelfs de scherpste tegenstanders van een schrapping of verlaging der schul den hebben thans, na de verkla ring van dr. Brüning, dat verdere herstelbetalingen onmogelijk zijn, erkend, dat een oplossing moet worden gevonden. Te Washing ton spreekt men reeds openlijk de meening uit, dat den Ver- eenigden Staten niets anders over zal blijven dan, óf de oorlogs schulden vrijwillig te verminde ren, óf in het geheel niets te krijgen. De Kroonprins van België. Aan boord van het Nederland- sche stoomschip „Marnix van St. Aldegonde", hebben zich te Genua ingescheept kroonprins Leopold van België en prinses Astrid. Zij werden bij aankomst aan het station verwelkomd door kroonprins Umberto van Italië en de Italiaansche kroonprinses Marie José, de zuster van kroonprins Leopold. Voorts was ter begroe ting aanwezig de heer W. C. Schimmel, directeur van 't agent schap der Stoomvaart Maat schappij „Nederland", die het hooge gezelschap aan boord be geleidde. De gezagvoerder, etat- major en de heeren D A Gou- berville en Hartsuycker van het het agentschap der „Nederland" werden voorgesteld. geleider een beurs te voorschijn haal de waarin, naai hij vertelde, driehon derd gouden kronen zaten, welke hij ter hand stelde met de woorden dat ik daarvan de kosten moest bestrijden. Maar pas er vooral op, zeide hij ernstig, dat u, als u mannen huurt, het niet voor laat komen alsof u rijk bent, want dan heeft het den schijn of iemand anders u nut deze zending be last heeft. Iedere kroon die u uitgeeft moet zijn alsof het de laatste is die u bezit. De koning knikte instemmend Een uitstekende raad, zeide hij, terwijl hij opstond en zijn mantel om sloeg. Hij nam ineens mijn zwaard van de tafel en woog dit op zijn hand. Een aardig instrumentje. Als ik u was, mijnheer de Marsac, dan zou ik het maar goed slijpen, want als u in de handen mocht vallen van Turenne, weet dan, dat ge u zelf te verdedigen hebt, want ik kan u helaas niet helpen. Als ze mij gevangen nemen, sire, dan zijn de gevolgen voor mij, ant woordde ik. Wilt u wel gelooven dat ik graag in uw plaats was, mijnheer. O, om eens bevrijd te zijn van al die staats zaken en op een goed paard met een welgeslepen zwaard op javontuur uit te gaan. De Mornay, ik kan je ver klaren dat ik er naar snakken kan om met de een of andere vrouw te ont vluchten, naar de groene bosschen en wijde velden, ver, ver van hier. Wel zeker sire, als u dat liever doet dan uw aanspraken op het Louvre laten gelden, antwoordde Mornay droog ga aw gang. Maar als h dat aoudt willen, dan is het nog de vraag of de Japan—China. Naar officieel uit Tokio wordt medegedeeld, hebben de Japan- sche troepen Vrijdag na een hevig gevecht de stad Toelioe bezet. De Chineezen lieten 200 dooden op het slagveld achter. Ook de Japansche verliezen zijn zeer groot. Als resultaat van de bespreking welke de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon en de Japansche ambas sadeur den 8sten Januari hebben gehad nopens den toestand in Mantsjoerije, heeft de Japansche ambassadeur een bezoek gebracht aan het departement van buiten landsche zaken te Londen, waar hij namens zijn regeering ver zekerde, dat Japan zal afzien van territoriale ambities in Mantsjoe- ïije en dat het de bedoeling is de grondslagen van de „open deur politiek" en het negen- mogendhedenverdrag te eerbie digen. Volgens een bericht uit Moskou is een Chineesch regiment te Foetsjau aan het muiten geslagen. De muiters hebben de stad bezet en daar een Sovjetbewind inge steld. De politie te Moekden heeft 6 Japansche soldaten onder be schuldiging van communistische agitatie in arrest gesteld. Tijdens hun verhoor bekenden zij te hebben gehandeld in opdracht van de communistische partij in Japan. De krijgsraad veroordeelde de 6 mannen ter dood. Ze zijn onmiddellijk terecht gesteld. Naar uit Tokio wordt gemeld, zijn opnieuw Japansche oorlogs schepen naar Sjanhaikwan gezon den ter versterking van de daar aanwezige bezetting. Een batal jon infanterie en andere troepen zijn naar die stad gezonden, aan gezien de toestand aldaar zeer gespannen is. Een detachement van 32 Ja pansche soldaten, op weg om levensmiddelen te brengen naar de dezer dagen voor de heltt in de pan gehakte cavalerie-afdee- Guize u daar met rust zou laten. Wat Turenne betreft, die zou maar al te blijde zijn met een dergelijk besluit en in allerijl de bescherming van de ker ken op zich nemen. Neen, sire, u moogt zoo iets niet zeggen, u morst a schamen. Zon u dan Frankrijk, waarvan u meermalen gezegd hebt, dat u het als een bruid lief heeft, aan haar lot willen overlaten Jawel, maar het is zoo'n wispel turige geliefde, antwoordde de koning lachend. Ik heb nog nooit iemand gezien die zoo moeilijk te veroveren was. Na een oogenblik stilte stond de koning op en ging weg. De Mornay wisselde nog een paar woorden met mij om zich er van te overtuigen dat ik alles goed begrepen had. Daarop nam ook hij afscheid en weldra was ik alleen. Hoe anders gevoelde ik mij dan een uur te voren. Wederom klopte het leven in mijn polsen en voelde ik een toekomst voor mij, al kon ik niet ont kennen, dat de koning alleen gekomen was, omdat hij iemand noodig had, die arm en van middelbaren leeftijdwas. Het was evenwel een post van vertrouwen, welke hij me opgedragen had en in dat opzicht kon ik niet nalaten mij ge vleid te voelen. HOOFDSTUK III. Ik dacht tot In den nacht na over de moeilijkheden van de aan mij op gedragen taak. Ik zag dat er twee hoofdpunten In warenhet bevrijden van de jonge dame, en haar transport naar Blois, dat op een afstand van zestig mijlen lag. De ontvoering zou ik wel alleen kunnen doen of desnoods mit hulp vin een enkel» man, maar ling bij Tsjinlsjau, is door ban dieten overvallen en tot den laatsten man gedood. Om elk spoor van dezen overval uit te wisschen, werden de lijken ter plaatse verbrand. Ex-koningln Sophie f Te Frankfort am Main is over leden de ex-koningin van Grie kenland, die als prinses Sophie van Pruisen 14 Juni 1870 te Potsdam is geboren. Zij was een zuster van ex- keizer Wilhelm II. In October 1889 huwde zij met den toenmaligen kroonprins Kon- stantijn van Griekenland. Na den moord op koning George I be steeg deze in 1913 den troon. In 1917 deed koning Konstantijn voor de eerste maal afstand ten gunste van zijn zoon Alexander. Na diens dood in 1920 werd Konstantijn weer tot koning uit geroepen, om in 1922 voor de tweede maal afstand te doen. Hij overleed in 1923 te Palermo. Zijn gemalin vestigde zich in Florence, waar zij zeer terugge trokken leefde. Wegens een zeer ernstige kwaal moest zij zich laten opereeren en stelde zich in Frankfort a. d. Main daartoe onder geneeskundige behandeling. Uit het huwelijk zijn zes kinderen, 3 zoons en 3 dochters geboren. Haar zoon, George II, die zijn vader als koning opvolgde, werd in 1924 eveneens verdreven. De „oude korporaal.". Te Gevelingshoven is, naar uit Dusseldorf gemeld wordt, op 88-jarigen leeftijd overleden de oudste vrijwilliger uit den wereld oorlog, Gustav Kottmann. In 1914 trad hij als 71-jarig vrijwilliger in dienst, nadat hij ook reeds de veldtochten van 1866 en 1870'71 had meege maakt. Met een compagnie, waarvan zijn zoon luitenant was, trok hij naar het front en op zijn verzoek bracht hij eenigen tijd in de voorste linies door. Na de inneming van Antwerpen kreeg de „oude korporaal" van maar schalk Von der Goltz het ijzeren kruis. Na ongeveer twee jaren om in deze gevaarlijke tijden, waarin vooral de oevers van de Loire onvei lig waren, een vronw goed en wel naar het noorden te brengen, daar heb ik minstens vijf man voor noodig. Het was geen gemakkelijk werk om die in enkele uren bij elkander te krij gen, ofschoon het verblijf van den ko ning in het hof van St. Jean daar al lerlei avonturiers heen had doen stroc- men. Het dringende bevel van den koning moest gehoorzaamd wordtn en daarom besloot ik mij te wenden tot Fresnoy. Hij had een slecht karakter, maar ook hij was door den dood van Condé aan lager wal geraakt en daarom voelde ik er iets voor om hem in dienst te nemen. Fresnoy was in ieder ge val een moedige onvervaarde kerel, die niet bang was voor een gevecht. En ik was er van overtuigd dat hij mij trouw zou blijven, zoo lang zijn plicht dat eischte. Z odra de dageraad was aangebro ken en „de Cid", mijn paard, gevoed was en geroikamd, ging ik uit op zoek naar Fresnoy en vond hem in een kleine herberg „De drie druiven" waar hij gewoon was morgens zijn biertje te drinken. Het was meer dan veertien dagen geleden sinds lk hem gezien had en hij zag er sedert dien tijd zoo verval len uit, dat ik mijn eigen sjofelheid vergat. Zijn breed gezicht zag er bleek en opgezwollen uit en zQn eene oog was dicht. Hij was nog ongescho» ren, zijn haar zat in de war en zijn kleeren zagen er vodderig uit, (Wordt vervolgd*) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 1