Gulden wan Raadsverslag. samenwerking van Rijk en Pro vincie kan veel gedaan worden tot verbetering van de toestan den op wegengebied. Er is in uitzicht gesteld een verhoogde uitkeering uit het wegenfonds, doch dan moeten de onderhouds plichtigen ook medewerken en hun blik een beetje verruimen. Spr. persoonlijk ts voor steun a in de traverse door Axel, doch O d. St. ais college niet. Als de iu er Kodde praat van gelijke mon niken, gelijke kappen, dan zegt spr., dat er ook bijzondere mon niken ku inen zijn, die bijzondere kippen kiijjen. Er is z.i. geen verschil tusschen G.oede en Axel het gaat om de veiligheid van het verkeer. Spr. kan medegaan met het voorstel-Hamelink inzake een adres aan de Tweede Kamer. De heer Van Dusseldorp zet uiteen, dat de kwestie, der tra verse een zeer principieele is, om dat het tot uitzonderingen leidt. Dit geld kan z.i. beter besteed worden aan andere wegen, wat ook weer werk brengt. Spr. vreest voor consequenties, als men tra verse's gaat steunen. Axel moet zelf de kosten dragen. De heer Hamelink is dankbaar voor de toezeggingen van den heer Dieleman en zegt, met dezen dat het hier een bijzonderen mon nik geldt, die een bijzondere kap mag hebben. De heer Kodde zegt, dat er dan meer bijzondere monniken in Zeeland zijn. De heer Hamelink blijft er bij, dat de wet gewijzigd moet wor den om de belemmeringen weg te nemen, die kwaadwilligen in den weg leggen en wilde zijn voorstel zóó wijzigen, dat het woord traverse er uit gaat en de lengte van den weg iets wordt verlengd. De heer Van Dusseldorp noem de dit van den heer Hamelink zeer handig. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. St. het voorstel inzake het adres aan de Tweede Kamer overnemen. Gestemd werd nu over het amendement inzake de traverse te Axel dat werd verworpen met 26 tegen 15 stemmen. In de rr.iddagzitting werd aan genomen het voorstel om het s.s. „Zeeuwsch-Vlaanderen van de Prov. stoombootdienst te verbou wen, waarvoor f 140.000 was ge vraagd. Eveneens het voorstel tot ver betering van de aanlegplaats te Hansweert, geraamd op f 26.000. Ook de f 5100 subsidie voor P. Scheele te Sluiskil ten behoeve van de autobusdienst Axel—Koe wachtSt. JansteenHulst werd z. h. s. toegekend. Vermelding verdient voorts, dat het algemeen verslag van de af- deelingen over de begrooting 1932 21 compres gedrukte folio-vellen bevat. Of er ook geboomd is. In hef antwoord schrijven Ged. St., dat hun van een paniek-stem ming nog niets gebleken is. Waar die is, achten zij dat m. a. w. eigen schuld. Zij zijn ook van meening, dat nog niet tot salaris verlaging moet worden aange gaan en dat werkloosheidbestrjj- ding niet op hun weg ligt. De motie's van de S. D. A P.- leden voor het instellen van een commissie voor werkloozenzorg werden met 28 st. verworpen. Na de artikelsgewijze behande ling werd de begrooting vastge steld en de zitting Woensdagna middag gesloten. Zitting van 17 Dec. 1931. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemees ter. Na het gebedsformulier stelt de Voorz. de agenda aan de orde. 1. Notulen. Daar deze nog niet gereed zijn, wordt goedkeuring aangehouden. 3. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aangaande de steun regeling. Dit schrijven luidt aldus l 's-Gravenhage, 25 Nov. 1931 Met de door uw college inge zonden steunregeling heb ik mij behoudens het hiernavolgende kunnen vereenigen. Aangezien eventueele steun- verleening uitsluitend met gelden van Rijk en gemeenten zou ge schieden, is het wenschelijk, dat de meerderheid der leden van de commissie, die zich met de uit voering der steunregeling belas ten zou, uit vertegenwoordigers van het gemeentebestuur bestaat Aan deze voorwaarde zal kunnen worden voldaan, indien het aan tal leden teruggebracht wordt tot zeven, hetgeen zonder bezwaar mogelijk is, door geen vertegen woordiger van den chr. Bouw vakarbeidersbond als lid van het orgaan te benoemen, zulks in ver band met de omstandigheid, dat mijn steunregeling niet zal kun nen worden geldig verklaard voor de werklooze bouwvakarbeiders. Ik moge uw college verzoeken de samenstelling der commissie over- eenkomsiig het vorenstaande te wijzigen. Naar het mij voorkomt, zijn de voorgestelde tarieven van stenn- regeljng te hoog. Mede in ver band met de wenschelijkheid, dat zooveel mogelijk uniformiteit in de steunregeling wordt vei kre gen, gelieve u het volgende tarief toe te passen. Uitgetrokkenen. Art. 6 De steun bedraagt ten hoogste a. voor gehuwden en onge huwde kostwinners f9 per week, benevens f 0,75 per week per gezinslid boven 2 personen tot een maximum van 8 personen. b. voor kostgangers f6 per week. Reglementair nog niet recht hebbenden, dubbel uitgetrokke nen en ongeorganiseerden. Art. 18. De steun bedraagt ten hoogste a. voor gehuwden en onge huwde kostwinners f8 per week benevens f0,50 per week per gezinslid boven 2 personen tot een maximum van 8 personen. b. voor kostgangers f 5 per week. De redactie der artt. 8 en 19 gelieve uw college in dier voege te wijzigen dat de percentages voor de werkloozen niet behoo- rende tot de landarbeiders wor den berekend over het werke lijke loon, dat door de betrokke nen bij een 48-urige werkweek verdiend pleegt te worden. Ik keur goed, dat de ten aan zien van gehuwde en ongehuwde kostwinners bij de artt. 8 en 19 mijner regeling gestelde maxima, nl. 65 en 60 voor de landarbei ders worden verhoogd tot 80 en 75 pet. Voorts bericht ik u dat het bij mij geen bezwaar ontmoet, dat steun wordt verstrekt aan werk loozen, die tusschen de 60 en 66 jaar oud zijn, mits zij tot de alleszins valide arbeiders kunnen worden gerekend te behooren. Omtrent de eventueel aan uwe gemeente toe te kennen Rijks bijdrage zal ik u nader berichten. Aangezien deze kan worden ver leend, indien de steuregeling door mij voor bepaalde groepen van crisis-werkloozen geldig werd verklaard, verzoek ik uw college mij zoo spoedig mogelijk de gegevens te verstrekken, welke vermeld staan in par. IV van mijn besluit van 7 Januari 1931. De VOORZ. zegt, dat de com missie van advies zich met deze regeling accoord verklaart en B en W. daarom voorstellen met de gemaakte opmerkingen reke ning te houden. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. b. Koninklijke goedkeuring van de Schoolgeldverordening. c. Goedkeuring door Ged. St verschillende raadsbesluiten Bericht van den voorzitter het centr. stembureau, dat A. van Sabben de benoe ming als lid van den gemeente raad niet aanneemt. Idem, dat nu als zoodanig van d. van dhr. dhr. C. van Kampen is gekozen verklaard. f. Idem, dat dhr. C. van Kam pen die benoeming aanneemt. g. Verslag van de commissie van werkverruiming in Oost Z. Vlaanderen van de werkzaam heden over 1931, waarbij deze tevens vraagt aan de Gemeente besturen, die dezen arbeid tot heden niet steunden, alsnog een bijdrage te zenden. B. en W. stellen voor om met ingang van 1931 f5 beschikbaa te stellen en het verslag voor kennisgeving aan te nemen. Dhr, HAMELINK heeft de samenstelling dier commissie eens bekeken en opgemerkt, dat er van de moderne organisatie, die toch in deze streek zoo sterk is vertegenwoordigd, niemand in zit. Waar deze commissie dus zoo eenzijdig is samengesteld, is spr. er niet voor om die te steunen. Er kan straks wel weer een an dere commissie komen. Dhr. VAN BENDEGEMAls dat een adviseerende commissie is, ben ik er ook niet voor. De VOORZ. zegt, dat de com missie al jaren bestaat en al heel wat heeft bereikt. Daarom zijn B. en W. ervoor om enkele gul dens beschikbaar te stellen voor noodzakelijke onkosten, die ze toch hebben. Dhr. DE RUIJTER vraagt welke vruchten die commissie reeds heeft afgeworpen. De VOORZ.Er zijn. reeds verschillende dingen voor werk loozenzorg door die commissie tot stand gekomen en daarom vonden B. en W. vrijheid om haar te steunen. Dhr. SEGHERS vraagt of het niet gewenscht zou zijn om de commissie een wenk te geven, dat ze in den geest van dhr Hamelink handelde Dhr. HAMELINK zegt, dat hij niet op die f5 ziet en vooral niet, als het werkloozen betreft, maar hij heeft het licht maar eens willen werpen op het feit, dat een zeer groot deel der werk lieden niet in dat lichaam is ver tegenwoordigd. Dhr. OGGEL 2egt dat het hem spijt, dat dhr. Hamelink tegen dit voorstel is. Men heeft nu een commissie, die op allerlei wijze werk zoekt door in contact te treden met organen als polders en gemeentebesturen en nu is daar weer een aanmerking op. Nu er bijna geen werk is en ook de gemeenten niets weten te vin den, weet natuurlijk de com missie ook geen werk aan te wijzen. Maar f 5 is ook een gering bedrag en waar die commissie op verschillende plaatsen vergadert, moet er ook presentiegeld gege ven worden, zoodat er onvermij delijke kosten zijn. Dhr. 't GILDE is een andere meening toegedaan. De tijden zijn veranderd. Overal treden de arbei ders op den voorgrond en wor den hun leiders geroepen om hun krachten te geven voor de be langen hunner bonden. Daarom moet men in dien geest voort- werken en is het noodig dat in dat lichaam ook de arbeiders zijn vertegenwoordigd. Spr. zou daar om aan de subsidie de voor waarde verbinden, dat er een vertegenwoordiger in die com- zit van de richting van dhr. Hamelink. Dhr. HAMELiNK merkte tegen over dhr. Oggel op, dat hij zijn spijt moet richten aan het adres van de commissie. Spr. heeft toch niet meer gedaan, dan ge wezen op meer billijkheid in de samenstelling. Hij onderschat het werk van de commissie geens zins, in tegendeel. Maar waar het N.V V. in deze streek de grootste stuwkracht heeft, vraagt hij waarom de christelijke orga nisatie wel en het N.V.V. er niet mag zitten. Spr. geeit in over weging om een meer neutraal standpunt in te nemen. Dhr. OGGEL wil zijn vertrou wen in de commissie uitspreken. De VOORZ. zal in stemming brengen het voorstel van B. er. W. en dan daar aan verbinden de vraag om met den wensch van dhr. Hamelink rekening te willen houden. Dhr. OGGEL heeft daar be zwaar tegen, daar z.i. de com missie goed is samengesteld, en die ook het vertrouwen heeft. Het is die commissie niets liever, dan werk te vinden, opdat de werk loozen zuuden kunnen werken. Dhr. HAMELINK acht het beter dat eerst gestemd wordt over zijn amendement op het voorstel van B. en W. Dat is de gewone gang van zaken. De VOORZ. brengt nu het amendement in stemming, dat met 7 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemmen de h.h. Oggel, Van de Bilt, Dieleman, 'z. en J. de Feijter. Het voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stem men aangenomen. (Wordt vervolgd.) AXEL, 18 December 1931. Ten vervolge op het Raads verslag in dit nummer zij korte- ijks nog vermeld, dat B. en W. besloten hebben om den maat regel voor de werkloozen om tweemaal te komen stempelen met 1 Jan, in te trekken. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om het salaris van den 3en ambtenaar ter secretarie te bepalen van f 1200 tot f 1400 en van den 1 en ambtenaar f 1700 tot f2000. Omtrent het slachtlokaal zal later een beslissing worden ge nomen. De Voorz deelde nog mede, dat door de Reg. medewerking is verleend aan herleving van de vlascultuur en vlassers tegen f 2.40 per dag te werk gesteld kunnen worden. Aan Jac. Zonnevijlle, L. Kotk- koek en P. van de Zande w^rd op verzoek een perceel bouw grond verkocht van het gemeen teplan. Ingewilligd zijn ook verzoeken van I. J. Brakman en H Verstra ten om aankoop van grond. Op 2 adressen van winkeliers om wijziging te brengen in de wettelijk bepaalde sluitingsuren ter eene en geen wijziging te brengen ter andere zijde, werd afwijzend beschikt. Na discussie werd besloten om des winters het sluitingsuur te bepalen op 9 uur en 's Zaterdags 10 uur en gedurende den zomertijd iederen avond om 10 uur. Als Kerstgave zal door B. en W. in overleg met de commissie van advies gemiddeld f5 worden uitgekeerd aan die gezinnen, welke behoeftig worden bevonden. Bij de omvraag Werd een motie aangenomen van dhr. 't Gilde, waarbij B. en W. in overweging wordt gegeven voor len ambtenaar ter secretarie een ingezetene van Axel te benoemen. Besloten werd tot toelating van dhr. C. van Kampen (a. r.) als raadslid. De h.h. 't Gilde en van Bendegem zullen hiertegen bij de Prov. Staten protest aanteekenen. Dhr. Van de Bilt werdt her benoemd als lid van het Armbe stuur. „Volksenderwfls" Woensdagavond bood het be stuur van de afd. van „Volks onderwijs" alhier haren leden een propaganda-avond aan, hetgeen blijkens het bezoek wel op prijs werd gesteld. In 't bizonder zal echter tot dit bezoek hebben bij gedragen de aanwezigheid van den heer Klaas de Vries, secr- penningmeester van het hoofd bestuur te Amsterdam. Na een vriendelijk welkomst woord van den voorzitter, dhr. A. P. Esselbrugge, werd een tableau gegeven, voorstellende een school lokaal, waarbij de kinderen in sierlijke en sprekende letters vorm den den wensch Laat ons on verdeeld. Geen wonder, dat de heer De Vries, die overigens wel nooit om stof tot spreken verlegen is, die wensch aangreep en in zijn ware beteekenis stelde, waar die geuit werd door kinderen, die nog zoo weinig van scheiding afweten en zeker niet beseffen kunnen, waarom in ons land 43 verschil lende richtingen van scholen moeten gevonden worden, Spr. wees op de taak der ouders om hen onverdeeld te laten en te gedenken wat Fröbel zegt: „Laat ons leven voor onze kinderen". Geven wij hun het bestede volksschool met zijn opvoeding tot christelijke en maatschappe lijke deugden, opdat we met gerustheid onszelf de vraag kun nen stellen: wat heb ik van mijn kind gemaakt? Dat de heer De Vries tot de harten sprak, bleek wel hieruit, dat sommigen de vochtige oogen in valsche schaam te neersloegen. Met kracht en geestdrift werd hierop een propagandalied ge zongen, dat speciaal voor dezen avond was gedicht door mej. J. H. Abrahamse, onderwijzeres al hier met woorden als uit aller hart gegrepen. Op de wijze van het Zeeuwsche Volkslied werd het nog menigmaal herhaald. Na de pauze kreeg de heer De Vries nogmaals het woord en wees op den ernst der tijden ook voor de school. Welk een gevaar is het wetsontwerp-Terpstra niet, waartegen over het geheele land een storm van protest moet ge hoord worden. Verschillende kleine toon«eI« e.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2