Binnenland. Landbouw Rechtszaken. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. noodig is in een landbouwver gadering te spreken. Men is be angst het huisje niet heilig te verklaren. Spr. is teleurgesteld De heer Siebenga is optimis tisch gestemd tegenover de maat regelen, die nog komen zullen Spr. krijgt echtei het idee dat Nederland is het vrijhandelseiland midden in de protectionistische zee. Van alle kanten belet men ons om onze producten aan den man te brengen. In de Tweede Kamer gaat men naar de biblio theek der wetenschappen om de stoffige boeken over vrijhandel voor den dag te halen. Men houdt een theoretisch debat over vrijhandel en protectie, maar de landbouwers blijven in het moe ras. De heer Siebenga heeft niet veel licht gebracht. Het is als de dokter die komt bij een zieke en die zegt, dat het iets beter is als de patiënt r.u den nacht maar door komt. Er wordt een bedrag genoemd van f20 millioen voor de tarwewet, maar er komt maar 9 millioen in de zakken van de landbouwers. Waar blijven de andere fll millioen? Het lijkt wel of er menschen zijn, die het beter vinden de crisis te laten uitzieken, dan steun te verleenen Het Nederlandsche volk zit in nood, vooral land- en tuinbouw en die wachten op een zwaard vechter. Men kan niet langer wachten. De heer Siebenga zegt, dat als wij in den donkeren nacht zitten dat de heer De Graaf ook geen middelen heeft aangewezen om er uit te komen. Men moet naar middelen zoeken. Er mag niet meer gezegd worden, dat de re geering niets doet, al heeft het ook moeite gekost. Spr. vraagt den heer De Graaf hoe hij den export wil bevorde ren door protectie? Juist pro tectie belemmert deq invoer, maar bevordert ook den uitvoer niet. Spr. is niet voldaan, maar zeer dankbaar, dat men gekomen is met een steun aan suikerbieten van f 10.15 voor een product, dat een waarde heeft van f4. Voor de tarwe krijgen de landbouwers nu gemiddeld f 12 50 en de kosten van vervoer worden door de meel fabrieken betaald. Men zaait thans veel tarwe, omdat men er tenslotte iets in ziet. De groote pers gaat den landbouw meer steunen en ook Colijn wees de regeering op de geprikkeldheid der landbou wers-kamer-leden. Men moet niet komen met hiep, hiep, hoera speechen. De heer De Graaf geeft toe geen weg te hebben aangegeven, maar dat ligt niet op zijn weg. Hij is een eenvoudig man, die niets te zeggen heeft, maar hij heeft alleen zijn mond om te spre ken. Als er geen maatregelen tegen overrompeling worden ge troffen, dan zullen er lage prijzen komen. Spr. wijst er op, dat de N. R. Crt. het toejuichte dat bij de behandeling van de contingen- teeringswet de motie Oud werd aangenomen, en dat is volgens spr. juist het grootste bezwaar der wet. Het vrijhandelsidee is in ons parlement nog niet ver dwenen. De Voorzitter zegt, dat een goede vechtgeneraal gewenscht wordt geacht en dat er o a. reeds aan gedacht wordt de werkloo- zen gedeeltelijk steun in den vorm van levensmiddelen te geven wat voor de landbouwers ook goed zou zijn. Hiermede stapt de ver gadering van de crisis af. Aan de orde komt nu de be grooting 1932 De Voorzitter geeft een uiteen zetting van de financieele verhou ding tusschen de Z. L. M. en de Gemeentelijke Tarweorganisaties in Zeeland en deed mededeelin- gen over de uitbreiding van het personeel van het Landbouwhuis dat nu ook en met volle kracht werkt voor de G. T. Z. Namens de afdeeling Zuid- Beveland algemeene leden, dient de afgevaardigde 'n motie in waarin het betreurd wordt, dat het personeel geen percentage gelijk aan dat van de Rijksambte naren laat vallen. De Voorzitter zegt, dat de amb tenaren het wilden maar het Dag. Bestuur accepteerde het niet ge zien het vele werk in dezen tijd De motie werd voor kennis geving aangenomen en de begroo ting en contributieregeling z.h. s aanvaard. In de middagvergadering hield de heer C. Zwagerman, rijkszui velconsulent een lezing over zijn reis naar Denemarken. Spr. zegt dat er weinig landen zijn, die voor de studie van den landbouwkundige of agrariër zoo belangwekkend zijn als het oude veeteelt- en zuivelland Nederland en daarnaast het jonge, moderne veeteelt- en zuivelland Denemar ken. Het oude cultuurland Nederland is een hoogst interessant land bouwland, maar ook Denemarken verdient de volle belangstelling van allen, die direct of indirect bij den landbouw betrokken zijn Voor 70 jaar had Denemarken op landbonwgebied op de wereld geen naam, thans is het alom be kend en vermaard als het zuivel en veeteeltland bij uitnemendheid Thans zijn de toestanden zoo wel in Holland als in Denemar ken droevig voor de boeren. De economische wereldverdwazing heeft in beide landen vrijwel al len, die door hun arbeid, kennis en toewijding, op zoo voorbeel dige wijze zoo'n groote verschei denheid van kostelijke mensche- lijke goederen voortbrengen, in een hopenloozen toestand ge bracht. De goede naam van Denemar ken op de buitenlandsche mark ten dankt het aan het steeds zeer regelmatig verdeelen van het aan bod over het geheele jaar, aan de kwaliteit, die op zeer hoog peil staat en de aan hooge eischen voldoende verpakking en aan de nationale kwalitieits- en herkomst merken. Spr. eindigde zijn be langwekkende mededeelingen, met de hoop, dat pr spoedig een tijd moge aanbreken, waarin de Deensche en de Nederl. boeren stand zich in vreedzamen wed ijver weer met lust kunnen geven aan hun schoon en nuttig werk het menschdom verrijken met de kostbare producten van hun voor treffelijke en toegewijde arbeid. (Applaus). Nadat was toegezegd, dat de rede in druk zal verschijnen en de heer Zwagerman nog een paar vragen had beantwoord, bracht de voorzitter hem dank voor zijn interessante lezing en herinnerde nog aan zijn zilveren jubileum op 1 November. De ramp der „Ooievaar". Naar gemeld wordt zal het stof felijk overschot van de slachtof fers van het verongelukte lndië vliegtuig Ooievaar, per eerstvol gende gelegenheid overgebracht worden naar Nederland. H K.H. Prinses Juliana heeft aan de directie der K. L M. een tele gram van rouwbeklag gezonden met het vliegongeval te Bangkok en daarin tevens verzocht Haar deelneming te willen betuigen aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij dit onge val. De Minister va Defensie heeft een bezoek van rouwbeklag af gelegd bij de Directie van de K. L.M. en daarbij verzocht zijn deel neming te betuigen aan de nage laten betrekkingen, der bij het ongeval te Bangkok omgekomen leden van de bemanning van de Ooievaar". Steun aan werkloozenkassen. In een suppletoire begrooting van Arbeid, H. en N. wordt 1 700.000 meer gevraagd in ver band met dé stijging van het aan tal leden der werkloozenkassen. De helft van dit bedrag komt ten aste van de medewerkende ge meenten. De landarbeidersbonden heb- aen in hun reglement voor de werkloozenkas den uitkeerings- termijn van 36 dagen op 42 da gen gebracht. De Minister oordeelt het ge wenscht, om voor zoodanigen tijd als noodig mocht blijken om een blijvend goeden toestand te schep- )en, het subsidie voor de werk- oozenkassen van de landarbei ders op 125 pCt» te bepalen. De kosten bedragen naar ra ming f 100.000. Bovendien is wegens subsidie boven 100 pCt op de door de vereenigingen van diamantbewerkers in de werkloo zenkassen gestorte bedragen nog noodig ongeveer f360 000. De helft dezer bedragen wordt door de betrokken gemeenten aan het Rijk terugbetaald Op deze suppletoire begrooting blijft ongedekt f 81.226 De Mi nister hoopt het eindcijfer nog te kunnen verminderen. De Provinciale Regelingscom missie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, Zeeuwsch Landbouw huis te Goes, deelt ons mede dat de Centrale Hengstenkeuring te Goes is vastgesteld op Don derdag 11 Februari 1932 des voor middags te 9 uur. Verroer ran tarwe. Aan de erkende handelaren der G T.O.Z. van den Kring O. Z - Vlaanderen is mededeeling ge daan, dat vanaf dato 9 December er streng zal worden opgelet, dat bij het vervoer van tarwe naar de pakhuizen van de erkende handelaren en organisaties een vervoerbewijs in het bezit van den vervoerder dient te zijn waardoor de te vervoeren tarwe wordt gedekt, en zonder vervper- bewijs vervoerde tarwe door de handelaars en organisaties moet worden geweigerd. AXEL, 11 December 1931 De winkeliersvereeniging alhier hield Woensdagavond vergade ring ten einde de ingekomen brieven te openen, welke als ge volg van de reclame-campagne gedurende de winkelweek zijn ingekomen. Malaise is een woord, dat nog al eens te pas komt en zoo kon ook hier gevoegelijk gezegd wor den, dat de malaise er in zat. Het resultaat was pover. Het bedoelde spreekwoord luidde „ln den nood leert men zijn vrien den kennen". Hiervoor waren slechts twee goede oplossingen. Het eerst was ingekomen die van mej. E. Faas en de tweede van den heer J. R. de Jonge, beiden alhier. Voor de grootste inzending bonnen werden de 5 prijzen toe gekend aan H. van Luijk, Pieter Paulusstraat met 439, Maria Koekkoek, Oudenweg met 388, H. de Lozanne, te Borssele met 307, L. Hamelink, Prins Hendrik straat met 282 en H. Kotvis, Oudewijk met 260 bonnen. Bij de omvraag werd het be stuur in overweging gegeven om een anderen weg te kiezen, indien men beoogt het belang der ne ringdoenden te dienen. Als voor beeld werd gesteld de actie door de winkeliers te Terneuzen, waar het volk bij honderden is heen gestroomd. Terecht werd hierbij echter op gemerkt, dat als gevolg daarvan ook wekelijks eenige duizenden guldens van Zeeuwsch-Vlaan- deren de Schelde overgaan. Alzoo werd het directe suc ces betwist, tot de voorzitter de vergadering sloot. Door den heer C. Hamelink raadslid alhier, is het volgende voorstel aan den Raad der ge meente Axel gezonden, ter be handeling in zijn eerstvolgende vergadering „De Raad besluit Adhaesie te betuigen met het door de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gezonden adres, houdende verzoek om het wetsontwerp der ^egeering, dat beoogt het aan tasten der gemeentelijke autono mie (zelfbeschikkingsrecht), niet aan te nemen". Onder leiding van dhr. B. <nieriem voorzitter van het Chr. eesgezelschap, werd in een van de lokalen van de Zondagschool een vergadering van boven ge noemd gezelschap gehouden. Als een bewijs, dat er door de eden van dit leesgezelschap nog al wat gelezen wordt, kan dienen, dat er voor meer dan f400 aan ecttiur is besteed. Een paar voordrachten boden eenige afwisseling in een anders dorre agenda. Medegedeeld werd, dat in Maart door den heer W. de Feijter, le luitenant te Breda een lezing voor dit gezelschap zal worden ge houden. De vergadering was goed be zocht. Ten overstaan van den heer P. le Feber, bouwkundige alhier, werd Woensdag alhier onder uit sluitend Axelsche aannemers aan besteed het metselwerk voor een te plaatsen omheining rond de nieuwe katholieke school (A) en van een grondkeerende muur tus schen de nieuwe en oude schoolB De inschrijving was als volgt J. Dieleman A f680 B f440 P. v. Hoeve en Zn. 660 415 R. v. Wiemeersch 628 390 A. van Sabben 610 360 A. Lambert 595 375 Jac. Hough 563 369 J. A. LenSen 516 423 De laagste inschrijvers komen in aanmerking voor de gunning, die in het begin van de volgen de week zal worden toegewezen. Zaamslas. De heer M. I. de Jonge, vroe ger alhier, thans onderwijzer aan een bijzondere school te Veenen- daal, is tegen 1 Februari 1932 als zoodanig benoemd aan een bijzondere school te Rotterdam. Te Zaamslag is gisteren aanbesteed ten overstaan van den architect A. P. Wisse het bouwen van een bergplaats met verdie ping voor dhr. A. de Pooter al daar. De uitslag is als volgt: MetselwerkJ. C. de Vos f1850; P. de Rooy, Boschka- pelle f 1829; C. van Fraaijenhove f 1557, J. Hough f 1532; H P. Lensen f1525, en E. Verstraeten, Hulst, f 1450. Timmerwerk. J. F. de Waal, Kuitaart f 244. Ijzerwerk. J. Willemsen f 185, H. Markusse f 178 en L. Wil lemsen f 158. Lood- en zinkwerk. J. de Zeeuw f42. Glas- en verfwerk. C- Dees f 60, C. Haak f 59, D. Riemens f55 en C. Wisse-Galle f54. Het werk is aan de minste in schrijvers gegund. Waar geen woonplaats is vermeld, wordt Zaamslag bedoeld. Ten overstaan van notaris van der Veen te Terneuzen, we d gisteren ten verzoeke van de familie Kaijser in het café van den heer C. P. de Regt, publiek verkocht le een woonhuis en erf aan de Axelschestraat groot 1 A. 60 c.A., thans bewoond door C. de Vos. Kooper werd de heer J. C. Kaijser voor f1300; 2e: een woonhuis en erf even eens aan de Axelschestraat en dezelfde grootte, bewoond door L C. Michielsen. Kooper werd de heer F. C. Wisse voor f 2350. Brand in een vlasfafriek. In den nacht van Maandag op Dinsdag brak brand uit in de electrische vlasfabriek van den heer P. C. van Helsland te St. Jansteen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blus- schen niet viel te denken, ook niet, nadat de brandweer uit Hulst assistentie verleende. De geheele machinekamer met inventaris, zoomede een tweetal vlasschuren, waarin zich een groote voorraad vlas bevond, werden een prooi der vlammen. De schade is aan zienlijk en wordt door verzeke ring gedekt De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Belasting. Wij herinneren eraan, dat de aanslagen in de grond- en per- soneele belasting 1931 vóór 1 anuari 1932 moeten betaald zijn. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Een paar nieuwe gummi broek pijpen. J. Oostingk I Politierechter te Middelburg. Zitting van 8 Dec. 1931. A. J. B., 31 j., motorreparafeur te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Nov. 1931 te Hulst, toen hij zich aldaar in de woning van N. A. Wennekens bevond, niet aan de vordering van de vrouw van Wennekens om de woning aanstonds te verlaten heeft vol daan. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hecht. W. J. V38 jschipper te Ter Neuzen, werd verdacht .van mishandeling. Uitspraak als voren. J. v. V., 31 j arbeider te Boschkapelle, idem als voren. Faillissementen In het fail I isemen t van de N.V. de Kanter en Hordijksbank te Goes curatoren mr. P. Dieleman, advo caat en procureur te Middelburg en B. K. Kraaijeveld, accountant te Middelburg, is de eerste uit- deelingslijst verbindend geworden met een uitkeering van 15 pCt. aan de concurrente schuldeischers Idem in het faillissement van de nalatenschap van wijlen P. J. Visser, in leven autohandelaar te Ter Neuzen, curatrice mej.mr. A. Bolle, te Middelburg, met een uit keering aan de concurrenteschuld- eischers van 30 pCt„(le uitd. lijst) Dr J H. Gunning J.Uzn Heden herdenkt dr. J. H. Gun ning J.H.zn. het feit, dat hij 50 jaren geleden het predikambt aanvaardde. Hij heeft dat ambt achtereenvolgens in verschillende grootere en kleinere plaatsen ver vuld, maar zijn levenswerk in den mooisten zin is wel geweest dat in Bilthoven, waar hij ook zijn blaadje Pniël nog altijd redi geert. Bijna 73 jaar hij is 23 Jan, 1858 geboren is hij nog onvermoeid en frisch van geest „Pniël" kan daar voortdurend van getuigen. Gunning neemt nimmer „een blad voor den mond"; hij zegt wien hij meent dat dit noodig heeft altijd op den man af hoe hij over personen en zaken denkt en dat is dikwijls niet malsch. Maar toch wordt hij door wie hem kennen vereerd, omdat men weet met een hoog staand man te doen te hebben. Zondagmorgen 8 30 zal de morgenwijding van de N. C R. V. door den jubilaris worden geleid en daarbij zal hij een gedach tenisrede uitspreken. Avp. Predikbeurten te Axel. Zondag 13 December 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. O. van Dis. Nam. 2 Ds. A. Vrijlandt, van Biervliet. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. (8ed. H. Avondm.) Nam. 2 Dezelfde. (Nabetrachting.) Tekst: Jes. 28: 16 (Slot). Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. In 3 dagen naar Batavia. De luit.-vlieger D. Asjes van de militaire Luchtvaart-atdeeling te Soesterberg heeft het plan op gevat, met den luit.-vlieger Schouw als tweeden bestuurder, binnenkort binnen drie dagen van Nederland naar lndië te vliegen. Men denkt den atstand tus schen Nederland en Java in 3 étappes te overbruggen. Men is voornemens dag en nacht door te vliegen, zoodat het mogelijk zal zjjn Maandagmorgen te Am sterdam te starten en reeds Woensdagmiddag te Batavia te srriveeren. Volgens den opzet wil men Donderdag of Vrijdag de terugreis aanvaarden, zoodat de machine reeds Zaterdag- of Zondagmiddag in Amsterdam terug kan zijn. Bjj slagen zal de reis Amsterdam—Batavia— Amsterdam dus gemaakt worden in totaal 8?s zeven dagen, van Zaamslag. Nam. 2

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2