f GOEDEREN* Dr. BOM is afwezig - BB MM Denk U eraan? 15° een St. Nicolaas-Cadeau. Magazijn „Nederland" A XE LA korting Binnenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. voor het schoonhouden van het kantoorgebouw van de gastabriek Advertentiën. Wegens opheffing der zaak bij A. KO LFER, TE KOOP: 0 op alle artikelen tot en met a.s. Zaterdag 21 November. Daarna geven wij tot en met 5 December '31 bij aankoop vanaf Ziet onze prachtige P. J. SCHELLEMAN, om acht hij thans de gemeente verplicht om in dat gebrek te voorzien. De stank komt tot in de huizen, terwijl de menschen aan tafel zitten te eten. De VOORZ. zegt, dat dit een afgedane zaak is en daarmee uit. Dhr. ORTELEE: Een aardig afgedane zaak, als de menschen in den stank moeten blijven zit ten. Dan had de gemeente geen vergunning tot bouwen moeten geven. De VOORZ. zegt, dat het hier particulier terrein is en de ge meente er weinig aan doen kan. Alleen als alle bewoners en de polder meewerken zou erin te voorzien zijn, maar het ligt niet op den weg van de gemeente, dat ze dat alleen opknapt. Daar niemand meer het woord vraagt, sluit de Vocrz. de verga dering met dankzegging. Tweede Kamer. Na de verwerping der motie-Al- barda (25 procent bezuiniging op defensieuitgaven) met 55 tegen 35 stemmen en der motie Mar- chant (geen korting op de amb tenaarssalarissen) met 57 tegen 35 stemmen is het regeerings- voorstel aangenomen. De Minister heeft toegezegd, dat de korting eerst zal ingaan op 1 Maart van het volgend jaar, terwijl, wanneer zich een aan zienlijke wijziging in het index cijfer zou voordoen, dit tot wij ziging der salariskorting aanlei ding zal geven. Voorts is aangenomen een mo tie-Ketelaar om voor het jaar 1932 geen bijzondere traktements- verhooging toe te staan, met 61 tegen 19 stemmen. Aangenomen is het voorstel tot het heffen eener benzinebelasting met 73 tegen 3 stemmen. De Minister zal een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van het heffen van het recht per liter, in plaats van per gewicht. Ned. Staatsleeningen 1922. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, waar bij de Minister van Financiën wordt gemachtigd tot conversie der 6 pCt. leeningen 1922 A en B. AXEL, 17 Nov 1031. De heer A. van Sabben heeft thans, als laatste op de candi- datenlijst van den Vrijheidsbond, de benoeming als lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Daar deze lijst thans is uit geput en de meening van som migen, als zouden thans de can- didaten dier lijst nogmaals op nieuw in de gelegenheid worden gesteld om een zetel te bezetten, zoo niet misleidend, dan toch onjuist is geweest, komt de open gevallen plaats nu aan de lijst der anti-revulutionnaire partij, die het grootste overschot had. Op deze lijst is aan de beurt de heer C. van Kampen, waar mede de anti-rev. partij een 5e zetel in den Raad krijgt. Zaamslag. De heeren Jac. de Regt en F. D. Dekker, welke aan de beurt van aftreding waren voor nota belen der Ned. Herv. Kerk zijn als zoodanig weer herkozen. De zakjes-Collecte alhier voor de Zending heeft opgebracht de som van f 208. Wegsverbetering. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek deelt de be trokken Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zee land aan den A.N.W B. en de K.N.A.C. mede, dat, thans in uit voering is de verbetering van het Oostwaatrs aansluitende deel Pont Avancé-Dwarsweg, terwijl denke lijk nog dit jaar wordt aanbe steed het vak Dwarsweg-Pyra- mide, begin bestaande Provin ciale weg, waaruit moge blijken, dat binnen afzienbaren tijd de ge- heele verbinding Philippe—IJzen- dijke geen aanleiding tot recht matige klachten meer zal geven. Door de Belgische justitie zijn aangehouden de landbouwers R. en A. van D. uit Graauw die naar An/werpen waren ujtgewe ken en die ervan verdacht wor den goederen en vee tot een aan zienlijk bedrag aan hun faillieten boedel te hebben onttrokken. Zij zullen door de Belgische regee ring worden uitgeleverd. Naar we vernemen, heeft de heer H. Wolfert, als notabel der Herv. kerk alhier, zijn mandaat ter beschikking gesteld en be staat dus in dat college een va cature. Hierdoor is de steming voor notabelen verdaagd, welke moest plaats hebben wegens periodieke aftreding van de notabelen W. Vercouteren, Joz. Smies en C. Overdulve. Zaterdagavond is op den kassier der Boerenleenbank te Schipluiden een brutale roofover val gepleegd. De kassier werd door twee mannen bezocht en neergeslagen, waarna zij de brandkast plunderden en een bedrag van 10.800 aan bank papier meenamen. Een derde man schijnt op den uitkijk te hebben gestaaD. Tien jaar ge leden werd er ook ingebroken en een beduidend bedrag ont vreemd, terwijl de daders nim mer ontdekt zijn. Moedig meisje. In het bypostkantoor van We8tbourne-Road te Islington (N.) trad een man binnen on over handigde de beambte, Miss Webb, een briefje, waarop stond „Drio revolvers zijn op u gericht, geef dus direct al het geld. We heb ben 5 minuten noodig, als we geen tijd meer hebben nemen we u mee." Miss Webb sloot direct de brandkast, waarop de man vroeg „Doe je het nu, ja of nee?" „Nee", zei de juffrouw kalm @u de man draaide zich om en liep weg. Zij kon een uitvoerig signalement van den adspirant- bandiet aan de justitie opgeven. Waarschuwende droom. Lady Cooper Rawson, wier man conservatief candiaat voor Brightou was en ook gekozen werd, droomde den nacht voor de verkiezingen, dat haar man een doosje chocolade bonbons toegezonden kreeg en na er een geproefd te hebben, dood neer viel. Den volgenden morgen trot zij haar echtgenoot aan de ontbijt tafel aan met een doosje bonbons voor zich. Hy stond juist op het punt er een in zijn mond te ste ken, toen een waarschuwende kreet van zijn vrouw hem daar van weerhield. Zij vertelde hem haar droom, waarna sir Rawson zeide, dat het pakje in de brie venbus was gestopt en alleen de met blokletters geschreven mede- deeling bevatte, dat de inhoud goed was voor de keel. Naam of adres van den atzender ontbra ken. De politie is in de zaak gemeDgd daar vermoed wordt, de bonbons vergif bevatten. Mocht deze onderstelling juist blijken, dan zou Sir Rawson het leven te dan ken hebben aan de waarschuwen de droom zijner vrouw Sportnieuws. Voetbal. Zoelandia II—Axel 2-3 Het heeft Axel Zondag niet zoo heel veel moeite gekost om van Zeelaudia II in Middelburg te winnen. Ofschoon de zwakke leiding van den scheidsrechter tot oppagsen noopte. Spoedig hadden onze stadge- nooten de leiding, terwijl kort daarna eeu tweede doelpunt teD onrechte werd geannuleerd. Ten gevolge van een mistrap in de Axelsche verdediging maakte Zeelaudia gelijk. Ofschoon Axel sterker was, duurde het nog ge- ruimen tyd voor de stand tot 2 —1 werd opgevoerd, waarmee de rust inging. Bijna doorloopend zyn onze stadgenooten daarna in den aan val geweest, doch doelpunten ble ven uit. Eindelijk werd uiteen stafschop de stand op 3—1 ge bracht, waarna Zeelandia kort voor het einde uit een boekichep een tweede punt maakte. Met 3—2 voor Axel brak het einde aan. Hulst won van Middelburg II met 11 1, terwyl de Sassche Boys op eigen terrein met 4 3 door Hansweert werden geklopt. Stoppeldijk Axel II 6-5 Voor den Zeeuwschen Voet balbond speelde Axel II te Stop peldijk tegen da club van die naam. Onze stadgenooten moe ten daar goed gespeeld hebben slechts de doelverdediger (een plaatsvervanger) moet getaald hebben, waardoor tenslotte nog met de merkwaardige cyfers 5—6 werd verloren. KON NED. VOETBAL BOND. Afdeeling IV. Competitiestand 3e klasse A. Axel 8 6 1 1 30—11 13 Hulst 6 5 0 1 30—11 10 Sas. Boys 4 3 0 1 11—6 6 Middelb. 2 7 2 2 3 16—25 6 Hansweert 7 2 1 4 13—29 5 Vlissing. 2 5 2 0 3 13—13 4 Zeelandia 2 6 2 0 4 15—22 4 Zeeuwen 7 1 0 6 17—28 2 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zeer Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik plaatsing van het onderstaande in uw veelgelezen blad. Aangezien dat op de vergadering gehoualn j.l. Vrijdag 13 Nov. door den Chr. B B. geen gelegenheid werd opengesteld tot het stellen van vragen, zoo wil ik door middel van Uw veel gelezen blad een en ander tot uiting laten komen, hetgeen door mij anders op de vergadering zou zijn te berde gebracht, doch het Bestuur heeft mij deze gelegenheid ontnomen, mijns inziens is dan ook alle vrucht aan zoo'n vergadering ontnomen, daar al leen door de zaak van verschillende kanten te belichten het gesprokene vruchtbaar kan worden. Wel is waar moest de eerste spre- kei vlug de vergadering verlaten, doch, daar beide sprekers hetzelfde onder werp behandelden n.m. „onze sociale wetgeving", ware het wellicht moge lijk geweest dat de laatste spreker voor beiden had kunnen antwoorden. Daar beide sprekers het hadden over den zegen der sociale wetgeving, had ondergeteekende de vraag willen stel len of juist de sociale wetgeving niet mede oorzaak is van het bestaaan dezer crisis. Heeft de sociale wetge ving ons niet een leger van ambte naren bezorgd, waardoor ze veel en veel te duur is komen te staan, waar door ze op de bedrijven zulke finan- ciëele lasten heeft gelegd, dat vele ondernemingen door zoo'n soort zege ning tot ondergang gedoemd zijn en op die manier worden afgeslacht. Welnu, ik beschouw de sociale wet ten mede als een oorzaak van de be staande en nog steeds toenemende werkloosheid, doch ondanks dat zul len we als sluitsteen der sociale wet ten ook nog een werkloozen-verzeke- ring krijgen (althans volgens oud- min van Dijki en krijgt de Neder- landsche belastingbetaler er weer een legertje van ambtenaren bij, indien er tenminste nog belastingbetalers over- sshieten. Mogelijk zou men uit boven staande kunnen opmerken dat onder geteekende tegen sociale wetgeving is, doch in geen geval, maar wel tegen de uitwassen, tegen de ambtenarij en bureaucratie, want daarin bestaat onze tegenwoordige sociale wetgeving. Het is bijv. gebeurd dat de Ongevallenwet per jaar aan ambtenarij en bureau cratie 65 pet. kostte, dus was er in dat geval nog 35 pet. over voor onge- vallenuitkeeringdit is slechts één staaltje van de vele. Waar blijft dan in zulke gevallen de zegen van de sociale wetgeving Niet bij de arbeiders voor wien en terecht ze bedoeld was, maar bij de uitvoer ders (in casu den ambtenaar) en op de bureaux. Er wordt tegenwoordig gezocht door professoren en doctoren en advocaten en nog zooveel meer, die allen van salarissen en traktementen moeten be staan, naar de oorzaken van de crisis. De een zoekt het hier en de ander daar, doch de vraag komt naar voren, of niet een groot deel der crisis is te vinden bij die zoekers zelf in de eerste plaatsof we over het algemeen niet te veel van die zoekers hebben In de tweede plaats of die er noodig zijn (naar mijn overtuiging een aanmerke lijk deel al vast niet. Dan zijn er ook een groot gedeelte die veel en veel te veel salaris genieten, gezien de tijds omstandigheden. Men zal zeggende ambtenaren worden gekort, ja, dat is wat, en dan heeft dr. Colijn hun nog een riem onder het hart gestoken door de korting pas met 1 April te doen ingaan. Dat wil dus zeggen, dat in dezen winter, terwijl de ontbering bij landbouw, handel en nijverheid en werklooze arbeiders ten top zal stijgen, zullen de ambtenaren en bureaucraten zonder eenige kommer of zorg hun leven slijten en de massa zal weg-» kwijnen in zorgen en ontbering. Als er ooit een houding is geweest, die om wraak roept, dan Is het dez«> Dit is een zienswijze, die naar ik meen, door velen in den lande wordt gedeeld, maar waar men liefst niet van hooren wil omdat men niet ge neigd is wat dr. Colijn verleden week heeft gezegd, nl. de Wet van Christus vervullen(dat toch zeker wel daarin zal bestaan elkanders lasten te dragen en niet te worstelen om een bestaan ten koste van anderen, al moeten zij er dan ook door ondergaan. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Axel, 16 Nov. 1931. M. B. te A. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe Regeeringsprijs Rogge f4,af 5.Wintergerst f 6, a f 7,Zomergerst f 6,a f 7,—. Haver f 4,— k f 5,— Erwten f 11,— af 13,—. Paarden- boonen f 0,— a f 0,—. Duiven- boonen f 9,— a f 10.-. Bruine- boonen f a f 0,—. Lijn zaad f 8,a f 10,Blauwmaan- zaad f a f - Groen Vlas f 0,02 a f0,03. Gebookt Vlas f0,03 a f,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 af 0,35 Aardappels f2,25 a f2,50. Stroo f 10,a f 11 Koolzaad f a f Mosterdzaad f a f— Boter f 1,00 a f 1,10, Eieren f7,- a f7,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,af 12,—. Rogge f 4.a f 5,Wintergerst f 5 50 af 6.50. Zomerg. f5.— a f6. Haver f 4.a f 5,Erwten f 9.a f 12,50. Paardenboonen f 7.a f 8.— Duivenboonen f 8.a f 9.Witteboonen f 0,a f 0.Bruineboonen f 7.a f 10 50. Boekweit f a f Lijnzaad f 7.— a f 8,Blauw Maanzaad f— a f—Mosterdzaad f— a fGroen Vlas f a f—Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f0. a f0. Stroo f—Eieren 26 stuks f 1,82. Slachtvee aangev. 26, verk. 15. Varkens aangev. 58, verk. 40. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten het verslag van de verg. van den Chr. Bestuurdersbond en van de Kamer van' Koophandel worden uitgesteld. Burgemeester en Wet- houders van AXEL, roepen sollicitanten op tegen eene vergoeding van f 50 per jaar (benoodigdheden inbe grepen). Sollicitatie-brieven in te zenden vóór 24 November a.s. aan Bur gemeester en Wethouders. Eventueele nadere inlichtingen zullen ten kantore van de gas fabriek worden verstrekt. Axel, 13 Nov. 1931. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. co ÜJ O Fn H rn O aan spotprijzen van de nog aanwezige Noordstraat B 56. van Donderdag 19 November tot Maandag 23 November. Praktijk wordt waargenomen door Dr. HüPSCHER. Het ruime met uitgang in de Kerkdreef, groot 256 M'op besten stand, Noordstraat B 56. Te bevragen bij den bewoner A. KOLEER. AANBEVELEND, Fotografie en I4jstenhandelt N O m r~ C/3 N 50 ets.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3