Landbouw. De kwestie is echter te gering, om er verder over uit te wijden. Evenwel zoude mij het aangenaam zijn, wanneer er iets te vragen of op te merken is, dat men mij dit persoonlijk doet. Heeft dat niet het gewenschte resultaat dan is het nog altijd tijd genoeg, om iets publiek te bespreken. De zaak is daardoor beter gediend en ik ben ook een mensch 1 Het woord „voortdurend" in de vraag is wel wat overdreven. Het gebeurt slechts om de twee maanden, dat menschen noodig zijn voor het kolen lossen. Dat is dus voor dit jaar 5 keer. De VOORZ. zegt nog, dat de directeur, de gascommis- sie gehoord, is aangeschre ven om de losse werklieden, geen vaklieden zijnde, om de veertien dagen te verwisselen. Dhr. C. HAMELINK vindt het zeer eigenaardig, dat de direc teur ontkent, dat hij willekeurig handelde en nu een poging doet om een andere regeling te tref fen. Als we zoo'n maatregel goed keuren, kunnen we het geheele instituut van de arbeidsbeurs wel afbreken. Spr. gelooft dat de directeur heeft ingezien, dat zijn handeling niet goed was. Nu wordt gecolporteerd met het ge zegde, dat komt ervan als er arbeiders in den Raad zitten, m. a.w. als die hun mond open doen, dan zal het slachtoffers kosten (zoo meent hij, dat ook de directeur zich heeft uitgelaten, of in dien zin). Maar spr. waar schuwt voor die maatregelen, want dan zullen ook de arbei ders zich schrap gaan zetten en wanneer er dan in een geest van machtswellust met ontslag wordt gedreigd, dan zou het wel eens op een staking kunnen uit- loopen, wanneer de tijd daarvoor gunstig was voor de arbeiders. Spr. gelooft niet, dat dhr. Seghers met zijn vragen bedoeld heeft, dat nu ook arbeiders, ofschoon ze niet vast zijn, maar die toch jaren op de fabriek hebben ge werkt, nu op straat worden ge zet. Dergelijk pogen moeten we smoren. En spr. is ook niet bewust dat menschen werden be doeld, die zekere geoefendheid hadden en werk deden, dat voor anderen in veertien dagen niet te leeren is. Dhr. SEGHERS zegt, dat de directeur wel mededeelt, dat de losse krachten die door hem werden aangenomen, ingeschre ven stonden bij de arbeidsbeurs, maar daar is niet mede bekend, hoe lang ze werkloos waren en of ze dus wel al de beurt had den om te tewerkgesteld te wor den. Dat erbij waren, die maar 18 weken gewerkt hadden in dit jaar, ja, die zijn er helaas wel meer en dat er onder de door hem bedoelde werkmen- schen een bij is, die ondanks herhaaldelijk vragen bij den Bur gemeester, niet bij de gemeen telijke werkverschaffing kon ko men, dat is erg als 't waar is, maar dat staat geheel buiten de zaak om. Alles wijst erop, zegt spr. als of de bedrijfsleider uit medelij den heeft gehandeld, wat vervol gens niet blijkt uit de handel wijze gevolgd naar aanleiding van het schrijven van B. en W., en gehoord de Gascommissie, daar al het los personeel, waar bij ook vaklieden, tot op hoog stens 2 na, het werk werd op gezegd. Verder schrijft de directeur meermalen een lijst gehaald te hebben bij den correspondent, maar dat was dan natuurlijk om zijn mannetjes uit te zoeken. Mijnheer de Voorzitter, ik kan niet begrijpen, dat zulks toege laten wordt, want zeker is het, dat b.v. menschen, die een dagje ouder of een beetje achterlijk zijn, wat toch niet altijd hun eigen schuld is, dat dezulken toch beter bij een gemeentelijk bedrijf dan bij een particulier kunnen geplaatst wordendat is voor ieder duidelijk. Spr. hoopt daarom, dat hetgeen hier over de kwestie is gezegd, moge bijdra gen tot het scheppen van een anderen toestand, waarbij de zgn. vriendjespolitiek totaal wegvalt en een ieder zooveel rmogelijk bevredigd wordt. Dhr. 'T GILDE zal niet treden in een beoordeeling van al of niet juistheid van taktiek in dit geval door dhr. Seghers gevolgd. Men moet een nieuw raadslid veel kunnen vergeven en daar bestaat van zekere zijde naar het schijnt weinig lust toe. Er kunnen den heer Seghers wel terdege bij zondere redenen genoopt hebben om te handelen, zooals hij deed Het is geen usance om over de aangelegenheden die in de gasc. aan de -orde waren in den Raad breed uit te gaan weiden, maar de omstandigheden wetti gen dat voor dit geval. Men neemt het den heer S. van som migen kant nogal kwalijk, dat hij deed zooals is gebeurd. Laat ik beginnen met te verklaren dat ik geheel aan zijn zijde stond en zelfs de geheele gascommissie en tot mijn genoegen zelfs ook het Col lege met onzen voorzitter aan het hoofd Dhr. Seghers heeft niets meer en niets minder gevraagd dan een rechtvaardige en billijke om wisseling van werkkrachten op de fabriek, die in lossen dienst zijn en wier arbeid geen bijzon dere vakkennis, dus be kwaamheid en routine vereischt De Directeur is echter in strijd met dit besluit tewerk gegaan en heeft ontslagen enkele (ik meen een drietal menschen) die w e I onder de vakmenschen gerekend worden, nl. Ortelee, Kotvis en Dieleman. Sedert jaren zijn deze in het bedrijf werkzaam en nu zegt de Directeur: Ik kan ze tenslotte allemaal missen Dat is een soort van onwil van de zijde van den Directeur die niet getolereerd kan worden. Als er een paar uitmoeten, zoo redeneert hij, dan a 11 e m a a 1 Het is niet de eerste maal, dat de Directeur zoo optreedt. Maar het is duidelijk, dat er meer achter zit, Tot ons aller leedwezen is de Directeur een verstokte tegen stander van vast personeel en alles wat zweemt naar een be hoorlijke rechtspositie. Dat is een idee bij hem, dat zoo oersterk is ingeworteld, dat we daar wel over zouden moeten gaan zwijgen als het niet zulk een voorwerp van aanhoudende ergernis was. Sinds de vergadering van 30 December 1930 ligt hier een adres van deze menschen inhou dende een verzoek via hun orga nisatie, de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst om een vaste aanstelling. Deze menschen is sindsdien meermalen een vaste aanstelling in uitzicht gesteld. Wat doet nu de Directeur? Als uitgesproken tegenstander van vast personeel ontslaat hij, nu zich de gelegenheid voor- I doet van deze menschen af te I komen, tegen de bedoeling van B. en W. en de Gascommissie in. Het liep bij de Gascommissie slechts over de gewone losse werklieden die arbeid verrichten, dat ieder flink werkman kan uit voeren. De interpretatie die de Directeur aan het door B. en W als besluit overgenomen advies der Gascomm. geeft, is een grove onbillijkheid waarmee wij onmo gelijk accoord kunnen gaan. De VOORZ. zegt, dat het niet zijn bedoeling is geweest om over die zaak uit te wijden in de raadsvergadering. Maar nu erover gesproken wordt wil hij wel zeg gen, dat gisteren de diiecteur is uitgenoodigd om die kwestie te bespreken met Burg. en Weth. De directeur is dan bereid ge vonden, om het ontslag in te trekken en de beslissing uit te stellen tot het ambtenarenregle ment is behandeld en vastgesteld. Dhr. OGGEL wil er nog aan toevoegen, dat door de gascom missie aan B. en W. advies is uitgebracht en ook was een schrij ven ontvangen van den Chr. bond van werklieden in publieken dienst om het ontslag ongedaan te maken. Er werd gezegd, dat omdat Seghers den directeur ver weet, dat hij er vriendjes op na hield, nu alle losse werklieden van de fabriek moesten. Maar nu zijn er drie personen ontsla gen, die eigenlijk geen losse werklieden zijn zooals bedoeld wordt, otschoon toch de directeur gezegd heeft, dat anderen het werk, dat ze doen, ook kunnen, als ze er 14 dagen zijn. En dus zijn ze van het bedrijf wegge stuurd. Na bespreking is echter de directeur zoo welwillend ge weest om het ontslag in te trek ken Maar zooals de toestand was, kon de directeur niet anders, zegt dhr. Oggel, want Seghers had geen namen genoemd en dus moest de directeur zonder onder scheid van personen allen ont slaan. Dhr. SEGHERS gelooft, dat wat deze drie mannen doen, niet door anderen in 14 dagen geleerd kan worden. De VOORZ.Dat weet ik niet, maar het besluit is nu inge trokken en verder kunnen we het afwachten. Dhr. VAN DE BILT: Maar B. en W. kunnen toch niet oor- deeler. wie er vakman zijn en wie niet, dat moet toch de direc teur uitmaken. Dhr. SEGHERS: Dat hangt er maar van af, hoe hij eronder staat. Dhr. DIELEMAN vindt het eigenaardig dat hier de schuld weer op den directeur geworpen wordt. De gas-commissie advi seert om de menschen om de 14 dagen te ontslaan en op de arbeidsbeurs andere te nemen. En als dat gebeurt is't weer niet goed. Nu willen de opposanten er zich. wel uitredden met te zeg gen dat was de bedoeling niet, maar de directeur kon toch niet anders doen. Hij kan ze toch niet gaan schiften. Dhr. 'T GILDE: Er is wel degelijk schifting gemaakt, maar dat kan hier niet besproken wor den en dat wil ik hier ook niet. De VOORZ. zegt, dat het het beste is, dat er hier niet verder over gesproken wordt. In elk geval is niet bedoeld om men sehen te ontslaan, die door de vingers heen een vaste aanstelling is toegezegd. Dhr. DIELEMAN gelooft dat ook, maar de fout schuilt daarin, dat in de vorige openbare ver gadering de kwestie op zoo'n scherpe wijze is behandeld en is gezegd, dat het altijd dezelfde zijn en dit vriendjes zijn. Was dat niet gebeurd, dan zou er geen ontslag zijn gevolgd. Dhr. C. HAMELINK zal in 't midden laten of de vraag van Seghers wel zoo doordacht is, als noodig is gebleken, maar na hetgeen dhr. Dieleman op zijn hart had over die kwestie be twijfelt spr. of die den directeur niet minder verontschuldigt, dan hij wel wenschte te doen. Het is niet in orde om de zaak an ders te stellen dan die is. Maar spr. zal afwachten hoe het loopt. De VOORZ. sluit de discussie hierover en zegt dat n. Adres van de winkeliers- j vereeniging om het sluitingsuur voor winkels te bepalen op 10 uur s'avonds op de werkdagen en 10V, uur op Zaterdagavond. Dit adres woidt om advies in handen gesteld van B. en W. 3. Verzoeken tot aankoop ge meentegrond. L.P. Ortelee vraagt indezelfde lijn als onlangs dhr. C Swets om een strookje grond te koopen tegen dezelfde prijs en voorwaar den Op de publicatie dat tegen de onttrekking aan den publieken dienst bezwaren konden worden ingebracht, is niets ingekomen B. en W. stellen alzoo voor: le. deze strook grond ter grootte van pl.m. 5 M2 aan den publieken dienst te onttrekken, en aan L. P. Ortelee te verkoo- pen voor den prijs van f 12.50, na Kon. goedkeuring, ingevotge het Burg. Wetboek. Aan dit besluit behoeft niet de verplichting tot rioleering te wor den verbonden, aangezien de ge meente met de aangrenzende be woners een voorziening heeft ge troffen, wat betreft den afvoer van spoelwater etc. 2e. Dhr. A. Kalle te Westdorpe vraagt een perceel grond te koo pen, gelegen op den hoek Prins Hendrikstraat en Buitenweg, ter grootte van 210 M2. Wordt voorgesteld dit perceel a f 3.50 per M2., onder de vast gestelde voorwaarden te verkoo- pen, en onder de bepaling dat eerst het bouwplan overgelegd en door B. en W. goedgekeurd wordt. Deze voorstellen worden z h. s. aangenomen. 4. Wyziglng art. 5 der veror dening op het beheer ran het gasbedrijf. Tengevolge van het raadsbe sluit d.d. 27 Aug. 1931, waarbij besloten is ten behoeve van de gasfabriek een rekening-courant te openen, is aanvulling noodig van art 5 der genoemde verorde- 4e dhr. De Ruijter gevraagd heeft, of het bekend was, dat bij benoeming van den onderwijzer op de openbare lagere school, deze „boventallig" zou zijn. Spr. antwoordt, dat deze vraag ge deeltelijk is beantwoord en be vestigt, dat hij niet boventallig was op grond van het aantal kinderen van 1930. dat gemiddeld boven de 210 was. Wat de boventalligheid per 1 Jan. a.s. betreft, hierover wordt in deze vergadering een nader voorstel gedaan. 5. Op de laatste vraag van den zelfden spreker, over het des avonds vergaderen, wordt door den Voorz. geantwoord, dat hij, gezien hij rekening moet houden met andere leden, voorloopig geen wijziging zal brengen in het aanvangsuur der vergadering van den Raad, tenzij mocht blijken, dat er ernstige bezwaren zijn. 1. Schrijven van den Commis saris der Koningin, dat aan den burgemeester verlof was verleend van 24 October tot 3 November. m. Dankbetuiging van de be sturen der harmonie Concordia en der zangvereen. Orelio voor het mogen gebruiken van het schoollokaal voor hunne repetities Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het ontwerp daartoe wordtz h.s. goedgekeurd. 5 Wegsverbetering Zaainslag- schen d(]k. In de vorige vergadering is tijdens behandeling van een ont werp inzake afgraving van den Zaamslagschen dijk nog gespro ken over een klein plan, dat voor namelijk omvat het aanbrengen van een fietspad op den dijk, waardoor de weg praktisch ge sproken op 4 meter breedte zou komen, zoodat geladen wagens en auto's elkander ongehinderd kunnen passeeren. Volgens het advies van B. en W. zou daar bij ook de bestrating herzien wor den het slechte er uit en de daardoor ontstane ruimte aanvul len met dikke klinkers. De kos ten zijn geraamd als volgt 16000 dikke klinkers f 700. 375 ton macadam 1350. 200 M. zand 400 Straatmakersloon 7000 M' a f 0 20 1400. Loon voor opperlieden „2150. Onvoorzien 500. Totaal f 6500. Het ligt voor de hand al dus luidt het advies dat deze oplossing niet afdoende is, maar zij komt de noodzakelijke ver betering nabij, waardoor de lan gere levensduur van den weg op 10 jaren wordt geschat, vooral eer een algeheele oplossing moet I geschieden. Intusschen zijn er I dan wellicht andere gezichtspun ten van verbetering verschenen. B. en W. stellen voor dit plan zoodanig uit te voeren en de gelden te vinden in een geldlee- ning tegen 4VS pet., met een jaarlijkschen aflos van minstens f650. Dhr. VAN BENDEGEM vraagt of die klinkers en macadam bij aanbesteding worden geleverd. De VOORZ.: Voor de klinkers is dat niet mogelijk, want die worden steeds van dezelfde soort en rechtstreeks uit dezelfde fabriek betrokken, zoodat wan neer die door ingezetenen gele verd moesten worden, ze wel duurder zullen zijn. Maar we zullen het onderzoeken en nota nemen van de opmerking. Dhr. 'T GILDE is er sterk voor dat de levering hier geschiedt et is bezig gegevens te verzamelen wat ervoor gedaan kan worden En wat dit werk betreft, daar zi maar weinig loon in, hij be schouwt het maar als lapwerken had het liever op een andere manier gezien. Het is geen a doende oplossing. De VOORZ Volgens de ge gevens toch voor de eerste 10 jaar en de gevaarlijke dijk is dan toch goed berijdbaar. Dhr. C- HAMELINK vraagt o er geen kans bestaat, dat die weg eerlang op het prov. wegen I net wordt geplaatst. De VOORZ. Voorloopig niet want het is geen groote verbin dingsweg. Dhr. C. HAMELINK: Dan schiet er niets over, dan de weg voorloopig berijdbaar te maken, En nu vind ik het beter om den weg te verbeteren, dan hem zoo te laten liggen. Het kan nu een^ maal niet anders en er staat toch f 3000 loon op, zoodat ik er we. voor kan stemmen, als we weer voor 10 jaar geholpen zijn. Dhr. DE RUIJTER zegt ook er zijn stem aan tè geven. Maar hij zou willen probeeren om voor het werk toeslag te krijgen van het Rijk, omdat het werk als werkverschaffing voor werkloozen beschouwd kan worden. Dhr. OGGEL: Dat is ook ons voornemen. De VOORZ We zullen dat probeeren evenals met de andere weg naar den Buthdijk is gebeurd, toen we 30 pCt hebben gekregen als toeslag. Dhr. DJELEMAN heeft gezien, dat door de eigenaars f 1000 ver goeding is gevraagd, dat is toch een hoog bedrag De VOORZ.Het is niet de bedoeling om grond te onteigenen. Dat zou alleen het geval zijn, als we den dijk lieten afgraven. Dhr. DIELEMAN En wat die f 3000 loon betreft, daar gaan toch weer f 1400 van naar Clinge. De VOORZ.: Dat kan niet anders. Na stemming wordt het voor stel aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Ortelee, Dieleman en 't Gilde. 6 Vaststelling gemeentere kening 1930. De VOORZ. geeft het woord aan de commissie van onderzoek, die bij monde van dhr. J. de Feijter mededeelt, dat hij met de h.h. C. Hamelink en Iz. de Feijter de rekening heeft nagezien en alles in orde is bevonden, zoodat ze tot goedkeuring kunnen advi- seeren. Zonder hoofd. st. wordt aldus besloten. 7. Ontheffing schoolgeld. Ingekomen is een verzoek om ontheffing van schoolgeld, wegens het lage inkomen van adressant. Daar echter de aanslag is ge schied overeenkomstig het ambts halve geraamde loon, kan wette- I lijk geen ontheffing plaats hebben. Z.h.s wordt dan ook op voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek beschikt. 8. Ontslag onderwijzer. Dit punt wordt bij de begroo ting behandeld. De vergadering wordt nu ge schorst en na een half uur pauze voortgezet, ter behandeling van punt 9. Beg ootingen 1932. a. Gemeentebegrooting. Voorgesteld wordt om deze vast te stellen op f215.654 62, op den gewonen dienst en f 33.085,67 voor den kapitaaldienst. De VOORZ. geeft allereerst ge legenheid tot het houden van I algemeene beschouwingen, waar voor het woord wordt gevraagd door de h h. Van Bendegem, C. Hamelink, 't Gilde en Dieleman. (Men zie hiervoor het Tweede Blad.) Arbitrage aardappelhandel. Men schrijft ons Dinsdag 27 October jl. verga-* derde te Goes de Hoofdcommis-1 aie voor de arbitrage in (Jen «ard* ning.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2