Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vaan deren. No. 58. DINSDAG 27 OCTOBER 1931. 47e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De onzichtbare hand. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tet Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Uit do Tweede Kamer. Bij de voortzetting van het debat over de interpellatie van den heer Van den Tempel (s d.a.p.) inzake te nemen maatregelen ter verbe tering van den economischen toe stand zeide de heer Duymaer van Twist (a.-r.), dat hij in de crisis zag de slaande hand Gods. Er zijn tal van bedrijven die in nood toestand verkeeren. Spr. noemde het binnenscheepvaartbedrijf, dat in 't geheel geen financieel weer standsvermogen heeft. Aan de schippers heeft de re geering wat goed te maken. Laat zij een renteloos voorschot ver strekken en zorgen voor uniforme charters en de scheepvaartrechten verlagen. De heer v. Poll (r.k.) meende, dat de regeering den schijn niet heeft kunnen vermijden van ge brekkig initiatief. Spr. gaf toe, dat onze industrie groot geworden is onder het vrijhandelsstelsel, maar dat neemt niet weg, dat hij in deze bijzondere omstandighe den deze politiek niet ongewijzigd zou willen handhaven. Een loonsverlaging dient met alle mogelijke middelen te worden voorkomen, zoolang de kleinhan delsprijzen niet op een lager ni veau komen. De heer Albarda (s.d.a.p.), ging het karakter van verschil lende crises na, die er in den loop der tijden zijn geweest en hij achtte deze kenmerkend voor het kapitalistische stelsel, dat er een is van stelselloosheid, waarbij alleen Noord-Amerika het tot een hooger peil van welvaart heeft kunnen brengen. Scherp critiseerde spr. het door dr. Vos aangeprezen middel van loonsverlaging. Door zoodanig middel zou de koopkracht wor den verminderd, de crisis verer gerd en de strijd verscherpt. De problemen, waarvoor de maatschappij zich gesteld ziet, zijn inderdaad moeilijk. Een op lossing is noodzakelijk, daar an ders de productie geheel ten onder gaat. 2) De laatste, dien ik ondervroeg, was dc kamerdienaar zelf. Hij was de psychische en physieke gevolgen van den geheimzinnigen stoot nog niet te boven en rotsvast overtuigd dat er een bovennatuurlijke macht in de kapel aan het werk was geweest. Wat hij vertelde kwam overigens woorde lijk overeen met wat ik van de andere getuigen had gehoord. Hij was naar kinnen gegaan om de kaarsen nit te blazen en het brevier van den pastoor te krijgen, toen iets hem plotseling een heftigen stoot tegen de linker - borst had gegeven, een stoot die hem languit in het schip van de kerk had doen neerstorten. Het onderzoek had uitgewezen, dat hij getroffen was door den dolk, waar van ik jullie tusschen haakjes straks méér zal vertellen, die altijd boven het altaar hing. Het wapen was gelukkig I een paar centimeter boven het hart het lichaam binnengedron gen, juist onder het sleutelbeen, dat door de geweldige kracht van den Btoot gebroken was. Het lemmet was recht door het lichaam heengegaan en aan den achterkant bij het schouder blad weer naar buiten gekomen. Veel praten vermoeide den armen kerel en ik bleef dan ook niet te lang bij hem, maar uit wat hij mij vertelde bleek, dat zich geen levende ziel bin nen verscheidene meters afstand van lum had bevonden toen hij was aan* De heer Loerakker (r.k.) schetste de moeilijkheden van tuinbouw, zoomede die van de verbouwers van suikerbieten. De steun, hiervoor toegezegd, kwam spr. voor te schriel te zijn. Spr. bepleitte verlenging van den duur van uitkeeringen aan werklozen kassen. Het kapitalistische stelsel met alle gebreken achtte spr. toch nog honderdmaal beter dan het com munistische. De heer Guit (r.k.) was met den heer Van den Tempel van oordeel, dat de fout ligt bij het kapitalisme. Spr. waarschuwde tegen den op de Regeering uit- geoefenden drang om loonsver laging in de z.g. beschutte be drijven te bewerken. Prof. Slotemaker de Bruine (c.h.), hekelde met de heeren Van den Tempel en Albarda de opdrijving van het nationalisme en erkende de drukkende lasten van de reparatiebetalingen en oorlogsschulden. Hij achtte het niet verantwoord, in dezen voor de schatkist zoo bezwaarlijken tijd aan te dringen op verhooging van uitkeeringen uit 's lands kas, zooals wordt beoogd met de moties-Van den Tempel. Spr. vroeg wel aan de Regee ring, mede te werken tot een betere verdeeling van de voor steun beschikbare gelden. De heer Boon (lib.) was door de rede van den heer Albarda teleurgesteld. Met aanvallen op het liberalisme komt men er niet. De moeilijkheden zijn van in ternationalen aard. Aan loons verlaging valt, meende spr., niet te ontkomen. Spr. besloot met de mededeeling dat we ook in Europa op lager niveau moeten gaan leven. De heer Smeenk (a.r.) meende, dat wanneer de nood dwingt, ook de loonen in het geding komen. De heer De Visser (c.p.) zeide, dat alleen de dictatuur van het proletariaat ons uit den chaos kan helpen. Spr. diende een motie in, be- oogende gevallen, en dit feit werd bevestigd door drie getuigen aan wier intelli gentie en helderheid van geest ik geen oogenblik hoefde te twijfelen. Wat ik nadat ik deze bijzonderheden had gehoord, in de eerste plaats te doen had, was de kapel aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Deze is klein en oer-oud, buitenge woon massief gebauwd. De toegang wordt uitsluitend gevormd door eer. verbindingsdeur, die uit het kasteel erheen voert en waarvan de heer de Martignac altijd zelf den sleutel heeft niemand van het personeel bezit een duplicaat. De kapel heeft een langwerpig grondplan; het altaar is door tralie werk van het schip afgescheiden. In het schip zijn twee graftomben, in het koor bevinden zich alleen vier hooge kandelaars en het koorhek met daar achter het marmeren altaar met vier kandelaars erop; twee aan iederen kant. Boven het altaar hangt de „grim mige dolk", zooals ik hoorde dat hij genoemd werd, een naam die waar schijnlijk aan een of andere oude familiekroniek is ontleend. Ik heb het wapen naar beneden gehaald en aan dachtig bestudeerd. Het lemmet is ongeveer 25 centimeter lang, 5 centi meter breed aan de basis en loopt uit in een afgeronde maar uiterst scherpe punt, eigenaardig gevormd. De dolk is twee-snijdend. De metalen schede is heel merk waardig. Ze bergt niet alleen het lemmet, maar óók grootendeels het gevest, zoodat die scheede, of het wapen zich erin bevindt of niet, er uitziet als een kruis. Br is een kruii- ituk aangesmeed, waarin dl balk van le. boeren en tuinders wier inkomen daalt beneden f 1000 per jaar, een zoodanige crisis toelage te verschaffen, dat dit minimum-inkomen is gewaar borgd 2e. een minimum-inkomen van f 1000 te waarborgen voor pach ters en hypotheeknemers 3e. alle executies ingevolge hypotheek- of belastingschuld worden verboden 4e. opzegging van pacht door grondeigenaren wordt verboden 5e. woninguitzetting wordt ver boden 6e. commissies worden door de noodlijdenden ingevolge sub. le en 2e ingesteld ter onderzoek van de daarin bedoelde uitkeeringen. Voorts zou spr. een heffing in eens verlangen van de vermogens boven 10 mille, een heffing van het Nederlandsche kapitaal dat buitenlands wordt geplaatst en afschaffing van de bewapening. In een tweede motie vroeg hij uitkeering van een extra-steun van f 2 50 per week aan alle werk- loozen, alsmede uitreiking van benoodigde voeding, kleeding en dekking voor gezinnen en werk- loozen en een extra-week-uitkee- ring met Kerstmis. De moties werden onvoldoende gesteund. De heer Kersten (s.g.p.) be toogde, dat de heer Van den Tempel de crisis niet heeft op gelost en dat uien alleen op Gods Woord kan bouwen. Wanneer men heeft te kiezen tusschen meer minderwaardige guldens of min der koopkrachlige guldens, dan kiest ieder verstandig mensch de laatste. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, be hoefde aan het gesprokene weinig toe te voegen, daar de zaak van vele kanten is beschouwd. Aan passing van levensstandaard aan de tegenwoordige tijdsomstandig heden is noodig en terecht is het voorbeeld van het buitenland daarbij in acht genomen. Algemeene loonsverlaging streeft de Regeering niet na, doch zij het gevest rusteen zeer weinig voor komend model. Dat deze kruisvorm niet toevallig is, blijkt uit het feit, dat een kleiner kruis op de scheede Is gegraveerd met eronder de woorden „Mij is de wrake: Ik zal vergelden". En op het blad van het wapen staat „Ik waak; ik tref". Op den knop van het gevest is dan nog een vijfpuntige ster heel diep ingegraveerd. Dus my sterie in overvloed En dit wonderlijke wapen heeft de lugubere reputatie in staat te zijn (hetzij uit eigen kracht, hetzij gedre ven door een onzichtbare hand I) een moorddadigen aanval te doen op iede ren vijand van het geslacht der Mar- tignacs, die toevallig na zonsonder gang de kapel binnentreedt. Zooals jullie weet, ben ik geneigd, raadselachtige gebeurtenissen uit na tuurlijke oorzaken te verklaren, zoo lang het tegendeel niet bewezen is 1 Daarom onderzocht ik alle hoeken en gaten van de kapel, beklopte de wan den en den vloer, monsterde om zoo te zeggen iederen vierkanten centi meter en speciaal wijdde ik mijn aan dacht aan de twee graftomben. Toen dat deel van het onderzoek voorloopig niets had opgeleverd, haalde ik een ladder en inspecteerde het ge welfde dak. Drie dagen bracht ik in de kapel door en op den avond van den derden dag had ik de absolute overtuiging, dat zich nergens in het gebouwtje een levend wezen zou kun nen verbergen en ook, dat de eenige weg om de ruimte binnen te komen of te verlaten, inderdaad de deur is, die in het kasteel voert, de deur, die altijd gesloten is en waarvan monsieur de Martignac aelf den sleutel be» waartt ziet onvermijdelijk groote moei lijkheden, indien niet tijdig de bakens worden verzet. Dit dient in overleg te geschieden. De Regeering blijft de hoop koesteren dat zoodanig overleg tot stand kome. Ten opzichte van de werkloo- zenverzekering in de beschutte bedrijven zeide spr, dat daarin de arbeiders zelf voor de extra premie voor de verlengde uitkee ring moeten opkomen. Het denk beeld van den heer Loerakker zal worden overwogen. Voorts zal een extra-crisis-uit- keering aan de werkloozenkassen worden overwogen. Aan de moties heeft de Regee ring geen behoefte, daar geschiedt wat financieel mogelijk is. Beperking van den invoer, zoo als de heer Kortenhorst aanbeval, zou wel eens een middel kunnen blijken dat erger is dan de kwaal. Meer is de aandacht der Regee- riug gericht op bevordering van den export. Met het betoog van dr. Vos kan de Regeering grootendeels instemmen. De Regeering verwacht belang rijke adviezen van het op initiatief van Prinses Juliana ingestelde crisis comité-Van Citters. De vlascultuur zal in den vorm van werkverschaffing worden ge holpen. Overwogen zal worden wat voor den land- en tuinbouw in Noord-Holland kan worden gedaan. Verleden week heeft spr. een conferentie gehad met vertegen woordigers van de Nederlandsche kolenmijnen, met het doel den afzet van deze mijnen te bevor deren, o.a. door het gebruik van Nederlandsche kolen door dien sten en overheidsbedrijven in Ne derland aan te moedigen. Dit overleg wordt voortgezet. Toezicht op banken mag niet zoover gaan, dat het zou ont aarden in medebeheer. Op de vraag van den heer v. d. Tempel of de Regeering be reid is extra-steun te verleenen aan hen, die door de werkloos heidscrisis zijn getroffen, ant- Maar gesteld zelfs, dat ik een of andere opening, een geheime of niet, zou hebben ontdekt, dan zou de ge heimzinnige aanval daarmee toch niet te verklaren zijn geweest. Want de kamerdienaar werd door den dolk ge troffen onder de oogen van den pas toor, van den landheer zelf en van diens zoon Paul. En de oude André kon er een eed op doen dat geen levend wezen hem den stoot had toe gebracht.... Uit het ledig was die gekomen, zooals de geestelijke het mij beschreven had! Uit het ledigeen eigenaardige gewaarwording ik zou bijna zeggen, kippenvel krijg je, als je zooiets hoort, hè? En dat was nu het mysterie dat ik moest oplossen. Na het probleem van alle kanten onderzocht te hebben, ontwierp ik een plan van actie. Monsieur de Martignac stelde ik voor, dat ik een nacht in de kapel zou doorbrengen en toezien, wat de dolk voor grappen zou uitha len. Maar daar wilde de oude land edelman, een kleine zenuwachtige baas, volstrekt niet van hooren. Ik kreeg de overtuiging, dat hij vast ge loofde aan een of andere bovenna tuurlijke kracht, die na zonsonder gang zijn tenten opsloeg in de kapel. Hij vertelde me tenminste dat hij altijd gewoon was geweest 's avonds de verbinsdingsdeur op slot te doen, om te beletten dat een overmoedige dwaas zich zou gaan blootstellen aan ge varen, die het verblijf in de kapel bij donker wellicht mocht opleveren; je kon immers nooit weten wat van die oude verhalen waar was of niet, en dat hij na het gebeurde met zijn kamerdienaar; dat de waarheid vatl die verhalen maar al te zeer scheen woordde spr., dat hierover zal worden overlegd met decommissie Van Citters, Tenslotte uitte spr. de hoop, dat de klove tusschen hen, die overheidszorg en hen, die parti culiere hulp voorstaan, zal worden overbrugd. De heer Van den Tempel, re- pliceerend, herhaalde dat tiendui zenden werkloozen onvoldoende steun krijgen. De politiek van de Regeering van het oogenblik kan geen an dere strekking hebben dan de arbeiders door middel van honger murw te maken voor loonsver laging. Spr. kwam met kracht daartegen op. Minister Ruys antwoordde den heer Van den Tempel nog, dat deze verzuimd heeft aan te geven, hoe de middelen om aan diens wenschen in te willigen, zouden moeten worden gevonden. Tenslotte zijn, zooals gemeld, de moties verworpen. Nederland één groot arsenaal Een Duitsch dagblad, de Dort- munder General Anzeiger bevat een artikel van Karl Conrad, ge titeld de Nederlandsche wapen industrie, waarin beweerd wordt, dat in Nederland bij Krimpen aan den ljsel een opslagplaats bestaat, waar 1500 a 2000 kanonnen zijn, welke opslagplaats in verband wordt gebracht met Duitsche par ticuliere firma's, in de eerste plaats met de firma Krupp. Ver der wordt in dit artikel gezegd, dat volgens een internationale enquête uit de kringen van de vredesbeweging, vooral van de internationale vrouwenliga, bij de Hollandsche industrie en Handels- Maatschappij ongeveer 350 arbei ders werkzaam zijn voor de ver vaardiging van kanonnen, gewe ren en machinegeweren, die niet alleen voor de Nederlandsche Regeering, doch ook voor Turkije bestemd zijn. Deze firma wordt beschouwd 'als een voortzetting van de Ehrhardt fabrieken te Düsseldorf. De firma Krupp zou met 25 pet. en de Vereenigde Industrieonderneming met ruim te bevestigen, onder geen beding zijn toestemming zou geven dat iemand een nachtelijk bezoek aan de kapel bracht. Ik moest me bij deze beslissing neerleggenik vond den ouden man een bijgeloovig heerschap, maar kon mij aan den anderen kant voorstellen, dat hij de verantwoording niet op zich durfde nemen, dat mij iets zou over komen. Dien avond, toen ik bezig was mij uit te kleeden, kreeg ik een idee, hoe ik er in zou kunnen slagen om na dm'ter de kapel binnen te komen, zonder monsieur de Martignac zenuw achtig te maker. Ik zou morgen den sleutel vragen, een afdruk nemen en voor een duplicaat zorgen I Dan was ik geheel vrij in mijn bewegingen Den volgenden ochtend vroeg ik den sleutel, met de mededeeling, dat ik een foto van het koor wilde maken. Ik deed dit inderdaad en toen ik klaar was gaf ik den sleutel aan monsieur Charles terug maar niet dan nadat ik een afdruk in zeep had gemaakt. Ik had de opgenomen plaats in het chassis bij mij, maar de camera had ik gela ten waar zij was, omdat ik nog een tweede opname van het koor wilde maken, dien nacht, van hetzelfde punt als de daglichtfoto. Ik ging met de plaat en den zeep» afdruk naar Valence. De plaat bracht ik bij een fotograaf; ik ontwikkelde haar daar en liet haar achter om te drogen en beloofde, dat lk den vol» genden dag zou terugkomen, (Wordt vervolgd.) Wees bij den kwaadspreker doof en bij «ten twistzieke «tem, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1