PUROL Gemengd Nieuws. Landbouw. hoefte aan een flink wegennet in en door Zeeuwsch-Vlaanderen meer er. meerireisch wordt. We hebben die noodig en we geloo- ven wel, dat als nu in den ver volge de heer Lockefeer op den toestand onzer wegen zal wijzen in de Tweede Kamer, de Minister er zijn steun moeilijk aan zal kunnen onthouden, nu hij aan den lijve heeft gevoeld, wat die wegen vermogen. De heer Lockefeer was het ook met ons eens, waar hij zeide, dat men moet streven naar het „be reikbare". En dan is de vraag naar een betere en kortere ver binding met den overkant van de Schelde niet overdreven. Het veer Walsoorden-Hansweert is nog te lang, evenals het veer Terneuzen-Hoedekenskerke. Die weg kan verkort worden en te land moeten we een goede snel- verbinding krijgen door motor tram of autobus, zoodat men betere verbinding heeft met den trein naar Roosendaal of omge keerd men in een uur van Wal soorden Breskens bereikt, waar door de weg via Goes en Vlis- singen overbodig wordt. Walsoor den en Breskens worden dan de havens van Z.-Vlaanderen voor plaatselijk verkeer en zouden o.i daarin voldoende voorzien. Maar we gelooven, dat er nog heel wat water door de Schelde zal stroomen, eer we zoover zijn. dat Gedeputeerden zullen advi- seeren, dat de prov. bootdiensten van en naar Neuzen gemist kun nen worden. Met een woord van hulde voor diens voortvarendheid en dank voor de ontvangen inlichtingen van den heer Lockefeer eindigen we deze beschouwingen. AXEL, 3 NOV 1931. Gisteren maakte een lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland met 3 ambte naren van de Provinciale Griflie een inspectie-reis door Zeeuwsch- Vlaanderen, hoofdzakelijk voor de financiëele controle. De winkeliersverecniging. Jl. Vrijdag hield deze vereeni- ging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr. L. P. Bakker. Door den penningmeester werd na het lezen der notulen verslag uitgebracht van de kas, waarbij werd medegedeeld, dat de verlotingen een batig saldo van f47,63 hebben opgebracht. De gewone inkomsten bedroegen f 97,50 en de uitgaven f 52,28, zoodat er f 45,22 in kas is. Het aantal leden bedraagt ruim 30. Wegens periodieke aftreding van den voorzitter had stemming plaats. Dhr. Bakker werd her kozen met 9 stemmen, doch nam de benoeming niet aan. Hierna werd weer gestemd resp. ook doordat de bestuursleden A. van Maale en A. Th. 't Gilde uit de vereeniging waren getreden. Na verschillende stemmingen werden gekozen G. J. A. de Jonge, J. H. Peeters en G. de Rijke; dhr. Peeters is later als voorzitter aan gewezen. Ingediend werd een bestuurs voorstel om van 21 Nov. tot 5 Dec. een winkelreclame te houden met etalage-wedstrijd, terwijl ook een reclame-courant zal worden uitgegeven. Na bespreking ver viel de etalage-wedstrijd. Wel zullen aan de leden bons worden gegeven met letters, samen vor mend een spreuk en neerkomend op 5 pet. korting voor de klanten. Besproken werd ook de winkel sluiting, met het gevolg, dat aan den gemeenteraad zal worden gevraagd om het sluitingsuur te bepalen op 10 uur en's Zaterdags half elf. Bij de omvraag werd in over- weging gegeven om te trachten a. dat St. Nicolaasgebak en chocolade in Axel wordt gekocht b, door gezamenlijken inkoop van waren te concurreeren tegen de groote winkeldepöts als Albert Heijn, enzc. actie te voeren tegen wanbetalers, vliegende win kels en leurders en d. te trachten naar beter politietoezicht bij het voor de étalage's staan, en om meer leden te krijgen. Nadat de voorzitter hiervoor onderzoek had toegezegd, werd de vergadering gesloten. Zaamslag. Gisteren vierde de heer J. van Westenbrugge den dag, waarop hij 25 jaar dienst deed bij de gemeentepolitie en ondervond daarbij van alle richtingen belang' stelling. Behalve dat de Burge meester, dhr. Joh. de Feijter, ver gezeld van de wethouders en den secretaris hem in hartelijke be woording feliciteerde, werd hij persoonlijk gelukgewenscht door het secretarie-personeel, ambte naren en collega's, terwijl ook de burgerij algemeene belang stelling toonde. Niet het minst, toen 's avonds de harmenie een serenade bracht en in een zee van licht eenige muzieknummers werden uitgevoerd, na een toe spraak van den voorzitter, den heer Stolk. Dat een gemeente-veldwachter dergelijke hulde ontvangt, is zeker wel een bewijs van de algeineene achting zijner dorpsgenooten. Gemeenteraad van Neuzen. Nadat in de Donderdag ge houden Raadszitting enkele inge komen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam aan de orde een verzoek van den kerke- raad der Nederl. Herv. Gemeente, gesteund door den Geref. kerke- raad, om de kermis af te schaf fen, waarover een langdurige discussie ontstond. Het verzoek werd afgewezen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen de kermis stemden de h.h. Scheele, de Jager, van Aken, de Bruijn, van Cadsand en Huijssen. Besloten werd een geldleening aan te gaan van f106 200, ren tende ten hoogste 41/, pet, voor de volgende doeleinden aankoop huis agent van politie te Sluiskil f 3000, rioleering f 4000, bijbouw aan de Hervormde school f 16560, bouw R K. Meisjesschool f 25686,25, rioleering stadsge deelte f41018,75, nieuwe beer- schuit f6335 en nieuwe brand spuit f 9500. Toen voor de chr. school te Sluiskil gelden werden beschik baar gesteld voor de verbetering van privaten, enz. kwam ook de verbetering der openhare school ter sprake. En ofschoon B. en W. toezegging deden tot onder zoek of de school nog opgeknapt kan worden, werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen een voor stel van dhr. M. de Jonge, om aan B. en W. op te dragen zoo spoedig mogelijk den bouw van een nieuwe school voorte bereiden. De steunregeling voor werk- loozen werd verlengd tot 1 Maart 1932. Een voorstel van de s.d.a.p. fractie om de uitkeering te ver- Hoogen, werd na uitvoerige be spreking verworpen met 12 tegen 3 stemmen. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd de heer D. Scheele, die de benoeming in beraad nam. Goedgekeurd werd een door de N.V. Handelmaatschappij inge diend plan voor het aanleggen eener nieuwe straat aan de Mof fenschans, waaraan arbeiders woningen zullen worden ge bouwd. Na den middag werd de be grooting 1932 behandeld, waar over behalve de leden van den Vrijheidsbond en de heer De Bruijn alle leden algemeene be schouwingen hielden. Voornamelijk ging het over de houding van den wethouder uit de bezuinigingspartij, terwijl daar van volgens de opposanten in de begrooting niets te bespeuren viel. De aangevallen wethouder, dhr. Scheele, verdedigde zich door te zeggen, dat eigenlijk deze be grooting reeds door het oude college was opgemaakt, toen er reeds malaise was en het nu niet zuiniger meer kon. Bij de behandeling der posten werd verworpen een voorstel van de heeren Van Cadsand c.s. tot verlaging van het presentiegeld voor de raadsleden met 10 tegen 5 stemmenmet dezelfde ver houding werd verworpen een voorstel der zelfde heeren tot ver hooging van den pensioenaftrek der gemeenteambtenaren* Beslo* ten werd om bij den agent van politie te Sluiskil een telefoon te plaatsen en om f 100 te geven in de kosten van vernieuwing der klok in den toren der R. K. Kerk te Sluiskil. Een voorstel om de subsidie voor het R.K zieken huis te verhoogen tot f 1000 had geen steun. De heeren Scheele, Van Aken, Van Cadsand en Huijssen ver klaarden bezwaar te hebben tegen de subsidie voor het muziekge zelschap, zoolang des Zondags op de openbare straat optochten met muziek worden gehouden. Aan het slot der vergadering stelde de heer Scheele een motie voor, verzoekende het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding met haar arbeid voor de totstandkoming dezer waterlei ding niet verder voort te varen, en den wensch uit te spreken dat de Provinciale Staten de risico garantie die gevraagd wordt niet zullen toestaan. Deze motie werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Voor hebben gestemd de h.h. Scheele, De Jonge, Van Aken, de Bruijn, De Bakker, Van Cadsand en Huijssen. Zondagmiddag kwamen te Neuzen 2 Italianen van Sluiskil binnen met een motorrijwiel. Bij de Hoeksche brug slipte het voertuig, waardoor beiden om sloegen. De duorijder werd zoo danig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De bestuurder en de motor kregen geen letsel. Te Sas van Gent is een vereeniging gevormd tot exploi tatie van een bad- en zwemin richting. Als bestuursleden wer den gekozen de heeren T. Huis man, die het initiatief had geno men, A. H. de Bel, J. B. Puylaert, H. Vermoet en P. A. Neeteson. De stichtingskosten werden ge raamd op f4000 en de exploi tatiekosten op f 1200. Naar de „Zeeuwsche Koerier" meldt, zullen obligatiën van f 10 worden uitgegeven en is aan de gemeente subsidie gevraagd voor eventueele tekorten, tot een maxi mum van f 600, wat is toegestaan. Gevonden. Bij veldwachter Griep is als gevonden gedeponeerd een groene blouse. de Putter; Jules, eig. H. Bonte, Koewacht. De eigenaars, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wo nen te Axel. (Tern. Crt.) C. Zwagerman. Op 1 Nov. was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Zwager man te Middelburg in functie trad als zuivelconsulent bij de Zeeuwsche Landbouw-Mij en vatte die taak zoodanig op, dat hij in 1913 werd benoemd als Rijks zuivelconsulent, tevens be last met veeteeltzaken. In landbouwkringen is dit feit zeer op den voorgrond gebracht. Zoo bevat het Zeeuwsch Land bouwblad tal van artikelen en foto's, waarin den jubilaris hulde wordt gebracht voor zijn werk, zijn omgang en zijn kennis en zij die den heer Zwagerman ken nen zullen zeker die lectuur met meer genoegen gelezen hebben dan de eenvoudige figuur van den consulent zelf. En terecht, want het is geen vleitaal als men hem beschrijft als een persoon lijkheid, die de geheele provincie door geacht en geëerd wordt om zijn voorkomendheid en degelijke opvatting van zijn taak, waar door hij de Z.L.M. aan zich heeft verplicht. Gisteren hield de heer Zwager man receptie en mocht tal van geschenken, telegrammen, bloem stukken en verdere blijken van genegenheid ontvangen, 's Mid dags werd hij gehuldigd door een commissie van voorzitters uit verschillende organisaties bij mon de van den heer mr. P. Dieleman, als voorz. van de Z.L M. 's Avonds werd den heer en mevrouw Zwa german een diner aangeboden, waaraan 40 personen aanzaten. De conducteur trok onmiddel lijk aan de noodrem, waarna de trein stopte. De politie zond den ontsnapte enkele schoten na, maar deze aldus de Msb. is waarschijn lijk ovar da Belgische grens ge vlucht. Vertwijfelde moeder. De rechtbank te Hamburg heeft een vrouw vrijgesproken, die zichzelf en haar beide kinderen door gasverstikking om het levpn heeft trachten te brengen. In haar eerste huwelijk was zy ge lukkig getrouwd geweest. Na den dood van haar man ging zjj een tweede huweljjk aao, datzeer ongelukkig was, omdat de man de kinderen, uit haar eerste hu welijk meegebracht, steeds ach- teruitzatte. Toen er nog moeilijk heden in geldzaken kwamen, waren twisten aan de orde van den dag. Het kwam tenslotte tot e«n verbitterd echtscheidings proces, waarin de vrouw door onware getuigenverklaringen het onderspit moest delven, uit ver twijfeling hierover trachtte zy zichzelf en haar kinderen dooreen gaskraan open te setten het leven te benemen. Zij werden echter alle drie gered. De verdachte schetste by de behandeling van het proces zulk een aangrijpend beeld van haar huwelijksleven, dat het O. M. verschillende omstandigheden in aanmerking nam en zes weken gevangenisstrateischte met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank echter sprak baar vrjj. Pijnlijke Kloven Te Bergen op Zoom waren Zaterdag de echtlieden A Ver beest an A. Franken 65 jaar ge trouwd. De beide oudjes die resp. 92 88 jaar zyn, zijn nog heel kras. Hcngstenkenring. De najaarskeuring van dek hengsten (koudbloed), vanwege de Prov. Reg. Com. voor de Paardenfokkerij in Zeeland had den den volgenden uitslag HulstGoedgekeurd werden Charles du Mélo, eig. S. Steijaert- Plasschaert, Graauw; Francois du Mélo, dezelfdeAttila de Boneffe, eig. Jos. de Waal, Osse- nisse; Frits, eig.J F. Verstraeten, Graauw; Franco, eig. B. J. Boe- ding, Stoppeldijk; Alban de Fair, eig. H. Buijck, Eede. UitgesteldAvenir de Castia, eig. F. Baquet, Naast (B.)Bris tol, P. A. Verdurmen, Klooster- zande. AxelGoedgekeurd Joubert d'Hulst, eig. M. van Fraaijen- hoveGarcon, eig. D. Fassaert, Stoppeldijk; Doris, eig. Jan den Hamer Jzn.Avenir, eig. Corn, de Feijter e aBoschkapelle Saxon, eig. Jac. de Feijter Lzn. Bourgois van Luntershoek, eig. C. de Feijter, alsvorenPapini, eig. Jac. de Feijter Czn., Bosch kapelle Victorieux, eig. H.V. De Herleving; Guerrier de Thuilles, eig. H.V. Nieuw Leven Herseur II de Cognebeau, eig. H.V. Stop peldijk; Ferdinand d'Albinasos, eig. A. B. W. Kiudt, Hoek Khan de la Loge, eig. H.V. Nieuw Le ven Espoir d'Aurore, eig. Gebr. Daelman, Westdorpe Robert, eig. H. Bonte, KoewachtHans de La- boureur, eig. L. G. Wauters, Assenede (B.) Goed voor 3 jaar: Moustic de Merveille, eig. Gebr. Daelman. Goed voor 1931, 1932, 1933: Carnaval d'Ahea, eig. Gebr. Aer- noudts, Sluis. VertoondMarquis de Philip pine, eig. S. Pieters, Philippine. Uitgesteld i Ex Money( eig. Jan Op den Helderschen weg nabij Koedjjk, had Vrijdag een doodelijke aanrijding plaats. De 17-jarige Neeltje Slotemaker, uit Koedijk, begat zich per rijwiel naar huis. Ze werd achterop gereden door een auto uit Alk maar. Het meisje werd door den auto gegrepeB en tegen den grond gesmakt. Ze moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. De auto die het ongeluk veroorzaakt had reed daarna tegen een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto aan. De per sonenauto werd geheel vernield en de bestuurder zwaar gewond, a De bestuurder van den vracht uto bekwam inwendige kneuzin gen. Te Marum is de 95 jarige heer Siersma, die bijzijn woning de trambaan wilde oversteken door een stoomtram, komende uit de richting Groningen, gegrepen. De locomotief en een wagon gingen over den ongelukkige. Vree8elijk verminkt werd hij opgenomen. De oude man, die doot was, en de tram dus niet heeft hooren aankomen, was op slag dood. - Uit Dundee (Scbotl.) wordt gemeld, dat voor de derde maal een poging is gedaan om een trein te doen verongelukken. Tus- schen Monifieth en BroughtODfer- ry hebben onbekende daders een zeer zwaren steenen mijlpaal op de rails gelegd. De aanslag werd echter tydig ondekt. In dezelfde streek zijn op ge heimzinnige wijze ook in de laat ste dagen vijf boerderjjen in brand gevlogen, allen dicht by den spoorweg gelegen. Men vermoedt, dat de daders van den aanslag ook de brandstichters zyn ge weest. - Een gevangene, die onder geleide van twee rijksveldwach ters werd overgebracht, heeft kans gezien door bet raampje van de retirade te ontsnappen en uit den in volle vaart zynden trein te springen tusschen de stations Weert en Maarlreze. Tegen de verkeersregels in. De Prov. N.-Br. en 'a Hert. Crt. schrijft Het eebeurde op den marktdag te 's Hertogenbosch. Als een boei in den verkeersstroom blonk de witte helm van den verkeers agent. Uit de Torenstraat nadert een boerekar met bemanning. Boer tje, pet op, doorgroefd gezicht, pypje. Hij stuurt recht op den verkeersboei aan, „onbewogen temidden der golven". De agent moet opsy en verwjjt het boertje de laatdunkende wijze, waarop hy zijn persoon en zyn werft straal negeert. Waarop het boertje WA gij Gy nog wel een plissiesgent en dan midden op de straot gaon staon En tot het paard dju. De agent geeft het op. Wist U dat Voor het wasschen van ramen en spiegels bestaat een eenvoudig middel. Doe een beetje gewone stijfsel in het water en wasch daar de ruiten of spiegels mee. Als ze gedroogd zyn, wrijf ze dan vlug af met een zachte doek. Ze sullen dan mooi glimmen. o— Lichte bamboe- ef rieten stoelen en tafeltjes worden bij gebruik in tuin, enz. al heel gauw vuil. Ze zijn echter gemakkelijk te reinigen, door ze met een bor steltje af te schuiereD, dat men eerst in warm water en daarna iu keukenzout doopt. Daarna af vegen met een schoone vochtige doek en in de zon laten drogen. Corsaires. Kook 1 d.L. water met 40 gr boter, voeg een weinig zout toe, benevens 125 gr. bloem en laat dit mengsel doorkoken tot het deeg als een bal in de pan relt. Neem deze van het vuur en voeg één voor één 2 eieren toe Roer het deeg, waDneer het koud geworden is uit. Snij vier kante stukjes van het deeg en beleg deze met wat vleeschfarce, hetwelk men bereidt van vleesch- reBten, bouilloD of jus, peper, zout, een uitje en een lepel Boya, Sla de deeglapjes diagonaalsge< wys dicht, bestrijk den rand met eiwit en bak de corsaires in heet frituurvet. Laat ze uitdruipe0 op grauw papier» tb verzacht en geneest men met "Kloven

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2