Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. Uw zenuwen oeders, geeft Uw kinderen Uemengid Neuws. Mijnhardt's Zenuwtabletten Burgerlijke Stand. Art. 21. Het is den ambtenaar verboden zich schuldig; te maken aan eenig vergrijp. Als vergrijp wordt aangemerkt: a oneerlijkheid in en met be trekking tot den dienst; b. het door grove schuld doen ontslaan van gevaar voor leven of goed toebrengen van lichame lijk letsel of veroorzaken van schade c. ergerlijk gedrag in of bui- t n dienst vloeken of uiten v ir zedelooze en opruiende taal, (1 het medebrengen van ster ken drank op het werk, zede kwetsende lectuur en afbeeldin gen en opruiende geschriften, e overtreding of niet nakomen van dit reglement Dhr. C. HAMELINK wil in dit a tikel de woorden „opruiende" doen vervallen, omdat dit een rekbaar begrip is. Hij wordt echter niet gesteund in zijn mee ning. Art. 23 bepaalt dat de werktijd voor het administratief personeel ten hoogste 39 uur per week is en ten hoogste 7 uur per dag voor het overig personeel resp. 48 uur en 81/» uur; bij ploegen- stelsel hoogstens 192 uur per 4 weken. De werktijd is des Zaterdags middags 1 uur afgeloopen en geen arbeid wordt verricht op Zon dagen, Nieuwjaarsdag, 2e Paasch- dag en 2e Pinksterdag, Hemel vaartsdag, Goede Vrijdag, le en 2e Kerstdag, 's Konings verjaar dag en eiken dag die door B en W. wordt aangewezen. Dit geldt echter niet voor ambtenaren in doorgaande bedrijven, voor zoover hun arbeid noodig is. De vrije Zondag duurt tenminste 32 uren, waarvan er minstens 26 per jaar voorkomen. Art. 29 bepaald de vergoeding voor degenen, die een hoogeren ambtenaar vervangen bij gevallen buiten vacantie en minstens een maand durend. Dhr. C. HAMELINK wenscht dat voor ambtenaren met week loon de verhooging van loon reeds ingaat na één dag van vervanging. De VOORZ. zou zich met een week kunnen vereenigen, maar een dag is nogal vroeg. Dhr. OGGEL zou liever maar geen of zoo weinig mogelijk ver andering brengen in het regie ment. Het is nu behandeld en besproken met de vertegenwoor digers der organisatie's en spr. meent, dat in de artikels aller be langen zijn behartigd, zoodat het niet noodig is om nog belang rijke wijzigingen aan te brengen. Over het voorstel-Hamelink sta ken de stemmen. Vóór stemmen de h.h. C. en A. Hamelink, 't Gilde, Ortelee, Seghers en Diele man. Art. 33 bepaalt de vergoeding voor overwerk, dat na 10 uur 50 pet. isevenzoo op Zon- en feestdagen. Dhr. 't GILDE zou overwerk willen verhoogen met 100 pet van het loon, omdat dat over bodig is in deze dagen. Overwerk moet krachtig worden tegengegaan En als het niet anders kan, moet het ook goed betaald worden. De VOORZ. is het wel eens voor zoover het overwerk be treft, maar voor het werk op Zon en feestdagen acht spr. 50 pet. genoeg. Dhr. SEGHERS is het eens met dhr. 't Gilde. Dhr. DIELEMAN staat ook op dat standpunt. Overwerk moet zoo min mogelijk plaats hebben en vooral des Zondags mag iemand niet uit zijn gezin gerukt worden. Dhr. C. HAMELINK zou willen voorstellen 25 pet. verhooging voor de eerste 2 uren en daarna 50 pet. tot den nacht en 100 pet. voor nachtwerk en voor Zon en feestdagen. Dit voorstel vindt geen steun. Het voorstel-'t Gilde wordt aan genomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Oggel, Van de Bilt, h. en J. de Feijter. Art. 36 bepaalt o.m., dat als een ambtenaar overlijdt, die een in de volgende drie weken eiken dag de kostelijke Quaker spijzen. U zult zien hoeveel krachtiger en flinker de kinderen worden. Want het hooge gehalte aan eiwit en koolhydraten in Quaker havermout, herstelt zeer snel de verbruikte krachten. Inhoud van de te genwoordige groote pakken 5 ons netto en bon voor zwaar verzilverd tafèl- gerei. Het echte Quaker kent U aan de geel.blauw.roode origineele pakken. noodig gegeven ook lie- 2 werk- weduwe achterlaat, of kostwinner is, nog drie maanden salaris wordt uitgekeerd. Volgens art. 40 heeft iedere ambtenaar recht op minstens 10 dagen verlof, met behoud van wedde. Dhr. 'T GILDE wil dat op 12 dagen gesteld zien. De VOORZ. zegt, dat het oude reglement ook van 10 dagen spreekt. Dhr. OGGELZoo kan het ook langer worden, Dhr. DIELEMAN zou ver 12 dagen zien, d. i. weken. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de h.h. Oggel, v. d. Bilt, de Ruijter, Iz. en J. de Feijter Art. 41 regelt de buitengewone verlofdagen. Dhr. 'VAN BENDEGEM zou bij overlijden van de echtgenoote verlof geven tot een dag na de begrafenis in verband met reisge legenheid- Dhr. VAN DE BILT vindt het spijtig, dat alles zoo reglementair geregeld wordt. Hij vond het veel mooier, dat het alles meer soepel werd toegepast. Dhr. VAN BENDEGEM: Dan kan men het er wel in opnemen ook, als het toch gegeven wordt. Alzoo wordt besloten. Art. 46 bepaalt, dat een amb tenaar bij ziekte volle bezoldiging geniet a bij vasten dienst en minder dan 11 dienstjaren, gedurende 12 maanden en van het volgende jaar. b. met meer dan 10 dienstjaren 18 maanden en gedurende de volgende 18 maanden; c. bij tijdelijken dienst gedu rende 3 maanden en */g voor de volgende 3 maanden. Na het verstrijken van den ter mijn, dat de bezoldiging geldt, wordt nog de helft betaald tot op den dag van ontslag of tot her vatting van den arbeid. De artt. 59 tot en met 69 be handelen de wachtgeldregeling. Artt. 70 tot en met 75 hande len over de beëindiging der dienstbetrekking. Dhr. C. HAMELINK wil daar aan toevoegen, dat voor beamb ten op weekloon de opzeggings termijn bij tijdelijke aanstelling één week en bij vaste aanstelling 2 weken is. B. en W. stellen voor resp. 4 en 6 weken. De voorsteller ziet op de mo gelijkheid, dat een ambtenaar in dat geval bij anderen dienst kan nemen. Dhr. OGGEL vindt het voor beide nadeelig. Nu heeft een amb tenaar 1 maand tijd om uit te zien naar een andere betrekking en volgens het voorstel Hamelink staat de man na 1 week op straat. Dhr. C. HAMELINK meent, dat geen enkel ambtenaar 6 weken tijd krijgt om een nieuwe betrek king te vervuilen en dus desertie dan noodzakelijk wordt. Een losse ambtenaar, die geen rechts positie heeft, wordt hier gedupeerd Spr. vindt dan beter geen afzon derlijke bepaling te maken, op dat inbreuk op het reglement niet worde in de hand gewerkt. Dhr. OGGEL kan voor de tij delijke beambten met een week opzeg meegaan, maar niet voor de vaste ambtenaren, daar deze in organisatorisch verband zijn. Bij benoeming elders vaneenamb tenaar hebben we nu de tijd om een ander te zoeken, maar vol gens het voorstel-Hamelink zou de ambtenaar er na een week vandoor zijn. Dhr. HAMELINK wil dan zijn voorstel wijzigen, nl. met 1 week opzeg voor losse en 1 maand voor vaste ambtenaren. Dit voorstel wordt aangenomen. Dhr. 't GILDE merkt op, dat er geen bepalingen zijn voor vrouwelijke ambtenaren en als B. en W. verklaren dat dit niet noodig is, omdat er geen vrou welijke beambten zijn aangesteld dan deelt spr. die meening niet De VOORZ Juist omdat die ook in de toekomst niet aange nomen worden, achten we geen bepaling noodig. Dhr. OGGEL is het daarmee eens. Er staan zooveel mannelijke krachten op de markt, dat het geen zin heeft, aan vrouwelijke te denken. Dhr. 'T GILDE: 't Kan toch wel eens gebeuren, dat er een vaste schoonmaakster komt, b.v. Dhr. OGGELAls dat komt, kunnen we er altijd nog in voor zien. Dhr. VAN DE BILT verklaart zich ook tegen vrouwelijke ambte naren. Dhr. SEGHERS is het eens met dhr. 't Gilde. Dhr. C. HAMELINK merkt op, dat als er een vrouwelijke ambte naar mocht komen, hij er tegen is, om deze bij huweiijk te ont slaan. („Daar heb je 't al," zoo wordt er gefluisterd). Het voorstel-'t Gflde wordt verworpen met 8 tegen 4 st. Vóór de h.h. 't Gilde, Ortelee, A. en C. Hamelink. Artt. 76 81 behandelen be looning en straf Dhr. HAMELINK zou inhou ding van de verlofdagen op de helft willen bepalen, op 6. Maar toen dhr. OGGEL hem duidelijk maakte, dat sommigen dan nog zwaarder gestraft waren, trok hij zijn voorstel in. Bij art. 79 wilde dhr. HAME LINK echter nog zien staan, dat de ambtenaar zich bij het verhoor kan doen bijstaan door een door hem aan te wijzen raadsman. De VOORZ. heeft daar geen bezwaar tegen en brengt het voorstel in stemming, dat wordt aangenomen met 9 tegen 3 st. Tegen de h.h. Oggel, v. d. Bilt en J. de Feijter. Besloten wordt het reglement zoo spoedig mogelijk in werking te doen stellen. Hierna komt in behandeling de Verordening regelende het geor ganiseerd overleg tusschen het Gemeentebestuur en de ambte- naren-vereenigingen. Daarvoor wordt ingesteld een centrale com missie, bestaande uit vertegen woordigers van het gemeente bestuur (4 raadsleden) en 1 vert. van de 'algemeene landelijke ambtenarenvereenigingen, voor zoover dezen daartoe recht hebben. Dhr. HAMELINK zou liever zien, dat de organisatie's 2 ver tegenwoordigers en 2 plaatsver vangers konden aanwijzen. In een kleine plaats als Axel zijn niet altijd geschikte menschen te vin den in een organisatie, die be hoorlijk op de hoogte te zijn om overleg te plegen en dan acht spr. het goed, dat zij 2 plaatsvervan- gtrs kunnen aanwijzen. Dhr. 't GILDE vindt juist om dat Axel een kleine plaats is één vertegenwoordiger voldoende Men kan wel organisatie's heb ben van 3 leden, die dan 2 ver tegenwoordigeis of plaatsvervan gers sturen. Hij vindt 1 genoeg Het voorstel-Hamelink wordt niet gesteund. Z. h. s. wordt hierna de ver ordening vastgesteld, evenals d instructie van den gemeente secre taris, die van den gemeente-ont vanger, van den directeur en van den boekhouder der gasfabriek (Wordt vervolgd.) AXEL, 27 Nov 1931 De beëindiging van den seizoen arbeid in aardappelen en bieten deed het aantal werkloozen weer aanmerkelijk stijgen. G steren en heden meldden zich 155 puso nen. Gelukkig was er vandaag weer aanvraag van de l'Azote te Sluiskil, waar ongeveer 60 men schen geplaatst konden worden Het bericht aaigaande den bezetten 13en raadszetel in ons vorig nummer eischt in zooverre verbetering, dat het niet officiee werd medegedeeld. Naar we vernemen zal in de eerstvolgende raadszitting worden geprotesteerd tegen de bezetting van dien zetel. Het is een bi zonder geval, dat tot heden nog niet is voorgekomen voorzoover we weten en men wil waarschijn lijk in hoogste instantie uitge maakt zien, hoe de wet in dezen moet worden opgevat. Vllegdlenst nit Axel l Aan het verslag van de Kon Luchtvaart Mij. van Nederland en Koloniën in zake den luchtdienst Rotterdam- Haamstede v.v, onderhouden van 4 Juli tot en met 23 September van dit jaar is het volgende ontleend Voor de exploitatie bestond groote belangstelling, het aantal reizigers van Rotterdam Haam stede, bedroeg in totaal 225 in 47 vluchten. Het aantal reizigers van Haamstede naar Rotterdam beliep in totaal 184, eveneens in 47 vluchten. Voor vracht bestond hoofdzakelijk in de richting Rot terdamHaamstede belangstelling Er werd nl. 1184 Kg. vervoerd. In omgekeerde richting slechts 80 Kg. De gemiddelde vlucht- duur Rotterdam Haamstede be droeg 27. Haamstede—Rotterdam 25 minuten. In het verslag wordt geconclu deerd, dat de eerste proef van binnenlandsch luchtverkeer op korten afstand is geslaagd. De verkeersuitkomsten hebben iedere verwachting overtroffen en hebben de doeltreffendheid voor het ei land Schouwen-Duiveland gaande gemaakt en is zonder twijfel de ontwikkeling daarvan ten goede gekomen. De doortrekking van de lijn naar Vlissingen zou de verkeersmogelijkheden doen toe nemen en verdient dienovereen komstig groote aanbeveling. Nog meer baat zou kunnen worden gevonden bij verlenging tot in Zeeuw.ch-Vlaanderen. Een gro> p belangstellenden in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zich uit eigen beweging met de K. L. M. in verbinding gesteld. De met het bovenstaande ver band houdende besprekingen, welke thans een algemeen Zeeuwsch belang betreffen, zul len spoedig plaats vinden. Tot zoover lezen we het bo venstaande in „De Telegraaf". We] kunnen hieraan toevoegen, dat inderdaad door een vlieg- dienst Zeeuwsch Vlaanderen en in 't bizonder Axel uit zijn iso- ment zou zijn verlost. Het be kende concours-terrein zou wel een buitengewoon geschikt lan dingsterrein zijn. Mocht het zoover komen, dan zouden zich zeker weer heel wat droombeelden vormen in het brein van verschillende wakkere han delslieden, die onze streek be wonen Wie leidt de actie in Waarschuwing. In het Algemeen Politieblad van 12 November j.l. komt de volgen de mededeeling voorDe C. v.P. van de centrale recherche te Rot terdam maakt bekend, dat ver schillende personen en combina ties van personen onder allerlei telkens veranderende schoonklin kende namen vrijwel waardelooze vulpenhouders in den handel brengen. Door middel van adver tenties en strooibiljetten wordt het publiek in den waan gebracht, dit het gaat om een nieuw merk, dat men bij wijze van reclame voor slechts een deel van de werkelijke waarde snel zou willen invoeren. Alle loffelijke eigenschappen, die men aan een goede vulpen kan stellen, worden daarbij opge somd. Bij onderzoek is gebleken, dat het hier steeds gaat om een minderwaardig product datslechts enkele dubbeltjes waarde heeft, zoodat men daarvoor, ondanks den schijnbaar lagen prijs nog veel te veel betaalt. Er kwamen reeds vele klachten bij de politie binnen. Het schijnt, dat deze soort pen nen bijzonder geschikt is, om als cadeaux te geven bij gedrukte vi sitekaartjes enz. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Drie kinderen levend verbrand. Woensdagavond was te Bree- zsnd by Anna Paulowna, de we duwe Kr. even van hnis gegaan om een bezoek aan de buren te brengeD. Tydens de korte af wezigheid is op de bovenver dieping vaD haar woning, ver moedelijk tengevolge van kort sluiting, brand uitgebroken. De weduwe woonde met haar 7 kinderen in het huis, van wie thuis waren. Twee van heD, de oudsten, zaten in de woon kamer beneden, terwijl de vier overige kinderen op de boven verdieping sliepen. Alleen het jongetje van 9 jaar heeft zich door uit een venster te springen kunnen redden. De drie andere kinderen konden niet gered wor den en zyu in de vlammen om gekomen. Het zjjn een meisje van 7 jaar een knaapje van 5 en een van acder halt jaar. Toen de moe der bij de woning kwam, stond het heele huis in lichterlaaie. Tengevolge van de groote hitte en den rook, was het niet mo gelijk de kinderen te redden. Tegen middernacht zijn de verkoolde lykjes van de drie Kinderen gevonden. komen tot rust; slaap, kalmte, zelfbeheersching, arbeidslust en levensvreugde keeren weer door het gebruik van Zondag is brand ontstaan in de auiogarage van de auto- busdienstonderneming le Zoeter- meer, welke onderneming dien sten onderhoudt naar Rotterdam en Den Haag. Van de vier auto bussen, die in de garage waren, heeft men slechts één kunnen redden. De garage is geheel uitgebrand. Gedurende de maand Oct. 1931. St. Jansteen. Gehuwd. 21, Ceriel Meireson, 25 j. en Eugenia Martens, 20 j. 23. Josephus Asselman, 28 j. en Josepha van Hove, 23 j. 30. Theophilua van Haver, 42 j. en Ecnelia van Loon, 36 j. Geboren. 1. Desiré, z. van Ludovicus van den Brando en 0 M Zondag 29 November 1931. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. E. Raams, van Hoek. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Boete- en t-ededig voor den maa'schappelijken nood. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2