Nieuws- en Advertentieblad A voor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 51. VRIJDAG 2 OCTOBER 1931 4?e Jaarg. J. C. VINK - Axel. CRISIS. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën worden franc® ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wij lezen in „de Avp." Dp internationale financiëele wereld kraakt en wankelt op haar grondvesten. Het schier-ongelooflijke is ge beurd datgene namelijk wat kort geleden neg niet te voorzien viel en dat het nationale kabinet van MacDonald juist poogde te voor komen Engeland heeft zijn gou den standaard zij het tijdelijk losgelaten het zal geen goud meer naar het buitenland brengen, en de geheele beschaafde wereld heeft er op gereageerd. Het scheurt en het kraakt aan allen kant. Dat dit kan gebeuren, dertien jaar na den oorlog, in vollen vredes-tijd, en terwijl het Engel- sche kabinet zeer ingrijpende maatregelen heeft voorgesteld om de begrooting in evenwicht te brengen, bewijst de ontzaglijke ernst van den toestand, ook al zal het in zijn wezen altijd nuch tere Engelsche volk zijn kalmte ook ditmaal wel niet verliezen. Het teekent echter volkomen den toestand van nervositeit, waarin de wereld verkeert, dat iets der gelijks mogelijk is. Want alom heerscht wantrouwen wantrou wen dat zich in den laatsten tijd met verbluffende kracht in de richting van Engeland ontwik kelde en waaraan de gebeurte nissen op de Britsche vloot blijk baar nieuw voedsel hebben ge geven wantrouwen, dat het op vragen van geld tot fabelachtige sommen deed stijgen, zoodat de basis van Engeland's financiën en handel werd aangetast. En men kan er van op aan, dat te midden van dit alles ook politieke krachten werkzaam zijn geweest. Het zijn slechte dagen voor wat men dan „het kapitalistische stel sel" noemt. Zeker, Deterding moge naar Frankrijk seinen, dat de Konink lijke milliarden goudfrancs in kas heeft en dat, zelfs al zou al het goud waardeloos worden, de olie zelf de onvergankelijke waarde 98, Philippe kon geen woord uitbrengen, maar staarde den agent a?n alsof hij hem met zijn oogen doorboren wilde; snel keerde hij zich om en ging rair zijn kamer. De agent ging voort naar het kolen hok om voorraad te halen. Toen hij buiten kwam, bemerkte hij vreemd be zoek op het erf. Eenige agenten wa ren gekomen en stelden aan deze en gene vragen. Als een loopend vuurtje ging het op het kasteel van mond tot mond, dat er politie gekomen was, om een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van Alexe Mixtome. En ofschoon den meesten dit bericht on gelooflijk voorkwam, begreep Sofie maar al te zeer de waarheid ervan en de lezer kan begrijpen, hoe ontsteld het meisje was, torn men haar dat nieuws vertelde. Zij had maar één antwoord in haar gedachte, n.l. „Dan moet ik mijn vader waarschuwen." Zij spoedde zich naar haar kamer en schreef eenige regelen. Daarop ging zij naar de ruïnen. Van Philippe Piron of de politie agenten zag zij niets. Zij trad de ka pel binnen, waar het stil en donker was. Schuw zocht zij een plaatsje waar zij het briefje zou verbergen. Een licht geruisch deed haar verschrikken. Rond ziende bemerkte zij dat een steenen deur openging en de bleeke gestalte haars vaders te voorschijn kwam. Sntl begaf zij zich tot hem, bukte, kuste blijft, tenslotte gaat het er om, hoe die onvergankelijke waarden der natuur, hoe de schier einde- looze schatten der schepping, ruim genoeg om de bevolking der wereld te doen leven, op de beste wijze ten bate van de volks welvaart kunnen worden aange wend. Zijn deze dagen het bank roet van die methode, welke men „het kapitalistische stelsel" noemt? Wie zal durven ontkennen, dat het er iets op lijkt? Maar wie stelt er het andere tegenover, waarin een crisis als deze, die voor een groot deel door psycho logische factoren wordt be- heerscht, absoluut onmogelijk zal zijn Toch wijzen de ernstige gebeurtenissen van het oogenblik op wonden en rotte plekken in het financiëel en economisch stel sel, dat de wereld beheerscht. Voor ons, Nederlanders, is er geen enkele aanleiding om on gerust te zijn, al zullen zich na tuurlijk ook hier te lar.de wel enkele gevolgen van de crisis doen gevoelen. De sluiting echter van de beur zen in ons land was een natuur lijk gevolg van den toestand en zal vermoedelijk slechts zeer kort duren. En onze staats-financiën bevinden zich op een goed peil. Trouwens wil men over de geheele wereld de crisis van het oogenblik be dwingen, dan zijn rust en ver trouwen volstrekt noodig. Het is een merkwaardig ver schijnsel, dat bij gebeurtenissen als die wij nu beleven de enke ling niet beseft, van hoeveel ge wicht zijn houding is. Zenuw achtige menschen „steken" el kander aan en verergeren den toestand. Bedriegen de eerste teekenen niet, dan begrijpt het Engelsche volk van hoeveel waarde een kalme houding is, een houding, die zelfs in de huidige omstandigheden van vertrouwen getuigt. Want tenslotte zijn toch de besluiten der Engelsche Re geering een poging, om de kracht van Engeland's financiëele en economische stelsel te handhaven, en daartoe kan iedere Brit mede- hem en drukte hem het briefje [in de hand. Wees niet ongerust, lief kind, fluisterde hij. Qa naar Montfacon, ik zal je morgen avond daar ontmoeten als ik weg kan. Dan zal ik Frankrijk verlaten. Hij kuste zijn dochter nog eenmaal en trok zich terug. De steen sloot zich weer en Sofie, van den drukker. - den last bevrijd, spoedde weg, Toen zij aan de deur kwam, welke de kapel met de ruïnen verbond, werd deze ge opend. Philippe verscheen met de politieagenten. Zij hadden den kelder en andere onderaardsche gangen der ruïnen doorzocht en keerde nu naar de kapel terug om een nieuw onder zoek te beginnen. Een dreigende vloek ontviel Philippe's lippen, toen hij Sofie zag en zijn ge zicht werd steeds donkerder. De ont roering van het meisje maakte de op merkzaamheid der politieagenten gaan de, zij bleven staan en vroegen wat zij in de kapel te doen had. Niets was gemakkelijker geweest voor Philippe Piron, dan te zeggen wie zij was en hel meisje te doen kne velen, opdat zij de schuilplaats zou aanwijzen van haarvader. Maar sluw als hij was, vermeed hij dat. Daar door toch zou bewezen worden, dat Sofie de rechtmatige eigenares was van het slot, zoodat hij en de markies daar niet langer als heer en meester hadden te leven. Hg was radeloos door deze plotselinge verschijning en beet zich van ergernis op de lippen. Sofie herstelde zich spoedig en ant woordde met een trotsch gevoel van eigenwaarde op de vraag van de politie* agenten, Ik behoef geen rekenschap te helpen. Wellicht is deze crisis het hoogte-punt der ziekte. De wereld moet door den baaierd heen, en de wetenschap dat men er doorheen moet en zal komen, moge aan het publiek in alle landen die kalmte schenken, welke een der onmisbare voor waarden is voor een snelle en gezonde oplossing. Intusschen, wil het zoo-ver komen en wil het op den duur zoo blijven, dan zal met vaste hand ingegrepen dienen te wor den, om in het heerschende stel sel te verbeteren wat verbetering behoeft. Wie denkt hier niet aan het tegen elkaar opbieden met hooge tarief-stelsels? Wie niet aan de betaling van oorlogs- en herstel-schulden Zijn er inzake het bankwezen geen maatregelen noodig, die ook hier de gemeen schap beschermen tegen bepaalde gevaren? Dient de jacht naar winst niet te worden beteugeld De wereld leeft in crisis. Maar de wetenschap dat zij er door heen moet, en dat zij er door heen zal komen, moge aan het publiek kalmte en vertrouwen schenken. Voor de genezing is noodig, dat de ziekte haar hoogte punt bereike. Wellicht zijn we thans in dit stadium De econo mische wetten zelf zullen straks het genezingsproces bevorderen. ^oor Nederland geen re den tot ongerustheid Nadat wij het bovenstaande geschreven hadden lazen wij in een artikel van den heer E. D. van Walree in het „Handelsblad" het volgende „Speciaal wat Nederland be treft, is er zeker geen reden tot ongerustheid voor het algemeen. Enkele gemeentebesturen daarge laten, heeft onze overheid sedert den oorlog over het geheel een voorzichtige financiëele politiek gevolgd. Wij mogen ons geluk wenschen, dat wij in de ministers van Financiën Colijn en De Geer trouwe bewakers van de schat kist hebben gehad, zoodat reeds een flink deel van onze verdedi- geven van mijn tegenwoordigheid al hier, zeide zij, terwijl zij hare slanke gestalte fier ophief en het hoofd ach terover wierp ih ben de gast op het slot en de ruïnen in de kapel zijn voor iedereen toegankelijk. Zij trad de mannen veoibij en nie mand verhinderde haar dit. Zij heeft haar vader gewaarschuwd, dacht Philippe. Zou zij hem gezien hebben Als hij zich schuil blijft houden, zullen wij hem toch spoedig laten uithongeren. En hebben wij hem eenmaal, dan gaan wij weer op de jonge dame letten. Zij zal mij niet meer ontsnappen 1 De politieagenten hielden zich den geheelen dag in de ruïnen, op de ter rassen en in het park onledig, eenige uren uitgezonderd, waarin zij den vrede rechter een bezoek brachten. Deze verhaalde hun alles wat Sofie ondekt had, en de feiten met al hunne moge lijke gevolgen werden grondig onder zocht, Een Parijsch politieagent en een kon stabel waakten den geheelen nacht, maar er werd niets van den vluchte ling ontdekt. Bij het aanbreken van den dag gingen zij naar het kasteel. Niemand dacht er aan dat Alexe Mix tome het wagen zoude, bij dag zijn schuilplaats te verlaten. Na het ont bijt trok een andere politieagent met Philippe in de kapel op wacht. Gedurende den tijd, dat de bewakers bij den vrederechter waren, had mijn heer Lepage gelegenheid gehad zich te verwijderen. Zijne levensmiddelen warea verbruikt, gebrek aan frissche lucht en beweging verlamde zijne krachten. Hij kon niet uitstellen, tot hij van honger zou omkomen, of de kapel omver gehaald zou worden. Hij gingsuitgaven is afgelost, in de jaren toen de prijzen nog hoog waren, terwijl de ruime fonds vorming ons in staat stelt de lasten van de staatsschuld ge makkelijk te dragen. Ons staats- crediet is goed en terecht. De meeste van onze groote ondernemingen, zoo in Nederland als in Indië, worden conservatief en goed beheerd. Al zijn deze bedrijven thans aan de ongunst der tijden blootgesteld, zoo zijn zij meerendeels financieel krach tig en evengoed als welke bui- tenlandsche bedrijven ook, in staat de stormen te doorstaan. Er mogen een paar magere jaren voor den boeg liggen, men be hoeft zich in het algemeen ge sproken niet door vrees te laten verleiden, om zijn belang uit die ondernemingen terug te trekken, welke op een eervollen staat van dienst kunnen wijzen. Het is heusch niet gemakkelijk op dit oogenblik waar ook betere kansen te vinden. Dat Nederland in deze dagen met Amerika, Frankrijk en Zwitserland de eer deelt als toe vluchtsoord te dienen voor de elders verontruste kapitalisten, wijst er onmiskenbaar op, dat de buitenwereld onze positie als goed beschouwt. Het ligt voor de hand, dat de economische gebeurtenissen in Duitschland en Engeland tal van landgenooten met angst hebben vervuld. Wie de ontwikkeling van de crisis niet geregeld heeft gevolgd, en zich niet eenigszins van de cijfers op de hoogte heeft gesteld, kan licht tot hersen schimmige gedachten komen. Alles tezamen genomen, blijkt genoegzaam, dat wij er heel wat beter voorstaan dan onze beide greote buren, en dat zoo er ergens aanleiding mocht zijn voor een crisis van vertrouwen, dit zeker niet in Nederland het geval is. Laat ons daarnaar dan ook handelen, en den moed niet laten zinken. Courage en vertrouwen is wat wij in deze tijden meer dan ooit noodig hebben". was zeer op zijne hoede en gebruik makende van het oogenblik, dat zijne vijanden weg gingen, verliet hij zijn schuilplaats en sloop de ruïnen in, waarin hij zich in een kelder verborg, die vroeger als gevangenis dienst had gedaan. De tijd ging langzaam voor bij. Ieder uur scheen hem een eeuwig heid toe. Al even traag verliep de dag voor Sofie. Des middags echter ontving zij een bericht, waaraan zij nieuwe hoop vastknoopte. Het was een telegram, dat inhield dat mevrouw Eugenie op weg was naar Montfacon en des avonds aan zou komen. Zij verwachtte Sofie op hetzelfde uur. Het meisje deelde mevrouw Barti- neux den inhoud van het telegram mede. De oude dame was bedroefd hare gast te vt niezen en putte alle overredingskracht uit, om Sofie tot blijven te bewegen; doch toen Sofie haar gevaarlijke positie uiteen zette, keurde zij haar besluit goed. Het rijtuig werd besteld. Sofie nam afscheid van de huishoudster, beloonde de meisjes en verdere bedienden en stapte In het rijtuig dat de krommin gen der laan afreed en den straatweg naar M mtfacon insloeg. Philippe was getuige van haar ver trek en zag haar met sombere blikken na Tweemaal had hij getracht haar te dooden, maar zij was hem telkens ont snapt en nu geraakte zij geheel uit zijn bereik. Het scheen hem tce als had een hoogere hand haar tegen zijn aanvallen beveiligd. Hij balde de vuisten en zwoer bij zich zelf, dat hij haar toch zou dooden, Des middags ontving Philippe ook een telegram van zijnen heer, dat hem Baad van State. Gisteren was het 400 jaar ge leden, dat Karei V den Raad van State heeft ingesteld als bestuurs orgaan voor de Nederlandsche Gewesten. Dit feit werd herdacht in een buitengewone zitting van den Raad van State, waarbij de vice- president, graaf van Lynden van Sandenburgh, een herdenkings rede hield. Deze vergadering weid bijge woond door Prins Hendrik, Prin ses Juliana, de voorzitters der beide Kamers, de ministers, staatsraden in buitengewonen dienst, de voorzitter van de Alg. Rekenkamer, mr. Th. Heems kerk, oud-lid van den R. v. S. en de ambtenaren van der. R. v. S. De K. L. M. Dinsdag heeft de K. L. M. de opening van de geregelde lucht- verbinding Amsterdam—Batavia feestelijk gevierd. Het lange programma, dat den geheelen dag besloeg, bevatte de onthulling van een gedenkteeken op het plein voor het stations gebouw, dat in de morgenuren plaats had en het bezoek van H. M. de Koningin, ter eere waarvan een grootsche demon stratie door de burgerlijke, mari tieme en militaire luchtvloot ge geven werd. De onthulling geschiedde door minister Reymer. Het monument bestaat uit een zuil van hardsteen, waarop de wereldbol, gedragen door vier verkeersvliegtuigen, geplaatst is. Op den wereldbol is Amsterdam aangegeven als een knooppunt van internationale luchtlijnen in Europa en van de lijn Amsterdam- Batavia. Boven op den wereldbol staat een Hermesfiguur met den Mercurius-staf in de eene en een fakkel in de andere hand. Na afloop daarvan werd een gedenkplaat, bestemd om te wor den geplaatst boven den hoofd ingang van het stationsgebouw, onthuld. zijn komst tegen den avond aankon digde. Er werd een rijtuig naar het station gezonden en alles voor de ont vangst van den markies voorbereid. Het gebouw was schitterend verlicht, toen het rijtuig voor de deur stil hield. De markies steeg uit en trad in de groote voorzaal. Hij was in een goede luim, want hij had met mevrouw Euge nie gereisd en zij was heel vriende lijk tegen hem geweest, waardoor zijn hoop haar te winnen, nieuw voedsel ontvangen had. Zij gezicht straalde van tevredenheid en innige blijdschap, want hij dacht dat zijn overwinning nabij was. Hij liep naar zijn kamer, om zich voor het diner te kleeden. Philippe wachtte hem daar op. Hij groette heel ernstig, ofschoon hij niet bevreesd was voor de uitwerking die de mededeeiing, welke hij zijn heer te doen had, op dezen zou uitoefenen. Philippe was de stoutste der tweede gebeurtenis sen hadden hem overmoedig gemaakt. Hij verachtte zijn heer als een lafaard die voor iedere daad terugdeinsde. De markies trad met rassche schre den binnen en groette stilzwijgend. Welnu, vroeg de bediende ver trouwelijk, hebt u het woord van mevr, Eugenie Nog niet geheelmaar zij be gint meer werk van mij te maken, ant woordde de markies tevreden. Ik zal nu spoedig met haar verloofd zijn, Het wordt tijd, dunkt mij, spotte de bediende. U maakt er ai jaren werk van, Het voorhoofd van den markies betrok. (Woidt vervolgd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1