Gemengd Nieuws. Landbouw. Rechtszaken. maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht". Van de zijde van hen, die een zijdige nationale ontwapening propageeren, werd meermalen opgewekt tot het achterwege laten van de in de thans vervallen aanwijzingen luchtbeschermings dienst" aanbevolen maatregelen, welke intusschen in wezen over eenkomen met die in den nieuwen „Leidraad" aangegeven. De nood zakelijkheid van den luchtbescher mingsdienst zou echter juist als consequentie van de gepro pageerde denkbeelden eerder van die zijde moeten worden be pleit, zegt de minister. Bij ver wezenlijking van de eenzijdige nationale ontwapening toch zou de preventieve bescherming welke de Nederl. weermacht thans aan het Rijk verleent en in 1914 met vrucht heeft verleend ver loren gaan. De waarschijnlijkheid, dat bij een nieuw West-Europeesch con flict het Nederlandsche grondge bied tot gevechtsterrein zou wor den, zou daardoor in hooge mate toenemen en daarmede de moge lijkheid, dat Nederlandsche be volkingscentra het doel van lucht bombardementen zouden worden. .De kans hierop zou in dit geval aanzienlijk grooter zijn dan bij een oorlog, waarin Nederland zelf als oorlogvoerende is betrokken. Immers, de Nederlandsche troepen zullen groote bevolkingscentra e.d. zooveel mogelijk als lege- ringsgebied en middelpunt van militaire bedrijvigheid vermijden, om den vijand geen reden te geven deze centra uit de lucht aan te vallen. Bovendien zal de Nederlandsche weermacht derge lijke centra naar vermogen met bestrijdingsmiddelen tegen lucht doelen beschermen. Van de weermacht eener vreemde mogendheid, welke op ons grondgebied opereert, kan evenwel noch het een, noch het ander worden verwacht. Bovendien vermeent de minis ter onder de aandacht te moeten brengen, dat de uitvoering van luchtaanvallen kan geschieden met daartoe op betrekkelijk een voudige wijze verbouwde niet- militaire luchtvaartuigen, zoodat ook een ver doorgevoerde, alge- meene bewapeningsvermindering in dit opzicht geen absolute vei ligheid zal kunnen schenken Van welk standpunt t Het Zendingsbureau te Ooegst- geest schrijft ons De afgesloten Septembermaand geeft aanleiding tot zeer tegen strijdige gevoelens. Allereerst zeker tot dankbaarheid. Wij heb ben ongeveer f50.000 ontvangen. Reeds op zichzelf,is dat een mooi bedrag. Het is nog mooier a)s men het vergelijkt bij verleden jaar toen ongeveer in dezen tijd de eerste gevolgen der eco nomische depressie zich in onze inkomsten deden gevoelen want toen was het bedrag f 8000 lager. Maar wij moeten ook een an deren maatstaf aanleggen en be denken, dat er na de toetreding van het Java-Comité tot de Samen werkende Corporaties meer dan f 95.000 per maand noodig zijn om de geraamde uitgaven te dekken. En dan heeft September dus toch den achterstand met f 45.000 vergroot 1 Zoodat er nu wel bijna f300.000 minder is ontvangen dan noodig was. Wij mogen dat niet geheel van de Zendingsweek verwachten. Ook in deze maand moet ieder alle zeilen bijzetten om den ach terstand niet nog te doen aan groeien, zelfs om er zoo moge lijk een stuk van in te halen. wyzen op art. 26 van het regle ment van de gewestelijke Tarwe organisatie luidende Een lid-aangeslotene kan door het bestuur worden beboet, in dien by a. door hatlbestuur, de kring commissie, het secretariaat ot een controleur gevraagde schrif telyke- of mondelinge inlichtin gen niet of onjuist of onnauw keurig heeft verstrekt; b. heeft geweigerd, aan een bestuurslid, een lid der kring- commissie of een controleur toe eaDg te verleenen tot de bij het bedrijf behoorende landerijen, bedrijfsgebouwen ot woning voor het controleeren van de bebouw de oppervlakte of de voorraden, dan wel anderszins de controle heeft bemoeilijkt c. een monster zijner tarwe heeft afgeleverd, dat onvoldoen de weergeeft de doorsneekwali teit zjjner voorraad ot voor leve ring aangeboden deel van den voorraad d. een party voor levering heelt aangeboden, welke niet vol doet aan het door hem ot namens bem ingeleverde monster e. een grootere of een klei nere hoeveelheid tarwe op het bedrijf in zyne bedrijfsgebouwen of woning in voorraad had, dan bij de vereeniging bekend was f. niet tijdig of onjuiste of onvolledige schriftelijke mede deelingen heeft gedaan van aan koop van tarwe of van verkoop van tarwe voor zaaizaad of an dere doeleinden, dan wel iedere schriftelijke mededeeling daarom trent heeft nagelaten g. handelingen heeft gedaan, ter beoordeeling van het bestuur welke niet bevorderlijk zijn voor een ricbtige naleving van de be palingen der statuten, van bet huishoudelijk reglement of van de rechtsgeldige besluiten van het bestuur. Het bedrag der boete wordt door het bestuur vastgesteld en hiervan per aangeteekend schrij ven kennis gegeven aan het be trokken lid-aangeslotene, onder opgave van de redenen. Het bedrag is direct invoerbaar en kan ingehouden worden van de nog niet afgedragen gelden voor geleverde tarwe. Een lid, dat beboet is, kan tegen de belissing van het bestuur in beroep gaan by den raad van beroep, binnen oen maand na dagteekening van het aangeteekend schrijven, op de wijze als in art. 18 e.v. van hot huishoudelijk reglement is bepaald". Het bestuur is verplicht alle voorkomende overtredingen te straffen. Laten de landbouwers toch in alle opzichten de uitvoering der tarwewet gemakkelyk maken. Kon. Ned Landbouw Comité. De algemeeDe vergadering van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité zal worden gehouden op Vrydag 16 October en Zaterdag 17 October te 's Gra- venhage. Na afdoening van huishoude lijke zaken, zullen de navolgen de inleidingen worden gehouden De landbouwcrisis en suikerbie tenteelt door den heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes. Kan de landbouw de door den Minister van Financiën voorge stelde verhooging van het alge meen invoerrecht van 8 pCt. tot 10 pCt. aanvaarden door den heer Dr. J. Oortwyn Botjes te Oostwold. Waardoor zal de land bouwcrisis een nationale ramp worden door don heer J. Smid te Voorburg. We willen dezulken echter één vraag doenZoudt ge niet be rouw hebben, als uw vader, moe der of wie ook, maar iemand voor wien ge hooge achting koes tert, zich een ongeluk moest val len over een schil, die ge op het trottoir had neergeworpen? We gelooven, dat deze vraag beves tigend beantwoord zal worden en hopen, dat er dan meteen bij gedacht wordtvoortaan ga ik de schillen in de goot werpen, of daar waar niemand loopt. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door Ds. Knottnerus van Varsseveld. - Met het naderen van den winter zit men hier en daar weer in de schoonmaak en wordt alles weer eens aan meer dan gewone inspectie onderworpen. Inzonder heid krijgen lampen, kachels en haarden de beurt. En als dan de boel weer aan kant is, ja, dan zeggen wij mannen goedkeurend het was toch noodig en het geeft een heele verbetering. Zoo zullen ook de bezoekers van de Katholieke kerk alhier ervaren dat het een flinke ver betering is, nu de kerk meer dan tot heden is verlicht. Een gemak is ook, dat de gaskranen zijn vervangen door electrisch licht. Ook in de R.K. pastorie is een volledige electrische leiding aan gelegd tesvermogens van ds. Adriani, die in Juli jl. bij een vacantie- uitstapje naar Ameland tijdens het baden in zee het hoofd van zijn vrouw zoolang onder water heeft gehouden, dat zij verdronk. De psychiaters zijn tot de con clusie gekomen, dat er geen sprake van overleg bij het plegen van de daad is geweest. De abnormale toestand is ont staan door den minderwaardigen geestelijken aanleg bij den dader. De zaak zal ongeveer half December a.s. voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld worden. Faillissementen Blijkens de faillissementssta tistiek over Sept. 1931, samen gesteld door v.d. Graaf Co. N V. (afd. Handelsinformaties) be draagt het getal uitgesproken faillissementen in Noord-Holland (behalve Amsterdam) 32, Amster dam 26, Zuid-Holland (beh. den Haag en Rotterdam 33) den Haag 28, Rotterdam 25, Utrecht 15, Gelderland 22, Noord-Brabant 25, Limburg 20, Zeeland 15, Fries land 9, Groningen 8, Drente 2, Overijssel 15. Totaal over September 275 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2518 faillissementen. To taal zelfde tijdvak vorig jaar 2300 faillissementen. De Breskensche Courant bevat een foto van den heer T. van Veen, die j.l. Dinsdag 40 jaren als letterzetti r aan de drukkerij van dat blad is ver bonden geweest en daarvoor de Koninklijke onderscheiding ont ving, waarvan we melding maak ten. Populair en medelevend met de Bressianen was het geen won der, dat hij veel belangstelling ondervond bij dit jubileum. En terecht, want hij is een getrouwe knecht in den waren zin des woords. Hierbij ook onze geluk- wensch, van Veen 1 Raadhuis to Veere. Het ontwerp voor de te ver vaardigen bouwpenning ten voor- deele van de restauratie van het raadhuis te Veere, is gereed ge komen. De penning zal 6 c.M. in middellijn zijn en vooiop het beeld dragen van het raadhuis en op de keerzijde de wapens van Nederland, Zeeland en Veere. Zij, die de restauratie wenschen te steunen met f6 of f25, of dat reeds deden zullen daarvoor resp. een bronzen of zilveren bouwpenning als aandenken ont vangen. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Sept. 1931. Brieven Binnenland. 1. J. Salomons, Leeuwarden. Briefkaarten Binnenland. 2 Mej. B. Moritz, Rotterdam. Brieven Buitenland. 3. Melle. Lili Jacobson, Paris. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Uitvoering tarwewet. Het secretariaat der Geweste" lijk Tarweorganiiatie voor Zee land schryft ons In verband met het feit, dat er leden-aangeslotenen zijn, die zich niet geheel houden aan de hun bekend gemaakte verplich tingen achten wjj het wensehe- Ijjk nogmaals uitdrukkelijk te AXEL, 13 Oct 1931. Zaterdagavond is de vrouw van A. M., alhier zoodanig gevallen over een bananenschil, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het is jammer, dat degenen, die afval van bananen, druiven en ander fruit achteloos neer werpen, niet een beetje nadenken, wat de gevolgen kunnen zijn van zoo'ndaad. We willen aannemen, dat het niet opzettelijk gebeurt; onnadenkend laat men vallen, wat men niet wenscht mee te nemen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Rijwielplaatje. El. Oppeneer, Kanaalkade. Boodschaptasch. Kazerne Kon. marechaussee. De moord op Ameland. Bij de rechtbank te Leeuwar den is het rapport ontvangen van prof. Biersma en dr. Westenberg, deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de gees* Zaterdag i» de matrassen- fabriek van de N V. voorheen firma Dröge te Winschoten ge deeltelijk uitgebrand. Het vuur ontstond door het vlamvatten van den motor in de kapok af- deeling. Verzekering dekt de schade. Te Boxtel hadden twee jongelui, bij aankomst van den trein uit Tilburg, de on voorzich tigheid, hun coupéieur te ope nen vóór de trein stilstond. Daar de jongens stoeiden, vielen bei den uit do coupé. Een hunner wist zich vast te grijpen aan een stang de andere kwam tusschen perronwand en trein terecht en werd vrij ernstig aan de beenen gewond. Te Rotterdam is op de Putsehelaan een motorrijder tegen een tramwagen van lyn 2 aan gereden. De man sloeg tegen den grond en was op slag dood. Met het te Rotterdam aan gekomen 8.S. „Coblentz" zijn niet minder dan 11 blinde Chineezen aangevoerd, die zich te Honkong aan boord hadden verstopt. Zij zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld. De politie te Amsterdam deed een inval in een perceel aan de De Wittenkade, waarvan de bewoner verdacht werd, gas te gebruiken buiten den meter om Deze overtreding werd inder daad geconstateerd. Bovendien werden ingrediënten gevonden voor het vervaardigen v«d val- sehe kwartjes en rijwielplaaijes. Uit een door de Raffeisen- bank te Utrecht ingesteld onder zoek is gebleken, dat door den kassier S. K. in zijn functie aan de Boerenleenbank te Oos'erzee geen onregelmatigheden zijn be gaan. De door hem gepleegde finantieele manupulatie gaan ge heel buiten deze bank om. In verband met de gepleegde verduisteringen is K gearresteerd en naar Leeuwarden overge bracht. Mooie vondst. Op 7 Oct. j.l. werd in de ge- meente Diemen een blikkea trommeltje gevonden met een inhoud van 7500 gulden aan Hollandsch bankpapier. Het trommeltje is waarschijnlijk ver- lorea of achtergelaten door een Chineeschen venter. Het eenige op te geven signalement luidt: Persoon van naar schatting 35 k 40 jaar oud, gele gelaatskleur, dikke lippen. Het trommeltje is een gewoon biscuitblikje. Het was in een stuk papier gewikkeld. Men zoekt den eige naar. In een hotel te Parijs heeft zich een liefdesdrama afgespeeld. Aldaar woonde een 43-jarige vrouw samen met haar 33- jarigen minnaar, den chauffeur Marcel. De vrouw had een 21- jarige dochter, waarvoor de chauffeur liefde heeft opgevat. Toen hy vernam, dat het meisje huwelijksplannen had, oatstak hij dermate in woede, dat hij plotseling een revolver trok en op haar vuurde. Het slachtoffer werd door verscheidene kogels gewond. De dader richtte ver volgens zyn wapen op zich zelf ea schoot zich dood. Het meisje is ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Volgens de verklaringen van haar moeder was Marcel een kalme, werkzome man, dien zij reeds elf jaar kende. By Haltern (Dtl.) speelde een kind op den spoorweg, toen er plotseling een D-trein aan kwam, Het was te laat om het kind te redden, daar de meest nabijzijode ooggetuigen zich ep minstens honderd meter afstand van den spoorweg bevonden. Men zag het kind neerstorten en toen stoof de trein over het lichaampje heen. Overtuigd, dat een vreeseljjk tooneel zich aan hun blikken zou voordoen, snel den de men8cben toe, maar de kleine stond volkomen ongedeerd op. De trein was over het kind dat tusschen de rails was geval len, heengereden. Te Castelnaudary (Fr.) houdt een geheimzinnig drama de gemoederen in beweging. Ten huize van den rechter Guillot klonken plotseling eenige revolverschoten en toen de poli tie zich toegang bad verschaft, vond zij h6t lijk van den 23 ja rigen verloofde van de dochter van den rechter, terwijl naast dit lijk het meisje, de 18 jarige Pierrette Guillot, doodelijk ge troffen en iü haar bloed badend werd gevonden. Zonder tot be wustzijn te zyn gekomen stierf het meisje binnen eenige minuten Het wapeD, waarmee deze daad was badreven, lag niet by de slachtoffers, maar werd door den vader van het meisje aan de politie ter hand gesteld. Hij be weerde dat hem niets van het drama bekend was. Vast is in middels komen te staan, dat kort voor hel drama de jongelieden oneenigheid hebben gehad en de lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de jongeman geen zelfmoord heeft gepleegd. Demogelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat het meisje hem heeft gedood en daarna zelfmoord heeft gepleegd maar alle omstandigheden wyzen erop, dat een derde persoon, na den twist tusschen de beide ge liefden, den jongeman heelt dood geschoten. Do bevolking van het plaatsje is zeer onder den indruk van het gebeurde, temeer daar de heer Guillot zich in de achting van zijn geheele omgeving mocht verheugen. Bendien's kankerdiagnose. Naar Reuter uit Londen meldt heeft Charles Gordon Watson, de voorzitter van het comité van onderzoek der British Empire Cancer Campaign, bekend ge maakt dat de methode van arts Bendien te Zeist voor de diag- nosticeering van kanker de aan vankelijke verwachtingen van dat comité had teleurgesteld. De conclusie waartoe het comité kwam, was, dat de methode Bendien voorlaopig niet als be trouwbaar kan worden aanvaard. Uit de schilderyen-galery van bet Slot te Mannheim, heb ben Donderdagnacht inbrekers 6 kostbare schilderijen, voor het meerendeel 17de eeuwsche Hoi- landsche meesters, gestolen. De daders zyn van de binnenplaats met een ladder door 'n venster geklommen, waarvan het glas, met behulp van een diamant, was uitgesneden en ingedrukt. De schilderyen zyn vakkun dig uit de lyst genomen en in een afgescheurd gedeelte van de wandbekleeding gepakt en met een gordijnkoord vastgebonden. Door een ander venster zijn de daders ontkomen. Bij de werkzaamheden aan een waterleiding te Kalbach(Dtl.) is een schacht iDgestort. Zes ar* beider» werden bedolven» Ter*

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2