Ziek Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. kaapsche nota- aan Japan is Vrij dagmiddag op het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken ontvangen. De nota wordt thans bestudeerd. De Fransche ambas sadeur heeft reeds Donderdag in deze aangelegenheid een bespre king gehad met Sir John Simon. Óf Engeland zich zal aansluiten bij de Amerikaansche stappen, is nog niet bekend. Het verluidt, dat de mogelijk heid bestaat dat ook de Britsche regeering als onderteekenaarster van het Kellog-pact en het negen- mogendheden-verdrag een nota tot Japan zal richten, welke even wel niet noodzakelijk eensluidend behoeft te zijn met de Ameri kaansche. De diplomatieke correspondent van „Evening Standard" ver neemt, dat de Britsche regeering zooals tot nu toe vast zal houden aan haar „open deur" politiek met betrekking tot Mantsjoerije. Volgens Britsche berichten uit Nanking, zou de Chineesche regeering voornemens zijn de diplomatieke betrekkingen met Japan te verbreken, teneinde aldus druk uit te oefenen op Tokio. Zij zou voornemens zijn, tegelij kertijd een conferentie voor te stellen voor de onderteekenaars van het Kellogg-pact en het negenmogendhedenverdrag. De Kabinetschef van den Ja- panschen minister van buiten- •landsche zaken heeft verklaard, dat Japan zijn actie in Mantsjoe rije niet zal verminderen, daar Japan zijn eigen belangen ver dedigt. Officieel wordt medegedeeld, dat Japan voornemens is stren gere maatregelen tegen de anti- Japansche boycot te nemen. Zelfs wordt te verstaan gegeven, dat het zich genoodzaakt zou kunnen zien, mariniers in China te debar- keeren, of zelfs de voornaamste Chineesche havens te blokkeeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Japansche kooplieden enorme schade lijden door dezen boycot. ken en Landbouw, waarin o. m. de volgende wenschen worden kenbaar gemaakt 1. Zoo spoedig mogelyk worde uitgevaardigd een verbod van in voer van alle vleescb 2. Worde bewerkt, dat voor de bereiding van brood in Neder land het water varvangen worde door melk (in hoofdzaak onder- melk), waardoor weliswaar het brood iets duurder zou worden, maar ook belangrijk beter, ter wyl daardoor aan groote hoe veelheden melk een goede be stemming zou worden gegeven en deze hoeveelheden aan ver dere productie worden onttrok ken 3. Mede zonder verwijl worde uitgevaardigd een invoerverbod voor buitenlandsche boter. Tevens wordt het noodig ge oordeeld op te richten een boter- centrale, waarbeen alle produ centen hun boter afleveren tegen I een bepaalden prijs. Daardoor wordt de boterproductie ongetwij feld geholpen doordat de boter- prys wordt gestimuleerd 6d de boter voor binneniaodich ver bruik op een behoorlyk pryspeil afzet kan vinden. Het overschot kan dan door de botercentrale, door subsidie daar toe in staat gesteld, worden uitgevoerd. Eindelyk verzoekt adressante den Minister het daarheen te willen leiden, dat het Rijk de kosten der Rijkska&scontróle overneemt van de boereD, bijv. in den vorm van subsidie aan de kaascontröle-stations, terwijl mede te overwegen ware in hoe ver ook afzet en prijs van kaas door centralisatie verbetering ware te brengen. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, als ook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Wie volgt De gemeente Hoensbroek (N. H.) verkeert, naar het Hbl. meldt, in zeer groote financiëele moei lijkheden. Mede door het ge ringe inkomen van de bevolking, welke pl m. 1000 zielen telt, hoofdzakelijk uit arme tuinders bestaande, was het den gemeen- tnraad niet mogelijk de begroo ting voor 1932 sluitend te maken en moest daarop een tekort van f 13.500 worden geraamd. Ged. Staten hebben bronnen aange wezen waaruit h.i. een groot be drag zou zijn te putten, onder meer verhooging opcenten ge meentefondsbelasting van 80 op 100, en verhooging opcenten per- soneele belasting van 50 op 200. Daar de belastingschroef reeds zoo zwaar mogelijk is aange haald, besloot de raad met alge- meene stemmen aan dit verzoek niet te voldoen en de begrooting ongewijzigd weer bij Ged. Staten in te zenden, die dan zelf hun maatregelen kunnen treffen. Onjuist gebleken. Op de vragen van den heer Albarda in verband met in Frank rijk en in de pers verbreide ge ruchten, als zouden in Nederland zwaar geschut en granaten wor den vervaardigd, bestemd voor Duitschland, deelt minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat juist in verband met de nadering van de Ontwapeningsconferentie, de Regeering er hoogen prijs op stelt, te verklaren, dat zij op grond van de strenge controle, welke hier te lande van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaar diging, het vervoer en den opslag van munitie, deze berichten ten stelligste kan tegenspreken. AXEL, 12 Januari 1932. De voorbereiding van de bazar I ten behoeve van de t. b. c. bestrij- ding alhier is in vollen gang. We vernemen, dat aan het dames comité nog een sub-comité is toe gevoegd, bestaande uit de heeren H. Hoebé, A. van Maale, J. Mee- sen, P. Schelleman en P. A. Won- I dergem. Het damescomité werd gevormc uit de dames S. Kruijsse, A. J. Kruilhof. M. C. Looij, A. de Put te r-Dregmans en J, Schieman. Door het comité tot aankoop van meststoffen „Axel-Kijkuit", werd Zaterdag aanbesteed de levering van pl.m. 25.000 K.G. Kalizout, levering Kijkuit en Wil lem III. Ingeschreven werd door: M. v. d Gouwe te Ter Neuzen voor f6,14, J. F. de Moor-Vlaeminck te Hulst voor f6,08, De Ruijter en Co. te Axel voor f 6,05, per 100 K.G. Adres van boeren en tninders. De afdeeling Utrecht van den Christelyken Boeren- en Tuin- derbond in Nederland heeft zich met een adres gericht tot den Minister van Binnenlandsche Za- Vrijdag werd te Zaamslag door de Vereeniging In 't belang der Landbouwers aanbesteed de levering van kunstmeststoffen, welke gegund werden als volgt Kalizout f605, Patentkali f6,98, Thomasphosphaat 11 ct. per pet., Super f 1,63, Am. Sup f2,86, Chili f 7,84, Zw. Am. f 4,44, Kalk- salpeter f6,96, Kalkstikstof f 5,73, alles per 100 K.G. Jos. Seydlitz. f Op 63-jarigen leeftijd is Vrij dagmorgen te Hulst vrij plotse ling overleden de bekende groot grondbezitter Josephus A. J. B. M. G. Seydlitz. De overledene was de zoon van den heer De- siré Seydlitz die jarenlang een bekende figuur vyas in deze streek evenals de overledene, die ver scheidene jaren raadslid was te Hulst alsmede Dijkgraaf van ver schillende polders en zitting had in talrijke commissies zooals de Z-Vlaamsche Ontwateringscom missie. In 1929 werd de over ledene benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, Omfrent dit sterfgeval lezen we het volgende in de Tem. Crt. Toen Vrijdagmorgen de jacht opziener van den grondeigenaar S. te Hulst, diens jachthuis pas seerde, vond hij de deur open staan. Zich naar binnen bege vende trof hij daar den heer S., liggende op den grond aan en bleek hem bij onderzoek, dat deze een geweerschot in de borst hed en reeds was overleden. Het geweer waarmede het schot was gelost, lag in de nabijheid van den heer S. Deze was des morgens van huis gegaan naar het jachthuis. Onder de gemeente Philip pine heeft een Rijksambtenaar in een boomgaard een tiental vaten benzine gevonden, welke in be slag genomen werden. Loonsverlaging;. Naar de Volkskrant mededeelt heeft de Loonraad der Spoorweg Maatschappij Mechelen-Ter Neu zen besloten aan den Minister van Waterstaat de goedkeuring te vragen op een loonsverlaging van 10 pCt. voor haar personeel op het Nederlandsch gedeelte van haar lijn, dit, om deze loonen, meer in overeenstemming te bren gen met die op het Belgisch ge deelte. Loop dor bevolking over 1931. Bosclikapelle. Geboren 16 m., 15 vr., totaal 31. Gevestigd 23 m., 23 vr., totaal 46. Overleden 7 ni., 9 vr. totaal! 6. Vertrokken 45 m 43 vr totaal 88. Bevolking op 31 Dec. 1930 621 m 619 vr., totaal 1240. Bevolking op 31 Dec. 1931 608 m., 605 vr., totaal 1213. Alzoo verminderd met 27 per sonen. Voltrokken huwelijken 13. Graanw. Geboren 26 m 10 vr., totaal 36 Gevestigd 47 m, 39 vr., totaal 86 Oerleden 9 m., 5 vr., totaal 14. Vertrokken 51 m., 61 vr., totaal 112. Bevolking op 31 Dec. 1930 1027 m., 952 vr., totaal 1979. Bevolking op 31 Dec. 1931 1040 m., 935 vr., totaal 1975. Alzoo verminderd met 4 per sonen. Voltrokken huwelijken 14. Echtscheidingen 1. St. Jansteen. Geboren 34 m., 30 vr.. totaal 64 Gevestigd 78 m., 77 vr., totaal 155. Overleden 12 totaal 29. Vertrokken 89 totaal 191. Bevolking op 1 Jan. 1931 1768 m., 1628 vr., totaal 3396. Bevolking op 31 Dec. 1931 1779 m., 1616 vr., totaal 3395. Alzoo verminderd met 1 persoon Voltrokken huwelijken 35; Stoppeldflk. Geboren 16 m., 16 vr., totaal 32. Gevestigd 29 m., 37 vr., bootdienst van Teri euzen naar Vlissingen kon worden uitgescha keld. De duizenden, die daaraan ten koste worden gelegd, wegen niet op tegen het passagiers- en goeJerenvervoer en zeker nog minder tegen de voordeden, die de middenstanders van Terneuzen en massa daarvan kunnen no- teeren. Circas Sarrasani. Velen togen reeds uit de;e omgeving naar Antwerpen, waar het wereldberoemde circus Sar- rasani zijn voorstellingen gaf Nog drukker zal zeker de trek zijn, ats dit wereldbedrijf straks haie ten'en te Gent opslaat. We waren in de gelegenheid door lectuur en bedd kennis te nemen van den omvang van dit circus, dat thans 30 jaren be slaat en zich van een gewoon paardenspel met vier dieren heeft ontwikkeld tot een verzameling van 800 menschen en 600 dieren, waarin 37 natie's zijn vertegen woordigd, die met het materiaal een trein vormen van 200 vracht auto's. We stellen ons voor naar aan leiding van de illustratie's nader terug te komen op de voorstel lingen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen 1 rijwielplaatje. Te bevragen bij C. Klaassen, Sassing P 2. 1 halsketting vermoedelijk zil ver met sleuteltje. Te bevragen bij Joh. J. Hoebé, Kerkdreef, Axel. bed van B. Onder bedreiging net een revolver en een mes hebben zij gevraagd waar zijn geld lag. De heer B. gaf zijn aanvallers daarop f 100 welke o. m in het bed was verborgen. De mannen bonden toen de handen van B. met gordijnen- koord op zijn rug, terwijl zyn beenen werden vaat gesnoerd, een zakdoek werd hem nog voor den mond gevonden en een hand doek voor de oogen. Na de woning doorzocht te hebben, hebben de bandieten het huis verlaten. Te Zutphen is een verdachte aangehouden. Bij een juwelier te Venlo kwamen Vrijdag twee Duitsche jongemannen een hoeveelheid goud in baren te koop aanbie den voor een prys ver benedeD de waarde. De juwelier waar schuwde de politie en deze arresteerde het tweetal. De politie vernam, dat te krefeld in den nacht van 9 op 10 December 1931 een groote dietstal met in braak iD een juwelierszask was gepleegd, waarby voor meer dan 250 000 Mark aae goud en zilver briljanten en diamanten waren gestolen. De Krefeldsche recher che kwam onmiddellijk met den bestolen juwelier Steiubach naar Venlo. Hier bleek het in beslag geuomen goud inderdaad van den diefstal afkomstig te zijn. De beide Duitschers werden verhoord en verklaarden niets met den diefstal te maken te hebben, doch in opdracht van de dieven te handelen. Dank zij hunne aanwijzingen mocht het gelukken de ware dieven te arresteeren. Uitgesproken faillissement 30 Dec. 1931. N.V. Gerritsen's Technisch Bedrijf N.V., Bjervliet. R.c. Ir. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. J. Erasmus, Oostburg. Surséance van betaling ver leend aan N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank, Middelburg en Oostburg. Door de Rechtbank is bepaald dat de vergadering van schuld- eischers zal gehouden worden op Zaterdag 5 Maart a.s. des voorm. 10 uur. Als bewindvoerders zijn benoemd de heeren Mr. A. J. v. d. Weel «n F. Zandstra, accoun tant, beiden te Middelburg. m m. 17 vr., 102 vr., 14 m., 9 vr. 54 m., 55 vr. totaal 66. Overleden totaal 23. ■^Vertrokken totaal 109. Bevolking op 31 Dec. 1930 794 m., 712 vr., totaal 1506. Bevolking op 31 Dec. 1931 771 m., 701 vr, totaal 1472. Alzoo verminderd met 34 per sonen. Voltrokken huwelijken 14. De tweede motorveerboót. In het kanaal te Vlissingen heeft ligplaats genomen de nieuwe mo torveerboot „Prinses Juliana" voor de lijn Vlissingen—Breskens van den prov. stoombootdienst. Zoo als bekend zijn de meeste afme tingen van deze bootgrooter dan die van de „Koningin Wilhel- mina" en het schip maakt dan ook een veel grooteren indruk Door het verkeer over het veer Bieskens-Vlissingen zooveel mo gelijk aan alle eischen te doen beantwoorden wordt hoe langer zoo meer de weg naar Vlissingen via Terneuzen overbodig. Het zou in financiëel opzicht een aan zienlijke schadepost voor Rijken Provincie minder zijn, indien dl Een Zeeawsche Kenan. Te Tholen vervoegde zich ten kantore van notaris Van de Velde het echtpaar N. uit Orerschie, teneinde besprekin gen te voeren over een over eenkomst, welke genoemde N. wensehte aan te gaan inzake een huisje van hun moeder. N. meende, dat de notaris hem een bedrag van 450 meest uitkee- ren, zijnde het bedrag, voor welke hij dacht, dat de over eenkomst gesloten was. Aange zien ten kantore van den notaris geen gelden voor bovenbedoelde zaak waren gedeponeerd, kon niets worden uitbetaald. Hierover ontstak de overspan nen echtgenoote van N. zooda nig in woede dat zij den notaris te lyf wilde en op grove wijze beleedigde en uitschold. Het kantoorpersoneel kwam te bulp, doch kon niet voorkomen, dat zij een glas naar het hoofd van den candidaat-notaris Jonk gooi de, gelukkig zonder hem te treffen. Met moeite kon men daarop de furie welke met ge weid van zich afsloeg en schopte met vier man in bedwang hou den, totdat de politie haar met geweld buiten de deur zette. Hel was den geheelen morgen een groote consternatie op het marktplein, daar de vrouw in haar zenuwoverspanning op straat voortging allerlei grove scheldwoorden te richten aan het adres van den genoemden notaris. M. Crt. Te Oldenzaal werd een roofoverval gepleegd op den al- leénwonenden brandstoffenhan- delaar B. B. Twee mannen z\jn zijn woning binnengedrongen en. hebben zich begeven naar het Te IJmuiden is op den 25- jarigen A. Rafkomstig uit Emmercompascum door zeke ren K zyn vroegeren kostbaas een laffe moordaanslag gepleegd. Toen R zijn nieuw kosthuis wilde verlaten, gaf K. die zich verdekt had opgesteld, den jon gen man twee slagen met een houweel op het hoofd. Buren die op het geschreeuw van R. toesnelden, droegen het slacht offer hun woning binnen. Zyn toestand is zeer ernstig. K. werd gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. De beweegredenen tot deD aanslag zijn waarschijn lijk jaloezie. Te 's-Gravenhage heeft gisteren een zware uitslaande brand gewoed in een zaak in radio-artikelen. De eigenaar had juist zyn woning verlaten om zijn echtgenoote, die in het zie kenhuis verpleegd wordt, to be zoeken. Een broer nam gedurende zijn afwezigheid de zaak waar. Te kwart over tien zou deze den melkboer helpen. In zijn haast om een kan uit de keuken te haler, haakte by met zyn voet achter een petroleumkachel, die in den winkel braudde. De kachel viel om, waardoor de brandende olie zich door den winkel ver spreidde. Nog voordat de man de voordeur bereikt had, sloeg sissend de vuurzuil omhoog. Zoowel hij als de melkboer, die daarvan getuige was, snelden aar buiten om de brandweer te alarmeeren. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, stond het geheele perceel reeds in lichtelaaie, terwyl het vuur in het licht brandbare materiaal gretig voedsel vond. De winkel en een achterge legen kamer en een werkplaats waren totaal uitgebrand, terwyl ook de eerste étage grootendeels werd vernield. Te Laren werd in een modelboerderij aan den Hilver- 8ummerweg brand ondekt door een wandelaar, die vlammen uit het dak zag slaan. Binnen zeer korten tjjd was de motorspuit ter plaatse doch het duurde ge- ruimen tyd voor water gegeven kon worden. Al spoedig bleek, dat uit het woonhuis, waar de vlammen hoog opsloegen niet veel meer te redden zou zyn. De bewoners waren niet aan-» wezig, Ook de «tallen werden

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2