uisvrouwen, Attentie! li Weet LJ, dat de kwaliteit en zuiver heid van 't echte Quaker havermout gewaarborgd wordt door 43 nauw keurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar doorervaren dokters aanbevolen. Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. tijd e hier t niet meer mochten heerschen. We komen de beteekenis op dit bezoek en ervan nader terug. den invloed van de politieke partijen heeft onttrokken (gepaard met afwezigheid van controle over de politie ten aanzien van de Gemeenteraden en steeds toene mende bevoegdheden der burge meesters, de buitengewone poli- tie-troepen, burgerwacht, enz.) en het „Rijk buiten Europa" (Indonesië)ten opzichte van Indonesië vertoont de Holland- sche bourgeois-dictatuur alle ken merken van fascistische overheer- sching over een opstandige, ge heel rechtelooze bevolking, die de kenmerken zijn van de kolo niale overheersching, d.w.z. van de absolute willekeur. Het is plicht gegevens te ver zamelen over opslagplaatsen, hoe veelheid aanwezig materiaal, en beschermmaatregelen door over- heerschers getroffen, waardoor wij de beschikking verkrijgen over een algeheel inzicht der zaken waarmee onlusten kans van slagen hebben en men terstond weet waar en tot wien zich te wenden ter verkrijging der middelen, be- noodigd voor de proletarische omwenteling. „Het is plicht er voor zorg te dragen dat iedere arbeiders-jongen in opstand komt tegen het be staande, en medewerkt aan den ondergang zijner kapitalistische leiders, dan zal het mogelijk zijn dat een juiste geest verkregen wordt waarop de wereldrevolutie steunen kan". (Brief voor de Jeugdleiding d.d. 28 Mei 1930). Het Regeeringsprogram. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Regeering inzake het le hoofdstuk der Staatsbe- grooting, waarvan we het vol gende resumé hier weergeven Nogmaals wordt betoogd, dat van de voorgestelde financiëele maatregelen geen enkele kan worden gemist, zoodat ook de salaris-korting blijft gehandhaafd. Aangezien de financieele toe stand nog aanzienlijk slechter is geworden, zullen de middelen in 1932 nog 20 millioen gulden min der opbrengen dan in de be grooting werd geraamd. Teneinde dit nieuwe tekort te dekken zal le. het geheel van de hoofd stukken der Staatsbegrooting op nieuw worden verlaagd, namelijk uiet 5 millioen gulden (ook de defensie-uitgaven zullen nieuwe vermindering ondergaan) 2e. de voorgestelde benzine belasting worden verhoogd van f4 op f6 per 100 K.G., waar door de prijs per liter zal stijgen met 4V, cent; 3e. een wetsontwerp worden ingediend, om de uitkeeringen uit 's Rijks kas aan gemeenten en provincies te verminderen (de bedoeling is naar de Regeering mededeelt, om de gemeenten en provincies te doen overgaan tot salarisvermindering van hun per soneel) 4e. een wetsontwerp worden ingediend tot korting op de bij de wet vastgestelde salarissen. Verder zal 5e. een Bezuir.igings-commissie ad hoe worden ingesteld, die de Regeering met spoed zal moeten voorlichten omtrent een blijvende aanzienlijke verlaging der Rijks uitgaven 6e. de mogelijkheid onderzocht worden van een radio-belasting 7e. bezuiniging in de sociale verzekering worden overwogen. De indiening van een wets ontwerp inzake de bedrijfsorga nisatie is binnenkort te verwach ten. AXEL, 30 Oct 1931. Voor de op aanst. Donderdag alhier te houden Raadsvergade ring staan de volgende punten op de agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Verzoek van a L. P. Ortelee om een strookje grond achter zijn perceel in de Oosterstraat b. A. Kalle om een perceel bouwgrond in het Verlengde van de Prins Hendrikstraat te koopen, 4. Voorstel tot wijziging van artikel 5 der Bedrijfsverorde ning ten behoeve van de Gasfabriek. 5. Voorstel tot verbetering van den berm en de verharding van den Zaamslagschen dijk 6. Voorstel tot voorloopige vast stelling van de Gemeentere kening dienst 1930. 7. Beslissing op verzoek om ontheffing van Schoolgeld. 8. Voorstel om aan den Heet G. W. Smeenk per 1 Janu ari 1932 eervol ontslag te verleenen wegens opheffing van zijn betrekking. 9. Behandeling van de Gemeen- tebegrooting en die van de bedrijven over 1932. Gisterenochtend om 7 uur barstte boven deze gemeente een hevig onweer los, gepaard met hagelbuien. Het duurde gelukkig kort en zonder ongelukken. Alleen op de telefoon was hier en daar storing. Ook 's middags kwamen nog onweersbuien over. Gisteravond overleed te Sluiskil in het Ziekenhuis aldaar na kortstondige, doch hevige on gesteldheid de heer M. H. van Duijn, eerste ambtenaar ter secre tarie alhier. De overledene was hier ais zoodanig sedert 13 Maart 1927 in functie. Tot hoofd van de bijzon dere school in de Nieuwstraat alhier is benoemd de heer J. J. de Ridder, thans hoofd der chr. school te Zaamslag. Er waren 5 sollicitanten. Hoog bezoek. Gisteren reden door onze ge meente een tweetal auto's, waar van de eerste de vlag in top had en bemand was met niemand minder dan Z.Exc. mr. P. J. Rey- mer, de Minister van Waterstaat, den directeur-generaal van dit departement dr. ir. J. A. Ringers en den heer Em. Lockefeer uit Hulst, Lid van de Tweede Kamer. De tweede auto bevatte den hoofd-ingenieur der Rijks Water staat van Zeeland en den tijdelijk ingenieur te Neuzen. Behalve het marktplein met het stadhuis werden alhier (in auto tempo) enkele hoofdstraten be zichtigd, waarbij de hooge heeren te kennen gaven, dat Axel, dat hun altijd was voorgesteld als een klein dorp, hun een flinke, dege lijke plaats toeleek. Verschillende wegen in Z. Vlaanderen, in de richting Belg. grens, Graauw en IJzendijke wer den onder leiding van den heer Lockefeer bezocht als staaltjes van toestanden, welke in dezen Dinsdag werd alhier in „Het Gulden Vlies" door het bestuur van den polder Beoosten- en Be- westenblij in het openbaar ver pacht de grazing en visscherij in dien polder, in 29 perceelen. De uitslag was als volgt a. Groote Plaat (i 2 perceelen) Perceel 1 voor f 220 door P. C. de Putter, landbouwer, 3 voor f 269 G Faas, landbouwer, 5 voor f220 A de Visser Jz koopman 7 voor f55 Jac. B ije Rz., land bouwer, 9 voor t 120 M Diule man-Faas, koopman, 11 voor f 80 J. de Ruijter, koopman, 2 voor f30 F. W. Dieleman, koopman 4 voor f70 G. Faas vnd 6 voor f 240 J. de Ruijter vnd., 8 voor f 200 A C. Ysebaert, landbouwer en S. Wijna, koopman, 10 voor f 260 Joz. Scheele Jz landbouwer. 12 voor f50 S. Wijna vnd. b. Dijken (13 perceelen) Perceel 13 voor f 15 door P de Feijter Lz., landbouwer, K voor f 15 B. Ysebaert Az land bouwer, 15 voor f 100 A. de Co ninck, jachtopziener te Zuiddorpe 16 voor f5 B. Ysebaert Az. vnd. 17 voor f 40 A. v. d. Bilt, her bergier en koopman, 18 voor f 15 B. Ysebaert Az. vnd., 19 voor f6 E. Suy, koopman, 20 tot en met 23 voor f 16 C Buijsse, land bouwer te Koewacht, 24 voor f9 P. Vael, landbouwer te St. Jan steen, 25 voor f16 B. L Yse baert, landbouwer. c. Visscherij (4 perceelen). Perceel 26 (Kleine Kreek) voor f 430, 27 voor f 40, 28 voor f 46, en 29 voor f 105, alle aan H. Wouters, handelaar te Sas van Gent. Waar geen woonplaats is ver meld, wordt Axel bedoeld. Bij Kon. besluit is de adj- inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, A. H Simons te Terneuzen, met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot inspecteur dier middelen op zijn tegenwoordige standplaats. Gevonden. Aan de marechausseeskazerne alhier is als gevonden gedepo ncerd een damesfiets. Provinciale Staten. Blijkens de ingekomen voor stellen van Ged. Staten bestaat het plan om de boot „Zeeuwsch Vlaanderen" van den prov. dienst op de Wester-Schelde te ver bouwen, zoodanig, dat het dek breeder wordt en het schip langer. Ook zullen de machines worden veranderd. Een en ander met de meerdere eischen, die aan het vervoer over de Schelde worden gesteld. De kosten zijn geraamd op f 140.000. Wanneer deze verbouwing goede resultaten heeft, zal ook de boot „Luctor et Emergo" een zelfde verbetering ondergaan. Ook stellen Ged. St. f26 000 beschikbaar voor de verbetering van de aanlegplaats te Hans- weert. Aan de autndienst van Sluiskil op Hulst, via Axel, Zuiddorpe, Koewacht en St. Jansteen zal een subsidie worden verleend van f5100, omdat Ged. St. dezen autobusdienst in het algemeen belang noodig en wer.schelijk 'achten. Ged. St. stellen voor afwijzend te beschikken op een voorstel van B. en W. van Hulst om de bovengrondsche electrische lei ding aan de Zoutestraat te ver vangen door een ondergrondsch laagspanningsnet. De P.Z E.M. had aan de ge meente Hulst aengeboden om die verandering aan te brengen tegen betaling van f680, zijnde 75 pet. van de kosten, die f 900 bedragen. Het gemeentebestuur van Hulst vond die echter te hoog. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Gemeente. Geref Gemenod Nieuws. Gevaarlek avontuur. Toen de heer de K. te Eind hoven met een vriend zijn wo- niDg wilde binnengaan, zag bij voor de deur een flets staan. Dit kwam hem verdacht voor, omdat hij wist, dat er niemand thuis kon zijn. Er werd besloteD dat de heer de K. langs de voor deur naar binnen zou gaan, ter wijl de vriend via de achterdeur het huis zou betreden Zoodra de K. binnen was, zag hy een onbekenden man de trap afko men. Hij wilde den indringer vastgrijpen, maar deze trok een revolver en loste een viertal schoten op den heer de K. Laatstgenoemde liet zich echter niet afschrikken en met behulp van zijn vriend slaagde hy er in, den inbreker te ontwapenen. De politie werd gewaarschuwd en deze arresteerde den man. De heer de K. is als door een wonder aan den dood ontsnapt; een der op hem afgevuurde ko gels is afgestuit op een knoop van zijn jag, en een tweede is in een notitieboekje, dat de heer de K in zijn binnenzak droeg, blyven steken. Bij Ruwe Gesprongen Handen vr ------ 7/" CRÈME ^4 voor huidverfraaiing Te Rotterdam heeft brand gewoed in het manufacturen- magazijn van den heer Dul- laerd. Omstreeks 3 uur in den ochtend werd de brand ontdekt. De bewoners van de boven den winkel gelegen verdiepin gen moesten over het dak vluchten. De brandweer ken niet voorkomen dat zoowel de winkel als de eerste verdieping geheel uitbrandden. De aangrenzende huizen kre gen ernstige waterschade. De politie stelde een onder zoek in naar de oorzaak van den brand, waarna de eigenaar, de heer D., werd aangehouden. Te Utrecht heeft de werk man J. vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, zyn vrouw die in bed lag, met een mes ernstige verwondingen toe gebracht aan hals, hoofd en han den. Door het gillen der vrouw werden da zoons, die boven sliepen, wakker. Toen zij naar beneden kwamen, nam de vader de vlucht. Later beeft een land bouwer, die den Krommen Rijn passeerde, daar het ly k vbq den dader dryvende gevonden. De man was los werkman en stond gunstig bekend. Alleen had hij den laatsten tijd vreemd gedaan. In Frankryk schijnt een bende bandieten die het vooral op ker ken gemunt heeft, aan het werk te zyn. Zondag drongen twee bandieten binnen in de kerk te 3avillons-8ous-Boi8 Zy poogden een kas open te breken, maar werden hierby verrast door een geestelijke. Een der kerels trok zjjn revol ver en bedreigde den geesteljjke. Daarna maakten de rooverB zich van ongeveer 10.000 fres. meester en gingen op de vlucht. Korten tijd daarna werd een der mannen te Noisy le-Sec in hechtenis genomen. Men vond gestolen geld en een stel inbre- Icersgereedscappen in zyn zakken De kerel bekepde reed! ia talrijke kerken te hebben „ge werkt". Te Pavillons-sous-Bois waren hij en zijn makkers naar binnrn gekropen door een luchtbuis van de centrale ver warming. Zij hadden eerst een gal in een muur moeten slaan. Behalve het spaargeld van den pastoor, Damen zy ook dec in houd van een paar offerblokken mee. Te Oaen (Fr.) had een woordenwisseling plaats tusschen den 36-jarigen Auguste Jouane, de 30 jarige vrouw, Louise en baar 51-jarige moeder, de wedu we Delassallö. Louise had baar man verweten, dat hij te weinig werkte en te veel dronk Hierna waren de echtelieden handge meen geworden, waarbij Louise tenslotte de hulp van haar moe der inriep. Zij hield de armen van den man zoo goed mogelijk vast en riep haar moeder toe haar vingers in zijn oogen te steken. De ongelukkige Jouane stortte verblind neer en de twee vrou wen wierpen zich op hem. Louise greep een zwaren steen en sloeg er op los tot haar arm er moe van werd, waarna beide vrouwen opstonden en den ongelukkige met hun klompen trapten tot by den geest gaf. Maatregelen bj] ischias. Ischias treedt gewoonlijk zeer plotseling op en is de meest voor komende vorm van acute spier- rheumatiek. Vooral de lendenen zijn uiterst gevoelig en alle bewe gingen van den romp, zooals bukken of zich omdraaieD, gaan met veel pyo gepaard en kunnen dikwijls niet eens uitgevoerd worden. Ischias komt meer voor by mannen dan bij vrouwen en de patiëoten zijn voor een groot deel personen met krachtig ontwikkelde spiereD. Het optreden der ziekte wordt door tal van uitwendige omstan digheden beïnvloed, in de eerste plaats door inwi rking van koude, vochtigheid of tocht. Ook groote inspanning der lendeDspieren kan ischias ten gevolge hebben, b.v. bij het optillen van zware voor werpen of bij snel en onvoorzich tig bukken. Tenslotte is er ook een zekere erfelijke aanleg voor rbeumatische kwalen op te mer ken. Behalve de talrijke in gebruik zijnde salicylpreparaten, die alle een goeden invloed hebben, kan ook een plaatselyke behandeling zeer goede en snelle resultaten hebben. Massage is het aangewe zen middel, want de meeste preparaten tegen rheumatiek, zooals kamferspiritus, werken niet zoozeer door de prikkeling der huid als door de massage. Zeer weldadig werkt ook plaat selijke verwarming door warme, droge doeken, heete pap e.d. Modderbaden en warme zandba den zijn evneens aan te bevelen. Om een herhaling van de aan vallen te voorkomen moet men de groote gevoeligheid voor kou de, die bij vrijwel alle lijders aan rheumatiek bestaat, Da genezing van de ischias bestryden door een voorzichtige koud waterbe handeling. Buitenland. Engeland. De verkiezingen voor het Engel- sche Lagerhuis, wat neerkomt op onze Kamerverkiezing, hebben een verrassing gebiacht, die inter nationale sensatie veroorzaakt. De uitslag komt neer op een parle mentaire vernietiging van de soc. arbeiderspartij aldaar. Het nationale kabinet haalt 551 zetels, waar er vermoedelijk nog eenige bijkomen; de oppositie staat op 57. De Regeering zal dus over een meerderheid van ongeveer 500 zetels. De conservatieven alleen beschik ken over 471 zetels, dat is meer dan twee-derden van het totaal, en de Arbeiderspartij heeft 232 zetels verloren, Van internationale zijde bezien is deze ommekeer echter niet toe te juichen voor degenen, die de Wereldvrede propageeren. Eert H Zendag 1 November 1931 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9' ure Leeskertc. Nam. 2 Ds. Ak rsloot van Houten Raos, van Sas van Gent. Vonrm. 9 30 ure Leesdienst. Nam. 2 Ds. J. S. Past. Tekst: Openb. 11. Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 T.T.T.T.T.V.-T.T. T.T.T.T.T.T

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2