Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen De onzichtbare hand. No. 62. DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 4?e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 5é. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tat Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Eerste Blad. Zitting van 5 November. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeester. Aanwezig zijn de heeren J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt, wethouders en de heeren A. Th. 't Gilde, A. Hamelink, P. L. Orteiee, I. de Feijter, P. van Ben- degem, B. Seghers, C. Hamelink, A. P. de Ruijter, F. DielemanenJ. de Feijter, benevens de secretaris, de heer J. L. J. Maris. k. Antwoord van B. en W. op de in de vorige vergadering gestelde vragen le. van dhr. Ortelee inzake het aanstellen van een vasten straat maker. Hierop wordt medege deeld dat vroeger hieraan reeds aandacht is geschonken, doch bij aanstelling van dergelijke vak lieden neemt de gemeente ver schillende financiëele verplichtin gen op zich. Aan het al of niet wonen van een dergelijk vakman in deze gemeente, wordt de noo- dige aandacht geschonken. Het opleiden van bepaalde jongelieden tot straatmaker kan de gemeente niet voor haar reke ning nemen. Dhr. C. HAMELINK gelooft dat dhr. Ortelee niet bedoeld heeft, dat er een instituut voor straat makers wordt opgericht, maar dat bij noodige hulp jonge menschen worden genomen, die het vak leeren kunnen. Dhr. ORTELEE Zeker, ik vond dat er b.v. met het pad in den Buitenweg voorbij de gasfabriek een mooie gelegenheid was om het klinkers leggen te leeren, mocht het in één keer niet goed zijn, welnu, dan kunnen de fou ten verbeterd worden. En als zoo'n jongen dat eenmaal kan want het is geen heksen dan kan hij weer naar elders om als vakman zich te bekwamen. Spr. zou iedereen in de gelegenheid willen stellen om z'n brood te 5) Ik zette me in mijn zetel om een beetje tot mij zelf te komen en eens rustig na te denken. Het duurde een heelen tijd voor ik bij machte was om mijn wapenrusting at te gespen. Toen ik het tenslotte deed, merkte ik dat zoowel het malie-hemd als het kuras over de borst doorboord waren. En ineens kwam het besef, dat het „Ding" het „Onnoemelijke'' zich naar mijn hart had gericht! ik rukte haastig mijn onderkleeren los en ontdekte dat de huid van mijn borst, net boven het hart, even was geraakt en dat er een kleine bloed vlek op mijn hemd zat, anders niet. Maar ik had het gevoel alsof mijn heele borst inwendig gekneusd was, het deed hevig pijn I Er is niet veel verbeeldingskracht noodig om te be grijpen, wat er gebeurd zou zijn, als ik dat revuecostuum niet had aange trokken. Het is nog een wonder dat ik niet bewusteloos ben geworden door den stoot 1 lk ging dien nacht niet naar bed ik bleef op den rand van mijn ledikant zitten peinzen, wachtend op de ochtend schemering. Ik moest mijn achterge laten bezittingen uit de kapel verwij derd hebben, als monsieur De Mar- tignac die binnenging, wilde ik het feit, dat lk een tweeden sleutel bezat, voor hem verborgen houden. Toen het licht genoeg in mijn ka mer was, om dc voorwerpen om mij verdienen en daarvoor een vak te leeren. Dhr. VAN BENDEGEM wil onderstreepen, wat dhr. Hame link zegt, dat er voor hulpAxel- sche menschen worden genomen. De VOORZ.Dat wordt ook steeds gedaan. Dat is een man, die hier woont. Dhr. OGGELDaar worden werklooze kostwinners voor aan gewezen. Dhr. SEGHERS Neen, dat moeten jeugdige menschen zijn, die het vak nog leeren kunnen. Dhr OGGELAls we daar jongens voor namen, terwijl oudere menschen werkloos ble ven, was het ook weer niet goed. Dhr. Ortelee heeft wel gezegd het is geen heksen, maar het is geen licht vak en zeer moeilijk om die onregelmatige keien bij elkaar te passen. Dhr. ORTELEE zegt, dat hij het vroeger ook wel gedaan heeft en zou den man wel eens willen zien, die er de klinkers uithaalt, die hij (spr.) gelegd heeft (Algemeen gelach). 2e. Dhr. C. Hamelink vroeg naar een schoonheidscommissie. De VOORZ. zegt, dat het College van oordeel is, dat de uitbreiding van onze gemeente niet zulke afmetingen aanneemt, dat uitvoeringswerken en plans voor de toekomst nader door een commissie moeten overwogen worden. Dit zou tot gevolg heb ben dat aan bepaalde aanvragen eischen worden gesteld, die den bouwer zouden doen besluiten een andere richting in te gaan, dan de gemeentelijke uitbreidin gen, wat niet gewenscht is. Bij een ingekomen aanvrage moeten de bouwers zich houden aan de bepalingen door Burg. en Weth. gesteld en welker grenzen in hoofdlijnen door den raad zijn gesteld volgens een vastgesteld plan. Dhr. C. HAMELINK gelooft toch, dat als er zoo'n commissie was geweest, er in de gemeente wel een mooier stuk werk zou zijn gekomen. De gemeente had de beschikkkig over een prach- heen te onderscheiden, ging ik terug naar de kapel. Heel langzaam, mijn zenuwen tot het uiterste gespannen, opende ik de deur. Het kille licht van den aanbrekenden dag, gaf aan de doodstille kerkruimte iets onuitspreke lijk spookachtigs. Ik bleef een heele poos in de deuropening staan, tot het licht wat sterker zou zijn geworden.... en mijn moed wat grooter, geloof ik. Eindelijk wierp de opkomende zon een gouden straal door het Oostelijke kruisvensterdat bracht wat kleur en leven, maakte alles wat minder lugu ber. Toen dwong ik mij om verder te gaan. Ik liep door het schip naar de plaats waar ik in 't donker mijn camera on dersteboven had geloopen. De pooten van het statief staken omhoog uit een kerkbank en ik verwachtte niets anders of ik zou het toestel aan grui zelementen terugvinden, maar het bleek tot mijn niet geringe verbazing, dat alleen het achterglas was gebro ken verder was er geen noemens waardige beschadiging aangericht. Ik plaatste de camera weer in den stand, waaruit ik de foto's had geno men. Het chassis met de plaat, die ik bij het bliksemlicht had opgenomen, haalde lk eruit en stopte het in een van mijn zijzakken. Het speet mij dat ik geen tweede opname had gemaakt op het oegenblik dat de vreemde ge luiden in het koor begonnen waren. Daarop liep ik naar het koor om mijn lantaarn en revolver in veilig heid te brengen, die mij, zooals jullie je herinnert, uit de hand waren ge slagen, toen ik gestoken was. De lan taarn lag, heelemaal gedeukt, en met gebroken lens, bij den preekstoel. Mijn revolver moet ik omklemd hebben ge- tig stuk grond en in betrekking tot het risico en de hooge kosten die de gemeente eraan heeft be steed, is er zoowat niets ooge- lijks van terecht gekomen. Spr. ziet het bezwaar niet in, dat een bouwer zal verhuizen omdat hij aan een mooier en beter plan wordt gebonden. Het is een on prettig aandoende wirwar ge worden van straatjes en hoekjes, in plaats dat wat meer naar uni formiteit is getracht. Dhr. 'T GILDE zegt volkomen aan den kant van dhr. Hamelink te staan, al is zoo'n schoonheids commissie wat grootsteedsch. Maar er is veel verknoeid, dat niet meer ongedaan is te maken. Het geheele stratenplan is daar een sterk sprekend voorbeeld van en spr. heeft er meermalen op ge wezen en Terneuzen als voor beeld gesteld. Van goeden smaak of richting is geen sprake. De Prins Hendrikstraat tot den Buth- dijk kan men wel de paling straat noemen. Het geeft alles den indruk alsof men maar gauw en zoo goedkoop mogelijk aan den Buthdijk wilde komen met de bestrating. Nu dat zoo'n schro melijke som geld gekost heeft, had men het wel wat rechter kunnen trekken. Spr. zou bij late- ren nieuwbouw willen, dat de gemeenteopzichter geassisteerd werd doo<- een ter zake kundig adviseur. Men kan van B. en W. niet vergen, dat ze architectonisch of bouwkundig moeten zijn onder legd, maar ondertusschen is toch al veel onherstelbaar verwaar loosd. B. en W. wijzen in hun poover antwoord op den Raad, die de plannen vaststelde, maar spr. zegt, dat toch B. en W. de bouwvergunningen verstrekken en meermalen afwijkingen van de verordening toestaan. Zooals het aanzien van een gemeente is, is ook het gemeentebestuur, heett spr. eens iemand hooren zeggen en daar is hij het mee eens. Een schoonheidscommissie acht ik echter niet noodig. Dhr. OGGEL zou het anders veel gemakkelijker vinden, als zoo'n commissie bestond. Men houden tot het oogenblik dat mijn schouder in aanraking kwam met de bank, want die lag in het schip, op de plek waar mijn val gebroken was- Het wapen was volkomen onbeschadigd Nadat ik de revolver en de kapotte lantaarn bij mij had gestoken, liep ik naar het koorhek, om te zien of de dolk was teruggekeerd, of terugge bracht, in de scheede boven het al taar. Maar nog voor ik het koorhek bereikte, kreeg ik een heftigen schrik, want op den marmeren vloer van het koor, ongeveer een meter van de plaats waar ik den stoot had ontvangen, lag het lugubere wapen 1 Het gevoel dat zich bij dat gezicht van mij meester maakte, laat zich met geen woorden begrijpen. Zonder mij rekenschap te geven van wat ik deed, sprong ik naar voren en zette mijn voet er opom het ding op de plaats te houden waar het was! Kun jullie je een derge- lijke opwelling begrijpen? Ja? En de eerste paar minuten was ik niet bij machte mij te bukken en den dolk op te rapen. Maar na een poosje bracht mijn gezond verstand..,, en het dag licht niet te vergetenmij tot het inzicht dat lk een idioot was. Toch ben ik in die oogenblikken een psycho logische ervaring rijker gewordenik heb een soort vrees leeren kennen, waarvan ik tevoren nooit het bestaan had vermoed en waarom ik, als ik die bij een ander had opgemerkt, zou ge lachen hebben. Maar om op mijn verhaal terug te komen. Ik bekeek den dolk minuten lang van alle kanten, draaide hem om en om in mijn handen» Ik betrapte mij er op dat ik hem buitengewoon stevig vasthield I Het was alsof ik in mijt) onderbewustzijn itomverwonderd is meermalen in overleg geweest met B. en W. en veelal wordt ook door den gemeente-opzich ter advies gegeven, tot bevorde ring van schoonheid en prijs, maar ook tevergeefs en dan ook wie wil er in zoo'n commissie zitten Dat de Prins Hendrikstraat zoo loopt is oorzaak, dat men hetle ontwerp niet aannam en voor een ander plan was de grond niet te koop, waarop de Raad besloot om door te werken en dus B. en W. dit besluit hadden uit te voeren. Aan wie dan de schuld Dhr. DE RUIJTER zal niets zeggen ten nadeele van den Raad, van B. en W. of den opzichter, maar dat de uitbreiding der ge meente niet aan eenig schoon heidsgevoel beantwoordt, vindt hij ook. En daarom vraagt hij ook: hoe nu te doen bij een volgend uitbreidingsplan, om meer lijn en stijl te krijgen De VOORZ.Als het weer eens gebeurt, dat we een nieuw uitbreidingsplan mogen maken, dan zal dat weer aan den Raad worden voorgelegd om te beslissen. Dhr. HAMELINK zou toch een commissie willen benoemen, b.v. van 3 raadsleden, die dan advies uitbrengen voor straten en pleinen. Dhr. DE RUIJTER vond het beter 2 raadsleden en een des kundige. Dhr. OGGEL Met zoo'n com missie zou men weinig opschie ten. Of nu 2 raadsleden, dan wel B. en W. adviseeren, zal wellicht niet veel verschil geven. Dan liever een commissie van 3 deskundigen. De VOORZ. zou het liever nog eens overwegen met B. en W. Alzoo wordt besloten. Dhr. 'T GILDE wijst nog op de borden, die hier en daar ge plaatst zijn met de nieuwe ver ordening. Dat zijn onoogelijke dingen, het lijken wel foltertuigen. De VOORZ.: Ook dat komt in orde. Die staan ook nog niet op z'n plaats. 3e. Dhr. Seghers vroeg naar was, dat ik dat vreeselijke ding zoo rustig in mijn handen kon houden. Maar ook dit gevoel verdween lang zamerhand. Hit mysterieuze wapen vertoonde geen sporen van den stoot dien het had toegebracht, behalve dat de doffe kleur van het staal wat hel derder was bij de punt, die in het metaal van de wapenrusting was ge drongen. Eindelijk, toen ik den dolk lang ge noeg bekeken had, stapte ik de stee- nen trede van het koor op en ging de opening in het koorhek door. Ik knielde op het altaar en schoof den dolk in de scheede terug. Daarop ging ik weer terug door het koorhek, trok het achter mij dicht en ik voelde mij heelemaal niet op mijn gemak in het bewustzijn dat de „grimmige dolk" weet op zijn plaats hing! Het was als of een onberedeneerde intuïtie me zei, dat er grooter kans op gevaar was, wanneer dat ellendige ding op zijn vijf eeuwen oude plaats hing, dan wanneer het zich daar niet bevond Toen ik klaar was met den dolk, dacht ik een oogenblik heusch dat mijn zenuwen nie de baas zouden wordenik maakte dan ook zoo vlug als ik kon dat ik uit die griezelige kapel wegkwam I Mijn minachtend oordeel over mon sieur de Martignac, dien ik ia mijn hart had uitgelachen om zijn angst dat iemand de kipd zou betreden maakte plaats voor de veronderstel ling, dat hij, zonder dat hij er ooit iemand over gesproken had, wellicht op de hoogte was van vroeger onheil door den dolk aangericht, lang voor het gebeurde met zijn valet. Ik ging weer naar mijn kamer, maakte tollet en schoor me, lets wet je na het aannemen van losse krachten op de gasfabriek. Deze vraag is door Burg. en Weth. onderzocht, waarop het volgends antwoord van den directeur is ingekomen „Naar aanleiding van het schrij ven der gascommissie d.d. 20 October 1931, betrekkelijk de vraag van dhr. B. Seghers in de laatst gehouden vergadering van den raad, inzake het aannemen van losse werkkrachten buiten om de arbeidsbeurs, deel ik U mede, dat slechts die werkloozen werden aangenomen, waarvan ik wist, dat zij bij den correspon dent der Arbeidsbemiddeling wa ren ingeschreven. De menschen die den laatsten tijd nog al eens gehaald werden, werkten dit jaar totaal 18 weken. Wanneer men dan nog bekend is met de levensomstandigheden, dan is het wel dieptreurig dat hierop nog critiek komt. Van een hunner is mij b.v. bekend, dat het hem nog nimmer gelukt is om te werken bij de gemeentelijke werkverschaffing, niettegenstaande deze persoon daartoe al het mogelijke deed. Hij is daarvoor o.m. driemaal bij den Burgemeester geweest, zooals mij werd medegedeeld, doch zon der resultaat. Als men dan een en ander weet, de ziekten waar mede te kampen was e.d., dan meen ik zelfs in het belang der gemeente gehandeld te hebben door die persoon dit jaar drie maal aan te nemen. De uitdruk king „buurman" of „vriend" is totaal bezijden de waarheid". Overigens zijn de practische bezwaren der arbeidsbeurs al eens meer besproken. B.v. wanneer bij den correspondent de lijst is gehaald, worden de noodige ge schikte personen, die per dien datum en op het betreffende uur hebben geprikt, er uit gezocht. Deze moeten dan gehaald worden. Het komt dan geregeld voor, dat geantwoord wordt, dat de betref fende persoon juist met de fiets weg is, dat hij aan het spitten is, en geen lust heeft dat werk te doen onderbreken voor een paar dagen kolen lossen, en zoo meer. zoo'n nacht vol emotie's altijd aardig opfrischt. Ik deed het op m'n dooie gemak, en toen ik een poosje later beneden kwam, was het personeel al bezig met de toebereidselen voor het ontbijt. Een kittig kamermeisje verschafte me een kop sterke koffie en een paar knapperige broodjes en ik knapte daar van zoo op, dat ik, ondanks mijn pijn lijke borst-, rug- en nekspieren, in staat was een expeditie naar Valence te ondernemen. Daar ik dezen tocht voorloopig wenschte geheim te houden, vroeg ik niet om mij, zooals gisteren, met de auto naar de stad te brengen, maar wandelde een paar kilometer naar dc stopplaats van een voorhistorisch stoom- trammeije, waarop ik gelukkig niet lang behoefde te wachten en dat me in een half uurtje naar de stad bracht Het was omstreeks half negen, toen ik in Valence aankwam en ging direct naar den fotograaf bij wien ik den vorigen dag was geweest. De winkel was nog dicht, maar ik belde net zoo lang, tot het heerschap, in hemds mouwen en zonder boord te voorschijn kwam, Toen ik merkte dat het vroege bezoek them niet bijster aanstond, maakte ik den man op een vrij gauto- ritairen toon duidelijk, dat ik zijn don kere kamer wenschte te gebruiken en zonder veel pourparlers, bracht hij m« er heen. (Wordt vervolgd,) Stoffelijke rijkdom ls ffieef Vóöf zichzelfj geestelijke rijkdom is meer voor anderen, AXELSCHEffi COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1