Binnenland. De nieuwe president van liet Pan Indische congres, Dr. Ansari, de opvolger van Patel en Prasads, is na een „ambtsperiode" van vijf uren eveneens gearresteerd. Door roodhemden zijn in de streek van Mohmand eenige hui zen, toebehoorende aan Britsch gezinde personen, in brand ge stoken, waardoor plaatselijk eenige opwinding werd veroorzaakt. In Benares trachtte de politie vergeefs een menigte van Gandhi- aanhangers met behulp van den gummistok uiteen te drijven, zoo dat van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. Ofschoon de ver liezen niet juist bekend zijn, ge looft men dat een der manifes tanten werd gedood. Gandhi is weer gevangen genomen. Naar uit Poona wordt gemeld, ondervindt Gandhi in de gevan genis een alleszins hoffelijke be handeling. In zijn cel bevindt zich een bed, een tafel, stoelen, een tapijt en een boekenplank. Er is nog geen besluit genomen of hem toestemming zal worden verleend met de buitenwereld in verbinding te blijven door brieven of telegrammenwisseling. Het plaatselijk congres-comité te Bombay ontwikkelt de grootst mogelijke activiteit bij het nemen van voorbereidende maatregelen voor de campagne tegen de In dische regeering. Zestig oorlogs raden zijn samengesteld, die e kaar successievelijk zullen opvol gen als de vorige gearresteerd is. Duizend vrijwilligers staan reeds op de lijst van actieve strijders en 10 000 anderen hebben zich gedurende de laatste vijf dagen aangemeld. Er zal propaganda gevoerd worden voor het boycot ten van goederen uit het buiten land, en van door Britsche maat schappijen afgesloten verzekerin gen, alsmede voor het staken van den goud-uitvoer. De handelaars in geweven goe deren zullen een rouw-periode in acht nemen van een week, ge durende welke alle zaken volko men zullen worden stopgezet. Mrs. Sailandranath, Chose, de echtgenoote van den voorzitter van het Indisch Nationaal Con gres der Vereenigde Staten, die sedert den oorlog in ballingschap verkeert, heeft het plan bekend gemaakt tot aanwerving van een bataljon Amerikaansche vrouwen om haar naar Indië te vergezellen en haar bij te staan in den strijd voor de onverwijlde onafhanke lijkheid van Indië. Mrs. Ghose zeide nog, dat Gandhi haar had verzocht, den Amerikaanschen in vloed ten behoeve van het Con gres te winnen in den a.s. strijd. Intusschen zet ook de Indische Regeering den strijd tegen de burgerlijke ongehoorzaamheids beweging voort en uit verschil lende plaatsen wordt melding ge maakt van arrestaties. De autoriteiten te Calcutta heb ben voorzorgsmaatregelen getrof fen voor het beschermen van per sonen, die het slachtoffer zouden kunnen worden van terroristische aanslagen. Tegen het wetsontwerp-Terpstra. In de te Utrecht gehouden ver gadering van de Unie van Chr. onderwijzers is met alg. stem men aangenomen de volgende motie van 't hoofdbestuur „De Unie, enz., overwegende, dat het ontwerp tot wijziging van de L.O.-wet in geen enkel opzicht tegemoet komt aan haar wen- schen betreffende zelfstandigheid en medezeggenschap voor den bijzonderen onderwijzer, doch integendeel o.a. door wederin voering van het ambulantisme bij het openbaar onderwijs een stap terug beteekent op den weg, die naar vervulling dier wenschen leiden kanoverwegende voorts, dat het de rechtspositie op on voldoende wijze regelt en dat hei door de invoering der uniforme leerlingenschaal, zooals die in artikel 28 wordt voorgesteld, 'n bedreiging beteekent voor ons volksonderwijs, met name ten plattelande, en eveneens een be dreiging voor de positie van honderden onderwijzeis spreekt haar afkeuring uit over bedoeld wetsontwerp en dringt er bij de Volksvertegenwoordiging op aan het, in het belang van het onder wijs en de onderwijzers, te ver werpen". De Bond van Ned. Onderwij zers heeft te Rotterdam hare jaar vergadering gehouden en o.a. behandeld het wetsontwerp- Terpstra. Ten slotte werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin o.a. wordt geconstateerd, dat allerlei bepa lingen in het wetsontwerp voor komen, waarbij het bijzonder onderwijs verre bevoordeeld wordt boven het openbare, terwijl andere maatregelen het gevolg zullen hebben, dat het openbaar onder wijs wordt verslechterd. Verder wijst de resolutie er op, dat er in het wetsontwerp geen bepalingen voorkomen, die een betere opleiding van den onder wijzer waarborgen, waardoor hem 0.m. ook geen betere gelegen heid wordt geboden om zijn studie voor de hoofdakte met succes te kunnen volbrengen. Deze is weer aangewezen op de avonduren. De onderwijzers, niet-hoofden, krijgen ook niet meer medezeg genschap in schoolzaken, terwijl een aantal straffen voor hen in het w.o. worden vastgelegd, die het recht op zelfrespect voor den onderwijzer geheel opzij schuiven. Tenslotte werd onder alge meene instemming een motie aan genomen waarin diepe teleurstel ling over het w.o. wordt uitge sproken en het Ned. volk tot krachtig verzet tegen het aan nemen daarvan wordt aange spoord. Nogeens „De Ooievaar." Omtrent het ongeluk met het postvliegtuig „de Ooievaar" is ook een rapport samengesteld door een Siameesche commissie, welke een onderzoek instelde naar de oorzaken. Volgens dit rapport was de voornaamste re den, die tot het ongeval geleid heeft, het feit, dat het vliegtuig niet van den grond is kunnen loskomen. De factoren, die het toestel beletten om met goed gevolg op te stijgen, zijn 1. De geopende nooduitgang. Het is duidelijk gebleken, dat het luik bij den start geopend was. Het is door den startoffi cier opgemerkt, zoomede door twee andere officieren, die in de nabijheid stonden. Ook by het onderzoek op het verongelukte vliegtuig is gebleken, dat het luik reeds vóór de botsing moet heb ben opengestaan. Het gevolg van de poging tot opstijging met het het geopende luik zou zijn a. zeker verlies van stijgver- mogen b. vergrooting van den lucht- weerstand, hetgeen belette nor male vliegsnelheid te verkrijgen. c. zekere mate van staartlas- tigheid, veroorzaakt door een draaimoment van het zwaartepunt van het vliegtuig, 2. Onjuiste stuwing van de lading van het vliegtuig. Het totaal gewicht van het vliegtuig bij vertrek was nog beneden het maximum-toelaat bare gewicht. De verdeeling was niet gunstig. De vermindering van gewicht aan brandstof en de vermeerdering van een persoon en bagage veranderden de lan- dingsstabiliteit van het vliegtuig en vermeerderden de staartlas- tigheid. Het toestel had een ver stelbaren stabilisator om veran dering in de gewichtsverdeellng te compenseeren. Het onderzoek toonde aan, dat aan, de stabilisator, die onbe schadigd was, neutraal stond. De machine was niet in het juiste evenwicht om los te komen. Deze beide factoren het openstaande luik en de onvoldoende stuwing, maakten de machine staartlastig. Op grond van de gebleken feiten, is de commissie van oor deel, dat het vliegtuig niet van den grond los kon komen, tenge volge van deze combinatie van oorzaken 1. De nooduitgang boven de bestuurderszitplaats was geopend; 2. De vrij zware last was niet behoorlijk gestuwd 3. de poging om met den wind mee te starten moest den normalen aanloop ongetwijfeld verlengen. Communistisch gewroet. Naar de Avp. verneemt heeft zich aan verschillende kazernes in Den Haag het volgende geval voorgedaan Er verschenen een paar man nen, die een doosje sigaren over handigden en verschillende doos jes lucifers, met een oranje-etiket, dragende den naam en het merk van een bekende sigarenfabriek hier te lande. Zij deelden mede, dat een en ander was bedoeld als reclame en bestemd voor de soldaten, die op wacht moesten. Daarop verwijderden zij zich. Na derhand bleek, dat in de doos jes alleen een dunne laag lucifers aanwezig was en dat daaronder zich een communistisch manifest bevond. Door de militaire autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. Het gedenkteeken op het graf van wijlen ds. J. H. Ruysch van Dugteren in leven legerpre- dikant, zal op Zaterdag 9 Jan. aan de familie worden overge dragen. De overdracht heeft plaats op de Piotestantsche begraafplaats „Zuilen" te Princenhage. AXEL, 8 Januari 1932. De storm, die geheel Europa teisterde was Dinsdagavond tot gisterochtend ook hier waarneem baar en woedde met een kracht, die de vrees voor ongevallen wet tigde. Toch vernamen we geluk kig geen andere berichten, dan dat enkele schuttingen het moe sten begeven, hier en daar een telefoonpaal omwoei en enkele boomen werden ontworteld. In andere deelen van ons land en in de steden is het minder gunstig afgeloopen. In de steden had de brandweer de handen vol. Verkeersongevallen in 1930. Verschenen is het verslag van de Verkeersongevallen op de Rijkswegen in 1930. Hieruit b'ijkt, dat het aantal verkeersongevallen in 1930 heeft bedragen 2526 De verkregen uitkomsten wijzen uit, dat het aantal ongevallen niet onbelangrijk is gestegen. Wat betreft de oorzaken der ongevallen kan worden opge merkt, dat 67,5 pet. (1929 65 pet.) een gevolg waren van per soonlijke fouten. De grootste toeneming valt te constateeren bij personenauto's, bestuurders of chauffeurs en motor rijwielen en berijdeis en zal waarschijnlijk een gevolg zijn van toeneming van het verkeer en het rijden met te groote snelheid Een overzicht van de oorza ken, welke de ongevallen hebben teweeg gebracht toont aan, dat evenals in vorige jaren verreweg het grootste aantal oorzaken wordt gevormd door persoonlijke fouten, waarvan naar volgorde onoplet tendheid, onvoorzichtigheid, te snel rijden, te weinig uitgeweken of te kort gedraaid, plotseling van richting veranderd, te veel uitgeweken, verkeerden kant ge reden of uitgeweken, dronken schap, stuur kwijt geraakt en te vlug of te hard geremd wel de voornaamste zijn. 483 oorzaken van ongevallen zijn op rekening van den toe stand van den weg te stellen. Het totaal aantal personen, dat lichamelijk letsel bekwam, be draagt 1529, het aantal dooden 162 In 1929 waren diterrespec tievelijk 1146 er. 113. Bali en Lombok. Het persbureau Aneta seint uit Batavia het volgende bericht Naar wij vernemen zijn de tele foon- en telegraafverbindingen met de eilanden Bali en Lombok verbroken. Gemeld wordt dat deze eilan den op 4 Januari door zeer hevige orkanen en overstroomingen zijn geteisterd, waardoor verschillende bruggen ingestort zijn, terwijl wegen gedeeltelijk werden weg geslagen. Met groote spanning wordt naar bijzonderheden uitgezien. Men vermoedt dat beide eilanden een ramp heeft getroffen, daar de onderzee-kabels van Banjoewangi naar Singapore en Port-Darwin beiden gestoord zijn. De resident van Bali en Lom bok heeft medegedeeld, dat het Westelijk gedeelte van Bali door een hevige storm en bandjir op Januari ernstig is geteisterd. Vier nieuwe bruggen zijn wegge slagen. De weg van Djembrana naar Tabanan is eveneens weg geslagen, terwijl een isolatoren huis, dienende voor telegrafische verbinding tusschen Bali en Java weggespoeld is. De schade welke aan wegen, bruggen en telefoon is toegebracht wordt voorloopig geraamd op f200.000. Door den storm en bandjir is verlies aan menschen- levens te betreuren, terwijl ook vee verloren is gegaan, De Maggi reclame. De demonstratie's met Maggi's producten op Woensdag alhier gehouden zijn weer goed geslaagd wat trouwens geen wonder is. Wie deze een vorige maal bij woonde moest er wel weer naar toe, gezien de prachtfilms, die hierbij vertoond werden. Na een interessante causerie over de voedselbereiding van vroeger en nu, vooral wat de soep betreft, kreeg men te zien hoe vlug en gemakkelijk een por tie smakelijke soep of bouillon gereed is met de Maggiblokjes en hoe de Maggi's aroma de soepen en sausen een bizon der aangenamen smaak geeft. Hierop volgde een reis door Zwitserland, waar het bedrijf en de fabrieken van Maggi's voe dingsmiddelen werden vertoond en men een indruk krijgt van de zorgvuldige hygiënische behande ling der producten. Een uitstapje door de berglanden met zijn schil derachtige landschappen en win tersport was weer het slot van een avond, die zich niemand be klaagde. Het was een leerzame en boeiende reclame, die in tij den van weinig inkomen velen ook ertoe zal brengen, om Maggi's artikelen aan te schaffen. „De Bond". Men schrijft ons Wie heeft het daar in onze dagen niet over Immers, toch bijna elke arbeider, elke dagloo- ner, elke economisch-zwakkere. In onze dagen toch bizonder, doordat er op het terrein der particuliere liefdadigheid in maatschappelijken zin gesproken een niet te overziene ledig heid heerscht, dooidat het begrip Red je zelf" steeds bij den dag meer veld wint. Daaromde banden nauwer, hechter ineen Daarom de organisatorische ban den in het leven geroepen Geen afbreuk doen als (land)arbeiders aan de in de schepping neerge legde levensfactor „Organisme". Ten onzent gaat het in opbou- wenden zin met „den bond". Dat bewees Dinsdagavond 5 Jan. toen de afd. Axel van den Ned. Chr. Landarb. Bond in haar eerste jaarvergadering bijeen was. Op 30 Dec. '30 met 20 leden opge richt, zijn er momenteel 150 leden. Deze vergadering getuigde van een groeiend organisatie-leven, wat o.a. bleek uita. Het ope ningswoord van den voorzitter b. De jaarverslagen van den secretaris en penningm.c. Een inleiding van een der bestuurs leden d. Een rede van dhr. A. Vingerling, lid v. h. H.B.e. De diverse toespraken, te weten van de zusterafdeelingen uit eigen bond en andere bonden, alsmede van de afgevaardigden van ver schillende organisatorische licha men f. Het slotwoord van Ds. J. S. Post, die sprak naar aan leiding van „Een vaste burcht"; g. De sfeer der geheele afdee- ling, die stond in de opbouwende lijn. Toen Maandag een werk man te Terneuzen in de fabriek voor houtbewerking nabij het station een drijfriem zou nazien, knapte deze juist af op het oogen- blik, dat de man zich over de riem boog. Het eind trof hem zoodanig in het gelaat, dat men vreest, dat hij een oog zal moeten missen. Hij werd naar het zie kenhuis overgebracht. Ged. Staten van Zeeland hebben uit hun midden een com missie aangewezen, welker taak in hoofdzaak zal zijn de uitvoe ring van, al dan niet in overleg met den adjunct inspecteur van de werkverschaffing, ir. C. G. P. Stevens, te Goes, ontworpen plan nen voor werkverschaffing zoo veel mogelijk te bevorderen, o.m. door het plegen van overleg met de openbare lichamen, welker samenwerking in een bepaald ge val gewenscht wordt. Van deze commissie is de Commissaris der Koningin in Zeeland voorzitter en bestaat verder uit de heeren mr. P. Die- leman en J. M. van Bommel van Vloten. M. Crt, Bij Kon. besluit is be noemd tot dijkgraaf van de Noord polder bij Ter Neuzen, de heer W. Dekker Pz. te Ter Neuzen. De vorige week Donder dag is onder Philippine in't schor aan den Braakman het lijk gevon den van een manspersoon. Men vermoedde dat de onbe kende afkomstig uit België was, en omstreeks 50 jaar oud. Hij was gekleed in een net zwart pak, droeg een slappe boord, das pullover, bruine schoenen en grijze fantaisiesokken. In zijn zakken werd gevonden eenig Belgisch geld en een medaille van O L. Vrouw van Lourdes. Het lijk -is nader door de fa milie herkend als te zijn van een zekeren G. woonachtig te Brnssel. Te Breskens heeft men zich met een valschen sleutel toe gang verschaft tot den winkel van J. van G. en uit de lade een bedrag van pl.m. f 70 ontvreemd. De marechaussée heeft de zaak in onderzoek. Dinsdagnacht is de groote landbouwersschuur van C. de V. te Waterlandkerkje, totaal afge brand. Tien stuks paarden en 14 stuks hoornvee kwamen in de vlamman om. De geheele oogst en landbouwgereedschappen gin gen eveneens verloren. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Ds. J. A Raams, Ned. Herv. predikant te Kloetinge is beroepen te Rotterdam. Loop d«r bevolking over 1931. Ter Nenzea. Geboren 120 m., 79 vr., tot. 199 Gevestigd 291 m., 303 vr.tot. 594 Overl 49 m., 41 vr., tot. 90 Verf. 322 m., 323 vr., tot. 645. Bevolking op 31 Dec. 1930 5276 m., 5182 vr., totaal 10458. Bevolking op 31 Dec. 1931 5306 m., 5200 vr., totaal 10506, alzoo vermeerderd met 48 personen. In de gemeente geborenen die elders woonplaats hadden 6 m., 3 vr., totaal 9. In de gemeente overledenen die elders woonplaats hadden 9 m., 8 v., totaal 17. Elders geborenen die in deze gemeente woonplaats hadden 4 m., 1 vr., totaal 5. Elders overledenen die in deze gemeente woonplaats hadden 4 m., 3 vr.. totaal 7. Levenloos aangegevenen 7. Voltrokken huwelijken 76. Echtscheidingen 5. Zaamslag. Geboren 45 m 35 v., totaal 80. Gevestigd 55 m., 72 vr., tot 127 Overl. 19 m., 15 vr., tot. 34 Vertr. 64 m., 86 vr., tot. 150. Bevolking op 1 Jan. 1931 1779 m. 1814 vr., totaal 3593. Bevolking op 31 Dec. 1931 1796 m1820 v., totaal 3616, alzoo vermeerderd met 23 personen. Voltrokken huwelijken 22. Levenloos aangegeven 1. Echtscheidingen 1. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Een polshorloge. J. van Langevelde, Sassing P 23(

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2