Aangifte van Hengsten. Te koop 2 mooie Gaslampen. tweejarigen of onderen Hengst Donderdag 4 Februari a.s., Spotprijs. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Wintervoeten Winterhanden p U R 0 L Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. Sara Snzanna Zegers, Hef Woon- en Winkelhuis Terstond gevraagd: bij DE HULLUt Bank gesloten. De N V. Izaak Boasson Zo- nen's Bank te Middelburg en Oostburg heeft hare loketten ge sloten. Vermoedelijk zal surséance van betaling worden aangevraagd. Predikbeurten te Axel. Zondag 10 Januari 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/, uie Ds. G. van Dis. (Bed. H. Avondm Nam. 2 Ds. Hermanides. (Nabetrachting). Geref. Kerk. Vaorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zondag 16. Nam. 2 Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelbxrg. In de zitting van 5 Jan. zijn de volgende uitspraken gedaan F. K. G., 53 jaar, schilder te Wemeldinge, wegens beleediging van W. K. Net te Axel op 17 Nov. jl., f 10 of 5 d. E. J. N., 48 jaar, schipper te Sas van Gent, wegens mishande ling, f 5 of 2 d. A. J. de B., 37 jaar, landbou wer, Cadzand, door wegens mis bruik van gezag uit te lokken dat 2 personen, die bij hem in dienst waren met behulp van een wagen een hoeveelheid zand hebben gestroopt, f20 of 10 d. J. P. J., 20 jaar, schipperskn., en A. P. de M., 29 jaar, chauffeur, beiden te Breskens, wegens mis handeling, f 10 of 5 d. Kantongerecht te Ternenzen. Strafzittingen van 22 cd 29 Deo. Veroordeeld wegens overtre ding o.m. Motor- en Ry wielreglement. A. H., Zaamslag, f 5 of 1 w. tuchtscb.P. S., Philippine, f 10 of 1 w. tuchtseh.; A P., S lzaete, f25 of 10 d. h.A. L. K., Axel, f5 of 2 d. b.; A. S., Axel, i 15 of 10 d. b.A. d. J., Zaaosslag, f5 of 3 d. h.J. M. W., Axel, f6 of 3 d. h.J. D., Axel, f5 of 3 d. h.L. M Zaamslag, f 6 of 3 d. h.M. d. E., Axel, f5 of 2d. li.E. E. G., Westdorpe, f 15 of 10 d. b.M. v. d. E Axel, f 1 of 1 d. h.P. M. D Axel, f6 of 3 d. h.K. v. H.( Axel, f5 of 3 d. h.C. L. d. K., Axel, f 6 of 3 d. h. Politieverordening Axel. F. J. S., Terneuzen, f 0,50 of 1 d. h.A. F. H., Axel, f 1 of 1 d. h. Regl. Wegen en Voetpaden. H. J., Koewacht, f6 of 3 d. h. A. R., Hoek, f0,50 of 1 d, b. Vleeschkenringswet. G. G., Axel, f 1 of 1 d. h. A. M. v. T., Terneuzen, 2 maal f2 of 2 maal 1 d. h.L. d. P., Ter neazen, 2 maal f 3 of 2 maal 1 d. h. Art. 424 W. v. S. A. d. H., Zuiddorpe, f 1 of 1 d h. Jachtwet. J. D., Zaamslag, t 5 of 3 d. h. D. G., Terneuzen, vrijspraak. Art. 453 W. v. S. P. A. V., Axel, f 15 of 10 d. h. Gcd. Staten hebben benoemd in de Provinciale Commissie ter bevordering van de rundveefok kerij in Zeeland de heeren R. I. van Waes te Zuiddorpe en D. Koopman Pz. te Nieuwerkerk. Actie ran pachters. In een gehouden vergadering van pachters uit de provincies Groningen en Drenthe zijn twee moties aangenomen. Ruim duizend pachters en hy- potheekboeren, te Groningen on der leiding van den Bond van Landpachters in crisisvergadering bijeen, bekend met den ontzag lijken nood ten plattelande, waar door duizenden pachters en hy- potheekboeren met ondergang worden bedreigdgehoord de besprekingen, waaruit blijkt, dat leer velen onmogelijk de pacht, hypotheekrente en aflossing op tijd kunnen betalen, overtuigt dat wanneer met den sterken arm deze pachten en rei.ten zouden worden ingevorderd, dat zou be- teekenen, dat duizenden boeren gezinnen tot dm bedelstaf woi; den gebracht, en hun families worden afgeslacht, wat zondtr twijfel ernstige beroering zou wek ken van meening dat het lands belang is, dat de landbonw voor ondergang bewaard wordt, en dat de landbouw recht heeft op in grijpende steunmaatregelen. vraagt met sterken nadruk een stemmig van de regeering en de volksvertegenwoordiging een mo ratorium voor pachters en hypo- theekboeren, die zonder dat" ten onder zouden gaan, ontbinding van alle pachteor.tracten per 1 Mei 1932 met recht voor den zittenden pachters van wederin- huur, terwijl de pachtsom alsdan indien beide partijen het niet eens kunnen worden, wordt vastge steld door pachtcommissies, waar van de leden worden benoemd op voordracht van de georgani seerde pachters en verpachters oprichting van een staats-hypo- theekbank die de hypotheken van de zelf hun land exploiteerende boeren overneemt en aan zooda nige koopers verstrekt legen een rente van ten hoogste 3 pCt. en geen of zeer lage uitlossing, zeer aanzienlijke invoerrechten op gra nen, vleesch en vet, zoodat onze eigen landbouw- en veeteeltpro ducten kunnen concurreeren op de binnenlandsche markt, als in den prijs ook een behoorlijke belooning voor boer en arbeider is gewerkt: besluit deze mbtie ter kennis te brengen van regee ring volksvertegevwoordiging en pers, en krachtige actie te voeren ter verwezenlijking daarvan. De tweede fnotie luidt De vergadering, enzvan oor deel dat de spoedige totstand koming van de pachtwetten voor de pachters van groot belang is om te voorkomen, dat de steun maatregelen in den vorm van hoogere huren niet anders wor den dan een vermomde subsidie aan de grondbezittersspreekt als haar eenstemmige wensch uit, dat de Eerste Kamer ten spoedigte deze wet afhandelt en aanneemt Te Sloten ia brand uitge broken in de boerenbehuixing vaD den heer GeyzeDberg in den Haarlemmermeer. Bij het bak ken van oliebollen sloeg het vuur in de pan en daar het huis groo- tendeel» uit hout was opgetrokken en met riet was gedekt, greep het vuur zeer snel om zich heen. Hoewel de brandweer direct werd gewaarschuwd, moest deze onverrichterzake terugkeeren, daarbij aankomst het geheels huis reeds zoo goed als afgebrand was. i Doos 30 ce Winterteenen Bij Apoth. en Drogist Werkwilligen gemolesteerd In tegenstelling met de laatste weken, heerscht er sedert Maan dag een rumoerige stemming te Enschede. Maandag was er reeds een meer dan gewone belang stelling voor de fabrieken van de firma Jannink aan Haaksber gerstraat en Zuiderhagen in ver band met het feit, dat deze fir ma haar bedrijf wederom in wer king zette na een lOdaagsche vacantie. Het personeel, dat er nog werkzaam was, hoofdzake lijk de z.g. vaste arbeiders en de Duitsche wevers, zou dien mor gen na genoten Kerstvacantie weer aan den arbeid zyn gaan. Den gedeelte der Duitsche ar beidskrachten was reeds Zondag gearriveerd, anderen kwamen in den loop van Maandag. Deze Juitichers komen uit hetWest- iaalsche plaatsje Vreden. Hoewel de organisatie in sa menwerking met de Duitsche arbeidersorganisaties vorige week geprobeerd hebben, dew werk willigen van hun voornemen af te brengen den arbeid te her vatten, zijn ze als gewoon aan het werk gegaan. Tot het vaste personeel, dat Maandagmorgen den arbeid heeft 1 ervat behoor den ook de stokrrs, die te voren in staking waren gegaan. Ook Maandagavond was er, aldus de Msbvoor sommige fabrieken groote belangsttlling. Op en kele punten in de stad ging bet vry rumoerig toe. Voor de fa briek der firma Jannink aan de Eaaksbergerstraat stond een me nigte van ruim 600 menscheu de werkwilligen op te wachten. De aanwezigen werden door de politie aangemaand door te leo- pen. Verscheidene werkwilligen warden hinderlyk gevolg door de stakers. Een hunner werd hier bij van zyn fiets getrokken, doch onmiddeilgk daarop door de po litie in bescherming genomen. By een anderen werkwilligen werd een ruit van zyn woning ingegooid, In de arbeiderswijk Pathmos" trokken ongeveer 500 man onder groot rumoer langs woningen van werkwilli gen. De politie zag zich genood zaakt de menigte uiteen te dryven. Voor da fabriek „Schutters veld" aan de Hengelosche straat hadden zich ruim 1000 personen verzameld, die da weinige werk willigen in deze fabriek (meest vast personeel en ouden van da gen) stonden op te wachten. Zoo dra eenige menschen de fabriek verlieten, werd gejoeld en ge schreeuwd. De politie dreei ook hier de menigte uiteen, terwijl een persaon wegens opruiing moest worden gearresteerd. Tragisch einde In een café te Biederitz (D.) heeft zich een tragisch liefdes drama afgespeeld. De 18-jarige Hans Aschmann heeft daar de 17-jarige Waldfriede Dammen- heim voor de oogen van haar moeder doodgeschoten. Het meisje onderhield reeds geruimen tyd liefdes betrekkin gen met den jongen man. Haar ouders waren hier sterk tegen gekant 6n poogden een eind aan de verhouding te maken, omdat Hans Aschmann werkloos was. Den laatsten tyd was ook bij Waliriede een ommekeergeko men in haar gevoelens voor den jongeman, doch nog steeds wist hy over haar een zekeren invloed uit te oefenen. Eindelijk kwam zy ertoe, de verhouding geheel te verbreken. Op 2den Kerstdag keerde Waldfriede evenwel niet naar buis terug, en otscboon zy in gezelschap van Askhmann was gezien, kon haar moeder haar verblytplaats niet ontdekken. Gedurende eenige dagen liet het meisje niets van zich booren. Plotseling werd de meeder, die in Maagdenburg woont, opgebeld vanuit Biederitz. Zy hoorde door de telefoon de vertwijfelde stem van haar dochter: „Moedertje, kom, ik wil niet sterven! Ik ben in „Alte Obertörsterei". Gelijktijdig hoorde zy de stem van haar vriend: „Maakt u haast anders gebeurt er iets! De vrouw begaf zich onmiddel lijk met haar vader, per auto naar Biederitz. Toen zy in het café kwam, zat het paar aan een tafel. De moeder reikte hen ter begroeting de hand. Toen Asch mann hen zag, trok by heel snel een revolver uit zijn zak en voor de moeder het verhin deren kon, schoot hy het meis je door het hoofd. Direct daarop richtte de jongeman het wapen op zich zelt. Zwaar gewond werd het paar naar het ziekenhuis overgebracht waar zy beiden kort daarop stier ven. Men tast volkomen in het duister, waarom de jongeman tot deze wanhoopsdaad gekomen is. De aangerichte schade wordt op een half miilioen dollars ge schat. Meer dan duizend tele graaf- en telefoonpalen zijn om gerukt, zoodat verscheidene ste den en dorpen het contact met de buitenwereld hebben verle ren. De fruit-kweekeryen in het Niagara-district hebben zeer veel te lijden gehad van den storm. In Zuid-Frankrijk, zoomede in de provincies der Pyreneeën, heerscht een hevige koude. Uit de Vogezen wordt 20 gr. koude gemeld. Byna 48 uren achter een valt er reeds sneeuw. Ook uit de Jura wordt sinds Zater dag voortdurend sneeuwval ge meld. De thermometer wyst 19 gr. beneden het vriespunt. Te Grenoble vroor het 10 gr. De Middellandsche Zee wordt door een hevigen storm getei sterd, waardoor het scheepvaart verkeer ernstige vertraging on dervindt. De passagiersschepen op Algiers hadden vertraging tot 12 uren toe, terwijl de uit vaart Daar de Noord-Afrikaan- sche havens, in verband met de meteorologische omstandigheden, werd uitgesteld. Geraffineerde Inbreker. Johnny Sjogren, die te Malmö is aangehouden als verdacht van diefstal van een half miilioen kronen uit de brandkast van een belastingkantoor, te Stockholm, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het gestolen geld is op een paar honderd kronen na teruggevonden. Uit het politierapport blijkt, dat S. den diefstal sedert 1922, toen hij bij de belastingen werkzaam was, met groote zorg heeft voor bereid. S. was te weten gekomen, dat de ambtenaar Malmström die aanvankelijk onder verdenking stond de sleutels bewaarde. Tet zesmaal toe verschafte S. zich daarvoor des nachts toegang tot de woning van Malmström, om de sleutels uit den zak van een broek te nemen, drie keer om de sleutels weer terug te brengen. Dat Malmström, noch diens echt- genoote er niets van gemerkt hebben is onbegrijpelijk. Met de valsche sleutels van het belastingkantoor heeft hij zich enkele malen toegang tot het kantoor verschaft. Het vorige jaar heeft hij de brandkast al eens onderzocht. Er lag toen „slechts" 200.000 kronen in en dat vond S. niet de moeite waard. Na het innen der belastinggelden had hij niet de minste moeite om voor bijna 500.000 kronen uit de brandkast te stelen. Hij was toen precies zoo gekleed als de heer Malmström, en dit verklaart, waar om de getuige, die S. het kantoor zag verlaten, den heer Malmström als den dader aanwees. Na den diefstal reisde S. naar Kopenhagen, waar hij zich uitgaf voor baron B. en de vergissing beging, bij zijn vertrek uit het Paladshotei zijn rijbewijs met zijn werkelijken naam en zijn portret, kwitanties voor het huren van safe-loketten te Djursholm en te Malmö, in zijn kamer te laten liegen en een pak bankbiljetten in de brandkast van het hotel achter te laten. Dit bracht de politie op het spoor van den dief. Gedurende de maand Dec. 1931. Maria de Meester. 23. Jan, z. van Jacohus Houtzager en Catharina SehiemaD. OverledeD. 9. Neeltje Riemeni (over). te Axel), 59 j., wed. vaa Jan de Kraker. 25 Francoise Scbeele, 63 j., echtg. van Pieter Smallegange. De Burgemeester van AXEL noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad no. 419) eigenaars of houders van een uit, om hiervan vóór I Fe bruari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. Axel, 4 Januari 1932. De Burgemeester van Axel, BLOK. Op Zaterdag 9 Jan. a.s. hoopt, zoo de Heere wil en zij leeft, onze geliefde Tante Wed. Jac. de Kok, haar 80sten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van Haar Neef en Nicht. Konde en Stormweer. Uit Toronto (Canada) wordt gemeld, dat een ontzettende sneeuw- en hagelstorm, xooals daar nog nimmer is voorgekomen en welke ongeveer twaalf uur aanhield, Westelijk Ontario ge teisterd heelt. ST. JANSTEEN. Ondertr. 30. Theophile van Looy, 33 j. en Mathilda van Bunder, 30 j. René Sturtewagen, 25 j. en Leonia Beeckling, 21 j. Gehuwd. 24. Joseph Everaard, 23 j. en Lonisa van Bunder, 23 j. 30. Joannes Zwartelé 29 j. en Josephina Saman, 28 j. 31 Flo- rent Blommaert, 27 j. en Rosalia van de Wiele, 22 j. Geboren. 7. Maria, d. van Theo- philus Pieters en Maria Saman. 12. José, d. van Prudent de Meij en Josephina Pieters. 18. Irma, d. van Josephus Vervaet en Maria Aper. 22. Camillus, z, van Eduardus Audenaerdt en Clemen tina Walgraeve. 30. Honoré, z. van Joseph van Waes en Anna Rotthier. ZAAMSLAG. Geboran. 20 Dec Aaltje, d. van Pieter de Yo» en Onzen liarteltyken dank voor de zeer veie gelukwenschen 1 Januari 1932 ontvangen. Dames KOSTER, Tilb. weg D 74, Breda. Ds. en Mevr. RUYSCH v. DUGTEREN dan ken hierbij voor de vele geluk wenschen ontvangen bij de wis seling des jaars en bieden weder- keerig hunne felicitatiën aan. Met vriendelijke groeten van huis tot huis. Met d'Entree van het Nieuwejaar Wensch ik aan •heel mijn vriendenschaar Een lang gelukkig leven. Al is het maar acht uur per dag, Dat ieder weer eens werken mag, En zoo word' brood gegeven. M. QOOSSEN. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de familie L VERCOUTEREN, in het hotel van den heer De Lozanne te Axel, op des namiddags 3 uur, publiek verkoopen te Axel, Weststraat, kadaster sectie G no. 2677, groot 1 A. 11 c A>, verhuurd aan dhr. M. Zegers voor f7,— per week. Te aanvaardenin genot huur bij de betaling. Betalenonkosten binnen 6 dagen, koopsom 5 Maart a.s. AdresG. J. A. DE JONGE, Noordstraat 44, Axel.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3