Ruwe Handen Bij gevatte Koude 4* Landbouw. Gemengd Nieuws. felWIlJOdllÉS Ruwe Huid-Schrale Lippen wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkee ringen aan zgn. mobilisatie-slacht offers. Nationaal Crisiscomité. Het Nationaal crisiscomité heeft een circulaire gericht aan de bur gemeesters van alle gemeenten waarin hun medewerking wordt ingeroepen om den arbeid van het comité te doen slagen. Het Comité stelt zich voor zijn arbeid hoofzakelijk op de twee volgende punten te concentreeren A. Aanvullende en opheffende steun aan hen, die tengevolge van crisisverschijnselen in moei lijkheden verkeeren en wier nood door instellingen van weldadig heik of andere organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. B. Aanvullende steun, vooral in natura, aan ondersteunde werk- loozen, in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. De hulpverleening onder A om schreven, zal eerst verleend kun nen worden als het comité de be schikking over verdere door bij dragen en door geschenken te ver strekken geldmiddelen zal heb ben verkregen. Een oproep aan het Nederland- sche volk in zijn geheel is reeds gedaan. In enkele gemeenten is reeds van particuliere zijde een zelfde initiatief genomen. Het comité zal gaarne van iede- ren burgemeester vernemen, op welke wijze de geldinzameling in zijn gemeente het best kan worden bevorderd en of het daar bij op zijn steun mag rekenen. Voor alles moet versnippering van krachten worden voorkomen. Aan deze circulaire is als bij lage toegevoegd een vragenlijst, o.m. wordt gevraagdzijn er in Uw gemeente onder de jonge ar beiders veel werkloozen, die niet in staat zijn hun ledigen tijd be hoorlijk te besteden Zoo ja, zou het mogelijk zijn daarvoor iets te doen am zoodanigen ledig gang tegen te gaan, b.v. in de richting van ontwikkeling en ont spanning? Bestaat op dit gebied reeds iets in Uw gemeente, zoo niet, zouden daarvoor krachten te vinden zijn, b.v. uit bestaande Jeugdvereenigingen e.d. Wordt door het bestuur Uwer gemeente reeds steun aan zoodanig werk verleend Voorts is aan de burgemeesters van een honderdtal gemeenten, waarin een door het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gesubsidieerde steun regeling bestaat, een circulaire ge zonden, aan welks inhoud wij het volgende ontleenen „Door de langdurige werkloos heid blijkt in vele gezinnen van arbeiders, die uitkeering ontvan gen, ingevolge een steunregeling, zoodanige achterstand te zijn ont staan dat het verschaffen van extra-hulp voor aanschaffing van kleeding,schoeisel, beddegoed e.d. noodzakelijk is. De minister heeft tot ons co mité het verzoek gericht, zich te willen belasten met het verleenen van deze extra-hulp uit een door de Regeering beschikbaar gesteld bedrag en volgens regels door ge noemden bewindsman gesteld. Volgens deze regelen komen voor een bijdrage alleen in aan merking die gemeentel waarin een door het Rijk gesubsidieerde steunregeling toepassing vindt. Voor deze extra-hulp zal een zelfde bedrag worden beschikbaar gesteld als door het gemeente bestuur voor dit wordt uitgetrok ken, evenwel met dien verstande dat behoudens door ons comité te verleenen machtiging over een tijdvak van 12 maanden niet meer dan 20 cent per ingezetene. Voor een tijdvak van 12 maanden zal maximaal 10 cent per ingezetene worden bijgedragen. Voor zooveel betreft het orgaan dat zich met de hulpverleening ter plaatse zal belasten en de wijze» waarop de hulp dient te worden verleend, komt wenschi- lijk voor, dat de uitvoering der regeling worde opgedragen aan een comité. Indien in Uwe gemeente een algemeen comité tot leniging van den nood wordt ingesteld, zou het in het vorig lid bedoelde comité hiervan een sub-comité kunnen vormen. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onderzoek omtrent de aanvraag te geschieden. Zoover eenigszins mogelijk dienen de verstrekkingen in natura plaats te hebben. De steun worde, voor zooveel ongeorganiseerden betreft door het comité rechtstreeks uitgekeerd terwijl die voor de georganiseer- den aan het bestuur van de be trokken vakorganisatie worde ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uitkeering aan de betrok kenen zorg draagt. Van deze regeling mag dan met goedkeu ring van ons comité worden af geweken. Ter navolging. De griffier en de ambtenaren der Prov. griffie van Zeeland zullen gedurende de maanden December, Januari, Februari en Maart 1 pet. van hun netto sa laris afstaan aan het Nationaal Crisis-Comité. Uitvoering tarwewet Het secretariaat der geweste lijke tarweorganisatie deelt ons het navolgende mede. Herhaaldelijk komen er vra gen over de nabetaling van den oogst 1930, welke thans voor de kringen achtereenvolgens plaats vindt Noord- en Zuid-Beveland Schouwen en Duiveland zyn reeds uitbetaald, Tholen, West en Oosl-Zeeuw8ch VIaanderen en Walcheren volgen daarna. Hoewel op de gehouden ver gaderingen deze aangelegenheid is toegelicht kan het navolgende worden medegedeeld. Er is aanvankelijk f 2.50 per 100 Kg. ingehouden. Hiervan moet op aanschrijving van hoo- gerhand f 1 worden gereserveerd als algemeene reserve, om daar uit voor den duur der tarwewet buitengewone uitgaven voort vloeiende uit onvoorziene voor vallen te bestryden, als b.v. de extra bewaarpremie die veor de oude oogst is betaald. Waar lang niet alle landbouwers van den oogst 1930 nog geprofiteerd hebben is deze regeling te bil lijken. Er kan dus f 1.50 per 100 K.G. uitbetaald worden. De G. T. Z. kan slechts daal ders betalen over de hoeveel heden die aan de V.I.T.A. zijn geleverd. Daarna is de regeling getrof fen dat voor geschoonde partijen f 1.50 per 100 Kg. wordt betaald, terwijl op de ongeschoonde in geleverde partijen een schoo- ningspercentage in rekening wordt gebracht, dat op 3 pet. is bepaald. Op de ingeleverde hoe veelheden wordt dus een korting van 3 pet. toegepast en over de uitbetaling gedaan. Byv. A heeft geleverd 1000 Kg. geschoond, ontvang dus 10 X f 1.50 f 15. B. heeft 1000 Kg. ongeschoond geleverd en ont vangt dus 10,00 3% 9,70 X f 1 50 f 14 55. AXEL, 4 December 1931. Het aantal werkloozen is deze week weer aanzienlijk toegeno men. Heden lieten zich meer dan 200 personen aan de arbeids beurs inschrijven. Geldleening. De firma Ls. van Waesberghe- Janssens te Hulst sloot met de gemeente Axel eene 4'/» pet. obligatieleening groot f32.000, in stukken van f1000 en f500. Zaamslag. Maandag jl. vierde de school voor Chr. Volksonderwijs alhier Qeref. Voorm. 9 ure haar 25-jarig bestaan. Ruim 200 leden en vrienden van de jubi- leerende vereeniging vulden de school, waar 's avonds een her denkingsavond werd gehouden onder leiding van den voorzitter Ds. G. van Dis, die in een dank baar gestemde feestrede gewaagde van veel zegeningen gedurende de verloopen kwarteeuw. De inspecteur voor C. V. O. Ds. Steinsz van Goes, sprak namens de hoofdvereeniging. Uit de verslagen sprak duidelijk de groei der school. Van pl.m. 60 bij de opening is het aantal leerlingen thans gestegen tot 126. De 9 bestuursleden van de op richting der school zijn nog alle in leven, waarvan 3 nog in het tegenwoordige bestuur zitting hebben en dus mede hun 25-jarig jubilé vierden. Het zijn de heeren Ds. G. van Dis, D. Dees en Joh Scheele Wz. De heer J. Buwalda, vroeger arts te Zaamslag, is benoemd tot districts-arts voor het Prov. Con sulaliebureau voor de T- B. C, in het Z.-O. deel van Zuid-Hol land, standplaats Gouda. Naar de „Tern. Crt." ver neemt heeft het bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis" te Terneuzen vrijwillig de door de gemeente toegestane subsidie teruggebracht van f1200 op f1000. Te Amsterdam slaagde voor het examen Nederlandsche Taai en Letterkunde M. O. de heer L. G. J. Lockefeer te St-Jansteen Predikbeurten te Axel Zondag 6 December 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/« ure Leebkerk. Nam. 2 Ds. AkersDot van Houten Roos, van Sas van Gent. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Zondag 14. Dezelfde. Gemeente. Ds. B. van Neerbos, van Terneuzen. (3ed. H. Avondm.j Nam. 2 Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Stroepersdrama. Drie boerenjongens, de 27- jarige F. W. eo de gebroeders Kallen woonachtig te Puts broek by Ecbt (Limburg), resp 24 en 19 jaar oud, zyn Vrijdag avond uitgegaan, waarschijnlijk met het doel strikken te zetten. De joDgens zyr> niet teruggekeerd. Zaterdag heeft men reeda naar hen gezocht, doch niets gevon den. Zondagmorgen zijD opnieuw een 40 personen op zoek uitge gaan en na lang zoeken hebben politie en marechaussee een verscb gedolven kuil gevonden welke met aarde en mos was afgedekt. Men ging aan het gra ven en vond tenslotte onder tak- kebosschen de drie lyken. Alle 3 slachtoffers waren met kogels doodgeschoten. De burgemeester van Echt, de beer Meeuwsen, werd van d vondst in kennis gesteld en deze waarschuwde dadelyk het par ket, dat in den loop van Zon dagmorgen ter plaatse verscheen om een onderzoek in te stellen. De lijken werden in beslag ge nomen en naar Ecbt overge bracht. Vermoed wordt, dat het-hier geen stroopersdrama betreft, al thans niet in dien zin, dat de drievoudige moord door stroo- pers zou zyn gepleegd. Stroopers plegen als regel niet met revolvers gewapend de bes- schen in te trekken, aangezien het schieten op klein wild met een revolver vrywel uitgeslo ten is. Gedacht wordt daarom aan de mogelykheid, dat de drie jonge mannen by bet strikken zetten of zoeken door jachtopzieners zyn overvallen. Deze toch zijn immer met revolvers gewapend en bovendien dikwijls met een dubbelloopsjachtgeweer. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een of meer jacht- opzieners bij het betrappen der mannen wat vlug van hun re volvers hebben gebruik gemaakt, en bij het bemerken van de verschrikkelijke gevolgen daar van de lijken der slachtoffers hebben begraven, om ontdek king te voorkomen. By ontdekking toch zou over tuigend blijken, dat het schie ten niet gerechtvaardigd was geweest, aangezien de drie man nen. dio inderdaad als stroopers bekend stondeD, tec tijde vau het gebeurde niet gewapend waren. Dit is uit het ocderzoek vast komen te staan. De gebroeders Kersten komen uit een gezin waar een nog jongere broer cd drie zeer jeug dige zusters zyn. De vader is mijnwerker. Het derde slachtoffer was de oudste zoon uit een vrij talrijk gezin. Da moord op de gebrs. Kersten en hun neef Wehrens, heett, zooals de sporen uitwijzen, niet plaats gehad in de bosschec, doch op een akker met winter koren, waar de oudste Kersten Vrijdagmorgen eeB 25-tal wild strikken gezet had, welke des nachts door het drietal nagezien zou worden. Zeer waarschijnlijk zijn zij bij deze bezigheid overvallen door jachtopzieners, die de strikken hadden bemerkt en zich in hin derlaag hadden gelegd. Omwonenden hebben Vrijdag nacht een 30-tal schoten hooren vallen. Men is echter niet naar buiten gegaan, daar in deze streek als regel geldt, dat men zich bij voorkeur niet voor een ander in moeilijkheden steekt. De 3 jongemannen zijn blijkbaar in de dennen gevlucht. Nog voor zij het bosch bereikt hadden, zyn zij langs den weg in de hei neergevallen. Hier zijn ook de eerste bloedsporen gevonden. De laffe moordenaars hebben daarop de lyken weggedragen naar een zijweg nwar de Duit- scbe grens, waar 10 meter diep bet bosch in, een oud vossenhol ligt, dat door de moordenaars wat is uitgediept, waarna de 3 jongemannen, waarvan er één nog leetde er met geweld zyn iDgeperst en met een laag zand overdekt werden. Hierover werd vervolgens mos en denne-naal- den gestrooid om alle sporen weg te werken. Aanstonds gat men in Put- broek de schuld van het ge beurde aan een drietal jachtop zieners, die reeds meer voorba rig op stroopers hadden gf- scboten. Merkwaardig was in dit ver band dat een dier jachtopzieners H. v. d. E. zich niettegenstaande hy gewaarschuwd was zich niet op de plaats van het misdryf liet zien en eerst verscheen toen by op last van den officier van justitie gehaald moest worden. Hy ontkende toen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op sur veillance te zijn geweest, niet tegenstaande een drietal stroopers onder eede willen verklaren hem en zyn zoon in gezelschap van een onbekenden derde tegen 12 uur op den weg te hebben ge zien. De stroopers hadden zich voor hem schuil gehouden. Ook by confrontatie bleven zy bij bun verklaring. V. d. E. is teen aan een verhoor onderworpen, ter wijl in zijc woning huiszoeking is verricht. Hierby zij a in be slag genomen 5 revolvers, 3 jachtgeweren, 1 karabijn, 5 schop pen, 3 stel kleeren en 2 paar schoeneD, alles toebehoorende aan v. d. E. en zyn zoon. De vader, een 50-jarlg mijn werker, heeft den zwaarsten gang van zyn leven gemaakt toen hy het klooster te Echt de verminkte lijken van zyn beide zoons moest identificeereD. Ik kende ze haast niet terug, zoo zeide hy. In machtelooze woede balde de man zyn vuisten aan het adres van de daders van dit misdryf. De oude dorpsgees telijke die in de woning was zal een zware taak hebben om deze diepgetroffen menschen tot be rusting te brengen. Dinsdagavond z\jn in hun wo ning gearresteerd als verdacht van den moord te Putbroek de 53-jarige jachtopziener H. van den Elzen en zijn 25-jarige zood, tegen welk tweetal zeer zware verdenking bestaat. De zware beschuldigingen, door de bevolking van Echt vaa den Bf.nvang af geuit, schynen volkomen juist te zijn geweest. De kogels pasten bij de vuur- waDenen van Van den E. Bij een nader onderzoek kwam voor 90 pCt. vast te staan, dat de moordende kogels waren af gevuurd uit de parabellum revolver, bij v. d. E. in beslag genomen. De Officier van Justitie achtte daarop het oogenblik gekomen om een arrestatie-bevel tegen de beide Van den Elzen's uit te vaardigen. Voordat dit ten uitvoer werd gelegd, werd de marechaussee uit Ecnt versterkt met een deta chement uit Roermond, teneinde molestatie der verdachten van de zijde der bevolking te voor komen. Een groote politiemacht begaf zich nsa~ de woning van v.d E. waar beiden werden gearresteerd en zwaar geboeid op transport gesteld naar Roermond, om in het Huis van Bewaring te wor den ingesloten. Een joelende menigte volgde onder het uitroepen van tal van verwenschingen den celwagen. In een onderhoud door een verslaggever van de Avp. met dr. Hulst deelde deza mede nog nimmer een misdryt te hebben meegemaakt, waarby de slacht offers op zulk eea beestachtige wijze waren gedood. Alle 14 schoten moeten op hoogstens 3 M. zijn afgevuurd. De wonden van 11 schoten loopen in licht opwaartsche rich ting, hetgeen een bewys is, dat deze scholen uit een hinderlaag dicht by den groDd moeten zijn gelost. Bovendien bad ieder der slacht offers een schotwond dwars door het lichaam, welke schoten moe ten zijn gelost met den loop van bet jacbrgeweer gedrukt op het lichaam der zwaargewonde jon gemannen. De laffe moordenaars hebben aldus dr. Hulst dus het vooropgezette doel gehad hun slachtoffers van het leven te be- rooven en hebben alzoo ieder hunner het genadeschot gegeven. Van alle 11 uit het jachtge weer geloste schoten heeft dr. Hulst behalve de lading hagel de ronde kartonnetjes, welke de hulzen afsluiten in bet lichaam der slachtoffers gevonden. Deze kartonnetjes zijn bij on derzoek dezeltde gebleken te zijn als die uit by de Van der Elzens in beslag genomen jacht patronen. Een derde zoon van Kerstens een 14-jarige jongen, is als door een wonder aan den dood ont snapt. Hij toch wilde Vrijdag avond ook mede de uitgezette wildstrikken Dazien en was reeds met zijn broers en neef het huis uitgegaan, toen zijn moeder hem terugriep en hem verbood mede te gaan. Gemeld wordt, dat Woens dagavond laat ook de veldwach- <er W. te Posterholt is gearre steerd als verdacht van mede plichtig te zyn in den drievou- (igei moord. Zwaar geboeid is hij door de marechaussees uit Ecbt naar Roermond gebracht en opgesloten in hoofd en ledematen, Rheuma- tische pijnen, Griep en Influenza, hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichts- pijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardft's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 cf. Bij Uw Drogist. Treinbotsing op de lfln Brussel- Antwerpen. Woensdagavond heett op de spoorlyn Antwerpen—Brussel tasscheu de plaatsen Duffel en Sinte Kathelyne Waver naby Me- chelen een ernstig spoorwagon* geluk plaats gehad. Nam.2 TekstZach. 13:7.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2