Knus en warm Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. buiten. Deze vinden 8 uur oo een mooie tijd, maar dan 'smorgens Dhr. 't GILDE zegt, dat hij bi de stukken heeft gemist de goed keuring van Ged. St. betreffende de regeling van de financiën van de gasfabriek. De VOORZ.Die zal een volgende keer wel bij de stukken zijn, nu is het nog niet aanwezig Dhr. 't GILDE: U zei toch gisterenavond in de gascommis- sie, dat die zaak in orde is? De VOORZ.Ja, dat zeg ik nog. Dhr. 't GILDE Het stuk is dus binnen De VOORZ.Dat zeg ik niet Ik zeg dat de zaak in orde is. Dhr. 't GILDE Mag ik dan de brief van Ged. St. eens zien De VOORZ.Neen, nu niet Dhr. 'T GILDE zegt, dat hi ook had willen vragen om 's avonds te vergaderen, nu er meer werklieden in den Raad zitten, omdat dit in hun belang is Dhr. ORTELEE vraagt ook nog het woord, doch de Voorz wijst erop, dat hij reeds zijn beurt heeft gehad en die gelegen heid niet meer kan geven in deze vergadering. Daar niemand anders het woorc vraagt, sluit de Voorz. de ver gadering met dankgebed. Prinses Juliana zal deze maand naar Engeland gaan tot bijwo ning van een huwelijksplechtig heid. Bij den Raad van Leiden is een ministerieel schrijven inge komen, waarin wordt aangedron gen op bespoediging van den herbouw van het Leidsche stad huis en wel met behoud van ouden gevel. AXEL, 6 Oct. 1931. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school in de Nieuwstraat alhier, mej. Kroes, van Nieuwendam (Amsterdam). Installatie van den Pastoor. Reeds spoedig, nadat de Zeer Eerwaarde heer L. Goetschouwer alhier was gearriveerd als op volger van pastoor Buijsrogge, ging het ietwat teleurstellend bericht, dat de nieuwe pastoor niet feestelijk zou worden inge haald, wegens de moeilijke tijds omstandigheden. En waar dit opzichzelf is te waardeeren, daar is het nog meer te prijzen, dat ofschoon het slechts weinigen bekend was, dat reeds Vrijdag avond de installatie zou plaats hebben, zoovelen daarbij tegen woordig waren. In alle haast had men bloemen gesneden en groen verzameld, om daarmee den af te leggen weg van de pastorie naar de kerk te bestrooien. Ongeveer 5 uur ging men het kerkgebouw binnen door een haag van jongens en meisjes, die allen met vlaggetjes in de hand als het ware een eerepoort vormden. In de kerk prijkten op het altaar tal van keurige bouquetten en vorm den palmen en bloemen een stem mige versiering. Onder het zoete ^geklank der orgeltonen nam men zijn plaatsen in en begon de plechtige wijding door den Hoog Eerw. heer P. Rop, deken te Hulst, geassis teerd door de heeren Goetschou wer, een tweetal broeders van den pastoor, die resp. fungeerden als diaken en sub-diaken. Nadat aan de aan deze plech tige wijding verbonden formules, als voorlezing van de bisschoppe lijke benoeming, belijdenis en eedsaflegging was voldaan, be steeg de Hoog Eerw. Deken den preekstoel en begon met verwij zing naar den Eersten Zendbrief van Paulus aan de Korinthiërs, hoofdstuk 1, de eerste verzen, in de eerste plaats zijn geluk- wenschen te bieden aan den hieuwen herder met zijne benoe ming als pastoor, waarmede een lang gekoesterde wensch in ver- Vulling komt, Spr, heeft goede getuigenissen van zijn werk en noopt, dat van zijn pastorale werkkring in den dienst des Heeren godsvrucht.moge uitstra len op de gemeente Axel. En voorzeker zal dat werk vruchten dragen, als gij met denzelfden ijver werkt als te Etten en hier zijt, wat ge daar was, zegt spr. Spr. herinnert aan het afscheid van den Zeer Eerw. heer Buijs rogge en deelt mede, hoe het dezen moeilijk was gevallen van zijne parochie afscheid te nemen, getuige zijn weinige, doch harte lijke woorden tot zijn parochianen gericht op den laatsten Zondag. Hij heeft 24 jaren lief en leed gedragen met zijn geloofsgenoo- ten, hen in alles bijgestaan hoe veel malen heeft hij niet troost gebracht met zijn priesterlijk ge bed, smart gelenigd en den zegen afgesmeekt over hen, die heen gingen? Spr. wijst op de uit breiding der kerk en de school en kan het begrijpen, dat het hem veel moeite kostte om weg te gaan. Maar pastoor Buijsrogge bracht dat offer in 't belang van de Axelsche parochie, omdat jongere en sterkere krachten hem zouden vervangen. En zoo zal, beminde geloovi- gen aldus spr. ook de op volger, de Zeer Eerw. heer pas toor Goetschouwer voor u zijn een vaderlijk priester, u voorgaan in gebeden en voor u waken. Wees hem daarom trouw en ge hoorzaam, neemt vele malen deel aan de sacramenten en beschouwt uwen pastoor als dienaar Gods, Zijn afgezant, die belast is met de uitleving van Gods geheime nissen. Spr. wijst op verschil lende verplichtingen, die rusten op de parochianen tegenover hunnen geestelijken leider en vertrouwt, dat zij die zullen na komen. Want dat reeds nu velen aanwezig zijn wijst niet alleen op belangstelling, maar ook op ge negenheid. Spr. eindigt met den wensch dat allen het hunne wil len doen, om de zware taak van hun Pastoor te verlichten. Zandag schonk de nieuwe pastoor zijn parochianen den zegen en dankte voor de bewij zen van belangstelling en de ge- lukwenschen, die hij al had ont vangen bij zijn benoeming. Reeds nu voelt hij zich één met de gemeente, nu er zooveel genegen heid was bij zijn installatie en spr. stelt dat op hoogen prijs. Spr. is te Axel gekomen niet alleen als pastoor, maar wil ook als burger van de gemeente Axel meeleven met de nooden en be hoeften der gemeentenaren. Hij doet een beroep op wederzijd- sche liefde voor de Kerk en achting van zijn werk. Inzon derheid zal het hem aangenaam zijn, als de liefde zich in gaven uit, opdat spr. in de gelegenheid zij veel goeds te doen, de armen te steunen en nooden te lenigen. In de verwachting, dat de R.K. cerk alhier in den nieuwen her der een waardig opvolger van pastoor Buijsrogge zal hebben gekregen, die rekening houdt met den aard van de bevolking en met ijver en voornemens van liefde jen trouw de belangen der parochianen zal dienen zonder onderscheid des persoons, ver iet een zeer talrijke menigte het kerkgebouw. Vogelwaarde. Verschenen is het wetsontwerp tot samenvoeging der gemeenten Boschkapelle, Hengstdijk, Osse- nisse en Stoppeldijk, in te gaan op 1 Mei 1932. Voorgesteld wordt de nieuwe gemeente te noemen „Vogelwaarde". Over den zetel van het gemeentebestuur zal door den gemeenteraad onder goed- ceuring door Ged. St. worden beslist. De 4 gemeenten Boschkapelle x 1233), Hengstdijk (619), Osse- nisse (882) en Stoppeldijk (1549) tellen te zamen ongeveer 4300 inwoners. Een Afscheid, De vorige week nam de heer Blankert als onderwijzer on der veel belangstelling afscheid van zijn collega's, leerlingen en ouders van leerlingen van de o. s. in de Jonkerfransstr, te Rot- erdam. Daar dhr» Blankert veor ons Axelaren geen onbekende ist meenden we aan dit feit eenige aandacht te mogen schenken. Het hoofd der school, de heer Sneep, zeide namens het onder wijzend personeel dhr. Blankert dank voor de liefde en de toe wijding, die deze gedurende 46 jaren (waarvan 45 te Rotterdam) had getoond voor het onderwijs en voor de kinderen. Spr prees in 't bizonder zijn vriendschap- pelijken omgang en met de beste wenschen voor de toekomst van den heer en mevrouw Blankert bood hij dezen een lichtkroon aan. De rijksschoolopziener, de heer De Bie prees dezen plichtsge trouwen ambtenaar met zijn no bele beginselen, bij wien de ze delijke opvoeding der jeugd in goede handen was. Namens de ouders werd dhr. Blankert een schrijfbureau aan geboden, al ware hun zoo zei men „een mooi visch- watertje" liever geweest. Mr. Nijland huldigde in dhr. B'ankert den vrij willigen armen bezoeker van de desbetreffende vereeniging en verschillende hee ren spraken voorts woorden van lof en genegenheid, waarna dhr. Blankert in een uitvoerige rede het lief en leed uit zijn loopbaan verhaalde en dankte voor de woorden, die men hem hier had toegevoegd. Dinsdag 1.1. nam dhr. Blankert afscheid als onderwijzer van de kweekschool tot opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen. liggen tal van babies in hun wiegje, de gesmette en stukke plekken van hun huidje inge wreven met Purol en nabehandeld met Purolpoeder. Verrukkelijk klinkt hun gekraai in de ooren der gelukkige moeders. Zingt Uw baby ook mee in dit loflied op Purol en Parolpoeder Negenjarig meisje vermoord. Op een onbewoond terrein te Manchester, in de nabijheid der ouderlijke woning, is het lyk gevonden van Constance Inman, een 9-jarig meisje, dat sinds den vorigen avond werd vermist. Het lichaam, goeddeels verbor gen onder het lange gras, werd het eerst gezien door een dienst bode uit de buurt. Speelmakkertjes van het ver moorde kind verklaarden aan de onmiddellyk gewaarschuwde politie, dat Constance was mee gegaan met een man, die haar sigarettenplaatjes had beloofd. Enkele bewoners uit de omge ving hebben 's nachts kreten gehoord, doch daaraan geen verdere aandacht geschonken. Te Oberhausen is korten tijd geleden aangehouden een jeugdige postbeambte L. R., die die sedert twee ja«r zich schul dig maakte aan diefstal van aan- geteekende «tukken uit de post treinen, welke via Emmerik uit Nederland kwamen. Langen tijd was het onderzoek naar deze diefstallen zonder resultaat ge bleven, omdat men voor een raadsel stondde postzakken, waaruit de stukken waren ver dwenen, kwamen steeds keurig verzegeld aan. Tenslotte kreeg men argwaan tegen R. en by zijn arrestatie bleek, dat hy een plombeertang van het stationsbureau had ont vreemd en daarmede de zakken, die hy in den trein openmaakte, weer verzegelde. By een huis zoeking werd in de woning van R. een belangryk bedrag aan geld en een waar pakhuis van allerlei gestolen goederen. R is veroordeeld tot twee jaar tucht huisstraf. Zyn moeder, die van de diefstallen op de hoogte was, werd wegens heling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het onderzoek inzake den moord op het echtpaar Moser en diens dochter gaat van het feit uit, dat de vermoorde koopman Eduard Moser een kostbare post- aegelwaarde in zijn bezit had: De poitzegelcolleetie ii verspreid in de woDing aangetroffen en men vermoedt, dat het de be doeling van don moordenaar was, zich de verzameling toe te eige nen. Een aantal patiënten van de ziekeninricbting „Dennen oord' te Zuidlaren maakte onder geleide van vier verplegers een wandeling door het dorp. Bij de vaart op den weg naar Hooge- zand wist een van hen, de 24- jajige A. de B. uit Dalfsen auD de waakzaamheid der verple gers te ontsnappen en sprong plotseling in het water. De ver pleger Wildkamp sprong hem na, doch het mocht hem niet gelukken den patiënt boven te brengen. Het lyk is later opge haald. W. kon zich zelf ook niet redden en moest door ande ren uit het water worden ge haald. W. had het bewustzyn verloren. Te Varsseveld is de 51- jarige H. J. L uit Doesburg met zijn fiets tegen oen wagen van den Wintsrswijkschen destruc tiedienst geraden, met het ge volg, dat hy onder den wagen geraakte en zwaar werd gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis te Doetinchem bleek hy reeds te zijn overleden. Het ODgeluk werd veroorzaakt, doordat ter plaatse veel militaire wagens stonden opgesteld, waar door de auto links moest pas- seeron. De van de andere zijde komende L. moest toen zoover naar rechts uitwijken, dat hij in het mulle zand terecht kwam en de macht over het stuur verloor. Naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam is overge bracht de 30-jarige groenten handelaar R. W. B. die ver dacht wordt brand gesticht te hebben in zijn woning aan de Boomgaardstraat aldaar. Bij dozen brand is een gedeelte van de kamer en een bedstede verbrand. Bij het onderzoek dat de poli tie instelde meende men een petroleumlucht te ruiken en toen voorts bleek, dat op den avond te voren meubelen in het huis waren gebracht, die daar niet thuis hoorden, vond de politie voldoende redenen aan wezig om tot arrestatie van B. over te gaan. Van 1—30 Sept. 1931. AXEL. Huwelyks-aaegiiten. 3. Lsendert Storm, 23 j., jm. (van Moaster) en Camelia Pieternella Koekkoek, 23 j., jd. 10. Jan Kiel, 41 j., jm. (fan Terneuzen) en Tanaeke Levina Kiel, 35 j., jd. Leendert de Feijter, 39 j., jm. (van St. JansteeD) en Panlina Haak, 35 j., jd. 17. Jacobus Jan van Langevelde, 29 j., jm. (van Terneuzen) en Wilhelmina Bakker, 25j.,jd. 21. Edumondus de Kerf, 22 j., jm. en Msrgaretha Jacoba Heerspink, 14 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 3. Pieter Egbert de Feyter, 24 j jm. en Krina Dey, 23 j., jd. 17! Leendert Storm, 23 j., jm. (van Monster) eD Cornelia Pieternella Koekkoek, 23 j., jd. 24. Leendert de Feijter, 39 j., jm. (van Sr. Jansteen) en Paulina Haak, 35 j-» jd. Geboorten. 2. Jan, z. van Nieolaas Bolleman en Suzanna Geertruy Zegers. 5. Maria Adri- ana, d. van Abraham de Visser en Maria Adriana Dees. 9. Cy- rillus Adolph Elisabeth, z. van Aloysius van Britsom en Zulma Amelia Hipolita van den Eeckbout Jacobus Jan, z. van Cornells Jacobus van Sweeden en Janna Dees. 12. Lenntje Pieternella, d. van Cornells Fracqoii Bolleman en Pieternella de Feyter. 21. Gerritje Jansje Wilhelmina, d. van Adriaan Gerrit Jan de JoDge en Catharina Heynsdyk. 23. Levina Hendrina Cornelia, d. van Frans Overdulve en Elisabeth Scheele. 25. Maria Louisa, d. van Desiderius Joseph us Kroes en Louisa van fleese. 30. Willem Pieter, z. van Willem Johannes van Fetegem enPieuntjeJacomina Kielman, Overleden. 1. Gerard Jan Lambertus Heerspink, 40 j., echtg. van Aaltje Oppeneer. 24. Mannus Stouthamer, 68 j., echtg. van Fran^oise de Koeijer. Gedurende de maand Aug. 1931. WESTDORPE Gehuwd. 11. Alphonsus Wille, 29 j. en Juliana de Guytenaere, 26 j. 13. Camillas Soethaert, 26 j. en Magdalena Laurij», 26 j. Emi- lius de Meulenaere (van Waeh- tebeke), 29 j. en Elodie de Clercq, 34 j. 20. Gustaf van Haele (van Sas van Gent), 23 j. en Brigitta Audenaerd, 19 j. Gebaren. 13. Marie, d. van Johannes de Frankryker en Mag dalena David. 31. Lity, d. van Alfred de Causenaaeker en Juli ana van Voren. Overleden. 3. Elvira de Grof (overl. te TerneuzeD), 22 j., d. van Eduardus en Esther de Guy- teoaer. TERNEUZEN. Geboren. 31 Jnli Izaak, z. van Levinus de Kraker en Jozina Zegers. 5 Aug. Irene, d. van Leo de Bakker en Maria d'Hont. 7. Maria, d. van Friedrich Harms en Levina Witte. 6. Al- berda Flora, d. van Albertns Dees en Florentine Hamelink. 7. Maria, d. van Anthonius van Hecke en Anthonia van der Sneppen. 8. Eduardus, z. van Jacobus van der Sneppen en Maria van Campen. Cornells, z. van Pieter Izeboud en Suzanna Remijnsen. 11. Christina, d. van Gerardut Minnik en Cornelia van Kerkvoorde. 16. Gilles, z. van Alfoni Verbraeken en Josephina Poorters 17. Johan, z. van Petrus Mobach en Magdalena MattelA 18. Pieter, z. van Laurens Slabber en Sara Hnbregtse. Jan, z. van Kryn Harte en Suzanna de Lyser. 19. Janneke, d. van Joos de Mul en Jozina van Driel. 20. Maria, d. van Oscar de Vos en Clara Vanhyfte. 30. Gerard, van Johannes van Rossom en Elis* van der Steen. Overleden. 2. Ang. Peulina Dieleman, 48 j., echtg. van Mari- nus Dieleman. 4. Catharina Ver- ijzer, 67 j., wed. van Pieter van de Welle (van Axel). 7. Cernelis Sol, 70 j., wednwn. van Levina Jansen. 14. Cornelia Harms (overl. te Soest), 22 j., d. van Marinas en Geertruida Pieterse (overl.) 16. Neeltja Hooglander, 84 j., wed. van Geleyn Buyze. David Keukelaar, 80 j., wednwn. van TanDetje Faas. Tanneke Dees, 95 jd. van Kryn en Tanneke vaD Drongelen (beiden overl.) 17. Maria Mei (van Boschkapelle), 66 j d. van Cornells en Maria d'Haan (beiden overl.) 21. Jacoba van OfTenbeek, 88 j., wed. van Jacobus Loekemeyer. 31. Maria Baart, 60 j., echtg. van Domini- cus IJsebaert. Sportnieuws. Voetbal. Axel—Ylissingen II 3-2. Met veel moeite zijn onze stad- genooten er Zondag in geslaagd Vlissingen 11 met 3—2 te kloppen. De bezoekers beschikten over een hard werkend elftal, dat meer malen zoowel aanvallend als ver dedigend verdienstelijk spel ten beste gaf. De Oranjemannen hebben ook gezwoegd als paar den, maar hun spel kon zich over het algemeen toch niet boven het middelmatige verheffen. Het eerste doelpunt werd door een der Axelsche achterspelers gemaakt, die van ongeveer 70 M. afstand met een formidabel schot den Vlissingschen doelman passeerde. Voor de rust wist Vlissingen echter nog gelijk te maken. De tweede helft werd door Axel met een razend snel tempo ingezet. Binnen de minuut ont stond een strafschop, doch de bal werd op de paal geschoten. Het duurde nog geruimen tijd voor onze stadgenooten den stand op 2 1 brachten, waarna Vlissingen een kwartier voor het einde weer gelijk maakte en daarna fanatiek verder speelde om ook de over winning te behalen. De Axelsche verdediging wist echter den druk te weerstaan en enkele minuten voor het eindsignaal werd het winnende punt in het Vlissingsche doel geschoten.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3