Binnenland. Raadsverslag. tot het Chineesch-Japansch con flict is plotseling ontspanning in getreden, daar de Japansche re geering aan haar gedelegeerden te Genève instructies heeft doen toekomen volgens welke zij alle punten van de door de Raad aan genomen resolutie met betrekking tot de terugtrekking der troepen uit Mandsjoerije en het zenden van een commissie van onder zoek aanvaardt. De Japansche regeering deelt verder mede, dat zij reeds voor de ontvangst van de resolutie van den Raad van den Volken bond zelf de noodige maatrege len in Mandsjoerije bevolen had om uitbreiding van het conflict te voorkomen. Het antwoord der Japansche regeering op het beroep van den Volkenbondsraad heeft te Genève een betrekkelijk goeden indruk gemaakt. Men verheelt zich evenwel niet. dat men nog niet aan het einde der moeilijkheden is gekomen en dat de Volkenbondsorganen zeer waakzaam moeten zijn, willen zij voor nieuwe teleurstellingen ge spaard blijven. De Kon. Familie te Amsterdam. Toen de Koninklijke stoet Vrij dag den hoek van de Paleisstraat omzwenkte, steeg uit de voorste rijen van het talrijke publiek hartelijk gejuich op, terwijl op hetzelfde oogenblik een vrij groote groep communisten, die de achter hoede vormde, de Internationale aanhief. Toen voor de tweede maal dit strijdlied ingezet werd, sommeerden een brigadier en enkele agenten daarmede op te houden. Toen hieraan geen ge volg werd gegeven, trok de politie den gummistok; op een enkelen slag na behoefde echter niet krachtdadig te wordenopgetreden, aangezien de troep communisten beenen maakte. De Koningin heeft ten Paleize ontvangen de heeren Gottfr. Crone, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam (de voor zitter de heer E. Heldring vertoeft in het buitenland), mr. G. Visse ring, president der Nederlandsche Bank en de heer S. P. van Eeghen, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, teneinde door hen te worden ingelicht omtrent den huidigen economischen toestand. Slap gezag. Acht en twintig Ned. Herv. predikanten te Amsterdam heb ben de volgende verklaring ge publiceerd „Ondergeteekenden, predikan ten der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, kennis genomen heb bende van den inhoud van een artikel in het dagblad „De Tri bune van Zaterdag 19 Sept. j.l. waarvan de eerste alinea luidt „De firma „J. Christus en Co. N. V." werd meer dan 2000 jaar ge leden door den eigenaar van het „patent" op het „Rijk der Eeuwig heid" tezamen met nog twaal Directeuren-aandeelhouders op gericht, enz. Reeds verontwaardigd over de beleedigingen, Hare Majesteit de Koningin en Hare regeering over vloedig aangedaan in hetzelfde dagblad van 16 Sept. j.l., spre ken hun diepe droefheid uit, dat een zoodanige ongehoorde laste ring van den Zaligmaker blijk baar vrijelijk kan gedrukt en ver spreid worden, niet zoozeer om dat de diepste gevoelens van alle Christenen hiermede op het grofst worden beleedigd, maar meest om den vreeselijken smaad den Zoon van God aangedaan, zich afvragende waar het heen moet met 'and en volk, indien zulke dingen getolereerd blijven, en be sluiten dit hun gevoelen kenbaar te maken aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie en aan de pers. Amsterdam, 24 Sept. 1931". Het is volkomen begrijpelijk, dat tegen zulke laster wordt op gekomen en onbegrijpelijk, dat de huidige regeering niet reeds lang maatregelen heeft getroffen tegen taal, als ,De Tribune" verspreidt. Een vloekverbod wordt in bij na alle gemeentelijke politie-ver- ordeningen gelast, maar als de meest onteerende taal wordt ge schreven over den Zoon Goas, dan durft men daar niet tegen optreden. Afgezien nog van de beleedigen- de uitdrukkingen, die in „De Tri bune" worden afgedrukt over onze Koninklijke familie. Het is te hopen, dat de kreet der 28 predikanten weerklank vinde bij onze Regeering. Zitting van 29 Sept. 1931. Om 10 uur wordt de openbare vergadering van den Gemeente raad geopend door den Voorzit ter, den heer F. Blok, burge meester. Aanwezig zijn de heeren J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt, wethouders en de heeren A. P. de Ruijter, P. van Bendegem, A. Hamelink, B. Seghers, P. Ortelee, 1. de Feijter, C. Hamelink, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en J de Feijter, benevens de secretaris, de heer J. L. J. Maris. Na het uitspreken van het ge bedsformulier stelt de Voorz. de agenda aan de orde. 1. Notulen. B. en W. stellen voor de no tulen van de vorige vergadering vast te stellen. Dhr. 1. DE FEIJTER vraagt eerst voorlezing, daar hij den in houd ervan niet kent. Verschillende andere heeren verklaren evenmin de notulen te hebben ontvangen. Besloten wordt alsnu de goed keuring der notulen aan te houden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Bericht van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten in zake aan- en verkoop van grond met de leening van f 2500 daarvoor, zoo als is medegedeeld. b. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvan ger, waaruit blijkt, dat als baten van vorige dienstjaren zijn aan- geteekend f47854,67, over 1931 is ontvangen f 144.106,36, totaal f 191,961,03. Uitgegeven is f 150,580,12, zoo dat in kas moest zijn f 41.380,91, overeenkomende met de getoonde gelden en bescheiden. c. Schrijven van dhr. C. van Kampen, dat hij een ander aanbod voor aankoop van terrein voor woningbouw heeft ontvangen en daarom afziet van het gevraagde slachthuis. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Verzoek van de R K. Werk- liedenvereeniging „St. Josef", om met spoed de werkverschaffing ter hand te nemen en een steun regeling in te voeren, indien geen voldoende werk aanwezig is. De steunregeling zou men op de zelfde wijze wenschen, als die te Terneuzen plaats heeft. De VOORZ. wenscht het adres in handen te stellen «an de steuncommissie om advies, zoo dra deze volledig is. Na discussie wordt met 7 tegen 5 stemmen besloten om te han delen op de wijze zooals de steuncommissie tot hiertoe heeft geadviseerd en onmiddellijk een steunregeling in 't leven te roepen. e. Verzoek van den Bestuur- dersbond om in de steuncommis sie evenals de Chr. Bestuurders- bond 2 afgevaardigden te mogen hebben. Wordt besproken bij punt 3. f. Naar aanleiding van de vragen van den heer C. Hame link, luidende 1. Is het aan het college be kend dat de plaatsing en aan werving van arbeidskrachten over de arbeidsbeurs soms op wille keurige en ook wel zeer onbil lijke wijze geschiedt, en zoo ja, 2. Is Uw College dan niet van meening dat zulks ontoelaatbaar moet worden geacht en bereid daaraan voor goed een einde te maken deelen Burgemeester en Wet houders mede, dat het hun niet bekend is dat de plaatsing en aanwerving van arbeidskrachten over de arbeidsbeurs soms op willekeurige of onbillijke wijze geschiedt. Wel weet het college dat wan neer een aanvrage inkomt, met inachtneming van de geuite wen schen van werkgevers, deze zoo serieus mogelijk wordt behandeld. Ook over dit punt wordt uit voerig gediscusseerd. 3 Benoemen lid steuncom missie Wegens het bedanken van dhr. C. Th. van de Bilt, als lid ln de commissie van advies inzake steun aan werkloozen, wordt ge stemd voor een plaatsvervanger. Gekozen wordt dhr. de Ruijter met 7 tegen 5 stemmen op dhr. A. Hamelink. 4. Verkoop gemeentegrond. a. Door C. Swets wordt ge vraagd om een strook grond te koopen van 1 M. breed, achter de woningen E 54 in de Ooster straat, daar hij die perceelen wenscht te verbeteren en daartoe de ruimte te kort is. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en ook tegen het onttrekken van dien grond aan den pubüeken dienst zijn geen bezwaren ingekomen, zoodat zij voorstellen den grond te verkoo- pen voor f 25. b. Door M. van Doeselaar en Suz. den Deurwaarder wordt ge vraagd om aankoop van de per ceelen 161 er 162 uit het Grond bedrijf, gelegen in de Prins Mauritsstraat en resp. groot 120 en 77 M9. Hiertoe wordt z.h.s. besloten voor den prijs van f 2,50 per Ms. 5 Verzoek ran „Concordia" en „Orelio". Ingekomen is een gemeen schappelijk verzoek van het be stuur van de harmonievereeni- ging „Concordia" en van de zangvereen. „Orelio", waarin adressanten mededeelen, dat de Raad op 3 Maart jl. het locaal in de openbare school, dat thans bij de Avondvakteekenschool in gebruik is, beschikbaar stelde voor het houden van repetitie's dat, ondanks alle in het werk gestelde pogingen, het niet gelukt is, een lokaal te vinden dat zij op het standpunt staan, dat repeteeren in een café onover komelijke bezwaren heeft; redenen waarom zij verzoeken om gebruik te mogen maken van een der leegstaande lokalen der school. Het hoofd der school, dhr. D. A. van Houte, gevraagd om ad vies, deelt mede, dat als op 1 Oct. de avondvakteekenschool be gint, er geen sprake is van een leegstaand lokaal. Alleen de gym nastiekzaal en het vergaderlokaal zouden als oefenlokaal voor het muziekgezelschap in aanmerking kunnen komen. Tegen het gymnastieklokaal be staat het groote bezwaar, dat de lessenaars, boeken, trommen, enz. in dat lokaal moeten blijven, wat belemmerend werkt op het gym- nastiek-onderwijs. Indien de vergaderzaal aan het muziekgezelschap wordt afge staan zullen vele vereenigingen daar ruimte moeten maken. De school gebruikt het lokaal alleen voor ouder-avonden. Het gemis daarvan zou jammer zijn hoewel dit geen ernstig bezwaar is. Van de vereen. „Ambachtsbe- lang" wordt gemeld, dat zang repetities in de benedenlokalen niet storend werken op het onder wijs in de avondvakteekenschool, doch met muziek is dat wèl het geval. Wanneer echter de oefeningen worden gehouden op Dinsdag en Vrijdag, wanneer enkel teekenles wordt gegeven, kan storing tot een minimum beperkt worden. Op Maandag, Woensdag en Donderdag wordt uitsluitend mon deling les gegeven, en zou de mu* ziekrepetitie dus wel storend werken. De leegstaande bovenlokalen worden geheel voor het onderwijs ln beslag genomen. B. en W. deelen mede, dit bij raadsbesluit d.d. 3 Maart 1931 tot wederopzeggens aan deze ver eenigingen toestemming verleend is om gedurende de zomermaan den in de lokalen, waar des win ters de vereeniging „Ambachts- belang" haar lessen geeft, te re peteeren. Waar bij het hoofd der schco' en het bestuur der vereeniging „Ambachtsbelang" tegen het ver- leenen van toestemming voor één der benedenlokalen of vergader lokaal of gymnastieklokaal geen direct bezwaar bestaat of storing is te verwachten, wanneer op Dinsdag en Vrijdag werd gere peteerd, stellen zij voor aan deze vereenigingen tot wederopzegging toestemming te verleenen tot het gebruik maken van het vergader lokaal, onder voorwaarden 1. dat het vergaderlokaal steeds na het gebruik weder wordt in gericht als lokaal voor het houden van vergaderingen 2. dat alle beschadigingen aan g:bouw en meubelen hersteld zullen worden voor rekening van de vereeniging, wier leden die hebben aangebracht of veroor zaakt 3. dat de van het lokaal ge bruik makende vereeniging zorgt dat geen onbevoegden zich in het overig deel van het gebouw ophouden 4 dat na elke repetitielokalen en gangen schoongemaakt worden van achter gelaten voorwerpen 5. dat alle voorzorgsmaatrege len ter voorkoming van brand gevaar streng in acht genomen worden, een en ander te regelen met het hoofd der school 6. dat elke vereeniging een vergoeding betaalt voor verlich ting en verwarming berekend naar f 25 per jaar. Dit voorstel is z. h. s. aange nomen. 6. Verzoek om restitutie van rjjwielbelasting. De plaatselijke raad der S.D.A. P. en de A.B B. geven in een adres te kennendat vele arbei ders in onze gemeente reeds lan gen tijd, zij het dan ook tijdelijk en kortstondig onderbroken, door werkeloosheid worden geteisterd dat zij desondanks t.o v. de rijwielbelasting nog werden achter gesteld bij hunne werkende col lega's, daar aan werkloozen geen kosteloos plaatje kan worden verstrekt ingevolge de wet dat deze menschen aldus ge dwongen waren van hunne geringe inkomsten nog f 2.50 af te zon deren, wijl zij anders de kans liepen aangeboden werk ergens in de streek nog niet te kunnen aanvaarden of er naar te zoeken dat het met de wet in de hand niet mogelijk lijkt deze men schen van rijwielbelasting vrij te stellen, terwijl dit toch plicht kan worden geacht dat zij Uwen Raad daarom beleefd, doch dringend verzoe ken aan alle arbeiders, die op 7 Aug. werkeloos waren en niet aangeslagen in de rijksinkomsten belasting een toeslag of restitutie te verleenen gelijk aan het aan rijwielbelasting besteede bedrag. B. en W. meenen, dat het niet op den weg ligt van het ge meentebestuur, om hierin tege moet te komen, vandaar, dat zij voorstellen om op het adres af wijzend te beschikken. Z.h.s. wordt dit voorstel aan genomen. Z.h.s. wordt op voorstel van dhr. Oggel besloten om een motie in te dienen, waarbij aan de Regeering gevraagd wordt, dat de werkloozen restitutie krijgen van de Rijwielbelasting en niet achtergesteld worden bij degenen, die werk hebben. 7. Verzoek van het R.-K. kerkbestuur. Genoemd bestuur vraagt voor de nieuwe school alsnog be schikbaar te stellen een bedrag van f 180.— voor aanschaffing van platen voor Bijbelsche ge schiedenis, Natuurkundige histo rie en Aardrijkskunde ter bevor dering van t onderwijs in ge noemde vakken. Waar voor 't eerst genoemde vak geen enkele plaat aanwezig is en voor de andere slechts een paar, meende het Bestuur inge volge art. 72 der L O.-Wet 1920 deze leermiddelen te mogen aan schaffen, ter bevordering van het onderwijs. B. en W. stellen voor het ge vraagde bedrag toe te staan. Op verzoek van dhr. P. van Bendegem zullen B. en W. bij de toewijzing een verzoek aan het schoolbestuur richten, om het plaatwerk door middel van een Axelschen boekhandelaar of druk ker te doen leveren. 8 Wfjziging gemeentebegroo- ting 1931 Wordt voorgesteld deze wijzi ging vast te stellen als volgt De posten 192, 202 en 204 van hoofdstuk VIII, uitkeering aan de gemeenten ingevolge de Lager Onderwijswet te verhoogen met f 350, en de bijdrage voor nijver heidsonderwijs met f400. Totaal f 750. En de post onvoorziene uit gaven met f 750 te verminderen. 9. Aanbieding Gemeuntereke- ning 1930. B en W. bieden de rekening aan met de navolgende totaal cijfers le Gewone dienst Ontvangsten f224 235.17 Uitgaven f 198.702.18 Batig slot f 25,532.98 2e Kapitaaldienst Inkomsten f38 006.17 Uitgaven f 26.084.47 Batig slot f 12.921.70 In de volgende vergadering zal worden voorgesteld tot voorloo- pige vaststelling, nadat deze door een Commissie is onderzocht. Als commissie worden aange wezen de h.h. J. de Feijter, I. de Feijter en C. Hamelink. 10 Aanbieding begrootingen 1932. B. en W. bieden aan le. de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932. 2e. de begrooting van het gas bedrijf. Deze sluit met f 105 575,50 op den gewonen dienst. De kapitaaldienst heeft tot eindcijfers f 19.818,60 aan baten en f 20 850 aan uitgaven, alzoo een nadeelig slot van f 1.031,40. 3e. de begrooting van den vleeschkeuringsdienst. Deze sluit met f5012,11 in ontvang en uitgaaf, en 4e. de begrooting van het Burg. Armbestuur, die sluit met een eindcijfer van f9021,07. 11 Afgraving van den d(jk bij de Ronde Putten. De kosten van dit werk wor den geraamd op f94.500. M. a. s. wordt besloten van dit werk af te zien, wegens de hooge kosten. 12. Omvraag. Dhr. ORTELEE wenscht een vaste straatmaker, die te Axel woont. Dhr. C. HAMELINK wenscht een schoonheidscommissie. Dhr. VAN BENDEGEM deelt mede de benoeming als commis sielid voor de steunregeling thans definitief aan te nemen. Dhr. SEGHERS wenscht dat aanschaffing van werkkrachten voor de gasfabriek ook over de arbeidsbeurs gaat. Dhr. DE RUIJTER vraagt of bij de laatste benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. s. deze noodig was ingevolge het bij de wet vereischte aantal leerlingen, wat bevestigd wordt. Dhr. DE RUIJTER zou liever 's avonds vergaderen. Dhr. 'T GILDE vraagt inzage van een schrijven van Ged. St. aangaande de finantieële regeling voor de gasfabriek, wat gewei gerd wordt. Hierna wordt de vergadering gesloten. Nader verslag in een volgend nummer. AXEL, 29 Sept. 1931. Ten overstaan van den notaris J. Fanoy werd Zaterdag alhier ge veild, ten verzoeke van de wed. A. Koekkoek en kinderen eert woonhuis met erf» groot 86 cA. Kooper werd Adr. Koekkoek Hz» fabrieksarbeider alhier Yoor f U50<

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2