Landbouw. Gemengd Nieuws. is gehouden met het verschil van luchtgewicht tusschen Nederland en Indië. Een verschil, dat bij dergelijke zware toestellen, wan neer de grens van het draagver mogen wordt genaderd, van groo- ten invloed wordt en het niet aan zou gaan, een maximum gewicht voor het geheele traject gelijk te nemen. Reeds te Alorstar bleek, dat het toestel met moeite van den grond kwam. De algemeene opinie in de kringen der deskundigen op lucht vaartgebied in Indië is, dat de „Ooievaar" overbelast, zelfs zeer belangrijk overbelast was, en dat het toestel daardoor niet van den grond kon los-komen. Er is daar gevloekt, toen het bericht kwam, dat gebeurd was wat ieder wist, te kunnen verwachten. Een redacteur van de Sumatra Post had vóór het vertrek van de „Ooievaar" van Medan een onderhoud met Wiersma, Van Onlangs, Van Zadelhoff en Kotte. Het gesprek kwam op het ongeluk van de „Southern Star" te Alor Star. Wiersma vond daarin aanlei ding, zich bezorgd uit te iaten over het feit, kolonel Brinsmead en nog twee passagiers mede ie nemen, omdat hij vreesde dat zijn toestel dan overbelast zou zijn. Toch steeg hij op. En onwil lekeurig denken wij dan aan wijlen M. A. de Ruyter vóór hij hij met zijn vloot uitvoer, voor zijn laatsten slag Wij zijn thans benieuwd naar de nadere verklaringen van de K.L.M. Crisis-besttyding. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede Uit de antwoorden op de cir culaire van 1 December aan de Burgemeesters verzonden blijkt, dat reeds in ongeveer 350 ge meenten Plaatselijke Comité,s zijn gevormd; slechts in 150 ge meenten blijkt voorloopig geen bijzondere voorziening in den crisisnood noodzakelijk. Van d£ overige gemeenten ont breken nog definitieve gegevens Bijna alle giften in natura ter waarde van ongeveer f140 000 en waarvan het grootste gedeelte door de gevers voor bepaalde plaatsen bestemd was, zijn reeds gedistribueerd. Alhoewel dankbaar voor de reeds ontvangen goederen, is het N. C. C. toch teleurgesteld over het geringe aantal der gevers. Zij houden ons warm aanbevo len voor het ontvangen van gif ten in den vorm van nieuwe dekens, levensmiddelen, (brand stoffen, lakens en dergelijke. Kleine giften in natura kunnen het best rechtstreeks aan de plaatselijke Comité's worden ge zonden. In de afgeloopen week is door het Nationaal Crisis Comité ontvangen f20.272,55. Op 31 December j.l. sloot de verant woording van het Comité met een totaal van f351.177.22. Naar gemeld wordt heeft de Koningin ten tweeden male een gift geschonken aan het Nationaal Crisis-Comité De Index-cijfers. Blijkens de jongste opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek van de prijzen en kos ten van levensonderhoud, zijn de index-cijfers voor de voornaamste levensmiddelen (brood, grutters waren, melk, kaas, vleesch, eieren, vetten, kruidenierswaren en aar dappelen) in de eerste 10 maan den van 1931 zeer aanzienlijk pe- daald. De index-cijfers voor 1914 stellende op 100, bedroegen deze op 1 Januari 1931 nog 137.1, om in den loop van het jaar successievelijk te dalen tot 120,4, dus met niet minder dan 17,3 pet. Volgens deze 'cijfers zouden dus de prijzen der voornaamste levensmiddelen nog slechts 20 procent boven die van vóór den oorlog liggen. Goedkoope bemesting. Het is thans de t(jd om meer dan ooit op de kleintjes te let- ten. Dit wil niet zaggen, dat men altijd op een goedkoopje uit moet zijD. Integendeel. Veelal is goedkoop duurk' op, zooals een heel bekend spreek woord zegt, zóó bekend, dat me nigeen er zich zelt niet meer aan herinnert. In enkele geval len echter kan men nog wel eens van een goedkoopje profi teered Dat grijpen wij dan met beide handen aan. Oak niet eens aityd, omdat wij niet altyd in zien wat het best voor ons is Daar hebt gij thans het be- mestings vraagstuk. Zoowel op bouw- als op gras land moet (een enkele uitzonde ring daargelaten) bemest worden. Dat kan met da natuurlijke mest stof, die wij hebben, de stalmest, dat kan ook met kunstmest. En heetf men stalmest dan zal, wil men zoo voordeelig mogelijk aan eeD voldoende, een goede oogst komen, een combinatie van stal mest en kunstmest het beste zijn. Wie geen of niet voldoendestal- mest heeft, noch voordeelig kan bekomen, is alleen op kunstmest aangewezen. Het zonder bemesten te doen zou geen teeken van wijs beleid zijn, hoewel het bemesten, zoo als men vroeger deed maar wat lukraak strooien, soms in onnoo- dig groote massa's, thans al heele- maal niet goedgepraat kan wor den. Wie zoo economisch mogelijk wil handelen, d. w. z. het groot ste nuttig verschil tusschen uit gaven en inkomsten in zijn boe ren- (en tuinders-) bedrijl wil bewerkstelligen, moet met over leg handelen. Moet niet te ro yaal, maar ook niet te zuinig wezen. Niet by zijn veevoeding en verzorging, niet bij zijn land bemesting en verzorging. Een van de dingen waar bij de be mesting ^an het land op gelet moet worden, is de beteekenis van fosforzuur en kalk in den grond. Dat daar juist thans op gelet moet wordeD, berust op meer dere gronden. Eén daarvan is wel, dat het plegen van roof grond met fosforzuur een gevaar lijk spel is, zooals de bekende Prof. Dr. Paul Wagner, de oud directeur van het beroemde landbouwproefstation te Darm stadt eens uitsprak en zooals thans meer en meer in de prac- tijk bevestiging vindt. Men geeft zoo graag zware stikstofgiften. Daar is, als het niet overbodig zware giften worden geen be zwaar tegen. Doch die daarnaast geen meer dan voldoende hoe veelheid slakkenmeel geeft han delt verkeerd, want dan kunnen de planten zich niet met vol doende fosforzuur verzadigen en de stikstof komt niet lot uitwer king. Slakkenmeel is thans heel, heel goedkoop, dus daarom behoeft men het niet te laten, want wat men ervoor uitgeeft krijgt men meerdere malen terug, door de uitwerking, die het verricht. Met superfosfaat geeft men ook fosforzuur, maar waar de meeste gronden zuur zijn en er heel veel zwavelzure ammoniak ge geven wordt, die de gronden nog zuurder maken, moet daarnaast de zaak niet verergerd wordeD door het geven van super, dat bovendien duurder is. In het algemeen genomen, waarop maar een enkele uitzondering denk- baaris, verdient slakkenmeel du» verre de voorkeur. Dus voortaan niet alleen op de stikstofgiften gelet, ook op de be hoefte van den grond aan slak kenmeel. In streken waar men straks begint het grasland te gieren, geeft men daarnaast meestal su per, omdat dit geen ontbinden de invloed heeft op de ammo niak in de gier. Doch men ver geet, dat de gier ook al -de kalk io den bodem aantast, wat super ook doet. Daarom is het veel beter tijdig vooraf, dus nu, het geheele land vooraf slakkenmeel te geven. Dat is goedkooper, dat is voor het land en dus voor de opbrengst veel beter. Als men dus met oordeel han* dolt kan men in deze treurige tijden zich zelf nog voordeel be zorgen. Deze tijd leert het ons wel om op de kleintjes te letten. Nog een voorbeeld. Nu wij toch over het slakkenmeel han delen, zullen wy bier naar bij blijven. (In een volgend artikel tje zullen wy het veevoeder wel eens in dit verband beschouwen.) Naast de zware gitten met stik stof, die men hoe langer hoe meer gaat geven, stelt de bodem, om deze stikstof doelmatig in het plantenlichaam af te zetten, ook hooge eischen aan het fosforzuur gehalte van den grond, om eiwit te kunnen vormen. Ieder, die iets met de vee voeding bekend is, weet, datjuist dit eiwit een zeer belangrijke zaak iD het veevoeder is en daar bij een zeer dure stof. Vooral als men dit eiwit moet koopen. Doch als men slakkenmeel in voldoende hoeveelheid geeft, fa briceert men daarmede als het ware zelf op goedkoope wijze eiwit. Men meent wel eeos, dat stik stof daar alleen voor noodig is. Dit is een geheel verkeerde meening. Om eiwit op te bou wen is beslist fosforzuur noodig, terwijl daarnaast deze stof ook nog de vormiDg ervan bevordert en versnelt. Op deze manier zijn wij, om het zoo eens te Doemsn, onze eigen eiwitfabrikanten en kun nen wij, nog veel goedkooper dan de handel ons thans aanbiedt aanei witrijk voedsel komen. Dit zijn van die kleine dingen, zoo oppervlakkig bekeken, doch die vooral in ons bedrijf van zoo groote beteekenis zijn. Wy zouden ook kunnen zeg gen, zooals een receptenboek het aan zou geven neem, de (goed koope) zwavelzure ammoniak, neem daarnaast het (eveneens goedkoope) slakkenmeel, strooi die met een onderlinge tijdruimte van ongeveer een maand uit op het grasland en naeenigemaan den ontstaat eiwitrijk gras Bij de lage fostorzuurprijs in slakkenmeel komt nog het voor deel dat men ook een hoeveel heid kalk ontvangt. Met elke baal slakkenmeel, ongeveer 50 K.G. Deze 50 K.G. kan men, in dezen tijd van cadeaux bij alle mogelijke wareD, die men koopt ook als zoo'n cadeau beschou wen. Doch dan als een zeer waardevol en juist van pas ko mend cadeau (wat van de ge wone cadeaux niet altijd gezegd kan worden). Op onze voor het overgroot deel in vry zuren toestand ver keerende gronden ls kalk een onontbeerlijke, een noodzakelijke stof. Waar de beteekenis van fos forzuur, zooals dat o.a. met slak kenmeel gegeven wordt nog laüg niet tot allen en tot velen nog niet voldoende is doorgedrongen, meenden wy goed te doen hier op eens te wijzen, opdat er niet meer dan reeds geschiedde, roof bouw gepleegd wordt, of om te bevorderen, dat mon zoo econo misch mogelijk in het boerenbe drijf zal handelen. Naar de Midd. Crt. ver neemt heeft het ingesteld des kundige onderzoek inzake de ver moedelijk gepleegde vergiftigings geschiedenis te Ter Neuzen geen resultaat opgeleverd. Te Philippine is Donder dagmiddag aangespoeld het lijk van een ongeveer 50-jarig per soon, vermoedelijk afkomstig uit België. Teekenen van geweld waren op het lijk niet aanwezig. De politie te Sluis heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee werklieden aldaar, die op onrechtmatige wijze uitkeering genoten uit de werkloozenkas, door als werklooze te gaan stem pelen, terwijl zij niet werkloos waren. Kamer van Koophandel. In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Z. Vlaanderen zijn aa - gebracht de volgende wijzigingen Adriaansens van Haelst, Hon- tenisse, Walsoorden A 65, winkel in kruidenierswaren en manufac turen. Winkel in kruidenierswaren en manufacturen is per 1 Novem ber 1931 opgeheven. Thans alleen beëedigd makelaar in assurantiën. J. E. Fricot Zoon, Hnlst, Stationsweg E 42, handel in gra nen, zaden en peulvruchten. Han delsnaam gewijzigd inLouis Fricot. N.V. Ijzerhandel voorheen Firma Gebrs. Tazelaar, Noordstraat 19. Benoemd comm.: A. A. Ramondt. Opgeheven zijnBeurtvaart- dienst Nieuw Namen Rotterdam, Clinge D 52, V.A. van Dende ren, Clinge Cl. Biuggeman, Over slag A 27, handel in aardappelen, V.Wed. Cl. Bruggeman-Herman, Overslag C. de Ridder-Van den Berghe, Grenulaan 40, grooth in aardappelen en fruit, V.C. de Ridder, Bergen op Zoom. AXEL, 5 Januari 1932. Morgen (Woensdag) zal in het Zondagsschoolgebouw alhier een voordracht worden gehouden over „Doelmatige Voeding", met be trekking tot de Maggi's Produc ten. De voordracht gaat gepaard met een filmvertooning. De groote belangstelling, welke heden ten dage voor het voe* dingsvraagstuk aan den dag'wordt gelegd, gaf de Fabriek van Mag gi's Voedingsmiddelen te Amster dam aanleiding een bedrijfsfilm te doen vervaardigen, die over zichtelijk het ontstaan der Maggi's Producten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn dergslijke demonstraties reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk bezoek ver heugen. Het geheel is goed ver zorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in den smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen, of van deze gelegenheid zal een druk gebruik gemaakt worden. We verwijzen verder naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft Dec. 1931. Brieven Binnenland. 1. Adm. van De Courant, Am sterdam. 2. Alb. Heijn's Nieuwsblad, Laren (N.-H.) 3. Secretariaat Kringcommissie Tarwe-organisatie, Hulst. Brieven Buitenland. 4. A. v. d. Guchte, Detroit Michigan U. S. A. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter ver melde adressen Kindeiborstrokje, veldw. Griep. Gisterenavond begaf de 25- jarige M. de V. te Glanerbrug zich met een loopiamp in zijn kippenhok om de dieren te voe ren. Toen hij zeer lang weg bleef, stelde men een onderzoek in, en vond men den man dood in het hok liggen. In de loop lamp bleek kortsluiting ontstaan, tengevolge waarvan de heer de V. is gedood. Chaoffenr doodgeknuppeld. Aneta seint uit MedanNadat de bevolking van Deli verschei dene malen was verontrust door het gerucht, dat een kinderdief aan bet werk was, meende zy op een onderneming den dief te ontdekken in een Ben^aleesehen chauffaur, die wegens motorpech hulp kwam zoeken en daarvoor een Inlandsch erl betrad. De man werd onmiddellijk doodge knuppeld. Stroopop in de kist. Door de recherche te Lyon is een 32-jarige monteur, Louis Durand, gearresteerd wegens een niet-alledaagsche oplichting. Hy woonde in Algiers, samen met Jeanne Gautier, een jonge dame van 22 jaar en sloot een verzekering op zijn leven voor 150 000 francs, ten gunste van ziju vriendin. Den 28 Juni nam hij vier en twintig cachets kinine in. Een dokter werd geroepen en deze constateerde, dat de on gelukkige op het uiterste lag. Den volgenden ochtend) kwam Jeanne Gautier bij dezen dokter snikkend mededeelen, dat Du- rand gestorven was. Zy vroeg en kreeg vau hem een bewys van overlijden. Durand besmeerde daarop zijn handen en gezicht met perman- laankali, waardoor hy een ka- öaveiaehtig uiterlijk verkreeg, ging naar bed en bleef met de handen gevouwen onbeweeglijk liggen. Tal van personen kwa men een laatsten groet brengen aan zijn „stoffelijk overschot". Tc na hij in de kist gedaan werd, wist Jeanne het zoo te schikken, dat zij een oogenblik alleen bieef met den „doode". In plaats van het lyk deponeer den zy een stroopop van 50 kilo in da kist en daarop sloot Du rand zich op in een kast. De begrafenis bad volgens alle re gelen der kunst plaats en het paartje liet zich 30.000 francs te Constantino en 70 000 francs te Parys uitbetalen. Met dit geld kochten zy een boerderij by Pommiers (Pr.), waar zij nu ge arresteerd zijn, daar het geheim van de zaak ten slotte was uit- gzlebt. De koning der Inbrekers. In een café te Berlijn kwam na de sluiting een gast binnen, die nog gaarne iets wilde ge bruiken. Toen de eigenaar weigerde hem nog drank te schenken, nam hij zijn revolver uit den zak en loste op den eigenaar en de zich nog in het lokaal bevindende gasten zes revolverschoten, waar- dcor een der gasten licht gewond werd. Daarop nam de revolverheid de vlucht, doch werd op straat gegrepen door eenige mannen, die hem geducht afranselden. Hij bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis gebracht. Toen men hem onderzocht, vond men in zijn zakken verschillende gouden horloges en armbanden, waaraan zelfs de prijzen nog be vestigd waren. Bovendien was hij in het bezit van twee pistolen, die beide ge laden waren, 30 patronen en een zwart masker. Niettegenstaande de man nog niet kan worden verlioord, heeft de politie toch vastgesteld, met wien zij te doen heeft. Het is de 35 jarige inbreker koning Emil Fuss, die door de justitie van Berlijn, Hannover, Essen en Hamburg reeds sedert langen tijd wordt gezocht. In zijn zakken vond men ook nog eenige recu's van bagage, aan het station Friedrichstrasse afgegeven. Toen men de koffers onder zocht, vond men nog verschil- ende voorwerpen, die tezamen een waarde van 8000 mark ver tegenwoordigden. Men weet nog niet, waar Fuss al deze voorwerpen heeft ge stolen. In een woonwagen in de nabijheid van Colwar (Fr.) is tengevolge van te hard stoken van een kachel, brand uitgebro- cen. In den wagen sliepen vijf (inderen. De ouders waren af wezig. Het vuur verspreidde zich zoo snel over den wagen, dat slechts het oudste kind, een 12- jarig meisje, kans zag, den wagen te verlaten. Haar zusjes van 8, 7 en 5 jaar en een baby van 5 maanden, kwamen in de viama men omt

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2