Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. landsche politiek stelde Bouillon den eisch, dat men evenals in 1914 onvoorwaardelijk tot natio nale eensgezindheid zou komen. Plechtigheid in het Kanaal. In de nabijheid van Beachy- Head vond op den kruiser „Karls ruhe" een plechtigheid plaats ter herdenking van de tijdens den oorlog gesneuvelde manschappen der Duitsche onderzee- en tor pedobooten. Na de plechtigheid werd een krans in zee gelaten. Naar men weet zijn tijdens den oorlog 111 torpedobooten en 195 onderzeebooten verloren ge gaan. Teruggekeerd. De Fransche minister van kolo niën, Reynaud, die te Marseille per vliegtuig arriveerde, heeft den afstand Saigon—Marseille dertien dagen afgelegd, met inbegrip van een oponthoud van één dag in Bangkok en Delhi. Na het ver laten van het vliegtuig hield de minister een toespraak, die draad loos werd uitgezonden. Hij zeide zeer onder den indruk te zijn van de ontvangst door de bevol king van Indochina en het grootste vertrouwen in de toekomst van het volk te hebben. Reynaud is de eerste passagier van de luchtlijn Saigon—Mar seille. Tot nu toe werden op het traject Bagdad—Indochina uitslui tend post en goederen verzonden en aangezien die dienst regel matig plaats heeft, zal men spoe dig ook tot het vervoer van pas sagiers kunnen overgaan. In Palestina is een Engelsch reisgezelschap door roovers over vallen. Het gezelschap bevond zich in twaalf automobielen op weg van Jeruzalem naar Jericho, toen plotseling de chauffeurs door gewapende bandieten gedwongen werden te stoppen. De inzitten den der auto's werden daarop beroofd. Wie zich probeerde te verzetten, werd afgeranseld. Steun aan de Tlascultuur. Bij Nota van Wijziging, welke bij Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be grooting van binnenlandsche za ken is gevoegd, is een memorie- post uitgetrokken, beoogende gel den beschikbaar te stellen tot steun aan de noodlijdende vlas cultuur. In het belang van de werkge legenheid in het boerenbedrijf en de vlasindustrie komt het den mi nister nl. noodzakelijk voor steun te verleenen aan de genoemde be drijven. Hij stelt zich voor dezen steur, te verleenen op zoodanige wijze, dat de teelt van ongeveer 6000 H A. vlas zal mogen wor den verwacht en op zoodanige voorwaarden, dat van den oogst zooveel doenlijk zal dienstbaar gemaakt worden aan de bevorde ring van werkgelegenheid in de vlasbewerkingsbedrijven. Over het meest geëigende stelsel om deze doeleinden zoo rationeel mogelijk te bereiken, wordt nog nader overleg gepleegd. AXEL, 8 December 1931. Voor de betrekking van len ambtenaar ter secretarie alhier hebben zich 14 sollicitanten ge meld. Bij het vakexamen in den telegraafdienst is geslaagd voor het herexamen in C2.en daar mee geslaagd voor het volledige examen in den telegraafdienst, de heer W. van Vessem te Zaam- slag, kantoorbediende le klasse ten postkantore te Axel. Feestgaven voor w erkloozen. Aan den Raad dezer gemeente is door de heeren C. Hamelink en P. Warnier, als voorzitter en secretaris van den Plaatselijken Raad van S.D.A.P. en N.V.V. een adres gezonden, waarin zij te kennen geven dat genoemde Plaatselijke Raad in een vergadering breedvoerig heeft besproken den toestand der talrijke werkloozen in deze ge meente dat daarbij is gebleken, dat de toestand bij zeer velen uiterst précair wordt, waarom men dan ook algemeen van oordeel was, dat er voor de komende feestda gen van Kerstmis en Nieuwjaar iets extra's voor deze ongelukki- gen moet worden gedaan dat adressanten namens den PI. Raad het volgende voorstel doen A. Op den laatsten Zaterdag vóór Kertmis wordt aan alle werk- looze arbeiders een Kerstgave uit gereikt in geld en wel op den volgenden grondslag: le aan hen, die de week voor Kertmis minstens 3 dagen (Zatei- dag volgerekend) werkloos zijn, f3. 2e aan hen, die minstens één maand werkloos waren in 1931 f 6. 3e voor iedere maand dat zij in dit jaar langer werkloos wa ren, f3 meer, tot een maximum van f21 aan hen, die 7 maanden werkloos waren. B. Aan alle werklooze arbei ders, hoofden van gezinnen, kost winners en kostgangers geduren de de wintermaanden gratis brand stof te verstrekken tot een maxi mum in geldswaarde van f 1 per week. Voor rekening van het „Ge nootschap ter Opvoeding" te Ter Neuzen is aanbesteed het verbou wen van de bestaande pastorie tot klooster. Inschrijvers de heeren J. F. de Waal, Kuitaart, f 18.950, J. D'hert, Terneuzen, f16.944, F. A. Rijk- sen, Tiel, f 15.895 en firma wed. J. van der Poel en Zoon, Lams- waarde, f 15.575. Gegund aan de minste inschrij vers. Een Zeenwsche Radio dag. Woensdag 9 Dec. (morgen dus) is door de Ned. Chr. Radio-ver- eeniging bestemd voor een Zeeuw- schen dag. Het programma luidt als volgt 8—8.15 u. Bijbellezing door ds. Blaauwendraad te Vlissingen, 8.15—9 u. carrillonbespeling van den Langen Jan te Middelburg door den heer Th. C. Ferwerda, 9—9.30 orgelbespeling door Piet Coumou in de Noorderkerk te Middelburg, 9.30—10.30 wijdings dienst te leiden door ds. D. Scheele te Middelburg, 11 u. lezing door den heer W. J. van Schelven te Zierikzee overvan Schouwen en Duiveland, 11.30 12 orgelbespeling door Piet Cou mou, 12 15—1.30 concert door Meisjeskoor o.l.v. den heer T. Winter te Middelburg, 1.30—2 u lezing van den heer H. Dionkers, burgemeester van Veere over Veere en de restauratie van het Stadhuis, 2—2.30 Medisch onder werp door den heer W. L. Pel, arts te Middelburg, 2 30—3 con cert door harmonie „Apollo" te Wissekerke, 3—3.30 concert Meis jeskoor (dir. de heer Winter), 3.30—4 lezing dr. K. Huizinga te Middelburg over „Zeeland in de geschiedenis", 4-5 zieken- uurtje, te leiden door ds. P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg, 55.30 concert „Apollo" te Wis sekerke, 5 30 6 lezing van den heer J. A. Dominicus te Wemel- dinge over „Iets over onzen Zeeuwschen land- en tuinbouw", 6—6.30 concert „Apollo", 6 30— 7 lezing van den heer M. A. van Varik te Middelburg over„De coöperatie in Zeeland", 8—10.30 openbare samenkomst in de Schuttershofzaal te Middelburg. Leider de heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens, zang van het Chr. Gemengd a Capella koor Sursum Corda te Middelburg, muziek van „Apollo" te Wissekerke. Voor dracht van den heer J. Tevel te Middelburg, zang van Gemengde Zangvereen. „Hosanna" te Mid delburg, rede van den heer Mr. P. Dieleman, zang van Gem. Zangvereen. „Looft den Heer" te Vlissingen, slotwoord van ds. D. Scheele. Zaamslag. Vrijdag jl. werd door Volks onderwijs, afd. Zaamslag, een propaganda-avond gehouden, waar bij een tweetal kindertooneelspe- len werden opgevoerd. Daar dergelijke avonden steeds in de openbare school werden gehou den, is verleden jaar hiervan voor het eerst afgeweken, daar het schoollokaal het aantal bezoekers niet meer kon bevatten. Was verleden jaar de zaal vol, thans was het meer dan vol, zoodat zelfs in de gangen banken moesten worden geplaatst om het aantal bezoekers een zitplaats te kunnen verstrekken. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer P. de Moor, werd onder leiding van de dames De Moor en Nijssen, door de kin deren van de 4e klas elk een ge dicht opgezegd. De uitvoering hiervan zal voor de leidsters wel een belooning zijn geweest, ge tuige het hartelijk applaus, dat ieder kind mocht oogsten. Hierna werd het kindertooneel „Sint Nicolaas" door de nog schoolgaande kinderen op onver beterlijke wijze ten gehoore ge bracht en het moet voor beide genoemde dames een genot zijn geweest, dat alles zoo naarwensch is geslaagd. Er viel voor vele groote menschen uit te leeren hoe met kinderen veel te berei ken is, als de leiding in goede handen is. Treffend werd weergegeven hoe sint Nicolaas een ondeugende en slecht leerende jongen onder handen ram en vertelde, hoe zijn moeder tijdens zijn ziek zijn dag en nacht aan zijn bedje had ver toefd, zoodat zij tenslotte zelf ziek was geworden. Ook Vader en Moeder werden door twee leerlingen op schit terende wijze vertolkt. Het was een welverdiend applaus, dat dezen kinderen bij het beëindi gen ten deel viel. Na de pauze werd de operette „Asschepoester" voorgedragen door oud-leerlingen van voor noemde school, onder leiding van Mevrouw de Moor. De moraal in dit verhaal kwam goed tot zijn recht. Op duidelijke wijze werd hier gedemonstreerd hoe een stiefmoe der haar eigen kinderen bevoor deelde tegenover haar stiefkind. Haar eigen kinderen werden groot gebracht in weelde en niets doen, terwijl haar stiefkind schamel gekleed tot allerhande werkzaam heden werd gedwongen. Tot slot werd door alle kinde ren een danklied gezongen aan de leiders van dezen avond. Het muzikale gedeelte werd weer verzorgd door mej. Kaijser, die eveneens in het welslagen van den avond haar deel had. Dat men het gepresteerde op prijs stelde bleek o. a. hieruit, dat aan de dames, die de leiding hadden een verrassing werd ge schonken, die in dank werd aan vaard. De schitterende avond werd gesloten door den voorzitter van „Volksonderwijs", die de aanwe zigen en alle voorstanders van openbaar onderwijs wilde toe roepen sluit u aan en helpt de eenheid in de school bevorde ren, tot weizijn van het kind en in het belang van het onderwijs. Gevaarlijke steiger. Naar „De Zeeuw" meldt, wil de Vrijdagavond de heer B. uit Terneuzen met zijn auto te Hoede- kenskerke op de provinciale boot rijden, die naar Terneuzen zou vertrekken. De loopplank brak echter met het gevolg dat de auto tusschen de boot en den steiger terecht kwam. Doordat de auto gedeeltelijk op de staaldraden, waarmede de boot aan den stei ger was gemeerd, bleef hangen, kon de heer B. er uit klauteren. Met vereende krachten gelukte het de beschadigde auto op 'de boot te krijgen, die in plaats van te half elf, na middernacht te Ter Neuzen arriveerde. Naar we van bevoegde zijde vernemen, is dit bericht echter niet geheel juist en moet de auto volgens onzen zegsman door den hoogen waterstand en den heer- schenden storm van de loopplank afgegleden zijn. Dat het heel wat tijd vergde eer de wagen op zijn plaats stond, is te begrijpen, Toen de landbouwer D. te Aardenburg dezer dagen naar een onder de gemeente Oostburg ge legen weide ging kijken, kwam hij tot de minder aangename ont dekking, dat een stierkalf ter waarde van ruim f60.— daaruit verdwenen was. Men zo^ht de geheele omgeving af, doch het dier was niet te vinden, zoodat wordt vermoed dat men het dier uit de weide heeft ontvreemd. De politie onderzoekt de zaak. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middel burg Jl. Vrijdag werd o.a. de vol gende zaak voor bovengenoemde rechtbank behandeld A. C., 46 jaar, fabrieksdirec teur te Axel was op 20 October 1931 door den Kantonrechter te Terneuzen van alle rechtsver volging ontslagen, ter zake van bem ten laste gelegde overtre ding van da veiligheidswet, ge pleegd op 15 October 1930 te Axel (Sluiskil). De Ambtenaar van het O M. was in hooger beroep gekomen. E sch twee maal f 50 boete subs. 2 maal 10 d. h. De verdediger, mr. Maeijer uit Breda, achtte bet teit niet bewe zen, en bepleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Postvliegtuig verongelukt Het retour-vliegtuig „De Ooie vaar", dat 4 dezer uit Batavia verirok, is Zondagochtend bij het vertrek uit Bangkok neergestort. Beide piloten zijn omgekomen. In totaal zijn er 5 dooden en 2 gewonden. Het was zeer tragisch nieuws, dat Aneta op den vroegen Zon dagochtend bracht. De troisch vaa eiken Neder lander waarop hy terecht tegenover buitenlanders durfde te pochen was ontegenzegge lijk de schitterend georganiseerde en in stand gehouden wekelijk- sche vliegdienst tusschen ons kleine land, hier in het WesteD, en dat groote land, in het verre Oosten Alle moeilijkheden schenen overwonnen. Wat ging het prachtig, bijkans gelijk een klok, die ook wel 'r eens even stil staat. Dat was dan wegens mist of een klein detect Al dien tyd was er niets gebeurd, terwyl geen enkel ander groet land er in slaagde een dergelijken regel- matigen dienst in stand te houden. Hier kwam wal zeer bijzonder de wilskracht naar voren, die als het noodig is in ons volk leeft. Eenvoudige menschen, onvervaard en toch voorzichtig, vertrouwend op zicbzelven en op de hun toevertrouwde, alles trotseerende Fokkers, brachten deze verbinding tot stand.... Even is de schakel gebroken. Terwijl hun collega's, telkens weer wanneer zy Bangkok be reiken den gevallenen zullen herdenken, blijft de dienst on verflauwd gehandhaafd... Drie toegewijde K L M.'ers zyn op het veld van eer gesneuveld. Ia een ver land, op een zeer bij zonderen dag. Den nabestaanden vooral heeft een vreeselijke ramp getroffen. Ook de K.L M. die echter niet by de pakken neer zit, maar er voor zal zorgen, dat zoo mogelijk de wekelijk- sche dienst nog beter, veiliger, en intensiever zal blyven ge handhaafd. De Ooievaar is op het vlieg veld Donmuang, bij het opstijgen naar beneden gestort. De eerste bestuurder, Wiersma, heeft zyn linkerbeen gebroken, de tweede bestuurder, van Onlangss, en de werktuigkundige, Kotte, werden gedood, terwyl de marconist, Zadelhof, licht werd gewond De passagier Brinsmead, die oor spronkelijk de reis naar Enge land zou maken met de „Soüt- herr Sun", welk vliegtuig ver ongelukte, en toen te Alorstar aan boord vaD de Ooievaar kwam, werd ernstig gewond. Voorts werden nog twee passa giers Borgen en Baudart, gedood. Later is ook Wiersma overleden. De oorzaak van het ongeluk is, dat de machine bjj den start niet los vaD den grond kon komen. Daarbij verloor het vliegtuig het landingsgestel, waar na het met den bujk over den grond gleed tegen een dyk aan. De schok was zoo hevig, dat de motoren en de neus vau bet vliegtuig door de cabine zyn gedrukt. Blijkens een nader bij de K.L M ontvangen telegram, heeft Wiersma voor het vertrek van het vliegveld het luik boven de stuurhut geopend, teneinde meer ventilatie te geven, daar in ver band mat bet lange proefdraaien der motoren het in kajuit en stuurhut zeer warm was gewor den. Een Siameesch officier heeft nog bij het vertrek op dit openstaande luik gewezen, doch vermoedelijk heelt Wiersma dit waarschuwing niet begrepen en heett hij in de volle aandacht voor zijn aanloop, hierop niet meer gelet. De moorden te Echt. Na lang zoeken is nu ook het lijk van den 25 jarigen W. Roe- broeks gevonden in een put, die met planken en zand was afge dekt. Het lijk was niet meer te herkennen, maar uit de kleeren kon de familie vaststellen, dat het de vermiste persoon was. Onmiddellyk werd politie en justitie gewaarschuwd. Bij onderzoek is gebleken, dat de jongen achter het oor een schotwonde had, van een op korten afstand gelost bagelscbot. Vrydagavond brak brand uit in de woning van den heer P. Lodevicus, tegelfabrikant te Raamsdoakveer. Door den ster ken wind viel aan blusscben niet te denken. De brandweer stond machteleos. De vonken sloegen tot over de haven en het duurde niet lang of een drie tal naast het brandende huis gelegen perceelen vatten even eens vlam, namelijk de wonin gen van C. Kieboom, J. van Gils en van ds weduwe De Jong. De brandweeren uit Geertrui- Dsnberg, Raamsdonkdorp en Oos terhout werden gewaarschuwd en verschenen ter assistentie. Met een achttal straleD op de waterleiding werd het vuur be streden. De 65 jarige ongehuwde landbouwer van den Brink te Lunteren, die alleen thuis was zat voor den open haard, toen hy door een beroerte werd ge troffen. De man viel voorover in het vuur en vloog in brand. Toevallig verscheen op dat moment een jongen, die petroleum kwam brengen. Hij heeft den man uit het vuur getrokken en de vlammen gedoofd. Dr. Ger ritsen uit Lunteren werd daar op gewaarschuw. De toestand van den landbouwer is zeer ern stig. Hy had zwars brand wou den bekomen en kon niet worden vervoerd. Men vreest voor zyn leven. By Rhenen is de handels reiziger W. J. C. de B. tengevol ge van de gladheid van den weg met zyn auto geslipt. De wagen vloog dwars over de tramrails tegen een boom. De tram, welke juist aankwam, kon nog bijtijds stoppeD. De auto werd zwaar beschadigd, terwyl de heer de B. nadat eerste hulp verleend was, met een ernstige wonde aan het hoofd naar „Ziekenzorg" everge- bracht. Zyn toestand was, hoe wel niet levensgevaarlijk, toch zoodanig, dat by niet gehoord kon worden. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Donderdagavond laat ver- Bcheen onder de gemeente Baam in het huisje van den 80-jarigen L. v. Oostrum plotseling een ge maskerde man met een bjjl, waarmede hy v. O. dreigde neer te slaan, als hy hem niet dade lijk zijn geld overhandigde. De oude bedacht zich niet lang, doch noodigde den bandiet uit, met bem naar den deel te gaan, waar

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2