C. HAMELINK op de oneven redige verhouding ip de samen stelling van deze commissie. Het schijnt hem toe, of de Raad liefst leden heeft, die den geest van B. en W. ademen, terwijl de arbeiders liever zagen dat hun richting, n.l. van de meer voor uitstrevende, beter was vertegen woordigd. Spr. verwijst naar het zooeven gelezen adres en zegt dat het bestaande onrecht nu hersteld kan worden. Dhr. SEGHERS zoo ook willen, dat de sterkste organisatie het meest was vertegenwoordigd. Dhr. 'T GILDE wijst erop, dat nu het een raadsvacature betreft, zijn fractie er aanspraak op heeft en daarom beveelt hij dhr. A. Hamelink aan. De stemming wijst uit, dat dhr. De Ruijter 7 en dhr. Hamelink 5 stemmen heeft, zoodat eerst genoemde gekozen is. Hij neemt de benoeming aan. Bij de toewijzing van een stuk gemeentegrond aan C. Swets zegt dhr. C. HAMELINK, dat hij geen bezwaar heeft om dat voorstel te steunen, maar hij zag gaarne, dat de loozing van het spoelwater in orde kwam, opdat de stank daarvan verdwijne. Er is in de Oudestad nog veel op te knappen, spr. zou willen beginnen met een rioleering. Dhr. ORTELEE vraagt of men- schen, die daar naast wonen, ook grond voor dien prijs kunnen koopen achter hun woning. De VOORZ. zou geen reden weten, om hen meer of minder te laten betalen. Dhr. OGGELHetschijnt.dat die er geen prijs op stellen, want ze hebben het niet gevraagd. Dhr. ORTELEE Als de men- schen het niet weten, kunnen ze het niet vragen. Als Swets hen in kennis had gesteld, met dit verzoek, zouden er wel meer ge weest zijn, die het vroegen. Dhr. OGGELHet is toch piet noodig dat Swets dat tegen zijn buren zegt. Dhr. ORTELEE: Dan moet U niet zeggen, dat ze er geen prijs op stellen, omdat ze niet komen. Spr. heeft het vroeger zelf ook gevraagd en toen is het afgewezen en daarom hebben anderen het niet meer gevraagd. De VOORZ.Als ze het nu vragen, kunnen ze onder dezelfde voorwaarden koopen. Aangaande de restitutie van rijwielbelasting meent dhr. Oggel, dat niet de gemeente maar het Rijk dat zou moeten doen. De VOORZAls er een des- bestreffend verzoek was aan het Rijk zou de Raad dat kunnen steunen. Dhr. C. HAMELINK acht het een natuurlijke zaak, dat een po ging van deze groep arbeiders om vrijstelling van de rijwielbe lasting te krijgen, wordt gesteund, maar het schijnt niet mogelijk te zijn dit van Rijkswege te krijgen zonder wetswijziging. Ook het N.V-V. heeft dit reeds bij het Ministerie van Financiën gepro beerd, ofschoon dit overtuigd is van de onbillijkheid, dat tewerk gestelden rijwielbelastingplaatjes kregen en werkloozen niet. Ge zegd is toen, dat het via de ge meentebesturen kon en spr. had verwacht dat deze een wenk zou den krijgen en daarop Steunt dan ook het adres. Nu men er ech ter niets van weet, zal men een anderen weg moeten nemen en vraagt spr. of het verzoek niet meer draagkracht zou hebben, als dit uitging van de gemeenten De VOORZ. acht het beter dat de vereeniging het doet en de Raad het verzoek steunt. Dhr. HAMELINK: Dat is al gebeurd, daarom zou hij willen dat de Raad het ook vroeg. Dhr. OGGEL stelt dan een motie voor, waarbij de Raad uit spreekt, dat aan werkloozen even als aan de te werk gestelden vrij stelling behoort te worden ver leend van de rijwielbelasting en erop wordt aangedrongen, dat die hun wordt terug betaald. Dit voorstel wordt z. h. s. aan genomen. Punt 11 betreft het rapport over de afgraving van den Axelschen dijk, nabij de Ronde Putten. B. en W. deelen daarin het volgende mede In de vergadering van den Raad d.d. 28 Juli 1931 is het punt .Verbetering van den Zaamslag- schen weg" aangehouden tot de nieuwe raad zitting had. B. en W. deelden in die ver gadering mede, dat als eenigst punt van werkverschaffing voor den komenden winter in aanmer king komt de verbetering van den Zaamslagschen weg. Het werk omvat de afgraving van een ge deelte van den weg vanaf de „Ronde Putten" tot aan de grens van Zaamslag. Door deze afgraving te combi neeren met dempen van de daar aanwezige put zou een gelegen heid ontstaan voor werkverschaf fing gedurende de wintermaanden, die grooter was, daar over een grooteren afstand grond moet ver voerd worden. De tegenwoordige keiweg is geheel versleten en eischt naast de vernieuwing ook een verbree ding tot 4 Meter plus aan weers zijden een fietspad van 1 Meter, zoodat deze weg in totaal zal kosten Klinkerverharding (9600 M. a f5) Fietspaden (4800 M a f 2,50) Uitbreken wegens afgraving Ontmodderen en dem pen van de put Onvoorziene uitgaven f 48.000 12.000 22.000 3.000 1.000 Totaal f 86.000 Waar de afspraak met betrok ken eigenaren intusschen verloo- pen is, zijn, met uitzondering van het bestuur van de Capellepolder, opnieuw onderhandelingen ge voerd met genoemde eigenaren, die verklaren niet meer op de destijds overeengekomen voor waarden te willen voortwerken. De heer J. de Visser en S. de Klerk vragen thans een vergoe ding van respectievelijk f 4000 en f 3500 voor het recht van afgra ving onder voorwaardedat degrond hun eigendom blijft en hun aan grenzende erven en de toegang daartoe behoorlijk aan den nieu wen weg worden aangesloten. Dhr. Dieleman achtte dat bij het doortrekken van den weg door de put, zijn eigendom waarde loos zou worden en wilde daar om den grond aan de gemeente verkoopen voor de som van één duizend gulden (f 1000), op voor waarde, dat de boomen, die niet gereoid behoeven te worden voor den weg, mogen blijven staan. De grootte van dit perceel is volgens kadaster 20 A. Alzoo zou dit geheele werk in totaal kosten f 94.500. "Stelt men het gunstigste geval eens voor, dan zou een renteloos voorschot van de provincie ge durende 20 jaar, dit werk jaar lijks aan aflos kosten f4725. Gelet op de minder gunstige tijdsomstandigheden heeft ons col lege geen vrijmoedigheid ook Uwen raad voor te stellen dit werk zoodanig uit te voeren. Dit punt werd eerst in besloten vergadering behandeld. Toen de openbare vergadering heropend was, verwees de VOORZ. naar het rapport van den opzichter, dat overeenstemde met de ge gevens uit het preadvies. B. en W. zijn evenwel genegen een ander plan in te dienen, betref fende verbetering van den weg op dien dijk. Dhr. VAN BENDEGEM gaat ermee accoord, want de eigenaars vroegen veel te veel geld voor hun grond. Dhr. 'T GILDE houdt een scherp betoog, waarin hij de houding van de betrokken boeren en ook die van het vorige college van B. en W. laakt. Natuurlijk zou men liever vandaag, dan morgen aan dit werk beginnen, ware het niet, dat dit nu sedert 28 Juli met f 8000 meer is begroot. Toen leefde de Raad in de meening, dat we een betrouwbare begroo ting hadden. Maar nu blijkt, dat B. en W. toen nog niet eens hebben gesproken met de eige naren of de toezegging hebben vastgelegd. Spr. verklaart, dat B en W. daarin heel dom hebben gehandeld .en de gemeente daar van de dupe i*. Spr, acht de eischen, die de eigenaren stellen buitensporig. Niettegenstaande het werk daar enorme ver betering en zelfs wel waardever meerdering voor hun hofstede zou beteekenen, willen ze nu de gemeente 3 a 4000 gulden af persen. De VOORZ. mag dat woord niet toelaten. Dhr. 'T GILDEIk kan het niet anders uitdrukken. De VOORZ.Als u zoo voort gaat, zal ik u het woord ont nemen. Dhr. 'T GILDE En dan het feit om f 1000 te vragen voor die put, d.i. f 2500 per gemet voor waardelooze oppervlakte. Het spijt sprekers fractie ten zeerste, maar we kunnen niet be sluiten om erop in te gaan, of schoon we gaarne elk object voor werkverschaffing zouden aangrij pen. Maar er zijn hier een paar onwillige elementen in 't spel, die er persoonlijk voordeel uit willen halen. Wel treurig voor de werkloozen, dat ze in dezen af hankelijk zijn van egoïsme. Men moest toch bedenken, dat de ge meente geen melkkoetje is. Onder geen voorwaarde zal onze fractie stemmen voor een plan met der gelijke voorwaarden. Dhr. ORTELEE zegt, dat hi; eerst meende, dat men nogal billijk was met die sommen van 3 en 4000 gulden, omdat hij dacht dat men de geheele hofstede bedoelde, maar nu hij weet, dat het maar voor een stukje grond is, zal hij tegen stemmen. Het is niet gepast om de belastingbe talers zulke bedragen op den nek te schuiven. Dhr. C. HAMELINK is natuur lijk ook voor werkverschaffing, en voelt voor werken van groo- ten omvang, als de gemeentekas het toelaat. Er hadden met dat werk veel menschen gebaat kun nen zijn, maar het gaat niet om ten behoeve van enkele particu lieren de gemeente zoo zwaar te belasten. Het spijt hem, dat zoo'n werk van algemeen nut, om zulke redenen achterwege moet blijven. Eerst vroegen de eigenaren niets en nu f8000; het schijnt wel, dat ze van de gemeente willen halen, wat er te halen is. Hij kan niet begrijpen, dat menschen, die nog een naam hebben op te houden, dien zoo te grabbel gooien. Zouden die menschen werkelijk denken, dat de gemeen teraad zoo roekeloos zou zijn Spr. kan niet begrijpen, dat die menschen niet beter de belangen van de gemeente inzien. Als ze op hun oude standpunt stonden, zou het werk aan te pakken zijn, maar zoolang ze trachten de ge meente te plukken, is spr. tegen de uitvoering ervan. Dhr. DIELEMAN vindt ook, dat de gevraagde sommen veel te hoog zijn en zou er om die reden ook niet aan meewerken. Maar zonder dat bedrag kost het werk toch nog f 8600 en is dus nog te bezwarend voor de ge meente, als men bedenkt, dat het slechts voor één winter werk geeft aan de menschen. Op 't oogenblik hebben we f 5000 ge voteerd voor steun en dan nog eens f 5000 rente en aflos voor dit werk, dat is f lO.OOOverhoo- ging op de begrooting. Al was er dus geen cent gevraagd voor de gronden, dan zou dat werk in een tijd als nu toch een veel te zware last zijn voor de ge meente en daarom is hij vóór het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Omvraag. Dhr. ORTELEE zegt, dat z.i. onze gemeente genoeg is uitge breid, om een vasten straatmaker te hebben, aangezien er jaarlijks een groot bedrag daarvoor wordt ijesteed, dat naar België gaat en waaraan de winkeliers en nering doenden in Axel niets hebben. Hij stelt voor, zoo iemand in vasten dienst te benoemen, met verplichting om hier te wonen en 2 jeugdige krachten in het vak op te leiden, zoodat we niet meer naar 't buitenland moeten om straatmakers. Spr. hoopt, dat de Raad het zal inzien, want hij heeft gehoord, dat een straat- maker hulp meebracht uit België, die voor sjouwerswerk f4 per dag kreeg. Als dat waar is, is het ongepermiteerd, want hier zijn veel werkloozen, die het voor f3 per dag willen doen. De VOORZ. weet er niet van maar is het wel waar, wat u daar zegt? Als we weten, dat zoo iets gebeurt, wordt dat natuur lijk stop gezet. En als hier een geschikte straatmaker was, zou den we er natuurlijk niet aan denken om naar elders te gaan Dat is al meermalen besproken maar we kwamen tot geen oplos sing. Dhr. ORTELEE: Als er altijd over gepraat wordt, wordt het nooit opgelost, maar als er een oproeping gedaan wordt in de krant, zullen er wel komen. De VOORZ. U wil dus hier iemand hebben, die het staatma- ken leert Maar het ligt toch niet op den weg om hier een cursus voorstraatmaken te houden Dhr. ORTELEE: Het is niet mijn bedoeling een sjouwerman op te roepen, maar een goed vak man, die dan hier moet wonen en leven, zoodat de gemeente er het voordeel van heeft. De VOORZ. We zullen het be spreken. Dhr. C. HAMELINK merkt op, dat er weinig lijn is in de straten aanleg en dat ligt vermoedelijk daaraan dat er maar één persoon over gaat. In andere gemeenten is een schoonheidscommissie, die daar toezicht op houdt. De rooi lijn is ook op veel plaatsen wil lekeurig. Zoo is b.v. in de Prins Hendrikstraat bedoeld om al leen heerenhuizen te zetten, zoo dat als er een arbeider om grond vroeg, werd gezegd, het moet een mooie straat worden. En wat zien we nu Er staan garage's en zelfs metselaar- en timmermans opslagplaatsen. De rooilijn is er aan de eene zijde U/s en aan de andere zijde 2l/t M. Spr. ge looft wel, dat een mooi aspect bedoeld is, maar de man, die er toezicht op heeft, mist de kracht om zich aan zijn plan te houden. (En B. en W. dan? Red.) Als er een commissie was zou er niet zoo gemakkelijk aan getornd wor den. Spr. doet daarom het voor stel om een commissie te benoe men om te voorkomen, dat er allerlei hoekjes en gaatjes ont staan. Ook de nieuwe verkeeis- weg die zooveel geld gekost heeft toont nog allerlei bochten. De VOORZ. hoopt er nader op terug te komen. Dhr. P. VAN BENDEGEM deelt mede, dat hij thans definitief de benoeming als lid van de steun- commissie aanneemt. Spr. had dit eerst voorloopig aangenomen. Dhr. SEGHERS zegt, dat hem bekend is, dat er menschen zijn, die door verkeerde loonopgave teveel belasting hebben betaald en hun is gezegd aan de l'Azote, dat ze dat geld terugkrijgen, maar omdat het zoolang duurt, vraagt spr., of de gemeente er iets aan doen kan. De VOORZ. zegt dat dit foren senbelasting is, die door een Rijks ambtenaar is vastgesteld. Recla mes daarover moeten bij den Rijks nspecteur komen. Dhr. SEGHERS: Dat is gedaan, maar omdat het zoolang duurt eer die menschen het teveel be taalde terug krijgen, zou ik vra gen, of de gemeente niet tusschen beide kan komen? De VOORZDie zaak staat buiten B. en W., maar persoon- ijk wil ik het wel eens bespre- cen, ofschoon die terugbetaling in den regel niet vlug gaat. Dhr. SEGHERS vraagt nog, of iet bekend is, dat aan de gas fabriek steeds losse werklieden worden aangenomen buiten de arbeidsbeurs. Daardoor worden steeds dezelfden te werk gesteld, terwijl er veel menschen werk- oos loopen. Spr. zou dit willen veranderen, opdat de ongeorga niseerden in de laatste plaats aan de beurt komen. De VOORZ. vindt het jammer, dat dhr. Seghers dat gisteren avond niet in de vergadering van de gascommissie gezegd heeft, daar was hij toch tegenwoordig en ook de directeur en dan kon dat direct onderzocht zijn ge weest. De directeur kan we! losse krachten aannemen, maar B. en W. weten niet, of hij dit buiten de arbeidsbeurs om doet. Dhr. SEGHERS zegt, dat het voor de gemeentebedrijven toch op den weg ligt om gebruik te maken van de arbeidsbeurs. Jam mer, dat de particulieren dat ook niet meer doen, maar daar heb ben we geen zeggenschap over, maar bij de gemeente wel. Het is hem persoonlijk bekend, dat er steeds buren of goede vriend jes worden aangenomen. Dhr. OGGEL Maar die kwestie behoort toch in de gascommissie Dhr. VAN DE BILT Natuur lijk was dat veel beter, maar nu komt het in de krant en anders niet Dhr. 'T GILDE Hè. De VOORZ. zegt, dat de direc teur opdracht heeft, om als er werkkrachten noodig zijn, die bij de arbeidsbeurs aan te vragen. Nu weet spr. niet, of er reden zijn, om daarvan af te wijken, en daarom is het jammer, dat u dat gisteravond niet gevraagd heeft in de gascommissie. Dhr. SEGHERS achtte het beter om het aan den Raad te zeggen. De VOORZ. wijst erop, dat de gascommmissie er juist is om den Raad bij te staan en advies te geven. Als er verkeerde toe standen zijn, moet de gascom missie B. en W. daarop wijzen, maar niet den Raad. Als B. en W. het niet weten kunnen we er niets aan doen. Dhr. OGGEL moet ook zijn verwondering uitspreken, dat een lid van de gascommissie hier met klachten komt. Als het een ander raadslid was, was zulks niets bizonders. Alle raadsleden zijn met de bizonderhedcn in het gasbedrijf niet op de hoogte, maar nu het een lid is van de gascommissie, die aan den Raad om inlichtingen vraagt, is het hier de omgekeerde wereld. Juist dhr. Seghers moet meewerken om te zorgen, dat op de gasfa briek alles goed marcheert en moet ons inlichtingen geven in plaats van te vragen. Dhr. SEGHERS stelde er prijs op om het hier eens te zeggen en omdat hij pas lid van de gas commissie is, was hij er nog niet zoo goed van op de hoogte Dhr. 't GILDE: Juist. Dhr. DE RUIJTER vraagt, of toen een onderwijzer aan de open bare school is benoemd in de plaats van dhr. Dijkwijl, er daar voor het gewenschte getal leer ingen aanwezig was. De VOORZ Het getal wordt ieder kwartaal opgegeven en toen die vacature ontstond, moest er een onderwijzer benoemd wor den. Hij was toen nog niet boven tallig, maar is dat nu geworden. Dhr. DE RUIJTER Het is maar dat zoo'n geval aan de gemeente eenige duizenden guldens kost. De VOORZ. Die post zal bij de begrooting een ernstig punt van overweging zijn. Dhr. DE RUIJTER vraagt nog, ïoe het college erover denkt om b.v. 's avonds om 8 uur met de Raadsvergadering te beginnen Er is al geen ongelukkiger uur dan 10 uur, dan is men den ge- heelen dag kwijt, men kan dan niet meer naar de beurs of op reis voor zijn zaken. De VOORZ. zegt, dat het niet gemakkelijk is om het in dezen ieder naar zijn zin te maken, maar hij wil het bij B. en W. in bespreking brengen. Dhr. 't GILDE wil er ook wel iets van zeggen. De VOORZ.Het is niet de ge woonte om punten, die bij de omvraag aanhangig worden ge maakt direct af te handelenofereen uitgebreide bespreking over te houden. De omvraag is z. i. een gelegenheid om inlichtingen te vragen of ergens de aandacht op te vestigen, om dat dan in een volgende vergadering te bespre- <en. Als de leden een punt aart de orde willen stellen, moet dat schriftelijk gevraagd worden maar daarvoor dient niet de omvraag. Dhr. DIELEMAN zou toch gaarne zien, dat als B. en W. spreken over een anderen tijd van vergaderen, zij ook rekening houden met de menschep vgtf

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2