Nieuws- en Advertentieblad voor Zceuwsch- Vlaanderen De Erfenis No. 75. DINSDAG 29 DECEMBER 1931. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars-advertentiën Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Vrtydag 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Donderdag 31 December. DE UITGEVER. Zitting van 17 Dec. 1931. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemees ter. III. 3 Onderzoek geloofsbrieven. De VOORZ. benoemt de h h. Van de Bilt, 't Gilde en De Rui ter als commissie van onderzoek voor de geloofsbrieven van dhr. C. van Kampen, noodig voor de toelating als raadslid. De ver gadering wordt tijdens het onder zoek geschorst. Na heropening adviseert dc commissie tot toe lating. De VOORZ. stelt nu voor het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Axel, gehoord het rapport der Com missie van onderzoek; overwegende dat uit den inge zonden geloofsbrief van den heer C. van Kampen te Axel blijkt, dat hij op 19 Nov. 1931 is benoemd verklaard tot lid van den Raad enz. enz. Besluit den heer C. van Kam pen toe te laten als lid van den Raad en van dit besluit kennis te geven aan Ged. St. en aan den toegelatene. Dhr. 'T GILDE zegt, dat er ver schil van meening bestaat over het recht tot toelaten, op grond van de Kieswet en protesteert. Waar uit de stukken blijkt, aldus zegt spr., dat volgens de meening van den voorz. van het Hoofdstembureau krachtens het 3e lid van art. 41 der gemeente wet en de toepassing van het 2e lid van art. 100 der kieswet deze plaats moet worden toege kend aan een opvolger op lijst 5, ben ik zoo vrij hieromtrent 8) Tante Emilie kwam ep bezoek. De twee nichten gingen naar beneden, hoorden haar door de openstaande deur tegen tante Door praten Wel, wel, wdt je zegt? Heb ja zoo'n last van die twee? Ik wil het goed gelooven, mensch. Doe ze de deur uit, stuur ze naar huis. Die twee zijn niet gekomen om jou, maar hun eigen te helpeu. Doe ze de straat op en ik zal komen. Emilie, je eigen zus ter, dat is toch het „naast.:" w t je bezit. De twee nichten in de gang keken elkaar in de oogen en in dien hlik lag het besluit: „Nou blijven wi 1" Maar toen ze de zieken-serre bin nenkwamen, schrokken ze van het bleeke gezicht van tante, die achtei- over tegen de leuning van haar stoel lag. Wat was er in dat laatste half uur met haar gebeurd? Nu speelde ie geen comedie meer, dat zagen ze alle drie heel duidelijk. Tante lag te steunen van meening te verschillen. Weliswaar zijn al de candidaten van lijst 1 door den voorz. van het Hoofdstembureau benoemd verklaard, doch dat sluit nog niet in, dat zij niet meer zouden benoembaar zijn. Immers de schriftelijke door den Burgemees ter gelegaliseerde verklaring, dat deze heeren niet meer voor een benoeming in aanmerking komen, is niet ingekomen. De candi daten op deze lijst blijven dus benoembaar. Volgens art. 17 der gemeente wet zouden behalve degenen, die deze verklaiing eventueel zouden hebben ingezonden, buiten reke ning gelaten worden de namen van de candidaten die zijn over leden, reeds lid van den raad zijn of als zoodanig benoemd zijn, terwijl over hun toelating als lid nog niet is beslist. Over de toelating van geen der candidaten van lijst 1 is ooit door den raad een beslissing genomen. Zij blijven dus vanzelf ook be noembaar, daar de in art. 17 van de genoemde gelegaliseerde ver klaring nooit is ontvangen. Er is geen enkele jurisprudentie noch in de gemeentewet noch in de kieswet te vinden die de be slissing door den voorzitter van het Hoofdstembureau zou kunnen rechtvaardigen. Ik deel mede, m.d.v. aan de hand van een eventueele beslis sing tot toelating van C. van Kampen tot lid van den raad, mijn bezwaren in dit geval schrif telijk binnen 8 dagen bij Gedep. Staten te zullen indienen. De VOORZ. vraagt of dhr., 't Gilde bekend is met het besluit van 1926, waarbij is bepaald, dat een zetel niet voor de tweede maal kan aangeboden worden Als de Raad er prijs op stelt, kan ik verschillende uitspraken lezen, waaruit ik concludeer, dat we een goed besluit hebben genomen. Er moeten hier 13 raadsleden zijn volgens de wet. En dus zou art. 5 op zij gezet moeten worden, dat het mogelijk maakt, dat er geen voltallige raad is, wat in strijd is met de gemeentewet. Spr. heeft ook de vraag voorge legd aan „De Gemeentestem" een vakblad, dat ons in 't gelijk stelt, zoodat ik meen een richtig be sluit te hebben genomen Dhr. VAN BENDEGEM stemt in met de woorden van dhr. 't Gilde. Hij zou het door een hooger college uitgemaakt willen Ik word ineens zoo akelig. Laat me eens drinken. De drie vrouwen holden tegelijk naar de slaapkamer, kwamen met twee gla zen en een volle karaf aandragen. Hier, hier, Dora 1 Op zij, jullie, commandeerde Emilie, ik ben haar bloedeigen zuster.... Daar moet hier een dokter komen Leg ze in bed. Nee, nee, niet in bed, schudde de zieke. Ze moet, zei Emilie en een van jullie moet den geestelijke en den dok ter halen. Wie van ons moet gaan vroeg Liza rondkijkend. Jij, natuurlijk, zei Emmy. Dr.t is zoo natuurlijk nog niet. Maar, ga dan toch. beval Emilie Jij, Emmy, naar de Pastorie en jij naar Dokter Jamart aan het einde van de Avenue. Ze moest de twee nichten met ge weld de kamer uitduwen, want de bei de „gedienstigen" vonden het een zeer onaangenaam idee, dat tante Emilie heel alleen bij tante Door zou blijven. Maar ze gingen, er zat niels anders op. En na verloop van een half uur stond de Geestelijke over den drempel. Dc diie vrouwen trokken zich terug In het deftige salon, waar xc zacht- zien. Er is niet gevraagd door de candidaten om van de lijstte worden afgevoerd, dus zijn ze nog benoembaar? De VOORZ. Ja, maar alleen, als er een vacature komt. Maar hier is geen vacature. Mag ik weten op welke gronden dhr. Van Bendegem ertegen is? Dhr. VAN BENDEGEM: Op grond van art. 17. Dhr. HAMELINK gelooft dat de wet niets aan duidelijkheid te wenschen laat. Er is gezegd, dat niemand tweemaal in aanmerking komt en dat is het struikelblok, waarover ze vallen. Spr. gaat na hoe de verdeeling is geschied en volgens de 3e verdeeling is de zetel toegewezen aan dhr. Van Kampen. Wie het beter meenen te weten, blijven in gebreke te bewijzen, dat het zoo is, maar volgens art. 38c van de gemeente wet blijkt het duidelijk. Spr. gelooft, dat dhr. 't Gilde beter zou doen door van zijn beroep af te zien, omdat we niet anders kunnen doen, dan aan .de anti- rev. partij een zetel toe te kennen. De VOORZ. zegt dat ook el ders zich een dergelijk geval heeft voorgedaan. In 1926 is de wet gewijzigd en sedert kan een zetel niet voor de tweede maal aan een zelfde persoon worden aangeboden. Ook de heer Elen- baas, de redacteur van „Het Ad ministratief Recht" deelt in een verhandeling over art. 17 mede, dat de wet gewijzigd is om te voorkomen, dat iemand voor de 2e maal in aanmerking komt. Spr. brengt het voorstel tot toe lating in stemming, dat met 10 tegen 2 st. wordt aangenomen. Tegen stemmen de h h. 't Gilde en van Bendegem. 4. Benoeming lid Barg. Arm bestuur. Deze benoeming heeft plaats wegens period, aftreding van dhr. C. Th, van de Bilt. Aanbevolen worden door B. en W. de aftre dende en dhr. C. B. Antheunis. Dhr. IZ. DE FE1JTER zegt, dat het hem verwondert, dat er van de Geref. gemeente niemand in het Armbestuur zit. Deze ge meente bestaat hier al jaren en breidt zich steeds uit. Er zitten nu in het Armbestuur 2 katho lieken, 2 leden van de hervormde kerk en 1 gereformeerde. De VOORZ. acht het wel wenschelijk, dat ook de gerefor meerde gemeente in het Armbe- fluisierend onder elkaar den ernst van den toestand bespraken. Het was het hart, enkel en al leen het hart, besliste Emilie, ze kende haar zuster en was altijd doodsbang geweest voor drif -huien, want daar blijven zulke menschen meestal in. Het was het hart, zei ze nog eens met nadruk, hoe kon de ziekte anders zoo een ernstigen keer nemen? De dokter werd door René binnen gelaten en tante Emilie zei: Ik ga mijn zoons waarschuwen. Ik zou het me zelf nooit vergeven. als ik dieniet aan haar sterfbed geroe pen had. Ze liep vlug de gang in, zette haar hoed op en spoedde zich naar de over zijde, waar een groote bloemenzaak was en waat ze telefoneeren kon naar de fabriek. Die gaat de erfgenamen halen, smaalde Liza. De erfgenamen van 't kapitaal. De duuvel doei het altijd't staat niet netjes bij een ziekbed op geld te speculeeren. Maar, ik kom er rond voor uit, dat wij wel wat aan tante verdiend hebben. Zouen we onze mannen niet telegrafeeren? Eersr afwachten wat de dokter ■egt. Op dit oogenbltk kwam de dokter stuur is vertegenwoordigd, maar wil met de benoeming wachten, tot daarvoor een voorstel komt. Nu is dat niet aan de orde. Bij de le stemming worden de stemmen uitgebracht als volgt Van de Bilt 6, F. Dieleman 1, F. Tieleman 4 en Iz. de Feijter 1 stem. Bij de 2e stemming Van de Bilt 6 en dhr. Tieleman 5 st. (dhr. v.d Bilt blijft nu buiten stemming), zoodat dhr. v.d. Bilt is herkozen. Hij neemt de be noeming aan. 5 Aankoop gemeentegrond. Er zijn 3 verzoeken ingekomen om aankoop van grond. a. van Jac. Zonnevijlle om een perceel grond, groot 103 cA., aan de Ds. Jan Scharpstraat, per ceel no. 128. b. van L. Koekkoek om een perceel grond, groot 103 c.A aan diezelfde straat, c. van M. van Doeselaar om 2 perceelen grond groot 210 c.A., aan de Prins Mauritsstraat. De VOORZ. deelt mede, dat zooeven nog is ingekomen een verzoek van 1. Brakman en H. Verstraten, om bij nader overleg de bouwgrond uitkomende in de P. Paulusstraat, grenzend aan hunne woningen in de Wilhelmi- nastraat te koopen. Z.h.s. wordt besloten deze per ceelen onder de gebruikelijke voorwaarden te verkoopen. 6 Adressen aangaande de Wlnkelslaiting. Ingekomen zijn a. Een adres van de Win keliersvereniging „Eendracht maakt macht" om, op grond van de bestaande mogelijkheid, ge noemd in de Winkelsluitingswet, het sluitingsuur te bepalen op gewone dagen, des avonds om 10 uur en des Zaterdags om half elf ure. b. Een adres van 47 winke liers, leden en niet-leden van bovengenoemde Vereeniging, hou dende verzoek geen afwijking toe te staan van de in de Winkel sluitingswet vermelde uren van sluiting enz., op grond, dat naar hun oordeel geen bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die zulks noodzakelijk maken. B. en W. achten beide ver zoeken niet voor inwilliging vat baar. Waar de ingezetenen van buiten de kom zich des zomers met hun leefwijze niet aanpassen aan den wettelijken tijd, achten binnen met een recept in de hand. Asjeblief, dadelijk naar den ap- teker. Liza nam het briefje, re:kte het aan Emmy over. Hard loopen, hoor. Dat kan ik juist niet, ik ben da delijk buiten adem. En ik, ik kan niet, de schrik zit in mijn knieën. Te deksel, als u wist, hoe ge vaarlijk de situatie is, zou u wel loc pen, zei de dokter. Kom, dan gaan we samen, waag de Liza nog een poging. Nee, pareerde Emmy, ik blijf. Toen moest de oudste welgaan. Ze was nog niet aan het einde van de Avenue, toen haar een open auto ra kelings passeerde. Pierre, Arnoud en Leon zaten er in, de oudste zoons van tante Emilie. O, wat trof dat ramp zalig. Ze moest nog een minuut of tien verder zijn en dan weer terug loo pen. Ze drukte haar hand op haar borst, verfrommelde bijna het receptje. Dit Pracht haar tot bezinning. Een christenmensch heeft tot plicht allei* eerst te helpen. Ze zette het op een loopen. De auto was al buiten het gezicht, schoot rond-point om, hield voor Sans- Soucl stil. Emma was tegelijk met B. en W. het toch gewenscht, dat een afwijkende bepaling wordt gemaakt voor de maanden, waarin de tijd met een uur is vervroegd. Op dien grond stel len zij voor een verordening vast te stellen, onder nadere Konink lijke goedkeuring, dat gedurende den Zomertijd toegestaan is, om de winkels tot des avonds 9 uur voor het publiek geopend te hebben. Dhr. OGGEL zou het beter achten op de eerste 5 werkdagen tot 9 uur en s' Zaterdags om 10 uur. De wet schrijft voor resp. 8 en 10 uur. Dhr. VAN BENDEGEM zou de menschen liever niet aan banden leggen en vindt dien sluitingstijd te vroeg. De winkeliers moeten ook belasting betalen en mogen dus wel gesteund worden. De VOORZ. zegt dat B. en W. de menschen niet aan banden leggen, want de wet schrijft het voor; men wil juist daarvan af wijken, om meer vrijheid te ge ven. Dat die menschen belas ting betalen is geen argument om tegen het voorstel te zijn. Ieder een moet belasting betalen. Maar we willen de buitenmenschen tegemoet komen en daarom gaan we iets verder dan de wet voor schrijft en dan kunnen de win kels iets lar.ger open blijven. Dhr. C. HAMELINK staat op het standpunt, dat 8 uur over 't algemeen niet te vroeg is. Als dhr. van Bendegem hier spreekt voor het publiek, merkt spr. op, dat het publiek alleen naar zijn eigen gemak kijkt. En daarvoor moet dan de winkelier licht en vuur branden, tot zijn buurman sluit. Sterk verwondert het hem, dat een winkeliersvereniging, die gelukkig maar een kleine minder heid heeft, een regeling durft voor stellen, waardoor de winkeliers grooter kosten hebben en minder verdiensten, terwijl hun gezins leven tot nul gereduceerd wordt en ze dus moeten wachtep met sluiten tot ieder naar bed is en gezegd kan worden nu kan mijn buurman me geen vlieg meer af vangen. Spr. vindt het jammer, dat nu de wet ingrijpt, die rege ling weer teniet wordt gedaan. Het geldt hier geen socialistische wet, want de middenstanders zijn daar al jaren voor geweest. B. en W. meenen er ook van te moeten afwijken en spr. beschouwt dit als een gulden middenweg en juicht dit voorstel toe. Spr. aan- tante Emilie de ziekenkamer weer bin nengegaan. De drie zoons door de telefoon geroepen, volgen de twee vrouwen op den voet. Het was hier heel ernst g. Tante Door had de Laatste Heilige Sacramenten ontvangen. Het was hoog tijd, wart ze geraakte geheel buiten kennis. Tar.ti Emilie nam den dokter ter zijde. Deze trok ernstig de mond hoeken neer Heeft uw zuster alles geregeld? Ik hoop het, dokter, ik hoop het 1 Een half uur later was Tante Door overlpden. „Sans-Souci" werd bevolkt door drie vrouwen, die alle drie meen den recht op de prachtige villa te heb ben. De linnenkast van tante werd geopend, want daarin lag het adres van den notaris, had ze voor haar ster ven gezegd. Drie dagen later las de notatis het testament aan de vergaderde familie leden voor. Mademoiselle Theodora Luttera be" zat een lijfrente van achttien duizend francs per jiar. Sans-Souci was met twee hypotheken belast en de contan* ten, die er waren, dekten ter nauwer» nood de begrafeniskosten. EINDE, 3 AXELSCHEl 5COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1