Quaker Als een roosje iuinige Huisvrouwen VLUGKOKEND dm Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Rijk betaalde f4.006.110.—, we gens kosten van werkverschaffing en steunverleening. Tenslotte werd voor werkverschaffing be taald door de gemeenten f4.469.165.85 en door de provin cies f 177 843.52. Totaal kwam dus voor rekening van de overheid f 23.772.141.95. Ter verduidelijking wordt nog opgemerkt dat een groot deel der werkverschaffing heeft bestaan utt werken, welke door derden (Waterschappen,particulieren e.a werden uitgevoerd. Het deel der uitgaven, hetwelk ten laste van derden kwam (kosten van kunst werken, aankoop van gronden, een deel van de arbeidsloonen, kosten van toezicht enz.) is in bovenstaande cijfers niet opge nomen. Hetgeen door de tegen werkloosheid verzekerde arbei ders ten behoeve van de werk lozenkassen is betaald, is even min in bovenstaande cijfers ver werkt. Weet U waarom over de geheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, versche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. 7] Q Cn Nlm SS mx SO 02 CO A Een nationaal comit* tot leniging van den nood. Naar het Corr. Bur. verneemt is H. K. H. Prinses Juliana in overleg met H. M. de Koningin voornemens het initiatief te ne men tot samenstelling van een nationaal comité tot leniging van den nood der slachtoffers van de tegenwoordige crisis, voorzoover daarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Geen Hoffeesten. De Koningin heeft, in verband met de heerschende economische omstandigheden, besloten, offici- eele feesten, waaronder officiëele avondfeesten en diners, in het komende winterseizoen te Den Haag niet te doen plaats hebben. Overbrugging Hollandses Diep Het hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft naar aan leiding van de plannen betreffen de den bruggenbouw over de groote rivieren, aan den Raad van Ministers een schrijven gericht, waarin verzocht wordt een zoo spoedig mogelijke totstandkoming van de verbinding van Zuid-Hol land met Noord-Brabant en Zee land te willen bevorderen, door overbrugging van het Hollandsch Diep. leder uitstel van het totstand komen dezer verbinding doet het ten Zuiden van het Holl. Diep gelegen deel van ons land zich meer oriënteeren op het binnen land. Het dichtbevolkte gebied langs de monding de Maas en in het westen van Holland heeft groote behoefte aan een snellere en minder kostbare verbinding met Brabant. Het spoedig in uitvoering nemen van een der gelijk groot werk zmi de werk gelegenheid in ons land vergroo- ten, terwijl de tegenwoordige lage grondstoffenprijzen en de lage rente eveneens een grond opleveren om met deze uitvoering binnen den kortst mogelijken tijd een aanvang te maken. Het hoofdbestuur is van oor deel dat door een bespoediging van den bruggenbouw over het Hollandsch Diep de bouw der verder voorziene bruggen geen aanzienlijke vertraging zal mogen ondervinden. gestaan hadden, werd door juffrouw Constance vergeten. Allen werden rijke lijk beloond vooral bedacht mevrouw Bartineux. die haar altijd liefdelijk be jegend had en bij wie zij de schaduw die de schuld van Augnst|Bartineux in hare ziel had achtergelaten, trachtte te verbannen door hare laatste dagen op te vroolijken. Het lot had Sofie be schermd en door haar was er vrede in de familie Charlemont gekomen. Zij had op de edelste wijze haar plicht jegens haren vader vervuld, zij had hare liefdeen alles, wat haar dier baar was, voor hem geofferdhaar groot werk was nu volbracht. Zijn naam was weder in eer hersteld, zij had hem echtgenoote, huis en titels weergegeven. Moedig had zij zich van hare taak gekweten. In de liefde van haren gemaal en van hare dierbare ouders, vond zij de schoonste belooning voor haar standvastigheid, die haar, hoewel langs donkere wegen, ten toppunt van geluk gevoerd had. Sofie had de overwinning behaald en geen duistere schaduw van het verleden stoorde nog de rust der familie, die een zonnige toekomst tegen lachte. EINDE, Paardenfokkerij. De Prov. Regelings-commi88ie voor de Paardenfokkerij in Zee land brengt onder de aandacht van de houders van goedgekeurde hengsten in Zeeland, dat by Kon. Besluit is bepaald a. Het eerste lid van ons be sluit van 14 Aug. 1922 (Stbl. 493) houdende vaststelling van nieuwe voorschriften ter uitvoe ring van de artikelen 5, 10, 15, 16, 29, 34, 22 en 25 van de Paardenwet 1918 (Stbl. 419) wordt vervangen door de vol gende bepalingen „De eigenaar of houder van „een goedgekeurden hengst is „verplicht het dekboek et de „dekboeken voor dien hengst „uitgereikt, vrachtvrij terug te „zenden aan den secretaris der „betrokken Regelings-commusie, „en wel, indien de hengst in het „voorjaar van een bepaald jaar „is goedgekeurd, vóór 1 Nov. „van hetzelfde jaar en, indien „de hengst in het najaar van „een bepaald jaar is goedgekeurd, „vóór 1 Nov. vaa het daarop „volgende jaar". Ingevolge deze bepalingen moeten dus de dekboeken van alle in Zeeland gestationneerde dekhengsten vóór 1 Nov. as. aan den secretaris der Regelings- commissie, Zeeuwsch Landbouw huis te Goes, worden opgezonden Voorts wijst zij op het bepaalde in art. 59 van het Kou. Besluit van 14 Aug. 1922 (Stbl. 193), waarin is bepaald „Indien een hengst wordt ge „stald in een andere provincie, „dan waar hij gekeurd is, is de „eigenaar of houder verplicht „hiervan binnen een maand aan gifte te doen bij de betrokken Regelings-commissiën". Ter voorkoming van onaange naamheden is het gewenscht, dat do hengsthouders in Zeeland van bovenstaande bepalingen goede nota nemen. Uitkomsten landbouw in Zeeland. Gepubliceerd zijn de uitkom sten in 1930—'31 van 119 land bouwbedrijven in Zeeland, aan gesloten by het boekhoudbureau der Z L. M. De bedrijven zyn gesplitst in 4 categorieën en wel: 1. zuivere akkerbouwbedry ven, 2. overwegende akkerbouwbe dry ven, 3. gemengde bedrijven, 4. weidebedrij ven. Ofschoon voor do bedrijven de uitgaven vrij belangryk daalden zijn de uitkomsten in 1930 —'31 nog aan merkelijk slechter geweest dan j in 1929'30. In de eerste twee categorieën bedroeg het gemid delde netto-verlies resp. f51.87 en f15 79 per H.A In de ge mengde bedrijven bedroeg de ge middelde netto-opbrengst f 42.37 per H.A. De verminderde be- dryfsuitgaven betreffen voorna melijk de pacht en het arbeids- I loon. Van de wei naar den stal. De tyd is weer gekomen, dat ons vee de wei gaat verwisselen met den stalwaar 't niet reeds gebeurd is, dan zal 't toch heel spoedig plaats vinden. Vooral waar het weer zoo herfstig be gint te wordende koeien zijn te nat, de nachten te koud en te lang en de weide mag nog gras in overvloed geven, een feit is het, dat dit voer minder voedzaam ii en niet meer vol doende om sonder bijvoer onze dieren op dezelfde hoogte te heuden. Dat is voor hot vee eeD overgang van belang, maar het is, zooals uit het zooeven ge noemde reeds volgt, een over gang ten goede. Ze wordeD nu aangewezen op een heel andere voedering, dan die welke ze tot dusverre genoten hooi, dus droog voeder, vervangt het gras, en dat is een merkwaardige verandering. De praktyk zorgt evenwel, dat ze niet uitsluitend op droog voeder worden aan gewezen, maar dat naast hooi en atroo, nog een tijdlang groen voeder wordt toegediend in den vorm van spurrie, knollen of bitterzaad. En dat werkt uitste kend; want één der eerste rege len van onze veevoedering moet wel zijD, dat plotselinge over gangen van 't eene op het andere voer, voornamelijk van droog voer of groen voer of omge keerd, moeten worden vermeden. Dit werkt altijd schadelijk, ook al blijft de voederverhouding in beide gevallen dezelfde. In Duitschland heeft men daarom trent onder andere de volgende proeven genomen. Twee ander- halfjarige oss-in ontvingen ge durende 99 dagen, dagelyks het volgende winterrantsoen s/4 K.G. raapkoeken, 2Vs K G. roggestroo, 21/, K.G. hooi en 10 K.G. aard appels By dit voer won de eene os- dagelyks 0.77 K.G. aan, de andere ruim 0.8 K.G. Van den 22sten Mei ai werd er opgehou den met dit wintervoer en kre gen ze klaver, zooveel hun lustte en daarby vond men de volgende gewichtsveranderingen Os I. Os II. Gewicht ep 22 Mei 417 K.Q. 362.5 K Q. 24 4127, 354 6 Juni 406 356 9 4167, 363 De nadeelige invloed van den ssellen overgang van 't winter- tot het zomervoer was dus zóó groot, dat er 18 dagen verliepen, alvorens de zwaarte weer gelijk was aan die, welke ze vóór de voeder verandering bezateD. Het voer, dat ze ge durende dien tyd hadden opge nomen, was dus, de mestwaarde buitengesloten, nutteloos geweest. Had dit kunnen worden voor komen 't Moge niet al heelemaal op te heffen zyn, zeer zeker kan men het toch tot een minimum herleiden, door te zorgen voor een geleidelijken overgang. Was hun op stal eenige dagen te voren ook al groenvoer' naast het wintervoer gegeven, dan zou dit zyn nuttig effect niet gemist hebben. Dal zou ook niet het geval wezen, wanneer in de wei wat hooi of iets dergelijks werd toe gediend ons vee Duttigt naast het gras gaarne het droge voer. Wie, zooais in onze streken nog al eens gebeurt, zyn koeien des nachts op stal zet en alleen des daags in de weide laat, die zal daarmee natuurlijk van zelf eene nuttige overgang verkrijgen van 't eene op hét andere voer. Het tegen den herfst 's Dachts stallen is dus ook om deze reden wel' aan te bevelen. Dan schynen de dieren langzamerhand aan 't voeder te gewennen, doordat hun spijsverteringsorganen daarvoor als 't ware moeten worden inge richt. In 't algemeen wordt dit laDg niet genoeg in acht geoomen, de proefnemer van bovenstaande met de ossen bevond, dat zelfs een plotselinge overgang van 't eene voer op 't andere, al beeft dit overigens veel overeenkomst met het vorige, schadely'k kan werken. Wie bijv. mangelwor- tels als krachtvoer geeft, en deze verwisselt met aardappels of koolrapen, die zal de gevolgen daarvaD ondervinden. Wiespur- re als groenvoer geeft, tatdat ze op is en dan pas met knollen begint, ook dia voorkomt niet, de schommelingen, welke een gevolg zijn van de voederver- anderiDg. Toen Lehman by eene andere proet de aardappels ge it i ielijk door mangelwortels ging vervangen, door de hoeveelheid van de eerste langzamerhand te verminderen en die van de tweede te vermeerderen, zoodat de dieren dus eenige dagen naast mangels ook aardappels nuttig den, toen bleven de dieren voort durend in gewicht toenemen. Laten we allen by onze voede ring, onverschillig aan welke van onze landbouwdieren, boven staande waarheden in toepassing brengen ze zyn onmisbaar voor een oordeelkundige voedering. AXEL, 16 Oct 1981. Woensdag geraakte op den Buthdijk alhier een spelend meisje onder een motorfiets, met het gevolg, dat ze bloedende hoofd wonden opliep. De motorrijder trof geen schuld, daar het kind de verkeerde richting uitliep, toen hij het wilde ontwijken. Gisteravond had in het hotel van dhr. H P. Dieleman alhier ten overstaan van den bouwkundige P. Ie Feber Jr. de aanbesteding plaats van het ver bouwen en uitbreiden van het magazijn „Nederland" v/h De Duif, aan de Noordstraat, voor den heer J. Visser. De inschrij ving had uitsluitend plaats tus- schen Axelsche aannemers, met den volgenden uitslag a. Metselwerk. J. Hough f4794; P. de Jonge f4780; M. van Al ten f3980; A. Lambert f 3500 A. van Sabben f3340; P. van Hoeve f 3300. b. Timmerwerk: A. de Zeeuw f 3740F. van den Berg f 3550 H. van 't Hoff f 3435 J. van den Broeke f 3340H. van Luijk en Zn., 3337M. van Doeselaar f3290; J. Vercouteren f3265; A. van Sabben f3238; A. P. But ler f3175. c. Ijzerwerk Gebr. Schieman f788; G P. Vlaander f675; A. Maas f578. d. Glas- en verfwerk C. B. Antheunis f 1425 J. P. van Rijn f 1420; H. J. Harte f 1408; W. de Jonge f 1399 M Visser f 1345 A. Ph. Knieriem f 1340; P. C. Brakman f1328,50; H. J. Hoebé f 1303. e Lood- en zinkwerk A. Me f410; Gebr. van Rijn f280. f. Metsel- en timmerwerk: Van Luijk f 7953 ;J. Wisse f7329; Van t Hoff f 7325 en Van Sabben f 6490. g. Massa. Wisse f9998. Het werk is gegund resp. aan de heeren Van Hoeve, Butler, Maas en Gebr. van Rijn. Ernstig verzet. Zooals dat vroeger wel meer gebeurde, was in den laatsten tijd de onderlinge verhouding ten huize van de familie C. te Hon- tenisse niet al te best te noemen. Zoo was het ook weer dezer dagen. De beide zoons bedreig den en mishandelden hunne ouders, die tenslotte zich ge noodzaakt achtten de hulp van de politie in te roepen. Toen de marechaussée's aan de woning kwamen, gingen de beide broers, waarvan er een ernstig zenuwpatiënt is, ver schrikkelijk te keer. Ze dreigden met een mes, hadden de woning deur stevig gegrendeld en be kogelden de politie door de rui ten met leege flesschen. De poli tie was genoodzaakt de deur te forceeren. Inmiddels waren de beide zoons naar den zolder ge gaan, waarvan zij het luik had den neergelaten en dichtgespij kerd, na het met alle mogelijke voorwerpen te hebben bezwaard. Ook dit luik was men genood zaakt open te breken om den zolder te bereiken. Toen zij geen uitweg meer zagen, dreigde de zenuwpatiënt uit het zolderraam te springen, hetgeen kon worden voorkomen en gaven beide broers zich over, waarna beiden naar de marechausséekazerne werden over gebracht. De zenuwpatiënt is den volgenden dag op advies van den plaatselijken arts, naar een krankzinnigengesticht overge bracht, terwijl de andere broer ter beschikking van de justitie is gesteld. Midd. Crt. Predikbeurten te Axel. Zondag 18 October 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9' ure Leeskerk. Nam 2 Ds. Hermanldes, van Hulst, Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. _N_«m__2_j!_ Politierechter te Middelbar* slaapt Uw baby, Wanneer gij de gesmette en stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Purol en drooghoudt met Purol- poeder. Zaamslag. De heer C. Dielëman, welke ongeveer 20 jaar de functie van koster heeft vervuld aan de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft voor die betrekking bedankt. In zijn plaats is benoemd de heer P. de Jonge. Het op Dinsdag 13 Oct. door notaris Callenfels in het openbaar geveild huis en erf aan de Kerkhoflaan 37 te Ter Neuzen, kadaster Sectie M nummer 142 groot 110 centiaren werd in koop toegewezen aan den heer Pr. L. A. de Pauw te Sluiskil voor de som van f 1390. Ten nadeele van verschil lende landbouwers te Honlenisse zijn in de laatste dagen diverse zakken met aardappelen, die op de bouwlanden onder die ge meente stonden, ontvreemd. De politie stelt een ondefzpek lp, Io de zitting van 13 Oct. zyn de volgende personen veroor deeld F. v. H., huisvr. A d B., 56 j., te Sas van Geat, wegens strooperij te Sas van Gent, tot f10 boete of 10 d. hecht. E F. V., 27 jwerkman te Graauw, wegens diefstal van een achttal taartjes, toebehoorende aan M. J. Biesbroek te Hulst in den nacht van 6 op 7 Sept j1 tot t 16 of 8 d. J- P. N., 25 j., schipper te Osseniss», wegens diefstal van een bus met witte verf tot f 10 of 5 d. Dinsdagmiddag zijn drie man nen met lange maskers voor, het kantoor binnen gekomen van de Bank Associatie te Am sterdam. Voor de ontstelde be dienden begrepen wat er gebeur de, waren drie revolvers op hun gericht en waren de gemasker- den in de lokaliteit van de Bank. Ean man liep vlug naar het privé kantoor, waar de directeur aanwezig was en waar ook de brandkast staat. De zware deur van de kast, die half geopend was, werd verder opengeduwd en in de geldtrommel werd een greep gedaan. Een hand met bankpapieren verdween in den zak van een der bandieten. Deze keerde toen naar zyn kamera den terug. Op het oogenbiik dat hy zich omdraaide nam de directeur een aichbak en keil ie die Daar buiten om de aandacht van het publiek te trekken. Nader is geblekeD, dat de greep papieren voor de roovers geen goede is geweest. Het was Fransch, Duitsch, Zwitsersch en Belgisch geld ter waarde van ongeveer f 200. Even buiten het viaduct ever den Eindhovenschen weg te Geldrop, zagen voorbijgangers een ernstig gewonden jongeman liggen. Zyn flets lag naast hemt Vermoed wordt dat h(j in volle vaart tegen een boom geraden >0 t

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2