Binnenland. zijn. dit komt doordat de steun onvoldoende was en daarom wordt nu juist meer steun ge vraagd. Als er meer steun is, zullen er ook wel meer bieten gezaaid worden. Dhr. HAMELINK: En zullen de pachten even hoog blijven. Dhr. 'T GILDE zegt, dat de verwachting, dat er meer steun zou gegeven worden, uitgehleven is. Maar als er door het voorstel hoop bestaat, dat er meer werk komt, zal hij het steunen. De VOORZ. zegt evenals ieder een overtuigd te zijn, dat er bij meer steun meer bieten komen en er dan vanzelf ook meer ar beidsgelegenheid komt. Dhr. 't GILDE vraagt nog, wat bedoeld wordt met ruimen steun Dat is wat vaag gesteld, want de Minister denkt misschien wel, dat hij nu ook nog ruim gesteund heeft. Dhr. DE RU1JTER zegt nog, dat de praktijk heeft geleerd, dat de boeren graag bieten zaaien en fieeft de overtuiging, dat als er meer steun komt, er meer bieten zullen komen en dan is er veel meer werk, dan b.v. de steun voor tarwe kan veroorzaken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met op één na alg. st. Tegen stemt dhr. C Hamelink. b. Verzoek van het Hoofdbe stuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in publieken dienst, waarbij verzocht wordt te willen medewerken, dat het plotseling aangezegde ontslag aan de hulp stokers Sal. Dieleman en K. Kot vis alsnog worde ingetrokken. Wordt voorgesteld dit adres in handen te stellen van B. en W. Dhr. 't GILDE acht dat niet meer noodig, nu het ontslag door den directeur is ingetrokken en zou het adres maar voor kennis geving aangenomen beschouwen B. en W, kunnen zich daarmee vereenigen. c. Bericht van den Voorzitter van het Hoofdstembureau, dat de heer A. van Sabben benoemd verklaard is als lid van den Raad in de plaats van den heer J. C Vink, die bericht heeft gezonden dat hij de benoeming niet wenscht aan te nemen. Het bericht wordt voor kennis geving aangenomen. 3. Benoeming keurmeester jaarmarkt. Voor de op 30 Nov. te houden jaarmarkt worden als keurmee sters en arbiter de volgende dub beltallen aangeboden J. J. Me- chielsen en A. C. IJsebaert, Lev de Putter en G. Weijns, P. van Hoeve Az. en M. van Fraayen hove. Gekozen werden de hee ren Mechielsen met 9, de Putter met 6 en Van Hoeve met 5 st terwijl 3 blanco stemmen zijn uitgeracht. De h. h. IJsebaert -Weijns en Fraaijenhove hadden resp. 0, 3 en 4 stemmen. Dhr. 1Z. DEFEIJTERzou gaarne zien, dat wat meer bekendheid aan de jaarmarkt werd gegeven Menschen in den omtrek weten niet, dat het jaarmarkt is. Hij zou willen, dat het evenals vroeger in enkele kranten stond in deze De VOORZ. zegt, dat er ieder jaar in alle plaatsen in de om geving en ook hier biljetten wor den opgehangen, zoodat hij nie.t kan gelooven, dat er kooplieden zijn, die niet weten, wanneer er hier jaarmarkt is. Maar hij zal de gegeven wenk eens onder de oogen zien. 4. Zekerbcidsstellins boek houder gasfabriek. Bij Raadsbesluit, d.d. 6 Dec 1928 is die zekerheidsstelling op f6000 bepaald. De verordening houdt in, dat de Boekhouder niet meer in kas mag houden dan f 1000. Dit be drag achten B. en W in verband met het verbod om geen recht streeksche bankverbinding voor de gasfabriek te hebben te laag en zouden zij op f2000 maximum willen stellen. De zekerheidsstelling achten zij in verband met de mogelijkheid dat de Raad de zekerheid op een lager bedrag kan bepalen voor vermindering vatbaar, alzoo ge rechtvaardigd, dat deze op f 3500 wordt bepaald en deze som gedekt wordt door de waarde van diens woning in den vorm van een hypotheek. Dit voorstel wordt z. h. s. aan genomen. (Wordt vervolgd). Het Crisiseomité Maandag heeft Prinses Juliana te 's-Gravenhage het Nationaal Crisis-Comité geïnstalleerd, dat is gesticht onder voorzitterschap van jhr. S. van Citters. De Prinses hield daarbij een rede, waarin zij het doel uiteen zette en mededeeling deed van de taak, die het Comité zich voorstelt. De rede werd door de radio doorgezonden. Plaatsgebrek noopte ons deze rede eerst in het volgend num mer af te drukken. H M. de Koningin heeft een bedrag van f 10.000 geschonken aan het crisiscomité. De Regee ring stelde voor het eerste jaar f750,000 ter beschikking als werkloozensteun. Herhalingsoefeningen De Regeering heeft mededee- 1 ng gedaan van haar vooornemen om de herhalingsoefeningen, welke in 1932 zouden worden gehouden voor het meerendeel der dienstplichtigen te verschui ven tot 1933. In 1932 komen voornamelijk diegenen voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst voor wie de verschuiving om wettelijke redenen bezwaar oplevert, alsmede de dienstplich tigen, die in 1931 hadden moe ten opkomen, doch uitstel ver kregen tot 1932. Dientengevolge zullen in 1932 voor herhalings oefeningen uitsluitend behoeven op te komen de dienstplichtigen van de landmacht van de lich ting 1926, behoorende tot de wielrijders, den motordienst, de artillerie, waaronder begrepen de treinafdeeling, de genietroepen, de pontoniers en torpedisten, de huzaren en de intendancetroepen, en verder zij, aan wie uitstel tot 1932 werd verleend. Het ligt in de bedoeling om ook voor de zeemacht 'n derge lijken maatregel te treffen. Huldiging generaal Duymaer van Twist. Zaterdagmiddag is te 's-Gra venhage, het door Gerard van Hove vervaardigde schilderij van den voorzitter der Nationale Land stormcommissie, den luitenant- generaal L. F. Duymaer van Twist aangeboden. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van Minister Deckers, generaal Duymaer van Twist, leden van de Nationale Landstormcommissie en de Ge westelijke Landstormcommissie en voorts nog verschillende andere militaire autoriteiten met hun dames. Kapitein C- Boissevain hield een toespraak, waarin hij dank bracht aan den schilder. De heer Bois sevain uitte den wensch, dat de aangeboden beeltenis er toe zou mogen bijdragen, den geest van den Bijz. Vrij willigen Landstorm hoog en heilig te houden. Generaal Duymaer van Twist sprak woorden van dank en wekte op met het Landstormwerk voort te gaan. gens ziekte van den directeur deed Concordia er niet aan mee. Kanaal Axel—Hulst. We hebben reeds meermalen voorspeld, dat we van de plan nen voor het kanaal AxelHulst niet veel verwachting hebben zooals die zijn opgezet. En inder daad geeft het onderstaande be richt niet veel hoop, dat er nog iets van dit werk komen zal. Het is wel jammer, want juist in een tijd van werkloos heid als nu, is dit een produc tief werk, waarop maar al te weinig de aandacht is gevestigd. Vandaar o.i. onderstaande be schouwing. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende de Waterstaatsbegrooting zegt Minis ter Reijmer den indruk te hebben, dat ten aanzien van het kanaal Axel—Hulst bij de belangheb benden een kentering is ontstaan en men zich gaat afvragen of het verkeer in de streek wellicht beter op andere wijze kan worden gediend. Trouwens zouden de algemeene verkeersbelangen bij dit kanaal niet in zoodanige mate betrokken zijn, dat een belang rijke bijdrage in de kosten van aanleg van Rijkswege beschik baar zou kunnen worden gesteld. Reeds deze week zal de campagne geëindigd zijn aan de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent. Het is de kortste periode geweest sedert 30 jaren. AXEL, 25 Nov 1931. Als officieel wordt ons mede gedeeld, dat door het stembureau alhier de heer C. van Kampen al hier als lid van den Gemeente raad verkozen is verklaard en die benoeming heeft aangenomen. De winkelweek is alhier Vrijdagavond ingeluid door een toespraak van den heer Burge meester voor de microphoon bi. de electrische centrale van de Radio-distributie, alhier. Vervol gens spraken nog de heeren Peeters en Wondergem, resp voorzitter en secretaris van de winkeliersvereniging. Na afloop hiervan werd een rondgang gemaakt door het Chr, muziekgezelschap Hosanna. We Verkiezingsuitslag De uitslag van de gisteren ge houden stemming voor leden van de Kamer van Koophandel wegens periodieke aftreding is als volgt le voor het Grootbedrijf. Uitgebracht 109 stemmen, waar- vam 5 van onwaarde. Gekozen de heeren J A. Risseeuw, Oost burg met 32 stemmen, J. A van Rompu, Terneuzen, met 23, G. A. van der Peijl, Terneuzen met 22 en C. Wind van Merkesteijn (bij overdracht) met 19 stemmen. De heer L. de Feijter (aftr.) had dus 16 st. en de heer De Klerk 2 stemmen. 2e Kleinbedrijf. Uitgebracht 514 st., waarvan 27 van onwaarde. Gekozen de heeren G. Stevens. Sas van Gent met 130 stemmen. Bij overdracht van stemmen herkozen de heeren J M Oggel, Axel, met 107, A J. Wijffels, Aardenburg met 99 en A. de Vrieze, Terneuzen met 98 st. De heer Fassaert had 83 en de heer den Hamer 2C stemmen. Te s'-Gravenhage slaagde voor het notarieel examen, derde gedeelte, de heer J. A. M. van Es- broek te Stoppeldijk. De lanbouwer A. Th. te Hoofdplaat heeft een zeearend ge schoten, een vogel, die uiterst zel den in deze streken voorkomt. Het dier had een vlucht van ongeveer 15 decimeter. Prijsverlaging. Zooals gemeld, werd in een der laatste Raadsvergaderingen alhier door den heer J. M. Oggel de opmerking gemaakt, dat de prijs van de gewone verbruiksartikelen, vergeleken met die van even na den oorlog, wel 100 procent zijn gedaald. Ten bewijze daarvan toonde dhr. Oggel een lijst van kleinhandelsprijzen, wJke is uit gegeven door het Ned. Weekblad van Kruideniers, enz., d d. 5 Nov. jl. We laten deze lijst hier vol gen, opdat men inderdaad kan zien, dat zooals dhr. Oggel zeide, als men voor de prijzen van 1910 het cijfer 100 neemt, dit in 1920 250 wordt en in 1931 106, alzoo bijna op dezelfde hoogte als in 1910. We gelooven niet, dat loonen en salarissen het zelfde beeld zouden geven. Daarbij diene echter opgemerkt, dat het leven in het algemeen veel meer en hooger eischen is gaan stellen zoodat wat ter eene zijde ge spaard kan worden, ter andere zijde moet worden uitgegeven Ook de belastingen in die jaren zullen een geheel ander beeld geven. Prijs p-Vs Kg. Prijs p.1/, Kg. Prijs p.1/, Kg. ARTIKELEN in 1910 in 1920 in 1931 Koffie 60 1,20 65 Thee 1,10 1,55 1,50 Cacao 1- 1,25 60 Suiker (witte) 28' 53 20 Suiker (basterd) 26' 63' 22 Stroop 15 31' 16 Biscuits 55-60 1,25-1,50 60-70 Prima Ontbijtkoek per stuk 30 75 35 KI. Ontbijtkoek per stuk 11 30 13 Prima Gemberkoek per stuk 45 1- 50 Beschuit per rol 9 24 11 Sucade 60 2,50 60 Kaas (Goudsche) 55 1,05 55 Kaas (Leidsche fabrieks) 45 1,10 35 Jam per pot 35 90 34 Appels (gedr.) 30 1.30 45 Krenten 30 65 30 Pruimen 18 80 18 Rozijnen 30 1,20 35 Witte Boonen 17' 33 14 Bruine Boonen 15 27 10 Capucijners 20' 26' 30 Erwten 19 22 9 Gort 14 30 10 Rijst 12 40 9 Macaroni 30 65 30 Vermicelli 20 52 20 Griesmeel 12 35 12 Havermout 12 20 10 Bloem (tarwe) 11 32' 8 Boter 75 1,65 80 Margarine 40 82 40 Bak- en Braadvet 40 90 35 Slaolie per liter 70 2- 50 Boterolie per liter 46' 1,65 55 Raapolie per liter 49 1,42 45 Zout 4 8 5 Soda 3 13 4 Zachte Zeep 12' 38' 10 Stijfsel 16 51 13 Lucifers per pak 7 25 12' Eieren per stuk 5 16 *6 Huishoudgroenten Andijvie per 1/1 L. blik 35 90 40 Doperwten 37' 1,10 50 Kropsalade 35 90 40 Postelein 35 1- 40 Peulen 35 1,10 50 Spinazie 35 90 425 Spercieboonen 35 1,10 52' Snijboonen 35 90 52' Tuinboonen 35 1,10 52' Wortelen 35 1>- 50 Totalen! f 17,01* 42,55» 18,11» Overslag. Men schrijft onsThans is officieel bekend, dat de eenige gemeente in Z-Vlaanderen, die nog niet electr. met de P.Z.E.M. was verbonden, nu ook zal wor den aangesloten. De onderhan delingen daartoe zijn reeds van af 1925 gaande, wegens de hooge kosten en tal van moeiten en be sprekingen heeft de burgemeester dier gemeente, de heer G. Ste vens zich getroost om tot het doel te geraken. Jl. Dinsdag is de koop geslo ten van een stukje grond van den Veriempépolder, waarop het scha kelstation wordt gebouwd. Men hoopt nu, dat rond Nieuw- jaar het dorp Overslag als de wijk Roodesluis electrisch ver licht zal zijn. Naar we vernemen, bestaat het plan, dat de burgemeester van Overslag, die tot heden nog te Sas van Gent woont, zich zal vestigen te Roodesluis, waar ZEdelachtbare zich een woning hoopt te stichten. De plannen tot verbetering van den weg Axel Roode Sluis zijn in zoodanig stadium gekomen, dat de Provincie er haar mede werking aan zal verleenen. Het was te wenschen, dat nu ook België de wegen, die op onze wegen naar de grens aansluiten eveneens verbeterde. Denken we maar aan Selzaete en verder langs het kanaal In de gemeente Ossenisse circuleert een petitionnement te gen de vereeniging dier gemeente met Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk. Er werd reeds druk op geteekend door gezinshoofden in die gemeente. De Raad van Clinge be sloot om f 7 per week uit te keeren aan werklooze huisvaders en kostwinners, plus 50 cent per kind beneden 14 jaar, onder voor waarde, dat de s eun wordt inge trokken bij overmatig gebruik van sterken drank. Met 8 Dec. zullen de ongeor ganiseerde werkloozen worden tewerk gesteld tegen f 1.75 per dag plus 25 cent per kind per week. En met 23 Nov. tot 1 Januari zal op het loon van tewerk ge stelde arbeiders en bedrijfshoof- den zonder personeel 20 pet. toeslag worden gegeven op het loon, mits ook de minister 20 pet. toeslag toestaat, onder be paling, dat het alleen geldt voor vlasbewerking, doch geen veld- aibeid en ook maar voor 1 per soon per gezin met een maxi mum-loon van 24 cent per uur met inbegrip van toeslag. De ontvanger der Rijks dir. belastingen te Hulst, D. P. Bartstra is verplaatst naar Lochem. cRuwe Jiüid piipni cRuweJianden rUKUL Vrijdagavond is te Selzaete een brutale diefstal gepleegd bij den aannemer M. Terwijl deze afwezig en de vrouw alleen thuis was, werd ze vanachter aange vallen door een vermomd per soon, die haar den mond dicht hield. Onderwijl kwam een tweede persoon, eveneens vermomd, die de kast openmaakte en het daar in aanwezige geld roofde. De vrouw werd bewusteloos, zoodat het vluchten der bandieten ge makkelijk viel. Geen tjjd voor feesten. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, schrijft ir. „Sancta Maria" Tot groote stichting heeft onze geërbiedigde Koningin officieele feesten voor den aanstaanden win ter afgezegd. Met dat voorbeeld voor oogen kunnen wij niet nalaten, al onze diocesanen dringend te verzoe ken, dat ook zij in den a.s. win ter, gedurende welken zooveel gebrek zal worden geleden, zich van rijke feestmaaltijden zullen onthouden. Laten wij liever de liefdadigheid beoefenen ten op* f0,25 extra belasting

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2