PU ROL Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Een hongersnood is onvermij delijk en de rivieren hebben met haar overstroomingen meer nadeel en schade berokkend aan de boerenbevolking, dan alle com munisten of militaire vewoestingen in de afgeloopen twee tientallen jaren. De laatste berichten melden, dat de Japansche oorlogsvloot zich mobiliseert voor een aanval op de Chineesche havens. Ook wordt gerept van een opmarsch van Russische troepen. De spanning neemt toe. In Engeland ministeriëele crisis, Duitschland zonder kabinet. Wanneer zal de overbelaste atmosfeer zich ontladen Gerechten in België. Ter gelegenheid van den Bel gischen Dag, welke Zondag te Hasselt, de hoofdstad der provin cie Limburg door Belgische pa triotten werd gehouden, is het, terwijl de deelnemers aan deze betooging zich nog verzamelden, tot bloedige botsingen gekomen tusschen Vlamingen en Walen. Boeren en arbeiders waren in duizenden uit verren omtrek sa mengestroomd om het Vlaamsche karakter der omgeving te bewijzen. Walen wilden op het graf van een Franschman een krans leg gen. De Vlamingen trachtten dit te verhinderen. Er ontstond een vechtpartij waarbij zeven men- schen werden gewond. Het kerkhof te Hasselt, waar Fransche soldaten begraven lig gen, zou met kransen worden versierd. De Vlamingen hadden evenwel in den nacht alle ingan gen bezet, zoodat de Walen niet op het kerkhof konden komen. Uit de bovenverdiepingen van het Vlaamsche huis werd met flesschen en glazen geworpen De politie bestormde het huis en dwong de Vlamingen het huis te ontruimen. Jonge Vlamingen haalden de Belgische vlag van de huizen om laag en verbrandden deze. De microfoon, waarmede de redevoeringen via de Vlaamsche omroep zouden worden uitgezon den werd door de woedende menigte vernield. Des avonds waren de Vlamingen volkomen meester van het veld. Na terugkeer uit Hasselt te Antwerpen, werden ongeveer 500 betoogers aangevallen door een sterke groep Vlamingen, die in minder dan geen tijd een geheel lokaal vernielden. Woensdagochtend zou de caféhouder P. Verstraeten te Sluiskil, die ook werkzaam is aan de ammoniakfabriek, vóór hij te werk ging nog even een rat ver drinken, die in de val zat. De man, die recht over het kanaal woonde, stapte daarom naar den overkant van dbn weg en moet vermoedelijk door de gladheid van den oever zijn uitgegleden, terwijl hij de val onder water wilde duwen, want toen men uitkeek waar hij bleef, bemerkte men, dat hij te water lag. Of schoon de dokter dadelijk werd ontboden, was redding niet meer mogelijk. De 62-jarige V. was reeds overleden. Toen Dinsdagavond te Sluis kil een sleepboot de brug pas seerde geraakte een 19-jarige dekknecht met zijn vingers zoo danig bekneld tusschen een stoot- blok en de brug, dat zij onder hevige pijnen in het ziekenhuis moesten worden afgezet. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Belastingplaatje, E. Ollebek, Kanaalkade. Deursleutel, bur. van dit blad. Predikbeurten te Axel Zondag 11 October 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91', ure Leeskerk. Nam. 2 Dr. Cazemier, vau Terneuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam.2 Ds. J. S. Past. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 President Ned Bank. Naar wij vernemen heeft Mr. G. Vissering, wiens gezondheids toestand reeds eenigen tijd te wenschen overliet, zich genood zaakt gezien ontslag te vragen als President der Nederlandsche Bank. Toen mr. Vissering enkele we ken geleden- op medisch advies naar Zwitserland was vertrokken voor een rustkuur, heeft hij, nadat slechts 5 dagen daarvan verstre ken waren, zich genoodzaaktrge- zien de kuur te onderbreken we gens de Engelsche crisis, die de aanwezigheid van den president hier te lande noodzakelijk maakte. Daar zulks ook den eerstvol- genden tijd nog het geval zal zijn en een bevredigend herstel onder deze omstandigheden niet binnen kort te verwachten is, heeft mr. Vissering het thans zijn plicht geacht, zijn taak aan jeugdiger krachter over te dragen. Nog deze week zal een Kon. besluit verschijnen, waarin met ingang van 12 Oct. als zijn op volger zal worden benoemd mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Javasche Bank. AXEL, 9 Oct 1931. Gisteravond zou een voerman uit Moerbeke een vracht aardap pelen per kar van hier halen, doch werd daarin verhinderd, doordat nabij de brug alhier een der wielen brak en de kar om sloeg. Gelukkig liep het geval zonder persoonlijke ongelukken af en kon de man met een ge leende kar weer voort. Te Terneuzen kwam Maan dag de tram in aanraking met een vrachtauto van K. Herrebout, groentekoopman aldaar. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De bestuurder en de knecht, die op de auto zaten, kwamen er met lichte verwon dingen af. Maandagnacht is onder Phi lippine een hoop gedorschen stroo afgebrand van A. L. te Hoek. Oorzaak onbekend. Het stroo is niet verzekerd. Hoek. De op Dinsdag 6 October ten overstaan van de Notarissen Calienfels en van der Veen te Terneuzen ten verzoeke van Mej. de Wed. P. Jansende Bruijne te Hoek en de erfgenamen van wijlen haren echtgenoot in het openbaar geveilde hofstede in den Lovenpolder te Hoek, groot 42 gemeten 274 roeden, met een gedeelte van den zeedijk van den Lovenpolder te Hoek, groot 2 gemeten 98 roeden werd in massa toegewezen voor f600 per gemet of 27.144 f375 boomprijs aan den Heer Dom. J. Jansen te Hoek q.q. Met ingang van 5 October werden bevorderd tot vaandrig, de dienstplichtige sergeanten van het 14e Reg. Inf., I. A. Brakman, bij het 3e Reg. Inf., D. J. Oggel bij het 3e Reg, Inf., L. J. Pronk bij het 17e Reg Inf. Aangenomen naar Klaas waal (toez.), G. W. Hugenholtz, te Ransdorp en Schellingwoude. Onverlaten hebben dezer dagen een 40-tal jonge Canada- boomen staande onder de ge meente Stoppeldijk, tot ruim een meter boven den grond van de schors ontdaan, waardoor deze boomen, die in vollen groei zijn, moeten sterven, hetgeen voor ver schillende eigenaars een stevige schadepost beteekent. M. Crt. Posteryen. Ten bate van het fonds tot herstel van de Goudsche glazen worden bijzondere frankeerzegels uitgegeven. Zij zijn vanaf 1 Oct. tot en met 15 Nov. a.s. bij de kantoren der posterijen verkrijg baar gesteld in de frankeerwaar- den l1/» en 6 cent, terwijl de verkoopprijs der zegels is vastge steld op 3 en lOcent. Dezegels zijn vervaardigd naar on'- werper. van den architect P. Zwart. Zij vertoonen photogra- fische afbeeldingen, welke het doel der uitgifte tot uitdrukking brengen, en ontleend zijn aan de St. Janskerk te Gouda, waarin de berotmde Goudsche glazen, onder welke meesterwerken der Ge broeders Crabeth en van den Utrechtschen kunstenaar Dirk van Zijl, zich bevinden. De geldigheidsduur is beperkt tot 31 December 1932. By k spostspaar bank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende {Je maand September 1931 ingelegd f 38222.05, terugbetaald f 10532.88. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4451 Verschenen is het verslag van tiet Rijks landbouwproefstation te Maastricht, over het tijdvak 1 Juni 1929-1930. Wie er pry's op stelt, kan het aan ons bureau ter inzage krygau. De bietensteun. Het Algem. Hbld. stelt zich de vraag: hoe het nu moet gaan met deu uitzaai van wintertarwe en ot er nu nog bietensteun komt of niet en hoe groot." Hierbij zegt het blad te weten en zelfs met groote zekerheid, dat het advies van de commissie- Lovink neerkwam op een gega- randeerden bietenprijs van 114 en dat dit advies door de regee ring, d. w. z door den minister- read ter zijde is gelegd. Het is absoluut van de baan als gevolg van den stand en de vooruit zichten van 's Ryksgeldmiddelen. Hiermede is echter niet ge zegd, dat er geen steun zou vol gen, maar hoe groot die zyn zal is nog niet uitgemaakt. Naar „De Grondwet" terecht mededeelt, zal de regecring toch den landbouw royaler moeten steuneD, wil men nog iets van de teelt van 1932 zien terecht komen. Reeds dit jaar bedroeg de met bieten bezaaide oppervlakte slechts de heltt van de normale teelt, zoodat we den abnorma- lan toestand beleven, dat in ons land suiker moet worden inge voerd. En men mag daarbij vei lig aannemen, dat er nog min der peeën zouden zyn gezaaid wanneer de boeren dat hadden gekund. Men ziet thans reeds de ge volgen van het talmen der re geering. Zóó weinig vertrouwen hebben de bietenbouwers in den te verwachten steun, dat zy reeds op groete schaal wintertarwe gaan uitzaaien of zaad aankoopen en hun landerijen voor dit gewas in orde brengen. In kringen van landbouwers vernam het blad dat de teelt van 1932 nog veel en veel minder zal bedrageD dan anders, misschien slechts 40 of 38 pet. der normale oppervlakte. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 5 October werden de volgende vonnissen uitgesproken diefstalA. P. H., 38 j., poe lier, St. Jansteen, 6 maauden ge vangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 2 jaarD. H. de W„ 47 j., koopmaD, Hontenisse, ge detineerd, vrijspraak. Afschuwelijke daad van een moeder. In den nacht vaD Zaterdag op Zondag ging Hendrik Dekker, een 29-jarige arbeider, zeoals ge woon om 2 uur naar zyn baas, om de koeien te melken. Zijn vrouw, de 31-jarige Lucina Dek ker—Bruins, liet hem uiten zeide weer te gaan slapen. Een halt uur later kwam zij echter half gekleed gillend by haar man ver tellen, dat de beide kinderen, Aaldert, die 6 en Harmentientje die 4 jaar was, vermoord waren» Doodelijk verschrikt liep de mau naar huis en zag een vreese- lijk schouwspel. De kinderen lagen levenloos met gekloofde hoofdjes vreeselyk verminkt in het met bloed bevlekte bed. De man ging dadelyk zyn baas waar schuwen en deze op zyn beurt hotste naar de politie eu den burgemeester, die eveneens on middellijk maatregelen nam om den moordenaar aan te houden en de hulp der Haagsche politie inriep, zoodat reeds Zondagoch tend om half zes alle autoriteiten ter plaatse waren om het onder zoek aan te vangen. Gevonden werd een groote byl van Dekker, die met bloed Bevlekt was. De moeder ver telde, dat zy terug naar bed was gegaan en wakker was gewor den van den hond, die blafte. Deze lag aan een lange ketting in het keukentje, maar zoo, dat niemand by het bed der kinde ren kon komen, zonder den hond te passeeren en deze was boven dien zoo kwaadaardig, dat hy geen vreemdeling zou toelaten. De vrouw was naar beneden ge gaan en zeide toen, dat zij niets zag ,dan de vreeslijk gewonde kinderen. Later zeide ze ook dat er geld gestolen was, maar foen men vreemd voDd.j dat er een beursje rijksdaalders onaange roerd was en zij waarschijnlijk in het nauw werd gebracht, werd zij zoo overspannen, dat zij sloeg en beet naar ieder, die haar naderde. Men heeft haar toen overmand en naar een ge sticht te Loosduinen vervoerd De arme vader kon geen in lichtingen geven. Hy zat deu ganschen dag versuft bij zyn baas. De politie-deskundige dr. Hulst uit Leiden verrichtie de sectie op de lykjes der kinderen. Hy stelde vast dat bet jongetje met 4 bijlslagen en het meisje met 1 bijslag van het leven was be roofd. De slagen moeten met zulk 'n kracht zijn toegebracht, dat de dader zeker met bloed moet zijn bevlekt. De consternatie te Wateringen, toen in den vroegen morgen bet vreeselyk gebeuren bekend werd, was groot. Den geheelen dag stonden in het anders zoo stille dorp de menschen in groepjes te praten, waarbij de wildste ge ruchten de ronde deden. Ge ruchten, die naar by onderzoek bleek, alle een kern van waar heid bevatten. De vrouw was niet normaal. By nader bezien van bet huisje ea de omgeving, waar het drama zich afspeelde, bleek, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat een vreemde de bijl uit het schuurtje gehaald, om het huis heen geloopen en een raam opengeschoven kan hebben,zon der dat de waakhond, een zeer gevaarlijk beest, luid zou hebben aangeslagen, terwyl bovendien de afstand, waarop Dekker van zyn woning zat te melken, zoo gering is, dat deze beslist het aanslaan van den hond zou hebben moeten hooren. Is de moordenaar echter een goede bekende geweest, dan heeft de hond waarschijnlijk niet aangeslagen. Hoe verder het onderzoek doordrong, hoe meer kwam men tot het vermoeden, dat de vree- selijke daad in waanzin moet zyn gebeurd en dat bet geen vreemden waren, die haar be dreven. Dinsdagavond zyn de lykjes, terwyl het donker was, naar de begraafplaats gebracht, om er Woensdag te worden begraver. Het gebeele dorp was daarby tegenwoordig. Een predikant en de burgemeester spraken hart roerende woorden. Naar gemeld wordt, heeft het voortgezet onderzoek naar dea dubbelen kindermoord uitge- erop dat de daad door een krankzinnige moet zijn gepleegd, die ook nadat de kiaderen reeds dood waren, in het wilde weg met de byl is bljjven slaan. Zelfs politie-autoriteiten, die veel hebben meegemaakt, waren diep onder den indruk en ver zekerden nog nimmer zulk een gruwelijke verminking te hebben bijgewoond. Aangenomen wordt, dat de vrouw na het plegen der daad haar bezinning heeft terug ge kregen en met een zekere scherp zinnigheid, dikwijls aan geestes zieken eigen, het verhaal van den overval heeft verzonnen. Volledige klaarheid zal echter eerst mogelijk zyn na verhoor der vrouw, wanneer een der gelijk verhoor tenminste ooit zal kunnen plaats hebben en haar herinneringsvermogen niet ge schokt is. Zy verblijft nog in de Ramaer-kliniek, maar spreekt dermate verward, dat er voor- loopig van een verhoor geen sprake kan zyn. f 100,000 verduisterd. Door de justitie zijn de boe keu en andera bescheiden in beslag genomen van de Boeren leenbank te Oosterzee (Fr.), in verband met belangrijke ver duisteringen. De kassier S K. beeft nl. een groot aantal kleine spaarders weten o?er te balen, bun gelden nut op de bsnk te deponeeren, doch deze aan hem persoonlijk in bewaring te geven. Op deze wjjze heeft hy kans gezien, zich een bedrag van ongeveer 100 000 gulden toe te eigenen. Er is weinig of geen kans, dat er nog iets van het geld terecht zal komen. K. is in zyn functie geschorst. De bank loopt geen gevaar, daar er vol doende reserves zyn. Een 53 jarige vrouw, die aau de Lynbaansgracht te Am sterdam de ruiten waschte ver loor haar evenwicht en viel uit het raam. Ernstig gewond werd zij naar het gasthuis vervoerd. Te Delft is een 73-jarige man uit het raam van een bovenverdieping gevallen ea dood opgenomen. een trouwe, bij jong en oud geziene huisvriend. Het mes. Wanneer menschelyke haat oplaait tegenover zyn mede- mensch en krachten te kort schieten om elkaar te vernietigen, dan is daar steeds nog het mes, dat als hulpmiddel dient om aan menschen in toorn en met lage hartstochten bezield, bevrediging te schenken. Ook voor dezulken geldtbehandel de dieren met zachtheid. Te Haarlem had een vecht partij plaats tusschen den 18- jarigen S. en den 23 jarigen H. De laatstgenoemde werd daarbij met een mes in gelaat, schouder en borst gestoken en moest naar het gasthuis worden vervoerd. Een ernstige vechtpartij had te Boxtel plaats tusschen den 38- jarigen metselaar V..en den 24- jarigen los-werkman P. Eerstge noemde stak P. met een mes in den rug, waarby de longen ge raakt werden. V. is gearresteerd, P. is in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis vervoerd. Te Rotterdam geraakten 2 zee lieden slaags. De 26 -jarige Span jaard R., bracht in den loop vau het geveeht een mes te voorschijn eu verwondde den Italiaan D. ernstig aan lippen en kin, R. werd aangehouden. D. is naar het ziekenhuis vervoerd. wezen, dat er geen enkele tast bare reden of grondig vermoe den bestaan, dat de vreeselyke daad van buitenaf zou zijn ge pleegd. Integendeel wijst alles erop, dat de moeder in een vlaag van waanzin haar kinderen van het leven beeft beroofd, Da situatie ter plaatse wijst De beide verdachten J. en K., van den brutalen postroof, Dinsdagavond te 's-Gravenhage gepleegd bij het by-postkantoor aan den Van Lennepweg, zijn in het Huis vaD Bewaring opge< sloten. K. blijft nog steeds ontkennen iets van den roof te weten, ter* wijl ook zijn aandeel in den buit, welke minstens f 13.000 bedraagt, nog niet is gevonden,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2