Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaau deren De Erfenis So. 74 DINSDAG 22 DECEMBER 1931. 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars-advertentiën Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Kerst feest zal aanst. Vrydag geen nummer van dit blad verschijnen. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Vrydag 1 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente huis aan huls zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40cenis indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Donderdag 31 December. DE UITGEVER. cHan alle ingezetenen van Jlpel Onder voorzitterschap van de Edelachtbare Heer Burgemeester is hier samengesteld een zoogé- naamd Crisis comité De crisis heeft reeds zoodanig gewerkt en werkt nog steeds verder, dat voor velen, ook hier ter plaatse, de nood hoog is. Het comité wil nu trachten met de hulp van alle ingezetenen, die nood zooveel doenlijk te lenigen Het vertrouwt, dat ieder naar vermogen zal bijdragen. Iedere gift, zoowel in natura als in geld is welkom. Alles wat binnenkomt is voor eigen Axel- sche „crisis slachtoffers 1" Vanaf 28 December zullen eenige dames U bezoeken met inteekenlijsten. Zendt ze niet met leege handen weg, maar geeff naar vermogen. Bij voorbaat dank. Namens het Bestuur, P. DE KORT, le Secretaris Zitting van 17 Dec. 1931. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemees ter. II. li. Voorstel van de heeren A. Hamelink, Fr. Dieleman Fzn., P. J. van Bendegem en A. Th. 't Gilde, leden van den R?a 1, om den getroffen maatregel van twee maal daags te latenstempelendoor werkloozen, met ingang van 1 Jan. a. s. in te trekken. Burg. en Weth wijzen erop, dat het uitvoeren van dergelijke regelingen tot de taak van B. en W. behoort. Afgezien daarvan wenschen zij den Raad mede te deelen, dat zij bereid zijn de voorloopig getrof fen maatregel van tweemaal daags stempelen door werkloozen op te heffen. Dhr. 't GILDE merkt op, dat de maatregel van 2-maal stem pelen niet afkomstig is van de partij 't Gilde. Wel heeft een lid dier fractie dat voorstel ge daan, maar dat wil niet zeggen, dat we er allen voor zijn. De VOORZ. zegt dat het uit voeren dier regeling tot de taak van B. en W. behoort en we die geschiedenis nu weer niet gaan herhalen. B. en W. deelen nu ter kennisgeving aan den Raad mede, wat hun plan is. Dhr. VAN BENDEGEM: Het is toch gebleken, dat dhr. Ortelee de zaak overdreven heeft. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij sedert zijn lidmaatschap al heel wat heeft gevraagd aan B. en W maar het hem nog nimmer is gelukt, dat aan zijn woorden direct zooveel aandacht werd geschonken als aan het voorstel van dhr. Ortelee. 't Is alsof men van oordeel isdat hebben je nu te danken aan de linksche partij. Maar zoo is het niet. Er was fraude ontdekt en die heeft dhr. Dieleman verdedigd, van daar de maatregel, om tweemaal te stempelen, en zoo is de be schuldiging tegen links geuit, met politiek fatsoen niet te redden. Als men van rechts liefde wilde voorgeven aan de arbeiders, dan had men dat beter op een andere manier, kunnen toonen. Dhr. DIELEMAN vindt het wel eigenaardig, dat men nog op die geschiedenis wenscht terug te komen en men wil doen voor komen, alsof die maatregel niet afkomstig is van ünks. Spr. wil echter wel zeggen, dat het alleen onder pressie van de werklieden zelve is, dat links het tweemaal teekenen wil afschaffen. Daar zit ten ze nu moeilijk mee. Dat wordt natuurlijk niet gezegd en spr. kan goed begrijpen, dat het een bittere pil is, die ze hier moeten slikken. Spr. heeft nooit fraude verdedigd, want er was geen sprake van fraude. Alleen omdat de menschen bang waren, dat ze niet aan de fabriek zou den terugkomen, zijn er enkelen komen teekenen, terwijl ze een paar dagen werk hadden. Dhr. ORTELEE neemt dit niet aan. Het is wel toegestaan, dat ze kwamen teekenen, als ze een paar dagen werk hadden, maar niet, dat ze weken werk hadden en toch dagelijks kwamen stem pelen. En dat is gebeurd en als er geen controle is, die dat voor komt, dan stel ik voor, om in- plaals van tweemaal per dag, ieder uur te komen stempelen. i. Schriftelijk voorstel van dhr. C. Hamelink, luidende als volgt: „De Raad besluit „adhaesie te betuigen met het „door de Vereeniging van „Nederl. Gemeenten aan de „Tweede Kamer der Staten- „Generaal gezonden adres, hou dende verzoek om het Wets ontwerp der Regeering, dat be oogt, het aantasten der Gemeen telijke autonomie niet aan te „nemen." B en W. verwijzen naar het bij de stukken aanwezige adres van genoemde Vereeniging aan de Tweede Kamer. Daar de gemeente lid is van deze vereeniging achten B. en W. het overbodig alsnog adhae sie te betuigen. In dit adres, dat 13 folio's druk bevat, wordt uiting gegeven aan de teleurstelling over het ingrijpen van de Regeering in de nauwelijks in werking getreden wet op de financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Ernstig bezwaar heeft men tegen het karakter van het wets ontwerp, waarin de gemeente lijke zelfstandigheid wordt aan getast. Indien salarisverlaging voor de Rijks-ambtenaren over de geheele linie redelijk moet worden ge acht, sluit dit volgens adressan ten niet in zich een zelfde rede lijkheid voor het gemeente-per soneel. Wanneer de gemeentelijke loo- nen te hoog moeten worden geacht, bestaan daartegen normale rechtsmiddelen Red.). Onjuist wordt het geacht, (en terecht, Red.) dat de verlaging der salarissen niet aan de ge meenten ten goede komen, doch aan het Rijk. Ook heeft men bezwaren tegen de constructie van het wetsont werp. De grens van de 40 op centen is een willekeurige. Het wetsontwerp houdt ook in zich een onbillijkheid tegenover de gemeenten, die een door de Regeering voorgestane belasting- politiek hebben gevolgd. Zij is ook een practisch be zwaar tegen de redelijke toepas sing der uitzonderingsbepalingen en zij zal moeilijkheden ople veren voor de gemeenten, waar van het grootste deel reeds de begrooting heeft vastgesteld en de ingestelde belasting geen rekening houdt met de voorge stelde kortingen door het Rijk. En eindelijk acht men ook de tijd te kort waarin men gelegen heid had het wetsontwerp in beraad te nemen. Dhr. C. HAMELINK zegt, dat hij wel wist, dat de gemeente lid was van die vereeniging, maar spr. weet ook, dat die vereeniging het gewenscht acht, dat zooveel mogelijk blijken van instemming worden gegeven, en dat zulks ook van invloed is op het wel slagen van het verzoek. Er is nu wel een adres van die ver eeniging, maar daarmede weet de Minister niet of de gemeenten er algemeen mede instemmen. Spr. acht de kwestie niet van zoo gering belang en beroept zich op een brochure van prof. Kooij, die het voorstel geheel uiteen rafelt en waaruit dan blijkt, dat de ge meenten, die een goed financieël beheer hadden, de dupe worden. Ook heeft de Min. bij de regeling der financiëele verhouding de ge meenten voor 5 jaar gewaarborgd, terwijl nu reeds, d.i één jaar later de rechten der gemeenten worden aangetast. Tal van rich tingen bevestigen dat en protes teeren. En daarom gelooft spr. niet, dat het bezwaar kan hebben, dat ook deze gemeente adhaesie verleent aan het adres. Aan de hand van genoemde brochure leest spr. eenige conclusie's voor en dringt aan op aanneming van zijn voorstel. De VOORZ. zegt, dat B en W. Zegt Liza, we moeiten voor het het volkomen eens zijn met het schrijven, maar zij achten het overbodig om nog adhaesie te verleenen. Iets anders zou het zijn, als we het er niet mee eens waren dan konden we ons laten hooren. Het adhaesie betuigen wordt zoo'n beetje mode. Boven dien is deze zaak van zoo urgent belang, dat er genoeg over te doen zal zijn in de Kamers. Dhr. VAN BENDEGEM staat op hetzelfde standpunt als B. en W. Dhr. 'I GILDE schaart zich aan de zijde van dhr. Hamelink. Als men den toon leest b.v. van den heer Zimmerman en "an de vooraanstaande liberale bladen, zooals de N. Rott. Crt., dan zou men zeggen, dat het ontwerp eigenlijk een fascistisch karakter draagt. Dhr. OGGEL gelooft dat dhr. 't Gilde niet goed op de hoogte schijnt te zijn. Eer het adres is verzonden, is gevraagd of dit ook namens de gemeente Axel kon worden gedaan en hebben wij dat bevestigd- Het is dus over bodig nu nogmaals adhaesie te betuigen. Dhr. HAMELINK zegt, hoe grooter de storm van verzet is, des te minder zal het wetsont werp kans hebben om aangeno men te worden. Hij acht het toch een kleinigheid om even een briefje te schrijven. De VOORZ. brengt het adres van B. en W. in stemming, dat wordt aangenomen met 7 tegen 5 st. Tegen de h.h. 't Gilde, Ortelee, Seghers, A. en C. Hame- link. j. Burg. en Weth. deelen het volgende mede op de in de vorige vergaderingen gestelde vragen le van dhr. C. Hamelink, wat betreft het instellen van een Plaat selijke Schoonheids-commissie, bestaande uit 2 leden van den Raad en een deskundige. Deze aangelegenheid maakt bij het College nog een punt van overweging uit. 2e van denzelfden, de vraag om de zwemgelegenheid op het Plaatje te verbeteren en desnoo- dig van gemeentewege te exploi- teeren. Over dit punt zijn raads- besprekingen gevoerd, waarvan nog geen mededingen kunnen worden gedaan. 3e. van denzelfden om met een salarisherziening te komen voor (Slot volgt). AXELSCHE INCOURANT 7) Drie dagen bleef tante Door te bed liggen. Toen kreeg ze er genoeg van Ze stond op, kleedde zich in haar don- kerroode huisjapon met den paarsen hoofddoek en zette zich in haar fau teuil in de serre. Ze had den inwen- digen dienst voor haar beide nichten geregeld. Jij, Liza, jij bent een geboren huishoudster, jij zorgt uitsluitend voor het eten. Jij Emmy, jij bent voor mijn oppas en voor de lichte werkzaamhe den. Voor het grove werk komt vrouw René. En nou hoop ik, dat jullie zult Inzien, dat je, uit eigenbe weging, bij een oud zwak mensch ter assistentie zijt gekomen. Het woord .assistentie" kwam zoo „nat" uit tantes mond, dat Liza en Emmy tegelijk een soort afkeer ge voelen. De beide nichten vonden reeds na tweemaal vier en twintig uur dat ze feitelijk overcompleet waren op ,Sans-Soucl". Wat viel er bier schoon te maken? gr werd niets vuil gemaakt. Wat viel er hier op te passen Tante Door zat in haar fauteuil in haar kamerja pon, met haar onafscheideli.ken paar sen hoofddoekdeed wanhopige po gingen om op een herstellende zieke te gelijken, maar dat luk e haar niet. Ze at veel en smakelijk en wee als er een of ander gerecht niet naar genot gen uitviel. Dan zei ze Jij denkt zeker: het kan er wel af, bij tante, het is gemakkelijk riemen te snijden van een andersmans leer jawel, jawel, maar daar ben ik niet van gediend. Als je daar voor gekomen bent, hoep dan maar zoo gauw moge lijk op Als Emmy haar zoo tegen de dege lijke nicht hoorde te keer gaan, lachte ze in haar vuistje en dachtDie pakt vandaag of morgen haar valies en trekt e- uit. Maar Liza dacht niet aan ver trekken zoolang Emmy bij tante bleef. Ze wilde later het verwijt niet hoo- ren Je bent me ook een „asssisstente" I Ze waren alle twee op één dag geko men, ze dienden op één dag weg te gaan. Tante Door spaarde ook Emmy niet loerde scherp naar al de bezigheden, die ze verrichtte en kon tusschenbeide te keer gaan, dat Emmy dacht: Was lk maar thuis gebleven. Ze is niet ziek, ze is veel te gezond. Als ze haar straf maar niet eens thuis krijgt voor de onhebbelijke comedie, Ze zou wel eens echt ziek kunnen worden. En dan had ze haar verdiende loon. Emmy, Emmy, schoot tante Door uit, kijk nou toch, om de liefde van alles, eens aan, hoe dik jij de was op het vloerzeil smeert I Ik wed als ik er met een mes over ga, dat ik er een kilo afhaal. Zóó kun je die immers niet insssmeren U zou René zijn vrouw voor het zware werk nemen Noem jij dat zwaar werk Aha, nou weet ik waarom de boel bij jou in Holland zoo onderkomt. Je hebt zeker nog nooit met boenwas omge gaan, dat je zoo dik smeeit. Maar ik hou je niet met geweld hier, hoorJe kunt over een uur je biezen pakken, dan zal Liza jouw wetk er nog wel bij nemen, hè Liza? O, met alle plezier, tante. Hoor je wel, ze is er niet te lui voor. Te lui ben ik ook niet. Wat ben jij dan Niks. Emmy, dat" is geen woord aan een ouwe tante. Je moest een beeije meer respect in je stem leggen. Ik had eerst gedacht, jou en je man, als lk een uit den tijd was, mijn villa na te laten, maar je bent het niet waard. Ik zou het verschrikkelijk vinden, met het idee de „kissst* in te moeten, dat na mijn dood hier alles zou vervuilen. Ik ben niet vuil, tante. Val me niet in de rede! Ik val u niet.. Emmy 1 Nou nog één woorddan... Tante Door was opgestaan, wees dreigend met uitgestreken arm naar de gangdeur. Emmy liet haar boenwerk in den steek, ging de deur uit, de trap op, naar haar kamer om daar eers flink le gaan huilen. In de gang kwam ze den ouden René :egen. les er, vur de variaase weer une kier theater gespuid Ga noar Olland terug, zulle madammeke, hullie matant is me siek, dat is een „zieverèrster". Die ouwe man had ge ijk. Het was hier in huis niet meer te houden. Dui zendmaal liever zat ze bij Henk op zijn schilderzolder dan hier op den parket vloer. Kon ze Liza ook maar overha len weg te gaan Ze moesten trachten solidair tegenover zoo een kenon van een tar.te te staan. Ze hadden allebei een gloeiende hekel aan haar en toch liepen ze allebei met een reuzen-stroop kan, Vanavond, als Liza naar boven kwam, zou ze t achten haar te bepra* ten een verbond te sluiten. En ze deed het dien avond dan ook. Toen Liza naar boven ging, om zich te kleeden voor de visite, die ze zich voorstelde bij tante Emilie te gaan maken, stond Emmy haar boven aan den trap op te wachten eerst in de tien dagen dat we hier zijn, eens ernstig en eerlijk met elkander praten. Ik zal de eerste zijn, die open kaart speel. Ik vind het hier, in Sans- Souci een hel. Ben je van plan, je nog langer door tante te laten koeie- neeren Liza antwoordde niet dadelijk, keek haar jongere nicht onderzoekend aan. Ze wilde eerst zorgvuldig het terrein verkennen. Daarom antwoordde ze voorzichtig. Plezierig kan ik het hier niet noe men. Het is in een ziekenkamer nooit plezierig, Denk je heusch, dat tante Door ziek is Ze denkt het zelf wei. Maar jij Nou, ik heb er geen zwaar hoofd in. Ze overleeft ons nog allemaal. Zou je dat denken Dat is zoo goed als zeker. Wil len we tegen haar zeggen, dat we mor gen allebei weer naar Holland gaan< Goed, ik stem toe. Geef me de hand er op. Hier Toen werd er gebeld.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1