heeft gebouwd en betaald. Spr. zou daarom willen, dat B. en W. hun voorstel wijzigden en b.v. f 12.50 per kind toestonden, dan is er toch nog bezuiniging en kost het de school toch ook nog een tamelijk bedrag. De VOORZ.Is het dan uw bedoeling om ook die f 12.50 te handhaven, als er over is, of alleen, als er tekort is, zooals bij uw school Dhr. DE RUIJTERIk bedoel de scholen in z'n geheel. En als er over is, kunnen we sparen, maar dat gebeurt niet. Spr. weet dat persoonlijk als penningmees ter dier school en als B. en W. rekening en verantwoording vra gen, zullen ze zren, waar het geld blijft. Het is niet de be doeling om er op te verdienen. De VOORZ zegt, dat B. en W. hun voorste! dan wijzigen. Dhr. DIELEMAN wilde wel vragen ofschoon het verschil nu is bijgelegd of die school nu staat of valt met f2.50 per kind, want f10 is ook geen klein bedrag, als men ziet, dat slechts een gedeelte der kinderen ervan kan profiteeren. De buitenkinders zijn uitgesloten 1 De VOORZ. zegt, dat hij den gang van de scholen niet kende en vond daarom f 15 zeer veel. Nu wil men besluiten tot f 12.50 voor 1932 en dus verbinden we ons niet voor jaren. Dhr. DE RUIJTER: De Raad heeft het toch ieder jaar in han den, om als de exploitatie gunstig is, het bedrag te wijzigen. Dhr. OGQEL zegt, dat de chr, schoolvereeniging er jaarlijks nog f 1000 op toelegt, wat nu nog toeneemt met de mindere subsi die, zoodat het geen buiten kansje is. Het voorstel om f 12.50 per kind te geven, wordt nu z. h. s. aangenomen. Art. 216, f300 subs, voor de handelsschool te Hulst wil dhr. VAN BENDEGEM schrappen. De VOORZ. zegt, dat als er geen leerlingen uit Axel die school bezoeken, dan wordt er ook geen subsidie gegeven. Dhr. VAN BENDEGEM Op 't oogenblik zijn er 2 leerlingen, dat is f 150, die post zou ik liever geschrapt zien. Dhr. OGGEL zegt, dat het be drag van f75 per leerling ver band houdt met het belang dat die school ook voor onze ge meente is. Dhr. VAN BENDEGEM: Dat kan wel, maar ik zou die schrappen. Dhr. VAN DE BILT wijst er op, dat de H. B. S. teTerneuzen ons f 4000 kost, d. i. ongeveer f 500 per kind, uit deze gemeente en dus is hier tegenover die f 75 toch niet teveel Het onderwijs zegt spr., is er even goed en dus zou het de gemeente heel wat meer kosten, als de leerlingen in plaats van naar Hulst naar Ter- neuzen gingen. Spr. vindt het raar, dat over de posten van de landbouwschool niet gesproken wordt en ziet in deze oppositie een pitje van anti-papisme, of schoon ook andersdenkenden deze school mogen bezoeken. Dhr. VAN BENDEGEM: Het is toch een katholieke school, wat o.a. ook is gebleke uit de leerboeken, zooals dhr. Hame link bij de Prov. Staten heeft gezegd en dan zijn we hier niet verplicht om ervoor te betalen en voor de H.B.S. wel. Dhr. 't GILDE zegt, dat het een sectarische school is, die we niet verplicht zijn te steunen. Om dezelfde reden zal hij ook tegen de post voor de chr. landbouw school stemmen. Dhr. HAMELINK Ik ben ook tegen sectarisch onderwijs en vond het beter, dat er een alge- meene handelsschool was, maar nu deze er niet is, is spr. ook niet tegen deze subsidie. Spr. handhaaft zijn principe, in de Statenzitting uitgedrukt, maar stemt daarom nog niet tegen die post. Dhr. DE RUIJTER zegt dat voor hem het sectarisch onder wijs geen bezwaar is, doch afgezien daarvan vindt hij f75 een luttel bedrag voor die post en is hij ervoor, omdat er anders geen handelsschool is. Dhr. OGGEL is verwonderd, dat dhr. 't Gilde zooeven goed onderwijs verdedigde en nu tegen deze post is. Dhr. 't GILDEDat is anders niet sedert vandaag of gisteren, dat ik tegen die post ben. U kent mijn opvatting daarover wel. Het voorstel-van Bendegem wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór het voorstel sten - men de h.h. Van Bendegem, Iz. de Feijter, 't Gilde en Ortelee. Dhr. 't GILDE vraagt nu stem ming over art. 217, f200 sub sidie voor de chr. landbouw school alhier, welke post blijft gehandhaafd met 8 tegen 3 st. Tegen stemmen de h.h, Ortelee, van Bendegem en 't Gilde. Bij art. 221 deelt de VOORZ. mede, dat een verzoek is inge komen van de chr. muziekver- eeniging „Hosanna", om een sub sidie van f 250 uit de gemeente kas. B. en W. hebben voorgesteld om Concordia en Hosanna ieder f 200 te geven. Dhr. 't GILDE dankt als be stuurslid van Concordia voor de toegezegde subsidie, die jaren lang door deze vereeniging is genoten. Wij hebben thans een verzoek van de Chr. Muziekver. „Hosanna" om f 250 subsidie. Het bestuur dezer vereeniging, door omstan digheden gedwongen, ziet zonder dit bedrag geen kans hare be grooting sluitend te maken. Het spreekt vanzelf, dat ik aan dit verzoek gaarne mijn volle mede werking zal verleenen. „Hosanna" heeft volgens de door haar over gelegde rekening f250 noodig. Door de tijdsoinstandighedenslinkt het getal der donateurs en het is te begrijpen dat nu een beroep wordt gedaan op het gemeente bestuur. De gemeentenaren ge nieten alle van de kunstbeoefe ning harer leden in den vorm van openbare concerten en muzi kale wandelingen. Het is daarom betreurenswaardig, dat de ge meente nu gaat tornen aan de subsidie van „Concordia". Als be stuurslid kan ik verklaren, dat wij een bedrag van f300 als subsidie niet kunnen missen. Ook Hosanna zal dat in de toekomst noodig hebben. Naar mate hun instrumenten ouder worden, zul len zij verplicht zijn, een steeds grooter bedrag voor reparatie's en vernieuwing uit te trekken. Ik zou dezen post overeen komstig het in het adres van Hosanna vervatte verzoek en overeenkomstig de bestaande toe stand t.o.v. Concordia willen zien gebracht op f550. Dat is voor een gemeente met meer dan 6000 zielen toch niet te veel, gezierf het genot daar tegenover staande voor de geheele burgerij, gezien het groote nut dat gelegen is in muzikale en instrumentale kennis voor de leden. Ik wil hierbij opmerken, dat wellicht de begrooting van Ho sanna nog hooger zou zijn, indien deze vereeniging niet het bijzon dere gunstige voorrecht had ge had dat haar directeur een tijd lang gratis en ook nu slechts voor een gering bedrag zijn plich ten als zoodanig vervult. Ook dat is tenslotte teveel gevergd, niemand kan tenslotte zijn krach ten geven gedurende zoovele uren zonder een behoorlijke ver goeding voor tijdverlies en in spanning. Met groote vrijmoedig heid doe ik dus het voorstel dezen post op f550 te brengen. Dhr. C. HAMELINK kan onder- streepen hetgeen van „Concor dia" isjgezegd. Hij doet geen knie buiging voor de rechtsche partij, om die subsidie te verkrijgen. Het is gebleken, dat Concordia bij alle gelegenheden optreedt en medewerking verleent. Het is zooa's gezegd een algemeene vereeniging, terwijl Hosanna een sectarische vereeniging is, van een richting, die steeds den mond vol heeft over eigen initiatief en offervaardigheid en het is wc! eigenaardig, dat Hosanna is aan gekondigd alshier hebt ge nu een muziek, dat het zonder sub sidie afkan. Spr. zou nu niet zoo ver willen gaan, om ze niks te geven, maar een bedrag als steun willen uittrekken. Hij zou Concordia f 300 en Hosanna f 100 willen geven en ze het aan den lijve doen voelen, dat het niet gaat om anderen voor „aan de ruiftrekkers" uit te maken, terwijl ze zelf niet vrij uitgaan Dhr. DE RUIJTER staat op het standpunt, dat als iemand muziek wil maken of beoefenen, als het kan, dat zelf moet betalen. En omdat we nu hier geen muziek kunnen missen, kan sp-. zich vereenigen mrt het \oorstcl van B. en Wgezien de reke ning en de toelichting van dhr. 't Gilde. Dhr. 't GILDE zegt niet te heb ben willen zeggen, dat ook Con cordia offers wil brengen, want dat doen ze, ook met de sub sidie. Dhr. DIELEMAN kan het voor stel van B. en W. wel toejuichen. Hij gelooft ook, dat ze het kun nen gebruiken. Maar waar ze aan de overzijde steeds steun vragen en het particulier initia tief uitschakelen wil spr. zeggen, dat ze aan de grenzen staan, dat Hosanna al doet wat het kan en zelfs mèer dan Concordia, want die krijgen ook nog een lokaal voor hun repetitie's, waar Hosan na f60 voor betaalt. En dan gelijke monniken, gelijke kappen, dus ieder evenveel. Liever gaf spr. geen van beide subsidie, maar als het zonder dat niet gaat, wil spr. toegeven. Spr. wil nog aan zijn betoog toevoegen, dat waar dhr. 't Gilde in zijn ver kiezingscourant zooveel schreef over bezuiniging, daar toch hier heel weinig van terecht komt. Dhr. 't GILDE zegt dat dhr Dieleman doet, alsof de gemeente staat of valt met die f250 sub sidie. Dit is echter alleen ver klaarbaar, omdat het uit den mond komt van dhr. Dieleman, die weer aan 't draaien is. En spr. vindt hetook w^j eigen aardig, dat als Hosanna subsidie vraagt nu de geheele anti-revolu tionaire fractie er voor is, terwijl ze er ir. 1928 unaniem tegen waren. Spr. doet evenmin een knieval voor rechts Dhr. DIELEMANWaarom stemt ge dan voor het voorstel Dhr. 't GILDE Omdat men nu eenmaal meer vliegen vangt met honing, dan met azijn, ik stel voor f 300 te geven aan Concor dia en 200 aan Hosanna. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 2 st. Voor de h. h. Ortelee 't Gilde. (Dhr. Seghers heeft tijdens het debat de verga dering veriaten.) Dhr. C. HAMELINK stelt voor om f 300 te geven aan Concor dia en f 100 aan Hosanna, maar ook dit voorstel wordt verwor pen. Voor de h. h. Ortelee, 't Gilde en Hamelink. Hierop wordt het voorstel van B. en W. z. h. s.'aangenomen. Dhr. OGGEL wil nog even recht zetten de verkeerde meening van dhr. 't Gilde, als zou hij vroeger tegen subsidie voor Con cordia gestemd hebben. Er is toen gestemd om de subsidie te verminderen. Spr. heeft toevallig de notulen van toen bij de hand, waaruit blijkt, dat spr. toen ge zegd heeft, dat er een verkeerde gedachte heerscht, er is een voor stel van dhr. Dieleman om met betrekking tot die subsidie ieder jaar een stap verder te gaan om te geraken tot intrekking der subsidie. He) andere muziekge zelschap staat toch ook op zich zelf. Er zijn toch velen die voor standers zijn van een muziekge zelschap als Concordia die daar aan steun kunnen verleenen'. Spr. zelf steunt dit gezelschap ook. Waarom onthouden anderen zfch? Door aanneming van diet voorstel van dhr. Dieleman ontstaat een prikkel voor de vereeniging om de menschen te bewerken om toe te treden als donateur. Het moet voor de vereeniging een eer zijn om het zoo ver te bren gen dat ze geen subsidie noodig hebben, dan staan ze geheel vrij om te doen en laten wat ze wil len Dit moet niet beschouwd worden als een aanval op Con cordia, maar op deze wijze wordt de vereeniging in de gelegenheid gesteld zich in die richting te ontwikkelen. Dhr. 'T GILDE zegt, dat het niet over het beginsel gaat, maar over het feit of men zonder sub sidie kan bestaan. En dan is het hetzelfde, of men iemand lang zaam den nek afsnijdt, dan wel of men hem langzaam vergif toe dient. Als het voorstel Dieleman uitgevoerd was, dan zou het nu uit zijn met de subsidie en is dus de consequentie dezelfde. Bij art. 222 komt aan de orde een adres om algeheele vernieu wing van de muziektent, doch gezien de tijdsomstandigheden waarin alles verkeert, wordt door B en W. voorgesteld daaiop af wijzend te beschikken. D t voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Bij art. 236, premiën voor de jaarmarkt f 160, vraagt dhr. IZ. DE FEIJTER om voor de paarden medailles en voor het rundvee geld als prijzen te geven. De VOORZ. zegt dat de ondei- vinding hem leerde, dat men het liever anders wilde. Op voorstel van dhr. OGGEL om het naar keuze van den prijs- winner te laten, wordt alzoo be sloten. Art. 233, steun aan werkloozen f 6500. Dhr. C. HAMELINK merkt op, dat er is gezegd, dat dit niet het eindbedrag behoeft te zijn als de Voorz. die verklaring hier herhaalt in de openbare vergade ring, dan kan spr. zich met die post wel vereenigen. De VOORZ. zegt, dat hij ge zegd heeft in de sectievergadering, dat als mocht blijken, dat er na uitkeering van dit bedrag nog te kort is, om in de noodzakelijke behoeften van de werkloozen te voorzien, dat hij vertrouwt, dat alsdan de Raad wel bereid zal zijn, om nog meer geld voordat doel te voteeren. Kapitaaldienst. Voorgesteld wordt door B. en W. om bij art. 278 f 1750 te ramen voor een nieuw slachthuis, te bouwen in de Pieter Paulus- sfraat, wegens den gebrekkigen toestand, waarin het slachthuis verkeert, en dat niet aan het doel beantwoordt. Alzoo wordt besloten. Inkomsten. Bij de inkomsten worden geen op- of aanmerkingen gemaakt Alleen wordt op een vraag van dhr. 't Gilde, of 70 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting niet aan den hoogen kant is, door den VOORZ. ge antwoord, dat deze belasting over eenkomt met een factor, volgens de vroegere regeling, zoodat de belasting op de inkomsten niet is verhoogd. Hierna wordt de begrooting z.h.s, met de aangebrachte wijzi gingen goedgekeurd. Gasbedrijf. De begrooting voor de ge meentelijke gasfabriek wordt vast gesteld op een bedrag van f 105 575,50 en op den kapitaal- dienst: f 19.818,60 aan inkom sten, f20 850 aan uitgaven, alzoo een tekort van f 1.031,40. Vleeschkeuringsdienst. Dhr. 't GILDE vindt de cijfers op dit bedrijf nogal ingrijpend. Het salaris van den keurmeester b.v. op f 2500 gesteld, acht spr. een buitensporig bedrag, f 100 voor een kooktoestel en ook de telefoonkosten, het loopt alles de spuigaten uit Spr. zou f2000 voldoende vinden, nu die amb tenaar ook een zeer goede prak tijk heeft In vergelijking met Terneuzen zijn de keuringsloonen ook hoog, wat z i. komt door de ongunstige positie waarin Overslag, Zuid- dorpe, Koewachten Boschkapelle liggen. Het aandeel van die ge meenten wordt voor een gedeelte op Axel verhaald. De hooge kosten moeten ko men van de verbruikers, wat een moordende concurrentie veroor zaakt. Spr. zou de middenstand daarbij willen helpen door de kosten op dien dienst te verlagen. De VOORZ. zegt dat in het salaris ook begrepen is het ge bruik van een auto. Spr. zou liever afwachten tot we weten wat Ged. St. met de salarissen willen doen. BQvendien zit in den dienst ook de crisis. Doordat er veel minder vleesch wordt gegeten, komt er minder keurloon in. Dat de andere gemeenten bij ons zijn aangesloten, is juist een voordeel, omdat daar weinig geslacht wordt en de bijdragen dezelfde blijven. Dhr. OGGEL zegt ook, dat het juist een voordeel is, dat die ge meenten erbij zijn, omdat als er keurloon over is, die gemeenten proportioneel terug krijgen, na aftrek van de kosten, zoodat we daar eigenlijk van profiteeren. Dhr. 't GILDE gaat er niet mee accoord en voorzegt, dat er wel een verzoek van de slagers zal komen, om de keurloonen te ver lagen. Hij zal er dan nader op terug komen. Dhr. IZ. DE FEIJTER vraagt of het niet beter zou zijn dat we plaatselijk een eigen keurings dienst hadden? In Overslag b.v. is geen slager en daarvoor moe ten we toch betalen Dhr. OGGEL Er wordt toch ook geslacht? En een eigen dienst alleen voor Axel zou veel duurder komen. De VOORZ.Dat wordt ook niet toegestaan, zooals te Zaam- slag is gebleken. Hierop wordt de begrooting z.h.s. vastgesteld op een bedrag van f 5.012,11. Armbestuur. De begrooting van het Alg. Burg. Armbestuur wordt z.h s. vastgesteld op f9.021,07. 10. Omvraag. a Dhr. C. HAMELINK zegt, dat hem bij de begroöting nog een vraag is ontglipt, die hij nu nog onder de aandacht wil bren gen, n.l. wat B. en W. van plan zijn, met een te scheppen zwem- gelegenheid. Spr. is van oor deel, dat men daarvoor maatre gelen moet nemen, zoodat er b.v. een behoorlijke kleedgelegenheid is en het water of de plaatsen, waar gebaad wordt, niet door dieren, enz. worden verontreinigd. Spr. gelooft, dat dit met geringe kosten te bereiken is. De VOORZ. zegt, dat de be doelde zwemplaats als vischwater was verpacht, doch nu een ge deelte niet is verpacht door het polderbestuur. Spr. weet niet, wat men ermede van plan is en zal er naar informeeren. Dhr. C. HAMELINK Kunnen B. en W. dan toezeggen, dat dit plan overwogen wordt De VOORZ. bevestigt dit. b. Dhr. 'T GILDE wijst erop, dat de plaats van den Rijks-ont vanger vacant is en nu kan mis schien hieraan van gemeentewege weinig gedaan worden, maar toch was het wenschelijk om te trach ten dat hier een ontvangerskan toor bleef gevestigd, want dat geeft aan veel menschen een groot gemak en spr. zou gaarne zien, dat er in die richting stap pen werden gedaan, want het zou jammer zijn als het kantoor ver viel. De VOORZ antwoordt, dat reeds sedert April 1.1. daarnaar ia geïnformeerd, doch tot heden geen antwoord is ontvangen van het departement. Dhr. VAN BENDEGEM zegt dat Ortelee in den Raad had meegedeeld, dat er menschen waren, die met den straatmaker meekwamen, die f4 kregen, ter wijl spr. heeft gehoord van f3. De VOORZ.Als het vaklui zijn krijgen ze f4, of 50 cent per uur, terwij! er ook geweest zijn, die kregen, wat de menschen hier verdienen. Dhr. ORTELEE zegt, dat Van Bendegem abuis is. Spr. heeft niet gezegd, dat ze f4 kregen, maar dat hij gehoord had, dat ze f 4 kregen. Later is hem ook gebleken, dat hij verkeerd was ingelicht. d. Dhr. ORTELEE herinnert eraan, dat er eens een verzoek is gekomen tot demping van de sloot aan den Oudenweg en dat dit verzoek is afgewezen. Spr. is daar niet mee tevreden. De stank uit die sloot is verschrikkelijk, daar kan zelfs pest uit voortko men. Nu heeft de polder die sloot gelegd en later is er ge bouwd en heeft het gemeentebe* Stuur dat goedgekeurd en daar*

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2