Radio-rede Yan de Koningin. Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. KERSTGROET aan Haar Volk over Huizen. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin het voornemen om een persoonlijken Kerstgroet tot Haar Volk te richten in deze moeilijke tijden. De Koningin zal dien Kerst groet op Vrijdag 25 December des namiddags ten 4 uur voor de radio uitspreken (radio golflengte 1875 M.) ronde deden en volgens welke de depreciatie van het pond ster ling een willekeurig en welover wogen, opzettelijke daad is ge weest, teneinde den Engelschen uitvoer te stimuleeren, tegen te spreken. Hierin ligt niet de min ste waarheid. De regeering heeft haar best gedaan den gouden standaard in Engeland te hand haven, doch was gedwongen dezen prijs te geven door oorzaken, waardoor zij geen macht had. De regeering zal vasthouden aan haar politiek om de intei na tionale koopkracht van het pond zoo standvastig mogelijk te hou den. De stabiliteit van het pond sterling is van essentieel belang voor den handel in de geheele wereld. Om voor de hand lig gende redenen is het niet moge lijk op dit oogenblik te zeggen, op welk monent, of op welke hoogte men ten slotte het pond zal kunnen stabiliseeren. Het is echter het streven van de regee ring deze stabilisatie zoo spoedig mogelijk door te voeren. De regeering bestudeert het pro bleem van het herstel van de on gunstige betalingsbalans. Spr. hoopt in den aanvang van het volgende jaar een verklaring daar over te kunnen afleggen. Het valt niet te betwijfelen, dat er eenige saldi zijn teruggetrok ken uit Engeland. Spr. wil ech ter de berichten, volgens welke deze opvragingen door de Fran sche regeering of de Banque de France zouden zijn gedaan, tegen spreken. Frankrijk heeft zijn sal di onverminderd gehandhaafd. Anderen hebben hun saldi opge vraagd, waarschijnlijk minder door gebrek aan vertrouwen in Engeland, dan wel door den wensch om liquide middelen ter beschikking te hebben in den onzekeren staat van hun eigen landen. „Ik vermoed aldus vervolgde Chamberlain dat de buitenlan- landers, die hun saldi op het hui dige niveau van het pond heb ben ingetrokken en daardoor hun verliezen hebben vergroot, dit eens ten zeerste zullen betreuren, wan neer zij, naar ik vertrouw, zullen bemerken, dat hun daad volko men onnoodig is geweest. Of schoon wij op het oogenblik bin- ne ilansche moeilijkheden kunnen hebben door onze buitenlandsche schulden, toch blijven wij de grootste crediteur van de wereld. Wanneer de wereldomstandighe den verbeteren, twijfel ik er niet in het minst aan, of wij zullen het pond sterling zijn plaats zien hernemen als belangrijkste stan daard in het internationale crediet gekregen nieuwe troepen naar .Y.antsjoerije te zenden. Spanje. De Spaansche Nationale ver gadering koos Alcala Zamora tot president der republiek Het nieuwe staatshoofd zag 362 van de 410 stemmen op zijn candi- datuur uitgebracht. Hot salurisconares De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels en Kantoor bedienden heeft Zaterdagmiddag in het Concertgebouw te Amster dam een demonstratief congres gehouden, waarin twee moties zijn aangenomen, waarbij wordt ge- eischtonverwijlde invoering van het werktijdenbesluit voor de kan toren als overgang naar de wet telijke 40-urige werkweek. Ook stelt zij vast, dat inge voerde en dreigende verlaging van loon volkomen ongemotiveerd is eu voor de bedienden niet te dragen, acht verzet daartegen niet alleen geoorloofd, maar ook plicht, in het belang der geheele be diendenklasse, roept de kantoor bedienden op, zich met alle kracht en met alle beschikbare midde len tegen de verlaging van hun levenspeil te verzetten. Londensch crisis-comité. In een onder leiding van onzen gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen aldaar ge houden bijeenkomst, is in prin cipe besloten tot oprichting van een Londensch crisis-comité ten behoeve van Nederlanders. Alle Nederlandsche organisaties ter plaatse waren op deze ver gadering vertegenwoordigd. Binnen enkele dagen, aldus het Hbld., zal opnieuw een vergade ring worden belegd, waarin het comité zal worden geïnstalleerd. Aneta meldt uit Bataviad.d. 11 Dec.: Van de post van de „Oievaar" is een zak, afkomstig uit Medan voor Amsterdam, ge wicht 1893 gram, verloren, bene vens een zak, uit Medan voor Bagdad. De rest van de post is intact gebleven en wordt door de „Valk" naar Europa meegenomen. Gemeld wordt, dat Koning Albert van België tot Ridder in de Kroonorde van België benoemd heeft Jonkheer J. van Vredenburch te Capellen, wegens belangrijke diensten, bewezen als Rijksland- bouwconsulent bij het Nederland sche Gezantschap te Brussel en als Gedelegeerd Bestuurslid voor België van de Kon. Nederlandsche Automobielclub. om hen door het geven van een voorschot op de geleverde par tijen daarin tegemoet te komen. Mede worden de leden eraan herinnerd, dat zij geen buiten landsche tarwe op hun bedrijven mogen hebben dan na totale af- dorsching en aflevering van hun eigen tarwe aan hun handelaar of otganisatie. Ook na deze af levering zijn zij verplicht, bij aankoop van buitenlandsche tarwe daarvan onverwijld mededeeling te doen aan het Secretariaat. g. t. o. z. Japansch-Chineesch conflict. Naar uit Sjanghai wordt ge meld, hebben 50.000 studenten een demonstratie gehouden in de straten van Nanking. Het gevolg was dat maarschalk Tsjang Kai Sjek en de andere regeerings- leiders onmiddellijk overgingen tot het houden van een confe rentie, waarin de eischen der studenten werden besproken. De 5000 studenten, die zich hebben meester gemaakt van de gemeentelijke gebouwen te Sjang hai zijn daar nog meester van. Zij hebben den burgemeester van Sjanghai gedwongen een waarborg te geven, dat de plaat selijke chef der politie gearres teerd zou worden en hebben ver volgens een aanval gedaan op het hoofdbureau van politie. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft Kanaya de chef van den generalen staf van Japan volmacht Het bestuur van de Geweste lijke Tarwe-Organisatie voor Zee land, kring Oost. Z.-Vlaanderen verzoekt ons mede te deelen, dat de graanhandelaren in verband met de heerschende slapte in dit seizoen niet in moeilijkheden zul len worden gebracht, voorzoover de groote partijen tarwe niet te bergen zouden zijn en zal alzoo niet gevorderd worden, dat alle aangeboden graan direct wordt afgenomen. Wenschen de handelaren de voorraden toch op te nemen, dan bestaat daartegen geen bezwaar, doch dan moeten zij wel in acht nemen, dat de G. T. O. Z. geen enkele garantie op zich kan ne men, dat vóór 1 Maart veel meer dan de helft van de geschatte totaalvoorraad zal worden afge leverd. Verder zal zij op 17 Dec. nog een keuring houden, maar deze keuring niet doen plaats vinden op Donderdagen 24 en 31 Dec. Als gevolg daarvan geven zij na 19 dezer geen vervoerbewijzen voor verkoop meer af, maar wel ter schooning en ter bewaring. In dringende gevallen zal daarvan worden afgeweken. Door het opschorten der keu ringen gedurende eenige weken, zouden de leden die gedurende dien tijd leveren iets langer dan normaal op hun geld moeten wachten, Wij doen een beroep op de handelaren en organisaties, AXEL, 15 December 1931. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat ook alhier door den burgemeester het initiatief is genomen om een plaatselijk crisis comité te vormen. Eerstdaags zal een vergadering worden gehou den om het comité definitief vast te stellen en de werkwijze nader uit te stippelen. Bij de jl. Zaterdag gehou den herstemming voor notabel der Ned. Herv. Kerk alhier wer den 93 stemmen uitgebracht, waarvan 4 van onwaarde. Op den heer J. Koster Wz. werden 50 en op den heerM.de Regt 39 stemmen uitgebracht, zoo dat eerstgenoemde is gekozen. De agenda voor de op Don derdag aanst. te houden raads zitting alhier bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief C. van Kampen. 4. Benoeming Lid Burgerlijk Armbestuur. 5. Diverse verzoeken om aan koop van grond. 6 a. Adres van de Winkeliers- vereeniging (34 leden) om bijzon dere bepalingen in het leven te roepen op grond van de Winkel sluitingswet en een adres van 47 winkeliers, houdende verzoek om dat niet te doen. 7. Stemming over de artikelen 14 en 29 van het in de vorige vergadering behandelde Ambte- naren-Rtglement. 8. Vaststelling van de Veror dening als bedoeld in art. 208 oud artikel 178 der Gemeente wet. 9 a. Adres van den Plaatse lijken Raad van de S. D. A. P. en N. V. V. le om aan werk- loozen gratis brandstof te ver strekken en om voor de Feest dagen een feestgave aan de werk- loozen uit te keeren, volgens ge meld ontwerp. 10. Diverse verzoeken om ver goeding als bedoeld in art. 13 der L.O. Wet 1920. J.l. Vrijdag is alhier een cursus in fruitteelt voor volwas senen aangevangen met 18 deel nemers. De lessen worden ge geven in de chr. landbouwschool alhier door den heer W. Slabbe- koorn, tuinbouwkundige te Zaam- slag. Zaamslug. Herbenoemd tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk de heer J. C. Leunis en benoemd de heer Joh. Scheele Wz., in de plaats van A. P. Wisse die bedankt heeft en herbenoemd tot diaken de heer J. de Krijger en benoemd de heer A. C. de Kraker Jz. in de plaats van L. W. de Regt die bedankt heeft. Bij Kon. besluit is met in gang van 1 Mei 1932 benoemd als inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Haarlem de heer H. van de Weijer, thans in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Neuzen. Bij het examen in Den Haag, ter verkrijging van het Telegraaf- radicaal, slaagde onder meer, de heer Joh. de Vries, werkzaam ten kantore Ter Neuzen. Een moedig paar. Zondagavond arriveerde te Ter Neuzen een Engelsch paaltje met een klein motorbootje, dat via Gent de reis van Oostende had gemaakt door het kanaal. Dit is op zichzelf niets bizonders, maar meer avontuurlijk was de wijze, hoe ze te Oostende waren ge komen. Het paar, een kloeke dame van 22 was met haar vriend eveneens 22 jaar, 1.1. Woensdag van uit Londen in het ranke vaartuig door het kanaal naar Calais ge varen en voeren langs de kustlijn naar België. Het doel is Amster dam, dat ze nd door de binnen vaart hopen te bereiken. St. Jansteen Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier en had een tamelijk bezette agenda te ver werken. Bij de ingekomen stukken was de begrooting van het Vleesch- keuringsbedrijf, die op een eind cijfer van f5082 werd goedge keurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van J. B. van Acker om tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek volgens art. 13 der L.O.-wet. De af te leggen weg was geen 4 K.M, lang. Met 6 tegen 5 stemmen werd afgewezen een verzoek van wed. J. Engelen om vergoeding van rioleering, wijl anderen die kos ten niet hadden, omdat van ge meentewege was gerioleerd. De te stellen zekerheid van den secretaris-penningmeester van het Alg. Armbestuur werd bepaald op f 1000. Benoemd als zoodanig werd dhr. J. A. Everaard, wegens overlijden van den vorigen titu laris. Dhr. A. A. Zwartelee had 2 stemmen. Als lid van het Armbestuur werd wegens period, aftr. her kozen dhr. H. Rottier. Herbenoemd werd ook dhr. F P. Schiffer, wegens period, aftr. als lid van de Commissie van toezicht op het L.O. Vastgesteld werden het kohier hondenbelasting, de leges-veror- dtningen, wijziging der bouw- verordentng en een nieuwe Alg. Politieverordening. Besloten werd om te handhaven het besluit tot heffing van 20 opcenten op de gemeentefonds belasting. Aan de familie Plasschaert zal f315 worden toegekend wegens verbetering van den gevaarlijken bocht te Absdale, onder voor waarde, dat de wegencommissie van den A.N W.B. en de K.N.A.C. de toegezegde f 150 zal uitkeeren en de verbetering volgens aanwij zing van B. en W. zal plaats hebben. Voorzeker is dit een besluit, dat voor geheel Z. Vlaanderen van belang is. Tot dekking der kosten van een te bouwen brandspuithuis met arrestantenlokaal zal een geldlee- ning worden gesloten van f4000, tegen 4.5 pet. met 10 jaren aflos. Bij de omvraag vroeg dhr. Schiffer of spoedig begonnen kon worden aan den nieuwen weg van St. Jansteen naar Koewacht en of de kosten daarvan ook gedeelte lijk als steunuitkeering voor werk verschaffing in aanmerking ko men. De voomiter, burgemeester Geirnaerdt, antwoordde daarop, dat hieromtrent eerst officiëel kan worden geantwoord, nadat de 3rov. Staten, die a.s. Dinsdag (heden) vergadering hebben, een definitief besluit hebben ge nomen. Wel is er gegronde hoop, dat een gunstige beslissing zal volgen en dan zal natuurlijk n verband met de werkloosheid zoo spoedig mogelijk worden be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Ten opzichte van steunuitkee ring staan B. en W. op het stand punt, dat ze aan werkverschaffing de voorkeur geven, maar mocht daarmede niet kunnen worden volstaan, dan zal een steunrege- 'ing worden ontworpen. Dhr. Ivens drong erop aan, om daar een ernstig onderzoek naar in te stellen, want hij is van mee ning, dat steun bepaald noodig is Dhr. Martinet zou wel goed vinden, als er eens een rijwiel pad werd gelegd van St. Jansteen naar Heikant en een goed voet pad van den Magdalenadijk naaf de ker k te Heikant. Ook zocht spr. zijn stokpaardje weer op en vroeg naar de rege ling der schoolgelden. Dhr. de Buck wees op de werk verschaffing van het vorige jaar, i toen in den Ferdinanduspolder de afgraving van den dijk niet naar wensch is geschied. Ook vroeg deze spr. r.aar de financiëele uitkomsten van den gemeentelijken huizenbouw. En tenslotte wees dhr. Vael nog op den treurtgen toestand, waarin het brandspuitmateriaal verkeert en dat dringend verbe tering eischt. De Voorz. beantwoordde de verschillende sprekers, en inzon derheid ten opzichte van de brandweer erkende spr. de ge uite klacht als gegrond. Gebhkmw s jr ist nag, dat ook aan de organisatie heel wat ont breekt en spr. hoopt onverwijld een plan te ontwerpen tot alge- heele reorganisatie van dit korps en aanschaffing van beter mate riaal. Faillissementen De Arrond -Rechtbank te Mid delburg heeft failliet verklaard A. Felius, landbouwer en koopman te Kattendijke. Curator mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. Het faillissement van P. Ver- poorte, werkman te Groede is opgeheven wegens gebrek aan baten. Eveneens dat van J. Mattelé, te Rotterdam. Te Vlissingen werd Zaterdag avond brand ontdekt bij den heer C. van Ketel, tandart». De po litie rukte direct met haar ma terieel uit, maar het bleek noo dig groot alarm te maken en zoo was ook spoedig de brand weer met de nieuwe autospuit t ir plaatse. Het vuur, werd zoo krachtig aangepakt, dat het tot de tweede verdiepingen het dak beperkt bleef, doch het huis be kwam zeer veel waterschade. Het resultaat was dat om kwart over acht de brandweer was in gerukt. Het tramverkeer moest een paar uur worden stopgezet. De oorzaak van den orand was niet met zekerheid te vinden. Zaterdag heeft op den UtrechdcheD weg een ernstig motorongeluk plaats gehad. De luitenant-vlieger De Koert, uit Utrecht, reed met den luitenant- vlieger Sickema, uit Groningen op de duo, van Utrecht in de richting De Bilt. Ter hoogte van de Kerklaan wilden zy een met paard bespannen broodwa gen passeeren. Vermoedelijk heeft de motorryder niet voldoen de uitgeweken. Hy raakte het lemoen van den broodwagen en week toen snel naar links uit, waarby da motor over den Kop sloeg. De duo-rijder werd er afgeslingerd en bleef met ern stige hoofdwonden liggen. De bestuurder sloeg een paar maal over den kop en kwam naast het tramhuisje, over de heg in den tuin van een woning, aan de linkerzyde van den weg te recht. Hij bekwam inwendige kneuzingen. De beide gewonden werden □aar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De heer Sic kema is overleden. De toestand van den bestuurder is ernstig. Roofoverval Gisteren is een roofoverval ge pleegd op een klein wisselkan toor der firma ,t Hof en Pikar aan de Veermarkt te Rotterdam. Een drietal mannen is het kan toortje binnengekomen, die da delijk drie revolverschoten losten op den eenigen bediende van het kantoortje, den heer S. Deze werd nief ernstig aan het ach terhoofd gewond, terwyl hy ook een schotwond kreeg aan het voorhoofd. Hij wist zich door een binnendeur in het boven-» huis in veiligheid te stellen. Door het geluid van de schoten was al dadelyk een groot aantal men- schen toegesneld, zoodat de overvaller» onverwyld de vlucht moeiten nemen, zonder buit te

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2