Gemengd Nieuws. Een toiletgeheim. Bieten rooien 50 pet. daarbij betrokken zijn. De firma Siemens en Halske heeft in Nederland de Hazemeyer's Signal Apparaten te Hengelo ge sticht, waar 160 arbeiders gewe ren voor luchtaanvallen, machine geweren en torpedo's vervaar digen. De firma heeft bestellingen ontvangen uit Bulgarije, Grieken land, Roemenië en Spanje. De firma Siemens en Schuckert heeft eveneens een fabriek te Hengelo, waar ongeveer 30 ar beiders schijnwerpers vervaar digen. Een andere Duitsche fabriek heeft te Amsterdam een agent schap, de Maatschappij van uur werkenindustrie die voor Italië wekkers voor bommen vervaar digt. Met Oostenrijksch kapitaal werkt, aldus heet het verder, de Nederlandsche patronenfabriek te Dordrecht, waar 300 arbeiders werkzaam zijn, welke fabriek rij kelijk met orders voor China, Rusland, Griekenland, Turkije en Chili voorzien is. Voorts wordt nog melding ge maakt van de fabrieken te Hem- brug, die behalve wapenen ook nog gifgassen fabriceeren. Voor de vervaardiging van vul seis voor gasmaskers worden drie firma's genoemd, de Hevea Rubberfabriek te Oosterbeek, de Rubberfabriek Doorwerth te Amersfoort en de Algemeene Norit Maatschappij. Het artikel noemt voorts nog de Nederlandsche springstoffen fabriek te Amsterdam en de Maatschappij Werkspoor, welke apparaten voor het afvuren van torpedo's vervaardigt. De firma van Heyst te 's-Gra- ver.hage vervaardigt volgens het zelfde artikel bommen, mijnen en granaten, die ook aan Zweden worden geleverd. De firma Woud en Bekken te Amsterdam vervaardigt handgra naten, terwijl de Kon. Maat schappij De Schelde, te Vlis singen oorlogsschepen voor Tur kije bouwt. In totaal werken, naar het blad schrijft in 14 verschillende onder nemingen in Nederland vier a vijf duizend arbeiders in de wapen industrieniet zoo zeer voor eigen landsverdediging als voor buitenlandsche mogendheden, die in den Volkenbond weliswaar aan één tafel zitten, doch ove rigens elkaar niet zeer sympa thiek gezind zijn. Verder wordt in het artikel in het bijzonderde firma Krupp besproken, die niet alleen in Nederland filiaalonder nemingen heeft, doch ook in Oostenrijk, waardoor weer ver binding is gekregen met de Fransche firma Schneider Creusot. ook af, dat man en vrouw beiden een betrekking in publieken dienst vervullen. Zij wenschten geen gehuwde ambtenaressen meer in den staatsdienst te zien.' Uit een en ander blijkt, vol gens dit artikel, in hoeveel ver schillende richtingen de draden loopen van een internationale, die bij een nieuwe botsing in Europa den volken van Europa nog meer bloed zal aftappen, dan in den wereldoorlog het geval was. Geen wonder dat van uit Ne derland met zooveel aandrang wordt verzocht om internationale ontwapening en de menschen hier als om strijd hun naam zetten onder welk adres ook, als hel maar dienen kan ter voorkoming van oorlog. Gloed advies. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het eerste hoofdstuk der staatsbegrooting vermeldt o.a. het volgende ad vies „Sommige leden spraken den wensch uit, dat de Regeering maatiegelen zou beramen om de cumulatie van betrekkingen zoo veel mogelijk te beperken. Het is grievend voor de velen, die vruchteloos een verzekerd be staan zoeken, dat anderen twee of meer betrekkingen combinee ren of naast pensioen, salaris, of verschillende pensioenen tegelijk, genieten. Ook de benoeming in openbare betrekkingen van per sonen, die in den Indiscnen staatsdienst reeds hun pensioen genieten, geeft te recht aan velen aanstoot. Deze leden, daarin door anderen gestfund, keurden het AXEL, 27 Oct 1931. Nadat ook van den heer C. A Dekker alhier bij het stembureau geen bericht was ingekomen, dat hij zijn benoeming als lid van den gemeenteraad aanvaardde werd opvolger de heerj. C. Vink die intusschen reeds officiëel be richt heeft gezonden, dat hij die benoeming niet aanneemt. Thans is als opvolger op de liberale lijst als laatste, no. 6, de heer A. van Sabben benoemd verklaard. Men deelt ons mede dat velen nog hoop hebben, dat hij zich de benoeming zal laten welgevallen. Hoop doet leven maar het is met dat al een lange weg met het 13e lid. Afscheid. Het waren Vrijdagmiddag in de eerste afdeeling van de school voor Nat. Chr. onderwijs (Nieuw straat) alhier nog onverwachts plechtige oogenblikken. Wel was bekend, dat mej. Koster afscheid zou nemen van de leerlingen, maar niet had de juffrouw ver wacht, dat ze door hare leerlingen en in deze ook namens de ouders verrast zou worden met een ge schenk en eveneens dit ook zou gebeuren vanwege hare collega's, het onderwijzend personeel. Dub bel hartelijk was alzoo het af scheid, terwijl ook namens het schoolbestuur woorden van dank er. waardeering zijn gesproken voor de zeven jaren, dat zij had les gegeven en op aangename wijze de opvoedende taak voor de jongsten op zich had genomen op een wijze, die aller achting verdient. Natuurlijk sprak mej. Koster voor een en ander ook harer- zijdsch woorden van dank uit. Tram ontspoord. Het is alsof een ontsporing van de tram onafscheidelijk is van de bietencampagne, want telken jare komt dat in dien tijd voor; soms zelfs eenige malen. Gister avond ongeveer 6.40 uur derail leerde een goederentrein nabij Stoppeldijk-Veer, met het gevolg, dat de lijn versperd werd en de tram van zeven uur niet te Kloosterzande kon komen. Pas sagiers welke met de boot te 6 uur op Walsoorden aankwamen, konden geen verbinding in de richting Zaamslag krijgen en om gekeerd konden ook passagiers voor de boot van 7.25 naar Hansweert deze niet meer be reiken. De baan was om 10 uur weer vrij. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor en de schade was gering. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dhr. J. van Westenbrugge, thans ge meenteveldwachter te Zaamslag, bij de gemeentepolitie in functie kwam. Óp 1 November 1906 werd hij politie-agent te Zierikzee en in 1913 werd de jubilaris benoemd als gemeente-veldwachter te Zaam slag. In een te Terneuzen ge houden vergadering is opgericht een vereeniging van katholieke raadsleden in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Als bestuursleden werden gekozenE. Lockefeer, Hulst, voorzitter; mej. Moerdijk, Zuid- dorpe, secretaresseM Geerts, Hulst, penningmeester, E. Kalle, Westdorpe en A. de Bakker, Boschkapelle, leden. Op z'n Vlaamsch. Zondag werd te Terneuzen feestelijk herdacht, dat de r.-k. werkliedenvereeniging 12V2 jaar bestaat. Met de muziek voorop ging een stoet door de stad be staande uit de leden der vereeni ging en tal van afgevaardigden uit omliggende gemeenten. Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want, in tegen stelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-crême er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U het gebruikt, terwijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. Met ingang van 16 Nov. is verplaatst de rijksveldwachter J. J. Dieleman van Overslag na«r Heinkenszand. Mooi toekomstbeeld. Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van het We genfonds voor 1932, werd ge vraagd om een weg dwars door Zeeuwsch-Vlaanderen, van Hulst over Axel en Sluiskil naar Oost burg op het rijkswegenplan te brengens De beide sluiswachters S. en M., te Ter Apel, wilden een pleziertochtje maken met een auto. Toen zij het reservoir met benzine wilden bijvullen, kwamen zij er te dicht met vuur bij waar door ne auto ie brand geraakte. De wagen brandde totaal uit. De kleeren van M. geraakten in brand, waardoor hij lichte brand wonden bekwam. Nabij Breda is de 30-jarige electricien de Zwart uit Etten en Leur met zijn motor in een bocht door de gladheid van den weg, maar voornamelijk door de zeer groote snelheid, geslipt. De Zwart reed daardoor tegen een boom en werd gedood. „Jan, bun iej daer? De eenige nog ongehuwde zoon van den landbouwer ten E. te 4oordwijk bij Neede a'dus de „Lochemsche Crt." was dezer dagen 's avonds nog niet thuis toen de ouders zich ter ruste begaven, wat, als men op zeki- ren leeftijd is gekomen, wel eens meer voorkomt. De ouders zet ten daarom het avondeten voor den jongeling op tafel klaar, waarbij ook een paar eitjes be hoorden, die kracht zouden geven om 's anderendaags met energie weer aan het werk te gaan. Toen dan ook na eenigen tijd gestommel aankondigde, dat er leven in de keuken was, klonk van uit de bedstede de belang stellende vraag: „Jan, bun iej daer weer?" waarop Jan kort weg antwoordde met „Jao". Dat sloot den weg naar verdere infor maties af, zelfs de gewone vraag hoe laat het toch al wel was, enz. bleef achterwege. Hoe groot was echter de ont- steltenia, toen weer wat later „de echte Jan" thuiskwam en z'n boterhammen en eitjes opgepeu zeld vond. Hij informeerde eens, hoe men er toe kwam hem leege doppeu klaar te leggen, waarop uitkwam, dat er een ander moest zijn geweest, die op die vraag geantwoord had en die, na z'n honger gestild te hebben met stille trom en zonder verder iets onbehoorlijks te doen, weer was vertrokken. Vermoedelijk hebben een paar jongens hier een grap uitgehaald. Als ik een stommiteit bega, lach ik er zelf altijd het hardst om. Wat 'n lollig leven moet jij dan hebben Op den Bredascheweg on der Huiten is een zeer ernstig motorongeluk gebeurd, dat aan den milicien Eerdweg uit Gestel het leven heeft gekost, terwijl de 70-jarige boerin, mej. Van Riel uit Huiten levensgevaarlijk werd gewond. De militair Brous uit Eindhoven reed op een motorfiets met zijn vriend, Eerdweg op de duo in de richting Tilburg, toen hij in het dorpje Huiten bij de kerk met vrij groote snelheid achter op een met paarden bespannen |melk- wagen reed. Door den schok kwamen de beide motorrijders op den straatweg terecht, Ook de drie menschen, die op den bok van den melkwagen gezeten waren, werden van hun zitplaat sen geslingerd. Eerdweg kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij op slag werd gedood, terwijl de van den wagen geslingerde boeren vrouw Van Riel levensgevaarlijk werd gewond. De overige bij dit ongeluk be trokken personen kwamen er met lichte verwondingen af. Volgens dj verklarfngen van den motor- b JS'uurder heeft deze den mek- wagen niet gezien. De tenge volge van den regen zeer gladde weg weerspiegelde het licht van zijn lantaarn op dusdanige wijze, dat hij slechts met de grootste moeite kon zien, wat zich op den weg bevond. Zaterdagnacht zijn gemas kerde inbrekers binnengedrongen in de boerderij van de alleenwo- ner de 58-jariee landbouwster J F. te P., nabij Winterswijk. De vrouw, van wie bekend is, dat zij er warmpjes inzit, werd in haar bed overvallen door een tweetal gemaskerde personen, die haar bloedend verwondden. Zij wist zich evenwel dapper te ver weren, ondanks haar verwonding zoodat de inbrekers een derde persoon, die waarschijnlijk buiten stond, te hulp riepen. Op dit oogenblik beeft de vrouw kans gezien de buitendeur dicht te doen en te grendelen, waarna ze nog eens alarm maakte. Zonder iets te hebben ontvreemd en met achterlating van een masker en een rooden zakdoek, zijn de inbre kers verdwenen. Met een politie hond werd, aldus de „Tel.', het terrein en de omgeving afgezocht Het onderzoek naar de daders duurt voort. Bij een spoorwegarbeider, die in de nabjjheid van de spoor brug woont, die bjj Komorn over den Donau voert, verscheen kort voor middernacht een man, die vroeg, of de internationale trein Boedapest—Praag vertaging had ondervonden. Toen de arbeider daarna de spoorlijn afging, vond by op de brug twee steenwalsen liggen elk van zeventig kilo. Door signa len slaagde hij erin, den trein nog tydig tot stilstand te brengen. Dezer dagen werd uit Osna- brük gemeld dat een baanwach ter op den spoorweg het ver minkte lyk van zijn eigen doch ter heeft gevonden. Eerst dacht de politie met een geval van zelfmoord door ongelukkige liefde te noen te hebben, maar later kwam vast te staan, dat het meis je door haar vryer gewurgd en daarna op de rails geworpen werd. De moordenaar, een 19jar:ge schoenmaker, heeft bekfnd, het meisje, dat gevolgen van hun verhouding verwachtte, op den spoordjjk ontmoet en na een ver woed gevecht gewurgd te hebben waarna hij het lijk voor een trein heelt geworpen. Ongelooflijk. De bewoners van Earlshilton zagen plotseling een leeuwin verschijnen, die door een rond reizend circus werd medegeno men en die, toen door het schok ken van den wagen, waarin zij vervoerd werd, de kooi was open gegaan, de kans schoon had gezien tot een uitstapje. Alleen twee kinderen schrokken niet. Vol bewondering bleven zy de leeuwin aankijken, daar zy dach ten dat het een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld ontroerd werd, is niet bekend. In ieder geval, zij trok zich terug in haar kooi, waarna de reis verder zonder ongeluK- ken kon worden voortgezet. Tengevolge van den deso- laten toestand vau de financiëD der gemeente Chicago, hebben de onderwijzers by het stedelijk onderwijs reeds sedert April geen salaris in contanten meer ont vangen. Thans hebben zij beslo- een beroep te doen op het door president Hoover ingestelde Nati onale Steunfonds en de National Credit Corporation. Het bedrag aan niet-betaalde salarissen aan onderwijzers is inmiddels opge» loopen tot meer dan zeventien millioen dollar. Uit Neuburg (Beieren) wordt gemeld, dat in het dorpje Ludwjgmoos een ongeveer 40-ja- rige boer zyn vrouw en beide jeugdige kinderen met bylslagen gedood heeft en zich daarna heelt opgehangen. Hoewel de man geldzorgen had was zijn finaociëele toestand toch volstrekt niet hopeloos te noe men. Het werkloozenleger. Het bureau der Amerikaanscbe arbeidersorganisaties publceert 'n verklaring waarin bet aantal werkloozen in de Vereenigde Staten thans op 5 600 000 wordt geschat. Dit aantal komt onge veer overeen met het maximum dat in den vorigen winter in de Vereeniede Staten is bereikt. Op 12 October bedroeg het aantal werkloozen in Ecgeland 2.766 000. aardappelen rooien en andere landarbeid, veroorzaakt klo ven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit ver zacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. PUROL Broedermoord. Een vreeselijke moord, die reeds 15 September moet zijn gepleegd, is dezer dagen aan het licht gekomen in het dorp Thorée in België. Antoine Martin, oud 41 jaar, heeft met hamerslagen zijn 34- jarigen broer Joannes gedood en geholpen door zijn schoonzuster, Joannes' vrouw, het lijk verbrand. Gebleken is, dat Antoine sedert geruimen tijd ongeoorloofde be trekkingen met zijn schoonzuster onderhield. Toen Joannes dronken thuis kwam van de kermis, besloten zijn broer en vrouw zich van hem te ontdoen. Antoine trad op het bed toe, waarin Joannes lag te slapen en bracht hem twee ge weldige slagen op het hoofd (oe met een grooten hamer. Vree- zend, dat de man slechts ver doofd was, sneed hij hem met een scheermes den hals af, ving het bloed in een emmer op en verbrandde daarna, geholpen door zijn schoonzuster, het lijk in den haard. Men dacht aanvankelijk, dat Joannes verdwenen was met een Belgische vrouw, in wier gezel schap men hem vaak had gezien. De gendarmes stelden een onder zoek in, maar zonder resultaat, tot zij dezer dagen Isabelle en Antoine opnieuw aan een verhoor onderwierpen en de vrouw een volledige bekentenis aflegde. Kort daarna heeft Antoine ook bekend. De gendarmes vonden in het huis een kuip vol asch, waarin zich half verkoolde beenderen en eenige flarden van kleedingstoffen bevonden. Hoewel zij meer dan een karrevracht hout hadden op gestookt, waren de daders er niet in geslaagd het lichaam van hun slachtoffei geheel te ver branden. Sportnieuws. Voetbal. Axel II—Phivo 3-3. Nog steeds laat de eerste over winning van Axel II op zich wachten, ofschoon daartoe Zondag een mooie gelegenheid bestond op het bezoekende Phivo, dat met 7 invallers verscheen. Niet tegenstaande deze verzwakking der tegenpartij, konden onze stadgenooten het niet verder brengen dan een gelijk spel. Voor de rust, met het wind- voordeel, waren de Oranjeman nen veel sterker, doch er werd zoo onbeholpen gespeeld, dat slechts een 2—0 voorsprong was behaald toen men van doel ver wisselde. In de tweede helft was Phivo het meest in den aanval en het verwonderde dan ook niemand» dat de stand vrij spoedig gelijk wast De bezoekers hadden nu 1

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2