Inzegening en opening der nieuwe katholieke school. Landbouw. toogde dat de oorzaak van deze crisis te zoeken is in de kapitaal vernietiging in den oorlog, ter wijl de internationale politiek daar na die vernietiging niet heeft wil len erkennen, Een planmatige distributierege ling zou internationaal moeten ge schieden. Wie zou zoo'n plan moeten maken En is er eenige kans, dat zulk een plan goed zou zijn Op het oogenblik is er geen gevaar voor onzen gulden, maar in dezen tijd van wantrouwen is er maar weinig noodig om den toestand te wijzigen. Voor ver hooging der ^steunnormen achtte spr. geen aanleiding aanwezig. Nog eenige sprekers hebben het woord gevoerd, maar men kwam tot dezelfde conclusie, nl dat ook de sociaal-demociaten al evenmin het middel weten, om uit de misère te komen. Waar is de Regeering, deStaats man, de economische dokter, die de kwalen van het oogenblik kan wegnemen en met juistheid kan zeggen, wat er gedaan moet wor den. Het beste is daarom maar: geduldig afwachten maar, tot het beter wordt en onderling samen werken opdat het niet nog erger wordt. Drente's nieuwe gouverneur. Met ingang van 1 Noverber is benoemd tot commissaris van de Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, thans griffier der Tweede Kamer. ©ift van de Koningin Voor eenige weken werd het bestuur der vereeniging,, Rust een weinig", die het Chr. Rusthuis voor on- en minvermogenden van dien naam te Dieren (Gelderland) exploiteert, verblijd met een gift van H.K.H. Prinses Juliana. Thans kwam bij het bestuur de mede- deeling binnen, dat het ook H.M. de Koningin heeft behaagd een belangrijke bijdrage voor het vooral in deze tijden zooveel steun behoevend werk te schenken. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmid delen over de maand September 1931 bedragenf 34.690.642 32, d.i. f4.467378.51 minder dan 1/12 der raming voor het geheele jaar en f 6.117.615.02 minder dan de opbrengst over de maand Sep tember 1930. De opbrengst over de eerste drie kwartalen van 1931 bedraagt f334.082.521.86, d.i, f 18.339.665.61 minder dan 9/12 der raming voor het geheele jaar en f46.227.949.12 minder dan de opbrengst over de eerste drie kwartalen van 1930 Een andere roeping. Naar „Het Volk" verneemt, heeft ds. Faber, thans predikant te Zutphen, besloten den Kamer zetel, waarvoor hij door het Centraal Stembureau als opvol ger van dhr.Kleerekooper was aan gewezen, te aanvaarden. Volgens de reglementen der Ned. Hervormde Kerk zal ds. Faber als gevolg van zijn be slissing het predikambt moeten neerleggen. Gisteren werd het nieuwe schoolgebouw voor lager onder wijs aan de Roomsch-Katholieke school alhier ingezegend en in gebruik genomen. De plechtigheid werd vooraf gegaan door H.'H. Missiën ge celebreerd door den ZeerEerw. heer P. L. Goetstouwers, pastoor alhier, geassisteerd door den ZeerEerw. heer pastoor Binck uit Terneuzen als diaken en den Eerwaarden Pater Invocentius te Sluiskil als sub-diaken, in de R.-K. kerk. Behalve de leerlingen en het personeel der school waren vele ouders en genoodigden ter kerk getogen, om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Na de eerste Mis besteeg de pastoor den kansel en sprak zijn parochianen toe, wijzende op de woorden eener Joodsche vrouw, die deze richtte tot de dochter van Pharaö, n.l.Neem dit kind, voed het op en we zullen U beloonen. (Ex. 2 t 9). Spr. nam deze woorden tot de zijne en ongetwijfeld zal ook het gemeentebestuur dat doen, zei spr., waar het er belang in stelt, dat de kinderen een goede op voeding ontvangen en als vol wassenen zij tot heil der Maat schappij zullen leven en werken. Er is daartoe een school ge bouwd naar de eischen des tijds, voor zoover we dit verlangen mogen van een gebouw, als ver blijf voor datgene, wat ons het dierbaarste is, nl. onze kinderen. Spr. droeg school en kinderen aan de onderwijzers op, opdat ze van hun taak een roeping maken. Hij dacht daarbij aan een drietal zaken, die het kind bezit en waarmede rekening gehouden moet worden, nl. Ie het gevoel en de gedachte, 2e het verstand en 3e het reine hart met een sterken wil. Spr. spoorde de ouders en onderwijzers aan, dat het gevoel worde ontwikkeld en geleid tot vrede en naastenliefde, zooals Z.H. Paus Pius XI die voor schreef. Ontwikkel het verstand der kinderen tot het bewustzijn, dat de mensch overeenkomstig den wil van den Schepper recht vaardig en rein heeft te leven. En verheft het hart, steunt den wil tot een streven naar vromen Godsdienst, opdat het hart rein blijve. Is dit dan de geestelijke voe ding, die we het kind geven, dan blijft de belooning niet uit en zullen wij het zien blinktn als sterren aan den hemel. Aan de ouders vroeg spr. daartoe den steun en aan de onderwijzers zei spr. maak uw schoone, doch zware taak tot een roeping en herinner uzelf en de kinderen dagelijks daarbij aan de belofte Gods. Hierna werd nogmaals het offer gebracht en ongeveer 10 uur kwam men bijeen in de school en waren daar ook aanwezig de burgemeester, de secretaris en eenige leden van den gemeente raad. Er werd nu aangevangen met de eigenlijke inzegening, zooals die overeenkomstig de liturgische voorschriften geschie den moet. De kruisbeelden en de lokalen werden besprenkeld en bewierookt, onder het uit spreken der toepasselijke gebe den, om ten slotte overallenden zegen uit te spreken. Toen deze plechtigheid was afgeloopen, richtte pastoor Goet stouwers zich tot de aanwezigen en dankte in de eerste plaats ook namens het Kerk- en Schoolbe stuur en den Bisschop van Breda, den burgemeester en het gemeen tebestuur voor hunne tegenwoor digheid en tevens voor de mede werking, die zij hebben verleend tot het bouwen der school. Ook dank aan den Raad voor de toe gezegde subsidie's. Spr. noemde deze dag een gelukkige vooral voor de katholieken. Wanneer het schoolpersoneel gaarne onder wijs geeft, dan doet het dat zeker dubbel graag met de middelen, zooals die hier zijn geschonken Ook dankte hij den architect, den heer P. Ie Feber Jr., die uit stekend heeft gezorgd voor een goed ontwerp en keurige uitvoe ring. Spr. wenschte dat alles ten goede zal komen aan de katho lieke jeugd. Vervolgens deelde hij mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van den heer Inspec teur van het lager onderwijs, den Gemeente-Opzichter en het raads lid, den heer A. 't Gilde, onder de mededeeling, dat zijn fractie zal vertegenwoordigd zijn door den heer Ortelee. De burgemeester wees erop hoe in 1929 bleek, dat de school te klein was geworden en het kath. schoolbestuur vroeg om 2 lokalen bij te bouwen. In overleg met den Inspecteur werd echter beter gevonden een nieuwe school te bouwen en toen het daartoe strekkend verzoek bij den Ge meenteraad kwam, is dat ook met algemeene stemmen toegestaan Nu het gebouw er is en officiëel is geopend kan spr. niet anders dan ook namens het gemeente bestuur zijn hartelijke felicitatie's daarvoor uitspreken. Spr, hoopt dat de school zal leiden tot stich ting der jeugd en opvoeding en onderwijs ten goede zullen komen aan de kinderen, welke deze school bezoeken. De heer P. de Kort, hoofd der school drukte zij vreugde uit over dit gebouw, een vreugde die heerscht ook bij het overig personeel en bij de kindereu. De opening is een feest voor allen, die met de school temaken hebben. Want als waar is, dat de omgeving zijn stempel drukt op het werk, dan is dat hier het geval geweest, ofschoon spr. steeds daartegen heeft gekampt. Het feit, dat er soms meer dan honderd kinderen in één klas zaten, zegt genoeg. Spr. geeft de verzekering, dat hij zal doen, wat hij kan om het onderwijs op peil te houden en te doen be antwoorden aan de eischen des tijds, evenals ook het gebouw dat doet. Met meer liefde zal met Gods hulp nu kunnen worden voldaan aan de roeping van den onderwijzer en spr. hoopt de kinderen te zullen kunnen op voeden tot waardige leden der R -K. kerk en van de Maatschappij in 't algemeen. Gaarne had spr. gezien, dat ook de vorige pastoor bij deze opening nog tegenwoordig was geweest, doch het heeft niet kunnen zijn. Spr. wil hem van deze plaats toch nog danken en ook het schoolbestuur en den architect voor hetgeen zij in 't belang van de school deden. Hij hoopt, dat allen zoowel be stuur, als ouders voldaan zullen zijn over het werk van het onder wijzend personeel. Dhr. J M. Oggel wenschte als eerste wethouder en voorzitter van de school voor chr. onderwijs ook zijn gelukwensch met dit gebouw uit te spreken. Het ge bouw en de leermiddelen, het is alles schoon en spr. hoopt dat ook het innerlijke van de school schoon zal zijnHet onderwijs en in 't bizonderde opvoeding, op dat er goede karakters gevormd wordt n, en we menschen krijgen, die staan voor Staat en Maat schappij. Vooral in deze tijden is dat noodig en spr. hoopt daar om, dat ook hier het onderwijs zal mogen strekken tot vorming van menschen met edele karak ters, goede burgers op wier hulp mag gerekend worden bij de in standhouding van ons volksbe staan. Dankend voor het gesprokene, noodigde de Zeer Eerw. Pastoor hierna de heeren uit tot een rond gang- Maakt het schoolgebouw op zichzelf van buiten af een pretti- gen indruk, inwendig is dit nog meer het geval en komend tot de finessen kunnen we wel zeggen dat het een modelschool lijkt. Met de meest moderne behoeften is rekening gehouden en vijftigers, Roomsch of Protestantsch keken elkaar eens aan, of ze zeggen wilden„wat een verschil met den tijd toen wij in de oude school zaten wat intusschen maar gelukkig is ook. De lokalen zijn verschillend en stemmig gekleurd. De pla fonds bestaan uit celotex, zoo dat van galmen geen sprake is. De verlichting geschiedt elec- trisch en de verwarming met gas- automaten, d.w.z., dat zij zelf de temperatuur automatisch regelen. Ook de leermiddelen zijn per fect. Behalve het kruisbeeld in iedere klas, zien we er mooie wandplaten, waarop bijbe'sche en historische afbeeldingen en ook zeer mooie stedelijke en lande lijke tafereelen. Schoolbanken, borden, lessenaars, kasten, het is alles even practisch. Een ruime, luchtige gang geeft toegang tot de lokalen, maar ook tot de closets, waar alles is in gericht als waren we in 't bezit van de beste waterleiding. Zelfs is er een automatische, zeer hygiënische drinkfontein in de gang. En nu kan men dat alles als luxe beschouwen, maar dan komt direct de vraag naar voren: wat kosten de andere scholen niet aan vuur en licht, als men alleen maar eens rekent het geregeld aanmaken van kachels en het schoonmaken met het stof van een en ander, aankftop kolen, enz. Ook het gemak en de zinde lijkheid is hier onbetaalbaar. We kunnen dan ook niet anders doen dan bevestigen hetgeen de heer Le Feber herhaaldelijk te hooren kreeg, u hebt eer van uw werk. Na de bezichtiging werd onder den besten indruk afscheid ge nomen en kreeg het publiek toe gang, waarvan zeer veel gebruik werd gemaakt. Melden we ten slotte nog, dat evenals in de kerk ook in de school fraaie bouquetten prijkten, welke van bevriende zijde waren geschonken. AXEL, 20 Oct 1931. Door den heer C. Hamelink, raads'id alhier, zijn de volgende schriftelijke vragen ingediend, teneinde deze in de eerstvolgende vergadering in behandeling te nemen. De Raad der gemeente Axel besluit le. vast te stellen, dat een besluit tot het in werking stellen of stop zetten van de steunrege ling voor de werkloozen uitslui tend tot de bevoegdheid van den Gemeenteraad behoort, evenals het al of niet uitvoeren van eenig werk als werkverschaffing door de Gemeente 2e. tot het onverwijld in wer king stellen der tot nu toe gel dende steunregeling voor werk loozen en 3e. een steunregeling voor werkloozen vast te stellen, even als of gelijk aan die, welke inde gemeente Terneuzen geldig is. Toelichting hoopt de heer Hame link in de raadsvergadering te geven. Te Zuiddorpe is op medisch advies de lagere school gesloten wegens griep en mazelen. Te Terneuzen is opgericht een afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland, waartoe 19 leden toetraden, die nu een cursus zullen volgen voor akte z, welke staat onder leiding van den heer F. C. Jansen Ver- planke, hoofd der o. 1. s. te Othene. Het bestuur is samengesteld als volgtJansen, vnd., G. Wie- gers, hoofd van de chr. school te Othene, J. v. d. Berg, onder wijzeres aan de R. K. school te Sluiskil, J. E. Varel, onderwijzeres aan de Herv. school te Zaamslag en J. J. Hoebé, schilder en direc teur van de avondvakteekenschool te Axel. Vrijdag streken te Terneu zen 3 watervliegtuigen van de Nederl. Marine, na eenige malen boven de stad te hebben gecir keld, in de Buitenhaven neer. Na ongeveer een uur in de havens vertoefd te hebben, zijn de vlie gers in Oostelijke richting weer vertrokken. Café „Wilhelmina", Dijkstraat 69. Uitgetreden E.A. A. E. Vermast. Nieuwe EGideon van den Berge. Coöperatieve Boerenleenbank, Koewacht. Uitgetreden Bestuurs leden E. David en J. L. Kips Benoemd tot bestuurslidG. J Vael en J. Verbruggen, Koewacht Coöperatieve Boerenleenbank Zuiddorpe. Uitgetreden Bestuurs lid A. L. van Haelst. Benoemd tot bestuurslid C. van Rooijen te Overslag. Overleden kassier J. A. Lijppens. Benoemd tot kas sier A. L van Haelst, te Zuid dorpe. P. A. van Hoeve, Axel, Koe straat D 103, aannemers en fabri catie van betonwerken. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma, ouder den handels naam P. A. van Hoeve en Zoon, Weezen P. Vlassenrood, Hon- tenisse, Lamswaarde E 145, win kel in mannfacturen en kruide nierswaren. Uitgetreden Venn. R. L. er. Eliza Vlassenrood. De zaak wordt voortgezet door den vennoot Emilius Vlassenrood on der den handelsnaam Em. Vlas senrood. Opheffingen Zeeuwsch-VIaanderen (Terneu zen). „De Kleine Winst", Breskens, Boulevard 248, kruidenierswinkel. V.P. van Meenen, Breskens; N.V. Maatschappij schoenerschip „Zeehond", de Jongestraat 1. V. J. A. van RompuA. Weeda— Pladdet, Biervliet, Driewegen G 33, kruidenier. V.: A. Weeda, Biervliet. Op vermoeden van bedrie- gelijke bankbreuk zijn twee ge broeders v. D. uit Graauw, naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht. Zooals bekend zijn beiden in staat van faillissement. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder- I staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Blauwe kiel met werkbroek, geknoopt in geruiten handdoek. Brigade commandant alhier. Een lederen taschtje met vier rijwielplaatjes en een deursleutel. J. Oosting. Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen. Z.-Vlaanderen (Terneuzen.) Gerritsen's Technisch Bedrijf N. V., Biervliet, Raadhuisstraat, han del in landbouwmachines, elec- trotechnische artikelen, automo bielen en aanverwante artikelen, alles in den ruimsten zin. Direc trice G. M. de Smet-de Beer (O.K.), Biervliet, Comm.: W. J. Talsma, Amersfoort en C. Kos- tense, Biervliet. Bijv. tot de Nederl. Stcrt. van 10 December 1930, no. 240. Maatsch. kap. f 10.000, waarvan geplaatst en gestort f7000 (2137). Wijzigingen. Zeeuwsch-VIaanderen (Terneu zen) Uitvoering Tarwewet. De vereeniging Gew. Tarwe- organisatie verzoekt ons het vol gende te plaatsen Naar aanleiding van een paar vragen kan het volgende worden medegedeeld. Hceveel tarweverbouwers zyn er in Zeeland Voor oogstjaar 1931 zyn inge schreven by de G. T. Z. Oost Zeeuwsch-VIaanderen 1170 le- dec-aangeslotenen met 4! 20 H.A. West Zeeuwsch-VIaanderen 890 leden en 2780 H.A. Zuid-Bevelacd 1290 leden en 3123 H.A. Noord-Beveland 271 leden en 825 H A Walcheren 1371 leden en 895 H.A. Tholen en St. Philipsland 331 leden en 977 H.A. Schouwen-Duiveland 745 leden en 1880 H.A. Hoe komt men in verband met de in uitzicht gestelde maand- prijzen tot een gemiddelde prys van 12,50 per 100 K.G. zoaals steeds is vermeld in kranten berichten Da 12,50 gemiddelde prys moet zoo opgevat worden, dat een lid, dat gemiddelde (b) kwa liteit levert over alle leverings maanden met inbegrip van bc- waarpremie 12,50 per 100 K.G. ontvangt. De richtprijzen per 100 K.G. le, 2e en 3e kwaliteit zijn gemiddeld over het jaar resp. 13,50, 12,50 en 11,50. De G. T Z. houdt hiervan 1, per 100 K.G. iö, voor onvoor ziene omstandigheden, zoodat voor uitbetaling beschikbaar bly'ft gemiddeld resp. ƒ12,50, ƒ11,50 en 10,50. Deze bedragen be staan uit een grondprijs -j- be- waarpremie n.l. ƒ12,— ƒ11,— en 10,— en 0,50 per 100 k!g. bewaarpremie. De G. T. Z. heeft deze bewaar premie als volgt bepaald In da maanden September en October geen premie, in November en December 10, in Januari 20, in Februari 30, in Maart 45, in April 60, in Mei 75, in Juni 90, in Juli 1,05 en in Augustus 1,20, boven de grondprijs. De maandpryzen worden dus i kwaliteit abc Aflevering (overdracht) in Sept. t/m 31 Oct. f 12,— f 11,— f 10 1 Nov.—31 Dec. 12,10 11.10 10,10 1 t/m 31 Jan. 12,20,, 11,20 10,20 1 t/m 29 Febr. 12,30 11 30 10,30 1 t/m 31 Maart 12,45 11,45 10.45 1 t/m 30 April 12,60 11,60,, 10,60 1 t/m 31 Mei 12.75 11,75 10,75 1 t/m 30 Juni „12,90 „11,90 „10 90 1 t/m 31 Juli 13,05,, 12,05 11,05 1 t/m 31 Aug. 13,20 12 20 11,20

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2