s Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Erfenis No. 71 VRIJDAG !i DECEMBER 1931 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN vyi 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Maandag vergaderde te Mid delburg de Z.L M. onder voor zitterschap van den heer mr. P. Dieleman, die begon met de onge veer 150 aanwezigen te verzoe ken van hun plaatsen op te staan, en daarna woorden van groote waardeering wijdde aan de nage dachtenis van wijlen den heer Iman Kakebeeke. Spr. herinnerde eraan, dat nog meer eereleden aan de Maat schappij zijn ontvallen en heette daarop de aanwezigen welkom. Het deed hem goed vele oude gezichten te zien, maar daarnaast ook vele jongeren, vooral nu voorlichting zoo zeergewenscht is. Spr. schetste, hoe z.i. allen in de Z.L M thuisbehooren, omdat naast geloofsovertuiging staat de noodzakelijkheid om allen te samen voor het maatschappe lijke leven te ijveren. De land bouwers hebben tot plicht den bodem te onderzoeken en op te komen tegen economische ont wrichting en tegen onbillijkhe den. De jongeren mogen dan ook niet eenzijdig worden opgevoed. Dr. Kuiper zeide eens „men moet niet alleen de Heidelbergsche catechismus kennen, doch ook de landbouwcatechismus." Dit is zeker waar in tijden van malaise. Daarom heet spr. ook welkom den Commissaris der Koningin, dr. Huizinga, vertegenwoordiger van den minister en verschil lende vooraanstaande personen in het Zeeuwsche landbouwleven. Vooral ook den secretaris der Maatschappij en zijn ambtenaren, wier werk ontzettend is uitge breid, die soms in plaats van 8 uur wel 16 uur per dag werken en die hun nachtrust en vermaak opofferen in het belang van den landbouw (Applaus). Aan de orde kwamen nu ver schillende mededeelingen. De voorzitter is wat betreft het lager onderwijs van oordeel, dat teveel kleine kinderen in één klasse verkeerd is en ln verband met het niet mede kunnen gaan van den kring Axel met de oppo sitie tegen wijziging van de L O.- wet zeide hij, dat men wellicht andere middelen van bezuin ging kan vinden, als minder mooie speelplaatsen, salarisverlaging „en dergelijke. Aan het K. N. L. C. is gevraagd actie te voeren om een belasting op landbouwpro ducten te verkrijgen, zooals ook voor verschillende toonbankarti kelen geldt en dan bijv. 10 pet. Het dag bestuur verzocht het K. N. L. C. te trachten wij ziging te brengen in de salariee- ring van leeraressen bij het land- bouwhuishoudonderwijs en sloot zich ten deze aan bij de bezwa ren der Friesche landbouwmaat- schappij. Tot lid van de door het K. N. L. C. ingestelde com missie ter bestudeering van urgen te zaken op het gebied van aan schaffing en gebruik van land bouwwerktuigen, wees het dag. best.uur den heer lr. C. Stevens aan. Het dag. bestuur staat op het standpunt, dat de Z.L.M. als landbouworganisatie niet kan tre den in loonkwesties welke ir, het bedrijf voorkomen, daar dit ligt op het gebied eener werkgevers organisatie. Indien de regeering voldoenden steun verleent, zoodat een loonend bedrijf kan worden uitgeoefend zal de Z. L. M. hare medewerking verleenen het loon op peil te houden. Tot nog toe is de steun echter absoluut onvol doende. De secretaris bezocht de vergadering op 18 November j.l. te Goes belegd door de land bouworganisaties, doch daar wa ren slechts enkele personen aan wezig. De heer Klompe meent dat waar men destijds adhaesie ver leende aan het wetsvoorstel-v d. Heuvel inzake steun aan den sui kerbietenteelt, nu ook adhaesie kan worden betuigd aan de motie Duijs om personen beneden een inkomen van f 1500 vrij te stel len van sociale lasten. De secretaris, lr. Siebenga, zegt dat hij blijft meenen, dat dit op den weg van het K. N. L. C. ligt. De heer De Clercq meent, dat er mogelijkheid is ontheffing of uitstel te krijgen. De heer Siebenga weet alleen dat er een aanschrijving van den minister tot de voorzitters van de Raden van Arbeid is gericht om sobere toepassing van de bepalingen der wet en niet direct tot vervolging over te gaan. Men kan soms later het bedrag aan vullen. Dit geldt voornamelijk de invaliditeitswet. De voorzitter meent, dat men alleen door een wetswijziging tot het verlangde zal kunnen komen. Tenslotte kwam de kwestie van Belgisch brood naar voren en. deelde de voorzitter mede, dat deze kwestie bij het K. N. L C. aanhangig is gemaakt en onder het oog zal worden ge zien, hoe door den georganiseer- den landbouw hierbij medewer king kan worden verleend. Het is zeker goed hier steeds weer de aandacht van de regeering op te vestigen. Thans krijgt de heer Van Bom mel van Vloten het woord ter bespreking van de kwestie van den steun aan den suikerbieten teelt en wijst op de Memorie van Antwoord op de landbouw begroting, waarin nu erkend wordt, dat f4.50 een te lage steun is en spr. noemt het een groote ommekeer, dat men nu komt met f8 25. Ook nu is dit alleen als de opbrengst van de suikerbieten minder dan f25 50 per 1000 kg. is. De steun wordt zoo verleend, dat dit bedrag als maximum wordt gehaald. Daarbij komt nog f 2.20 compenseerend invoerrecht en f0.30 voor het verschil tusschen den marktprijs van suiker te Hamburg en dien te Amsterdam. De totale steun zal op die wijze f 14 100000 bedragen. Een controleQommissiezalnagaan bij fabrieken en teelers om te komen tot 80 pet. van het in 1928, 1929, en 1930 gemiddeld aantal HA. suikerbieten, waarbij ook rekening wordt gehouden met bedrijfsvoorgangers. Hier mede zal volgens spreker de kwestie van den suikerbieten- steun zijn opgelost en heeft de regeering blijk gegeven den nood van de landbouwers nu goed in te zien. Spr. brengt daarvoor hulde aan de regeering. De heer Siebenga sluit zich hier bij aan en zegt, dat als de tarwe- wet een steun is voor den akker bouw daarnaast een goede steun moest komen voor de suikerbie ten. Het is nu een behoorlijke steun, die wordt voorgesteld, maar de landbouw mag er niet op in slapen als er een kleine opbrengst is, als dit jaar. Ook zijn er nu ernstige plannen voor steun aan den vlasteelt en daardoor aan de vlasbewerking. Ook wijst spr. op het wetsontwerp tegen dum ping, al weet hij niet of dit ge heel zai voldoen aan de wenschen, hij betwijfelt dit en daarom is er een adres terzake aan de regee ring gericht. Zeer belangrijk noemt spr. het ook, dat het wets ontwerp tot contingenteering van den invoer z. h. st. is aangeno men. Ook is er directe steun geko men voor de aardappelmeelfabrie ken en dit is ook voor Zeeland van belang, omdat anders de boe ren in de veenkolonie weer an dere producten gaan teelen, en dan zou de steun voor de tarwe weer niet voldoende zijn. De hinder van den invoer van vleesch wordt verminderd door de invoer- wet. Inzake de weidebedrijven is er een degelijk rapport van de Frie sche Maatschappij van Landbouw, waarbij boter en kaas, twee be langrijke zaken vooral in 't oog zijn gehouden. Dit rapport zal tot grondslag van verdere plan nen worden genomen. Denemarken let nipt meer op den prijs, maar alleen op het kwijt raken der producten. Zeer gewenscht was 't dat er alleen binnenlandsch vleesch aan de sol daten weftl verstrekt, maar de minister zegt, het gaat om de dub beltjes. Er is nog steeds geen afzonderlijk ministerie van land bouw, wel wordt landbouw nu onder gebracht bij Handel, Nijver heid en Arbeid. Men heeft er in sommige kringen groote verwach tingen van, doch spr. heeft er nog geen groot vertrouwen in. Alleen zou dit het geval zijn als er een directeur-generaal van den land bouw komt, die den landbouw door en door kent en bereid is voor de belangen te vechten. (Ap plaus.) Inzake de landbouwvoerwet, verwijst spr. naar hetgeen de heer Sevenster en jhr. Van Vredenburgh onlangs over de pootaardappelen mededeelden, die in gevaar wor den gebracht en spr, vraagt hoe men in het bezit is gekomen van blanco certificaten. Men kan den uitvoer toch vergrooten, want Ne derland is in staat prima poot- goed te leveren, en daarom moet men er voor werken den teelt uit te breiden. De uitvoer moet on der de wet komen en in handen van de organisaties zelf. Nog wil spr. behandelen den financieelen steun door het ver strekken van bedrijfscrediet. Op den voldoenden steun voor bie ten- en tarweverbouw is een cre- dietgeving op te bouwen. De banken zullen zich geheel safe voelen als er een goede garantie is. Het is noodig om de bedrij ven zoo goed mogelijk in stand te houden, anders blijft er ten slotte geen redding meer moge lijk. In zake de tarwewet verspeidt men het gerucht, dat voor 1932 dezelfde voorwaarden zullen gel den als voor 1931. De hande laren maken daarvan gebruik bij hen, die niet op de hoogte zijn. Het is jammer dat men door te trachten buitenlandsche tarwe voor Nederlandsche te verkoopen ons product in miscrediet brengt Spr. wekte de van goede wilie zijnde leden op degenen, die zich aan zulke praktijken schuldig maken aan de tarwecommissie bekend te maken. De tarwecom missie past de wet soepel toe, maar de niet ter goeder trouw zijnde personen moeten er uit, voor hen is geen straf zwaar ge noeg. (Applaus De heer De Graaf uit Bieze- linge meende dat er moed voor AXELSC COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 4) III Tante Door was nu weliswaar rijk, ze had een pracht villa mtt een voor- en achterterras en met een schitterei.- den tuin en t >ch was ze niet gelukkig. In vroegere jaren toen ze nog in de Residentie woonde, was ze de heersche- res, liep ze door de ateliers in 't zwart satijn met zwartkanten mouwen en het sleutelmandje aan haar arm. Ze had maar te kikken, maar te kijken en iedereen vloog voor haar. Ze zag iedere minuut van den dag andere menschen voor zich. Zij ging per rijtuig naar het paleis, werd daar met onderschei ding behandeld, want iedereen wist, dat Hare Majesteit nu eenmaal niet anders dan door haar bediend wilde zijn. Maar hier woonde ze heel alleen met een juffrouw-huishoudster ei met een knecht, die overdag in den tuin werkte en alle mogelijke karweitjes voor haar verrichtte. De meid of huis houdster, juffrouw Sophie, was een Hollandsche, die tante Door reeds als loopmeisje in haar dienst had, in de tijden van glorie en die se, onder zeer mooie beloften, naar Brussel'haddoen komen. Als jij bij mij wilt blijven, So- phietje, tot aan mijn laatsten dag, zal jij er geen spijt van hebben. Ik kan mijn geld vermaken aan wie ik wil. Sophietje dacht bij zichzelfLaat ik het maar eens wagen, wie weet word fk niet universeel erfgenaam. Die illusie was heel gauw vervijgen want tante Door toonde zich reeds na de eerste veertien dagen zoo ge raffineerd despotisch, dat Sophietje een zenuwtoeval kreeg door het sarren en met een bons op de mozaïek-vloer van de serre terecht kwam, tante Door nam een grocti kit vol water, goot den inhoud over het bibberend gezicht van haar huishoudster, die na een paar minuten weer bijkwam en bibberend overeind krabbelde. Den volgenden dag was Sophietje verrtrokken. Maar haar vader was woedend over deze behandeling en zwoer iedere meid die tante Door in dienst zou nemen te waarschuwen. Al het personeel in dienst van Mademoiselle Lutlera kreeg een briefje gestuurd van Sophie's va der waarin deze de behandeling door zijn dochter ondergaan, rauwkeurig beschreef. Tante Door was radeloos. Ze vond zichzelf een resoluut mensch, maar met een goed hart en kon daarom maar niet begrijpen, waarom ze geen personeel kon krijgen. Het was haar een behoefte te heerschen, te cotr,- mandeeren, Er moest iemand om haar heen zijn, op wie ze haar slechte buien kon doen losbarsten. Dan was er nog een ernstige reden, waarom ze zich niet veilig gevoelde. Brussel begon onveilig te worden 's nachts en overdag. Om een haver klap werd er in de buurt ingebroken. Een paar maanden geleden hadden ze een ouwe rijke dame aan haar ledikant vastgebonden, een prop in haar mond gestopt en toen alles wat maar waarde had, uit de villa gesleept Die villa stsnd schuin tegenover de hare. De onrust, de angst was in Mademoiselle luttera gaan wroeten als een ziekte. Ze deed 's nachts geen cog meer dicht. Je heb je heele leven geploeterd, om op je ouwen dag een kapitaal bij me kaar te krijgen en als je eenmaal zoo ver bent, moet je er dag en nacht voor in angst zitten. Rondom haar villa had ze een hoog, puntig ijzeren hek laten zetten. Voor alle venrtrrs waren ijzeren rolluiken. Er liep een felle electrische schel naar de kamer van de meid, maar die kamer was en bleef leeg. René, de ouwe tuinman, sliep thuis bij zijn vrouw en en getrouwde dochter. Ze was dus iederen nacl t alleen. Daarom had ze twee koperen grendels op haar slaap kamerdeur en op haar nachtkastje lag een groote zak peper en onder haar hoofdkussen zat een fluitje verborgen, om, als er gevaar dreigde, door het venster de politie te fluiten. Boven dien was ze aangesloten bij twee Nacht-veiligheidsdiensten. Al haar zil ver had ze in een safe gesloten, dat ging ze vandaag of morgen te gelde maken en aan haar kapstok beneden in de gang hing een heeren hoed en een uniform-pet, dan dachten alle werk lui, die binnenkwamen, dat er manvolk in huis woonde. Ondanirs dat alles wilde de rust niet j komen in Sans-Soucl, en tante Door besloot een truc uit te halen om haar nichten te noodzaken, een tijd lang bij haar te komen. Haar zuster Emilie had genoeg aan haar hoofd, die had zelf een druk huis- j houden, die kwam zoo nu en dan maar eens voor een paar dagen, maar die twee in Holland, Liza en Emmy, de een had een keukenpiet voor man. de ander een zwerver. Die twee kerels konden het best eens een paar maan den zonder vrouw stellen, Maar vra- gen wou tante Door niet. Ze moest later altijd kunnen zeggen: Heb ik je geroepen had weggebleven Daarom schreef ze op een morgen een briefje aan Emilie: „Ik voel me niks lekker en blijf maar liever in bed liggen. Ze liet René dit briefje naar de brievenbus brengen en wachtte af. Precies wat ze hoopte, gebeurde. Dien middag zat Emiiie bij haar bed. Maar Door dat kan zoo toch niet langer met jou gaan .Daar moet hulp komen. Ijc zal. Jij blijft in je huishouden, Emilie, jij hebt genoeg met je eigen te stellen. Ik kom met alle liefde en ple zier, Door, dat weet je wel. De wil is genoeg, Emilie, jii bent hartelijker dan mijn nichten in Heiland. Die hebben geen kinderen, die kunnen best gemist worden. Moesten dieniet eens informeeren, hoe het hier op „Sans- Souci" gaat Wil ik ze eens schrijven O. nee, doe dat niet, ik vraag nooit offers. Wi! jij met alle geweld schrijven, ik heb er niks tegen, doe het gerust, het is misschien ook wel eens goed, als ze hooren, hoe ik hier lig. Emilie wist, dat Door van haareischte dat ze schreef. Dat bevel lag duide lijk in den klank van de stem der zieke. Daarom ging ze heen met de troostwoordenWees maar gerust, Door, over een pair dagen, misschien morgen al is Liza of Emmy hier om j iu op te passen. Henk, de kunstschilder, brak den brief van tante open, las hem vlug en r.ikte hem aan Emmy overt Asjeblief, je tante voelt zich niet erg lekker. Ik heb ze nooit #erg lek» ker° gekend en dat zal ze ook nooit worden ook, Ik zou al tevreden aijn^ als ze „genietbaar" was. Spot er niet mee, Henk, het is een oud mensch. Dat heeft haar geen moeite ge kost. Het doet er niet toe, ze ligt daar hulpeloos. Hulpeloos? Als je schatrijk bent en een villa hebt, ben je niet gauw hulpeloos. Je ziet toch wat tante Emilie schrijftZe heeft geen meid, ze kan zelf niet meer koken en naar een ^gi- sticht vindt ze een nachtmerrie. Htt is mijn plicht er dadelijk naar toe te gaan. Hoe laat gaat er een trein 'i En dar, stel je voor, dat het eens ernstig werd, dat. Dat we de villa Sans-Souci gin gen erven Jij laat je egoïsme weer spreken. En jij gaat hals over kop op reis omdat je bang bent, dat er met taiti Door een eHgel verloren gaat. Maar, alia, ik heb zoo dikwijls alleen spiegel eieren gebakken en rijst gekoekt.... ga mijn kind en breng de niet-erg-lekkere tante Door mijn aangetrouwd-nevelijke heilwenschen. Emmy pal te snel haar valies, ging toen naar de dwarsstraat aan de over zijde der straat, waar een hulppost kantoortje was en telegrafeerde„Ik kom vandaag nog over". Om half elf slond ze aan ^het station en toen se de vestibule binnenstapte om haastig een kaartje naar Brussel te nemen zag ze den breeden gebogen rug van Her man, den gepensionneerden opzichter, haar zwager, Hij torste een zwaar valles, duwde met zijn rechterknie de stroeve deur der wachtkamer, tweede klasse, opent (Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1