enkele Boom oo Hakhout Een Kamer met Keuken, Recntszaken. Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Burgerlijke Stand. Advertentiën. TE HUUR: Gevonden Portemonnaie met geld. Wanneer dus een landbouwer die 1200 K.G. heeft en iedere maand Vis afleverde, sou hy ontvangen: September 11, October ƒ11,Nov. ƒ11,10, December ƒ11,10, Jan. ƒ11,20, Februari ƒ11,30, Maart f 11,45, April 11,60, Mei 11,75, Juni ƒ11,90, Juli ƒ12,05, Augustus 12,20. In totaal 137,65 Gereserveerd is 12 X 1 12,— Voorbewaring na 1 Sept. 0,35 160,- Na 1 September wordt 5 cent per week bewaarloon verleend. Hieruit kan men zien, dat de richtprijzen geheel worden uit betaald. Natuurlijk zal by vroege aflevering er een overschot zyn, doch dat kout aan de nabetaling ten goede. Sombere vooruitzichten. Het Koninklyk Nederlandsch Landbouw comité hield Vrydag •nder voorzitterschap van den J. L. Wysingh algemeene ver gadering te Den Haag. De voorzitter opende de by- eenkomst met een woord van welkom, in het byzonder tot de officieels afgevaardigden en ver tegenwoordigers. Spr. herdacht vervolgens den heer I. Kakebeeke. Hierna bracht spr. de land bouwcrisis naar voren, erop wyzend, dat deze vergadering, evenals die van verleden jaar, geheel in het teeken van de crisis siaat. Thans xyn de voor uitzichten in den landbouw zoo danig, dat daarover zijaerzijds slechts de somberste klanken kunnen worden geuit. In vergelyking met de cyfers over het eerste haltjaar 1931 blijkt, dat er over de geheele linie, met uitzondering van con sumptieaardappelen een belang rijke daling is te constateeren de kleine styging by haver is van geen beteekenis. Overigens zyn thans ook voor de gemengde en veehoudersbe- dryven de moeilijke tijden aan gebroken. Onze export van zuivelpro ducten heett met groote moei lijkheden te kampen gehad. Spr. herinnert aan de credietcrisis van Duitschland, in Juli uitge broken, waardoor onze export van landbouwproducten gevoe lig werd getroffen. En al is dit gevaar afgewend, mede doordat de buitenlandsche geldschieters zijn overeengekomen de op kor ten termijn aan Duitschland verleende credieten „stille zu halten" d.w.z. niet op te zeggen gedurende zes maanden, toch is herhaling niet uitgesloten. Spr. dankt de Regeering en de Neder- landsche bankiers voor hun optreden ten deze ten gunste van de Nederlandsche landbouw- exportbelangen. Groote onzekerheid is voor het bedrijf, dat zich bezighoudt met bet mesten van baconvar- keus, ontstaan doordat plotseling op 21 September j.l. het Engel- Bche pond sterling is losgemaakt van zyn goudbasis, als gevolg waarvan de waarde van deze valuta met circa 20 tot 25 pet. is verminderd, Nu oek onze concurrenten op de Engelsche markt, n.l. Denemarken en Zwe den ook bun betaalmiddelen hebben laten deprecieeren, waar door zy op ons een voorsprong hebben op die markt, ziet het er voor den Nederlandschen export naar Engeland van bacon, maar ook van eiereD en boter, zeker niet rooskleurig uit. Eu als om de maat vol te maken, is nu ook door Frank rijk een stelsel van contingen- teering van den invoer van onze veeteeltproducten aange kondigd en ten deele reeds in uitvoering gebracht. Spr. deelde mede, dat het comité voor eco nomisch verweer deze aangele genheid reeds heeft ter hand ge nomen. Spr. drong aan op inlossing door de Regeering van haar toe zegging om ten behoeve van de veenkoloniale aardappelcultuur een afdoende steunregeling be kend te makendeze zaak is Beer urgent. Tea aanzien van de suiker bietenteelt is er édn lichtpunt. Naar verluidt, zullen eenige Kamerleden een wetsvoerstel in dienen, dat de bedoeling heeft de suikerbietenteelt loonend te maken. Spr. uitte den wensch dat Regeering en volksvertegen woordiging dit voorstel zullen aanvaarden. Tenslotte drong spr. aan op spoed by de Regeering met den uitbouw van de Landbouwhoo- geschool in dier voege, dat voor den leerstoel zuivelbereiding een met onze waardigheid van be langrijk zuivelland in overeen stemming zynd laboratorium wordt gebouwd zoomede op de iustelliug van eigen ministerie van landbouw. De heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes hield ver volgens een voordracht over de landbouwcrisis en de suikerbie tenteelt. Zitting van 16 October 1931. De volgende vonnissen wer den uitgesproken T. E v. d. V., oud 30 jvee koopman te Philippine, is wegens overtreding dor Motor- en Ry- wielwet, met vernietiging van het vonnis van den kantonrech ter, vrijgesproken. F. D. D'H., 75 j., zonder be roep te St. Jansteen, is wegens openbare dronkenschap, met ver nietiging van het vonnis van den kantonrechter, veroordeeld tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. K. P., 38 j., monteur te Sluis kil, is wegens schennis van de eerbaarheid, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Tor Neuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van dea kantonrechter, waarbij P. S., oud 34 j., machinist to Axel, is ontslagen van alle rechtsver volging tor zake vaD overtreding van de Motor- en Rywielwet Tegen den leidekker Mah- ring te Amsterdam, die verdacht wordt zijn knecht uit den toren te hebben doen valleD, is levens lange gevangenisstraf geöischt. Het publiek applaudiseerde. Bankoverval te Rotterdam. Nadat enkele dagen geleden te Amsterdam een bankroof vol gens het recept-Chicago had plaats gehad, hebben Vrijdag te Rotterdam twee bandieten ge tracht op dezelfde wyze hun slag te slaaD. Omstreeks vijf uur drongen twee met revolvers gewapende mannen 't filiaal van de Incasso- Bank aan den Goudschesingel binnen. Het personeel van het filiaal bestaat uit 9 man, wien bevolen werd de handen in de hoogte te steken en zich naar de ach terzijde van het kantoor te be geven. Juist toen een van de kerels op de balie was gesprongen en over het hek wilde klimmen, kwam een banklooper van de straat af het kantoor binnen. Hierop hadden de beide indrin gers niet gerekend en zy gingen er onmiddellijk vandeor, zonder iets te hebben kunnen mede- nemen. Tegelijkertijd wierp de direc teur een melkflesch door de voor ruiten, waardoor de aandacht der voorbygaDgers werd getrokken. Achtervolgd door omstanders en bet personeel van de bank vluchtten de boeven ieder in een andere richting. Een van hen was spoedig verdwenen, maar de ander werd geruimen tijd achtervolgd. Tydens de achtervolging loste hy een aantal revolverschoten, waarby eenige personen werden geraakt. Op de Linker-Rottekade stapte hy in een leegstaanden vrachtauto, waarmee hy wilde wegrijden. Dit gelukte hem echter niet, daar de achtervolgers in grooten ge tale op den auto toeschoten. De cabine van den auto werd ver nield 6D eerst toen slaagde men er in) den bandiet te overmannen. By het laatste gevecht werden hem eenige Blagen met een fyze- ren staaf toegebracht, waardoor hy vry ernstig gewond werd, maar wederkeerig werden ook anderen door revolverschoten verwond. De man werd aan de politie overgeleverd en is in verzekerde bewaring gesteld. De houtkoopman Bernarc te Vaals, die bezig was met het verladen 7an hout, kreeg plot seling een trap van bet paard tegen het onderlijf. De man overleed kort daarna. De mijnwerker Schuiten uit Kerkrade is in de onder- grondscbe werken van de staats mijn Wilhelmina onder afvallend gesteente geraakt en gedood. De man was 43 jaar, gehuwd en vader van één kind. Op den Amersfoortscheweg te Huis ter Heide sloeg de door dr. V. uit Utrecht bestuurde aut eenige malen over den kop by het in groote vaart passeeren van 'n anderen auto, waarby de zwenkiDg vermoedelijk te sterk genomen werd. Dr. V bleef ongedeerd. Esn in zittende dame kreeg een hoofd wond, een heer Drak een sleutel been. Na geneeskundige hulp werd het drietal per auto naar Utrecht overgebracht. De doodende mist. Dr Palombi, een civiel-inge- nieur, die een speciale studie heett gemaakt van den invloed van electriciteit op het menscbe- lyk lichaam, zal fianenkort zijn rapport publiceeren over het onderzoek, dat by heeft ingesteld naar den mist, die verleden jaar winter in de Maasvallei bij Luik den dood van ele menschen heelt veroorzaakt. Dr. Palombi ontkent de mogelijkheid, dat de dood veroorzaakt is door vergif ten. Hy verklaart, dat de oorzaak van mechano-electrischen aard is en neemt aan, dat de mist geladen was met electriciteit, zoodat by lage temperatuur een hoeveelheid met electriciteit gela den bevroren waterdroppels de longen is binnengedrongen. In gevallen, waarin de longen voor 75 pCc. gezond waren, bad dit geen ernstige gevolgen, doch in alle gevallen van keel- of long ziekte had dit den dood tenge volge. Ds. Palombi gelooft, aldus de „Tel.", dat in de meeste ge vallen de slachtoffers van den mist het leven zouden hebbea behuoden, als zij eenvoudig een wellen doek om de keel hadden gewikkeld. Thomas Alra Edison f Zondagmorgen 3.24 u. is de beroemde uitvinder Alva Edison in den ouderdom van 84 jaar te West Orange (N. Amerika) over leden. Als krantenjongen begonnen, is hij de grootste man zijner eeuw geworden. Boefje. Hedenavond geeft mevr. Annie van der Lugt Melsert—van Ees voor de 350e maal de rol van Boefje in het stuk van dien naam, geschreven door Brusse. De voor stelling wordt gegeven in de stadsschouwburg te Amsterdam. Een inderdaad artistieke prestatie èn voor de tooneelspeelster èn voor den schrijver. Geen wonder, dat toen Zondag dit nummer te St. Nicolaaswerd gegeven in een matinee, het be zoek daar zeer groot was. Er zit ook meer kunstgenot in dan in een paardenspel, waar mensch en dier sidderen onder de knoet. Sportnieuws. Voetbal. Axel Hansweert 10—1. De nieuwe 3e klasser Hansweert heeft Zondag geducht klop gehad van onze stadgenooten, terwijl de 101 uitslag nog geenszins ge flatteerd is. Integendeel, wanneer de Axelsche voorwaartsen wat meer geluk hadden ondervonden bij diverse goede schoten, dan waren waarschijnlijk reeds bij de rust dubbele cijfers bereikt. Het begin was al sensationeel. Onmiddellijk na den aftrap kreeg de Axelsche rechtsbuiten den bal te pakken, rende er mee door de Hansweertsche gelederen, een gloeienden kogel volgde en 't was 1 0. De Oranjemannen speelden in een vlot tempo verder en be kogelden voortdurend het doel der bezoekers, d«t echter met veel bravour gedurende het vol gende half uur verdedigd werd. Op wonderbaarlijke wijze ont kwam Hansweert meermalen aan verdere doorboring van haar doel. De Axelsche achterhoede had intusschen met de weinige aan vallen van Hansweert, die meer van goeden wil dan van kunnen getuigden, weinig moeite. Toen kwam er plotseling weer een sensationeele wending in den strijd binnen enkele minuten tijds bracht Axel den stand van 1—0 op 5—0 en daarmee brak de rust aan. De tweede helft leverde een getrouwe copie van de eerste, met dit verschil, dat Axel het blijkbaar welletjes vond, toen de voorsprong tot 7—0 was opge voerd en zich niet zoo veel meer inspande. Hansweert werd daar door een poosje sterker, zoodat er zelfs nog gevaarlijke momenten voor het Axelsche doel ontstonden. In deze periode zwoegde Hans weert om een tegenpunt te maken, wat tenslotte gelukte. De Oranje mannen zetten er toen blijkbaar alles op om de dubbele cijfers te halen, wat hun ook gelukte, want toen de gemoedelijke heer Gillissen uit Middelburg die den uiterst sportieven wedstrijd goed leidde, het eindsignaal aan zijn toeter ontlokte, stond het 10—1 voor Axel, een resultaat, waarmee de Oranjemannen ongetwijfeld tevreden zullen zijn en waarover Hansweert blijkbaar ook niet treurde, althans welgemoed ver lieten de jongens het speelveld, berustend in de zware nederlaag, en zooals hun aanvoerder het uitdrukte, ,met een eeresaluut voor het geraffineerde, knappe Axelsche spel, waartegen wij nog niet opgewassen zijn". De andere uitslagen in deze afdeeling zijn Hulst—Zeelandia 2 7—1 Middelb. 2 De Zeeuwen 3—5 Voor den Z V.B. moest Axel 2 te Hontenisse tegen de club van dien naam spelen, die echter aan bloedarmoede schijnt te lijden, althans geen elftal op de been kon brengen, met als gevolg uitstel. De uitslagen in de le klas B van den Z. V. B. waien: Clir.geTerneuzen 2 1—2 F.C. Sluis—Steen 5—0 2e klas B. Phivo—Oranje 0—0 Stoppeldijk—Sluiskil 1—1 KON. NED. VOETBAL BOND Afdeeling IV. Competitiestand 3e klasse A. Hulst 4 4 0 0 18—8 8 Axel 5 3 11 21—7 7 Middelb. 2 4 1 1 2 9—11 3 Sas. Boys 1 1 0 0 2—1 2 Vlissing. 2 3 1 0 2 10—8 2 Hansweert 3 1 0 2 5—17 2 Zeeuwen 4 10 3 14—19 2 Zeelandia 2 4 1 0 3 9—17 2 ZEEUWSCHE VOETBAL BOND Competitiestand 2e klasse B. Stoppeldijk 3 2 10 12—2 5 Fratelli 2 110 8—1 3 Terneuz. 3 3 111 4—7 3 Oranje 2 0 2 0 2—2 2 Phivo 10 10 0—0 1 Hontenisse 10 0 1 0—7 0 Axel 2 2 0 0 2 2—9 0 Graauw 0 0 0 0 0—0 0 Gedurende de maand Sept. 1931. GRAAUW. Gehuwd. 16. Abra ham Versnel, 31 j. en Emelie Matheyssen, 20 j. Geboren. 4. Joseph, z. van Judocus van Denderen en Anna de Rooy. OverledeD. 17. Corndis de Koning, weduwn. van Rosalia van Gimst. HONTENISSE. Ondertrouwd. 29. René van Dommelen, 28 j. sa Petronella Vriens, 26 j, Gehuwd. 4. Jacobus van Immerseel, 37 j. en Elodia Ke gels, 24 j'. 11. Alouisius Due- rincks, 29 j. en JosephinaHoef- eijzers, 37 j. Geboren. 5. Robertus, z. van Jos. de Rjjk en A van Water schoot. 7. Jacobus, z. van Jac. Dees en Suz. Verpoorte. 8. Rosalia, d. van Jac. de Maat en Col. Boeykens. 10. Remy, z. van Franc Arends en R. Ever- aardt. 13. August, z van Petr. Andriessen en Ph. de Booy. 14. Elza, d. van Petr. Hejjmau en E. van Leemput. 17. Nelly, d. van Jos. Scheerders en L de Block. 18. Josepha, d. van Petr. de Theije en J. de Blieek. 22. Agnes, d. van Petr. Hoop en Ph. van Sikkelerus. 23. Sophia, d. van Jos. Adriaansens gd F. Baart. Overleden. 23. Johannes Struijiaart, 71 j., z. van Adriaan en Anna Matthijssen. PHILIPPINE. Gehuwd. 18. Edmond de Vriendt, 24 j. en Maria Roegiers, 24 j. Geboren. 17. Arthur, z. van Eduardus Haers en Cornelia van Ginneken. 20. Maria, d. van Marcel Cornelis en Irma Wyne. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe Regeeringsprijs Rogge f 4,50 a f 5.50. Wintergerst f 5,50 a t 6,50 Zomergerst f 5,50 a f 6,50. Haver f 4,50 k f 5,50 Erwten f 11,— af 12,—. Paarden- boonen t 0,— a f 0,—. Duiven- boonen f 9,— a f 10. Bruine- boonen f 10,— a f 11,Lijn zaad f 8,—af 9,—Blauwmaan- zaad f 17,— a f 18,—. Qroen Vlas f 0,0,0 a f 0,0,0. Gebookt Vlas f 0,0,0 a f ,00 Gezwingeld Vlas f 0,a fO,Aardappels f 2,50 a f 3,50. Stroo f 9,k f 11 Koolzaad f 10,a f 11 Mosterdzaad f 12.— k f 13.—. Boter f 1,15 a f 1,20, Eieren f6,- A f6,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen ais volgt Tarwe f 10,—a f 12,—. Rogge f 4.— a t 5,Wintergerst f 5. af 6.—. Zomerg. f5.— k f6. Haver f 4.a f 5,Erwten f 7.a f 10,50. Paardenboonen f 7.a f 8.— Duivenboonen f 8.a f 9.Witteboonen f af 0.Bruineboonen f 7.a f 10.Boekweit f a f Lijnzaad f6.k f 8,—. Blauw Maanzaad f— a fMosterdzaad f a fGroen Vlas f a f Gebookt Vlas f k f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 k f 0.00. Koolzaad t 9.— a f 11.— Stroo f—Eieren 26 sluks f 1,56. Slachtvee aangev. 26, verk. 12. Varkens aangev. 43, verk. 29. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. Het Bestuur van de R. K. Kerk van den H. Gregorius de Groote alhier, laat by inschrijving verkoopen in de omgeving van kerk en pastorie. Nadere inlichtingen geeft de heer JOS. BAERT, Station straat, aan wien ook vóór 1 November de inschrijvingsbiljet ten gezonden moeten worden. met of zonder een gedeelte SCHUUR, naar believen. Zeer geschikt voor zakenmenschen. Te bevragen aan het Bureau van dit blad. Terug te bekomen tegen be« taling der advertentiekosten bij J. W. SIMONS, Schapenbout O 44o»

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3