Gemengd Nieuws. Gesterkt en gekalmeerd Mflnhardt's Zenuwtabletten m het College geen bezwaar, daar over inlichtingen te verstrekken. Deze en andere Hinderwets aanvragen betreffende die fabriek zijn verleend onder voorwaar den welke gesteld zijn geheel in overleg met het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en de Ar beidsinspectie. Een opsomming van de deskundige voorwaarde heeft geen zin in dit geval te herhalen. Wat vraag 2 betreft wordt medegedeeld, dat voorzoover de gevolgen van de te verleenen vergunning vóór het in werking stellen der fabriek konden wor den voorzien, uitvoerige en doel treffende voorwaarden gesteld zijn Ten deele tengevolge van de omstandigheid, dat de afzet der fabrieken niet in overeenstem ming is met de capaciteit daar van, werkt in het bijzonder de zwavelzuurfabriek niet, zooals bij normaal bedrijf verwacht mag worden, waardoor dampen van andere samenstelling ontwijken. Ook het storten van de'afge brande pyriet geeft meer stof dan verwacht kon worden. Ofschoon door de Directie der fabriek door watersproeien deze stofverbrei- ding wel wordt tegengegaan, worden toch de vanwege het Staatstoezicht genomen maatre gelen onvoldoende geacht. Een en ander is reeds door den In specteur van het Staatstoezicht met den Bedrijfsingenieur be sproken, waarbij de mogelijkheid van het stellen van nadere voor waarden, zoo noodig, in uitzicht is gesteld. Indien daarom het ge houden overleg niet tot het be doelde gevolg leidt, is toepassing van art. 17 der Hinderwet te wachten. De gestelde voorwaarden worden thans door de fabriek nageleefd, zonder twijfel zal op de naleving van de gestelde en eventueel nieuw te stellen voor waarden nauwkeurig van over heidswege worden toegezien. Overigens kan worden medege deeld, dat de Directie ons ver zekerd en getoond heeft tegen over derden alles in 't werk te zullen stellen om zooveel moge lijk alles te voorkomen wat hin derlijk voor de omgeving kan zijn. Dhr. C. HAMELINK zegt, dat hij deze vragen heeft gesteld naar aanleiding van de ergerlijke toe standen, die te Sluiskil heerschen door de walgelijke dampen en stoffer., welke afkomstig zijn van de ammoniakfabriek en welke toestanden doen vragen of een bestaande wet, die daarin voor ziet, nog beteekenis heeft. Als daar een groep van kapitaalbe zitters is, die een bedrijf sticht en met plompen voet trapt de omwonende minderbedeelden en hen vergiftigt, dan is het niet te vcwonderen, dat men uitziet naar middelen om dat te voor komen. En daarom, zegt spr., moet alles in het werk gesteld worden om dat tegen te gaan Eerst zijn de woningen in de onmiddellijke omgeving onteigend omdat het gevaarlijk werd geacht onder de kranen te wonen en nu weer is er vergunning gegeven en zijn ze verhuurd. Dat de menschen bij den aan vang niet hebben gereclameerd heeft geen zin, want niemand wist wat het worden zou, men wist van de structuur niets af En als het onmogelijk blijkt, om wettelijk in te grijpen, dan begrijpt spreker niet, dat die fabrikanten niet uit vrijen wil de maatregelen nemen om de bevolking te beschermen, in plaats van zoo'n ergerlijke en tergende houding aan te nemen. Wat is het voor zoo'n groot be drijf om enkele hectaren grond meer te koopen en de omgeving vrij te laten. En daarom moeten we doen wat we kunnen, al is het voor B. en W. niet benij denswaardig om hier op te treden, nu daar verschillende menschen uit onze gemeente werk vinden, maar toch mag dat niet ontzien worden. Een minder kapitaal krachtige ondernemer zou al lang proces-verbaal hebben gehad, als hij het zijn buurman zóó lastig maakte. Spr. weet, dat zijn vra gen met belangstelling zijn ge volgd door vele ingezetenen en hij hoopt, dat ze er niet toe zul len leiden, dat de Axelsche men schen er weggewerkt worden. Dhr. 'T QlLDE meent, dat B. en W. in dezen voorzichtigheid moeten betrachten. Spr. gelooft, dat navolging van de hinderwet niet tot de competentie van dat college behoort en meer een Rijkszaak is en meent dat ervan die zijde ook al iets aan 't rollen is. Hij vraagt of er al eens schadevergoeding is gevraagd en meent dat de fabriek onverplicht al bedragen van f 1000 en meer heeft uitbetaald als zoodanig, o.a ook aan dhr. Dieleman, die hier aanwezig is. En als er nu kan gesproken worden van billijke handelwijzen, dan zuhen die ook voor anderen wel komen. Dhr. DIELEMAN onderschrijft voor een groot deel wat dhr Hamelink over deze kwestie heeft gezegd. Het is niet doenlijk om daar te wonen. De menschen kunnen er niet blijven leven en ook de landerijen en planten dhr. Hamelink heeft die misschien vergeten te noemen lijden er in hooge mate onder. En wat de schadeloosstelling betreft, dat is bijna niets. Men moet tevre den zijn met wat men krijgt en daarom pakt mer. het aan, omdat processen ook veel geld kosten. Maar de schade is enorm en er zijn landbouwers, die van hun land totaal niets trokken, omdat de gewassen stierven. Als het zoo voort duurt, dan is straks de geheele Coegorspolder niets waard en een onvruchtbare streek. Dhr. ORTELEEMaar dhr. Dieleman had toch een contract eu dus geen recht op schadever goeding Dhr. DIELEMANDaar weet dhr. Ortelee niets van af. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij de landbouwers niet vergeten heeft, maar was ook van meening, dat die op een of andere wijze geholpen werden. Is dat niet het geval, dan geldt ook zijn betoog voor die menschen. De VOORZ. zou hiervan heel veel kunnen zeggen, maar acht het het allerbeste en ook in het belang van de getroffenen, om er niets van te zeggen. Er wor den stappen gedaan door ons en door de Maatschappij de l'Azote voor zooveel doenlijk is en ver der kunnen wij niet gaan. j. Adres van de Oudercom missie houdende verzoek om de verordening van het avondonder wijs te wijzigen wat betreft de normen van het instellen en de opheffing van den cursus voor avondonderwijs. Bij raadsbesluit van 6 Novem ber 1923 zijn bepalingen vastge steld wanneer een cursus voor avondonderwijs wordt gegeven en wanneer deze wordt opgeheven. Zoowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs. Als norm van aanvang wordt genoemd 12 leerlingen, doch wanneer het aan tal beneden 8 daalt, wordt vanaf dat tijdstip geen gemeentelijke vergoeding verleend. De gelden die de gemeente daarvoor jaar lijks op de begrooting uittrekt, zijr. 100 uren a f 1.25 f 125; voor 4 scholen is f 500. Waai deze lessen toegankelijk zijn voor jongens en meisjes, zonder dat daarbij een leeftijd is genoemd, komt het ons niet noo dig voor als gemeente de grenzen nog ruimer te maken. Wij mee- nen dat de bepalingen en de ge legenheid geen reden geven om deze nog soepeler te maken. Uit een finantiëel oogpunt is dit ook niet te billijken dat verder gegaan wordt wanneer men na gaat dat een leerling op de dag school aart de gemeente kost ongeveer f 10 per jaar en een leerling van de avondcursus f 125; 12 is pl.m. f 10 per 100 lesuren. Wij stellen U voor op dit ver zoek niet in te gaan. Dhr. C. HAMELINK heeft ge hoord dat de oudercommissie van de veronderstelling is uit gegaan, dat leerlingen boven 18 jaar niet worden toegelaten, naar aanleiding van het advies van het hoofd der school en ook dat geen meisjes toegelaten worden en vraagt daarom of daar regelen voor bestaan of niet. De VOORZ, zegt, dat een en ander is opgezocht en de zaak is bepaald zooals hier is toege licht. Nadere regeling is hem niet bekend. Dhr. HAMELINK: Dan is de grens tot 12 leerlingen ook niet zoo erg, maar was het voor jon gens beneden 18 jaar, ja, dan is 't moeilijk, want de meesten be zoeken andere scholen. Dhr. 'T QlLDE heeft eenigszins verbaasd gestaan over het stand punt van B. en W-, nu zij blijk baar de f 500 die het avondon derwijs voor 4 scholen in onze gemeente kost een te hoog be drag vinden. Deze gelden worden toch op een hoogst nuttige wijze besteed. Overal doet men al het mogelijke om de jeugd in de lange winteravonden van straat te houden. Dat is niet genoeg te waardeeren en aan te bevelen. De verschillende motieven, die de Oudercomm. naar voren brengt, zijn blijkbaar niet in staat B. en W. te overtuigen dat het zoo buitengewoon moeilijk is, om 12 leerlingen voor een dergelijken cursus bijeen te krijgen. Ik heb zeer betrouwbare gegevens in mijn bezit, dat het uiterste maxi mum slechts 12 zou kunnen zijn in het allergunstigste geval. Tal van jongens op dezen leeftijd, die de avondvakteekenschool vol gen, kunnen toch onmogelijk den avondcursus volgen. Er schijnt toch verder een vroeger besluit te zijn, dat meisjes niet aan dezen cursus deel mogen nemen. Afgezien daarvan, zullen B. en W. toch wel begrijpen, dat het niet aangaat jongens en meis jes tot 17 jaar bij elkaar in één klasse te plaatsen. Men zou dan wel een bijzondere meisjescursus moeten instellen, met het gevolg dat de kosten misschien zouden verdubbelen. Ik kan evenwel niet aannemen, dat de Raad zoo iets in de hand zou helpen werken. De groote vraag is hier maar, kunnen de hier aanwezigen vol gens eer en geweten meewerken aan het opheffen van een hoogst nuttige zaak, na het hooren van de ernstige motieven op welke de Oudercommissie instandhou ding bepleit ook bij een lager aantal leerlingen. Laat de Raad toch eens het nut en de noodzakelijkheid ge voelen dat f 125 per winter en per school een moreel gewet tigde en zelfs een noodzakelijk vereischte uitgaaf is. De VOORZ. zegt dat B. en W. op het standpunt staan, dat ze gaarne zagen, dat de scholen goed bezocht werden, maar ze gelooven ook dat met eenigen goeden wil die cursus best zou kunnen doorgaan, en daarom zijn ze ook niet bereid om het besluit voor 12 leerlingen in te trekken. Dhr. ORTELEE zegt van jon gens gehoord te hebben, dat ze werden afgewezen en daarom kan men er geen 12 krijgen. Hij zou ervoor zijn, dat het hoofd der school op zijn verplichting werd gewezen om de jongens aan te nemen, want het is e^n zeer nut tige zaak. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h. 't Gilde, A. Hamelink en Seghers. (Wordt vervolgd). Afwijzend werd beschikt op een verzoek om ontheffing van schoolgeld. Besloten werd nogmaals aan Ged. Staten een adres te rich ten tot verlaging van de sala rissen van burgemeester, secre taris, ontvanger en wethouders en wel met 25 pet met ingang van 1 Januari a.s. een derden ambtenaar ter secre tarie te benoemen. Na breedvoerige discussie werd besloten aan den heer Q. W. Smeenk, onderwijzer, met 1 Janu ari eervol ontslag te verleenen, in verband met het verminderd aantal leerlingen aan de openb. school. De subsidie aan de Frö belscholen werd verlaagd van f 15 tot f10 per kind en de sub sidie van de harmonie Concordia van f300 tot f200, terwijl nu ook aan de chr. harmonie „Ho- sannah" f 200 subsidie wordt verleend. Een verzoek om een nieuwe muziektent werd afgewezen. De post werkloozensteun is geraamd op f 6500. De gemeentefonds-belasting wordt geheven met 70 opcenten, overeenkomend met het vroegere cijfer 1, alzoo geen belastingver- hooging voor de gemeente. De begrooting werd vastgesteld op plm. f 108176 in ontvang en uitgaaf, met f5476 onvoorzien. Men schrijft ons van be vriende zijde Dinsdag werd op de tweede begraafplaats te Utrecht het stof felijk overschot van den heer M. H. van Duijn aan den schoot der aarde toevertrouwd, nadat het Maandag per auto van de Utrecht sche begrafenisonderneming van Sluiskil naar Utrecht was ver voerd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den Burgemeester van Axel. Deze memoreerde al lereerst de komst van den heer- Van Duijn in Axel als le ambte naar ter secretarie in tijdelijken dienst. Korten tijd daarna werd hem een vaste aanstelling gege ven, waarna zijn benoeming tot waarnemend Secretaris en waar nemend Ontvanger volgde. Spreker schetste den heer Van Duijn als een zeer verdienstelijk ambtenaar, die rustig en nauw gezet zijn werk verrichtte, en in wien de gemeente Axel een kun dig ambtenaar verliest. Hij sprak voorts woorden van troost tot de familie en bracht op verzoek van de ambtenaren der gemeente de groeten over. Hierna sprak de heer G. L.van Ingen te Utrecht namens zijn dochter. Deze zeide, dat bij de groote smart de hartelijke vriend schap, die gedurende de ziekte en bij het overlijden van den heer Van Duijn van de vrienden in Axel werd genoten de familie zeer had getroffen. Hij verzocht den Burgemeester dan ook, daarvoor allen nogmaals wel hartelijk dank te zeggen. Vele vrienden en kennissen van den overledene waren bij de plechtigheid aanwezig. Diep geroerd werd de dooden- akker verlaten. AXEL, 6 Nov 1931. De gisteren alhier gehouden raadsvergadering mocht in buiten gewone belangstelling deelen van de zijde van het publiek. De als tribune beschikbare ruimte kon alle nieuwsgierigen niet bevatten De discussie's ook in verband met de begrooting waren van dien aard, dat de vergadering begonnen om 2 uur met een half uur pauze duurde tot 's avonds 10 uur. In aansluiting met het verslag voor zoover we dat heden kon den opnemen, deelen we nog mede, dat de verzoeken om aan koop van grond door L. P. Or telee en A. Kalle zijn ingewil ligd. Een voorstel tot verbetering van den berm en verharding daarvan op den Zaamslagschen dijk is aangenomen. De gemeente-rekening over 1930 werd in orde bevonden en voorloopig vastgesteld» Dinsdagavond werd geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verrast doordat de electrische lampen uitgingen. Het duurde gelukkig slechts een goed kwartier, maar dat wist men niet tevoren, van daar dat ieder naar hulpmiddelen zocht en men hier ter plaatse riepleve het gas. Naar we vernemen, was de oorzaak gelegen in een defect aan het bovengrondsch hoogspan ningsnet tusschen Ter Hole en Groenendijk. Om kwart over zes kon vrijwel overal weer licht worden verstrekt, behalve in Ter hole en Lamswaarde, dat door de reparatie van het defect tot half drie 's nachts in het donker moest blijven. Geldleening. De firma Ls. van Waesberghe- Jar.ssens te Hulst sloot met het waterschap Walsoorden te Hon- tenisse eene 4 pet. obligatielee- ning groot f8250» De telefonisten bij den in- terlocalen dienst M. F. F. de Doelder van het post- en telegraaf kantoor te Neuzen en M. L. Dan- kaart van het post- en telegraaf kantoor te Hulst hebben te 's-Gra- venhage aan het vakexamen in den telefoondienst voldaan. Al een begin. Ingediend is een wetsondwerp strekkende tot het nemen in be heer en onderhond bij het rijk van een gedeelte van den we? Walsoorden-Hulst Belg. grens, de z.g. Gentsche straat of Steenweg, welk gedeelte zich uitstrekt "an de grens tusschen de gemeenten Hulst en St. Jansteen tot de samen komst van St. Jansteen. De voor de herziening van dit weggedeel te dat onbeheerd was noodi- ge gelden zijn uitgetrokken op de begrooting van het wegenfonds. Het Belgisch Brood. De hoogleeraren Polak en Kaag hebben een rapport uitge bracht naar aanleiding van den plotseling toegenomen invoer van Belgisch brood in ons land. Zooals men weet, is het Belgisch brood goedkooper in prijs dan het onze. Als vermoedelijke oorzaken van het prijsverschil worden in he/ rapport genoemd in de eerste plaats de invloed van de Tarwe- wet (2.1 cent per brood), de la gere loonen voor de bakkersge zellen in België en de sociale lasten, ten onzent aan het bedrijf verbonden. Indien het Alg. Hbl. goed is ingelicht, zou het rapport den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geen aanleiding heb ben gegeven, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen tegen den invoer van Belgisch brood. Er zit dan niets anders op, dan dat aan de Belgische concurrentie op andere wijze het hoofd wordt geboden. Faillissementen. Failliet verklaardV. Hen- drikse, administrateur en het Bankbedrijf uitoefenende te 11zen- dij ke. Rechter-commissaris mr. J. W. Zijlstra. Curator mr. Jr- F. van Deinse te Middelburg. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 November 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y, ure Ds. Elenbaas, van Borsselen. Nam. 2 Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Zondag 11. Nam. 2.30 Dezelfde. Tekst: Openb. 11:3—13. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Laeskerk. De chemische fabrieken, welke door het verspreiden van doo- dende gassen, de sierfgevallen in het Belgisch Maasdal hebben veroorzaekt, zullen op rechterlijk bevel gesloten worden. worden Uw vermoeide en over prikkelde zenuwen door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een brutale straatroof heeft Donderdag te Londen plaats gehad. Het slachtoffer, Mrs. Lsvis, de echtgenoote van een postdirecteur, bracht in een tasch 1100 pond sterling naar een bank en werd, toen zjj eerst eenige stappen op straat had gedaan, b(j de keel gegrepen en van haar tasch berooid. De overval had plaats in het hartje van de stad, bjj het post kantoor, waar dezer dagen ook op geheimzinnige wijze een post* zak verdween. Nam. 2

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2